Hilversum III geopend Senator mr. v. Riel vreest socialisatie van bedrijfsleven WIJN VAN WIM Astronoom Fred Hoy Je wijzigt denkbeelden Dagje uit met de auto 3 WÊ33M I Hogere volgens uitkeringen bijstandswet LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 11 OKTOBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Licht programma met korte nieuwsuitzendingen De minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, heeft de verzekering gegeven, dat hard gewerkt wordt aan de noodzaak het programma van het derde ra dionet ook buiten de kring van FM-toestelbezetters en de radio- distributie beluisterbaar te ma ken. De minister deed dit, toen hij vanochtend met een korte toespraak voor de microfoon het derde radio net officieel opende. Minister Vro lijk zette uiteen, dat dit derde net tegemoet kcmt aan de kennelijk in Nederland bestaande behoefte aan een programma van lichte aard. Het zal in hoofdzaak lichte muziek bren gen, ter begeleiding van de dagelijk se werkzaamheden, afgewisseld met korte nieuwsuitzendingen. Het derde radionet geeft meer mo gelijkheden voor de toekomst, al is er nu nog sprake van een voorlopige oplossing tot 1 januari. Overigens zijn er nog financiële en organisa torische belemmeringen, die bij de uitbouw van dit lichte programma een rol spelen. De minister verklaar de evenwel te vertrouwen, dat daar voor gezamenlijk een oplossing zal kunnen worden gevonden en dat het programma de vorm zal krijgen, die luisteraars en uitzendende organisa ties voldoening geeft. Historisch moment Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de NRU sprak van een historisch moment in de geschiedenis van de Nederlandse Radio-Unie. Hij herin nerde eraan dat precies 45 jaar ge leden de eerste Nederlandse radio zender ir. gebruik werd genomen. Vaste abonnees konden er beursbe richten mee ontvangen. Uit dat pril le begin werd de omroep geboren. zoals men die thans kent. Al mag: men dan geen al te hoge verwach tingen van dit derde programma koesteren, zo merkte mr. Roosjen op, toch hoopt de NRU dat velen er genoegen aan zullen beleven. In dit opzicht heeft de NRU al hoop gevende l>erichten van bedrijven, ziekenhuizen en dergelijke ontvan- Hoe ontvangt men Hilversumlll Het radioprogramma Hilversum III wordt voorlopig alleen uitge zonden via de FM-band, die voor vele luisteraars nog een betrek kelijk onbetreden terrein is. Voor de ontvangst van de program ma's Hilversum I, II en III via FM kan de volgende handleiding dienen: Ontvangst via FM (frequentie-modulatie) is alleen mogelijk als het ontvangsttoestel hierop is ingericht, d.w.z. als op het toestel de mogelijkheid van FM (op sommige toestellen aangegeven als MF-, OUC-, UKG- of VHF-band) aanwezig is. Heeft men boven staande afkortingen op het toestel gevonden en heeft men daarop afgestemd, dan zijn er drie afstelmogelijkheden 1. op sommige toestellen zijn de FM-kanalen van links naar rechts oplopend aangegeven; 2. er zijn ook toestellen waarop deze FM-kanalen van rechts naar links oplopen; 3. tenslotte zijn er toestellen waarop alleen een mHz-schaal voor komt. Een combinatie van 1 en 3 of 2 en 3 komt ook voor. Voor deze omgeving dient men af te stemmen op de zender in Lopik op 98.8 mHz (FM-band 40). Russische kosmonauten in West-Berlijn De Sowjet-kosmonauten, Pavel Beljajew en Alexei Leonow, de eerste man die door de ruimte wandelde, hebban een uitnodiging aangenomen naar West-Berlijn te komen. De twee kosmonauten zullen morgenavond in het Humbolt Theater komen „om te vertellen over hun ervaringen en vragen te beantwoorden". Het thea ter ligt dicht bij de Berlijnse muur. Beljajew en Leonow maken op het ogenblik een reis van 10 dagen door Oost-Duitsland. New York Times verschijnt weer De 1900 werknemers bij de „New York Times", die lid zyn van het gilde van Newyorkse dagbladen, heb ben zich gisteren uitgesproken voor beëindiging van de op 16 september begonnen krantenstaking. Zy stem den in met de overeenkomst, die vrij dag tussen de directie en vertegen woordigers van de werknemers was bereikt. Het personeel is direct aan het werk gegaan zodat de maandagoch tendeditie van het blad weer kon verschijnen. Andere bladen waren zondag reeds verschenen. „Socialisten bederven stemming" De liberale senator mr. H. van Riel heeft op het zaterdag in Drach ten gehouden congres van de V.V.D.- R.T.N. bepleit gelijkschakeling 1 met de omroep- verenigingen kamercentrales Groningen, Friesland en Drente, de regering verweten, dat zij het bedrijfsleven door allerlei be perkende maatregelen de mogelijk heid tot zelffinanciering van inves teringen meer en meer onthoudt. Deze tendens wijst rechtstreeks in de richting van de socialisatie van het bedrijfsleven, meende mr. Van Riel, die ook in de vermogensaan- wasdeling, zoals die door de vakbon den wordt voorgestaan een aanslag op de vrije bedrijfsuitoefening zag. Mr. Van Riel kon in het huidige regeringsbeleid geen duidelijke op de toekomst gerichte visie ontdekken. Het is treurig, aldus het eerste- ka merlid, telkens weer te moeten con stateren, hoe in bepaalde kringen steeds maar weer wordt gehamerd op een betere inkomensverdeling, terwijl de vraag hoe het Nederland se volk tot een grotere produktivi- telt aangespoord kan worden niet wordt gesteld. Persé rood iv Wim Sonneveld heeft zater dag in een Amsterdams waren huis wijn uit eigen gaarde ver kocht. Als extra attractie voor de kopers signeerde hij het etiket van de fles. Dorien Mijksenaar (één van de Elize Doolittles uit My F air-Lady) was één van zijn eerste klanten. Zoals bekend heeft Wim Sonneveld in Zuid- Frankrijk een grote boerderij. „SEALAB-2" WAS SUCCES 1 In een uitvoerig adres, waarin nog 1 eens wordt uiteengezet hoe de le denwerf-actie is georganiseerd, schrijft oud-hoofdredacteur van Te- levizier, voorzitter P.A.G. de Ruwe van de R.T.N. aan de leden van de Tweede Kamer: ..De samenwerking bij de ac tie tussen het weekblad Televizier en de R.T.N. verandert niets aan het afzonderlijk en zelfstandig karakter der beide instanties." Tegenstanders van de R.T.N. voe ren volgens de heer De Ruwe aan, dat het tot absurde toestanden zou leiden wanneer alle mogelijke publi- citeits-organen. steunend op hun lezerskring, het recht zouden opeisen ten eigen omroep in het leven te roepen. Daartegenover stalt hij. dat het weekblad Televizier vele jaren als enig> familie-, tv-en progiamma- blad op de noodzakelijkheid van een nationale omroep heeft gewezen en als enige het stichten van zulk een omroep heeft bepleit. De R.T.N. spreekt in het adres tenslotte de hoop en de verwachting I jiet voornaamste wat we wilden be- uit, dat zij aanspraak kan maken op v, ,jzen". bestaande6 omroepverertgingen°rvan i Drie bemanningen van 10 koppen op dezelfde rechten i f"*® eed"re.n^ vpftjen d.agen in her nnrierwaterlaboratorium door- Het onderwater-experiment het laboratorium „Sealab-2" van de Amerikaanse marine is een succes geworden. De laatste groep aqua nauten. bestaande uit tien man, is gisteren met een hogedruk cabine boven water gehaald. Een woordvoer der van de marine zei dat bewezen was. dat de mens met succes gedu rende langere perioden kan werken op de bodem van de oceaan waar hij hoge druk bloot staat. „Dat is die deze organisaties genieten. „Reeds worden programma's voor bereid. die in cultureel en elk ander opzicht op het hoogste niveau liggen en aan de strengste maatstaven en wettelijke voorschriften zullen blij ken te voldoen." Zoals zaterdag ge meld. heeft de R.T.N. thans meer dan 150.000 leden. het onderwaterlaboratorium door gebracht. Twee aquanauten echter hebben gedurende 30 dagen in „Sea lab-2" gewoond. Het cnderwaterlaboratorium rust op pen diepte van ongeveer 60 meter op de bodem van de oceaan. Woens dag zal het naar de marinebasis Long Been in Californië worden ge sleept om te worden onderzocht. Theorie stabiele toestand heelal verlaten Vele astronauten hebben zondag met instemming vernomen dat de Britse sterrenkundige prof. Fred Hoyle heeft toegegeven de laatste 20 jaar een verkeerd denkbeeld over het ontstaan en wezen van het heelal gehad te hebben. Prof Hoyle baarde destijds opzien door zijn theorie dat het heel al in stabiele toestand zou verkeren, waarbij de materie constant zou onstaan en worden vernietigd en alles in evenwicht zou blijven. Hij helt nu over naar de algemne op vatting dat het heelal met een ex plosie is ontstaan. Prof. Hoyle is echter niet geheel „omgezwaaid". Hij meent dat de ver schijnselen die ertoe hebben geleid dat de astronomen tot de opvatting van het „uitdijende heelal" zijn gekomen, waarbij de galactische ne vels zich alle van elkaar verwijde ren, slechts plaatselijke verschijnin gen zijn. Hoyle meent dat slechts delen van het heelal, waaronder het deel waar wij zijn, uitdijen en ande re delen niet. Hij voelt meer voor een pulserend heelal, schillende delen in verschillende sta dia verkeren. De nieuwe zienswijze van Prof. Hoyle komt voor in het wetenschap pelijke tijdschrift Nature. De onder directeur van de radiosterrenwacht te Cambridge, dr. J. E. Baldwin zei ir commentaar hierop: „Hoe het heelal is ontstaan, is nog een open vraag en de ideeën van prof. Hoyle kunnen van veel waarde zijn". „Het zijn de socialisten, die in ons land de stemming bederven. Zij wil len persé rood regeren, waardoor dit kabinet-Cals een sociaal beleid voert, dat wordt verkocht als socia listisch, wat natuurlijk leidt tot on evenwichtigheid en onzekerheid. Wij hebben dat gezien bij de behande ling van de „natte mijnwet" toen Zylstra tegen Den Uyl inging. Van het kabinet-Cals is dan ook geen duidelijk toekomstbeeld te verwach- :en. Dit is een regering, die geen „nee" kan zeggen als er geld van de besparingen moet worden afge nomen. Bovendien is verhoging van belasting alleen maar mooi als het binnen de grenzen blijft, die minis ter Vondeling nu overschrijdt. De confessionele partijen hebben zich door de socialististen laten overha len een beleid te voeren, dat meer is geinteresseerd in machtsverdeling en machtsverschuiving dan in wel- zijnsvermeerdering, zoals een rege ring zou passen. Wij kunnen alleen maar hopen dat de confessionele de uitwassen van deze uiteindelijke ni vellering zullen tegengaan", zo for muleerde mr. Van Riel zijn kritiek. Recreatie De rijksweg Utrecht-Am sterdam: consequentie van een dagje de frisse buitenlucht in. nu de nazomer zich van zo n goede zijde laat zien. eer klacht over bestandsschending India heeft by de Verenigde Na ties een klacht tegen Pakistan in gediend, dat in verscheidene ge bieden veertien nieuwe bestands schendingen heeft gepleegd, aldus een bericht van het Indiase ministe rie van Defensie. Er zouden 15 in filtranten zijn gedood en vijf gevan gen genomen, zei het ministerie gisteren in Pendsjaab, Sialkot en Aknoor zouden de Pakistanen ver sterkingen hebben aangelegd. De Indiase regering deelde zondag tevens mede aan de Chinese ambas sade in Nieuw Delhi een nota te hebben overhandigd, waarin melding gemaakt wordt van een vuurgevecht lussen Indiase en Chinese troepen in het grensgebied van Oetattar Pra- desj met Tibet. Drie Chinese solda ten infiltreerden door de Lipoelech- pas en schoten op een Indiase pa trouille. die terugvuurde, aldus de nota. China wordt verzocht op te houden met de „voortdurende uit dagingen en agressieve activiteiten" aan de Indiase grens. In delen van Srinagar in Indisch Kasjmier is een uitgaansverbod van kracht, nadat de politie zaterdag avond slaags was geweest met de monstranten. Bij de ongeregeldheden is één man omgekomen, i De Indiase politie heeft zondag vijf personen gearresteerd onder wie de 1 voorzitter van het pro-Pakistaanse actie-commité „Awami" een 21-jari- I ge- De minister van Binnenlandse Za ken van Kasjmier heeft gezegd dat er na de arrestatie opnieuw ongere geldheden zijn uitgebroken, waarbij I de politie in de lucht heeft moeten schieten om de demonstranten te 1 verspreiden. De burgemeester van Zwolle, drs. J. A. F. Roeien, sprak over recre atie en ruimtelijke ordening. Drs. Roeien kwam tot de conclusie dat er veel inspanning en denkkracht, ook van particuliere zijde, nodig zal zijn om de recreatie in ons dicht bevolkte land in goede banen te lei den. Diploma opent weg naar officiersrang Het wordt vrijdag een belangrijke dag voor een aantal onderofficieren van de Kon. Marine. Ze sluiten dan namelijk met succes hun studie aan een hogere technische school af, het geen ze de weg opent tot de offi ciersrangen. De acht man. die vrij dag hun diploma in ontvangst ne men. zullen binnenkort benoemd wor den tot beroepsofficieren van speci ale diensten van de Kon Marine. Het zijn sergeant B. van der Berg uit Voorschoten, korporaal H. A. Brock- holz uit Den Haag. sergeant A. Th. Hermsen uit Wassenaar, sergeant P. J. Klap uit Voorschoten, sergeant A. Kloppers uit Schiedam, korporaal H. P. van Weerdt uit Boxtel. De diploma's zullen worden uitge reikt in de hts. aan de Wegastraat in Den Haag door de inspecteur on derwijs der Kon. Marine, schout bij nacht J. B. M. J. Maas. Ook de vlagofficier personeel van de marine, vice-admiraal J. G. Stegeman zal aanwezig zyn. NEDERLAND 7.00 ut 7.01 uur 7.06 uur 7.35 uur NTS: Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Kenmerk, kerkelijk programma Magilla gorilla, tekenfilm NTS-joumaal Politieke uitzending VVD Het eiland Kuro-Shima Morgen zal ik huilen, speelfilm NTS-journaal Sluiting. NEDERLAND 2 AVRO: 8.35 1 9.00 i 9.40 t 10.15 10.20 i Nieuws ln het kort, NTS Ballet Espanol Pilar Lopez Kwartet Dave Brubeck Kijk Scapino Ton van Duinhoven-show NTS-joumaal Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 11.15 uur HILVERSUM 2: en gióteren Pinters' „De minnaar" De belangrijkste gebeurtenis op de t.v. dit weekeinde was het t.v.-spel „De minnaar" van Harold Pinter, 'n voorstelling in het kader van het 40-jarig jubi leum van de VARA. Het was weer een bijzonder boeiend stuk, dat volmaakt gespeeld werd door Andrea Domburg en Ton van Duinhoven en bijzonder beweeg lijk en met aandacht voor be langrijke détails geregisseerd door de Jeugdige John van de Rest. Pinter (men weet het, we hebben „De huisbewaarder", „De collectie", „Het verjaardagspar tijtje", „De dienstlift" en „Tea party" ook van hem op het scherm gezien in de loop der jaren) behoort tot de lichting moderne toneelschrijvers, een bijzonder vaag begrip, waartoe Miller niet meer behoort, maar Becket, Ionesco, Ösbome, Wes- ker en Albee wel. Pinter ont roert niet of nauwelijks. Men volgt zijn dialogen met „intel lectuele" gespannenheid, erkent al luisterend de „juistheid" en „waarheid" van de ene claus volgend op de andere, zonder er een traan om te hoeven laten. Er was een voortreffelijke ver taling van Broes Hartman, die nagenoeg nooit het onbehaag lijke gevoel opriep dat er een ander woord, een andere zins wending had kunnen staan. Met „De zeven hoofdzonden (Brecht-Weill), „De minnaar" (Pinter), donderdag a.s. „Het duel" (Tsjechow) en „De Jan tjes" (Bouber) zet de VARA Nieuw raariselspel: „Ik pas" Zaterdagavond kregen we van de AVRO het beproefde pro gramma van vorig jaar te zien, met als enige verandering en tevens verbetering het raadspel- letje „Ik pas" inplaats van „Wachtwoord", dat nooit een succes is geweest. „Willy en Wil- leke" leverde niets nieuws op, bleef even plezierig als vorig jaar, met de nasynchronisatie als onplezierig bijverschijnsel. „Wie van de drie?" had als nieuwigheid een volkomen nieuw panel. Geen van de drie te raden beroepsuitoefenaars kreeg maar één stem op zich verenigd, zodat dit spelletje de AVRO be halve de honoraria voor de vier panelleden ook nog driemaal f. 400. is f. 1200 kostte. Daar kwam in „Ik pas" nog zo'n dikke f. 1300 bij, dus geheel onopge merkt is de zaterdagavond niet aan de penningmeester van de AVRO voorbij gegaan. Tenslotte was het ook weer een vreugde Johny en Rijk terug te zien. Hun eerste kruisgesprek was weer een meesterwerkje van „timing" en ingehouden humor, het schaakpartytje was ook leuk. de bedscène iets minder, maar het geheel was in haar genre van hoog niveau. Als gasten traden op Tel Smit (zo te zien de na tuurlijke opvolger van Fred Kaps» en Sophietje van K!eef. die zich behendig op de muziek van haar redelijk-zoet grammo foonplaatje bewoog. IHIIilllilllllllllKIllillIlilüU. V.V.D.: Luistert kunstbezit. 19.00 1 tropoleork kamermuz. ^21 zangsoltste. hoorspel. 21.15 Klas. mod. 22.15 Avomdoverdenklni Nws. 22.40 Boekbespreking. 22.; u,. 23.15 Mod. planomu: 'wMMÉÉlHa (7 30 Nws. en ANWB KNAC berichten). 7.oo Overweging. 8.00 Lichte grmuz. (8.30 Nws.). 8.45 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gevar. muz.progr. 10.50 Lichtbaken, le zing. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte muz. 11.50 Volaan. vooruit, praatje. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en gitaar. 12.20 Voor de boeren. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. of gr.muz. 12.50 Draalen maar!!, licht muz.progr. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Gevar muz - progr. 14 45 Zie. Ik maak alles'nieuw. ?»T?(F'-_oy?r godsdienstige vorming. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act Licht, lnstr. trio. 18.50 Lichte i 19.00 Kinderpostzegelactie 196; Voor de zieken. 16.40 Voor luis*- 17.50 §raak. 19.05 Kinderkoor r .25 Onder de afwas: licht program- 19-50 _Parlementair overzicht. 20_00 microfoon "gebracht door^Theo^Eerd de oudere luisteraars. 17.00 Voor leugd. 17.50 Overheidsvoorlichting. Nws. uit de Ned. Antillen. Spreker: Henk Dennert 18.00 Licht ensemble 18.20 Uitz. v. d. P.v d.A. BIJ de tijd lnstr. ensemble i Verhaal halen: verhalen wedstrijd. 21.00 Lledjesprogr. Nws. 22.4 2.50 discussie. 23.25 Jazzmagazi- Een 14-daags radlo-magazLne gebr--*-" J--~ Jaap AVRO: 7.0 ne. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA Over de 4e Ifjn van 18 - 20 uur I. Aram Khatchaturian. Concert voor i N\vs )- fermezza - 12.27 Meded Anriante •-<>-«•« •- Ols- Cadenza (Davld Oïstrach). Andante sostenuto. Allegro vivace. Davld trach, viool; Phïlharmonla Orkest Saorlfloe. Philharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Herbert von Karajan. III. Sergei Rachmanlnov Concert voor plano en orkest nr. 3 ln d kl. t. ma non tanto. Inter- Finale. Alia breve. Vla dimir Ashkenazy. piano: Londens Sym phonic Orkest oJ.v. Anatole Fistoularl. DINSDAG 12 OKTOBER Hilversum 1, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Lichte gT.muziek en act. .10 Ochtendgymn VPRO 7.50 Dae- "Vnu: Ö.uu Nws. 8.10 Lichte (8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijd. 8.55 Boekbespreking. 9.00 TcO* zieken. 10.00 Voor de kleuters (Om 11.00 zangsolisten. - -- zn tuinbouw. Overheidsvoorlichting: Voor de uur: I. Zang en gitaar: volksliedjes; beursberichten. 13.30 't Muzlkanten- II. Planoduo: klas. muz.; III. Harp- recital: mod. muz.; IV. Cello en plano: klas m-uz. 14 40 Schoolradio 15.00 Voor 15 40 Lichte gr.muz. (Om 'c Jeugd. 17.15 chte gr.muz. 3. (FM) pan: licht muz.progT. (Om 11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Orgelspel. 1230 De Top Tien van deze week. 13.00 Nws. 13.02 Lichte klanken gev; eigen bodem, zhig ^hcff- .00 Nws. 14.02 Zing. s__. M vocale^muziekjes. 15.00 Nws. 15.02 Ï6.CK) Nwsr'l6U02 nerama: Platenshow v. d. tieners. NRU/VARA: 17.00 Nws. 17.02 Country and Western-Music. 17.30-18.00 Tango Muziek bij de t daal r Staatssecretaris C. Egas 1 Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) heeft de gemeentebesturen medege deeld, dat de uitkeringsbedragen op grond van de rijksgroepsregeling werkloze werknemers, de tijdelijke rijksgroepregeling blinden en de tij delijke rijksgroepsregeling minderva- liden in verband met de waardevast heidsbepalingen met ingang van 3 oktober 1965 zijn verhoogd. De basisuitkering voor een echt paar wordt van f 58,— gebracht op f 61,05 per week (excl. toeslagen huur en ziekenfonds). De uitkering voor een alleenstaande stijgt van X 40,30 tot i 42,40 per week. Heb uit- keringsbedrag voor een thuiswonende blinde wordt verhoogd van f 28.80 tot f 30.30 en voor een thuiswonende werkloze werknemer van f 25.90 tot f 27.25 per week. Met ingang van dezelfde datum is voorts de algemene maatregel van bestuur gewijzigd, waarbij de be dragen zyn vastgesteld, waarin ten minste voor bepaalde noodzakelijke kosten van het bestaan moet zyn voorzien. Het bedrag voor voeding en kleding van meerderjarige is van f 14.25 gebracht op f 15.40 per week voor de verzorging in gezinsverband gelden dezelfde bedragen als boven genoemde toeslagen. gezondheid. NTS: 18.30 Ka merdebatten. 19 00 Nws. gevorderden. 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Politiek bekeken, progr. over politieke wetenswaardigheden 20.50 Muzikaal ten: gevar. progr'. 2L45 Wat bezielt u? Rubriek m<j 21.10 Kwartet - 5 Wat bezielt u? onderwerpen waar psy- iiiviugic «ui te pas komt. 22.10 Extra. NTS: 22.25 Journaal. 22.30 Kamerde batten. 23.00-23.30 Teleec: Samen leven Nederland II. NTS: 20.00 Nws. ln het kort. VARA: 20.01 Het lek. film feuilleton. EU. Een kamer vol Booby traps. 20.30 .55 Licht 20DO Achter het nieuws, act. progr. 21.20 Moed karakter. TV- 22.10 Journaal. Kerken»

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5