Tsjechen piekeren niet, maar discussieren wel Klaus: Goed tacticus emier .DIANA' en het HERTENJONG WIJ LATEN ONS NIET OVERTUIGEN MET ARGUMENTEN TEGEN HET KAPI TALISME, MAAR UITSLUITEND MET ARGUMENTEN VOOR HET SOCIALISME" RAMP VERSTEVIGT COALITIE IN OOSTENRIJK Verwijt LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 ZESDE BLAD Impressies uit Oost-Europa Oppervlakkig bezien schijnt men in Tsjecho-Slowakije weinig reden tot klagen te hebben. De gewone man schijnt zich tenminste meer te bekommeren om zijn eigen rust dat onuitroeibare grond recht van de burger dan om de eventuele feilen van het regime Het gaat hem niet zó goed. maar ook weer niet zó slechtdat hij het nodig vindt daarover te piekeren. Slechts enkele beperkte, maar invloedrijke groepen geven zich in toene mende mate aan deze „luxe" over, tot ongenoegen van de bureaucratie. Maar nog bijna niemand weet waartoe de kritische beschouwingen van de jeugd en de intelligentsia (in het bijzonder van de jongeren in de partij) nog zullen kunnen leiden. Zoals overal in oost-Europa is het het Westelijke toerisme dat de staats vorm, ideeën en produkten van het communisme aan een concurrentie blootstelt, waaraan de invloed moei lijk is te overzien. Bepaalde mode dwaasheden. die daarmee ook in gang vinden, leveren een dankbaar doelwit op voor de dogmatici. Maar terwijl dezen zich boos maken en met Nowotny de vinger vermanend heffen tegen „kwalijke gasten", lach en de meeste inwoners van Praag om voorvallen, zoals dat met de Ame rikaanse „beat"-dichter Allen Gins berg, die op het Wenceclausplein verkondigde dat alle proletariërs zich met hem (in poëtische afzon dering) moesten verenigen. Aan de excessen van Jeugdige „langharige" en in leren geklede Jongelui wordt in de socialistische ordening een andere smartelijke betekenis toegemeten dan in het „verdorven Westen". Argumenten „Is onze socialistische maatschap pij voor u als jongere, die de din gen natuurlijk romantischer bekijkt, aantrekkelijk genoeg?" Zo vroeg het Pedagogisch Instituut van Ostrawa zijn studenten. Van de 171 onder vraagden antwoordden er slechts zeven zonder voorbehoud met „ja". In de Kulturny Zivot schreef een jonge vrouw: „Wij die noch het ka pitalisme, noch de oorlog heb ben meegemaakt, die onze eigen er varingen slechts hebben opgedaan in het huidige systeem en ze dus niet kunnen toetsen aan die met vo rige regimes, wij laten ons niet over tuigen met argumenten tegen 'het kapitalisme, maar alleen door argu menten vóór het socialisme". Volksinkomen Wat zou echter voor het socialisme kunnen pleiten? Het is voor de Tsjechische communisten een na deel dat zij niet (zoals de Bulgaarse, Hongaarse. Roemeense en Poolse lei ders; de macht hebben overgenomen in een land dat industrieel onderont wikkeld was en in de ban van een autoritaire staat. Tsjecho-Slowakije was een goed functionerende par lementaire democratie en op econo misch gebied het „Zwitserland" van het; Oosten. Wat hebben de communisten daarvan gemaakt? De opbrengst van de Tsjechische landbouw vormt slechts 91 procent van die van 1936. De industriële produktie is weliswaar de laatste dertig jaar vervijfvoudigd, maar de werkelijkheid is: „veel pro dukten waai weinig vraag naar is, en weinig produkten waar veel vraag naar is" Zo definieerde het dappere blad „My" van de jeugdorganisatie de situatie. De in 1963 gedaalde omvangsgroei van de industriële produktie steeg in 1964 weer met 4,1 procent (voor de partijleiding was dit aanleiding de economische hervormingen af te remmen in plaats van te bespoedi gen) Maar het volksinkomen heeft volgens de officiële statistiek het af gelopen jaar geen enkele stijging on dergaan. Wat voor de hervormers weer een reden is om energiek te pleiten voor nieuwe maatregelen. Reiskoorts De leiders in Praag zien het strak ker aanhalen van de teugels als het gemakkelijkste middel hiertegen. De hervormei-s geven zich zo licht ech ter niet gewonnen. „Alleen macht, die zich laat herleiden tot de plicht de vrijheid van ieder individu te be schermen is te rechtvaardigen" waar schuwde de voormalige communist Loebl (gerehabiliteerd slachtoffer het proces Slanski). Over derge lijke principiële kwesties is de dis cussie al maanden aan de gang. De droom van de reis naar het buitenland, in het bijzonder naar het esten, heeft in heel oost-Europa de lensen als een koorts te pakken ge kregen. De aanblik van vakantiegas ten uit het Westen versterk het on- j geduld. In een discussie van Tsje- I thuis pas moeten heb- lijke Instelling hebben tegenover hun vaderland, is het dan niet bofer, dat ze helemaal niet terug keren?" Johnson werkt normaal verder President Lyndon Johnson, die vrijdag geopereerd zal worden heeft een normaal druk programma afge werkt. Hij tekende een gezondheids wet, deelde pennen uit als souvenir, maakte een wandeling, begroette toe risten. liet een toespraak op de film opnemen, had een onderhoud met de secretaris-gen er aal van de NAVO en bezochc onverwacht de National Press Club. Johnson gaat donderdagavond naar het ziekenhuis. Zijn vrouw gaat met hem mee: Ook zij krijgt er een kamer. Jongen zat een etmaal klem In een grot nabij Medina, in de Amerikaanse staat Ohio, is gisteren een 15-jarige jongen bevrijd uit een diepe, slechts 25 centimeter brede spleet waarin hij langer dan een etmaal met het hoofd omlaag klem had gezeten. De knaap. Morris Baet- zold, was dinsdagmiddag tijdens een schooluitstapje naar beneden geval len. Pas een dag later werden de red dingspogingen met succes bekroond. Men slaagde erin een lus om het lichaam van de jongen te laten zak ken en hem naar boven te trekken. Morris, die sinds dinsdagmiddag niet had gegeten of gedronken, maakte een uitgeputte indruk toen hij op een draagbaar uit de grot naar een ziekenhuis werd gebracht. Niet temin werd zijn lichamelijke toestand tijdens zijn gedwongen verblijf in de ijskoude grot goed genoemd. Morris heeft zich uitzonderlijk kalm gehou- ben, w kunnen reizen, als je wilde. In voudig weg naar het buitenland, j j \ATIONALE bij ons wordt men gestuurd". ,Her. is gewoonweg beledigend dat het zoveel moeilijkheden geeft als een echtpaar naar het Westen wil reizen. Is men bang dat zij niet j meer terug zullen komen? Mis- I schien. Maar als zij een derge- Advertentie Belangrijk voor moeders! Het is héél belangrijk waar u voor uw kind schoenen koopt. Bij van Dalen vindt u in de speciale afdeling kinder-voet-seivi ce ons vakkundig opgeleid personeel. Zij zien direct welke schoen uw kind nodig heeft. Daardoor behoudt het qezonde Voeten nu...en later! kinder voet service DONKERSTEEG 21 - LEIDEN (Van onze Weense correspondent) Herhaaldelijk krijgen in Oos tenrijk de Volkspartij en de So cialisten het verwijt te horen dat na de „bevrijding" in 1955 hun coalitie steeds stroever is gaan functioneren. Juist de moeilijke jaren van de bezetting tussen 1945 en 1955 hadden de twee partijen tqt samenwerking en constructief werk gebracht, maar nu zij baas in eigen huis zijn, is de eensgezindheid soms ver te zoeken. Deze gang van zaken is misschien normaal, het gevolg van een zekere welvaart en een politieke luxe die men zich kan veroorloven, maar wanneer men de situatie van de laat ste twee jaren onder de loep neemt, krijgt men toch een onbehagelijk gevoel. Er is niet alleen wat zand in de regeringsmachine gekomen, z-xlat zij ietwat knarst, maar op bepaalde punten staat zij volkomen stil. Dit geldt voor de woningbouw, de huur- regeling en vooral voor een reorga nisatie van het radio- en televisie- beleid. Op dit laatste punt heeft het volk zich zelfs via een spontaan ple bisciet voor een grondige herziening uitgesproken, en ofschoon de grond wet voorschrijft dat de regering met deze stem van het volk rekening moet houden is er nog niets gebeurd. Moeilijk Waar men de schuldigen ook moge zoeken, het is een feit dat de samen werking steeds moeilijker is gewor den nadat de vroegere grote politici PREMIER KLAUS i het toneel zijn verdwenen: Figl Raab van de Volkspartij, Renner, Körner en Helmer van de Socialis tische Partij. Nadat Raab als kanse lier Raab als kanselier was opgevolgd door de zwakkere Gorbach, werd het zienderogen slechter. Vrijwel elke van samenwerking werd ge blokkeerd door zogenaamde onoplos bare vraagstukken zoals het geval Otto van Haosburg en de begroting. Over dit laatste punt struikelde zelfs dr. Klaus als minister van Financiën. Toch volgde hij Gorbach op als kan selier en voorzitter van de Volks partij en in het algemeen was men Jagers op groot wild behoeven de Nederlandse bossen niet af te stropen om een dergelijk tafe reeltje aan te treffen, want men zal het tevergeefs zoeken. Voor' dit ontwapenend schouwspel moet men gaan naar de bossen van Wisconsin (V.S.J. Deze charmante Indiaanse, een meisje uit de bossen volgens de U.S. Travel Service, weet waarschijn lijk niet. dat zij onbewust zo on geveer de houding heeft aange nomen van de godin van de jacht Diana, zoals die is uitgebeeld door Jean Con jon. Overeenkomst met Engeland over de Noordzeesehatten Nederland en Engeland hebben gisteren overeenkomsten ondertekend over de exploratie en exploitatie van Noordzee-bodemschatten, met inbe grip van olie en gas. De twee overeenkomsten werden ondertekend in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen. Een heeft betrekking op de afbakening van het continentale plateau tussen Engeland en Nederland en het an der op de exploitatie van geologische lagen in het grensvlak. Zaakgelastigde baron Van Lynden tekende voor Nederland en staats secretaris Walter Paldey voor Groot-Brittannië. De overeenkomst is een toepassing van de Geneefse conventie over het continentale plat. Nederland heeft tot dusverre één overeenkomst gesloten over de af bakening van het continentale plat van de Noordzee, namelijk met de Bondsrepubliek Duitsland. Genie doet grondwerk voor „Het Dorp" Personeel van de genie gaat vol gende week een belofte inlossen, die het tijdens de actie „Open het dorp" heeft gedaan. Indertijd heeft het namelijk toegezegd voor „Het Dorp" grondwerc. te willen doen. Volgende week gaat het daar nu van komen. Personeel van 102 mechanische uitrusting compagnie uit Wezep zal maandag beginnen om materieelover te brengen naar het nabij Arnhem verrijzende Dorp. Er gaan ddie dozers heen en een tien-tons graafmachine. Bovendien zullen er nog acht zes- tons kipauto's ingezet worden van de 107 kipautocompagnie, eveneens uit Wezep. De twintig man personeel die onder leiding van eerste luitenant H. IJ. Mager aan het werk gaan, denken voor het klaren van het kar wei een dag of tien nodig te hebben. van mening dat hij niet opgewassen zou zijn tegen de wel lachende, maar keiharde voorzitter van de Socialis tische Partij, dr. Pittermann. „Dikke huid" Intussen ls echter gebleken dat Klaus ondanks zijn bescheiden op treden toch een goede tacticus is. Als zoon van een bakker uit het stadje Hallein maakte hij zijn hogeschool studie af, ging in de politiek en was jarenlang met succes gouverneur van de provincie Salzburg. Als kanselier maakt h'j <>P 't eer ste gezicht 'n ietwat kleinburgerlijke indruk, maar toch staat hij te boek als één van de best geklede Oosten rijkers (onmiddelijk na von Kara- jan). Bovendien blijkt hij 'n „dikke huid" te hebben, d.w.z. hij laat zich niet uit zijn evenwicht brengen door tegenspraak, obstructie of tegen werking. Men moet welliswaar toegeven dat hij kon profiteren van een zekere im passe onder de Socialisten door het geval-Olah, de minister van Justitie die door zijn eigen Socialistische Partij werd afgezet en zelfs als par tijleider werd geroyeerd. Maar afge zien daarvan heeft Klaus het ini tiatief genomen en is hij voor de oplossing van vastgelopen vraag stukken telkens weer met nieuwe ideeën voor de dag gekomen. Hij :s zo actief dat hij zelfs bij het publiek bekend staat als een harde werker. Bovendien dwingt hij de So- cia isten tot samenwerking. Zo heeft hij kortgeleden het hele kabinet „op retraite" laten gaan op een Donau- schip, waar de leden van de rege ring ongestoord het gehele complex van onopgeloste vraagstukken kon den doornemen. Met de socialisten kwam hij eindelijk tot een regeling inzake een prüsstop voor levensmid delen. Hiervoor had hij zich eerst in het publiek begeven om zich over de klachten van de kopers en de wen sen van de verkopers te informeren. Actief Ook bij andere problemen wordt de openbare mening rechtstreeks aangesproken. Dr. Prader, minister van Defensie, heeft de Oostenrijkers uitgenodigd in de kazernes en bij manoeuvres een kijkje te komen ne men. Het leger krijgt op deze ma nier een zekere populariteit, wat wel nodig is omdat de Socialisten de diensttijd van negen maanden tot zes maanden willen verkorten. Grote sympathie verwierf het leger zich door zijn hulp tijdens de drievou dige watersnood die een nationale ramp is geworden. Zonder het lege* was net een catastrofe geworden. Een andere minister van de Volks partij, dr. Schmitz van Financiën, vertoont evenveel initiatief en stelt het volk telkens op originele manier op de hoogte omtrent de begroting. Hij heeft vooral het voordeel gehad dat deze door de jongste watersnood ramp overhoop werd gegooid door- zoor hulpverlening nog twee mil jard extra nodig waren. Hiertegen kan zich niemand verzetten, wil hij als minister geen slechte naam krij gen. De nationale ramp heeft de twee coalitie-partijen opeens weer tot rere samenwerking gebracht en de Oostenrijkers zijn bereid tot het brengen van offers, omdat zij zelf beginnen ia te zien dat de welvaart gevaar kan betekenen voor de stabiliteit van de munt. „Lachspiegel Tegenover een gemeenschappelijke tegenstander komt het gemakkelij ker tot samenwerking. Dit bleek ook ar aanleiding van de jongste en A-oerige kritiek op Oostenrijk in het bekende Duitse tijdschrift „Der Spiegel". Hier wordt de Oostenrijkse coalitie (zonder eigenlijke oppositie) de kaak gesteld, maar tevens behelst het artikel naast enkele benartenswaardige dingen zoveel onjuistheden en kwaadaardige in terpretaties, dat de twee coalitie-par tijen tegenover deze aanval weer eensgezmd optraden. Kanselier Klaus sprak voor de radio over een „laóh- piegel" en de Socialistische minis- er van Buitenlandse zaken Kreis- ki, weerde zich nog feller. Ten slotte maakte hij echter het elegante ge baar een Spiegel-team uit te nodigen n Wenen met een aantal Oosten- ijkse politici en journalisten een ►penhartig tv-gesprek te Dr. PITTERMAN

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11