Witte winter Itbelle Niet te geloven dat zij al in de dertig is... Marians talenknobbel Zomergoed de kast want dit wordt een SLA ER EENS EEN SLAATJE UIT ndocïl (W)ETENS WAARD stretch breeches Moederlijke Zaterdag 9 oktober 1965 Pagina 3 Weekeindbijiage L.D. Extra In de zomer zijn slaatjes favoriet! U zult er graag rauwe groente voor gebruiken .want die zijn (meer of minder) rijk aan vitamine C( sma kelijk en voordelig. Niet alleen van kropsla en tomaten, maar ook van velerlei andere groenten kunt u heerlijke rauwkostslaatjes op tafel toveren. Begin eraan kort vóór u gaat eten, want anders gaat onnodig veel vitamine verloren. Voorbeelden van rauwe groenten-combinaties vindt U hieronder. Ze zijn bedoeld voor vier personen. Wit is de mode deze win- ter, wit de japon en pull van crylor en wit de nertsmantel met zwart lakband uit de collectie van Yves Saint Laurent. Advertentie Advertentie I Heel belangrijk is de slasaus. Deze kan gemaakt worden van: een mengsel van 1 4 2 delen slaolie, 1 deel azijn of citroensap, ïout, peper, suiker en fijngehakte ui en/of tuinkruiden. een fijngemaakte gekookte aard- appel of aardappelkruim, olie, azijn of citroensap, zout en mosterd. enige lepels karnemelk of yog hurt met zout, suiker en tuinkrui- - den en/of citroensap. klaargekochte slasaus of mayo naise, vermengd met fijngehakte augurkjes, ui en/of tuinkruiden. Peterselie, kervel en selderij ge bruikt u misschien al in de sla; denkt u dan ook eens aan: bies look, basilicum of venkel. Zij geven extra geur en smaak aan de sla, maar moeten wel met mate wor den gebruikt. Teveel schaadt de smaak van het gerecht. Wortel-komkommersla 250 g worteltjes, een halve kom kommer, 2 eetlepels slaolie en 1 eetlepel azijn of citroensap of 3 eetlepels yoghurt, zout, peper, suiker, ui, peterselie. De 6laolie, azijn of citroensap, zout, peper en suiker door elkaar roe ren. Bij gebruik van yoghurt deze j mengen met citroensap, zout, peper Advertentie de meest charmante k bescherming bij koud en guur weer en suiker. De ui schoonmaken en snippe ren; de komkommer wassen of dun schillen en in schijfjes of stukjes snijden, de worteltjes schoonma ken, wassen en grof raspen. De groenten door de slasaus men gen. De peterselie wassen, fijnsnijden en als garnering over de sla strooi en. Bieten-appelsla 250 g gekookte of rauwe bieten, 2 appelen, 2 eetlepels slaolie, 1 eetlepel azijn of citroensap, zout peper, een stukje ui (peterselie, augurkjes). De slaolie, azijn of citroensap, zout peper en suiker door elkaar roeren. De ui schoonmaken, fijn- snipperen en aan de slasaus toe voegen. De appelen schillen, van net klokhuis ontdoen, in kleine blokjes snijden en vlug door de slasaus roeren. De bieten stropen of schillen. Ge kookte bieten in blokjes snijden, rauwe bieten raspen of tot „luci fers" snijden. De bieten met de appelen vermengen en het geheel op smaak afmaken. Eventueel de sla met fijngesneden peterselie be strooien en met schijfjes augurk garneren. Andijviesla met sinaasappel plm. 250 g andijvie, 1 grote sinaasappel, 2 eetlepels slasaus, zout, peper, suiker, bieslook. Een saus maken van de slasaus, zout, peper, suiker en fijngesnden bieslook. De sinaasappel schoonma ken (alle witte velletjes verwijde ren) en het vruchtvlees in kleine stukjes snijden. De andijvie was sen, schoonmaken en zeer fijn snij den. De andijvie en de sinaasappel door de slasaus mengen. T omaat-paprikasla 4 tomaten, 1 groene paprika, 1 ui, 2 eetlepels slaolie, 1 eetle pel azijn of citroensap, zout, peper (slasaus of mayonaise.) Een marinade maken van de azijn of citroensap, slaolie, zout en peper,. De tomaten wassen of ont vellen en in plakjes snijden. De plakken tomaat in de saus leggen en deze even laten intrekken. De paprika wassen, van zaad en zaad lijsten ontdoen en in kleine stuk jes snijden. De ui schoonmaken en fijnsnlpperen. De tomaten laten uitlekken en dakpansgewijs op een schaal leggen. De fijngesnipperde ui en de paprika hierover verdelen. De marinade erover schenken en het geheel eventueel versieren met en kele tipjes slasaus of mayonaise. Als we Parijs mogen ge loven krijgen we een witte win ter. Mischien geen sneeuw maar in elk geval een witte mo de. Nu hebt u misschien net uw witte zomermantel, uw witte tennisgoed, uw witte trui en witte rok of uw witte japon op geborgen en al dan niet ge dacht: „Zo, dat zit er weer voor negen maanden op. Wit is voor de zomer" Maar nee, wit was voor de zomer. Een wiübe wollen Jurk is op het ogenblik een begerenswaar dig stuk voor de modieuze vrouw. Terwijl een witte mantel of een wit pakje/ nog begerenswaardiger is. We kunnen Courrèges danken voor al het wit van de komende winter; hy is er niet dit, maar het vorige seizoen mee begonnen toen hy witte jurken, witte pakken, wit te laarsjes en nog meer wit in zijn (witte) salons ten tonele bracht. De witte Jurken waar a lie andere cou turiers ons dfit najaar op vergasten zyn van jersey of wollen stof en maar al te vaak net zo mouwloos als de eerste beste hoogzomerjurk. Bijna iedere Parijse couturier heeft een uitgebreide witte uit zet ontworpen, compleet met daagse jurken (u kunt in de cember in een witte jurk op kantoor zitten), sport- of mid dagtailleurs (u kunt in 't wif het bos in of op visite), mantels voor daags of meer formeel ge bruik) en cocktailtoiletten die jeugdiger en optimistischer zijn dan zwarte). U kunt witte vinyl slobkousen dragen als het vriest en witte laarzen als het giet. Uw gehele ensemble kan wit zijn, tot het hoofddeksel toe. Wat let u nog om uw witte wollen zomermantel maar weer voor den dag te halen, er een losse voering in te zetten, en het ding de winter door te dragen? Wat let u om de kachel wat op te porren en dat mouwloze, witte jersey Jurkje tot winterjurk te verheffen? Of by die witte wollen zomertrui een wit wol len pakje aan te schaffen? Wat let u? Het donkere weer van najaar en winter? Wit onder grauwe hemel zou wel eens heel opmonterend kunnen werken. Het onprak tische van wit? De rekeningen van de stomerij? Och, die be denking is maar betrekkelijk: een witte jas, een wit pakje zal uiteraard meer op de hanger dan op uw schouders hangen en dies de stomerij kosten bin nen redelijke grenzen houden. En bevalt dat winterwit u niet, of verveelt het u na ver loop van tijd, dan kunt u het al tijd nog laten verven, in welke kleur dan ook, maar intussen heeft u het plezier van een luxe modeëxperiment gehad. IV. 111111111111minnu Toen ik thuiskwam van bood schappen doen zat Marian met een ander meisje in de huis kamer te kaarten. Dat was niets bijzonders want buiten geselde de storm door de lanen en de elektrische haard brand de. De beide meisjes keken niet op of om, verdiept als ze wa ren in hun spel. „Eight!" riep Marian. „Nine", overtroefde de an der. Het dochtertje dacht even na, keerde een aas en lachte triomfantelijk. „Eleven!" De vriendin knikte en schoof Ma rian het stapeltje toe. Het doch tertje schudde, deelde uit, bekeek ernstig haar waaier, dacht na en kwam uit met: „Three." „Spades and five." No," zei Marian spy tig en schoof de kaarten naar de tegenstandster. Ik vergat de boodschappen uit te pakken en mijn haar te drogen. Ik staarde maai- naar de beide tien jarige wezentjes, die bliksemsnel een mU onbekend spel speelden en er in het Engels bij telden. Waar om in het Engels? En sedert wan neer sprak myn dochter vreemde talen tot nu toe vond ze Neder lands al moeilijk genoeg! Het spel ging door; de getallen ratelden door de lucht, de kaarten kletsten op tafel, werden wegge grist, opnieuw verdeeld, seven, nine, twelve, sixteen, no, queen of hearts, two and five, yes.Joost mag we ten wat het moest voorstellen maar Marian scheen er geen moeite mee to hebben. „Zal ik thee zetten?" vroeg lk timide. Marian wendde zich tot de vriendin. „Tea?" vroeg ze luchtig. „Yes please." Hemeltje, dacht ik, hoe zet je En gelse thee? Met suiker en melk? wy drinken het altyd puur. En ik heb geen cake in huis, geen buttered-rolls of scones of wat En gelsen gewend zyn tegeUjk met hun „tea" te gebruiken. En waar komt dat kind vandaan? De Engelse vriendin, die zoals bleek een paar hulzen verder was komen wonen en al drie we ken geleen vriendschap met myn dochter had gesloten, lustte ge lukkig ook gewone Hollandse snoepjes Ze had Marian leren tellen en kaarten op Yankee- manier en het dochtertje vond het leuk. Ze amuseerden zich kostelyk. Buiten regende het py pestelen-met-zilveren-randj es. Ik was biy dat de kinderen zich zo prettig wisten bezig te houden. In de keuken tobde ik nog al tyd met het wonder van Marians talenknobbel. Je denkt dat Je je kinderen doorgrondt en even later biykt dat ze volslagen onbekenden voor je zyn. Boris het hondje, zien de dat ik iets interessants stond uit te pakken, kwam mooi zitten by myn linkerbeen, één van de poesjes ging ook mooi zitten by myn rechterbeen. Beide keken vol verwachting naar my op. Mooizit- ten doen ze alleen maar om Iets te krygen: het is een verzoek, een volzin, 'n bedelbrief. Het hondje werd het geleerd in zyn prille jugd, de poesjes keken het gewoon af om dat het smakeiyke resultaten bleek te hebben. Dieren passen zich zo gemakkeiyk aan 1 In de huiskamer was het vol ler geworden, een buurmeisje had zich gemeld en was meteen in het kaartspel opgenomen. Het buurmeisje kende geen Engels en gekaart werd er bij haar thuis nooit, maar binnen vijf minuten had ze het spel én het tel- systeem door en opnieuw kwa men ze goed op gang. De kaar ten flitsten, de monden telden, de handen grabbelden „Diertjes", dacht lk. „Precies als de dieren nemen ze gemakkeiyk van elkaar over wanneer het hen voordeel brengt. Ze denken er niet by na, ze tillen er niet zwaar aan, ze doen spontaan en uit instinct. Ras, afkomst, status 't telt voor hen niet Een kind is 'n kind, wel ke taal het ook spreekt, uit welk land het moge zdjn voortgekomen; het is een kameraadje waarmede je leuk kunt spelen of waarvan je Iets kunt leren. Kinderen zyn daarom niet gauw eenzaam, ze vinden altyd wel ergens een ander kind dat binnen drie secon den de aanrakingspunten heeft opgespoord en contact tot stand weet te brengen. Precies als by de dieren. Onze poezen en het hondje verdragen elkaar byzonder goed, ze hebben zich aangepast aan eikaars gewoonten, ze nemen die gewoonten zonder nadenken over, zonder hun werkehjke aard te ver loochenen. Een probleem maken ze er niet van." En wy, de volwassenen, de zo genaamd beschaafden? wy zyn vreseiyk voorzichtig met onszelf en anderen. We onderzoeken eerst iemands achtergronden, verleden en toekomst vóór we ons verwaardig den vriendschap te sluiten. We wil len onze mening wel opdringen, maar niets opgedrongen krygen. We maken van alles een probleem en vallen dood over ieder verschil letje; we kennen de taalstryd, schoolstrijd, ideologieën, godsdienst strijd, rassen-ongeiykheid, we rich ten voordurend muren op en gaan dan boven op die muren vechten. De kinderen zijn gelukkig wij zer. Ze vegen de problemen van de tafel eer die problemen lastig kunnen worden en amuseren zich. Ze hebben hetzelfde doel: een vrije middag, ondanks slecht weer zo aangenaam mogelijk doorbrengen. En dat doen ze dan ookIn het Engels of in het Hollands, dat is niet belangrijk. Belangrijk is alleen dat ze vrien den zijn. Het is bijzonder leerzaam, kin deren te zien spelen. THE A BECKMAN Diana Craymer - huisvrouw, moeder van lwee zoons in succesrijk fotomodel. Zij is in de dertig, maar zij weet, dat zij er veel jonger uitziet. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. 'De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadige, niet-vette crème op bals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. Maakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Nachtcrème: pot 7,75 tube 5 Dagcrème: tube 3,95 Organon Laboratories Ltd. England I

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 10