DAGBLAD O -HEER STEUN VOOR VN Djokjakarta opnieuw in handen van regering V.S.-vliegtuig )oven China ïeergehaald" m President Johnson ondergaat vrijdag galblaasopera tie „ROOD-CHINA HINDERPAAL NUMMER EEN" uw matras STOP 'N TIJGER IN UW TANK! BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN Ipgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 OKTOBER 1965 No. 31686 •ecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 ^iiiis belooft aanzienlijke \itbreiding van militaire nacht voor vredesmissies [inister Luns heeft gisteren in <le Algemene Ver lering van <le Verenigde Naties een aanzienlijke breiding aangekondigd van het Nederlandse lbod om de vredesoperaties van de V.N. daad- rkelijk te steunen. ervaring heeft geleerd, dut de V.N. in de toekomst ..grotere en r gedifferentieerde militaire bijdragen van hun leden nodig zullen ren om zich op effectieve wijze te kwijten van zijn taak om de e te bewarenzo verklaarde de bewindsman van Buitenlandse Manschappen schepen en vliegtuigen kondigde aan dat Nederland het detachement van 300 mari- ook eenheden van de Kon. ie, Landmacht en Luchtmacht schikking van de V.N. wil stel- Nederlandse aanbod omvat nu etachement van 600 mariniers, ■voorradingsschip „Poolster" (zo uitgerust met vier hef schroef- ligen), patrouillevaartuigen, een ndig pantser-infanteriebatal- a 1966 beschikbaar), een medi- corapagnie, een Friendship- ortvliegtuig met bemanning en jk drie hefschroefvliegtuigen et type Alouette II. eveneens •manning. nunistisch China heeft be- maakt, dat gisteren een van Amerikaanse straalvliegtuigen, het Chinese luchtruim waren lrongen, boven de provincie si is neergeschoten. Kwangsi zuid-China. Volgens het pers- Nieuw China werden de Ame- ie toestellen onderschept door vliegtuigen, die er een om- hoten. merikaanse luchtmacht heeft lopen dagen verscheidene ma- ersboten voor de Chinese kust alleerd en gebombardeerd, Dr het leven van de vissers in werd gébracht en zij hun loesten onderbreken. Dit zegt «bureau Nieuw-China. Op 4 vissersboot door twee Etanse jagers zijn aangevallen lag zouden twee Amerikaan- Chinese vissersboten met hebben beschoten. Het noemt deze aanvallen tegen het internationale a zegt dat de Amerikaanse llpA verantwoordelijk is voor dit j^3||erende optreden", ^^^fctaanse autoriteiten hebben cong ervan beschuldigd kin- Is schild te hebben gebruikt •versteken van een rivier waar fen van het korps mariniers patrouilleerden. Het gebeurde en ni<Nii0n op 400 km ten noorden oerdgon tijdens een actie van de 49«rder heeft meegedeeld, dat Gstroepen vorige week 1.767 n de Vietcong hebben gedood, ezen aan regeringszijde waren n. Verder werden 144 Viet- 03 'idaten gevangen genomen, 68 3rse 'teringstroepen worden vermist - 5* D september was het aantal tanse militairen in Zuid-Viet- llen ml-700- aldus Amerikaanse autoriteiten, waarvan ri 3^n het leger, ongeveer 37. rs en 13.000 van de lucht- De overigen omvatten tcustwachteenheden "^ERBERICHT r'e'jniff verandering 6 e ,NMI verwacht van heden- genavond: in de nacht en op vele plaatsen mist of tende bewolking. Overdag in eerPeri°den. Zwakke tot matige kwali*55611 °°st en zuidoost. Iets liddagtemperaturen. 6'<Opgemaakt om 11.15 uur) 7 OKTOBER 6.50 uur; onder: 18.04 uur. ^^™op: 17.38 u.; onder: 2.46 u. ater in Katwijk te 1.28 en imer bestaat lit 18 pagina's In een later stadium, zo zei mr. Luns, zal de Nederlandse bydrage mogelijk worden uitgebreid tot een licht vliegkampschip en een schip, dat als hoofdkwartier kan dienen. „Dit aanbod wordt gedaan met dien verstande, dat in elk bepaald geval van te voren overleg en overeenstem ming met de Nederlandse regering wordt bereikt". De Nederlandse minister zei te ho pen, dat de bijdrage „een toenemend aantal landen van diverse regionale groeperingen zal bewegen eveneens contingenten voor de V.N. beschik baar te stellen". E.E.G.-crisis Eprekend over de Europese markt zei Luns: „Wij beschouwen die orga nisatie nog steeds als de kern van de economische- en ook de politieke een making van alle vrye- en democrati sche landen in Europa". Nederland, zo zei hy, is een vurig voorvechter van het Ideaal van een verenigd Europa sedert het einde van tweede wereldoorlog. „Jammer genoeg zijn onze verwach tingen gedurende de crisis van de laatste maanden in de EEG vermin derd en ik vrees zeer dat een ernstige vertraging, zo niet erger, zal voort komen uit deze onfortuinlijke ont wikkelingen. Niettemin blijf is op de lange duur vertrouwen in de uiteindelijke uit komst, omdat de integratie van de economie en de daarmee gelijklopende politieke belangen reeds te ver gevor derd zijn om een mislukking van het gehele concept onder ogen te zien". Koningin en Prins op Saba en Sint Maarten Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben gisteren hun bezoek aan cie Nederlandse Antillen officieel be ëindigd. Zij genieten vandaag en morgen van twee dagen vakantie op het eiland Sint-Maarten. Gisteren bezocht het koninklijke gezelschap Saba en Sint-Eustatius. Men maakte over beide eilanden een lange tocht. Saba is een dode vul kaan, die op enkele tientallen meters na duizend meter boven zee uitsteekt. De wegen zijn smal en vaak steil en ze slingeren met haarspeldbochten over het eiland. Een jeep is daarom het enige aangewezen vervoermiddel. Het spreekt vanzelf dat die van het vorstelijk paar een heel mooie was. Het eiland is zeer mooi en biedt tal van fantastische vergezichten, terwijl de huizen dikwijls schilderachtig te gen de bergen liggen. De kruiser De Zeven Provinciën bracht het gezelschap vervolgens naar Sint-Eustatius. Het strand biedt een bijzondere aanblik, doordat er zich resten bevinden van de voor malige pakhuizen van de Verenigde Westlndische Compagnie. Brand in Haagse Boekhorststraat De Haagse brandweer heeft van morgen vroeg met vrij veel materiaal en ook grote moeite een brand moe ten bedwingen die in het centrum van de stad, in de Boekhorststraat, v oedde. Het vuur was door nog onbekende oorzaak in de loop van de nacht ont staan in een uitbouw op een binnen- 1. laats van een magazijn in sportarti- Kelen en werd omstreeks 5 uur ont dekt. Een jong echtpaar, dat op de twee de etage boven de sportzaak woont, werd door de brandweer in veiligheid gebracht. Voorlopig staat vast, dat een groot aantal voetbalschoenen, tennisschoe nen, huurtenten, en ongeveer 500 paar schaatsschoenen verloren zijn gegaan. President Johnson zal vrijdag in het marinehospitaal in Bethes- da, Maryland, een galblaasope ratie ondergaan. Dit deelde hij gisteravond persoonlijk aan jour nalisten mede. Zijn slecht func tionerende galblaas met stenen zal worden weggenomen. De kans, dat er iets misgaat, is be slist heel klein", zo hebben zijn artsen de president medege deeld. De president, die donder dagavond in het hospitaal zal worden opgenomen, verwacht niet, dat hij zijn presidentiële be voegdheden aan vice-president Humphrey zal behoeven over te dragen, maar deze zal gedurende Johnsons afwezigheid wel per manent in Washington blijven. De artsen verwachten, dat Johnson veertien tot zeventien dagen in het ziekenhuis zal moe ten blijven. Zijn tijdelijke afwezigheid heeft Johnson met de vice-president, het kabinet, het personeel van het Witte Huis, Congresleiders en generaal Eisenhouwer besproken. Zoals u weet hebben de vice-president en ik kort na de verkiezingen een bepaalde pro cedure vastgesteld voor het geval dat de president niet tot regeren in staat is. Deze procedure is dezelfde die president Eisenhower en vice-presi dent Nixon, en president Kennedy en ik hadden aanvaard". De presi dent zei niet te verwachten dat in de korte periode presidentiële besluiten genomen zullen moeten worden. Het kabinet, en vooral de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, en het personeel van het Witte Huis zullen steeds in contact blijven met de vice-president, zei Johnson. Afgezien van een keelinfectie begin dit jaar, waardoor de Amerikaanse president enige dagen niet in staat was tot werken, heeft hij sinds zijn hartaanval in 1955 een goede gezond heid genoten. Hy was toen leider van de Democratische Partij in de senaat. Hij herstelde volledig. Na een onder zoek in december 1963 verklaarde een van zijn artsen, dat zijn hart goed werkte. Een jaar daarna gaven de dokters die hem in 1955 hadden be handeld. een verklaring uit dat zijn gezondheid goed was en dat presi dent Johnson,, in uitstekende licha melijke conditie" verkeerde. Later in 1964 moest hij van de artsen verma geren, zijn toestand werd opnieuw uitstekend genoemd. De president vertelde gisteren, dat hij op drukke dagen zo nu en dan rust of ook in de vijver van het Witte Huis zwemt om fris te blijven. Per nacht slaapt hij slechts vijf uur, ar overdag slaapt hij ook een uur hij rust geregeld. Het gist nog steeds in midden-Java Het gist nog steeds in Indone sië: de stad Djokjakarta in mid- den-Java is gisteren opnieuw in handen van de communistische opstandelingen gevallen. Maar vanochtend werd gemeld, dat de stad heroverd was door de regeringstroepen. Het was de vierde maal in 60 uur, dat de stad in andere handen overging. Ook maandag was Djokjakarta door de rebellen veroverd, maar later door gezagsgetrouwe troe pen heroverd. In verscheidene districten van midden-Java zou den de rebellen heer en meester zijn. Het betreft hier eenheden Dit is het marinehospitaal Bethesda bij Washington, waar president Johnson vrijdag a.s. een galblaasoperatie zal onder gaan. De kamer van de president ligt op de zeventiende verdieping van het torengeobuw in het zie kenhuiscomplex. van de Diponegoro-divisie, die op instructie van hun officieren de zijde van de opstandelingen hebben gekozen. Regeringsge trouwe militairen van deze divi sie staan intussen bloot aan gru welijke misdaden van de rebel len. Radio-Djakarta deelde daarover mede. dat de comman dant van een regiment door de opstandelingen voor de ogen van zijn gezin werd omgebracht. Daarna werden zijn vrouw en kinderen aan stukken gehakt. De poging tot staatsgreep van Peking-gezinde militairen en hun communistische helpers heeft hier en daar tot felle uitlatingen geleid. In Djakarta zouden de anti' De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren communistisch-China num mer 1 genoemd als hinderpaal naar vrede in ae wereld van Zuidoost-Azië. Hy verklaarde dit op een confe rentie van internationale journalis ten en uitgevers van dagbladen. „Wy zijn van mening dat Peking een vreedzame oplossing in Zuidoost- Azië in de weg staat". De politiek van communistisch- China een „militante" politiek noe mend. die zowel moeilijkheden ver oorzaakt voor zijn rivaal, de Sow- jet-Unie als voor de niet-communis- tisohe wereld, zei Rusk dat de grote vraag is of Peking uit noodzaak of door overtuiging zal overschakelen naar p*n politiek van vreedzame co- nistische gevoelens hoog oplaaien en er zou een campagne aan de gang zijn om de macht van de PKI (com munistische party) te breken. Ver scheidene politieke groeperingen hebben aangedrongen op een verbod van deze partij. Duizenden betogers in Medan (Sumatra) hebben het op hangen van de leider van de PKI, Aidit, geeist. De Indonesische mi nister van Voorlichting, generaal Achmadl heeft alle diensten van zijn ministerie opgedragen strenge maat regelen te nemen tegen elk blad of tijdschrift, dat steun heeft verleend aan Oentoengs „30 september bewe ging". Intussen mogen acht kranten in Djakarta weer verschenen, maar het communistische partij-orgaan Haria Rakyat en het nationale persbureau Antara hebben nog geen toestemming gekregen hun activitei ten te hervatten. Bij de begrafenis van de zes In donesische generaals en één luite nant, die door Oentoeng en zijn bende zijn vermoord, werd president Soekarno gisteren vertegenwoor digd door de eerste vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio, die de trouw van de ver- moorden ten voorbeeld stelde aan de jeugd. Vooraan in de begrafenis stoet van het hoofdkwartier van het leger naar de heldenbegraafplaats Kalibata liep de minister van De fensie. generaal Nasoetion. De ge ruchten, dat hy b(j zijn vlucht een been gebroken had. zün dus niet juist gebleken. Nasoctions dochtertje dat door een verdwaalde kogel was getroffen, is intussen in het zieken huis overleden. Terwyl het leger volgens sommige berichten een uitgebreide campagne tegen de communisten is begonnen, waarby alleen reeds in Djakarta tweehonderd arrestaties zouden zün verricht, heeft president Soekarno ter gelegenheid van de 16de ver jaardag van Rood-China boodschap pen gestuurd aan de Chinese presi dent en de Chinese premier, waarin hy o.m. zegt: „Wy wensen vurig, dat de vriendschappeiyke betrekkingen van samenwerking, die tussen onze landen bestaan, zal voortduren". Het mag dan volgens de ka lender al lang herfst zijn. en hier en daar beginnen de bomen ook neigingen van blad-uitval te ver tonen. maar de temperatuur is nog steeds (of eindelijk?) zo mers. Niet minder dan 23 graden wees de thermometer gisteren aan. Velen profiteren dan ook nog en trekken bos en heide (nou ja in om tussen het gebladerte te ravotten. Advertentie TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Sikkens autolokken nieuwe rijn 49 Een kwestie van zekerheid... Voor uw auto is alleen het beste goed genoeg. Dus staan wij klaar met onze vakkennis en Esso produktenvoor alles wat uw wagen nodig heeft. Stop 'n tijger in uw tank, tank Esso Extra. Dan heeft u zekerheid, dat u rijdt met de krachtigste, dus zuinigste benzine. Ook voor olie verversen, accessoires, banden en accu-service bent u welkom! Iedere klant ontvangt een surprise (9ud QUe, teuwö Uit het Leidsch Dagblad van 6 October 1865: f Tivee geburen te Tilburg J kregen twist, ten gevolge waarvan de één den ander een klap gaf. De dader toildt het geval in der minne schik ken en betaalde f90.— De politie heeft echter toch pro ces-verbaal opgemaakt. De Belgische regering heeft nieuwe postzegels van 1 centime tot 1 franc inge voerd en afzonderlijk ver- krijgbaar gesteld tot betaling der port van telegrafische a depêches.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1