Leidse voetballers kunnen van 3 oktober groot feest maken „Ach, allemaal koude oorlog..." Training in de regen „Nederlaag had ook zijn nuttige kant Roodenburg-RKAVV NIS-team doet aan de competitie mee LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 VIJFDE BLAD Nieuiv „gerecht" uit groenwitte keuken Geen paniek bij U VS na verlies I f uurwerk van LFC en Roodenburg? (Van onze sportredactie) „Ach, die nederlaag tegen Gouda heeft ook zijn nuttige kant gehad. En voor onze spelers èn voor sommige van onze supporters, die hun blauwwitte helden al als kampioenen van Ne derland zagen. Zo gemakkelijk gaat dat echt niet", aldus UVS-voorzitter Wondergem, die er zijn goede humeur bij bewaard heeft. De elf tal-commissie is evenmin in paniek geraakt. Geen speler heeft op het Goudse offerblok „zijn hoofd" verloren. In de ploeg, die zondag in Rotterdam tegen Overmaas in het veld komt een lastig te bespelen tegenstander is slechts één wijziging aangebracht, eigenlijk meer een omzetting. Midvoor Gerard Désar heeft zijn plaats geruild met linksbinnen Sjoerd Tes- ke. Herstel dus van UVS? Vanzelfsprekend. Welke Leidse ploeg wil op 3 oktober, de grote Leidse feestdag, met verlies genoegen nemen? Daar kan je met goed fatsoen niet mee thuiskomen op zo'n dag, al wordt die dit jaar officieel op 2 oktober gevierd. Optocht Ook Lugdunum wil wel meelopen in -de optocht van de Leidse feestvie rende voetballers. Dat hebben de leden van de elftalcommissie van de Kikkers althans laten doorsche meren, toen zij zich als volleerde koks wierpen op de bereiding van een nieuw, geheel anders samen gesteld groenwit gerecht, dat het Rijswjjkse RVC wel eens zwaarder op de maag kan liggen dan huts pot met klapstuk. Vooral de ver vanging van Leo Redel door de 32-jarige Planjer is opmerkelijk. Minder moeite hadden de keuzehe ren van Roodenburg en LFC by Olympisch congres ZUID-AFRIKA GEWEERD.... Reginald Honey, de president van het Zuid-Afrikaanse Olympische Co mité, heeft gisteren in Rome voor een gesloten deur gestaan toen hy probeerde de tweede vergadering van de vertegenwoordigers van de 71 na tionale olympische comité's by te wo- Giulio Onesti, de voorzitter van het Italiaanse Olympische Comité, gaf opdracht Honey de toegang te wei geren. Honey was woedend. „Met een der gelijk gedrag voldoet het Italiaanse comité aan de eisen van de commu nistische en Afro-Aziatische groe pen". Het is de eerste maal dat de ver tegenwoordigers van de nationale Olympische comité's in een dergelijk congres met elkaar besprekingen zul len voeren. Een van de hoofdthema's is het vormen van een comité gekozen uit oe 118 Olympische comité's, die het Internationale Olympisch Comité zyn arbeid zal terzyde staan. Reeds lang wil men in de Olympische sport- beweging medezeggenschap, aange zien men van mening is dat het IOC de geweldige ontwikkeling van de sport in alle delen van de wereld niet heeft kunnen bijhouden. Het IOC be staat uit onafhankelijke leden, aan wie het lidmaatschap als persoon is toegekend en niet als inwoner van een land. Tevens zullen de amateur definitie en de kwestie van de tele visierechten worden besproken. Zondag a.s. 2.30 uur DE COMPETEEWEDSTRIJD Sportpark NOORD. Hoe komt mijn club uit? UVS Vermeer, Balkhoven, Van der Kaay, Koren, Lardé, Leget, Thoeng, Kantebeen, Teske, Désar, Van Schooten. Roodenburg Keereweer, Ooyen- dyk, De Jonge, Van Weerlee, Hensen, De Klark, Van Leeuwen, De Vos, Heymans, Den Os, Van der Broek. LFC De Hoed, D. Sira, Van der Zeeuw, L. de Jong, H. Sira, P. de Jong, Van der Heyden, De Wit, Riet kerken, Van der Starp, Nieuwenburg. Lugdunum Peeters, Van Mey- gaarden, Crama, Bavelaar, Krijgs man, B. de Roo, De Cler, Collé, Plan jer, Teeuwen, Vermond. ASC Onvlee, W. Spiering, Zwa nenburg, Van Aken, Bekkering, Van der Waals, Hoope, De Goey, Hins, G. Spiering, Raaphorst. Warmunda Schavemaker, Van Noort, Vergeer, Westrop, Van Grie ken, Van Rijn, Volkers, Ritzen, N.N., Meskers, Tromp. het opstellen van hun naar alle waarschijnlijkheid winnende team: Roodenburg- (thuis tegen RKAVV) en LFC (aan de Boshuizerkade te gen Blauw Zwart) zullen in ieder geval het Leidse feest met een knetterend vuurwerk kunnen af sluiten. Of de derde klassers uit het Leidse district ook in de feestvreugde zul len delen, lykt wat Alphia en AI- tior betreft niet zo erg zeker. Voor al hekkesluiter Alphia krijgt het thuis tegen Tonegido moeilijk. Alphen heeft daarente- winnelyke tegenstander. Voor DOCOS gaat de toekomst er steeds zonniger uitzien. Zondag kunnen de in feeststemming ver kerende roodwitten ook het Noord- wykerhoutse VVSB aan hun zege kar binden, waardoor de afstand met de naaste concurrenten weer wat groter zal worden. Want dat SJC thuis van Foreholte wint staat nog lang niet vast. DOSR kan bij Nic. Boys de volle winst veroveren, terwijl hetzelfde voor Lisse geldt, dat bij Warmunda op bezoek gaat. In de vierde klaase B zit er voor LDWS weinig perspectief in de uit wedstrijd tegen W in 4C ASC wel eens voor een ver- p rassing kan zorgen tegen Delf ia. Als nu straks na al dat feestge druis maar niet de kater komt. Zalerdagvoetbai het de blauwwitten zeker niet ge makkelijk maken. Rynsburgse Boys, dat eveneens drie punten uit drie duels heeft veroverd, ontvangt hek kesluiter NDSM. Een overwinning van de geelzwarten ligt in de lijn der verwachtingen. Noordwijk is in de tweede klasse A door de nederlaag tegen IJssel- meervogels van de kop verdrongen. Dat houdt echter nog lang niet in, dat de roodwitten nu ook direct zijn uitgeschakeld in de race naar de ti tel. Want wanneer de Noordwijkers morgen de lastige uitwedstrijd tegen Hoogvliet in winst omzetten, tellen zij weer volop mee. Gemakkelijk zal het echter niet zijn om de Hoog- vlieter in eigen huis te kloppen. Ter Leede thuisspelend tegen 's-Graven- zande) heeft meer kans op punten - winst, temeer omdat het de laatste weken opmerkelyk goed loopt in de 1 rood-gele gelederen. Van de derdeklassers komt RCL morgen niet binnen de lynen. SVOW doet dat wel en trekt naar Monster, j waar de Oudeweteringers ongetwij- i feld een warm onthaal wacht. ARC treedt op eigen veld aan tegen Loos- j duinen en kan aan dit duel een j puntje overhouden. In de vierde klasse A kan Kat- j wijk haar positie aan de kop verste- vigen. Lisser Boys, de tegenstander van de Katwijkers, zal wel voor ge duchte tegenstand zorgen. maar j waarschijnlijk niet in staat blijken 1 de oranjehemden van de zege te houden. De Rijnstreek-derby tussen j TAVV en Koudekerk levert normaal i gesproken een kleine zege voor de thuisclub op, terwijl Hazerswoudse j Boys aan het duel met JAC een i puntje kan overhouden. si «uïliararr Quick Boys is dit seizoen nog steeds niet goed op toeren gekomen. De Katwijkers hebben uit hun drie wed strijden „slechts" drie punten ver overd en moeten, willen zij althans hun partijtje meeblazen in de strijd om 't kampioenschap (zoals voorzit- onder *er E'u'rnoraaff vlotweg op de Afde- rente- 1 lin?sver8:aderfn8: be,oofde>' uit een kans óp puntênwhTst. Het and« vaat->e «*PP«>. Voorburgse Wilhelmus is wel een Kozakken Boys. dat morgen de te- lastige, maar beslist geen onover- genstander van de Katwijkers is, zal Darius Dhiomo zal niet meer in zijn vaderland Zuid-Afrika kun nen terugkeren. Gistermiddag is hij in Hengelo in het huwelijk ge treden met de Enschedese ana liste G. de Vries en dat betekent dat hij de apartheidsioetten van Vier spelers bleven langs de kant tl In stromende regen is gisteren op de terreinen van het KNVB-sport- centrum in Zeist een training gehou den van de selectiegroep voor het Nederlands elftal, dat binnenkort in een uiterst belangryke weds try d voor ae voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 Zwitserland zal ontmoeten. Door het slechte weer werd er wat inten siever getraind als anders. „Het was geen weer om stil te zit ten, ik moest de jongens constant in beweging houden", verklaarde coach Denis Neville, die zyn pupillen de ge- bruikelyke oefeningen liet afwerken en. daarnaast wat sprintjes liet trek ken. Ook stond het traditionele oefenpartijtje tussen aanval en ver dediging op het programma. Afwezig waren Piet Fransen door zyn voetblessure nagenoeg zeker niet beschikbaar vooor de wedstrijd tegen Zwitserland en Henk Groot «an gina». Coen Moulyn «enkelblessure) nam evenmin aan de training deel en Eddy Pieters Graafland «rugklach ten) behoefde van de coach vanwege het slechte weer ook niet in actie te komen. Op de foto zijn de geselecteerde spelers bezig met baloefeningen. zijn land heeft overtreden. Dhio mo die in 1958 naar Nederland kwam, heeft in ons land als voet baller, bokser en zanger naam ge maakt. Nu volgt hij een urgentie opleiding aan de sociale academie waarbij hij zich vooral op groeps werk en cultureel werk toelegt. Darius Dhiomo vindt de (vermoe delijke) definitieve scheiding met zijn geboorteland niet zo heel erg. Ik heb het in-Twenthe uitstekend naar mijn zin en ik ben van plan binnenkort naturalisatie aan te vragen. PAARDESPORT Wagenaar Sr. driemaanden buitenspel De straf commissie van de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport heeft vooruitlopende op een eventueel ver dere bestraffing door het hoofdbe stuur voldoende termen aanwezig ge acht de tegen Jan Wagenaar Sr van 2 december 1963 lopende voorwaarde lijke straf te doen ingaan. In verband met zijn onbehoorlijk gedrag tijdens de draversinterland NederlandBelgië tegenover de dienstdoende draverij-commissie, dat Wagenaar Sr wegens hinderlijk ry- den voor acht dagen zijn rijvergun ning introk, heeft de straf commissie besloten Jan Wagenaar Sr de toe gang tot alle terreinen en trainings gebouwen en de daartoe behorende gebouwen voor de tijd van drie maanden te ontzeggen. Deze uit spraak gaat in op 30 september. Kris kras door de sport (Van onze sportredactie) In Leiden wordt de komende weken geschiedenis ge schreven. Voor de eerste maal in het 31-jarige bestaan van de Nederlandsche Tafeltennis Bond zal een team bestaande uit minder-validen aan de competitie deelnemen. Het is de nationale ploeg van de N(ederlandse) I(validen) S(port- bond). die onder leiding van de Leidse politie-sportinstruc- teur Joop Westbroek in de vierde klasse van de Haagse af deling gaat spelen. „De topspelers van de NIS zyn op een niveau gekomen, dat zy van elkaar nog maar weinig kunnen leren. We willen nu door bet spelen van competitiewed strijden proberen het spelpeil te verbeteren, zodat Nederland ook internationaal blijft meetellen". Joop Westbroek, die het vier tal Cor Prins (Leiden, 23 jaar), Yap Soem Lie «Amster dam, 27 jaar), Evert Barendse «Doorn, 21 jaar) en Leo van Eijck (Bennekom, 29 jaar) als coach van het nationale team reeds enige tijd onder zijn hoede heeft, bruist overigens van plannen, want, zo gaat hij even later verder, „wanneer de com petitie eenmaal loopt, proberen we wat interlands te krijgen. België, dat in Engeland tijdens de Stoke Mandeville-games de eerste plaatsen bezette, staat als eerste op het lijstje van de mogelijke tegenstanders". De NIS-ploeg komt uit in het nationale tenue (oranje-shirt) en heeft als toelatingsexamen reeds een tweetal wedstrijden gespeeld (tegen een Scylla/ ATTC combinatie en een team van DOCOS). De thuiswedstrij den worden gespeeld in de zaal van de Leidse politie. Einde aan inwoning Wanneer alles meezit, zal GWS met ingang van 9 oktober weer over eigen terreinen beschikken. De Sassenheimers, die halver wege die vorige competitie zon der veld kwamen te zitten, moes ten toen hun toevlucht bjj an dere verenigingen zoeken. Aan de „inwoning" by Rijnsburgse Boys, Katwijk, Foreholte en KRV komt nu een einde. Het nieuwe complex van GWS bestaat uit een tweetal terreinen, terwijl de oude tri bune overgeplaatst is. Een nieuw kleedgebouw met kantine zal het geheel over enige maanden completeren. Op het ogenblik is men reeds met de prefabri- catie van dit gebouwtje bezig. De Sassenheimers. die op het ogenblik nog ongeslagen zijn in de eerste klasse van de zater dagcompetitie van de Afdeling Leiden, zullen ook nog de be schikking krijgen over een vier tal masten van 15 meter hoogte, waarop jodium-lampen worden aangebracht. Het NIS-team. dat aan de competitie gaat deelnemen. Van links naar rechts: Yap Soem Lie, Cor Prins. Evert Barendse. coach Joop Westbroek en Leo v. Eijck. (Foto L.D./Holvast) Training op het land Hoewel het er nog niet naar uitziet, dat er spoedig ijs op de sloten en vaarten zal lig gen. wordt er op een veertien tal plaatsen m Zuid-Holland al weer hard aan de voorbe reidingen van het komende schaatsseizoen gewerkt. En thousiaste schaatsenrijders en -rijdsters trainen op voetbal velden, stranden en in gym zalen dat de stukken eraf vliegen. Eenmaal per week komen zy samen in hun trainingscentra (o.a. Noordwijk, Roelofarends- veen, Leiderdorp, Lisse en Alphen aan den Rijn), terwijl zij zo'n viermaal in de week hun huiswerk-schema doen. Straks, wanneer in Amster dam de Jaap Edenbaan haar poorten opent worden de acti viteiten gedeeltelijk verplaatst. Eerst dan worden de resul taten van deze vroege inspan ningen zichtbaar. Uitnodiging voor Leids drietal Drie leden van de Leidse ta feltennisvereniging Scylla heb ben een uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de open Nederlandse kampioenschappen, die op 16 en 17 oktober in de Haagse Houtrusthal worden ge houden. Het zijn Gerard Bak ker, Bert van der Helm en Ellen Kort. Het Leidse drietal zal het beslist niet gemakkelijk krijgen, want naast de Nederlandse top zal er ook een gedeelte van de Europese topklasse in Den Haag aantreden. Zo bevinden zich onder de 64 geselecteerde heren o.a. de Zweden Kjedl Jo hansson en Hans Alser (resp. Europees kampioen en Zweeds kampioen), de Joegoslaven Kor- pa en Vecko en de Tsjechen Miko en Stanek. Ook de Duit ser Eberhard Schöler, die zich in Ljubljana op de wereldkam pioenschappen by de laatste acht plaatste (als enige Euro peaan) geeft in de Houtrusthal acte de présence. A^FTTIIV VI7I7QI k 'Nu schrijven de Japanners over een politie- agent, die de wereldtitel zal terugbrengen" Een kleine boerderij bij het riviertje de Linge. aan de achter zijde grenzend aan een grote Betuwse boomgaard. Dat is het rustieke plekje, waar wereld- en Olympisch kampioen Anton Geesink zich voorbereidt op de wereldkampioenschappen, die over twee weken in Rio de Janeiro worden gehouden. Als een reus Als een reus, gestoken in een blauwe badjas, die hem enkele maten te klein lijkt, staat hij temid den van het woud van fruitbomen, die buigen onder hun vracht. Hij is heer en meester op zijn „landgoed", de oogst is m volle gang en pratend over zijn kansen in de Braziliaanse hoofdstad, grUpt hij gedachteloos btjna een appel. „Die Kaminanga heeft afgedaan. In Rio krijg ik te maken met Inokuma, Sakaguchi, Matsusaka of Ka to". Vóór de Olympische wedstrijden in Tokio schreeuwden de Japanse kran ten „Kaminaga stopt niet eerder met wedstrijden of hij zal van Geesing- San moeten hebben gewonnen". Even verschijnt er een ondeugend lichtje in zijn ogen, alsof hij denkt aan een grap. „Akio Kaminaga is met wed strijden gestopt, maar hij heeft niet gewonnen", zegt Anton „en nu schrij ven zij over een 27-jarige politie agent Kato, die heeft verklaard dat hij de wereldtitel naar Japan zal I terugbrengen. Ach. allemaal koude inokuma gnjg ik als tegenstander, oorlog. want ik kom uit zowel in het zwaar - Misschien komt die knaap hele- I gewicht als in de serie wedstrijden maal niet. Maar één ding weet ik om de titel aller categorieën", zeker, ook de Olympische kampioen I Parijs (wereldkampioen 1961), Tokio «Olympisch kampioen 1964), 20 maal Europees kampioen, nu Rio de Janeiro. „Het kan goed en het kan slecht aflopen. Over een maand I weten wij meer Het enige, dat my bezighoudt, is het feit dat de voor- j wedstrijden slechts zes minuten duren en als je dan een Japanner tegen je krijgt...." Na Rio? En i i Rio. Hij haalt zijn schouders op. „Ik voel my sterk, misschien ga ik door, maar aan de andere kant. in oktober is mijn sportschool klaar. Zo iets heb i je nog nooit gezien. Een dojo met een mat van 220 ierkante meter, een benzinestation, ;n restaurant, geweldig. Er komt een judoboek uit in drie talen. Ik heb zoveel zakelijke be slommeringen". HU wuift ons goe dendag, op klompen met die kleine blauwe badjas om zUn schouders, terwijl zijn vrouw lachend over de halve deur hangt. Zo als hij daar staat is de wereld voor hem te klein. Een 31-jarige sportman, die als 14-jarige met judo begon en op 16- jarige leeftijd zyn eerste Europese titel veroverde. Een atleet begenadigd met een enorme kracht en souplesse. Hy meet 1.96 meter op zyn sokken en is zo om en nabij 115 kg zwaar, ontwik kelde zich van metselaar tot molen- baas. leerde in zUn spaarzame vrije uren Japans. Een eenvoudig man met een enorme wilskracht, die nu Engels. Duits. Frans en Japans spreekt. Selfmade man Anton Gee sink, één brok zelfverzekerheid, een man van de wereld als filmster judoka-globetrotter, maar ook een Hollandse jongen, die frank en vry in het leven staat. Op 61-jarige leeftyd ia in de nacht van woensdag op donderdag de heer A. M. DUkman overleden. De heer Dijkman was 25 jaar lang secretaris-penningmeester van de Afdeling Den Haag van de KNVB. Ontwerp-tekst over doping In Straatsburg Is gisteren de tekst vrijgegeven van een ontwerp voor een Europese anti-dopingsconventie, die op Frans initiatief vorige week op een conferentie van deskundigen uit een twintigtal Europese landen is uitgewerkt. Deze tekst is voor verdere behandeling toegestuurd aan de Raad van Europa. In de aanhef van dit ontwerp wordt verklaard dat de sport een on vervangbare rol speelt by lichame- lyke opvoeding en karaktervorming en dat sportkampioenen door hun prestaties en gedrag een grote in vloed hebben op jeugd en volwasse nen. Doping is volgens het ontwerp het toedienen van stimulerende midde len om op kunstmatige en oneerlijke wijze de perstaties op te voeren ty- dens een wedstrijd. De conventie wUst op de steeds groter wordende omvang die het euvel van de doping gaat aannemen en het gevaar dat voor gezondheid en waardigheid van de sportbeoefening hiervan het ge volg is.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17