Philadelphia koopt panden in Leiden aan Diploma's voor 25 aannemers Gezondheidszorg van studenten nog stiefmoederlijk bedeeld Archiefdepot Rijnland wordt uitgebreid Delfts ingenieur met studieverlof uit V.S. voor Leidse promotie LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD Nu de Haardstee'aan de Witte Singel al weer enige tijd in exploitatie is en ook de Cor nelius Musius Stichting r.-ksociaal pedago- gische zorg voor geestelijk gehandicapten) on- langs besloten heeft in het perceel Oude Singel 238 een tehuis voor oudere, werkende geestelijk gehandicapten in te richten, heeft thans ook Phi- ladelphia, de protstants christelijke vereniging. Idie zich met dit werk bezig houdt, door aankoop beslag weten te leggen op de panden Hooi- 1 gracht 58 en 60. Het ligt in de bedoeling om deze panden. i waarin voorheen de naaimachinehandel en het i woonhuis) van de heer C. F. Meer poel was ge vestigd, geschikt te maken voor een gezin-ver vangend tehuis, dat aan een aantal werkende, geestelijk gehandicapten huisvesting zal bieden. Door plaatsing in dit tehuis wordt voorkomen, dat deze oudere geestelijk gehandicapten, die steeds in eigen milieu, bij de ouders thuis, heb ben geleefd, na het uitvallen van dit milieu, moe ten worden geplaatst in een voor hen minder ge schikt verzorgingstehuis of in een internaat, meestal ver van hun eigen omgeving, waar zij veelal tot min of meer onproduktieve bezigheid of tot niets vervallen. Daarbij worden ook bij opneming in dit tehuis de banden met hun oude omgeving, stad streek werk. niet verbroken. Zij blijven de nodige vrijheid genieten voor familiebezoek, ont spanning en recreatie in de sfeer, die zij ook in het ouderlijk huis gewend waren. (Foto L.D. Holvast) DS. R. BLOMMAERT OVERLEDEN Van 1941-1948 Waals predikant te Leiden Te Rotterdam is op de leeftijd van^ 68 jaar overleden ds. R. Blommaert. predikant van de Waalse gemeente aldaar en van 1941 tot 1948 voorganger van de Waalse gemeente in de Sleutel stad. Ds. Blommaert. Belg van geboorte, studeerde theologie aan de Universi teit te Genève. Na eerst korte tijd predikant te Duinkerken te zijn ge weest. aanvaardde hij op 7 maart 1926 de evangeliebediening bij de Waalse gemeente in Middelburg. In 1941 kwam ds. Blommaert naar Lei den. om deze gemeente tot september 1948 als Waals predikant te dienen. Op 3 oktober van dat jaar deed hij zijn intrede in de Waalse gemeente in Rotterdam. Ook na zijn vertrek in de Sleutelstad ging ds. Blommaert nog vele malen in de diensten van de Leidse gemeente voor. Ds. Blommaert, die twintig jaar secretaris was van de Commissie tot zalen van de Waalse Kerk. was Rid der in het Legioen van Eer en drager van.de Belgische Kroonorde. De begrafenis van het stoffelijk overschot vond hedenmiddag op Crooswijk te Rotterdam in alle stilte plaats. KANSELRIJIL MET REMONSTRANTEN Op uitnodiging van de Kring Lei den van de Confessionele Vereniging heeft gisteravond in de Ichthuskerk te Katwijk aan Zee prof. dr. G. P. van Itterzon gesproken over „Kan- selruil met de remonstranten?" Spre ker vroeg zich af hoe of men aan de weet komt, dat deze toenadering in derdaad de begeerte van de N.H. Kerk is, zoals in het verschenen syno dale schrijven wordt gesteld. De vraag is thans wat wij moeten doen met de vijf artikelen tegen de remonstranten. Moeten wij accep teren. dat de remonstranten tegen het belijden spreken? De oude kwes tie Is volgens spreker nog niet uit de tijd. In het thans aan de gang zijnde gesprek wordt van remonstrantse zijde gesproken over de centrale vraag van God en de wereld. Veel hiervan is een goed geluid, doch als wy met de remonstranten op weg gaan. liggen er nog vele voetangels en klemmen, welke eerst opgeruimd moeten worden, o.a. de vijf artikelen. Volgens spreker is hier enige klaar heid wel gewenst. Het is, aldus prof. Van Itterzon, broodnodig, dat wij ons als hervormden weer gaan verdiepen in hetgeen onze vaderen, in overeen stemming met de Heilige Schrift, als het belangrijkste hebben gezien. Er wordt, aldus spreker, in de discussie te gemakkelijk gesproken over „een verblijdend gelijkgericht belijden". Terwille van de eerlijkheid moeten eerst de fundamentele verschillen Universiteitsarts Kaiser meent Eigen Ziekenfonds is wenselijk Naar de mening van de Leidse Universiteitsarts P. J. Kaiser. tevens voorzitter van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde, is op het terrein van de gezondheidszorg in ons land een specifieke groep tussen wal en schip gfvallen: de studentengemeen schap. Deze gemeenschap is, naar zijn oordeel, een vergeten groep, een onderontwikkeld terrein. Dokter Kaiser sprak hedenmiddag in het ledencongres van de maat schappij en concludeerde o.m. dat oen goed werkende studentengezond- heidszorg. zowel preventief als cura tief. in de moderne studentenmaat schappij onmisbaar is. In zijn toe spraak wees de heer Kaiser er o.m. op. dat ae overheid z.i. te weinig be lang hecht aan dit onderdeel van de volksgezondheid. „Mogelijk moet en kan als excuus voor deze stief moederlijke behandeling gelden, dat de .studentengezondheidszorg bij het Departement van Onderwijs en We tenschappen inderdaad een stiefkind is", zc stelde hij. Geconcludeerd were}, dat „bij de geboorte het kind uit het ziekenhuis met de verkeerde ouders naar huis is gezonden". De heer Kaiser noemde het een daad van rechtvaardigheid, wanneer het kind aan zijn natuurlijke ouders zou worden teruggegeven, in casu aan het Departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Het gaat tenslotte, 20 zette hij uiteen, om de geestelijke en lichamelijke gezond heid van nu 60.000, straks 80.000 stu denten. Hü bi-pleitte de vorming van een studiecommissie, die alle facetten van deze tak van gezondheidszorg dient te bestuderen, in welke com missie naast overheid en deskundi gen ook plaats moet worden inge ruimd voer studenten, want „terecht verwacht de huidige studentenge meenschap dat er niet alleen meer over maar ook met haar wordt ge sproken". De heer Kaiser noemde het nocdzakelijk. dat aan iedere instel ling voor lioger onderwijs een genees kundige- en gezondheidsdienst wordt gevormd, niet alleen voor studenten, maar tevens voor het personeel in al zyn geledingen. Tenslotte nog wees hij op de noodzaak van de in stelling van een eigen ziekenfonds voor studenten en het zou z.i. wen selijk zijn het lidmaatschap van het str.dentenziekenfonds verplicht te .stollen. PROMOTIES Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer A. G. M. Gribnau, ge boren te Rotterdam en thans wonen de te Leiderdorp, tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurweten- tchappen op proefschrift getiteld „Onderzoekingen over plantentumo- ren (crown-gall (Analyse van het tu- morinducerend vermogen van agro- bscterum tumefacciens")De promo tor was prof. dr. H. Veldstra. De heer J. Wolters. geboren te s-Gravenhage en thans wonende te Leiden, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen of proefschrift geti teld Transmercurering bij benzeende rivaten (substitutie en evenwicht)". De promotor was prof. dr. E. C. Kooyman. De promotie geschiedde cum laude. duidelijk en openhartig worden be sproken. vooraleer van een open kerkdeur sprake kan zijn, aldus prof. Van Itterzon. v BOLW DORPSHUIS LEIMUIDEN De secretaresse van de gymnas tiekvereniging „Kwiek" te Leimuiden zond ons onderstaand afschrift van een adres aan de burgemeester dier gemeente: Naar aanleiding van uw schrijven d.d. 11 augustus j.l. delen wij U mede een bespreking te hebben gehad met het hoofd der Chr. ,School. de heer Smit. Deze bleek weinig gelukkig te zijn met het feit dat hij niet kan vol doen aan de wettelijke bepaling dat zijn leerlingen tweemaal per week lichamelijke oefeningen dienen te be oefenen. Niettemin zal hij in ieder geval wel één keer per week de zaal willen benutten mits hij de verzeke ring verkrijgt dat: le de lessen regel matig plaats kunnen vinden: 2e de zaal behoorlijk wordt schoon gehou den; 3e de zaal behoorlijk wordt ver warmd. Verder had de heer Stiens een on derhoud met de heer v. d. Poel. de eigenaar der zaal. Laatstgenoemde stelde hierin zeer duidelijk dat uw bericht dat de zaal zowel op de maandagen als de dinsdagen ter be schikking zou staan, op een misver stand moet berusten. Hij is slechts bereid en dan nog met tegenzin de maandag voor genoemde doeleinden beschikbaar te stellen. Als resultaat van deze gegevens kwam ons bestuur en technische commissie in vergade ring bijeen op donderdag 23 septem ber j.l. Na ampele besprekingen kwa men wij tot de conclusie dat er sinds januari in weze niets is veranderd met de oorspronkelijke moeilijkhe den. De tijdruimte die ons, na het gebruik dei- school ter beschikking staat is te kort en te ongunstig om een goed en geregelde gang der ver- enigings-zaken te waarborgen. Voor- Verenigde Vergadering hoogheemraadschap De nieuwe burgemeester van Haar- 1 lemmermeer, mr. F. Th. Dyckmees- ter, werd tijdens een onlangs in Leiden gehouden (verenigde) verga dering van het Hoogheemraadschap van Rijnland als hoofdingelande plaatsvervanger voor het gebouwd eigendom in de gemeenten Aalsmeer en Haarlemmermeer toegelaten. Het jaar 1964 bleek een voort gaande verslechtering van het boe zemwater op het punt van het zout gehalte te zien te geven. De dijkgraaf deelde mee. dat de minister van Ver keer en Waterstaat, onlangs gerea geerd had op Rijnlands dringend appél van een half jaar geleden. De bewindsman vertrouwt nog dit jaar de Tweede Kamer te kunnen inlich ten omtrent plannen om verbetering te brengen in de zoetwatervoorzie ning van de Randstad Holland. Na verkregen koninklijke goedkeu ring op de betreffende besluiten tra den deze zomer nieuwe regleriients- bepalingen in werking op het punt van de zuivering van afvalwater. Deze bepalingen voorzien onder meer in een commissie van bijstand inzake de bescherming en de bevordering van de verbetering van de hoedanig heid van het boezemwater. Deze „commissie waterkwaliteit" telt 9 le den. Vier van deze leden worden aan gewezen vanuit de gemeentelijke sfeer en wel één door de gemeente Haarlem, één door de overige geheel of gedeeltelijk binnen het Noordhol landse gedeelte van Rijnland gelegen gemeenten, één door de gemeente Leiden en één door de overige geheel of gedeeltelijk binnen het Zuidhol landse gedeelte van Rijnland gelegen gemeenten. Ter vergadering werd bekend gemaakt, dat als zodanig achtereenvolgens waren aangewezen, de heer D. A. J. Spek. wethouder van Haarlem, drs. R. J. de Wit. wethou- der van Amsterdam, mr. G. C. van der Willigen, burgemeester van Lei den en de heer Th. J. Arts, wethou der van Gouda. Twee der commissieleden worden aangewezen door de gezamenlijke Kamers van Koophandel en Fabrie ken binnen Rijnland. De aanwijzing van deze leden was ter vergadering nog niet bekend. De commissie kent tenslotte drie Rijnlandse leden. Als zodanig werden door de Verenigde vergadering aangewezen de dijkgraaf mr. F. M. A. Schokking en de hoofd ingelanden mr. A. J. O. baron van Wassenaer van Catwijck en G. Eijken. De vergadering kwam tot het be sluit te bevorderen om. voor wat de omslagheffing betreft in den ver volge f300,- kadastrale belastbare huurwaarde gebouwd eigendom gelijk te stellen met één hectare ongebouwd eigendom. Voorts werd besloten geen verandering uit te lokken van de be staande verhouding in de Verenigde vergadering (16 hoofdingelanden voor het ongebouwde eigendom, 10 hoofd ingelanden voor het gebouwde eigen dom». Tenslotte werd besloten een verlichting van de bezitsvereisten van het kunnen aanvaarden en be kleden van bestuursambten bij hoger gezag te bepleiten. Bij dit laatste zat met name voor de wenselijkheid van een verruiming van de keus van per sonen, die, krachtens aanwijzing door of namens de Colleges van Burge- meester en Wethouders het onge bouwde eigendom vertegenwoordigen. De vergadering nam kennis van een overzicht van de stand van zaken betreffende de restauratie en aan passing van het Rynlandshuis en de daarnaast gelegen panden. De no dige kredieten werden toegestaan. In beginsel ging men akkoord met een uitbreiding van het bestaande archief depot. Aan de Amsterdamsche Aaiuieming Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage werd privaatrechtelijk vergunning verleend voor het winnen van zand uit het gedeelte van de Rijn gelegen ten zuidoosten van de splitsing met het Additionele kanaal in een twee tal aan Rijnland in eigendom toebe horende percelen onder Katwijk en Oegstgeest. De jaarwedden voor de hoogheem raden werd, met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1965, gebracht op f 5.000,- per Jaar. De salarissen van het personeel werden aangepast aan de jongste rijksmaatregelen. Na afloop van de vergadering wa ren de leden in de gelegenheid de inmiddels gereedgekomen nieuwe dienstruimten in het pand Bree- straat 55 te Leiden te bezichtigen, waaronder een nieuw laboratorium voor onderzoekingen op het gebied van de waterkwaliteitszorg. ZWO-subsidie De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de Leidse internist dr A. Struyvenberg, een subsidie ver leend voor een onderzoew naar de in wendige zuurgraad van de cellen van nierbuisjes. Dr. Struyvenberg, die \erbonden is aan de afdeling nier ziekten van het Academisch Zieken huis in Leiden, verricht dit onder zoek met een tweetal medewerkers. Typerend voor opvattingen en waardering „Het is wenselijk dat aan acade mici, die in het bedrijfsleven werk zaam zyn. op ruime schaal de gele genheid wordt geboden om periodiek enige tijd aan een Universiteit of Hogeschool te werken". Aldus een van de stellingen van ir. A. J. de Vries die gisteren aan de Leidse Universi teit cum laude promoveerde tot doc tor in de wis- en natuurwetenschap pen. Dr. ir. de Vries is zelf een levend voorbeeld van wat deze stelling be oogt. Hy heeft gedurende de laatste jaren in 't Kamerlingh Onnes Labo ratorium een wetenschappelijk onder zoek verricht (waarop zijn dissertatie ;s gebaseerd) tijdens een studieverlof, htm verleend door een Amerikaanse elektronische maatschappij waar hij sinds 1954 werkzaam is geweest. De heer De Vries heeft aan de Techni sche Hogeschool in Delft gestudeerd en behaalde het diploma elektrotech nisch ingenieur in 1951. Na enkele jaren gewerkt te hebben bij Philips- Hilversum trad hij in dienst van de Zenith Radio Corporation in Chi cago. goede naam in Amerika, en men was er derhalve zeer voor geporteerd, dat ik hier een paar jaar zou gaan wer ken. speciaal om als elektrotechnicus my meer fysisch te bekwamen. Over het algemeen zal de elektrotechnicus van over enige jaren steeds meer te vens natuurkundige moeten zyn, wil hij de snelle ontwikkelingen kunnen blijven volgen, hetgeen in industriële luncties vanzelfsprekend een eerste vereiste is". Aldus dr. De Vries bij een gc-sprek, dat wij naar aanleiding van zijn promotie bij prof. dr. C. J. Gorter met hem hadden. Over het algemeen Leseft men in de Verenigde Staten beter, dat een studieverlof van tijd tot tijd noodzakelijk is om bij te bly- ven, welk soort verlof tevens dienst baar gemaakt kan worden aan een promotie. Kenmerkend is. aldus de heer De Vries, oat men bij een solli citatie of een gesprek over het even tueel aanvaarden van een functie veelal niet in de eerste plaats vraagt naar de verdiensten maar naar de hulp. die verleend zal worden bij ver dere studie! Dr. de Vries, die over twee weken weer naar de Verenigde Staten terug keert, was zeer te spreken over het natuurkundig wetenschappelijk on derzoek, dat hij in Leiden kon ver richten en het werk dat in Leiden gedaan wordt; dit kan zeker concur reren met de top van het Amerikaan se wetenschappelijke onderzoek. Dat men hem uit Amerika naar Leiden liet gaan was reeds een bewijs, dat men ook in Amerika deze waardering heeft. De titel van het proefschrift van de heer De Vries luidde „Paramag netic relaxations studied by a bridge operating from 200 Hz to 1 MHz". Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: docteraal kunstgeschiedenis de heer W. H. K. van Dam Aerdenhout» kandidaats wijsbegeerte de heer S. W. •Je Jong 1Delft»; doctoraal Ned. récht de heer H. M. de Jong Schouwenburg Aerdenhout MO. biologie mevr. M Sweers-Meyering (Leiden»; docto raal scheikunde de heer G. E. Snip (Oegstgeest», C. M. Hol (Leiden) en H. H. Brongersma (Leiden) (cum laude»; doctoraal aardkunde de heer D. Cosyn (Leiden»kandidaats wis kunde en natuurwetenschappen de heren W. H. G. M. Maussen (Lei den); Kho Yan Po (Leiden); J. F. Kaashoek (Leiden); H. Frederikse Leiden)L. de Lezenne Coulander (Leiden); J. Soeteman LeidenF. A. H. Peeters LeidenP.M. Haan- drixman (Leiden»; P. J. Nijweide (Leiden) en mej. J. L. E. A. Gaste laars Leiden)artsexamen de heer 1 G. de Greef. Gezellige bijeenkomst in Leiden Ter afsluiting van een 3-jarige vakopleiding voor aannemer ont vingen 25 aankomende aan nemers uit Leiden en omgeving het diploma. De cursus werd georganiseerd door de Stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf en vele functionarissen van deze stichting en mensen uit de bouwwereld woonden de plezierige bijeenkomst in restaurant Van der Heijden in Leiden, bij. De diploma's werden uitgereikt door Leidens wet houder van openbare werken, de heer S. J. Piena. die opmerkte dat hy het nog nooit had meegemaakt dat een vrouw het aannemersdiploma be haald. „Dat zou in deze tijd. waarin je vrouwen in alle mogelijke beroepen aantreft, helemaal niet zo gek zyn", vond de wethouder. Tijdens de bij eenkomst werd het woord gevoerd door de heer A. Verdoes, voorzitter van de commissie van toezicht, de heer W. J. van Zijp. directeur van de cursus Leiden en de heer E. P. Ba- kels ing. Het diploma werd uitgereikt J. A. Ammers, Noordwjjk aan Zee: R. van Berkel Roelof aren dsveen A. T. M. Bisschops (Sassenheim)A. J. M. Borsboom (Wassenaar); J. P. Bosman (Wassenaar)E. T. L. Hal verhout (Leiden); S. van der Helm Nieuwkoop); J. van Hemert Koude kerk aan den Rijn)A. Hulsbas (Ab- benes); J. M. Jorna (Sassenheim); T. C. Leenheer (Koudekerk aan den Rijn); F. de Leeuw (Alphen aan den Rijn); W. M. van Leeuwen (Bode graven); A. Nek (Oegstgeest)de heer Passchier (Noordwijk»R. N. de Rijk (Woubrugge)J. F. Tromp (Al phen aan den Rijn)W. Verweij (Al phen aan den Ryn); G. Vonk (Al phen aan den Ryn); M. Vonk (Lei den); A. C. H. Vreeburg (Hazerswou- de)J. Vreeken (Zoeterwoude)N. J. van der Werf (Reeuwijk)J. S. Wes- sels (Lisse) en A. van der Wiel (Noordwijk aan Zee). Onze stadgenoot/ mej. J. M. A. van Hasselt, is te Rotterdam geslaagd voor het examen Portugees. al de lesuren voor kleuterafdeling en huisvrouwengymnastiek. waarvoor oorspronkelijk de donderdagmiddag ter beschikking stond, zijn niet te realiseren. Bovendien leeft bij ona zeer sterk het gevoel dat een zeer primitieve noodoplossing een perma nent karakter dreigt te krijgen. Wij zijn n.l. zeer verontrust over de trage gang van zaken ten aanzien van de bouw van het dorpshuis. Dit gevoel van onbehagen wordt n°g versterkt door een verslag in de kranten over de laatstgehouden vergadering van de Gemeenteraad. Hierin lezen wij namelijk dat de voorkeur van het Gemeentebestuur in de eerste plaats uitgaan naar het stichten van een instructiebad en wij begrijpen hieruit dat aan de bouw van een dorpshuis pas daarna aan dacht zal worden geschonken. Uiter aard juichen wy ook de bouw hier van ten zeerste toe, doch aangezien een dergelijke inrichting slechts ge schikt zal zijn om wel de zwemslagen te leren en niet een gelegenheid om te zwemmen, terwijl bovendien slechts een luttel aantal zomermaan den gelegenheid zullen geven deze te benutten, menen wy toch dat een dorpshuis voor onze gemeenschap van meer algemene waarde geduren de het gehele jaar zal zijn en dat de bouw hiervan de voorkeur zél moeten hebben. Wij denken hierbij niet al leen aan de sportieve kant, doch niet in het minst aan de culturele. Een afschrift van dit schrijven zul len wij doen toekomen aan de leden van de Gemeenteraad, alsmede aan het KNGV en de daarvoor in aan merking komende dagbladen. Gaarne zullen wij van het Ge meentebestuur vernemen hoe haar standpunt is ten opjzichte van onze beschouwingen. Met de meeste hoogachting. Voor bestuur en T.C. van de G.V. „KWIEK". H. v. ArkelBazuin secr., Leimuiderdijk 378. Bermbeveiliging Naar aanleiding van het ongeluk, vermeld in het Leidsch Dagblad van dinsdag 5 oktober, waarbij twee bromfietsers onder het Haarlemmer weg-viaduct frontaal botsten, wil ik gaarne het volgende onder de aan dacht van onze „Gemeentewerken"' brengen. Dit is n.l. niet het eerste ongeval ter plaatse. Het rijwielpad is onder het viaduct zeer smal. Bovendien en dit zal mogelyk ook hier wel de oor zaak zijn geweest is de bocht naar rechts niet te overzien. Het uitzicht wordt door de spoordijk belemmerd. Een fietser of bromfietser kan, rijdend naar de stad, by het uitwij ken voor een tegenligger naar rechts met de zeer brede, uitstekende stalen hekstijlen in aanraking komen. Dit heb ik „aan den lyve" ondervonden. In deze tyd. waaraan miljoenen wor den besteed aan berm be veiling dient zeker deze „berm" van een beveili ging te worden voorzien. Een eenvoudig draad-roosterwerk of verende stalen strip, bevestigd op de hekstijlen alsmede een verhoogde middenband in de bestrating, ter markering van de bocht, behoeft geen miljoenen te kosten. Ik wil hiermede dan ook een drin gend beroep doen op Gemeentewer ken, om verbetering in deze levens gevaarlijke toestand aan te brengen. Met het nog steeds toenemende ver keer zullen ongelukken zeker niet uitblyven. met alle nadelige gevolgen voor de betrokkenen. (Advertentie) ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG. Maandags de gehele dag GESLOTEN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3