Verbod voor woonboten Rijnlands boezemwateren DOLF DELPRADO 40 jaar hij Minerva BUURTGENOTEN BEZOEKEN HET GAUBIUS INSTITUUT if? Tijdelijke wijziging buslijn 30 (N.Z.H.) SLIK UW PIJN WEG MET EEN 'AKKERTJE' zeró óch rij ven fa LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD Drastische maatregel tegen watervervuiling (Advertentie) De verontreiniging van <le wateren in liet hoog- Drastisch heemraadschap Kiinland heeft verontrustende Het drastische verbod op het kte- ïil21611 van ligplaatsen of het behou- porinen aangenomen. tiet hoogheemraadschap den van ligplaatsen met woonboten heeft ingrijpende maatregelen genomen 0111 deze toenemende vervuiling tegen te gaan en een van de meest drastische en meest onplezierige daarvan is liet algehele verbod 0111 in de wateren van Rijn- land ligplaats te kiezen of ligplaats te behouden met een bewoonde woonboot. Dit betekent niet. dat alle woonboten uit het gebied (ongeveer -3000 stuks) moeten verdwijnen: degenen die op 19 augustus j.l. zen ligplaats hadden komen in aanmerking voor een ontheffing van St verbod. De maatregel is namelijk in de eerste plaats bedoeld om in verdere toeneming van het aantal woonboten een vrij drastisch dit toe te roepen. i' dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Rijnland, mr. F. M. A. Schokking maakte deze maatregel vanochtend bekend op een byeen- komst in het Rijnlandshuis in Lei- Roti den, waar het bestuur van Rijn land zetelt. De maatregelen tegen woonboten zijn niet de enige 'die het hoogheemraadschap heeft getroffen: de waterkwaliteit die door Rijnland wordt 1 gecontroleerd zal in de toekomst ni onder meer worden gewaarborgd door nieuwe keurbepalingen. Daarin is het onder meer verboden b welke wijze dan ook boezemwater verontreinigen. Het is verder ver- èpden om los- of laadplaatsen aan en 6> leggen in de buurt van een boe- jmwater, tenzy er afdoende maat- fonogeien worden genomen om veront- Wiiging vanaf de walkant te voor- Deze maatregelen die kwdus mr. Schokking, eigenlijk maar ieine verbeteringen zijn moeten J^orden genomen omdat de defini tieve oplossing van het verziltings- en verontreinigingsprobleem in Rijnland een zeer kostbare en tijd rovende bezigheid is. tore' Vola ingelicht over aardolie ^>e Vereniging van oud-leerlingen de Ambachtsschool opende gis- ren het nieuwe seizoen met een [aanf inga vond, verzorgd door Shell Ne- sran rland. De heer F. Fopma sprak over en aardolie in Nederland *i hij liet tijdens de lezing fraaie heer Fopma vertelde o.m. hoe j^acjen de aanwezigheid van aardolie Dm aardgas kan constateren. Hier- >or zyn in ons land 28.000 gra- fcnetrische onderzoekingen verricht. Ea deze lezing was er gelegenheid het stellen van vragen, waarvan xu^"'uk en dankbaar gebruik werd ge- J*2aakt- ö!liMet het vertonen van de films helOver olie gesproken",, „Verhuizing uunn een boortoren" en „Buis aan werd deze leerzame avond be- ir. z "^Kruispunt Hooigracht vm Nieuwe Rijn verband met werkzaamheden lag m de walmuren op het kruispunt B u4euwe Rijn Hooigracht zal het Jdeelte Hooigracht tussen de en de Nieuwe Rijn met van 7 oktober voor de duur 3 weken worden afgesloten ap(or alle verkeer, met uitzondering Jt wielrijders en voetgangers. Tij- iat sns de afsluiting zai het verkeer uit 1 richting van de Oude Rijn wor- tautn omgeleid via de Ir. Driessen- tem^aat en de Middelstegracht. Noodklok Over de verzilting van het boezem water heeft het hoogheemraadschap eerder dit jaar de noodklok geluid. Vooral in droge zomers, als er veel zoet water moet worden ingelaten (onder meer bij Gouda) bestaat er een acuut gevaar voor waterverzil- ting. Drastische verversingsmaatre gelen zoals het inlaten van zoet wa ter, het doorstuwen van alle boezem wateren en het uitlaten bij Katwijk «4 3/4 miljoen kubieke meter water per etmaal» worden in de toekomst steeds moeilijker, enerzijds door een gebrek aan water van voldoende kwaliteit, anderzijds doordat de ver vuiling van de boezemwateren ook een vermindering van de doorlaat- capaciteit van het water met zich meebrengt. Het blijkt nu, dat vooral op plaatsen, waar zich concentraties van woonboten bevinden, zich bij zonder veel vuil op de bodem op hoopt en het water sterk bacteriolo gisch wordt verontreinigd. Op de bij eenkomst van vanochtend werd on der meer getoond, dat in die gebie den van De Kaag, waar woonboten liggen, het water ten enen male onge schikt is geworden voor het zwem men, zo sterk is daar vervuiling op getreden. Het hoogheemraadschap zoekt dus naar andere middelen: er worden (via de gemeenten) water zuiveringsinstallaties gebouwd, er is een stringent vergunningenstelsel voor de industrie en ook individuele vervuilers kunnen nauwlettend wor den gecontroleerd. Het bleek nu on vermijdelijk en uiterst noodzakelijk om de vervuiling via woonboten te gaan bestrijden. situatie. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat in bepaalde zeer sterk verontreinigde wateren maat regelen niet uit kunnen blijven. Dan zai het bijvoorbeeld nodig zijn de woonboten te verplaatse naar elders. Het hoogheemraadschap is er van doordrongen, dat de eventuele kos ten daarvan voor haar rekening ko men en dat woonbootbewoners, die dat lot treft waarschijnlijk weinig begrip voor de maatregel zullen kun nen opbrengen. Hoofddoel blijft: het tegengaan van een verdere toene ming van het aantal woonboten in het hoogheemraadschap Rynland.a Het af mogelijk ligplaats te krijgen voor woon bfc ten (ook al hebben provin cie en gemeente een ligplaatsver gunning afgegeven). De woonboot bewoners hebben een formulier toe gestuurd gekregen waarin zij een ontheffing van de verbodsbepaling kunnen verkrijgen. De maatregel is op 19 augustus ingegaan. AANSPRAAK OP KINDERBIJSLAG De Vereeniging van Raden van Arbeid deelt ons mede. dat ingaande 1 juli 1965 onder bepaalde voorwaar den door een verzekerde ook aan spraak op kinderbijslag kan worden gemaakt voor één eigen, aangehuwd of pleegkind, dat ouder dan 16 jaar doch Jonger dan 27 jaar is, en zijn huishouden verzorgt of mits tot dat huishouden nog tenminste 3 I andere kinderen jonger dan 27 jaar behoren zijn huishouden mede- verzorgt. Belanghebbenden, die menen hier voor in aanmerking te komen, die- I nen hiervan op de ever het derde kwartaal 1965 in te leveren kinder- I bijslag-lijst mededeling te doen of, I indien deze kinderbyslaglijst reeds I ingeleverd is, dit alsnog schriftelijk aan de Raad van Arbeid mede te I delen. VOOR ZONNEHUIS f1645 - De in Leiden gehouden huis-aan- huiscollecte ten bate van de Vereni ging „Het Zonnehuis" heeft f 1645. opgebracht. Dierenleed (1) Geen woorden kan ik vinden om mijn afschuw en verontwaardiging uit te drukken over de maatregel, die de gemeente Den Haag heeft ge meend te moeten nemen om zich van de plaatselijke zwerfkatten te ont doen. Nauwelijks een jaar nadat de Koningin de nieuwe wet op de die renhandel «dienende cm misbruik te voorkomen!» met haar handtekening heeft bekrachtigd, bestaat de over heid van de Residentie, de stad, waar onze regering zetelt, het om dieren- sjacheraars van het type Heinz Vieten officieel in te schakelen om z.g. „overbodige" dieren op de meest terechtkomen?. In de handen van opkopers, die ze dan weer aan de vivisectie doorverkopen. Wees zo verstandig en informeer eerst terdege voor u ze meegeeft. Nog beter is ze helemaal niet aan te houden en ze direct na de geboorte te laten inslapen, want er zijn al veel te veel poezen en honden. Fam. L. KANBIER. Vernielzucht Naar aanleiding van het ingezon den stuk van mevr. dr. Wa. C. Schal- lenbergv. Huffel wilde ik haar of wel het jaar het Roomburgerpark heeft ekkende wijze langzaam ter gewandeld. Dan móet ze gezien heb ben hce de kinderen de bloeiende struiken te lijf gaan en met armen lens vol bloesemtakken naar huis trekken. °P- Blijkbaar vragen de ouders niet naai de herkomst of vinden het misschien dood te laten brengen. Een pracht: voorbeeld voor de opgroeiende jeudg Zou het een huisvader zijn, in wien brein dit ellendige denkbeeld gekomen? Zeker niet. O, mevrouw Polak, waarom hebt I heel normaal, gij geen legioenen?! Ook zou ze eens moeten zien hoe ANNA HELDER, bomen vernield worden en hoe som- Leiden. 5 oktober 1965 jongens met steentjes naar de I jonge eendjes gooien in de sloot langs het Plantsoen. Laat ze ook eens in het voorjaar haar wandeling uitbreiden tot het rosarium. Dan moet ze liefst gaan als 't donker is. Dan kan ze zien hoe volwassenen de takken van de in knop staande forsythsea's aftrekken. Op de hoek van de Uhlenbeckkaae en de Huizingastraat zijn een tijd geleden 5 boompjes geplant. Er zijn er nog twee. Vakkundig zijn er drie gesloopt door jongens. Aan al deze vernielingen Ls geen hond schuldig geweest. Maar ja, wie stok Dierenleed (II) Elke avond staan er weer adve: tenties in de krant van mensen d poezen en honden aanbieden. WeU Met scooter gevallen Een 47-jarige Leidenaar is gister avond omstreeks half tien in de j een hond wil slaan, kan Maasstraat met zijn scooter, vermoe delijk misleid door de duisternis, te gen een trottoirband gereden. De scooterrijder viel en brak zijn linker onderbeen. Hij werd door de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd. vinden. Toe, laat mevrouw haar licht eens. opsteken bij de tuinlieden van het park. Ze zal wat horen over de vernielzucht! Dank U voor de plaatsruimte. Mevr. C. W. KOK—DE LANGE. Militaire parade In uw courant van 4 dezer schrijft U: „Militaire parade als onschuldig schouwspel". U meent vervolgens deze kop te moeten verantwoorden door even verder in dit stuk te schrij ven: „dat gezien de enorme belang stelling van het publiek aan een be hoefte is voldaan"! Hoe vindt U de behoefte van de nozems en de provo's? Ook maar toegeven, al is de zin zoek? Trouwens, U vraagt zich verder in dit stuk af „Waarom een bestaand leger zich af en toe niet in het open baar mag vertonen"? Weet U niet dat het militarisme een noodzakelijk kwaad wordt ge noemd? Vindt U dan, dat een nood zakelijk kwaad, hoe goed en mooi ook geb'-acht. op een feestdag ge toond moet worden? Dit misschien om de feestvreugde te verhogen? Of zouden die soldaten, die met deze parade mee moesten doen, ook niet liever thuis of ergens anders geweest zijn? Geachte redactie, uw betoog is zwak en ergens niet prettig om te lezen, temeer daa.r U altijd graag obierrief wi't ziin. Ik krijs: de indruk, dat U het militarisme, althans zeker voor de 3 oktober parade, wilt ver dedigen. maar dan niet van harte! Tot slot: de 6 rubbervlotjes in het Galgewater trokken ook een enorme belangstelling! Jammer dat daar niets over te lezen valt in uw cou rant. Ik vond die 6 rubbervlotjes héél wat zinvoller dan de militaire parade. Maar gelukkig heeft U het voor mij weer een beetje goed gemaakt, al heeft dit niets met de 3 oktober viering te maken, door op pagina 15 te schrijven dat de wereld vrede eist! Met dank voor uw plaatsing. N. VAN GROENINGEN. Voorschoten. TEI Zoekt een „t SCHOORSTEENKLOK a WANDKLOK of WEKKER §8 V. d. WATER *.2 heeft ze. Sm De beste merken 23 JUNGHANS. KIENZLE. HAARLEMMERSTRAAT 181 20 ALTIJD VOORDELIG. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN 24 uzanna Maria, dr - Iterson; Paul i der Voort; Marinus 1 akker; Saul Ge ore A. Gijsman. 62 Jr. e.v. J. van Eg- K>nd; J. G. Michorius. 64 Jr. man; G. oubos, 79 jr. man; E. M. M. Tibboel. fuinooge. 57 jr, j Vervoer buitenlandse arbeiders De Commissie Vervoervergunningen heeft aan de Noord-Zuidholl. Vervoer Mij. vergunning verleend voor het vervoer van buitenlandse werkne mers «Turken) in opdracht van de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij in Leiden van Katwijk. Voorschoten en punten in Leiden (groeps- Deze werknemers, zegt de commis sie. zouden van de betrokken open- Vrijdagmiddag huldiging C r Werken in de Leidse studenten sociëteit Minerva is geen sinecure. Tegenwoordig zijn de arbeidsvoor waarden er zeer behoorlijk: vanzelf sprekend, want anders zou er waar schijnlijk niemand meer gevonden kunnen worden om de dagelijkse za ken in het paleis van de heren stu denten gesmeerd to laten lopen. Maar toch. het werk is er in vele opzichten en vrijwel altijd moeilijker dan elders. De werktijden zijn er bijzonder ongewoon, de omstandig heden vaak uitzonderlijk. Daardoor valt het temeer op. dat er telkens weer onder het personeel een jubilaris valt te huldigen: er zijn in de loop der jaren nogal wat blijvertjes" geweest onder jon ge krachten, die schoorvoetend dit ongewone bedrijf binnenstapten. Dat getuigt van een geheel eigen sfeer. gauw verknocht raakt. Een van die „blijvertjes" (ook in groter verband» is Dolf geweest. Dolf wordt vrijdag a.s. gehuldigd in ver band met het feit. dat hy veertig jaar geleden op 25-jarige leeftijd in dienst van Minerva kwam. Voor heel velen, niet alleen in Leiden in tegendeel, in het gehele land en over de gehele wereld is het nauwelijks nodig te vertellen hoe Dolf verder heet en wat hij is. Voor de anderen, bare vervoerdiensten gebruik kunnen maken, zij het niet geheel zonder bezwaar. Hier betreft het echter een vervoer van buitenlandse arbeiders, die de Nederlandse taal niet machtig zijn. Gezien deze omstandigheden is deze aanvraag voor inwilliging in aanmerking gekomen. Leiden—Valkenburg-Katwijk Bezoek van buurtgenoten aan nieuwe instel lingen is een verschijnsel, dat hand over hand toeneemt. Het is een verheugend teken, dat men. zowel aan de zijde van de leiding dier instellin gen als van de zijde van de overige burgerij, door deze buurtbezoeken het besef tot uitdruk king brengt dat wat er tot standkomt in de ge meenschap ook een gemeenschapszaak is. Gisteren kwamen de buurtbewoners op be zoek bij het Gaubius Instituut van de Leidse Universiteit .dat gevestigd is aan de Wittesingel en op het terrein van de voormalige fabriek van Parmentier tussen singel. Herenstraat en Schel penkade. Het Gaubius Instituut voor fysische chemie staat onder leiding van prof. dr. C. J. F. Böttcher. die gisteravond zijn gasten verwelkom de en iets vertelde over het werk in zijn instituut. Met belangstelling namen de bezoekers vervol gens kennis van de werkruimten en inventaris van het complex, waar men zich op het ogenblik in het bijzonder bezig houdt met onderzoekingen met betrekking tot bepaalde hart- en vaatziek ten. Op de foto prof. Böttcher (links) met en kele van zijn gasten tijdens de rondleiding. (Foto L.D./Holvast) Op donderdag 7 oktober wordt begonnen met de vervanging door een dam van de brug in de Vaikenburgerweg ter hoogte van de kistenfabriek Guldemond in Valkenburg. Dit werk. dat ongeveer vier weken zal duren, heeft tot gevolg dat doorgaand rijdend verkeer tussen Valken burg en Katwijk onmogelijk zal zijn. Voor voetgangers wordt een noodbrug geslagen. Een er ander heeft tot gevolg dat de N Z.H.-buslijn tussen Leiden en Katwijk over Valkenburg ingrijpend moet worden gewijzigd. Toch blij ven de gevolgen van de wegafslui- i ting voor de verbinding tussen Lei den en het dorp Valkenburg van beperkte aard. zy het dat de halte Raadhuis wordt verplaatst naar de Broekweg, waar het begin- en eind punt van de dienst op Leiden tijde lijk wordt gevestigd. De bussen naar Leiden rijden dan via de Burge meester Lotsystraat terug. Overdag wordt tot 19.23 uur bij vertrek van Valkenburg de normale half-uur- dienst gereden. Daarna wordt steeds om één minuut voor het gehele uur (19.59 t m 23.59 uur) vertrokken. De allerlaatste dienst uit Valken burg vertrekt 0.47 in plaats van om 0.33 naar Leiden. De vertrektijden uit Leiden blijven geheel onveran derd. Om di verbinding tussen de Zon- nebloemstraat in Katwijk aan de Rijn en het Vuurbaakplein in Kat wijk aan Zee te verzekeren zullen de bussen van lyn 41 om het half uur tussen Sandtlaan en Molentuinweg via Vaikenburgerweg, Zonnebloem- straat en Tulpstraat rijden. De tij den. waarop de halte in de Zonne bloemstraat normaal door lyn 30 v.ordt gepasseerd, zijn als uitgangs punt genomen voor het omrijden van de diensten van lyn 41. Dat zyn overdag de bussen, die om vijf minuten over elk half en heel uur uit leiden vertrekken en 's avonds de diensten, die om tien minuten voor elk uur uit Leiden vertrekken. Deze passeren de Zonnebloemstraat overdag om ongeveer zeven minuten voor elk heel en half uur, 's avonds om ongeveer acht minuten over elk uur. In omgekeerde richting zijn het overdag de bussen, die steeds om kwart voor of kwart over elk uur van het Vuurbaakplein verstrekken en de Zonnebloemstraat vijf minu ten later passeren. In de avond zijn het alleen de bussen van kwart over elk heel uur. De route van lijn 30 wordt in Kat- wyk aan Zee tussen Koningin Ju- lianalaan en Vuurbaakplein gedu rende de stagnatie in Valkenburg niet gereden. De reizigers worden ge durende die periode naar lijn 41 ver- Gedurende de stagnatie zullen maandabonnetementen, zes- retou- renkaarten en scholierenkaarten welke voor lijn 30 werden verstrekt tevens geldig zyn op lijn 41 tussen Leiden en Katwijk. Wie de afstand tussen Valkenburg Broekweg en Katwijk aan den Rijn Zonnebloem straat te voet wil afleggen om daar na zijn reis met de bus te vervolgen kan dat. ook doen. Daartoe zal door de chauffeurs een zogenoemd slip- overstap) biljet worden verstrekt, waardoor de reiziger niet behoeft te betalen voor de afstand welke hy niet heeft gereden. aan wie de haam minder zegt. zij vermeld dat de jubilaris Dolf Del- prado is, zijn functie officieel die van „casserollier" maar in wezen hulp bij alles wat de sociëteit en sociëteitgangers nodig hebben. Suri namer van geboorte, thans Leide naar in hart en ziel, vele jaren ge leden getrouwd met een Leids meisje, zorgzaam vader van vijf kin deren en niet alleen voortreffelijk manipulator met keukenpannen maar ook verdienstelijk gitaarspe ler, in welke functie hij een breder bekendheid geniet dan alleen in Mi- Dolf is ruim veertig jaar geleden als mess-bediende op een schip uit zijn geboorteland naar Nederland gekomen en is hier sindsdien blij ven „hangen", eerst korte tijd bij het eertijds bekende „Suisse", sinds 3 okt. 1925, toen hij hier met zijn gitaar kwam spelen bij Minerva. In die veertig jaren heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt als verbindings man tussen keuken (vroeger in de catacomben) en conversatiezaal. heeft hij voor allen die de sociëteit bevolkten, in de keuken en elders onvermoeibaar gezwoegd en ge sjouwd tot diep in de nacht en me nig feest met zijn gitaar en diepe basstem luister bijgezet. Natuurlijk kan hij, na die vier de cennia, duizend uit vertellen over de studenten, die hij gekend heeft en die zich hem verspreid over de gehele wereld, nog uitstekend zul len herinneren. Hoe goed zal onge twijfeld blijken bij de huldiging, die hem vrydag ten deel zal vallen. Hij vertelt die verhalen ech ter niet, want hij is zo vergroeid met de sfeer van Minerva dat hy de beslotenheid van deze gemeen schap als iets vanzelfsprekends aan vaardt. Maar ook om een andere reden. Hij is er te vriendelijk voor om anderen op de hak te nemen. Dolf Delprado is dag in dag uit de 'wat zwart uitgevallen) zon van Mi nerva. Er zijn slechts weinigen, die hem wel eens uit zyn humeur heb ben gezien, en wanneer hy zich al eens boos mocht maken (en dat is in veertig jaren nu eenmaal onvermij delijk) dan was hij er steeds op uit de zaak weer te plooien zodra hij er de gelegenheid toe kreeg. In deze sfeer is Dolf dan ook vol lof over de plezierige verhoudingen, die steeds onder her personeel heers ten. Hy heeft gediend onder vyf di recteuren („De vyf pijlen van het corpswagen"), namelijk de heren Bienen, Kouw, Pitlo, De Gunst en thans Letterman. „Ik hoor hier thuis" zegt Dolf. wanneer men hem vraagt of hij er spijt van heeft, dat hij veertig jaar geleden geheel toevallig, komende uit het warme Suriname, in het kou- de Holland is blijven hangen. „Dat wil niet zeggen, dat ik niet erg graag nog éénmaal naar Suriname zou wil len teruggaan, want ik heb myn va derland nooit meer teruggezien Maar zelfs dan zou ik terugkomen, want hier hoor ik thuis!" Enfin, zo blyven er zelfs voor de zonnigste hu meuren op deze wereld nog wel din gen te wensen over. Het is eigenlijk zijn enige wens, want hij is, zoals gezegd, overigens de tevredenheid en gelijkmoedigheid zelve. „Maar ze hebben het me hier wel makkelijk gemaakt om me thuis te voelen", zegt Dolf vol overtuiging. „Kunnen ze in Zuid-Afrika en Ame rika nog een lesje van komen nemen. Ik heb er hier in die veertig jaren nooit ook maai- één misprijzend woord over gehoord, dat ik een neger ben Dolf zal vrijdagmiddag om zes uur recipiëren in de commissiekamer van Minerva en daar zal hem niet alleen de dankbaarheid getoond wor den van de huidige generatie stu denten, maar ook van de reünisten, die vanuit de gehele wereld van hun gevoelens blijk zullen geven. Dat zal een groots geschenk voor Dolf zyn. want met alle waardering en vrien delijkheid tegenover anderen wil je toch ook wel eens op ondubbelzinnige wyze horen, dat de liefde niet van één kant komt. Welnu, daar zal het beslist niet aan mankeren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3