Nederlands elftal MOET strijd tegen Zwitserland WINNEN Japanners willen Geesink „in de lucht" verslaan Ook Zwitserse trainer dr. Foni heeft Helveten vormden eenmaal de valse noot in ons We gaan naar Rome"-lied ZWITSERSE FÖHN Jaren geleden Met elleboog gaat het nu wat beter KRANTENBEZORGER GEVRAAGD irtfT Fraaie 1.22.5 zege van Barry Williams Sporttoto JONG ORANJE SP0RTLEZERS SCHRIJVEN Oud record LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 ZESDE BLAD (Van een speciale verslaggever) Ons vaderlandse voetbalelftal wacht zondag a.s. in het Olympisch Stadion een zeer belangrijke wedstrijd tegen Zwitserland. Van het resultaat zal af hangen of het tegenbezoek aan de Helveten op 14 november a.s. net zó belangrijk zal zijn. Nederland moét zondag winnen wil het zijn kans be houden zich hij de 16 finalisten te plaatsen, die in 1966 in Londen aan de eindronden voor het wereld kampioenschap voetbal deelnemen. Elk ander resultaat (ook een gelijkspelbetekent dat wij uitge schakeld zijn. Nederland kan in zijn poule op 9 punten komen, aan nemende dat het tweemaal de volle buit op de Zwitsers verovert. Dit aantal kunnen de Noord-Ieren ook halen, wanneer zij op 24 novem ber hun laatste wedstrijd in de poule van Albanië winnen. Over dit laatste bestaat geen twijfel. Oranje wacht dus in het allergunstigste geval een beslissingswedstrijd tegen de Ierse profs. Schitterend Jaren geleden was het resultaat van een wedstrijd tegen Zwitserland gemakkelijk te voorspellen. Klimato logische omstandigheden speelden toen zo'n grote rol, dat bij voorbaat al vast stond dat het thuisspelende land zou winnen. De Nederlanders hadden in Zwitserland danig te kampen met de Zwitserse föhn, en de volgelingen van Willem Teil op hun beurt worstelden tevergeefs tegen nare Hollandse klimaat. In 1933 heeft Zwitserland voor het eerst met die traditie gebroken en een jaar later brachten elf ferme Oranjeman- de eerste zege uit Helvetenland Prognoses stellen is vandaag de dag heel wat moeilijker. In 1920 In 1920 tijdens een trip door Zuid- Europa trad in Bazel de navolgende Nederlandse formatie voor het eerst tegen de Zwitsers in het veld: Mac Neill; Dénis en Verwey; Mommers, RuffeLse en Steeman; De Natris, Van Dort, Boeli Kessler. Van Diermen en Dé Kessler. Nederland verloor die eerste ontmoeting met 21 en Am sterdamse Jan (de Natris) redde de Na die eerste kennismaking is het steeds „dik aan" gebleven met Zwitsers, en dat maakte dat wij tegen hen na België het meest in het veld kwamen. Namen als Trello en Xam Abegglen, Minelli, Weiier, Séchéhaye, Ramseyer, Eggiman, Bic kei, Antenen, Volanthen en Ballaman hebben ook in ons land bekende klank. FAAS WILKES „oude crack" Een op papier verzwakt en zeven debutanten tellende oranjeploeg de Be Quickens hadden voor de eer bedankt en Dénis toonde zich soli dair met de Groningers nam in 1921 in Amsterdam door doelpunten van Dé Kessler en Gupfert keurig met 20 revanche, maar het pak voor de broek (05) in 1922 in Bazel kwam hard aan. Heel wat beter ging het in 1923 in de hoofdstad des lands, toen oranje met 41 zegevierde. In deze ontmoeting debuteerden Hans Tetzner en Peer Krom voortreffe lijk. Met dezelfde cijfers namen de Zwitsers in 1925 in Zürich revan che, zij het na zeer harde strijd. Dr. Van der Meulen en Wout Buitenweg moesten door blessures het veld rui men voor Schindeler en Visser. Een schitterende 50 zege behaal de ons land in 1926 in het Olympisch stadion. Vooral de debutant Evert Ruisch (DPC) was uitstekend en scoorde tweemaal. Twee-één voor de Zwitsers werd het in 1928 in Bazel, en dat was spijtig voor Van der Meu len die zijn 25ste interland speelde. Met vier nieuwelingen (Van Zwiete ren, Jan Halle, Gerritse en Baren - dregt) werd in 1929 in Amsterdam een knappe 32 zege behaald. Bak- huys maakte een prachtig doelpunt, Dolf van Kol schoot onberispelijk een strafschop in en de Zwitser Ramseyer hielp ons een handje door één van onze doelpunten voor zijn rekening te nemen. De slechtste uit de Zwitserlandreeks was de 6—3 nederlaag in 1930 in Zürich. Adam, Lagendaal. Groenendijk en Mulders debuteerden in de voorhoede, en Van der Meulen en Van Kol speelden hun 40ste, resp. 30ste interland. LENSTRA triomf tegen Zwitsers Na dit échec gaf Bondsvoorzitter dr. Dirk van Prooye aan Karei Lotsy de opdracht om voor een winnend Ned. XI-tal te zorgen. In 1933 lukte dit nog niet en dus konden de Zwit sers met de traditie breken door voor het eerst een (20) zege op Neder landse bodem te bevechten. Het vroor dat het kraakte, er stond een stevige Noordooster en het veld was bijzonder hard. Dit laatste vooral speelde de Zwitsers in de zeilen. Karei Lotsy had het voor elkaar gekregen. Hij had van elf goedwil lende jongens een winnend Ned. XI- tal gemaakt en er was düs alle reden om op 27 mei 1934 in de eerste ronde van het wereldkampioenschap voet bal, een voetbalgevecht tussen Neder land en Zwitserland, tegemoet te zien. Vijfduizend landgenoten verge zelden onze spelers op hun tocht, er waren er zelfs die Nederland een kans gaven voor de finale in Rome. Zo ver is het niet gekomen! Het voor dien prachtig in vorm verkerende Ned. XI-tal was in Milaan tegen de Zwitsers een klasse minder en moest toezien dat de Zwitsers met 32 zege vierden. Nederland was in de eerste ronde gewipt en dit ontketende een golf van teleurstelling over ons land. Nog in hetzelfde najaar hebben elf stoere Oranjemannen in Bern deze nederlaag uitgewist, door in onge kende prachtvorm spelend met 42 over de Zwitsers te zegevieren. De doelpunten werden gemaakt door Bakhuys (2), Smit en Van Gelder. In de geschiedenis van ons nationale voetbal staat deze ontmoeting als één der allerbeste aangetekend. In 1937 het was weer bar koud werden de Zwitsers in Amsterdam met 21 geklopt. Bakhuys en debu tant Vrauwdeunt brachten de doel punten ter wereld. Met dezelfde cyfers wonnen de Zwitsers in 1939 in Bern. Kick Smit maakte ons doel punt, Bas Paauwe speelde zijn 25ste interland en Wim Andriessen zette er na een roemvolle periode van 46 interlands definitief een streep onder. Schuttersfeest Het uitbreken van de tweede wereldoorlog maakte acht jaar lang een einde aan de relaties met onze Zwitserse voetbalbroeders. Toen de Helveten In 1947 met hun vermaarde van een koude kermis thuis gekomen. Abe Lenstra, Faas Wilkes, Rijv* de wing Van DijkDrager schoten de betonnen verdediging met 62 aan gruzelementen. Het enthousiasme na afloop kende schier geen grenzen! Het is nadien met het Nederlandse voetbal hard bergafwaarts gegaan. In 1950 leden wij in Bazel een 75 nederlaag, in 1953 in Amsterdam wederom (12), en in 1954 moest voor de derde ach tereenvolgende maal ditmaal in Zürich de zege (31) aan de Zwitsers worden gelaten. Na de In voering van het betaalde voetbal ging het beter. De Zwitsers onder vonden in 1955 in de Feijenoordkulp dat een Ned. XI-tal met Van der Hart, De Harder, Clavan, Timmer mans en Wilkes in de gelederen heel wat mans was en dit resulteerde dan ook in een royale 41 zege. In Lau sanne werd het in 1956 dankzij prachtig voetbal van Abe Lenstra 32 en in 1958 schoot Piet Kruiver ons land in Rotterdam naar een 20 zege. Heel wat minder liep de Oran jemachine in 1960 in Zürichdrie één voor de thuisclub werd het! In 1962 kwamen wij in Amsterdam voor de Europese landenbeker tegen de Zwitsers in het veld. Het werd 3—1 en dat was erg plezierig voor Mïck Clavan omdat deze speler eindelijk na een onderbreking van vijf Jaar de kans kreeg voor de 25ste maal het Oranjeshirt aan te trekken. Het laatste treffen in 1963 in Bern ein digde in een 11 draw, het eerste gelijke spel tegen de Zwitsers. Blonde Piet (Kruiver) maakte ons doelpunt! Mocht Nederland erin slagen de 25ste landenontmoeting tot een goed einde te brengen, dan kunnen wij er langzamerhand toe overgaan om een nieuwe hymne „Wij gaan naar Lon den" te componeren, of zijn we in tussen verstandiger geworden? Gisteravond heeft de Jaap Eden-baan voor schaatsminnend Amsterdam de poorten weer ge opend. Niet alleen voor de lief hebbers en krabbelaarsmaar 1 ook voor de „cracks"die met overtuiging hun eerste baantjes trokken. Op de foto ziet men Kees Verkerk en Carry Geyzen in actie. Geesink: „tut dit toernooi stop ik ermeemaar de andere Nederlanders zeggen: Net Heintje Davids (door Frans Henrichs) Rio de Janeiro ..Ik heb me nog nooi zo nerveus en zelfverzekerd tegelijk gevoeld als nu Dit zegt Anton Geesink, terwijl de Braziliaanse masseur zijn geblesseerde elleboog onder handen neemt, aan de vooravond van de strijd om de wereldtitel zwaar gewicht judo, die vanavond om 8 uur Nederlandse tijd begint. „Met mijn elleboog gaat het nu wat beter en dat is maar goed ook", zo vervolgt de 31-jarige Stichtse reus, die zijn derde we reldkampioenschap in successie probeert te veroveren. „Vergeet niet, dat de Japanners Sakaguchi en Matsunaga ook sterke en zwa re jongens zijn. Bovendien krij gen zij de steun van in Brazilië levende landgenoten, die in 25 autobussen naar het stadion ko men om die knapen toe te jui chen. Maar niet alleen de Japan ners, ook de reusachtige Canade zen Rogers en Bronski en de Rus sen Kiknadze en Shikwiladze, zijn geen kleine kinderen. En die voor ronden duren maar zes minuten. Dat is voor mij eigenlijk te wei nig. Een lange partij is beter. Dan gaat mijn conditie mee spreken. Als je in een gevecht van zes minuten een half punt of een balansverstoring tegen krijgt, heb je te weinig tijd om de zaak te herstellen. Gelukkig duurt de halve finale 10 en de finale 15 minuten". Tactiek „Wat is je tactiek?" „Meteen peilen, wat de Japanners tegen mij willen doen. Ze zullen loe- Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Het zal wel net zo worden als in Tokio tegen Kaminaga, aanvallen zonder veel ri sico te nemen en de tegenstander uitputten. Maar ongeacht de resul taten van dit toernooi, ik stop nu echt met grote wedstrijden en ga hard aan het werk in mijn nieuwe sportschool, die op 30 oktober in Utrecht geopend wordt". De andere Nederlanders, Ruska en de gebroeders Snijders, lachen. „Hij neemt weer eens afscheid", zeggen zij. „Dat is pas de vierde keer. Net Heintje Davids Anton kwakt Ruska enkele klodders massagecreme in het gezicht en ant woordt: „Nee jongens. Deze keer is het menens. De sportschool gaat voor en bovendien ben ik te veel weg van huis. Ik begin Jans en de kinderen echt te missen". 79 land furore schelen, ook in maakte. Palmer is de man, die jaren gele den tijdens de Europese kampioen schappen te Barcelona, weigerde af te tikken, toen Geesink hem in een armklem had. Het kostte de vol slanke Brit een gebroken sleutelbeen. In ieder geval een president, dié alles op buigen of barsten zal zetten Koersen Duindigt (Van onze medewerker). De jonge Wagenaar demon streerde gisteren in de slotkoers weer eens zijn tactisch inzicht. Direct na de start ivas hij met Barry Williams uit het gedrang van het met vijftien paarden dicht bezette veld en lag derde achter Y Zella en Yonker Aster. De leidster werd, evenals Captain Double K, uitgeschakeld. In de eindstrijd sprintte Barry Willeams fel en met verbluffend gemak triomfeerde deze in 1.22.5 km tijd. Drie paarden vochten op één lijn om de volgende plaatsen. Dit werd een dead heat voor Zilvervos en Acrobaat voor de tweede en derde plaats. Zus Hanover werd vierde In de openingsdraverij verraste Louwersheimer met Cockie van s-Gravenhof (w f 11.70). De tweede plaats van Con Amore was ook al een surprise (cov. f23.10). David O II triomfeerde van kop af in de eerste triokoers, gevolgd door Bentley Harvester. De derde plaats van Billy Boy (pl. f20.10), deed de deur dicht, zodat het trio f 1438.30 betaalde. Hof won met Champion Harvester ce tweede koers in 1.23.8 vóór Cabe rnet d'Aster D en Boy Scotch bleek in de Wattprijs na een felle eindstrijd een miniem voordeel te hebben op Xenophon Scoth en Carla van IJmui- 250ste overwinning Andries van Dijk Ondanks het topgewicht van 59 kg toonde Andries van Dijk met Jolly Jinks in de Grote Prijs der tweejari gen zich oppermachtig en triomfeer de met vele lengten voor Delferina en Whirlwind. Dit betekende de 250ste zege van deze sympathieke jockey. De Nicoleprijs werd een prooi voor Delbrassinne met Funny Face. Hier deed zich het zeer zeldzame geval voor dat de jockey van de tweede aankomende bij het inwegen niet aan bet vereiste gewicht kwam, zodat Happy Jane gedistanceerd werd en Traumfahrt tweede werd voor Ma rijke. De derde ren bracht een surprise in de vorm van een zege van Angelina, die gekoppeld met Quelle Musique f 74.20 bracht. 20,10, gék. 8.10, ■(1.23.8); d'Aster D; 3. Bert us van. Zelda. Tot. w.: 4. pl. 1,60, 2.40. 1,50, gek. 13,20, Wattprijs: 1. Boy Scotch (W. B. van Overeem) (1.24.2); 2. Xenophon Scott; 3. Carla van IJmuiden. Tot. w.: 4,10, pl. 1,50, 1,50, 1,30, gek. 15, cov. 4,30. trio 81,50. Daltonprijs: 1. Cherie Spencer (J. Wagenaar n -»-- 3. Yvonne 2,50. gek. 5,40, i Voltprijs1. Barry Williams (J. Wa genaar Jr) (1.22.5): 2. Zilvervos; 3. Acrobaat (nrs 2 en 3: dead heat). Tot. w 2.30. pl. 1.80. 2.20, 2,20, gek. 4.70. Grote Prijs der 2-Jarlgen: 1. Jolly Jinks S (A. W van Dijk); 2 Delferina; 3. Whirlwind. Tot. w 1.90, pl. 1,20. 1,20. 2.90. gek. 3.10. cov 3. Nicoleprijs, le afdeling: 1. Funny 2e afdeling: 1. Angelina (H. Swik- ker); 2. Quelle Musique: 3. Beautiful Girl. Tot w.15.80. pl. 3.50, 2,60, 1,90, gek. 74,20, cov. 8.90. trio 834,20. Totallsator-omzet f 158.064,50. Uitsla gen WLouwersheimer(1.31.4 1. David O II (C. J. ,In de lucht De Japanners hebben verklaard, dat zy Geesink in de lucht moeten verslaan. „In het grondwerk zijn wij kansloos", zeggen zij. „We staan voor een moeilijke opgave. D. Hol lander is een technisch zeer sterke judoka, jjzersterk en erg snel voor zo'n grote man. We hebben een spe ciale tactiek voor hem uitgedacht. De meeste kans om hem te verslaan heeft zondag Inokuma. Maar in de lucht". „In de lucht?", vraagt Anton. „Ze weten zeker, dat ik niet van vliegen hou. Dan maar op de mat. Laten ze maar voor Ruska oppassen. Die kan ook gevaarlijk zijn, als hij geen last heeft van zijn beenblessure". Vandaag beginnen dus die wereld kampioenschappen judo, die in de toekomst in vijf gewichtsklassen ge houden worden en waaraan hier in Rio liefst 43 landen deelnemen. Daar bij zijn ook China, Ivoorkust, Guate mala, Mali en Senegal. Judo is echt internationaal geworden. De federa tie kreeg voor een periode van twee jaar een Engelse president. Het is Charlie Palmer, die als wedstrijdju doka en lakonieke arbiter, die net doet of het hem allemaal niets kan „In zo li wedstrijd nuig ik toch niet gokken'' Denis Neville staat niet alleen in zijn zorgen. ZRn Zwitserse collega dr. Alfredo Fonl is eveneens een ge plaagd man. Kon Neville al zes da gen vóór de belangrijke interland wedstrijd NederlandZwitserland zijn elftal bekend maken, Foni moet nog tot vrijdagavond wachten. De Italiaan (54), die zowel gelijkenis met Vrttorio de Sica als Mau rice Chevalier vertoont, verwacht te in Zwitserland een rustig be staan. Tientallen jaren in het woe lige, onzekere Italiaanse voetbal hadden hem doen verlangen naar zekerheid. In Zwitserland, waar zijn vrouw en zoons al wonen, wordt hij de opvolger van Karl Rappan. Het zat hem niet mee. Er dienden zich slechts weinig grote talenten aan. Hij moest het voornamelijk doen met verdedigende routiniers en middelmatige aanvallers. Met 6 punten uit 4 wedstrijden heeft Zwitserland nog alle kans op een plaats in het eindtoernooi voor het wereldkampioenschap. Een taak, die Foni zich heeft gesteld. Maar dan moeten er tenminste drie pun ten op Nederland veroverd worden. Verliezen betekent uitschakeling. M oeilijkheden Foni weet dat. En daarom onderkent hij de moeilijkheden. Niet minder dan negen kandidaten kampen met blessures. Duerr (Lausanne) en Baeni (FC Zürich) zijn zelfs vry ernstig gewond. Bovendien is de verdediging van Lausanne uit vorm. De ploeg van Pierre Kerkhoffs ver loor zondag het topduel tegen FC Zürich met 14. Toch is het waar schijnlijk, dat vier spelers van Lau sanne in het Zwitserse elftal zullen spelen (doelman Elsener, Grobety, Tacchella en Schneiter) en allen zyn verdedigers. Maar ook verder is Foni vol zorgen. De tegenstelling tussen spelers van Lausanne en FC Zürich is een zaak, waarmee hij rekening moet hou den. Graag zou Foni het jonge aan- valstalent Künzli (FC Zürich) op stellen. Deze twintigjarige midvoor is echter nog wil Foni vermijden. Ervaren In zo'n wedstryd mag je toch niet gokken. Daarom wil ik teruggrijpen op ervaren spelers. De Nederlan ders gaan toch ook op „zeker"? Ik hoorde, dat Pieters Graafland niet in vorm is en toch wordt hU boven de jonge Doesburg verkozen. Trou wens, ik verwacht grote tegenstand. Wanneer Neville topspelers als Kerkhoffs en Theunissen niet hoeft op te stellen, zegt mij dat voldoen de". zorgen De gekwelde Italiaan beseft, dat een nederlaag tegen Nederland het ein de van de Zwitserse droom en zijn job betekent. Dat gevaar onderkent hij met een glimlach: „Ach, c'est la vie". Het aantal deelnemers aan da sporttoto van het afgelopen week einde bedroeg 829.112. Zij legden ge zamenlijk f 1.173.101,in. Voor prij zen was beschikbaar f 387.123,—. Da eerste prijs van f 212.917,95 wordt door drie voorspellers gedeeld, die bruto f 70.972,65 ontvangen. Voor de tweede prijs van f 116.136,90 komen 25 deelnemers in aanmerking. Per goed ingevulde kolom wordt bruto f 4.645,uitgekeerd. De derde prijs van f 58.068.45 wordt door 121 toto- isten gedeeld. Per juist Ingevulde ko lom wordt ca. f 480,- uitbetaald. Aan de drie-in-een- toto werd door 270.713 personen deelgenomen. Voor de eerste, tweede en derde prijs kwam f 30.352,beschikbaar. Er kwamen geen goede meldingen voor de eerste prijs binnen, zodat het hier voor beschikbare bedrag voor de helft aan de tweede en voor de helft aan de derde prijs werd toegevoegd. Voor de tweede prys meldden zich drie deelnemers, die bruto f 15.176,— ont vangen, voor de derde acht, die, per kolom bruto f 5.691,— kunnen tege- Zaterdagmiddag as. wordt in het gemeentelijk sportpark van Zwolle een wedstrijd tussen Jong Oranje en Jong Denemarken (onder 23 jaar) gespeeld. De opstelling van het Ne derlandse team luidt: doel: Van Straaten (NOAD); achter: Suurbier (Ajax) en Warnas (Go Ahead)mid den: Van Duivenbode (Ajax), Van Gorp (NAC) en Kemper (PSV); voor: Venneker (Feyenoord). Klijnjan (DFC), Brokamp <MW), Dullens (Sittardia) en Verdonk (PSV). Drs. Van Rijn is gekozen tot voorzitter van Sparta, als opvolger van Jan Salters. Van Rijn kon in eerste instantie de „reis" niet halen, maar door het benoemen van A. Aarse als voorzitter van de commis sie betaald voetbal kreeg hij van de leden het fiat. In uw sportcourant v jj. schrijft u, dat de atletiek-veteraan v.r. Linden het Leidse record 10 km snelwandelen, wat hij in 1947 behaal de met een afstand van 9.375 km per uur. verbeterde en bracht op 10.472 km per uur. Ik breng u in herinnering dat ik op 26 november 1916 in een wedstrijd \an de Leidse Sport Vereniging het c'ubkampioenschap van Leiden ver overde in de tijd van 59 min. over de 10 km snelwandelen. Ook de tweede aankomende de heer Teunissen, liep de 10 km binnen het uur. Dan wil ik nog gaarne een tweede opmerking maken, u bericht steeds de Rijswijkse voetbalvereniging R.V.C. Dit is niet juist want R.V.C. is oude Haagse vereniging. De naam betekent Residentie Voetbal Club, al speelt zy in Rijswijk. J. LANGEZAAL, Evertsenstraat 52, Leiden,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11