Macht meer zo van Mapai niet onaantastbaar Marine rekent op hulp ran Verenigde Staten Schoonmaak van de grote vier Adenauer vreest een „omsingeling" van de Duitse bondsrepubliek foor bouw atoomonderzeeër LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 9 OKTOBER 1965 ZOET ERW OUDE leen dergelijke eigenschap is de J om vijandelijke duikboten te likken veel groter dan met on jeboten die op conventionele gj worden voortgestuwd. Daarom "it de marine het zich tot taak vloot van atoomonderzee - óp te bouwen. [[aar niet overal I.V.S.H.-BOEKEN BOEKHANDEL onze A'damse correspondent) een tiental boeken heeft de {erij van de Nederlandse Ver voor Sexuele Hervorming H) haar entree gemaakt in de andel. De uitgeverij, die haar tot dusver beperkte tot de leden, heeft nu onder de Stichting Uitgeverij NVSH een Je erkenning gekregen. Uitgaven waaronder de reeksen Arsis en Aspectum, hebben it doel in overeenstemming met inselen van de NVSH de open- lanvaarding van de sexualiteit I hetgeen daarmee verband op verantwoorde wijze naar te brengen. NVSH-boeken zullen echter I elke boekhandel verkrijgbaar len groot aantal roomskatho- boekhandelaren in het zuiden ids heeft geweigerd de uitgaven g te nemen, evenals tal van ge leerde boekverkopers. Prijsvraag celegenheid van de officiële er- heeft de Stichting Uitgeverij een literaire prijsvraag uitge- Pin, waarvoor de deelneming tdereen open staat. Gevraagd loieen roman of een bundel no ot korte verhalen, die op po- wijze de man-vrouw-verhou- 1 benadert. Gevraagd naar de Dis van het „positieve" werd éeeld. dat de inzendingen in ostemming moeten zijn met de lische doelstellingen van de f. 200 miljoen (Van onze parlementaire redactie) n kringen van de Koninklijke Marine wordt nog steeds ver- cht dat de Ver. Staten ons land zullen helpen bij de bouw van eerste Nederlandse nucleaire onderzeeboot, die al in de defen- iota 1964 is aangekondigd. tdanks de geruchten in Washing- over de weigering van de Amc- inse senaat om mee te werken, nt men er op, dat minister msie, P. S. de Jong, morgen niet lege handen van zijn Amerikaan lis zal terugkeren. Indien Wash in niet zorgt voor de kennis, de lor en andere specifieke onder il, wordt het voor de marine Slijk haar taak binnen de NAVO I behoren uit te I Kon. Marine heeft in het kader Mie NAVO primair tot taak te zor- «gvoor de bestrijding van vijande- I duikboten en mijnen in het ffllijk deel van de Atlantische San. de Noordzee en het Kanaal, jgiair voortgestuwde onderzeebo- ■iebben vele bijzondere eigen- jjjpen, waarvan de belangrijkste li mogelijkheid om lang op zee Onteigening voor deel goedgekeurd Het besluit van de gemeenteraad van 29 juli 1964, tot onteigening van een aantal percelen, teneinde een rioolzuivenngsinstallatie op te rich ten is door de Kroon slechts voor een gedeelte goedgekeurd. De Kroon over weegt. dat bedoelde percelen bij het uitbreidingsplan slechts voor een deel tagon de Nederlandse interesse in I voor een dergelijke instalaltie ln aan- Voor de bouw van de eerste Neder landse nucleaire onderzeeboot is op de begroting voor 1966 opnieuw f 500.000 uitgetrokken, nadat een soortgelijk bedrag was gereserveerd op de begroting voor het lopende jaar. Het geld is bestemd om een be gin te maken met de voorbereiding van de bouw, zoals de scholing van het technisch personeel, dat thans wordt aangetrokken. Met de bouw van de eerste atoomonderzeeboot zelf in in totaal zeker 60 miljoen dollar (200 miljoen gulden) gemoeid, als n\en tenminste de Amerikaanse maatstaven aanhoudt. Van de baan Blijkens het vorige week in Wash ington gepubliceerde communiqué heeft minister De Jong by zijn be zoek aan Mac Namara op het Pen- merking komen en dat zy voor het overige in hoofdzaak werden gebruikt voor agrarische doeleinden. Daarom ontbreekt ten aanzien van laatst bedoeld gedeelte de grondslag der onteigening. En kon aan dit ge deelte van het raadsbesluit geen goedkeuring worden verleend. deelneming aan het programma nucleaire voortgedreven onderzeebo ten ter sprake gebracht. Uit het com muniqué blykt op geen enkele wijze tot welke conclusie het gesprek heeft geleld. In Washington verluidt echter dat Mac Namara de Amerikaanse se naat in deze zaak niet heeft meege kregen. zodat Nederland voorlopig nergens op moet rekenen. Als die geruchten juist zyn, is de bouw van eigen atoomonderzeeboten voor minister De Jong van de haan. Hulp van een andere atoommogend- heid, zoals Engeland, lijkt namelyk niet goed mogelijk. Weliswaar is het Verenigd Koninkrijk druk bezig met de bouw van een serie nucleaire duik- x su boten, maar dat gebeurt eveneens virgin 2.^5^ Roze "Copland f.60.' Yellow met Amerikaanse hulp onder condi- J?ddy 2,A°~ tie dat geen informatie aan andere landen wordt doorgegeven. MARKTBERICHTEN LISSE. 8 okt. Plantgoedveiling: Voor de plantgoed velling waren diverse mooie partijen tulpen aangevoerd, waar vlot op werd geboden. Mede ln verband met de nu geldende betallngs- valuta van 1 maart, was de verkoop groter. Tulpen zift 10 per 100: Lustige wltwe 2 90, Clara Butt 2.55, Queen of Night 1.90. Van der Eerden 2.90, Roze Beauty 1.90._Blue_ Parrot 2.10, _Whlte Mottet 2.10, Allard Plerson 2.50, White Sail 2.25, Elmus 2.10, Golden Eddy I 3.55. Sensationeel resultaat bij verkiezingen va k verbond WASSENAAR Oranjevereniging recipieert Vandaag wordt het zestigjarig be- I staan van de Wassen aar se Oran- jevereniging ..Koningin Wilhelm!- na" gevierd, 's Middags van half 5 tot i half 7 houdt het bestuur receptie in Raadhuis „De Paauw". Op deze re- j ceptie, die door het gemeentebestuur aan de jubilerende vereniging wordt aangeboden, zijn behalve de leden ook belangstellende hartelijk welkom. De vereniging biedt aan de kinderen van de leden film- en poppenthea tervoorstellingen aan. Kerkdiensten Herv. Gem.. Dorpskerk: 10 u ds. P. G. de Veij Mestdagh en dr. Th. C. Frederikse oogstdankdienst)7 uur ds. J. T. Wiersma. Kievitkerk: 9 uur jeugdkerk; 10 u ds. J. T. Wiersma (oogstdankdiiensrt D<<y Ier huis9.30 en 11 u ds. J. A. G. v. Zanten (oogst dankdienst). Dorpscentrum10 uur jeugdkerk. Geref. Kerk, Bloemcamp- laan: 10 en 5 u dr. B. Rietveld te Den Haag. Zijllaan: 10 en 5 u ds. P. Heinen te Utrecht. Ned. Prot. Bond, Lange Kerkdam: 10.30 u ds. H. W. Meihuizen te Den Haag. Johanna- huis: 10.30 u ds. T. Bruinsma te Lei den. Herv. Geref. Evang.. Dorpshuis: 10 u ds. H. G. Abma te Gouda; 7 u J. A. Kruithof te Monster. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen propedeutisch scheikundig ingenieur de heer P. Geerlings te Wassenaar. Doktersdienstde artsen H. W. Plink, Raadhuislaan 15a, tel. 2075 en H. S. Boogaart, Storm van 's Gra- vesandeweg 1, tel. 4466. Apotheek- dfienst Langstraat 86, tel. 2141. OEGSTGEEST Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het examen propedeutisch elektrotechnisch inge- De vertegenwoordiger van de reünisten van het Leidsch Stu denten Corps, de heer M. A. van Dooren, biedt Dolf Delprado tijdens diens receptie in ..Miner va met zijn echtgenote een reis naar de West aan. (Van onze correspondent in Jeruzalem) De verkiezingen voor de Histadroet. Israels allesbeheersend vakverbond, hebben een sensationeel resultaat opgeleverd. Het kort geleden gevormde rechtse front, bestaande uit de nationalistische Cheiroet en een deel van de liberale partij, heeft tussen de zeven tien en achttien procent van het totale stemmental op zich weten te verenigen, terwijl Ben-Goerions piepjonge sociaal-democratische splinterpartij Rafi het tot ongeveer veertien procent heeft gebracht. Er is een prijs van f 1.000,— nieur de heer A. Bakker te Oegst- JDfd.i geest. Jamem ©p de weegschaal Dit resultaat betekent een spec taculaire nederlaag voor de Mapai, de sociaal-democratisehe party van Esjkol en zyn medestanders van de oude garde, die tot dusver heer en meester was op Israels kleurige po litieke toneel en in de Histadroet sinds haar oprichting In 1920 de eers te viool speelde. In haar nieuwe verschijningsvorm, d.w.z. verenigd met de linkssocialis- tische Achdoet Haawodah, heeft Ma- pal niet meer weten te behalen dan even over de vijftig procent van het totaal uitgebrachte geldige stemmen - aantal. Vergeleken met de verkie zingen van zes jaar geleden komt dit neer op een gezamenlijk verlies van ongeveer 22 procent. Jonge garde 'A Het échec van Mapai is niet moei lijk te verklaren. Duizenden stemge rechtigde leden van de Histadroet (en niet alleen deze Israëli's) was de onverkwikkeiyke onenigheid in Ma- pal allang een doom ln het oog. Het krakeel tussen het „ancien re gime" onder Esjkol en een vooruit strevende „jonge garde onder aan voering van de 78-jarige Ben-Goe- rion had hen er steeds meer van overtuigd dat Mapai als progressieve factor by de opbouw van de staat had afgedaan en dat ln constructief- politieke zin van haar niets meer te verwachten viel. Voor deze teleurge- stelden bestond in feite slechts één alternatief: Rafi, Mapal's splinter partij, of de rechtse coalitie van Na tionalisten (verenigd ln de „vry- heidspartij" Cheiroet) met de voor uitstrevende fractie van de liberale partij. De geschiedenis van het zio nistische pionierswerk is zonder de Histadroet ondenkbaar. Toen het joodse volk nog aan het begin van zym strijd voor een eigen nationaal tehuis stond, twee jaar na de eerste wereldoorlog, begon de Histadroet leiding en vorm te geven aan de Joodse gemeenschap in het toenma lige Palestina. Zy organiseerde de arbeid, schonk de arbeiders sociale instellingen van Europees gehalte, stelde het loon vast, verhoogde de vakbekwaamheid, verdiepte het zelf- bewustzyn, en dat alles uit een ideo logie, gebaseerd op het strijdbare, maar bezielende en constructieve so cialisme van die dagen. De histadroet uit die periode was nog niet het gigantische raderwerk, dat zij later zou worden. Zy was een vakverbond, dat zich liet leiden door de belangen van de asbeider. Allengs veranderde zy echter haar werkwijze. De Joodse bevolking nam snel toe, toen de staat Israël een maal tot stand was gekomen. Steeds meer sloeg de Histadroet haar vleu gels uit. Inplaats van zichzelf getrouw te blijven, ging zij bedryven stichten kapitalistisch voorbeeld, daar bij het particuliere bedryfsleven de kop indrukkend en de regering steeds meer naar haar hand zettend. Haar loonpolitiek beheerste de arbeids markt in Israël Voor het spel van vraag en aanbod bleef nauweiyks plaats meer. Alle6 werd geëgaliseerd door de economische bulldozer van de tot een reus uitgegroeide dwerg, die in be weging werd gebracht door een inge wikkeld mechanisme, dat in 't enor me hoofdkwartier van de Histadroet in Tel-Aviv zetelde en waarvan het toetsenbord werd bespeeld door lie den, in wier gedachtenwereld voor een vrije economie geen plaats was. De zaak moest wel spaak lopen toen de massale immigratie, die na de proclamatie van de staat begon, duizenden in het land bracht, voor wie het socialisme niets meer bete kende en die geen heil zagen in een staatsbestel, gevat in het keurs- ïyf van een vakverbond, dat zich Ontstemming Het kiezerskorps van de Hista droet heeft zijn ontstemming duide lijk laten blyken. Mapai is terugge bracht tot de kleinst mogelyke meer derheid. ln een aantal plaatsen, waaronder ook Jeruzalem, heeft zy zelfs haar overwicht in de lokale ar beidsraden verloren. De Histadroet in haar huidige vorm zal waarschijn lijk spoedig hebben afgedaan, ook al blijft de arbeidersbeweging er ook in de toekomst de hoofdrol in spelen. Maar een grondige heroriëntatie en reorganisatie zal zij onder in vloed van de sterke oppositie moei lijk kunnen voorkomen. VOORSCHOTEN Op vrijdagmiddag as. zullen in de HTS te Den Haag voor het eerst diploma's worden uitgereikt aan die onderofficieren van de Ko- ninklyke marine, die met succes hun studie in de richtingen werk tuigbouw en electrotechniek hebben beëindigd. Tot deze onderofficieren behoren: sergeant radio radarmon teur B. van den Berg uit Voorscho ten: sergeant vliegmaker radio ra darmonteur A. Th. Hermsen uit Wassenaar; sergeant vliegmaker ra dio radarmonteur P. J. Klap uit Voorschoten. BILJARTNIEUWS De biljartvereniging „Sportvrien den" uit Waddinxveen Is weer gestart met de competitie. Het begin was niet erg gunstig daar het A team tegen het Donk team uit Gouda niet verder kwam dan een gelijkspel 4-4. Ook het B team behaalde tegen DOS hetzelf de resultaat, terwijl het C-tearn het onderspit moest delven tegen Donk B. „Sportvrienden" verloor met 6-2 NOORDWI/K Aanrijding leidt tot botsing Op het kruispunt Herenweg-Zwar- teweg moest de 44-jarige chauffeur van een vrachtwagen met aanhanger uit Den Haag gisteravond plotseling uithalen voor een autobus van de NZHVM, die voor hem reed. De aanhanger sloeg om met het gevolg dat de lading, een party hout, op de rybaan terecht kwam. Daar dit groot gevaar voor het verkeer opleverde, werd een politie auto met zwaai- en alarmlicht op de weg geposteerd. De bestuurder van een personenauto merkte deze waar schuwing blijkbaar te laat op en reed het politievoertuig van achteren aan. Beide wagens werden zwaar ge- beschadlgd. de ftis heeft weer jonge leeuw- zijn hoede. leeuwtjes zijn ten vrouwtje en een man- •iclw Moeder leeuwin wilde de n niet verzorgen en dus ten oppasser ze nu onder acht dagen oud. maken het uit stekend en kijken wat verdwaasd en verbaasd vanaf de weeg schaal. de wereld in. „De eerste tekenen van een om singeling van de bondsrepubliek als gevolg van de houding van de minis ter van Buitenlandse Zaken. Schro der, ten opzichte van Frankrijk die nen zich reeds aan", heeft oud-kan selier Adenauer gezegd in een vraag gesprek met het Westdultse tijd schrift „Bild' „De reis die de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken. Gromiko, ln de lente naar Parys heeft gemaakt, het komende bezoek van zyn Franse ambtsgenoot, Couve de Murvllle. aan Moskou en de aan wezigheid van de Sowjetrussische maarschalk Malinowski by de oefe ningen van het Oostenrykse leger zyn niet het gevolg van toeval", zegt Adenaur. „Dit zijn tekenen van een politieke omsingeling van Duitsland door de Sowjet-unle en Frankryk. Het lot van Duitsland hangt af van de persoon die onze buitenlandse politiek in handen krygt. Deze per soon moet een juiste opvatting heb ben en in staat zijn die te verwezen lijken", aldus Adenauer. ..Een begin met het verwerkelijken van het Frans-Duitse verdrag kan alleen gemaakt worden door Iemand die met het buurland betrekkingen onderhoudt die niet onder de nor male temperatuur liggen". Omtrent de noodzaak van de NAVO bestaat geen meningsverschil, maar de betrekkingen met Frankrijk zyn in dit kader van vitaal belang. Al leen een vertrouwvolle samenwerking met Frankrijk kan ons tegen even tuele omsingeling beschermen, maar het Frans-Duitse verdrag is op het ogenblik slechts een stuk papier, al dus de oud-bondskanselier. Eik jaar beklimmen in de V.S. groepen schoonmakersde Mount Rushmore (2.000 meter) in de Black Hills (Zuid Dakota) om de ,igrotevier te reinigen. De grote vier, dat zijn de por tretten van Georges Washington, Thomas Jefferson. Theodore Roo sevelt en Abraham Lincoln, die aan het begin van deze eeuw leer den uitgehouwen door de beeld houwer Gutzon Borglum. Zo kun nen de toeristen die de Black Bills bezoeken, deze geweldige beelden, die in de flank van de rotswand zijn uitgehouwen, in al hun pracht bewonderen. Borglum heeft vijftien jaar i.odig gehad om zijn werk te vol tooien, waarbij hij gebruik heeft gemaakt van boormachines en dynamiet. Deze vier portretten getrouwe reprodukties van schil derijen of beelden op kleine schaal, zijn nog groter dan het Vrijheidsbeeld aan de ingang van de haven van New York. Op de foto is een der schoon makers bezig met zijn moeilijke taak. De „inzet" (boven) toont het illustere, bijna grimmig voor zich uitkijkende viertal, zoals het in de rotsen is uitgehouwen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17