kunst TROTSE HILVERSUM III OP 11 OKTOBER Ned. Kamerkoor zong in Hazerswoude JONGE FRIES KAMPIOEN ACCORDEONIST MARIKA KI Ill'S WEEK OP IJS kAleiöObt^QP Simon C. Jansen (in Lisse) schittert in elegante vertolking General Motors verlaagt prijzen BOLIVIA SLUIT TINMIJNEN Ned. Kamerorkest naar Amerika Restanten van Romeinse iveg midden in Utrecht Deense koning naar begrafenis politie-agenten Weldra opleiding verkeersexpert vandaag - -LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG S3 SEPTEMBER 19«6 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Als op 11 oktober het derde Neder landse radioprogramma (Hilversum III» beschikbaar komt, zal dit voor wat het westen van ons land betreft worden uitgezonden over de FM-zen- der Lopik op de frequentie 98.90 MHZ, kanaal 40. Het programma Hilversum TT (FM) zal vanaf 11 oktober niet meer worden onderbroken voor de regio nale programma's. Op de golflengte van de AM-steunzenders zal behalve het regionale programma als gebrui kelijk het programma Hilversum II ter ondersteuning van de landelijke AM-zender Hilversum II beluisterd kunnen worden. Veel luisteraars in de raadzaal Van het Ned. Kamerkoor mag men uitstekende koorzang ver wachten onder de bekwame artis tieke leiding van Felix de Nobel Het is in Hazerswoude dan ook geworden, wat wij er van hadden verwacht. Een koor van 16 be roepssolisten onder deskundige leiding kan aan die verwachtin gen voldoen. Alles klonk even zuiver, men bleef op toon, men volgde nauwlettend al ae intenties van de dirigent. Ons be zwaar echter is, dat men 16 stemmen boorde, d.w.z. 16 timbres van solisten, I k Beatle-drurnmer Ringo Starr 'jn vrouw Maureen poseren met trots in het ziekenhuis met zoon Zak. Siebe Hiemstra, een achttienjarige ccordeonist uit het Friese Bergum, jitieeft het wereldconcours voor accor- II lecnisten in Helsinki gewonnen. Hiemstra kwam voor Nederland uit n de juniorklasse. Hij nam voor het »rst aan het concours deel. Hiemstra won de wereldtitel met vee moderne etudes van de Neder- andse componist H. Strategier. Hij irerd al eerder (in 1963) kampioen ran Friesland bij een in Leeuwarden [ehouden accordeonistenconcours. Nadien heeft hij niet meer aan »ncoursen deelgenomen. De muzikale jongeman, die enkele Jagen per week muzieklessen geeft, beeft het plan om over een jaar naar conservatorium te gaan. Jougd reageert positief op ,,De bezetting^ De ..Nederlandse jeugd gemeen- ichap" heeft een enquête gehouden mder een groep jeugdige kijkers laar het op 4 mei 1965 uitgezon- !en laatste programma „De bevrij- ling" van de televisieserie „De be zetting" en naar hun reacties op deze uitzending gevraagd. De enquete strekte zich uit tot 262 jongeren tussen de 12 en 22 jaar. 'oornamelijk leerlingen van het HJverheidsonderwijs en varf het 'oorbereidend hoger en middelbaar •nderwijs. woonachtig in alle delen 'an het land. Het programma werd positief ggwaardeerd door 249 van de 262 jeugdige kijkers en door 244 ïn „geloofwaardig verslag" be schouwd. De vraag: Vind je dat longere mensen er wat aan hebben?, irerd door 250 met ja beantwoord, op de vraag: is de kennisneming van de gebeurtenissen tijdens de bezet- van invloed 'geweest op je ge voelens over en je nouding tegen- de thans levende Duitsers?, ant woordden 73 ondervraagden met ja. 172 met neen. De gevoelens van af keer. voor zover aanwezig, keerden zich evenwel tegen de oudere Duit sers en niet tegen de jongere gene ratie. De vraag: heb je de indruk dat op school voldoende voorlichting »ordt gegeven over de periode van de bezetting?, werd door 87 onder vraagden met ja, door 160 met neen oeantwoord. Marika Kilius, die vier weken ge leden een dochter kreeg, zal in janu ari weer in de showwereld terugke ren. Over enkele maanden gaat zy met haar partner Hans-Jürgen Baumler weer trainen om haar con tract met de Amerikaanse ijsrevue Holiday on Ice" na te komen. Reeds °P 30 september zal zij in Frankfort 'eer in Ekele nummers op het ijs «taan. Rijk programma van Deventer schouwburg Het programma van de Deventer Schouwburg voor het komende sei zoen geeft de garantie dat Deventer en de IJsselstreek van oktober tot mei niet aan culturele ondervoeding zullen lyden. De Nederlandse Come- die. Haagse Comedie, het Nieuw Rot terdams Toneel, Theater, Ensemble en het Centrum gaan tenminste 40 toneelopvoeringen verzorgen. Studio komt met een serie van drie stukken eigentijds modem toneel, en Theater brengt twee instructieavonden. Ook staan de opera en operetteopvoerin gen op het programma, te verzor gen door Forum en Hoofdstadoperet te. Ook de kamermuziek komt aan haar trek en er komen acht sym- phonie-orkestconcerten met solisten. Speel- en luistervreugde Simon C. Jansens positie als con certorganist is een zeer sterke ge worden. Geen wonder, dat ook de „Orgelkring Bollenstreek" hem en gageerde voor een bespeling in de St. Agathakerk in Lisse,waarnaar velen kwamen luisteren. Drie groot meesters werden daar het ruim inge zonden: Bach, Handel, Franck. Naast hen de kleine grootmeester Loeillet en de grote kleinmeester Pierre du Mage. Laatstgenoemde is een nieuw ontdekte ster aan het musische fir mament. Jaartallen zijn van hem niet bekend, zijn gespeelde „Suite du premier ton" kan echter gesteld wor den tussen 1700 en 1710. Bachs Praeludium et Fuga in d kreeg een echt solide afmars met een veroverend vlotte toets, een speel- trant die ons aan Dupré's gebod her innerde. dat een concertorganist in de eerste plaats een virtuoos in de pianistiek dient te zijn. Wanneer dan een vertolker het verenigt om tech nisch koninklijk boven alle materiële weerstanden uit te rijzen en daar naast een aanstekelijke dartelheid van de speelse geest in zich om te dragen, raken ook de speelvreugde enerzijds en de luistervreugde ander zijds met elkaar verenigd. Jansens kijk op registraties leidt altijd tot zinnige aankledingen en zijn opmerkzaamheid voor iedere stem, ieder motief, iedere welving tot ieder met hun, waar ook. gevormde stem. Ieder Hd bleef een zelfstandige vocalist. Dit is ons enige bezwaar van deze en vorige avonden. Daarom blijft het vanzelfsprekend prachtige koor zang. En wij hebben er zéér van ge noten. Het concert begon met enige poly fone geestelijke liederen uit de 16e en 17e eeuw. Alles kwam precies op tijd, maar de voordracht kon ons toch niet boeien. Overgaande op de meer we reldlijke liederen werd alles anders „La Betaille de Mariguan" van Cle ment Janequin werd uitstekend ge zongen vooral het marsachtige slot. Van de zeer jeugdige Beethoven hoorden we drie liederen, die nog de iijpheid misten van de latere Beet hoven en van de in 1921 gestorven autodidact Alphons van Diepenbrock een ernstig en een zeer geestig lied. Na de pauze liederen uit de 20e eeuw van Sem Dresden een gedicht van Adr. Brederode: „Boerenfeest". Het koor gaf een uitmuntende vertol king hiervan. Van Jean Berger een wonderlijke Braziliaanse Psalm, ni. Psalm 150 met een eigen vers in Zuidamerikaans dansrythme. Heel knap gezongen. Het hoogtepunt vonden wij echter de twee lieder envan Zoltan Kodaly, de Hongaar. Hy wist wat men met een menselijke stem kan doen en wat niet. In prachtige véélstemmigheid, waarin iedere vocalist zich kan doen gelden, d.w.z. binnen het stramien I van de Nobel's opvatting. Twee volksliederen in de mooie be- i werking van De Nobel vormden het I einde van het program. Als toegift volgde neg een Echolied van Orlando di Lasso, dat evengoed nu geschre ven had kunnen zijn, en een spiritual „He has the whole world in his I hand". De Culturele Commissie Hazers woude kan op een heel goede avond terugzien. Ondanks Real Madrid Feijenoord voor de televisie was de opkomst groot. De akoestiek in de Hazerswoudse Raadzaal is voor ka mermuziek uitstekend. AD INT reliëfkunst. Jansen vertelt de dingen. Dat doet hij met een ongemeen wel bespraakte vaardigheid. Dat doet hy met een kolossale duidelijkheid, die ons de bijbel- en legenden verhalen in steen in de gedachten bracht, die we gebeeldhouwd vinden op de por talen van bepaalde beroemde kathe dralen. En zo vormt zich dit. onver schillig of een Allegro uit Handels Concert aan de orde is. of de van een pedaaltje voorziene Loeillet-Aria uit de ..Lessons for the Harpsichord", of Du Mages galante Suite of Francks Grande Pièce Symphonique. Of Bachs koraal „Ich ruf zu dir". Altijd in elegante,, zo niet luchtige vertol kingen, die adem hebben door een prachtverhouding tussen staccato en legato. Het orgel leende zich in het alge meen voortreffelijk voor Jansens ver langen. Alleen is het niet scherp af gelijnd intoneerd en in diens Praeludium klonk het baswerk wezensvreemd. Bachs Fuga vonden we wel heel snel. De Aria van Loeillet liet ons we ten, dat onze organist ook kantklos sen kan, een netwerk maken van een verbluffende fijnheid, maar dit ro- cocco-stukje hadden we toch liever maar half zo snel gehoord, want deze Aria moet tenslotte aria blyven, zij het als weelderig versierde melodie Francks „Grande Pièce" bewees nog I eens ten overvloede het grote klank- voorstellingsvermogen van de con- certgever, die zich de voorhandey mogelijkheden voor kleurwisselingen en voor timbreringen niet liet ont gaan. Deze compositie is meer dan 20 minuten lang. bevat na het mid den bladzijden droommuziek. maar ^;".i**V*Twl"''" Klavecimbelral tal klass is erg ongelijk geïnspireerd. We heb- "e.ïe"S Jjff" 1 Lledjesprogr. 20.20 Feestdienst General Motors heeft bekendge maakt, dat de prijzen van haar per sonenautomobielen model-1966 lager zullen zijn dan die van de overeen komstige modellen-1965. Chrysler had twee dagen geleden bekendgemaakt, dat haar modellen- 1 1965 duurder zouden zijn. Ford en Bachs orgeltype ge- American Motors moeten hun prij zen nog bekendmaken. General Motors, het grootste Ame rikaanse automobiel concern, heeft verklaard, dat de prijzen zijn ver laagd met bedragen van 52 tot 136 dollar (187 tot 490 gulden) in verge lijking met de modellen van 1965 met gelijke uitrusting. De Boliviaanse regering heeft gis- 1 NEDERLAND 1 AVRO: 7.00 uur Nieuws in het kort NTS Klaas Vaak, voor de kleuters De Verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma Zoo Zoo, dierenprogramma NTS-journaal De zaak van het hart, documentaire Amusement in Tokio Parlementaire spiegel NTS-journaal Sluiting. l06 i 7.15 7.35 i 10.30 i 10.50 i 10.55 1 NEDERLAND 8.00 ut 8.01 uur 9.40 uur Nieuws in het kort NTS Jo Leemans-show Het grote avontuur, documentaire Dionne Warwick zingt Onze man in New York Sluiting. i LIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 9.30 uur Metropole 10.00 uur Orgelconcei HILVERSUM 2: 7.45 i en gióteren Hoogmoed komt voor de val Het was allemaal zo aardig georganiseerd. Wim lbo presen teerde wat Amsterdamse folk loristische zangers en zangeres sen. maar natuurlijk werd er niet verzuimd het nationale Feijenoordlied te zingen, en bovendien was Johnny Jordaan aanwezig om de verbinding te leggen tussen Amsterdam en Rotterdam. Terwijl het „geen woorden maar daden" nog na galmde, haakte Herman Kuip hof er al op in. een van die wonderen der techniek, want zijn praatje vanaf het vliegveld was al enige dagen tevoren op genomen. Men vernam van Moulijn, Kruiver en Kraay, dat een gehjkspeUetje er dik in zat. In elk geval zou men de oude, afgetobde Madrilenen onver vaard tegemoet treden, dat stond al vast. Trouwens, de kranten hadden ook al indrukwekkende verhalen overgeseind over de vrees van de Spanjaarden voor de boomlange Nederlanders, waaruit weer bleek, dat Piet Kruiver meer in het oog was ge vallen dan Moulyn en Bouw meester. een tendens die ook op het veld gehandhaafd zou blij ven. De eerste doelpunten vielen al snel. Kuiphof rekende welis waar Gento de eerste treffer aan. maar hij verbeterde dat later geruisloos door Puskas de eerste drie punten te laten scoren. Kuiphofs commentaar stoorde niet, hij noemde wat weinig namen, zou men kunnen zeggen, maar voor de rest viel er weinig op zijn verslag aan te merken, al duurde het wel lang voordat Kruiver, die verreweg onze beste man was en over de meeste techniek van alle Feyen- oorders blijkt te beschikken, een juister kwalificatie kreeg dan die van de zwoeger. Toen de rust aanbrak was het 40. een duidelijke stand die op de Firato weinig moeilijkheden berokken de aan Leo Kool en zijn ge- spreknartners Cor v. d. Gijp en Bep Bakhuys. Een goed gesprek, waarin nu eens zinnige dingen werden gevraagd en gezegd, met Cor v. d. Gijp als een verrassend welbespraakte nabeschouwer die een volgende keer de plaats van de eeuwige commentator Roel Wiersma mag innemen. Ten slotte werd het 5—0 (in zekere zin wegens niet opkomen van de tegenpartij), maar toen werd de spanning nog slechts door één vraag gaande gehouden: zou Moulijn in de laatste minuut nog gehaakt worden door Miera? Moulijn (van wie wel eens ge zegd wordt dat hij even goed of beter is dan Gento» struikelde gisteravond alleen maar over de bal of zijn eigen benen, zodat het een wedstrijd zonder emo ties bleef. Men had zich voor j Vertie Dixon een eclatanter af scheid kunnen voorstellen. KRO: 3.10 Koorzang. 18.30 Sociaal i Louvre weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.3*0 tische tips 19.45 j Bond t.g.v. Gouden Jubileum fllmfeuilleton. NTS: 20.00 Journaal. De voorzitter van de staatsmijnen, orkest. 22.00 Kerkorgelconc De beroemde Italiaanse filmkomiek Ugo Tognazzi is in de film ..Menage all Italiana" de echtgenoot van twaalf vrouwen. Eén van deze vrouwen is Ma ria Grazia Ducella dia hat niet meer néémt. Zij organiseert een staking, waarbij zij blijkbaar haar schoen als wapen hanteert om ook de ..werkwilligen" tot verzet te bewegen. Het 26 leden tellende Nederlands Kamerorkest onder leiding van di rigent Simon Goldberg heeft zich gisteren ingescheept aan boord van hel ms. „Maasdam" voor een be zoek van ruim twee maanden aan vrijwel alle grote steden in het oos ten tn het midden van de Verenigde Staten en een kleine korte trip naar Canada. Het is de derde maal dat dit or kest naar de V.S. reist en evenals beide vorige malen is het program ma zeer gevarieerd en zeer overla den. Er zullen tussen de dag van aankomst in New York en de dag van vertrek het orkest keert op 2 december in Nederland terug 43 concerten worden gegeven, waarvan twee in Canada. De afduwers" hebben een goede reis en veel succes gewenst. Ir. J. A. C. Tillema, voorzitter van het be stuur, vertolkte de wensen in een hartelijk speechje. In het volgend voorjaar gaat het orkest een tour nee door Japan maken. Op het voorterrein van de arron dissementsrechtbank aan de Ham burgerstraat in Utrecht hebben me dewerkers van het Archeologisch in stituut van de Rijksuniversiteit in de Domstad gisteren restanten ge vonden. die wijzen op de aanwezig heid van een oude Romeinse weg. Tot nu toe is men op een diepte van ongeveer 3,5 meter gestuit op restanten van een oude Romeinse weg. die mogelijk heeft geleid naar een Romeins legerkamp op of. in de omgeving van het Domplein. De poort van dit kamp heeft men reeds enkele jaren geleden by de opgra vingswerkzaamheden op het Dom- plern gevonden. De ontdekking wordt van groot wetenschappelijk belang geacht, aangezien daardoor nadere aanwijzingen worden verkregen over de loop van een Romeinse verdedi gingslinie tot de Don au. Comibol. zei dat hiertoe besloten „met het oog op de onmogelijke toe stand die door de extremistische agi tators in de mijn is geschapen". Hij beval alle technisch en kantoorper soneel terug te trekken en het werk voor de 6000 mijnwerkers meteen stil te leggen. Dinsdag was in Bolivia de noodtoestand afgekondigd als gevolg SOS-ber. 22 40 NCRV: 20.01 Nul één. TV-film. 20.25 Dixielandork. 21.05 listen, rederljkerssi 22.10 Dagsluiting. werk: licht progr. 19.40 Nws 19 45 i de botsingen tussen de mijnwer- gende Holland! 23.05 Discotaria: OOR Y K UDA Jeugd. 17.30 Lichte gram. II, 298 m. kers en de strijdkrachten. Daarbij zouden 30 personen zijn gedood, meer dan 100 gewond en zouden 100 mijn- werkeers zijn gearresteerd. De rege ring bevestigde dat drie rechercheurs waren gedood en gestenigd nadat de mijnwerkers het bureau van Llalla- gua dinsdag in brand hadden gesto ken. De Catavin-mijn is verliesgevend, de reserves worden op nog slechts zeven jaar geschat. Bij de Boliviaanse staatsmijnen werken 25.000 mijnwer kers. Koning Frederik zal zaterdag de begrafenis bijwonen van de vier jon ge politie-agenten die j.I. zaterdag door een inbreker werden vermoord. De vier doden krijgen een staats begrafenis. De rouwdienst heeft plaats in de kathedraal van Kopen hagen. Koning Frederik zal aan het hoofd gaan van de officiële rouwdelegatie, waarvan verder de minister van Jus titie Nielsen en de voorzitter van het parlement. Bomholt. deel zullen uit- j dienst" maken. 16.49 V. In de kathedraal zal het orkest van sten 17 50 Act de Deense Staatsradio spelen. Buiten TELEVISIEP de kerk zal de Harmonie van de Ko- penhaagse politie begrafenismarsen j uitvoeren. SEPTEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Het levende Woord 7.05 Lichte gram. 7.30 Nws. 7.40 Lichte gr. en act. 8.00 Overweging. 8.05 Lichte gram. 8.30 Nws. 8.40 V. d. huisvi voor oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Licht lnstr. ens. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte gram. 12 27 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nws. 12 40 Act. of gram 12.50 Popul. gram. 13.35 V. d. vrouw. 13 45 z.progr. 14.30 So- Plannen om op HT.S.-niveau tot een volwaardige opleiding tot ver- keersdeskundige te komen zyn in een vergevorderd stadium. Een werk groep van het „Nederlands instituut van registeringenieurs" voert op het ogenblik besprekingen met de be langhebbende instanties om op korte termijn tot deze, voor Nederland ge heel nieuwe, opleiding te geraken. Dit heeft ir. H. M. Goudappel, hoofd „Adviesbureau voor verkeers- onderzoek en verkeersplanning" gis teren in Nijmegen meegedeeld tij dens de vergadering van de „Neder landse vereniging voor gemeentebe langen". Ir. Goudappel betoogde dat het overigens hoog tijd wordt dat zulk een opleiding in ons land tot stand komt. Informatief progr erweggetEB Morgenwijding waterweggebruikers. VPRO: 12.27 Meded. 12.30 Overheidsvoorl.Ultz. voor de landb. 12.40 Lichte gram. 12.55 Act. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Italiaanse volksliederen. 14.00 De Lichte gram. VPRO: 16 00 Nws. Daar na: Boekbespr 16.15 Klank en ruimte (III): geluld en akoestiek, toegelicht illustraties. 16.45 Nleuws- r nieuwsgierige kinderen. Jeugd. 17 30 Muz. aanwin- Recitals op de Pier de EMS brengt 19.06 Sport I: NTS: 19.00 Nieuws in 9.01 Klaas Vaak. VARA: De directie o_ de komende maanden het serieuze concert op de Scheveningse Pier. Op de zondagochtenden van 10. 17 en 31 oktober en van 14 en 28 novem ber zullen achtereenvolgens recitals worden verzorgd door de pianist Rakier. Germame Stordiau. zang. en Wim Serlie, piano, de pianiste Maar- tje Laurentius. het Gaffino kwartet en pianist Gertjan Kooien. De rykspolltle op Te- dagen een 27-jarige Burg aangehouden valse voorwendsels atlge handelingen et op het eiland logerende dames, -rdachte, die chauffeur was van een ziekenauto gaf zich (gekleed in een officier van Justitie geleld, heeft .jraktljken ge" gelopen zomermaanden 1

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5