Sgf pening elco Glastra v. Loon der expositie kunst Sterke uitbeelding O'Neills „Liefde onder de olmen" -Ei „Geur van bloemen*'1 niet overtuigend Zeeman maakt amok Heftige aanval op het puritanisme Dr. H. J. van Mook in Rijswijk herbegraven LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 11 OKTOBER 1965 VIJFDE BLAD Ju Nieuwkoop: mid dag is in Het t Raadhuis te Nieuwkoop van het werk van Glastra van Loon waar- reeds uitvoerig schre- pnder grote belangstelling (genodigden officieel ge- J door Hans Andreus. te ingeleid te zijn door de Jitter van het Kunstgenoot- P dr. G. J. Bremer stelde Andreus vast. dat er nog begripsverwarring heerst tot de moderne schilder- len de grafische kunsten, kwel de uitspraken als: ikan m'n zoontje ook" wat jr snel gedaan worden is de jarding van de moderne een begrip voor een tame- |eine minderheid. middelde mens, die spreker i-in-de-straat" betitelde {geen echt moderne en eigen- ilderijen aan zijn muien. In hangt hij nog altijd het listische principe aan en kunstuitingen waarin hy zelf Hy noemde de moderne seismograaf van het kunst en ook de ie beeldende kunst is te zien Jstratie van de uitbreiding der "jke mogelijkheden en Werke- parallel lopend aan het te b Hoge nderscheiding ir Günter Grass de YVestduitse romanschrijver t Grass (38) is gisteren de Biichner prijs (10.000 mark) ikt. Deze is een van de hoogste je onderscheidingen. tijdsgebeuren en het heeft niets te maken met alle sombere negativic- men die men er in de huiskamer tegen in kan brengen. De moderne kunstenaar tekent de mensen, merkt, wat feitelijk al in hen aanwezig is en in hen gebeurt. Hel zal niet zo lang meer duren voor het besef van deze 20ste-eeuwse omwenteling tot zo goed als ieder een, zij het vaak ook onbewust, is doorgedrongen. Bij jonge mensen bemerkt men nu al een soort aanvaarden van die dingen niet tot elke prijs houvast zoeken, dat men heus niet gelijk hoeft te stellen met „provo"-manifestaties. Of alle realiteiten gezien kunnen worden onder het licht van één -jfc- Tijdens de opening van de expositie van Eelco Glastra van Loon. V.l.n.r. de voorzitter van het Kunstgenootschap ..Het Reghthuys" dr. G. J. Bremer, Eelco Glastra van Loon en echt genote. (Foto LD./Holvast) van alles wat hij in zijn inleiding had gezegd. En om dat teken gaat het. De tekens van een kunstenaarschap in deze tijd, verstaanbare tekens voor allen die niet aan de slepende, .maar niet ongeneeslijke ziekte der zeker- oneindige realiteit en daartoe I heden lijden en juist vanuit een ge- zullen voeren hangt misschien brek aan houvast als positief begrip van de toekomst der religie en der naar kunst kunnen kijken. Na de religies af. Persoonlijk denkt. spr. van I opening werden de werken van wel, maar de kunstenaar behoeft Glastra door de aanwezigen bezich- daarover niet te filosoferen. 1 tigd. Voorstelling Theater Menotti's opera „Amahr komt In december geeft het Amerikaanse „Little Opera Theatre" een serie voorstellingen in ons land van Gian Carlo Menotti's „Amahl and the night vistors", de korte opera waar van het gegeven nauw verbonden is met het kerstverhaal en enige jaren geleden voor de tv werd gepresen teerd. Het gezelschap is door het Wikor naar Nederland gehaald, dat hiermee vooral de rijpere jeugd wil bereiken. Menotti werd door dit werk geïnspi reerd door een werk van Jeroen Bosch dat de aanbidding van Jezus door de drie Koningen upitbeeldt. De componist schreef zelf het libretto ixi een Engels dat ook voor hen die nog niet zo erg thuis zijn in deze taal geen moeilijkheden oplevert. De „Little Opera Theatre" is een groep van jonge Amerikanen die sinds geruime tijd in Keulen is geves tigd: De enige niet-Amerikaanse is de sopraan Elisabeth Wendt. Deze Zweedse zal de rol van Amahl zingen. De begeleiding van dit uit elf mensen bestaande gezelschap wordt ver zorgd door de pianiste Carolyn Wal ker. De eerste voorstelling wordt op 2 december in Amsterdam (Marcanti) gegeven; op 3 december volgt Den Haag (Dllligenüa). Unesco-expositie „Sprekende foto's" Op zaterdag 23 oktober zal in het Nederlands instituut voor nijverheid en techniek in Amsterdam de Unes- co-expositie „sprekende foto's" wor den geopend. Op deze expositie zal een nieuwe toepassing voor het samengaan van beeld en geluid worden gepresenteerd. Het thema van deze expositie vormt „De noodzaak tot wederzijdse bij stand en onderling begrip". Zij werd mede mogelijk gemaakt door financiële steun van het Prins Bernard fonds. Première van Studio Het levengezien vanuit de spiegel van de dood (Van onze kunstredactie) Van de toneelstukken, welke de thans 40-jarige Engelse schei kundeleraar James Saunders heeft geschreven, sedert hij 15 jaar geleden daarmee uit liefhebberij begon, is "Next time i ll sing to you" in 1963 door de Londense critici tot beste stuk van het jaar uitgeroepen vorig seizoen door de toneelgroep „Centrum" op de Nederlandse planken gezet. Het is opnieuw het leven, maar nu ge zien in de spiegel van de dood. dat Saunders' tweede avondvullen de stuk "A scent of flowers" beheerst. Het volledige, bruisende leven van Inzet van „A scent of flowers" al ta- de 18-jarige Isis en de manier waar op dit jonge meisjesleven verweven is met het leven van de figuren in haar omgeving, worden gezien vanuit haar dood. Een dood, die zij in een vlaag van wanhoop vrijwillig heeft gezocht, omdat zij geen uitweg meer zag uit een onmogelijke liefdesver houding met een leraar, een opeen stapeling van onmacht en gebrek aan begrip bij haar familieleden en een onoplosbaar conflict met de katho lieke kerk. Door zijn stutk te laten beginnen op het moment, dat het meisje al dood is, maar door haar sterk- filmisch aandoende flash-backs le- ven<i door de voorbereidingen voor de begrafenis-plechtigheid te laten rondlopen, heeft Saunders een vorm gevonden, welke hem aantrekkelijke mogelijkheden bood. Daardoor kon hij immers, gezien vanuit de dood van het meisje, in een aantal korte scènes haar leven en de omstandig melijk snel plaats moet maken voor een doorzichtig manierisme. Dat al thans was de indruk van de Neder landse première van Saunders' stuk, zaterdagavond door „Studio" onder de titel „Een geur van bloemen" in het Amsterdamse theater „De brakke grond" verzorgd. Kees van Iersel had het stuk, dat door Jacoba van Velde direct en open klinkend Nederlands was vertaald, met gebruikmaking van veel lichteffecten uitstekend geregiS' Een 21-jarige dronken Finse Zee man heeft gisternacht op Katen- drecht amok gemaakt. De man was zeer dronken en toen hij een café binnenkwam, weigerde de caféhou der hem opnieuw in te schenken. De zeeman ging daarna zelf achter de tapkast staan, maar deze zelfbedie ning bleek op Katendrecht niet op prijs te worden gesteld. In korte tyd waren er enkele politieagenten bin nen. die de Fin wilden meenemen, hetgeen niet zo gemakkelijk ging. Het uiteindelijk resultaat was. dat twee uniformen waren gescheurd, een pet was gesneuveld, een politie-agent een zwaar gekneusde pols had en de caféhouder zijn rechterwijsvinger i had gebroken. De zeeman werd ter ontnuchtering j opgesloten. Echtpaar omgekomen door kolendamp (Van onze Groningse correspondent) Het bejaarde echtpaar De Boer- Lentig (beiden 75 jaari is giste ren in zijn woning in Losdorp in zeer ,je gemeente Biemm (Groningen) slechts ten dele bevredigde, lag dan ook zeker niet aan hem. De oorzaken daarvoor moesten in eerste instantie worden gezocht by Saunders zelf, wiens dialogen door het hele stuk heen wel felle, geladen, wijsgerige en heel vaak ook humoristische uit schieters bevatten, doch die steeds ftiinder kans zag deze op zichzelf heden, die tot haar zelfmoord leid- vaak goede teksten tot de draad te het leven gekomen. Een buur man van het echtpaar wilde gister avond de buren uitnodigen om bjj hem televisie te komen kyken. Hij Dat het resultaat desondanks, trof het echtpaar echter levenloos den, belichten. Dit uitgangspunt, noch de vorm, welke Saunders zich had geschapen, hebben evenwel kunnen voorkomen, dat het boeiende karakter De Toneelgroep „Theater" trad zaterdagavond voor K. en O. voor het voetlicht met „Liefde onder de olmen" van Eugene Glad stone O'Neill (1888—1954) één van Amerika's belangrijkste to neelschrijvers. Hij brak met de conventionele romantiek. Al zijn werken ge it de bekende schrüver van j tuigen van een hevige kritiek op het menselijk bestaan. (jaren" en „Kat en muis" werd j ijs toegekend door de Duitse Zelf beïnvloed door het Amerikaan- morgen tot de late avond gezwoegd ganist-prijswinnaar Van den Hooven naar Duitsland jrganist Nico van den Hooven •en Haag, leraar aan het is conservatorium en winnaar prijs van uitnemendheid 1965 concours in Utrecht, gaat op van prof. Siegfried Reda orgelconcerten geven ln Mül- I n in Essen-Werden. Hooven opent op 24 okto- |QJ winterconcertseizoen in Mlil- i> het grote Schucke-orgel met Meren en 58 stemmen in de firohe in MüLheim. Op 27 ok- Htoncerteert hij op het orgel ln Ppang Hoohschule voor het In- Jür Evangelische Kirohenmusik 1 In-Werdenwaaraan de Zaan- u. organist Cor Kee in dezelfde kn Improvisatiecursus geeft. jstbare ikoon Jug gevonden (Griekenland) heeft r(®tie een gestolen ikoon uit He eeuw teruggevonden, die dollar waard zou zjjn. Voorts "II vijf personen gearresteerd, (beerden het kunstwerk te ver win een kunsthandelaar In d Witie vond de Ikoon verborgen I i matras. 1)f verkopers hadden tien mil- drachmen (330.000 dollar) ge- I» de kunsthandelaar bood 7,5 P drachmen (250.000 dollar). ■^Ikoon een zgn. dubbellkoon aan de ene zyde een afbeel- *an de H. Maagd en aan de van de kruisiging. waardevolle Byzantijnse mees- k was vijf maanden geleden uit i'ofcburig Byzantijns klooster ge- Uj*tJf verkopers zijn ingerekend ^«huldiging van diefstal en on- jPofde handel; de kunsthande- na verhoor vrijgelaten- se puritanisme heeft hij dit speciaal ln „Liefde onder de olmen", dat ln 1924 werd voltooid, heftig aangeval len, waarmee hij, overtuigd van de kracht van het verzet, het schuldpro bleem op de voorgrond stelde. Zijn la tere werk. o.a. „Rouw past Electra", (1931) „Tocht naar het duister" (1940) en „Een maan voor de misdeel- den" 1943) slaat door de bredere ba sis en meer algemene strekking ge makkelijker aan en levert het bewijs van zyn groei. De puriteinse, in het Oude Testament verdwaalde voortrekker Ephraïm Cabot heeft zich jaren ge leden met zijn vrouw op een schraal, steenachtig stuk grond gevestigd. Hij en zyn vrouw hebben van de vroege Advertentie totdat zijn vrouw hem. afgebeuld, ontviel. Zijn twee zonen krijgen een stiefmoeder die hem een derde zoon schonk. Als het stuk begint is ook zij aan het harde werken ten offer gevallen en is de oude Ephraïm op reis. Tij dens zijn afwezigheid besluiten de twee oudste zonen de boerderij te verlaten om in Californië goud te zoeken. Eben, de zoon uit het tweede huwelijk, die in de liefdeloze sfeer van het gezin slechts teert op de her innering aan zijn moeder, verschaft hen voldoende reisgeld uit de hem bekende geheime bergplaats van zijn vader. Vlak daarna komt de vader thuis, tot ieders verbazing vergezeld van een Jonge vrouw, Abble, waar- Nieuwe Komedie met Dürrenmatts „Romulus de Grote" De Nieuwe Komedie geeft 17 okto ber in Diligentia de première van het uit 1951 daterende stuk „Romulus de Grote" van de Zwitserse schrijver Friedrich Diirrenmatt. Hij projecteert zijn hedendaagse ideeën op een figuur uit het. grijze verleden, die echter uit historisch oogpunt verder geen waarde bezit. De kern van dit satirische spel wordt bepaald door de verhouding van mens tot staat. De vertaling is van Adriaan Morriën; de regie heeft Berend Bou- dewijn. Rotterdams Festival voor de jeugd In de kantine van het gebouw van de scheepvaartmaatschappij Ph. van Ommeren heeft de acteur Richard Flink het Rotterdams Festival voor de werkende jeugd 1965 geopend. En kele honderden jongens en meisjes krijgen hier de via de stichting ge meentelijke kunstcommissie voor de jeugd in de periode tot 20 november gelegenheid op informele wijze con tact te maken met tal van vooraan staande kunstenaars van geheel uit eenlopend kunstuitingen. vlechten, welke het stuk nodig zou hebben gehad om drie lange bedrij ven te overtuigen. Het ietwat magere eindresultaat moet bovendien worden toegeschre ven aan het dat de jeugdige Marielle Fiolet, constant als actrice op haar tenen staande, toch slechts zo nu en dan aan de intenties wist te raken, welke de schrijver voor ogen moet. hebben gehad, toen hij de figuur van IsLs creëerde. Waarbij zij dan nog onnodig gehandicapt werd door het feit. dat Ralph Wingens. als halfbroer een van haar belangrijkste mannelijke tegenspelers op beslissen de momenten zowel op het punt van expressie als op dat van rol- kennis onvoldoende bleef. Frans Vorstman zette daarentegen ren goed-getvpeerde begrafenis ondernemer en een even rake priester in het totaalbeeld (op aanwijzing van de auteur door dezelfde acteur ver tolkt!) terwijl Piet Kamerman en Ad Noyons voortreffelijke momenten hadden als twee doodbidders. Verder werkten nog mee Lou Steenbergen als een onmachtige vader. Ingeborg Uijt den Bogaard als een begripvolle, maar liefdeloze stiefmoeder en Lex Goudsmit als een clowneske oom. De minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en mevrouw Vrolijk woonden deze première bij. bü de kachel aan. Het onderzoek wees uit, dat man en vrouw door kooimonoxydevergiftiging om het le ven waren gekomen. De schoorsteen trok siecht. Dalai Lama over Chinese plannen tegen India De heersers in Peking hebben in 1952 aan de voormalige Tibetaanse „God-koning", de Dalai Lama, toe vertrouwd dat „de bevrijding van India" het volgende punt was op de agenda na de bezetting van Tibet. De Dalai Lama berklaarde dit za terdag tegenover de pers in Bangalo re. Zuid-India, ln de loop van een informeel gesprek. Hij wees de beweringen ln sommi ge kringen van de hand dat zyn aanwezigheid en activiteit in India de heersers in Peking er toe ge bracht had het land ln 1962 binnen te vallen. „zy zouden India zyn binnenge vallen omdat dit land het volgende grote plan van China was", aldus de Dalai Lama. HU zei verder dat Tibet „gonst van ontevredenheid en er naar ver langt weer vrij te zyn". „Zelfs in Peking opgeleide jonge ren liggen overhoop met de huidige heersers in Tibet. Het kan lang du ren voordat Tibet weer vrij is. maar het zal zeker gebeuren", aldus de Dalai Lama. mee hy getrouwd is. Hiermee is Eben's illusie dat de boerderij in zyn handen zal overgaan de bodem inge slagen en keert hij zich heftig tegen de indringster. De aanvankeiyk we derkerige haat wordt overspoeld door begeerte en het slot voert naai- de totale ondergang van beiden. De oude Ephraïm richt zich naar de plaats waar hy rust en warmte vindt: de koeienstal. De stugge, van zyn naaste omge ving volkomen onderwerping eisende Ephraïm kreeg van Hans Tiemeyer een strakke en sterke uitbeelding, die, hoewel moeilijk onder te brengen in heu huidige tydsbeeld, grote indruk maakte. Jules Croiset gaf de met hartstocht, haat en liefde geladen Eben geconcentreerd en met grote kracht weer. Abbie, de jonge vrouw die een harde jeugd achter de rug heeft die haar niet gebroken maar gestaald heeft, die verward is in ge voelens van eigenbelang en haat, maar geveld wordt by de eerste aan raking van de grote liefde. Een scène uit Liefde onder de olmen" met Hans Tiemeyer en Mia Goossen. Vrouw met steen neergeslagen (Van onze A'damse correspondent) Een 48-Jarige Haagse typograaf heeft zaterdagavond in Amsterdam een evenoude zangonderwyzeres met een halve straatsteen neergeslagen. Vervolgens probeerde hy met het handtasje van zyn slachtoffer ervan door te gaan. Op zyn vlucht werd hy echter gegrepen door de 26-jarige fijnbankwerker Wim Goede en de 18- jarige Wouter Kniesveldt, die in de buurt stonden en hem aan de politie uitleverden. De Hagenaar was nog maar net uiterst sober, met innige bewogen- per trein op het Centraal Station heid vertolkt door Mia Goossen. De i in de hoofdstad aangekomen, toen twee zonen van Ephraïm uit het eer- j hy de vrouw aanviel. Zy stond ach- ste huwelijk, Simeon en Peter, waren ter het station by een van de pon- by Jon Jorissen en Onno Molenkamp ten te wachten op enkele familiele- m goede handen. den. Hoewel de typograaf haar met grote kracht enkele malen met het Elisa Hoomans voerde roet strakke .tuk steen op het hoofd sloeg heeft en vaardige hand de regie. Dolf Ver spoor zorgde voor de goede vertaling. Herman Gordijn's decor vormde een sfeervolle omlysting. De opvoering, die zaterdag 16 oktober herhaald wordt, oogstte by een bijna uitver kochte Schouwburg een groot succes. B. H. de zangonderwijzeres de overval zon der ernstige gevolgen overleefd. Zy kon na in het Binnengasthuis eerste hulp ontvangen te hebben naar huis terugkeren. Als rede voor zyn laffe misdaad gaf de Hagenaar tegenover de politie op: „Ik had geen geld genoeg" Het stoffeiyk overschot van de op 10 mei in Avignon overleden dr. H. J. van Mook, voormalig luitenant gouverneur-generaal van Neder- lands-Indië, is zaterdag op de alge mene begraafplaats aan de Sir Win ston rhurchilll&an in RUswyk her begraven. De teraardebestelling werd by ge woond door Jhr. mr. A. W. L. Tjar- da ven Starkenborgh Stachouwer. de laatste gouverneur-generaal van Ne- derlands-Indië, en mr. J. A. Jonk man, voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal en minis ter van Overzeese Gebiedsdelen in de tyd, dat dr. Van Mook in de woe lige naoorlogse jaren luitenant-gou verneur-generaal was. Verder waren er vrywel alle leden van de prefederale regering en an dere medewerkers van dr. Van Mook. Onder hen was dr. I. Sam- kalden, thans minister van Justitie, en drs A. Th. Boogaardt, d est yds secretaris van staat van Sociale Za ken in de prefederale regering en nu burgemeester van de gemeente, waarin dr. Van Mooks stoffeiyk overschot is begraven. Op verzoek van de familie werden geen toespraken gehouden, met één uitzondering, nl. dr. P. J. A. Iden burg, destyds als waarnemend lui- tenant-gouverneur-generaal dr. Van Mooks rechterhand. Groot Nederlander Dr. I denburg, die zei als vriend te spreken, noemde dr. Van Mook een groot Nederlander. Hy had een grote liefde voor, kennis van en toe wijding aan land en volk van Indo nesië. Dat zyn gesprek met de Ne derlandse regering nooit volkomen Is verlopen schreef dr. Idenburg toe aan het feit, dat dr. Van Mook niet geheel vertrouwd was met de Inter ne Nederlandse situatie. Dr. Van Mook oefende de functies uit van de gouverneur-generaal, maar hy werd nooit als zodanig be noemd De gouverneur-generaal is altijd een man van en een man uit Nederland geweest. Dr. Van Mook was een uitnemende, briljan te man van Nederland. Hy had zyn plaats r^erworven door een schitte rende carrière binnen het toenmali ge Nederlands-Indië. Hy was geen man uit Nederland. De betekenis daarvan heeft hy niet ten volle kunnen begrijpen, doordat hy het ritueel van de uitzending van gou verneur-generaal niet heeft meege maakt. Verder beschreef dr. Idenburg. dr. Van Mook als een goed teamleider. De schoonzoon van dr. Van Mook, de heer S. Schol tens, dankte aan de groeve voor de belangstelling. Deur woning burgemeester bekladderd (Van onze A'damse correspondent) Een 17-jarige Amsterdammer heeft zaterdagmorgenvroeg een blik met witte verf leeggegooid tegen de deur van de ambtswoning van burgemees ter mr. G. van Hall De knaap, die eerder by „Het Lieverdje" op het Spui werd gearresteerd wegens or deverstoring kon kort na zyn wan daad worden aangehouden in het gezelschap van twee mede-,.provo's" en een 29-jarige schoonmaker. By het beeld van „Het Lieverdje" moest de politie zaterdagnacht vyf jongelui onder wie een student uit Lelden arresteren wegens over treding van het verbod tot samen scholing.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15