(ardinaal Alfrink: oorlog in trijd met geest van evangelie metselaars, veehouders. „Bezit van wapens betekent een gevaar*' Plaatjeskrant van de vliegtuigbouwer Marcel Dassault Senator Mazure wil nationalisatie grond .erkeIijk Leven NED. HERV. KERK -roepen te Middelburg (vac. M. ter) C. J. N. Kronenburg te Hellen- yn te Woudenberg J. C. Schuur - i be Schoonhoven. Bedankt voor (U) A. Boertje te Moerkapelle r papendrecM J. Zwljnenourg te lewater voor Molkwerum-Kou- q J. Kuipers te Oldeboorn. GEREF. KERKEN eroepen te Ommen H. J. Hasper, 4 te La Chapelle (Franikkrljk) Wlldervank K. H. Poelman te Ber- te Weesp (vac. J. N. Nam- Jana) Kr. Smit te Voorschoten. jEF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) eroepen te Hasselt A. Geelhoed te igerveen - Z waagwestelnde CHR. GEREF. KERKEN weetal te Gouda D. Blesma Jr. te inieer en C. Langbroek te Veenen- Tweebal te Haarlem-N., H. W. and te Amersfoort en C. Lang- ik te Veenendaal. GEREF. GEMEENTEN Samen in één kerk e tweede nieuwe kerk in Utrecht, hervormden en gereformeerden tmelijk zullen gebruiken, komt in imber klaar, het is de Triumfator- l op het Kanaleneiland. Voor derde gezamelijke kerk in de O vervecht werd dezer dagen de te paal geheid. De ervaringen met jerste gezaenmlijke kerk van her- liden en gereformeerden, de Lu- ierk, die drie jaar geleden tot id kwam, zijn zo gunstig dat men i samenwerking blijft voortzet- jEvéhals de Lucaskerk kreeg ook lieuwe Triumfatorkerk twee wijk- juwen, één voor de hervormden één voor de gereformeerden. LEiDSCH DAUbLAl) WUUsUAbi b OKTÜAifc.JLt labo Advertentie Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben u?t vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spaargeld (samen 4^ miljard gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffeisenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Dfschjoon waardering uitend voor het geheel heeft kardinaal irink in de concilievergadering van gisteren toch enige kritiek èverd op het hoofdstuk V van deel 2 van schema 13. dat gaat :r de ^volkerengemeenschap (Ver. Naties) en de vestiging van vredè in de wereld. OQRLOG EN VREDE iardincial Alfrink verklaarde het onderscheid ti{ssen het ruik van wapens en het bezit pn is nuttig. Maar op het nblik betekent het bezitten j wapens een gevaar. pt is waar, zoals de tekst zegt, ihet bezit ervan als afschrikmid- op'zichzelf niet verkeerd is, maar principe houdt, zonder grenzen, stand. Elk land zal wel enige fnen kunnen op noemen waar- het wapens heeft. Er moet nooit (eel nadruk gelegd worden op de jettigheid ervan. Het zou beter de stallingen te herhalen van XII en Johannes XIII betref- Ie vermindering van de bewape- De'bewering dat het gezag al gelijk heeft, is niet altijd waar. heersers van landen moeten izichti£ handelen en in overeen- ïming met de zedelijke wetten, pdinaal Alfrink wenste verder Mering tot uiting gebracht te voor de wetenschappelijke insto pt die de kwesties rondom oor- en vrede tot onderwerp van hun lie maken. r ie een nieuwe wetenschap in ding, de zg polemologie, die de j&ken en wetmatigheden van hg eri vrede bestudeert tot nut het mensdom. Deze instituten Bn met name in Amerika een iend bestaan maar ook in Euro- b.v. in Nederland, beginnen zij. [te ontwikkelen. pislotte vroeg de kardinaal met Wrang dat in het desbetreffende fdstuk duidelijk wordt gesteld rlc-der*; tweedracht, elk geweld en oorli^, al moge die in de aard- S'tuatie van het mensdom niet Muut- onvermijdbaar zijn van Ure in strijd is met de geest van evangelie van Christus, e oorlog ook de rechtvaardige l°S. gesteld dat er in de huidige atie nog sprake kan zijn van een Hvaaróigo oorlog staat in te- jrtelling tot de geest van het Agelie van Christus. 'e kerk van christus mag in de jtti'etlingen over oorlog en vrede i boodschap niet achterwege la- aldus kardinaal Alfrink. Positie christen in totalitaire staat •ver de sociaal-economische pro pen verband houdend met sche- idenkboek bezoek Paus |e Verenigde Naties gaan een énkboek aan het bezoek van de is uitgeven. Het komt volgende und uit. p het boek zullen de teksten van 'tctspraken van de Paus, Fafani Tte Thant in de algemene ver- pringen opgenomen worden, foto's tijdens het bezoek gemaakt zijn, I biografie van de Paus, de pnibule van het handvest van de de verklaring van de rechten I mens en de pauselijke encycliek Pm in Terris" van Paus Joannes. KARDINAAL ALFRINK ma 13. hebben kardinaal Wyszynski van Polen en de Belgische kardinaal Cardijn gisteren het woord gevoerd, Kardinaal Wyszynski wees erop, dat de ouderwetse tegenstelling tussen patroon en arbeider niet meer be staat. Het arbeidersvraagstuk raakt thans alle werknemers van hoog tot laag, ook de intellectuelen. Kardi naal Cardijn wees erop, dat de ar beiders in Europa het goed hebben, maar dat in vele ontwikkelingslan den de toestanden nog maar droe vig zijn. Mgr. Carrado de Vito uit India hekelde d^ theologische taal van het hoofdstuk. De mensen voor wie het bestemd is/snappen er niets van, zo zei hij. De bekende Zuid- Afrikaanse bisschop van Durban, mgr. Hurley, die namens 70 vaders het woord voerde, beklemtoonde in het bijzonder, dat de kerk steeds voor de rechten van de mens moet blijven opkomen, ook als zij daar door in conflict met de staat komt. Deze kwestie moest volgens hem uit voeriger in het schema behandeld worden. De Spaanse bisschop Beitia wilde een duidelijke afgrenzing van de betrekkingen tussen kerk en staat. De Poolse bisschop Baraniak wees erop, dat de positie van de christe nen in de totalitaire staat veel te wensen overlaat. Hij pleitte ervoor, dat in het schema uitvoeriger het vraagstuk behandeld wordt van de gewetensnood der christenen in de communistische landen. Men moest een oplossing vinden voor de kwestie in hoeverre aan het communistische gezag gehoorzaam heid verschuldigd is. Tegenwerking in de ruimte De Sowjetrussische VN-afgevaar digde Fedorenko heeft de V.S. en de kunstmaanmaatschappij Comsat er van beschuldigd de samenwerking op het gebied van ruimtecommunicatie „om zelfzuchtige belangen te onder mijnen". Federenko zei diit op een bijeenkomst van de V.N.-commissie voor het vreedzaam gebruik van de ruiimte. De groep dae zou bijeenkomen om een internationale conferentie in 1967 over de kosmische ruimte voor te bereiden kon dit niet doen wegens de negatieve houding van bepaalde leden van deze V.N.-commissie, zei hij. (Van onze Parijse correspondent) De Parijzenaar zag gisterochtend zijn keuze tussen zeven ochtendbla den met één vermeerderd: na een grootscheepse reclamecampagne is het eerste nummer verschenen van „Vingt- quatre-heurs" (Vierentwintig uur), de nieuwe krant van de Fran se vliegtuigbouwer en persmagnaat Marcel BJoeh-Dassault. De krant is in het ouderwetse gro te formaat gedrukt maar onder scheidt zich voor de rest toch nog al aanzienlek van de overige Franse bladen. De jongste der grote ochtendbladen, zoals Dassault dit geesteskind aankondigt, is een krant die van de lezer wel weinig tijd en geestelijke inspanning vergt. De 24 pagina's bestaan voor het overgrote deel uit foto's en voorts nogal wat reclame en men hoeft nauwelijks te PAUS SPRAK CONCILIE TOE Werken voor de vrede Voor het eerst zijn gisteren tot het Vaticaanse cpncilie buiten staanders toegelaten om deze in de gelegenheid te stellen het ver slag van Paus Paulus over zijn reis naar New York te beluisteren. GOD GEVE, DAT OP WOORDEN DADEN VOLGEN Sinds de opening in 1962 zijn buitenstaanders slechts toegela ten tot plechtige concilievergade ringen en de dagelijkse misvie ring, maar niet tot de werkverga deringen. Journalisten, diplomaten, en hun echtgenoten werden ongeveer ander half uur na het begin van de werk vergadering toegelaten. Gedurende 40 minuten konden zij het debat in het Latijn van de concilievaders VGlgen voordat de vergadering ge schorst werd om de Paus in de ge legenheid te stellen zijn verslag uit te orengen. Bij de aankomst van de Paus in de St. Pieter zongen de concilievaders een Lymne terwijl de Paus door het middenpas naar de tafel van het con ciliepresidium liep. Kardinaal Lienart van Rijssel las een welkomstwoord voor. In zijn verslag over zijn missie zei de Paus: „meer dan ooit moeten wij voor de vrede werken. De R.K. Kerk heeft een grotere verplichting op zich genomen om de zaak van de vrede te dienen omdat zjj door onze reis plechtig deze zaak verdedigd heeft". De Paus legde er de nadruk op, dat het niet de plicht of de bedoeling van de kerk was zich in te laten met politieke en economische zaken van de wereld, maar wel dat het haar plicht was te helpen de vrede te ves tigen door deze voortdurend haar morele steun te geven. De Paus merkte verder op, dat het concilie op het ogenblik een schema over de problemen van de moderne wereld behandelt en dat dit beoogt tot een beter'contact tussen de R.K. Kerk en de wereld te komen. „God geve ons, dat op de getuige nis van de woorden de getuigenis van de daden zal volgen". Hij drong er bij de concilievaders op aan meer aandacht en hulp aan de armen en de mensen die lijden te geven. De rede in het Latijn duurde acht minuten. Na afloop bad Kardinaal Lienart „De engel des Heren". Na een tweede dankhymne verliet de Paus de basi liek en ging naar zijn appartement om daar te rusten. De Paus is 32 uur en 20 minuten uit zijn apparte ment afwezig geweest. kunnen lezen om zich, via deze krant, van de feiten van de dag op de hoogte te kunnen stellen. De fei ten van de dag zoals monsieur Das sault die ziet: twee pagina's met 8 enorme foto's over de Paus in New York, een derde deel van een pagina over Soekarno, dezelfde ruimte voor generaal De Gaulle die hardloper Jaz> feliciteert, een pagina die door Brigitte Bardot en Johnny Holliday wordt gedeeld, een pagina Beatles, en voorts naast een vervolgverhaal van Hugo de Haan, veel nieuwtjes en plaatjes voor de vrouw over de televisie er. tenslotte humoristische tekeningen. Dassault die naast zijn beslomme ringen met de Franse vliegtuigindu strie en zijn verschillende kranten ook nog tijd vond lid ran Assemblée Nationale te worden, als afgevaar digde van de gaullistische partij, vindt niettemin dat de Franse pers de lezers te veel politiek biedt: zijn krant bedoelt de „ontpolitisering" van Frankrijk, waarover de gaullis ten graag spreken, verder te stimu leren en voort te zetten. In die lijn kan hij vooral een ernstige concur rent worden van „Paris-Jour", een populair ochtendblad dat eveneens in gaullistisch water vaart, maar dat naast de „Vingt-quatre-heurs" bijna aandoet als een krant voor intellec tuelen. In een tijd dat, sedert een tien tal jaren, minstens een half dozijn Franse kranten over de kop zijn ge gaan, wordt er wel wat zelfvertrou wen gevraagd om een nieuw dag blad op te richten. In Franse pers- kringen verluidt echter dat Dassault, die een der rijkste mannen van het huidige Frankrijk is, toch maar wei nig financieel risico behoefde te lo pen. De regering beschouwt zijn nieuwe onderneming met een wel gevallig oog en bovendien had Das sault de ettelijke miljoenen, die hij nu aan zijn ochtendblad besteedt, anders toch voor een groot deel aan de belastingen moeten afstaan. Dit is het eersle nummer van een nieuwe serie auto-kenteken bewijzen, waarbij de letters ach ter de cijfers staan. Verhoging van vennootschaps belasting Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verhoging van de vennootschapsbelasting. Deze be lasting zal met één punt worden verhoogd, namelijk tot 46 procent (voor winsten beneden f 50.000 tot 43 procent). De budgettaire conse- wuenties van de voorgestelde ver hoging worden door minister Den Uyl en staatssecretaris Hoefnagels op 45 miljoen gulden geraamd. De ver hoging van de vennootschapsbelas ting maakt deel uit van het complex van belastingmaatregelen, dat door ministers Vondeling in de miljoenen nota werd aangekondigd. „Ten aanzien van de vennoot schapsbelasting geldt evenzeer als met betrekking tot de vermogensbe lasting dat haar druk rekening houdende met alle factoren, welke ln feite de zwaarte van de belasting bepalen geenszins ongunstig af steekt bij die van de belastingdruk op vennootschappen in verschillende andere Europese landen", aldus de bewindslieden in hun memorie van toelichting. Zij verwachten va nde voorgestelde tariefsverhoging geen ongewenste repercussies in het be drijfsleven. Ontgrondingenivet in Eerste Kamer (Van onze parlementaire redactie) Prof. dr. J. P. Mazure, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A, meent dat de tijd langzamerhand rijp is voor nationalisatie van de grond. De socilistische senator noem de gisteren bij de behandeling van de ontgrondingenwet in de Eerste Kamer de particuliere grondeigen dom een verouderde rechtsvorm, die lijj binnen niet al te lange tijd wilde vervangen door de gemeenschaps eigendom van de grond. De Delftse hoogleraar in de bouw constructie zag in de indiening van de ontgrondigenwet, welke algeme ne regelen stelt aan de afgraving van zand, klei en grint, om de be langen van landbouw, waterstaat en natuurbescherming te dienen, het bewijs voor zijn stelling dat de par ticuliere grondeigendom uit de tijd is. Behoudens voor de zee en de rijks wateren, is in de ontgrondin genwet de provinciebesturen de be voegdheid gelaten vergunningen af te geven op basis van provinciale verordeningen, die de goedkeuring van de Kroon behoeven. De bouw van wegen, dijken en spoorlijnen vraagt veel zand. Grint wordt ge bruikt in de industrie en de bouw nijverheid en klei gaat vooral naar de steenindustrie. Minister niet In antwoord op kritische beschou wingen van de KVP-er mr. Niers over de ontgrondingenwet, zei mi nister Suurhoff de bezwaren tegen enkele onderdelen van de regeling te kunnen delen. Hij had echter be sloten het nog door de regering-De Quay ingediende wetsontwerp te ver dedigen, gezien de ver gevorderde staat van behandeling waarin hij het had aangetroffen. De kritiek van de KVP gold vooral de preven tieve controle van de Kroon op het provinciale vergunningenbeleid, als mede de centrale positie, die de mi nister en de raad voor de water staat in de regeling is toegekend. Recreatie De bewindsman was het met sena tor Geuze (C.H.) eens, dat vooral de belangen van de recreatie bU het ontgronden in het oog moeten wor den gehouden. Hij kondigde aan meer systeem in het beleid te zul len brengen, door wilde ontgrondin gen tegen te gaan, maar grote pro jecten met een recreatieve bestem ming te stimuleren. De Eerste Ka mer, die met uitzondering van de KVP, gunstig op het wetsontwerp reageerde, zal over veertien dagen hoofdelijk over de ontgrondingenwet stemmen. Minister Suurhoff (Verkeer en Wa terstaat), die het reeds in 1961 in gediende wetsontwerp verdedigde, viel professor Mazure niet bij. Onder verwyzing naar zijn deelneming aan een coalitieregering, zei hij geen uitspraken te kunnen doen over in de toekomst wenselijk ge achte vormen van grondeigendom. Dat ontlokte senator Sidney v. d. Bergh (WD) de opmerking, dat hij dan maar blij is dat ons land door een coalitieregering moet worden bestuurd, ook al staat de samenstel ling van de huidige coalitie hem niet aan. IN DE GREEP(^ VAN "/y DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Zwijgen over maansehot De Sowjet-Unie heeft gisteren na de eerste aankondigingen een abso luut stilzwijgen bewaard over Loena VII die op weg is naar de maan. Hieruit wordt afgeleid dat er mis schien moeilijkheden zijn met de on bemande satelliet. Wanneer alles goed gaat, verstrekken de Russen ge woonlijk periodiek berichten over de gemaakte vorderingen. Feijenoord heeft vier invallers (Van onze correspondent) Feijenoord zal zondag as. tegen Fortuna '54 met vier invallers in het veld verschijnen. Voor Piet Fransen (gekneusd middenvoetsbeentje), Hans Kraay (gebroken duim), Henny Weering (gekneusde ribben) en Bouwmeester (dagje vrij). Het elftal wordt: Pieters Graafland Romeyn en Veldhoen De Boom, Liebregts en Luyten Haak, Kruiver, Venne- ker, Jansen en Moulijn. Busbedrijven in Randstad houden opinie-onderzoek De grote interlokale busbedrijven in de Randstad Holland zullen bin nenkort een opinie-onderzoek hou den. Dit onderzoek wordt op dezelfde leest geschoeid als de onlangs door de stadsvervoerbedrijven van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag gehouden publieke opinie-peiling over trom en bus. Dit heeft mr. D. van Setten. voorzitter van de Kon. Nea. Vereniging van transport-on- dernemmgen (K.N.V.T.O.) vandaag ln Emmen tijdens de algemene ver gadering van deze werkgeversvereni ging gezegd. GOED BOKSEN IN HAAGSE DIERENTUIN De paar honderd toeschouwers, die gisteravond de gang naar de Haagse Dierentuin verkozen padden boven het gedeeltelijk volgen van de ama teurbokswedstrijden op de televisie hebben beslist geen spijt gehad van him keuze. Het programma ln Den Haag stond op bijzonder hoog peil en wanneer men dit niveau kan hand haven, dan ziet de toekomst er voor de Nederlandse bokssport niet zo somber uit. Een sublieme partij boksten Gerard te Paske en Charles Gans in het vrije gewicht. Te Paske, de'Neder landse kampioen in het vedergewicht» gaf zijn zwaardere tegenstander geen kans om op halve afstand te komen en ontnam hem daarmee zijn gevaar lijkste wapen. De Amsterdammer hield het tempo bijzonder hoog en vergat daarbij niet met zijn prachtige direoten te scoren. Het overwicht, dat hij vooral in de laatste ronde had, bracht Te Paske de verdiende zege. De lichtwelters Guitjens en Schulte boksten een harde, snelle partij, waarin de rechts voorstaande Guit jens weinig gelegenheid kreeg zijn stevige links in het geding te bren gen. Toen Sohulte in de tweede ronde over zijn aanvankelijke schroom heen was, ontwikkelde zich een hard ge vecht, waarin de grotere routine van Guitjens de doorslag gaf. De jonge Eindihovenaar Kantelberg kwam tegen de snelle Haagse weiter Koolmees ervaring te kort om het tot winst te brengen. Kantelberg, pas A- klasser, beschikt echter over voldoen de capaciteiten om het nog ver te brengen. De voornaamste uitslagen luiden: Z waarwei ter: Van Ispelen (Amster dam) w.o.p. van Hoogenboom (Maas tricht). Half zwaar: Kruis (Amster dam) wint door k.o. in de 2e ronde van Schoorl (IJmuiden). Lichtwelter: Guitjens (Eindhoven) w.o.p. van Schulte (Amsterdam). Gerlach (Gro ningen) w.o.p van Van Schaik (Am sterdam). weiter: Koolmees (Den Haag) w.o.p, van Kantelberg (Eind hoven). Midden: Bouhuizen (Vlaar- dingen) w.o.p. van Hol (Amsterdam). Vrjj gewicht: Te Paske (Amsterdam) w.o.p. van Gans (Amsterdam).

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11