)iscussies over Berkelse rts ieven thans weer op Tweede Kamer stemt in met nieuwe erfrecht ]e kansen vorden fgewogen Kremlinleiders doen een eerste stap naar Molotows eerherstel LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 Verschillende reacties op een bekentenis Advertentie Reserveer nü voor :orrespondent) ip 18 november 1954. richtte 'arts uit Berkel zich huilend het Haags Gerechtshof: or mijn gevoel ben ik on- ldig. Het allerbelangrijkste at ik van binnen de zeker- heb onschuldig te zijn. Ik j dan ook geen genade. ;h dit bij u een punt van weging zijn. dan vraag ik alsjeblieft geen genade. Ik ,g slechts recht voor mij en kinderen". f recht voor hem en zijn drie kinderen", bleek te zijn le lange gevangenisstraf, wegens oorbedachte rade ver- den ran zijn echtgenote op sdag september 1952, met [p van cyaankali. Dit levens had de arts al horen uitspre- door het Haagse arrondisse- Isgerecht en hij behield die laatste instantie voor pgc Raad. 5 februari 1958 wordt in de rarder gevangenis de wegens K>rd op zijn vrouw tot levens- I f uu ,ulc»aiuiit> veroordeelde A. L. Lodder dood 'ïteTTrtT -k dagelijks: 8 uur "i* matinéeswoensdag,zater-K" dag en zondag 2.30 uur. -^C Toegangsprijzen jf- jf vanaf f4.75 tot f 12.75 w (inclusief plaatsbespreken) Heden voorverkoop bij de onderstaande adressen. 28 okt. t/m 14 nov. LEIDEN: Reisbureau Beuk, Nw. Beestenmarkt 19. telefoon 32700. Sigarenmagazijn C. de Bock. Kore- vaarstraat 55. telefoon 26835. LISSE: Reisbureau Beuk. Vier kant 229, telefoon 4263. NOORDWIJK: Reisbureau Beuk. Vuurborenplein 15—17, telefoon 2545. Zware verliezen van de V ieteong Sedert 1961 hebben de Amerikanen by de strijd in Vietnam 722 doden, 3887 gewonden en 70 man aan ver misten verloren, zo heeft een Ameri kaanse woordvoerder gisteren in Sai gon meegedeeld. Hierin zijn niet be grepen de verliezen die sedert 1 ok tober zijn geleden. In de afgelopen week hebben Amerikaanse troepen in totaal 1433 operaties tegen de Vietcong uitgevoerd. In 163 gevallen kwam het tot gevechten. De Ameri kanen verloren hierbij 22 doden. 64 gewonden en één vermist. De ver liezen aan Zuidvietnamese regerings zijde bedroegen de vorige week 229 gesneuvelden. 566 gewonden en 68 vermisten. De Vietcong verloor, voor zover bekend. 1067 man aan doden. Er werden 144 opstandelingen ge vangen genomen Positie natuurlijk kind verbeterd troffen: oorzaak cyaankali 'tiging. De Berkelse arts, die cellen verderop zat, kreeg we- levenslang, omdat de rechter schuldig achtte aan het ver- Lodder. iele maanden geleden, bekende een gratie- ;k, dertien jaar na de dood van alsnog haar te hebben n delict waarop drie jaar genisstraf staat. Haagse strafpleiter mr. H. M. sns. de verdediger van de arts de rechtbank en het Gerechts- jerklaart: „Ik hou er rekening dat hier ten onrechte een be- afgelegd om op deze wijze Ind te maken aan de gevange- af" Pik De resultaten van de lijkschou wing en deze „opvoering" brachten de aanvankelijk zo sceptische dokter Van der Horst er toe sectie voor te stellen. Over het gratieverzoek zegt professioneel in witte jas ge- geen Jarenlang op de maatschappij kan worden los gelaten. Hy is een man zonder ge- „Een ramp" Kroongetuige Mos ter t, eertijd apo thekers-assistente bij de arts, nu me vrouw C. van Trigt-Mostert, doet het niet veel minder. Achter de toon bank van een drogisterij in Rotter dam merkt zij ten aanzien van een eventuele gratieverlening op: „Het zou een ramp zijn als hij vrij kwam. Als hij zich dan weer met zijn kin deren zou bemoeien". Tegenover een reclasseringsambte- naar heeft zij de arts eens geschetst als stiekem en onbetrouwbaar, een man die veel vriendinnetjes op zijn spreekuur liet komen, zeer onvrien- Uittenbogaard: „Ik kreeg steun voor mijn opvattingen, ik ben er ja ren mee bezig geweest. Juist toen ik ervan overtuigd was geraakt, dat ik voor de arts revisie van zijn proces zou kunnen krijgen, gebeurde die geschiedenis in Leeuwarden. Daar heeft hij opnieuw levenslang gekre gen, hoewel ik geen seconde geloof, dat hij die tweede moord werkelijk heeft, begaan. Wel geloof ik, dat hij Lodder aan een vergif voor zelf moord heeft geholpen. Maar deze heeft hem om anderen te dekken er toen voor laten opdraaien. Stel u de oorlog fout zijn rffgi lert heeft nog wel IB <ie schoonmoeder 39H gil vrouw Van Ey:-V< ic Adjudant Remijn: Fe hebben het toch niet mis Niet ernaast 1 adjudant van de Rijkspolitie in acker ■Marinus George Remijn dertien jaar geleden opper meester belast met de aller- te onderzoekingen in een overly - (geval, dat tot een der sensatio- Bte rechtszaken van de historie uitgroeien, zegt voldaan: „Nou, hebben we ei" destijds toch niet It gezeten. Hij had destijds in pnber 1952 thuis net besloten meer de deur uit te gaan en laarzen uitgetrokken, toen het loontje kwam, dat hem alarm eer- Dat staat hem zo goed bij als feit, dat de arts heel vrolijk was papjes maakte. Deze late beken- 6 heeft voor hem de zr.ak in jteljjke zin voltooid: „Het is altijd pig als een zaak rond is. Niet, dat piet rond was, maar het doet al- |onvoldaan aan. als een verdach- piet hééft bekend", e politieman Remijn verscheen bij de arts W. van der Horst njnacker. Hij zinspeelde, zegt de ter nu, op moord en verzocht i een tweede lijkschouwing te pen, nadat een confrère, in eers- pnleg „hersentumor" als doods laak had opgegeven. Om twaalf 's nachts verscheen dokter Van Horst voor het huis aan de pdeindseweg in Berkel, waar nu [rijwielhandel annex herstelplaats kevestigd. Dat was met de arts pproken. maar deze lag niette- al in bed. In pyjama gekleed pde hy de deur. Dokter W. van Horst zegt: „HU voerde tijdens [lijkschouwing een stukje volks teel op. Geknield lag hij naast de Ir en stamelde tegen het stoffe- [overschot van zijn vrouw: „O, toillen ze ook nog hebben, dat geweest, kroongetuige Mos- ms contact met n de arts, me- in Amstelveen, het hard nodig Van Eyl. kwart over zes deelde een onbekende haar telefo nisch het nieuws van de betekenis mede: „Ik was er niet perplex van Ik wist. dat hij het gedaan had. Ik heb daar nooit aan getwijfeld". In haar bijzijn en dat van een dienst meisje en haar man had de vrouw van de arts de fatale poeder inge nomen. Mevrouw Van Eyl liet de politie waarschuwen. Zy is er in verschillende krante verslagen van de rechtzaak tegen haar schoonzoon slecht afgekomen. Het was onder andere opgevallen, dat zy op zo'n goede voet stond met I het dienstmeisje van de arts, het zelfde meisje, met wie deze een ver- I houding had aangeknoopt. „Een ziekte, daar kan je overheen stappen", zegt ze nu peinzend, „Maar dit vergeet je niet". „Hebt u de kranteknipsels van de zaak nog bewaard?" „Dat week ik niet. Zoveel moois was het anders niet om te bewaren". Don Quichotte En dan is er nog de journalist Leo Uitten bogaard, hoofdredacteur van de „Wereldkroniek". Hy zegt dit: „Ze hebben me vaak de Don Quichotte van de arts genoemd, om dat ik ervan overtuigd ben, dat in zyn zaken het bewys niet is gele verd. Ik heb er pagina's en pagina's over geschreven. Ik heb vooraan staande juristen" meegekregen. Het vooronderzoek is een ongeloofwaar dige knoeiboel geweest. Drie dagen lang kon iedereen in en uit dat dok tershuis gaan. Ik heb een schema van het onderzoek gemaakt van minuut tot minuut en ik ben er mee naar een vooraanstaand Haags politieman gegaan. Iemand van de recherche. Hy wist niet over welke zaak het ging. Hy had alleen het schema en zei toen: „Dit kan na- tuurlyk niet in Nederland, dat be staat niet". Toen heb ik hem ver teld, dat het over de Berkelse zaak ging. Ik beweer helemaal niet, dat de arts onschuldig is, maar ik vind wel dat het bewys niet geleverd is. En als je iemand tot levenslang wilt veroordelen mag een volkomen be wys worden geëist. Die zaak heeft mijn vertrouwen in de rechtspraak geschokt. In de rechtszaal hebben zich ongelofelykè tonelen afgespeeld, waarby een enorme rancune tussen de verdediger Huygens en de offi cier van justitie De Lint de hoofdrol speedde. (Mr. De Lint liet mr. Huy gens arresteren, nadat deze met en kele zogenaamd van het slachtof fer afkomstige briefjes op de prop pen was gekomen. Mr. Huygens werd. nadat hem aanvankeiyk voor de voeten was geworpen, dat hy de broer van de arts tot het schryven De woning ran de Berkelse arts werd fietsenhandel. Weer onderwerp In Berkel is de voormalige dorps arts weer onderwerp van gesprek ken. Zyn vroegere buurvrouw noem-f üe hem een beestmens, die zyn kin deren mishandelde en wenst dat hy altyd opgesloten blyft. Aan de tap kast van café 't Radthuys worden de kansen afgewogen van de gok van de arts op het huwelyk van Beatrix en Claus en een veronder stelde golf van justitiële lankmoe digheid die daarmee gepaard zou moeten gaan. Mevrouw Van Eyl verklaart: „Myn dochter ligt niet meer in Ber kel begraven. We hebben alles daar weg laten halen. Ze ligt nu in een eigen graf in Amsterdam, op de be graafplaats Buitenveldert. Wij heb ben gezegd, dat alles eerste klas (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen het ontwerp voor het nieuwe erfrecht aanvaard. De belangrijkste veranderingdie de Kamer nog in het ontwerp heeft aangebracht, is de verbetering van de erfrechtelijke positie van het na tuurlijke kind. Het amendement van de socialist Van den Tempel, dat voorstelt de positie van dit kind volledig gelijk te maken aan die van het wettige kind, werd gisteren met een grote meerderheid aangenomen. Alleen de Anti-Revolutionairetide S.G.P., het G.P.V. en de boeren stemden tegen. Dokter Van der Horst tweede onderzoek voor-: iemand die bemerkt vergif tigd te worden, die wil hulp hebben, die probeert te bellen naar de be waker. Maar Lodder lag op zyn bed, met de handen gevouwen op de borst. Uit zyn mondhoek liep wat bruin vocht van een stukje chocolade, dat hy nog heeft gegeten, nadat hy het vergif had ingenomen. Op zyn revers zaten eerst ook nog wat stukjes chocola, maar dit heeft de politie verwyderd, omdat zy het zo slordig vond staan op de foto. Wat er dan wel is gebeurd? Hoe ongelofelijk het ook klinkt: twee maal zelfmoord. De vrouw en Lod der, allebei. Ik correspondeer nog steeds met de arts. en ik zal wel zo ongeveer de enige zijn, aan wie hij schrijft. Brieven van twee dichtbeschreven kantjes. Het is een man, die enorm lydt onder die ge vangenis. Een man, die al die ja ren is scheefgegroeid. Dat kan je merken. Wat moest hy anders doen dan bekennen om ooit nog eens vry te komen? Als hy het werkelijk had gedaan dan zou hy geen dertien jaar met die bekentenis hebben ge wacht. Het was zyn laatste kans". (Advertentie) GRATIS SPELDJES BIJ KLEURENFOTO'S VAN DIT MERK! i UW FOTOHANDEL HEEFT ZE Twee amendementen ingetrokken In de kwestie "van het verzorgings recht heeft minister Samkalden ge heel zyn zin gekregen. Hy verzette zich sterk tegen de wens van de KVP'er Van Rijckevorsel om dit recht uit te breiden ten koste van de positie van de kinderen. Het ver zorgingsrecht is een geheel nieuw element in het erfrecht en geeft de langstlevende echtenoot het recht op een som ineens uit de nalatenschap. Deze som is bestemd voor de eigen verzorging. Het probleem, dat ook by de kamer discussies naar voren Ikw De Russische leiders hebben een kleine stap gedaan tot eerherstel van Molotow. De nu 75-jarige voormali ge minister van Buitenlandse Zaken werd in 1957 door Chroesjtsjow weg gezuiverd" wegens het leiden van een „anti-partygroep". Volgens doorgaans betrouwbare kringen digden de nen, dat de nieuwe Russische leiders mot hun gebaar tegenover Molotow te kennen hebben willen geven, dat hy gelyk had toen hy zich acht jaar geleden tegen Chroesjtejows plannen verzette. Waarnemers in Moskou betwyfe- len of het tot een volledige politieke leiders in 't Krem- rehabilitatie van Molotow zal komen. lin hem ongeveer twee weken gele den uit voor een byeenkomst op hoog niveau, waarop de laatste hand werd gelegd aan plannen die ophef fing van het door Chroesjtsjow In gevoerde systeem van gewestelyke economische raden inhielden. Molotow stond aan het hoofd van de tegenstanders van de gedecentra liseerde economische leiding, toen de ze begin 1957 door Chroesjtjow werd voorgesteld. Genoemde kringen me- EUROPESE RUIMTEVAART De Europese Vereniging voor Ruim tevaart wil begin volgend jaar op een grote conferentie plannen gaan bestuderen voor het in een baan brengen van een stationaire commu nicatiekunstmaan die 24 uur per dag gebruikt kan worden. De Europa-II zou op een lanceerplaats aan de equator worden afgevuurd en be staan uit de Britse Blue Streak met een tweede trap werkt op vloeibare waterstof en zuurstof. Hy werd destyds nameiyk ook be schuldigd van verzet tegen de bui tenlandse politiek van Chroesjtsjow en tegen de destalinisering. Molotow werd na zyn ontslag als minister eerst voor drie jaar als am bassadeur naar Mongolië „verban nen", was vervolgens van 1960 tot 1961 afgevaardigde van Rusland by het Internationaal Bureau voor Atoomenergie in Wenen en leidde sindsdien als gepensioneerde rustig leven in Moskou. de vraag of by kleine na latenschappen dit verzorgingsrecht voorrang moet hebben boven de le gitieme porties van de kinderen. De minister en de meerderheid van de Kamer waren van mening, dat er geen voorrang moet zyn. Mr. Van Ryckevorsel vond van wel, maar toen hem gebleken was, dat er geen meerderheid voor zyn standpunt be stond, trok hij zyn amendement in waardoor een van de interessan te punten uit de discussie verdween. Uitgesteld loon Dezelfde gang van zaken deed zich voor by de discussies over het uitgestelde loon, dat mr. Van Rycke- vorstel door middel van een amen dement in het erfrecht wilde doen opnemen. Daardoor zou het mo ge lyk worden om een kind, dat zon der betaling lange tyd in het be- dryf of in de huishouding van de ouders zou hebben gewerkt by de verdeling van de erfenis daarvoor te belonen. Minister Samkalden ver klaarde zich weliswaar niet princi pieel tegen een dergelyke regeling, maar voerde wel als bezwaar aan, dat er over deze kwestie in ons land nog geen algemene opinie bestaat. De deskundigen spreken elkaar nog al tegen. De bewindsman wilde daarom een regeling uitstellen tot een tydstip, waarop er meer dui- delykheid zou zyn. Mr. Van Rycke vorsel trok daarop met enige te genzin zyn amendement in. helemaal niet gesproken moet wor den. Het betrokken artikel werd dan ook uit het wetsontwerp weggestemd. Ieder, die straks een legaat wil doen, zal het dus deugdelyk in zyn testa ment moeten laten opnemen. Over eenkomsten buiten het testament of mondelingen en schriftelyk toezeg gingen zullen dus ongeldig zyn. Wordt melkfles „koelkastpak"? (Van Haagse correspondent). Bij overeenkomst Door een initiatief van de antire volutionaire woordvoerder prof. Ver steeg zal het in de toekomst onmo gelijk zyn om legaten by komst te doen. Deze vont ga tering doet zich v toekomstige erflater aan derden (niet erfgenamen) bepaalde beloften inzake een legaat doet. De vraag of deze beloften geldig zyn heeft in het verleden tot moeilyke processen ge leid. In het nieuwe erfrecht stelde minister Samkalden 'n regeling voor de moeiiykheden te beperken. Prof. Versteeg en met hem de meer derheid van de Kamer vond echter, dat over deze vorm van legatering Advertentie INDUSTRIE ZETTE 8.4% MEER OM Verkeerszondaars krijgen speciale gevangenissen (Van onze correspondent in Bonn) Na 1 november zullen verkeers zondaars in RijnlandPfalz hun straf in twee speciaal ingerichte ge vangenissen kunnen uitzitten. Na de verscherping van de verkeerswet in Gedurende het eerste halfjaar j Bondsrepubliek, beeft de Nederlandse industrie omzetvergroting kunnen behalen van 8.4 procent. In totaal werd voor f 2 miljard meer afgelèverd dan in het overeenkomstige tydvak van ver leden jaar. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek valt te bere kenen dat gedurende januari/juni voor een waarde van f 25.767 mil joen werd afgeleverd tegenover ver leden jaar f 23.762 miljoen. De stij ging omzet is procentueel gezien groter geweest, maar absoluut bleef de sta ging ten achter bij de omzet naar de binnenlandse markt. De omzet voor export bereikte een hoogte van f 7.776 miljoen tegen f 7.053 min. straffen stelt op het ryden onder in vloed van alcohol ook als er geen brokken worden gemaakt deed zich het probleem voor of de met ge vangenis gestrafte verkeerszondaren wel met de „normale" misdadigers moesten worden geconfronteerd. Niet zelden geraken de overigens on schuldige verkeersovertreders on der een grote psychische druk, wan neer zc achter de tralies met moor denaars en andere zware jongens export bestemde moeten samenleven. Totnutoe probeerde men zoveel mogelyk beide categorieën van zon daren van elkaar gescheiden te hou den, maar in de praktyk bleek dit byria nooit helemaal mogeiyk. Behalve de twee nu gereed geko- i stijging van 10,2 procent men gevangenissen in Bad Dürk- heim en Bergzabern zullen er in Chauffeur met trekker vermist De transportonderneming De Meyer en Ver brugge uit Terneuzen mist sedert maandagavond zyn chauffeur, die met een trekker en oplegger is verdwenen. De man moest om 12 uur 's nachts vertrek ken naar Farnière naby Namen. Hy is daar echter niet aangekomen. Zyn vrouw heeft tegenover de politie ver klaard dat haar man inderdaad maandagavond om 12 uur is vertrok ken. De chauffeur zou een goede be kende zijn in Brabantse smokkelkrin- gen, zodat men aanneemt dat hy daar is ondergedoken De N.V. van Grieken Melk in Rijs wijk zal op 30 november een grote landelyke primeur op het gebied van de melkver pakking lanceren: een ..koelkastpak" in polyethyleen verpak king. Als de consument positief rea geert zal de flessenemballage volledig door de nieuwe verpakking worden vervangen. Het „koelkastpak" is in verschillen de opzichten een verbeteringVoor de fabriek omdat de kostbare fase van het flessen spoelen erdoor overbodig wordt en voor de sly ter. omdat de stapelbare pakken het laden van de wagen economischer maken, wat veel tydwinst en minder sjouwwerk bete kent. De gewichtbesparing is zelfs 60 procent. Voor de huisvrouw zyn er de voor» delen, dat de melk beter houdbaar is, door het compacter transport koe ler wordt afgeleverd, minder plaats inneemt in de koelkast en de proble men van het statiegeld tot het ver leden behoren. By dit alles blyft de prys gelyk aan die van flessemelk. De verpakking is oersterk (bestand tegen gooien), wat zyn oorzaak vindt 'M de dubbele laag plastic. Het uitschenken van de melk ge beurt met behulp van een by passen de kan. De koelkastpakken passen precies in deze kan en nemen er on- middeliyk de vorm van aan, zodat ze by het schenken niet schuiven en zelfs ondersteboven kunnen worden gehouden. Lege zakjes kunnen ver- ïuetigd worden. TEVEEL EER (Van onze Venlose correspondent) Rynland—Pfalz binnen afzienbare tyd nog twee inrichtingen van deze aard gereed komen, en wel in Simm- ren en Linz. Behalve in Rynland Pfalz kent all enhet land Baden— Wiirt tem berg afzonderlijke gevange nissen voor verkeersovertreders. In Nedersaksen werden het eerst „open inrichtingen" voor verkeerszondaren gebouwd. In andere Lander van de Bondsrepubliek heeft dit voorbeeld nog geen navolging gevonden. De griffier van het kan- 4 4 tongerecht in Venlo heeft de 4 4 42-jarige pater Augustijn 4 4 Norbertus Vermeulen („mijn f kloosternaam is Amandus"f 2 doctor in de Nederlandse taal 4 4 en letteren in Venlo, gelegen- 4 heid gegeven om binnen 14 4 2 dagen een verweerschrift in 4 4 te dienen. Dit naar aanlei- 4 r ding van het verzoek van een 4 2 Apeldoorns incassobedrijf tot 4 4 het uitvaardigen van een 4 f dwangbevel tegen pater Ver- f 4 meulen. De pater zou in 1959 4 4 een damesjapon van 18 gul- l 4 den hebben besteld bij een 4 4 postorderbedrijf in Apel- 4 I 4 doorn. Men vordert nu een 4 bedrag van f23.31 van hem. 4 4 omdat de incassokosten erbij 4 zijn geteld. f f Pater Vermeulen verzeker- 4 de ons gisteren, dat hij nooit i 4 een japon heeft besteld. „In 4 f 1959 ivas ik nog niet eens in f Venlo. En ik liep toen echt 4 4 niet vooruit op het Concilie. 4 f Zo'n vooruitstrevendheid zou 4 f teveel eer voor mij zijn", al- 4 4 dus pater Vermeulen. „Het 4 J lijkt me. dat er bij het post- 4 J orderbedrijf in Apeldoorn 4 J een rare administratie rvordt 4 gevoerd. Door dat primitieve 4 J gedoe berooft men mij heel 4 J wat van m\jn tijd, want ik 4 2 moet maar in de pen klim- 4 f men om onnodia brieven te 4 ter, maar hij gelooft weldat 4 zeer veel mensen de dupe 4 worden, omdat ze de giro- strookjes niet lang genoeg 4 beumren. „Maar ik heb niet 4 eens wat besteld Laat staan 4 een damesjapon", aldus de 4 pater. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17