oop Captein: ,In mijn angst ben ik zelf op de baan gesprongen' Piet Bregman wint ook in Woodstock 3ofe getuigen trekken verklaringen in Officier wijst zaak terug I.CHUTTERJ Het gaat UVS goed.. TITELSTRIJD EREKLASSE DRIEBANDEN NEDERLANDSE JEUGDTEAM TEGEN WALES renner vorm Benthuizense in glanzende Machtsvertoon Europees voetbal LDDB-hoofdklasse copie vorig seizoen L.F.C. pooldonaieurs ATTENTIE Tsjegolev wint vierde partij Verrassende zege van A Reine Kinley LEÏDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD (Van onze correspondent) heb er nog eens goed over nagedacht, maar ik geloof dat ik d de wielerbaan ben gesprongen en er niet op ben gegooid", verklaarde de 28-jarige wielrenner Joop Captein gistermid- jdens een zitting van de Amsterdamse Rechtbank en daarmee hij de grond weg onder de voeten van de officier van Justitie E. Vriesema. die hem als kroongetuige had gedagvaard in ik tegen een 46-jarige zeeman, die wegens poging tot moord t stond. pakt by zyn trui, maar deze rekte zover uit, dat hy kwam te vallen. Wat er toen is gebeurd weet ik niet". Was het alleen maar de bedoeling Captein een paar klappen te geven? Jawel hield de verdachte vol, die geen mishandeling te laste was gelegd. Maai- er waren getuigen ge weest, die hadden horen roepen: „ik smijt hem de baan op". adsman, mr. J. A. Schuring, getuigen a decharge opgeroe- >en er 5 waren gehoord en ik dat allen die op de avond incident een belastende ver- hadden afgelegd op die ver- ai terug kwamen, vroeg de ihoop gebrachte officier van de zaak terug te verwyzen i rechter-commissaris" opdat de waarheid aan het licht .en". En mr. Schuring boekte zyn overwinning: hy vroeg voor zyn cliënt, die 3 maan- in de cel heeft gezeten on- jke in vrijheidstelling. De ?rd besloten met een klate- ipleus van de publieke tri- noordaanslag" op Joop Cap- de avond van de 15de juli jl. Olympisch Stadion te Am- werd in de uitgebreide ver van de dagbladen ge- tst als de „wraak van de on- ld". Het incident had name- voorgeschiedenis. Er waren trui me tyd grote moeiiykhe- •en een broer van de zeeman, iioitant van een café op de en Joop Captein. De vrouw kastelein had haar intrek ge- by de wielrenner. Maar dit jn werd herhaaldelijk ver door de verlaten echtgenoot is familieleden en vrienden, >eerden de vrouw goedschiks, idschiks te laten terugkeren, dag toen de caféhouder zyn luidruchtig aankondigde en dreigementen uitte, greep een pistool en schoot door leur, waarachter de man zich Deze bleek zo ernstig ge it een been moest worden of te wielrenner werd niet straf- |k vervolgd, omdat hy zich Gedreigde situatie had bevon- Wraak vooe 15de juli van dit jaar ging ïan naar het Olympisch Sta in de eerste wielerwedstrijd zoon Joepie te zien. In zyn bevond zich zyn vrouw 19, huisvriend. Gezamenlyk had- die middag een bezoek ge- het ziekenhuis waar zy vernomen van de amputatie been. De zeeman gaf in de Val toe, hierover erg opgewon- zijn geweest en de behoefte en gevoeld de wielrenner een nmel te geven. Toen zyn zoon e wielerbaan riep: „Zie je die daar zitten?", was het een gelegenheid de daad by het te voegen. En dat gebeurde Wi ie „Dat heb ik inderdaad gehoord", aldus een 32-jarige bierwachter," maar wie dat riep, weet in niet",. De bierwachter ontkende ook dat hy zou hebben gezien dat de zee man Joop Captein inderdaad over de balustrade werkte en zette 2 agenten voor 6chut door te beweren dat hy nooit op het politiebureau was geweest voor de getuigenverkla ring, die nu op de groene tafel lag. De beide agenten kregen van 2 andere getuigen te horen dat de processen-verbaal van de getuigen verklaringen niet klopten. Beide ge tuigen kwamen op die verklaringen terug. „Ik herinner me nog heel goed, dat u toen zei, dat u deze verklaringen best wilden afleggen als het moeten gebeuren", merkte een van de agenten laconiek op, daarmee zin spelend op de angst van de getuigen op eventuele wraak van verdachte en diens vrienden. Nagedacht Voor de grootste verrassing zorg de het slachtoffer Joop Captein zelf. „Ik heb eens goed nagedacht, maar het is niet leuk iemand van moord te beschuldigen. Ik geloof dat ik in mijn angst over de balustrade ben gesprongen en zo op de baan kwam. In noem het Jan helemaal niet kwalijk dat hy my een pak slaag wilde geven., ik kan me dat wel voorstellen en ik ben dan ook hele maal niet boos op hem" en nader voegde hy er nog aan toe: „Ik ben helemaal niet geprest, ik spreek nu niet in het openbaar zou onder ede en volgens myn geweten", verzoek in. De officier van Justitie zag er na 5 getuigen geen gat meer in. Hy verzocht de rechtbank de overige ge tuigen opnieuw te laten verhoren deer de rechter-commissaris. „Het maakt kennelyk groot verschil of men verklaringen moet afleggen in het stadion of in de rechtszaal. Ik ben verrast door de uniformiteit van de nieuwe getuigenverklaringen. Zelfs het slachtoffer ontkent nu dat hy op de baan is geduwd. Maar ik laat me door de verdediging niet in een hoek dringen. Ik wil nu eens precies uitgezocht zien, wat de waar heid in deze zaak is". De officier verzette zich niet tegen het verzoek van de verdediger om de verdachte in vrijheid te stellen. De rechtbank, die werd voorgezeten door mr. J. C. Hassoldt, willigde het getuigen dat Captein werd ct en op de wielerbaan werd i, op het ogenblik dat er 8 lotoren, ieder wegend 235 kilo rnd met een snelheid van 70 Alometer per uur, naderden. De vil hebben geen remmen en er ■te kans dat Captein zou wor- rmorzeld. De wielrenner wist iter nog in veiligheid te stel- I frist niet eens dat hy in het 1 I zou zyn", aldus de ver- „Bovendien neem je je SCJtoch niet mee, als je iemand gloorden? Ik heb hem vastge- ïN(an onze correspondent) J Nederlandse schutters die f ren in Baarn deelnamen f ride schietwedstrijden die in f Lfrader van het jubileumtoer- f van de schietvereniging f en omstreken werden ge- f rfclent zijn met het schaam- f op de kaken naar huis ge- f - Wat was er aan de hand? f l6-jarige Duitse jongen uit rop, die toevallig met zijn f ot de toeschouwers behoor- f •«Vnocht ook even een geweer f i de schouder leggen. Goed, f Ber Hohby was 001iwaar jeugdkampioen van Sland, maar op een 12 m. had hy nog nooit gescho- ™Veel maakte dat kennelyk uit. Toen de scheldsrech- 'keken, bleek dat de jeug- Dve gast uit knielende positie novan de 600 te behalen pun- >le£escoord had. Dat betekende 'j^ps een evenaring van het ze£rlandse record. Omdat Ber nerDuitse nationaliteit bezit, J-^het record niet erkend wor- J Veel kon dat hem trouwens J r iniet schelen .De Duitser f 1 het veel leuker de gezich- J van de aanwezige schutters dei te bekijken.J UVS heeft op eclatante wyze de moeilijkheden overwonnen, die er by de terugkeer van het betaalde naar het amateurvoetbal wa ren. De vereniging heeft zich in de hoogste klasse van de amateur competitie weten te handhaven, terwyl daarnaast ook de financiële positie geen enkele reden tot pes simisme meer geeft. Het was een verheugde voorzitter J. Wonder- gem, die deze ontboezemingen gis teravond deed tydens de goed be zochte jaarlijkse algemene leden vergadering van de blauwwitten. Maar hoewel de Leidse eerste-klas- ser een nogal rustig seizoen ach ter de rug heeft, ging de behande ling van de elf punten tellende agenda niet zo vlot als in andere jaren. Ruim drieëneenhalf uur had men nodig om zich door het ver- enigings wel en wee te werken. Financieel is de positie van UVS by zonder gunstig. Het seizoen 19641965 kon ondanks een iets kleinere opbrengst van de thuis- Doordat nestor Jan Broekhuizen, Wim Soeterboek en Gerard Lorist met gemidelden van 0.750, 0.843 en 0.757 in de voorwedstrijden van de hoofdklasse naar de ereklasse pro moveerden, zyn er voor de eindstrijd in de hoogste klasse driebanden (van 4 tot en met 7 november in Dubois te Amsterdam) tien gegadigden geko men. Van hen zijn titelhouder Cees van Oosterhout, Jan Doggen en Bert Teegelaar op grond van hun presta ties in het vorige kampioenschap di rect in de finale geplaatst. Dat voor recht kwam ook oud-kampioen Hen- ny de Ruyter toe maar hy prefe reerde de voorwedstrijden als een goede trainingsmogelykheid en zal daarin dus met Broekhuyzen, Soeter boek, Lorist, Jan Sweering, Herman Popeyus en Brosens om vijf finale plaatsen strijden. Deze voorwedstrij den worden in Breda gehouden en wedstrijden (f 20.039.75) met een batig saldo van f 2349.22 worden afgesloten. Voor het seizoen 1965/ 1966 heeft penningmeester Ouwer- kerk een begroting kunnen indie nen, die sluit op byna f 55.000. De samenstelling van het bestuur blijft ongewyzigd. De drie af tredende leden (J. Wondergem, voorzitter, L. de Bolster, tweede penningmeester en M. Kantebeen, voorzitter sen. voetbal) werden by acclamatie herkozen. Ook de tech nische commissie onderging geen wyzigingen en blyft bestaan uit de heren Polane, De Graaf, Wiessenberg en Visser. In de sec tie jeugdvoetbal stelden J. D. Cra- ma, J. Koren en J. B. van Heemst hun plaats beschikbaar na resp. 12, 10 en 8 jaar trouwe „dienst". P. Spierings, A. Fallaux en T. Spie renburg werden tot htm opvolgers be noemd. TAFELTENNIS Maandag 18 oktober komt in Rijs wijk het Nederlandse jeugd team tafeltennis uit tegen het junioren team van Wales. Het Nederlandse team is als volgt samengesteldPeter van Ham, Bert van der Helm en Cees M er tens. Tydens een internationaal boks- festyn in de Luxemburgse Jaarbeurs hal heeft Wim Snoek een knock out zege behaald op de Luxemburgse zwaargewicht Ray Cillien. Ciliien werd in de tweede ronde uitgeteld. By het begin van de voorlaatste nacht van de Berlynse zesdaagse werd na een jacht van 45 minuten de Nederlands/Zwitserse comb. Post/ Pfenninger naar de derde plaats ver dreven. De stand was op dat mo ment: 1. Altig/Kemper (Did) 345 pnt; 2. Schulze/Renz (Did) 204 pnt; 3. Post/Pfenninger (Ned./Zwits.) 113 moeten op 18 oktober beëindigd zyn. punten. (Van onze wielermedewerker) I Piet Bregman viert op het ogenblik triomfen in Engeland. De jeugdige Benthuizense renner, die Bl]zonder „ha^d May JSl?kac* moesten elf kilometer voor de finish zijn trip door Groot-Brittannië verleden week niet lossen toen Bregman onverwacht het een zege in de Ronde van Luton begon, legde gister middag in „Rondom Woodstock" opnieuw op de bloemen beslag. Met veel machtsvertoon heeft Piet Bregman zijn vierde overwin ning van dit seizoen gehoektNa dit weekeinde in een sterk bezet criterium op de Amerikaanse vliegbasis „slechts" vijfde te zijn geworden, toonde de 19-jarige Benthuizenaar zich gistermiddag in „Rondom Woodstock" weer een klasse apart. Piet Bregman verkeert op het ogenblik in glanzende vorm. Dat is in de 90 km lange wedstrijd rond het West-Engelse plaatsje wel duide- lyk geworden. Met veel élan wist de Swiftrenner zich in de beginfase tydens de klassementsprintjes te doen gelden en daarmee verzamel de hy uiteindelyk voldoende punten om ook in het puntenklassement op de eerste plaats beslag te leggen. Het duurde in „Rondom Woodstock" lang. héél lang voordat de slag viel. Op de goede wegen door het soms wat heuvelachtige, maar voor het merendeel vlakke Engelse land, draaide het peloton in gesloten for matie de kilometers in hoog tem po onder de wielen door. Niemand kreeg van de grote mannen in de langgerekte groep de kans om een voorsprong te nemen. Beslissing Pas 15 km voor het einde kwam de eerste ontsnappingspoging tot stand. Maar toen was ook direct de beslissing gevallen: Bannitsen, Siekacz, Bregman en May lieten met Piet Bregman (links) en de Engelsman Mick Duffy. een slimme demarrage het peleton achter zich en zouden zich daarna ook niet meer laten terugpakken. Eendrachtig samenwerkend liepen de vier koplopers steeds verder uit tempo verhoogde. Alleen Bannitsen slaagde er in de aanval van de Bent huizenaar op te vangen. Toen ech ter Piet Bregman drie kilometer ver der opnieuw op zyn pedalen ging staan moest ook de moegestreden Bannitsen zich gewonnen geven. Met een fraaie solo stelde de jeugdige Benthuizense renner daarna zyn vierde overwinnig van dit seizoen veilig. Met veertig seconden achter stand ging Bannitsen als tweede over de streep, terwyi op ruim anderhal ve minuut May en Siekacz volgden. In de sprint van het peloton kon de Oxfordse renner Mick Duffy, die de vlucht van Bregman ca. had gedekt, het niet redden. O'Comer legde vóór Farrell met een ach terstand van 2 min. 10 sec. op de vyfde plaats beslag. Tien In het sterk bezette criterium op de Amerikaanse vliegbasis Woodstock maakten tien renners de koers. Hal verwege de 65 km lange wedstrijd op het vlakke, langgerekte parcours viel het tempo in het peloton „dood" en dat voordeeltje buitten tien renners dankbaar uit. Wel probeerde Piet Bregman in de slotfase met de sterke prof Painter en de Engelse amateurkampioen Ad- dy nog uit het kopgroep je te ont snappen, maar een beslissende voor sprong leverde die acties niet op. In de eindsprint veroverde Nie ver rassend de bloemen. Painter moest zich met de tweede plaats tevreden stellen, terwyl Addy zyn ploeg genoot Holby en Bregman van de derde plaats afhield. Bufton finishte als zesde. Deze spectaculaire foto van een zijspanrace werd gemaakt door de Engelse fotograaf Ron Burton. Voor het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen versloeg Benfica gisteravond in Lissabon het Luxemburgse Dudelange met 10—0. De Portugezen hadden de eerste wed strijd al met 8—0 gewonnen. Tot een nog hogere score kwam F.C. Köln in een wedstrijd tegen Union uit Luxemburg. In het toernooi voor de Jaarbeursbeker versloegen de Duit sers het arme Union met 130 F.C. Köln had de eerste wedstrijd met 40 gewonnen. Het ziet er naar uit, dat de LDDB- competitie een copie gaat worden van die in het vorige seizoen. Opnieuw maken RDC en DCL in de hoofd klasse de dienst uit ep is het alleen maar interessant wie dit duo het langst zal kunnen volgen. Wat dit laatste betreft schynt het Katwykse KDC nog een stevige lepel in de pap te krygen: het jonge tiental van SS (Hazerswoude) werd met ruim ver schil (14-6) verslagen. De reserves van LDV stelden in de tweede ronde opnieuw teleur. De af gebroken wedstrijd tegen ADC zullen de Leidenaars gaan verliezen, want meer dan remise zit er voor Albert Huisman in zyn party tegen Vroiyk niet in. Debutant Kijk Uit kon het tegen DCL (Dam Club Leiden) welke met enige reserves aantrad, niet redden, terwyl het OGB (Bodegraven) op het nippertje van WDG (Wasse naar) verloor. Uitslagen: KDC—SS 14-6; Kyk Uit —DCL 8-12; LDV II—ADC 8-10 (voorl.)OGB—WDG 9-11; RDC— DVN 12-8; HDCLDC 15-5. Stand hoofdklasse: 1 t/m 3. DCL, KDC en RDC 2-4; 4. WDG 1-2; 5 t/m 7. HDC, Kijk Uit en SS 2-2; 8 t/m 10. ADC, DVN en LDV II 1-0; 11. en 12. LDC en OGB 2-0. LDV, dat de afgebroken wedstrijd te gen PDV gaat winnen. In deze derde ronde herstelde PDV (Papendreohit) zioh duidelijk door een grote overwinning op Damlust uit Gouda te behalen. Zoals reeds ge meld viel de prestatie van LDV tegen het op diat moment nog puntloze Charlois tegen. De Leidenaars moeten daarom morgen in Den Haag tegen I HDC/ODB, dat SWZDV op een pun tenverdeling hield, alle zeilen bijzet ten om niet verder bij DDV achterop te geraken. Provinciaal Voor de eerste divisie van de Engelse competitie is dinsdag de voetbalwedstrijd EvertonBlackburn Rovers gespeeld. De wedstrijd ein digde in een gelykspel: 2—2. Na de derde ronde van de provin ciale hoofdklasse is er reeds tekening in de strijd gekomen. Het Dordtse DDV heeft met drie overwinningen resoluut de leiding genomen en wordt voorlopig alleen nog bedreigd door SWZDV (Den Haag) en het Leidse Die pooldonateurs, welke gewoon waren dat hun formulier gehaald werd door de heer H. Braxhoven, worden i.v.m. ziekte van laatstge noemde verzocht de exemplaren in te leveren by één der volgende adressen L. Nachtegeller Sr., Van Lennepstr. 3a. Leiden; F. Massaar, Boshof 42. Leiden; Mevr. Jagel, Zwarte Pad 19; Leesbibl. Otten, Apothekersdyk. Lei den; Sigarenmag. „Marcella" Kore- vaarstraat. Zegt het voort. Tweekamp dammen De vierde wedstryd in de tweekamp om de wereldtitel dammen tussen de Russen Koeperman en Tsjegolev, die gisteren in Tbilisi werd gespeeld, ia geëindigd in een overwinning voor Tsjegolev. Na vier partyen hebben beide spe lers ieder twee punten. In het begin van de strijd hadden beide goede kansen om het middenveld te ver overen, maar toen Koeperman faalde was het Tsjegolev die het initiatief nam. By de 44ste zet drong Tsjegolev de vyandelijke stelling binnen en Koeperman overzag een combinatie. By de 47ste zet gaf hy zich gewon nen. Uitslagen derde ronde: DDV—Monster 13-5 (voort.); Het Oosten—Alblasserdam 9-9 (voorl)j DamlustPDV 5-15; HDC/ODB— SWZDV 10-10; LDV—Charlois 10-10. Stand: 1. DDV 3-6; 2. SWZDV 3-5; 3. LDV 2-3; 4. HDC/ODB 3-3; 5. 6 en 7. Alblasserdam, Het Oosten en PDV 2-2; 8. Monster 3-2; 9. Charlois 3-1 j 10. Damlust 3-0. Koersen in Hilversum (Van onze medewerker). In de Grote B.A.Z.Y.-prijs voor 5- t.m. 8-jarige paarden kreeg de favoriet Bruno door een langzame start direct een flinke achter stand. Y Zeïla voerde het veld aan, doch werd na IV2 ronde overvleugeld door A. Reine Kinley, die werd gevolgd door Zalkestis van E. Young Six en Yell werden uitgeschakeldBouiohuis sloeg op kop alle aanvallen op zijn ere- positie met succes af en stuurde A. Reine Kinley naar een verras sende 1.24.2 triomf (w. f25.80) vóór twee andere outsiders, Adios K en Zalkestis van E. Bruno had veel terrein goedgemaakt, doch werd slechts vijfde achter Y Zella. Er waren deze avond nog enige surprises. In de tweede afdeling van ae amateurskoers zegevierde Suyker- tuyk verrassend met Wilco Maire (w. f37,20), waardoor het trio met Amor Hollandia en Antoinette van Rehoboth f 2872,60 gaf. In de Liebergprijs moest Wagenaar jr., die Apollo H stuurde, het hoofd buigen voor Argonaut (Maring) w. f 11.60). De jonge Wagenaar nam echter in de slotkoers revanche door met Zita H met een flitsende eind sprint Alice van Hagheweyde en Zus van Spencer Gay in 1.21.9 het na- kyken te geven. Joop Ham moest van de favoriet Caruso alles vragen om in de Crailo- prijs Camingo Scotch te kloppen. Clara Harvester bezette de derde plaats. en Uitslag» Westerheideprljs1. Delia (J. Hof) (1.34 4); 2. Dlelytra; 3. Donna Hanna. Tot. w.: 2, pl. 1,20, 1,20, 2,10, cov. 3.50, kop. 2.40. Anna's Hoeveprijs: 1. Dochter van Our Bonnl (F. J. Eerenberg) (1.25.5); - rt 3. oor-- 2. 2, oov. Oaruso (J. Ham) "}lara PI 1,70, 1,70, oov. 8,80, kop. 4,20. Grote Bazy-prijs (M. Bouwhuis) (1.24.2); 2. Adios K; 3. Zalkestis van E. Tot. w.: 25,80. pl. 3.40, 3.70. 7,40, oov. 10. kop. 9,50. Van Rlebeeok-prtjs, eerste afd.: 1. Yvonne Heny (G. v. d. Wal) (1.25.2); 2. Bertus van Zelda; 3. Benny Hollan dia. Tot. w.: 6,90. pl. 1,50. 1.80. 1,60, oov. 4,90. kop. 14.80, trio 133. Llndenheuvel-prijs: 1. Bento (E de Visser) (1.24.8)2. Xenophon Scott; 3. Alpenraaf S. Tot. w.: 1.80, pl. 1,30, 1,40, cov. 3,90, kop. 5.90. Lleberg-prljs: 1. Argonaut (H. Ma ling) (1.22.9); 2. Apollo H; 3. Amad Kinley Tot. w.: 11,60, pl. 1,20. 1,10, 1.10, oov. 5.80. kop. 18.30. Van Rlebeeck-prys. tweedee afd.: 1. WUco Malre (D. Suykerbuyk) 1.25.5) 2. Am or Hollandia; 3. Antoinette van Rehoboth. Tot. w.: 37,20, pl 4,10, 2 30 2,10, oov. 7,70, kop. 11.50, trio 2872.6o'. Lleberg-prlls: 1. Zlta H (J. Wage naar Jr.» (1.21.9); 2. AUce van Haghe weyde; 3. Zus van Spencer Gay. Tot. w.: 2. pl 1.40. 1,70, 1,60, oov, 3.70. kop. 4.40. Totale toto-omzet f 187.793,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7