Tekst geboortebeperking te vaag en slecht geschreven Provo's in raadzaal fel op hun nummer gezet Aangedrongen op een duidelijke verklaring Curie is te Italiaans en te conservatief Hongersnood voor 50.000 mensen in dal van Kasjmier COSTER Kritiek op politie- charges LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD OORDEEL CONCILIEVADERS Progressieve- en conservatieve bisschoppen deden gisteren ge zamenlijk een aanval op de ontwerpverklaring van het Vaticaans concilie inzake de geboortebeperking. Afgevaardigden van de twee stromingen verzetten zich, of ver schillende redenen .tegen de tekst, maar allen veroordeelden de tekst als te vaag, slecht geschreven en te wijdlopig om als gids te dienen voor rooms katholieke echtparen. „GEEN GIDS VOOR R.-K. ECHTPAREN" Geen van beide partijen drong er met nadruk bij het concilie op aan zich voor of tegen het ge bruik van voorbehoedsmiddelen uit te spreken, maar zowel de progressieven als de conservatie ven eisten een duidelijke verkla ring over de vraagstukken van vruchtbaarheid en gezinsvor ming'. De 2200 kardinalen, patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen na men de kwestie van de geboortebe perking ter hand toen zij over gingen naar het tweede chapiter van het 126 bladzijden tellende schema inzake moderne wereldvraagstukken. Kardinaal Ernesto Ruffini uit Palermo (Sicilië) een vooraanstaand conservatief onder de concilievaders, noemde de tekst onvoldoende, klaag de over een nadrukkelijke veroorde ling van scheiding en zei dat het hoofdstuk over de geboortebeperking „ernstige twijfel doet rijzen". Hij zei: „Het is niet alleen een kwestie van de pil, die op onbeschaamde wyze de r.katholieke pil genoemd wordt". Deze nieuwe pil is door de Italiaan se dagbladen „de katholieke pil" ge noemd vanwege de discussies in sommige r. katholieke kringen dat het gebruik ervan mogelijk goedge keurd zal worden door de R.K. Kerk. In het moderne wereldschema wordt een beroep gedaan op r. katholieke echtparen „voor verant woordelijke voortplanting". Maar het handelt niet in het bij- zondert over voorbehoedsmiddelen. Dit is overgelaten aan een pause lijke studiecommissie, die de gehele kwestie van de geboortebeperking bekijkt. Hangende het resultaat van deze studie heeft de paus de tradi tionele kerkleer tegen alle voorbe hoedsmiddelen aangehouden, met uitzondering van die van de perio dieke onthouding. Kardinaal Ruffini zei. dat de vaagheid van het schema de weg opent voor gebruik van andere voor behoedsmiddelen. „Het schema spreekt van de aan vaardbaarheid van periodieke ont houding, doch het legt er niet de nadruk op, dat elke daad die tot doel heeft om op kunstmatige manier het huwelijk tuurlijk soenlijk e e beroven van zi voortplantingsdoel. i tegennatuurlijk i „De tekst veroordeelt abortus en kindermoord, maar bewaart het stil zwijgen over echtscheiding en ona- Van de zijde van de progressieven werden aanvallen op de tekst ge daan door twee kardinalen, Paul Emile Leger uit Montreal en Leo Jo zef Suenens uit Brussel. „Ik geloof, dat de doctrine voorge steld in de tekst de christenen van onze tijd niet veel zal helpen", al dus kardinaal Leger. „En ik vrees dat dit hun legitime verwachtingen teleurstelt". Kardinaal Leger zei dat de tekst de betekenis over het hoofd ziet van de betekenis van het huwelijk voor de betrokkenen en te veel de bete kenis voor het mensenras onder streept. De kardinaal zei: „voor de individuen is het huwelijk niet al leen een instelling voor de voort brenging van kinderen. Het is ook het is voor alles een gemeenschap van leven en van liefde". Kardinaal Suenens stelde voor, dat het concilie oproept tot voortzetting van de wetenschappelijke studie van het seksuele leven, vooral in het hu welijk. De Belgische prelaat zei dat het noodzakelijk was om een beter begrip te hebben voor de menselijke vruchtbaarheid. Hij wilde dat de r.k universiteiten aan dit onderzoek deelnemen. Een oproep van het concilie hiervoor zou geen voorkeur j inhouden voor de ene de andere methode van geboorteregeling. Het zou eenvoudig een verzoek zijn voor wetenschappelijk onderzoek. Schande voor beschaving Kardinaal Suenens wilde ook dat in het stuk een standpunt wordt ingenomen over „de alarmerende stijging van huwelijken tussen zeer jonge mensen". Tevens betreurde hij de „onzedelijkheid die onze straten, bioscopen en onze literatuur over spoelt en die een schande is voor een beschaving die zich christelijk Het concilie heeft er gisteren met overweldigende meerderheid op aangedrongen, dat de Romeinse curie internationaler wordt. In een perscommuniqué wordt bekend gemaakt, dat de concilie-vaders met 2041 tegen 54 stemmen een schema-amendement hebben goed gekeurd waarin er op wordt aangedrongen dat de ..leden van de curie meer dan in het verleden gerecruteerd zullen worden uit ver schillende gebieden der wereld". Ook wordt gevraagd, dat de apostolische nuntiussen dit zijn de diplomatieke vertegenwoordigers van de paus representatiever zul len worden voor het wereldkatholi- Op de samenstelling van de curie is dikwijls kritiek uitgeoefend omdat zij te conservatief en te Italiaans is. Op het ogenblik zijn 23 van de 34 kardinalen in de curie Italianen. De andere komen uit verschillende landen. Meer dan 40 van de di plomatieke vertegenwoordigers van het Vaticaan zijn Italianen. Er zijn er nog geen zes niet-Italiaans. In een amendement is een deel van de scherpte van de kritiek op de curie weggenomen. Daarin wordt dank uitgesproken voor de hulp die de curie de Paus verleent. Dit amen dement, waarin ook wordt aange drongen op duidelijke bepaling van de taken van de apostolische nun tiussen en gedelegeerden, werd, zo als gezegd, met 2041 tegen 45 stem men aangenomen. Ouders hebben een pastorale taak In Kampen is gisteren de jaarlijk se theol. hogeschooldag der Geref. Kerken vrijgemaakt) gehouden. Zij werd door omstreeks tienduizend personen bezocht. In de redevoerin gen, die in zeven kerken werden ge houden dooi hoogleraren en predi kanten werd hier en daar voorzich tig gewezen op kerkelijke moeilijk heden die in eigen kring de menin gen verdeeld houden, maar door geen enkele spreker werd hier op U'tvoerig ingegaan. Prof. dr. L. van Leeuw Doekes weer er o.a. op. dat God juist in de moeiten zijn woord bevestigt Prof. C. Feenhof wees op de taak van de kerk om Christus' gestalte in de wereld te vertonen. Prof. H J. Schilder wekte op de ge reformeerde leer te bewaren die de enige hechte grondslag vormt voor de nationale vrijheid. Ds. K. Ded- dens uit Amersfoort sprak over 't pas verschenen boekje „De kogel door de kerk" met daarin getuigenissen van vroegere gereformeerden. Spre ker noemde dit boekje een lijst van allerlei ressentimenten. Hij wees er op. dat de calvinistische vaderen het allerbeste voor hun kinderen hebben gezocht en dat de ouders ten opzich te van hun kinderen ook nu nog een pastorale taak hebben. Ook nu was er weer een opvallende offer vaardigheid voor het bibliotheek fonds dei hogeschool. Dit jaar was er een bedrag bijeengezameld van ruim f 23.000 bestemd voor de aan schaf van nieuwe boeken. DR. A. A. KOOLHAAS OVERLEDEN Op de dag van zijn zilveren ambts jubileum, is gisteren in Amersfoort overleden dr. A. A. Koolhaas, con rector van het theologisch seminarie van de Ned. Herv. Kerk in Drie bergen. Dr. Koolhaas werd op 21 augus tus 1916 in Kamperveen, waar zijn vader predikant was, geboren. Hij studeerde theologie aan de Rijksuni versiteit in Utrecht en werd in 1940 kandidaat in Zeeland. Nog datzelfde jaar bevestigde zijn vader hem in Daarle in het prediktambt. In 1946 vertrok hij naar Amersfoort. In 1960 werd hij benoemd tot conrector van het theologisch seminaire.. In de Ned Herv. Kerk heeft dr. Koolhaas een vooraanstaande plaats ingenomen. Onder meer was hij lid van de Raad voor de zaken van kerk en theologie, lid van het hoofdbe stuur van het Nederlands Bijbelge nootschap en bestuurslid van de Her vormde predikantenvereniging en van het Ikor. Op 31 januari 1957 promoveerde hij aan de Rijksuniversiteit in Utrecht tot doctor in de theologie op het proefschrift: „Theocratie en mo narchie in Israël". Van 1957 tot de generale synode der Ned. Herv. Kerk. Kerkelijk Leven E. A. Voer- te Wijdenes- Waddlnxveen y; Roodikerk K. v. d. Sloot te Pletersbie- rum-WiJ>nald,um. Bedankt voor Oegst- geest (vac. G. F. Callenbach) J. Ger mans te Enschede: voor Stad aan het Zwanenburg Haringvliet toez. Stavenisee. Geref. Kerken. Benoemd tot lerend ouderling te Zwartewaal A. Vreugdenhil te Rotter- d. Ent te Middelharnas. Amerikaanse woordvoerder Activiteit Vietcong neemt af Amerikaanse, Australische, Nieuw- zeelandse en' Vietnamese troepen hebben gisteren een lange operatie beëindigd in de dichte wildernissen nabij Ben Cat op 50 km ten noor den van Saigon. Gepoogd werd de Vietcong het initiatief te ontnemen in een gebied dat zij lang heeft be heerst. Gedurende de operatie van twee weken ontdekten de troepen duizenden kilo's wapens en voorra den, drie veldhospitalen en ongeveer 3000 documenten van de guerrilla strijders. Amerikaanse en Vietnamese strijd krachten hebben vorige week 690 man van de Vietcong gedood, terwijl zy er zelf 180 verloren, onder wie acht Amerikanen, aldus een Ameri kaanse militaire woordvoerder, die er verder aan toevoegde dat de acti viteit van de Vietcong over het alge meen afneemt. De V.S. hebben het internationale Rode Kruis verzocht ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de Noordvietnamese beschuldigingen dat de Amerikanen opzettelijk niet- militaire doelen in Noord-Vietnam hebben gebombardeerd. Een onder zoek had uitgewezen dat er geen aanwijzingen zijn voor Amerikaanse bombardementen op ziekenhuizen en scholen. De V.S. zullen ook protesteren tegen het Noordvietnamese voorne men Amerikaanse krijgsgevangenen als oorlogsmisdadigers te berechten. De V.S. zijn van mening dat Noord- Vietnam hiermee in strijd handelt met de conventie aangaande de be handeling van krijgsgevangenen, die de regering van Hanoi heeft onder tekend. Bezoek Curasao einde aan ten chatting 2000 tot 2500 het grootste aantal receptie i gisteravond op het Fortplet dens een receptie die aan Kor gin Juliana en Prins Bernhard werd aangeboden. Het plein was sprookjesachtig verlicht en tij dens de ontvangst traden een koor en een dansgroep op. Tweemaal maakten Koningin en Prins een rondgang langs de aanwezigen en verscheidene van hen werden door gouverneur Debrot aan het koninklijk paar voorgesteld. Toen het vorsten paar de trappen van het gouver nementshuis besteeg, werd spon taan ..Oranje boven'' gezongen. Met dit feestelijke slot was er een einde gekomen aan het be zoek van het vorstenpaar aan Curasao. Gisteren bezichtigden Koningin en Prins nog een aan tal projecten, die verband hou den met het economisch en maat schappelijk leven op Curasao. Vandaag brengt het koninklijk gezelschap een bezoek van één dag aan Bonaire. Toegangsweg onbruikbaar Vijftigduizend mensen in een afgelegen dal in Kasjmier drei gen de hongerdood tegemoet te gaan, omdat zij niet van voedsel kunnen worden voorzien, aldus hebben functionarissen in Moe- zaffrabad. de hoofdstad van Pa- kistaans Kasjmier, meegedeeld. De smalle bergweg, die de enige toegang tot het dal vormt, is bij de beschieting door de Indiase soldaten onbruikbaar geworden, aldus de Pa- kistaande woordvoerder. Het dal, „Blauwe saffier" genaamd, ligt ten noorden van Moezaffarabad. Dra gers met 36 kg voedsel moeten pas sen op 2400 meter hoogte doortrek ken om de bewoners van het dal te bereiken en de eerste sneeuw zal dit weldra onmogelijk maken. De Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Bhoetto, heeft ver klaard dat het niet mogelijk is de Adderplaag gevaar voor jachthonden Burgemeester van Amsterdam zeer boos over voortdurende interrupties Pakistaanse troepen uit hun huidi ge stellingen terug te trekken tenzij ze worden vervangen door een on partijdige vredesmacht. Anders zou er in dit gebied een gevaarlijk va cuum ontstaan dat door India zou worden opgevuld zo verklaarde de Pakistaanse bewindsman. Zijn Indiase collega Sing zei gisteren in Londen dat Jammoe en Kasjmier een integraal deel van India zijn en dat de Pakistaanse voorstellen voor oplossing van de kwestie Kasjmier geheel onaanvaardbaar zijn. Het be treft hier voornamelijk de door Pa kistan geelste volksstemming in de ze gebieden. Ook het voorstel van de VN-vredesmacht werd later door de Indiase onder-minister zonder portefeuille van Kasjmier verwor- worpen. „We wensen geen buiten landse troepen op ons grondgebied", zo zei hij. Een woordvoerder van het Indiase ministerie van Defensie heeft Paki stan er van beschuldigd dat het het bestand sinds de totstandkoming er van 42 keer op ernstige wijze heeft geschonden. Nabij de Radjasthan- woestyn zijn vrij hevige gevechten aan de gang. Beide landen melden successen. Uit het Indiase gedeelte van Kasjmier worden verspreide botsingen gemeld. Pakistan beschul digt de Indiërs eveneens van grens- schendingen en zegt in een commu niqué voorts dat „alle vijandelijke aanvallen werden afgeslagen". (Van onze Amsterdamse correspondent) ,.Als u een verbaal wegens lo kaalvredebreuk wilt hebben, moet u uw bek nog eens open doen". Deze woorden beet burge meester mr. G. van Hall van Amsterdam gistermiddag in de raadszitting een tiental provo's toe onder wie de ..anti-rook-ma- giër" Robert Jasper Grootveld. Vanaf de publieke tribune pro beerden het groepje met inter rupties deel te nemen aan de ver gadering van de gemeenteraad. Niet minder dan anderhalf uur iaarwn'beachermd. Maar hun tet-d« «f- In de strijd tegen de giftige adder is gisteren een nieuw front geopend de beboste hellingen van de Monte Baldo, waar sinds het begin van het jachtseizoen al elf jacht honden aan slangebeten zijn gestor- De slangen zijn door de zware septemberregens uit hun holen te voorschijn gekomen in aantallen, die Italië, waar de adder veelvuldig voorkomt, tot dusverre zelden gézien heeft. De jagersvereniging van Verona zegt, dat de slangen de jagers thans treffen waar dat het ergste voelbaar De jagers zelf zijn door hun bare honden zijn een willig slacht offer van de adders. De vereniging heeft injectiespuiten en anti-adderserum naar de jacht hutten op de Monte Baldo gebracht om de gebeten honden snel te kun nen behandelen. In Florence woedt de strijd tegen de adders voort. Pioniers van het leger bewerken het kreupelhout met vlammenwerpers, maar nog steeds worden adders op bouwlanden ge werkt aan het op verzoek van twee communistische raadsleden op de agenda geplaatste punt: „Mededeling van de burgemeester naar aanleding van de ordeverstoring in de stad". Die mededeling kwam er aanvan kelijk op neer, dat van het hoofd van de politie niets anders is te verwach ten dan een snel einde te maken aan opstootjes. De politie zal, aldus burgemeester Van Hall, in de toe komst meer overgaan tot arresta ties op grond van het samenscho lingsverbod. Hjj meende, dat als ge volg van de vele publiciteit de jon gelui, die zich zaterdagsavonds op het Spui plegen te verzamelen de indruk krijgen dat zij belangrijk zijn. Toen hij terloops opmerkte een aanbieding te hebben gekregen van een zich noemend „promotor en fe nomeen", die togen betaling binnen twee weken een einde aan de op stootjes zal maken en de provo's op de tribune „namen noemen" riepen, viel het woord „bek" uit de mond van de burgemeester. CPN-er L. Seegers, die het debat had uitgelokt, protesteerde tegen de uitdrukking en de VVD-er Gruyters vond de uitlating ook voor het hoofd van de politie. Psychologen Namens de PvdA-fractie verklaar de het raadslid drs. E. D. van Thyn, dat hij geen waardering had voor de provo's maar toch ook geen bewon dering voor de tact van de politie. Volgens hem was het optreden van de politie steeds weer de oorzaak van de vele publiciteit. „Er wordt steeds weer gezegd, dat uitzondering betreft, maar uitzonderingen regel wor- onbeheerst den kan men zich, er nif mee,r °P beroepen Hy bepleitte het politie korps uit te breiden met psychologen. De brandweer rukt ook niet voor ieder brandje met groot materiaal Geld werd met gemist Overwinnaar Tenslotte was de enige overwinnaar van de bespreking in de raad wel licht de afwezige commissaris P. A. Landman, onder wiens verantwoor- Het raadslid Gruyters was ver heugd. dat de charge, die de politie zaterdag jl uitvoerde, geschiedde delykheid de charges op het Spui I der geweld. Het harde optreden zyn uitgevoerd en die twee jaar ge leden ook de veel besproken taptoe- rel in het Olympisch Stadion op drastisch wijze onderdrukte. Zowel door de heer Seegers als door de PSP-er Bovenkerk werd ernstige kritiek geleverd op de persoon van ae commissaris waarna werd gezin speeld op het oorlogsverleden van de betrokkene. Burgemeester Van Hall haakte hier onmiddellijk fel op in. De heer Landman, die in 1940 kor poraal bij de militaire politie was meldde zich na de demobilisatie voor de officiersopleiding van de politie. Toen hij echter bemerkte, dat déze in nationaa.'-socialistische geest werd gegeven trok hij zich ijlings terug en werd agent in Amsterdam. Ondanks zijn middelbare schoolopleiding gaf hij er de voorkeur aan tot na de oorlog in de rang van gewoon agent de agenten destijds was een recht streeks gevolg van een politieman die uit zijn mededeling via de porto foon meende, dat een collega zijn duim had gebroken. Het bleek ach teraf een gerucht te zijn De protestants-christelijke mr. J. Bootsma constateerde niet ten on rechte, dat een discussie over de po litie in de gemeenteraad even veel kans heeft te derailleren aL de po litie bij haar optreden zelf en de VVD-er Le Cavelier concludeerde tegen het eind van het debat, dat de gemeenteraad niet een orgaan is om de politie te loven of te laken. Burgemeester Van Hall voelde niets voor een discussie, strijd zou zijn met zijn verantwoordelijkheid wat betreft politiezaken jegens de minister van Binnenlandse Zaken. Een 19-jarige Amsterdammei-, J i die wegens een aantal insluipin- i gen en diefstallen in voorarrest r zit in Alkmaar, heeft de politie f verteld, dat hij vorige maand in een huis langs een Delftse J f gracht, waar hij was binnen ge- J f slopen, drie biljetten van vyf en J f twintig gulden van een tafel in J f de voorkamer had weggenomen. J t Toen de vrouw des huizes onver- J f wacht binnenkwam, zei hij, dat t hij bij de dokter moest zijn, J maar zich in het huis had ver- a gist. Hij ging heen. maar de a mevrouw, die het geld kennelijk niet miste, deed geen aangifte bij de politie. De inbreker her- innert zich niet meer waar hij de diefstal pleegde, zodat de Delft- se politie thans de taak heeft uit te zoeken waarde deze „ge- dupeerde mevrouw" woont. LANDWIJN rood 3 flessen i SHERRY RED CROWN, 2 flessen i BEAUJOLAIS 1964 A.C.. 3 flessen HEUENSTUUT 1 e i o e Dader Goudse grafschennis niet gevonden (Van onze Utrechtse correspondent) Het onderzoek naar de dader van de roof van het kinderlijkje uit het graf op de algemene begraafplaats in Gouda is op een dood spoor ge komen. Het verzoek van de politie aan hen. die omstreeks het moment waarop het kinderlichaampje vorige week donderdagavond omstreeks kwart over zes op de Korssendijk in het Reeuwfjkse Plassengebied werd aangetroffen zich te melden, heeft geen nuttige aanwijzing opgeleverd. De man. die donderdagmiddag op de plaats waar het kind werd aange troffen een groene auto heeft ge wassen en daar later nog gevist moet hebben, heeft zich nog niet bij de politie gemeld. In dit stadium van dit onderzoek heeft de familie van het jongetje een beloning van 2000 gulden uitgeloofd voor diegene, die aanwijzingen kan geven die leiden tot de opsporing van de dader van deze grafschennis. Protest Zuidafrikaanse tegen Eredoctoraat prof. Boerema De universiteit van Glasgow heeft gisteren aan een aantal prominente chirurgen eredoctoraten aangebo den. Een van de onderscheidenen is prof. I. Boerema uit Amsterdam. De dertien eredoctoraten werden verleend ter gelegenheid van het feit dat het honderd jaar geleden is dat Lister het werk aan de antiseptische chirurgie begon. De chirurgen kwa men uit vele landen. De Rus dr. Alexander Bakoelew, hoofd van de chirurgische kliniek van de medi sche faculteit in Moskou, kon door ziekte met aanwezig zijn. minister Bijna driekwart van de leden van de Verenigde Naties hebben gisteren uit protest tegen de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek de vergaderzaal verlaten, toen de Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Hilgard Muller het woord richtte tot de Algemene Vergadering Tenminste 85 delegaties liepen weg. Het waren alle Afrikaanse, alle communistische, byna alle Aziati sche. sommige Westeurcpese en en kele Latijns-Amerikaanse landen: 38 delegaties bleven zitten, waaronder die van Engeland, Frankrijk, de Ver enigde Staten en Nederland. Frankrijk heeft gisteren aan de V.N. gevraagd Rood-China te erken nen. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville, zei dat uitsluiting van China van de volkerenorganisatie alleen maar be tekent dat Peking zijn eigen initia tieven handhaaft. De Franse minis- taer meende, dat de vraagstukken van Azië niet zonder directe deel neming van China kunnen worden opgelost.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7