^Auto's moeten wijken svoor tram, bus en trein ARP wil opkomstpliclit uit Kieswet schrappen GOLD TOP WHISK? S PI) li T van vandaag 2 Quartet Moreno MINISTER SUURHOFF: em Minister De Jong trekt brief niet in AMENDEMENT INGEDIEND LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 ls 1 i (Van onze parlementaire redactie) De ontwikkeling van het openbaar vervoer wordt verder be vorderd. Dit deelt minister Suurhoff de Tweede Kamer mee in Ie toelichting op de begroting van Verkeer en Waterstaat roor 1966. Minister Suurhoff vindt, dat de gemeenschap niet aan elke ontwikkeling m het particuliere vervoer auto'smotorfietsen, brommers en zelfs ietsen) volledig ruim baan kan laten, zonder op den duur zeer wezen- ke andere belangen en ook een vlotte afwikkeling van het vêrkeer zelf tig in gevaar te brengen. derzoek naar het gebruik van stads lichten en dimlichten in de bebouw de kom i3 het experimentele deel beëindigd. De hieruit verkregen ge gevens worden nu verder bewerkt. In internationaal verband neemt de stichting deel aan een onderzoek naar de invloed van de voorrangs regelingen op de verkeersongevallen en de capaciteit van kruisingen. Dit onderzoek is van groot belang voor de viaag of verkeer van rechts dan wel van links voorrang moet heb ben. een voorrangsregeling per krui sing de voorkeur verdient, of dat van elke voorrangsregel ware af te lij een onbeperkt gebruik van ticuliere vervoersmiddelen in de nende tientallen jaren zou wij geen stadscentrum, geen recrea- egtbied. geen woon- of werkge- eer voor geweldige doorbra- inperkingen ten behoeve van egenaanleg en wat daarbij hoort espaard kunnen blijven. En dan og is het de vraag, of men chao- sche verkeerstoestanden en de ver- Ij scrsonveiligheid de baas zou kun- m blyven, aldus minister Suurhoff. De bewindsman noemt twee groe- en van mogelijke maatregelen: ver- P etering van het openbaar vervoer r.j in bepaalde gevallen een minder ^fj intrekkelijk maken van het parti- H ïlier vervoer. De eerstgenoemde moolra-Kvlon sJÏAnct VOOrOP De bewindsman noemt een groot ntal voordelen van het openbaar rvoer (tram, bus of trein) boven •t particuliere vervoer. Hij vindt, it hoe beter het openbare vervoer inctioneert, des te groter op de iur de mogelijkheid blijft, dat het xticuliere vervoer e ,n bewegingsvrijheid houdt. In Randstad Vooral in de Randstad Holland lidt de toeneming van het particu- e gemotoriseerde vervoer, althans de spitsuren, ertoe, dat de we- naar en in de steden overbelast ken. Daardoor wordt de openba- ervoersvoorziening bemoeilij kt. moet mee worden gerekend, dat ;t in de toekomst niet mogelijk zal zodanige maatregelen te ne- dat het gebruik van het par- iculiere vervoermiddel binnen de stadsgewesten uitgroeiende ste naar believe en onbeperkt wordt irzekerd. Daarvoor ontbreekt al leen al de fysieke mogelijkheid. Op lange termyn denkt minister Suurhoff aan een volkomen schei- rg op de weg tussen particulier openbaar vervoer. Op korte ter- ïijn wordt een gedeeltelijke schei- in beide onder ogen gezien. Middenberm Het aanbrengen van middenberm- eveiliging langs de autosnelwegen al ln de komende jaren met kracht rordt voortgezet. Eind 1966 zal 330 autosnelweg van een midden- lermbeveiliging zijn voorzien tegen 00 km aan het eind van dit jaar. tet onderzoek naar de beste vorm middenbermbeveiliging zal in de van volgend jaar worden afge- loten. Nog dit jaar zal de stichting we- enschappelijk onderzoek verkeers- eiligheid met een ontwerp-nota ver sveiligheid komen. Van het on- Advertentie Dansen in 1 Zaterdagavond (Zondagmiddag thé Dansant) Vrij entree - Normale prijzen Luchtvaart Over de toekomst van de lucht vaart laat minister Suurhoff zich op timistisch uit. De bedrijfsresultaten van deze bedrijfstak, die de laatste jaren zeer pover waren, beginnen behoorlijk te verbeteren. De gang van zaken bij de K.L.M. geeft reden tot voldoening. Over het jaarboek 19641965 wordt een posi tief bedrijfsresultaat verwacht. Scheepsbouw De regering staat in principe wel willend tegenover een extra-subsidie aan htt studiecentrum T.N.O. voor scheepsbouw en navigatie. Reden is, dat docr de ongunstige economische ontwikkeling in de zeescheepvaart het vrije speurwerk, dat mede door het bedrijfsleven werd bekostigd, in het gedrang is gekomen. De minister gaat uitvoerig in op de positie van de zeescheepvaart, die hy mede gezien de steeds stijgende exploitatiekosten weinig bevredigend noemt. Hij meent, dat een vergaan de samenwerking tussen de Neder landse rederijen een dringende ver eiste is. In het buitenland wordt dit al meer en meer gemeengoed, en het schijnt hem wenselijk toe, dat aan deze kant van de zaak door het bedrijfsleven ernstig aandacht wordt besteed. Nieuwe „Kosmos" met één enkele raket te lanceren. Komplot ontdekt tegen Tsjombe In de Kongolese hoofdstad Leo- poldstad is een komplot ontdekt om premier Tsjombe en drie hoge func tionarissen van zijn party te ver moorden. Dit heeft de officiële woordvoerder van de premier mee gedeeld. De woordvoerder, Hamici, zei dat twee mannen met pistolen en een aantal patronen zijn gearresteerd toen Tsjombe dinsdag een voetbal wedstrijd tussen Kongo en Liberia bijwoonde. Dc twee mannen, Kadima en Foendoe, waren van plan behalve Tsjombe ook Kalonji, secretaris van de Conaco-party, Loebaja, minister van Gezondheid, en de gouverneur van dc provincie Maniema, te ver moorden, aldus Hamici. IN 1967 WEER CONTACT MET MARINER IV Het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-IV dat op 14 juli j.l. de eerste foto's van dichtbij van de planeet Mars maakte, zal vandaag op een signaal van de aarde ophou den met het overseinen van gege vens. Het toestel, dat op 28 november van het vorig jaar werd gelanceerd, heeft nu 660 miljoen kilometer in zijn baan om de zon afgelegd. De moge lijkheid bestaat volgens het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart Nasa, dat weer contact kan worden opgenomen in 1967. wanneer de Mariner-IV zich op slechts 46 miljoen kilometer van de aarde zal bevinden. VLAGGEN DOOR OFFICIEREN (Van onze parlementaire redactie) Minister De Jong (Defensie) zal de brief van de bevelhebber der landstrijdkrachten inzake het vlag gen door officieren op verjaardagen van leden van het koninklijk huis niet intrekken. In deze brief wordt de landmachtofficieren verzocht zich te bezinnen op de vraag of zij, gezien hun eed van trouw aan de Koningin, niet de vlag dienen uit ,te steken op verjaardagen van de satelliet ln drie weken ti]d gelan- |de koninkl(jke famiiie. Het socia- ceerd. Eerder deze maand (3 en 18 lislische tweede kamerlid Wierda, september) hebben de Russen voor s(e]de minister De Jong gisteren vra- twee spectaculaire lanceringen ge- 0Ter deze kwesUe en „„eg hem zorgd door vijf Kosmos satellieten de brle[ ,n te trekken. Eén van zijn argumenten was, dat het beroep in (Va parlementaire redacteur) ,.De anti-revolutionaire fractie in de Tweede Kamer heeft gis teren een onverwachte aanval ingezet tegen de opkomstplicht bij de verkiezingen. Bij de behandeling van een aantal veranderingen in de Kieswet diende de anti-revolutonaire woordvoerder Schakel een amendement in om deze opkomstplicht uit de Kieswet te schrappen. Hoe de aanval zal aflopen, zal pas op 5 oktober blijken als de Kamer over de veranderingen en het amendement gaat stemmen. Minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) liet gisteren al weten geen bezwaar tegen aanvaarding van het amendement te hebben. Tinmijnen van Bolivia worden niet gesloten De genationaliseerde tinmijnen het gebied Catavi-Siglo Viente ten zuid-westen van La Paz zullen vandaag vermoedelijk worden her opend. Daarmede is het woensdag ge nomen besluit, om deze mijnen voor toed te sluiten, ongedaan gemaakt. De sluiting werd gelast nadat door botsingen tussen mynwerkers ener- tjjds en politie en nationale garde anderzijds sinds het afgelopen week einde ruim 30 personen om het le ven kwamen en een 100-tal gewond werden. In de mijnen werken ruim 5.000 personen. Drie politiemannen die dezer dagen door opstandige mijnwerkers in een 200 meter diepe schacht werden ge worpen en als omgekomen werden beschouwd zijn weer aan de opper vlakte verschenen. Het Boliviaanse blad „Jornada" meldt dat de mannen op een vooruitspringend gedeelte van een mijngang op slechts enkele me ters onder de oppervlakte terecht waren gekomen. Na lange tijd door de donkere mijngangen te hebben ge dwaald bereikten ze een uitgang. De politiemannen liggen nu in een zie kenhuis. De wijziging van de kieswet maakt voorts de invoering van stemmachi- nes mogelijk een nieuwigheid waar de kamer een jaar geleden nog niet zo erg enthousiast over was. Gisteren was de sympathie heel wat groter. Minister Smallenbroek die vorig jaar als kamerlid nog grote bezwaren had, toonde zich nu een warm voorstander. Dat komt door dat hij nu veel meer van het onder werp weet: „De documentatie en voorlichting van ministers is van heel andere orde dan die van een kamer lid". gaf hij openhartig toe. Snelle invoering van de stemmachines zal voorlopig echter niet mogelijk zijn. De apparaten kosten duizenden gul dens per stuk en het rijk is niet van plan de gemeenten bij de aan koop financieel te helpen. Alle ver zoeken daartoe wees minister Smal lenbroek vierkant af. De socialisten brachten nog een paar wensen in het debat. Zij willen het de gehuwde vrouwelijke kan didaten mogelijk maken om onder hun meisjesnaam op de kandida- Hy wil het aan de kamer over laten. Maar een meerderheid is er waarschijnlijk niet voor te vinden. Slechts de woordvoerders van de S.G.P. en het G.P.V. waren er voor. De liberalen, de christelijk-histo- schen en de K.V.P. zijn er tegen. Ook de meeste socialisten zullen waarschijnlijk tegenstemmen. Grote instemming De wijzigingen in de kieswet in troduceren een aantal nieuwigheden waar de meerderheid van de kamer zich gisteren wel mee wilde vereni gen. Grote instemming bleek er te bestaan voor de verlaging van de kitsgerechtige leeftijd tot 21 jaar. waartoe al eerder in principe was besloten, maar die nu wettelijk wordt vastgelegd. Nieuw is verder de verdubbeling van de waarborgsom voor de ver kiezingen van de Tweede Kamer. De som is nu vijfhonderd gulden per kieskring en wordt straks duizend gulden. Partijen die al in de kamer zitten hoeven de waarborgsom niet te betalen, een regeling waar zich gisteren vooral de communistische woordvoerder Hoekstra tegen ver zette. De minister wil het stelsel van de waarborgsommen ook invoeren voor de gemeenteraadsverkiezingen en de provinciale verkiezingen. De som zal volgens zyn voorstel 250 gulden per kieskring moeten bedragen. De zit tende partijen hoeven hem niet te storten. Een groot deel van de ka mer vond het bedrag van 250 gulden vooral voor de gemeenteraadsverkie zingen nogal hoog. De K.V.P.'er dr. Albering diende daarom een amen dement in om de waarborg voor de gemeenteraadsverkiezingen te laten vallen. Ook hierover zal pas op 5 oktober worden gestemd. Boeteverhoging Nieuw is ook de verhoging van de boete voor kiezers die hun opkomst- plicht niet nakomen. De thans gel dende boete van vyf gulden zal worden verhoogd tot vijftien gulden. Bij de discussies over dit onderwerp bracht de anti-revolutionair Scha kel het probleem van de vervolging van nalatige kiezers ter sprake. Hij wees er op dat bij de Rijnmond- verkiezing 40.000 kiezers niet waren opgekomen Het opsporen van de na- latigen vormt een grote belasting voui de Rotterdamse gemeentesecre tarie. Hij vond deze situatie eer sterk argument voor de afschaffinf van ae opkomstplicht. Ministei Smallenbroek, die als anti-revolu tionair eigenlijk weinig moet hebber, van de opkomstplicht, vond dat si tuaties zoals in Rijnmond eigenlyk onoplosbaar zijn. Hy vond daarom f/on^a, Wensen tenlijsten te figureren. Minister Smallenbroek vond het een probleem dan in het Burgerlijk Wetboek thuis hoort en beloofde het door te geven aan zyn collega van Justitie. Een andere weiis was de afschaffing van de wetenschappelijke titels op de kandidatenlijsten. Deze titels staan er nu ook niet op, maar minister Smallenbroek wil ze er in de toe komst wel opzetten om herkenning door de kiezers makkelijker te ma ken. Het socialistische bezwaar, on der woorden gebracht door drs. Voogd was: de minister laat maar een paar titels toe, hij is niet consequent, maar eigenlijk is het hele idee on democratisch". Hij diende daarom een amendement in om de titels weer te schrappen. Ook hierover zal de kamer pas op 5 oktober beslissen als alle wetswijzigingen in stemming ko- Eerste paal voor Shell-super pijp Op het terrein van Shell Neder land Raffinaderij N.V. in Rotterdam- Pernis, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. A. J. H. Bartels, gistermiddag de eerste van de 196 heipalen geslagen, die over enige jaren een 213 meter hoge schoorsteen zullen dragen. De schoorsteen, nu al bekend als .super- pijp", zal naar men verwacht, een belangrijk middel zijn in de strijd tegen de luchtvervuiling van het W aterweggebied Minister De Jong vond deze op vatting te ver gaan. Als men een beroep doet, geeft men geen bevel. Er zit geen element in van lastge- ven of van morele pressie. De heer Wierda meende, dat de minister zich achter formaliteiten verschuilt. „Ieder die de sfeer in de militaire maatschappy kent, weet dat dit een bevel is en de minister weet dat net zo goed als ik". Toeval In antwoord op vragen van an dere kamerleden deelde de minister nog mee, dat hij niet wist op wiens initiatief de brief was geschreven. Hij vond het antwoord op deze vraag overigens ook niet belangrijk, om dat de brief valt onder zyn eigen po litieke verantwoordelijkheid. De be windsman wilde wel toegeven, dat de brief vooral in kleine garnizoens plaatsen tot een zekere mate van huichelarij aanleiding kan geven. Hij noemde het verder toeval dat de brief verschenen is kort na de verjaardag van Prinse Irene. Onder gelach van de kamer zei hy: „Ieder die de ambtelyke wereld een beetje kent, weet wel, dat het on- mogeiyk is een brief op zo korte termyn te laten uitgaan". Slipper De minister van Defensie maakte overigens nog eens flinke staatkun dige slipper. In antwoord op een slimme vraag van de socialistische fractievoorzitter Nederhorst zei hy, dat het hem verbaasde, dat kamer leden een eed van trouw aan de Deze blend met geïmporteerde Schotse Malt Whisky heeft drie jaar in het vat liggen rijpen, liggen wachten op kenners zoals u. Koningin afleggen. De bewindsman wist hier kenneiyk niets van. Hy herstelde zich goed door te ver klaren dat hy dat op het eerste ge zicht in strijd met de democra tie vond, omdat de eed het aan principiële republikeinen onmogelyk maken, om lid van de Kamer te worden. Drs. Nederhorst had ge vraagd of de minister niet vond dat Kamerleden die ook een belofte van trouw aan de Koningin afleggen, niet evenzeer in dezelfde positie ver keren als de officieren. STERK VELD TELEVIZIER met negen renners in Ronde van Leiden Negen renners van Televizier (Pel- lenaars) zullen morgenmiddag deel nemen aan de Profronde van Leiden (start en finish Wassenaarse Weg). Het zyn: Piet Damen, Dick Groene- weg, Henk Cornelisse, Bart Zoet, Jo de Haan, Henk Nydam, Kees van Espen, Jacques van der Klundert en Huub Harings. Voorts komen nog aan de start de Duitse renners Streng, Klaesgen en Roggendorf. Met de reeds gepubliceerde namen (o.a. Peter Post) een prachtig veld in de ronde, waarvan de baten ten goede komen aan het gehandicapte kind. dat de kwestie van de opkomstplicht i - voorlopig nog op de politieke agenda 9rens' welK moet biyven staan. wachttorens Oostenrijkse zullen gaan ver dwijnen. Maar de Hongaarse vice-minister van Buitenlandse Zaken Szilagyi heeft het opti misme over het slopen van het I voerd'' ijzeren gordijn getemperd door J Nederland even aan de leiding in bridgestrijd Het Nederlandse heren bridgeteam heeft gisternacht even de leiding ge had ln het toernooi om het Europees kampioenschap, dat in het Casino Oostende wordt gehouden. Onze landgenoten zegevierden in de zes tiende ronde met 6629 (60) ver rassend over het leidende Engeland. In de volgende ronde verloor Ne derland echter van Denemarken: 3953 (1-5) waardoor het team naar de derde plaats zakte achter Italië, dat met 81 punten leidt voor Enge land (79) en Nederland (77). By de dames, die de twaalfde ron de speelden, won Nederland met 96—32 (6—0) van Finland. De Ne derlandse dames bezetten nu met 32 punten de tiende plaats. Frankrijk leidt met 55 punten voor Engeland, dat 54 punten ver zamelde. Competitie CKB De korfbalcompetitie in de hoofd klasse west van de CKB verloopt bUzonder verrassend. PKC en Pernix hebben de leiding in handen en het ziet er niet naar uit dat Rotterdam Zuid (ln Leiden tegen Pernix) en Kinderdijk (bij PKC) hier morgen iets aan kunnen veranderen. Het Haagse VES, vaste kandidaat voor de titel, heeft het wat laten afweten in de eerste duels, maar in Hardinxveld moeten de Hagenaars van HKC kunnen winnen. VEO Ls op eigen veld favoriet in het treffen met Bolnes en Excelsior en Vrien denschaar zullen elkaar waarschyn- '\jk niet veel ontlopen Het programma luidt: Hoofdklasse west: Pernix—Rot ter- am Zuid (4.15 uur); PKC—Kin- 'erdyk; Excelsior—Vriendenschaar; 'EO—Bolnes; HKC—VES. Eerste klasse A: Ons Eiland—Velo- itas (4.15 uur); FluksExcelsior 2; VES 2—Fiks; KVS—DES; Warmond —Ijsvogels. Tweede klasse A: Velocitas 2— Pernix 2; Pernix 3—Tempo (4.15 u.); Fiks 2—Tonego 2; TOP—VEO 3. Junioren 1: Pernix—TOP (.2.30 uur)SEV—Warmond. Minister Suurhoff t Thans geen basis voor samenwerking KLM-Schreiner Minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) had graag gezien, dat er een vorm van samenwerking tot stand was gekomen tussen de K.L.M. en Schreiner Aerocon tra tors N. V. De minister deelt dit mee in zyn antwoord op schrifteiyke vragen uit de Tweede Kamer. Minister Suurhoff zegt verder dat hem na oriëntatie omtrent het ver loop der onderhandelingen tussen de KL.M. en Schreiner Aerocon trac tors N.V. is gebleken, dat er op het ogenblik moeiiyk een basis voor vruchtbare samenwerking, ook op beperkte schaal, tussen beide maat schappijen kan worden gevonden. Toen de onderhandelingen tussen de K.L.M. en Schreiner om tot sa menwerking te komen mislukt wa ren, heeft de KLM aan Schreiner meegedeeld dat beide maatschappij - en in het vervolg beter een eigen weg konden gaan en dat de K.L.M. de noodzaak voelde om deze eigen weg duidelijk af te bakenen. Daarna heelt de K.L.M. iedere vorm van dienstverlening aan Schreinier Aero- contractors N.V., ook kleine diensten, die op zeer incidentele basis plaats hadden, gestaakt. Minister Suurhoff heeft uit ver kregen informaties over deze zaak niet de indruk gekegen. dat de K.L.M. een volledig prijsgeven van de zelf standigheid van Schreiner Aerocon- tractors N.V. voor ogen stond. Tien doden bij bende-overval in Mexico Een gewopende bende van 30 tot 40 man heeft in een afgelegen deel van de staat Chihuahua in noord-Mexico een overvalg epleegd op een militaire post. Na een kort gevecht werd de bende afgeslagen. Volgens het minis terie van Defensie zyn vier soldaten en zes leden van de bende om het le ven gekomen. Er zou aan het incident geen enkele politieke betekenis moe ten worden toegekend. DUIVENSPORT De Blauwkras De uitslagen van de kampioenschappen 1965 lulden: Vitesse: W. Gysman, J. Smit, P. J. de Haas. T Houwerling. Jonge dui- de aHas, T. Houwerling. Jonge dui ven: A. Kop. W. Gysman, C. Han sen. Navluchten: J. Hansen. L. Gys man, W. Gysman. Generaal: W. Gysman, P. J. de Haas. J. Smit, L. Gysman, T. Houwerling. Sportsplinters Zondag as. worden op het circuit van Zand voort wegraces voor stan daardmotoren gehouden. By deze races vindt niet, zoals by „normale" wedstryden een indeling naar cilin derinhoud plaats, doch naar snel- heidsmogelykheden. Er zal in 4 klas sen door in totaal 80 ryders worden deelgenomen, terwijl 2 klassen sport - machines aan de start zullen ver schijnen, n.l. de 250 cc en 500 cc.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11