Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter Buren met tegenstellingen Meedogenloze strijd tussen oude en nieuwe Mafia Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerustallefiltersigaretten.ookü komt terecht bij Hunter Filter. n Historische held in 't Teutohurgerwoud Cl Ilafia, een niets ontziende macht gebaseerd op angst en terreur (II) Beestachtig Op een avond ln aprü 1963 moest Manzella ophouden met weldadig heid. Terugkerend van een bezoek aan het klooster van het Heilig Hart, vond hij de weg naar zijn huis ver sperd door een gloednieuwe Alfa Ro meo. De Maf ia-leider opende één der portieren en een ogenblik later de hele omgeving in rep en de bom was zo krachtig dat Manzella heel weinig en van de die hem vergezelde helemaal niets meer werd teruggevonden. Een paar meter verder in een boom vond de politie een tas met enkele brieven, waaruit op te maken was waar het hier eigenlijk om ging. Manzella had een vertrouwensman, ene Dl Pi- die ervan werd verdacht geen eerlijk spel te hebben gespeeld, in leven gelaten. t was in het geheel niet naar in geweest van Angelo en Sal- vatore la Barbera. Zij waren chef en plaatsvervangend chef van Mafia-afdeling Palermo-midden. meedogenloze moordenaars, die niet alleen een vijand doodden, maar ook voor diens vrienden geen genade kenden. De terugkeer van de verloren nen uit Amerika na 1945 heeft Mafia op Sicilië geen goed iaan. De moderne gangsters de Amerikaanse school moes- niets hebben van de tradities het „eervolle genootschap" tijd zo strikt had vastgehou- fi. In plaats van nieuwe voor- ningen te verhinderen om de mopoliepositics van t;eeds ge- ttigde Mafiosi te beschermen pleitte de in de zakelijke sfeer n de Ver. Staten opgeleide oep stedelijke ontwikkeling s- ogramma's. de bouw van mo rn e straten, huizen en brug- Dit alles met het doel er zo- li mogelijk van te profiteren. stad Palermo heedt een enor- uitbreiding ondergaan en er rdt thans vrijwel geen huis meer ,'d zonder dat de Mafia er be- igen in heeft. Even gemakkelijk ng het genootschap door in de iken, de politieke partijen en de oeenteraad. ten zeer grote vlucht heeft ook de odel in verdovende middelen ge nen, waarbij dikwijls van de meest enieuze verpakkings-methodes iruik wordt gemaakt, (geruime ;n sinaasappels gevuld met toine in de mode). Verder wijdt in, Mafia zich tegenwoordig aan de iloitatie van de dikwijls wat kin- 5t] lijk aandoende godsdienstige in- ling der Italianen. Dat gebeurt alleen door de vervaardiging op le schaal van madonna- en hei- Dbeelden, maar ook door het „fa- :eren" van relikwieën, die zonder ondering als echt worden gega- Rfjdeerd. Het Milanese blad l'Ora, P' in de loop der jaren de praktij- 3'. i van de Mafia herhaaldelijk aan kaak heeft gesteld en daarvoor twee keer een bomexplosie kreeg incasseren, heeft onlangs becij- e b d, dat er nu al zeventien armen i de heilige Andreas en dertien i Sint Etienne in omloop zijn, ter- Évan Johannes de Doper al zestig ers hun weg naar de kopers heb- gevonden. si Schandaal Kei n 1902 kwam een opzienbarend landaal aan het licht. De kloos- iroeders Carmelo. Venanzio, -^ippino en Pittorio moesten zich, miljoenen bij elkaar te hebben 1 oofd, in Messina verantwoorden Igens afpersing en roof. Dat zij I nog vrouwen in hun klooster M dden gehaald en op ruime schaal onografische foto's hadden ver- de d in het proces niet ter- ke. Het liep uit op vrijspraak, ter- .jf I drie „wereldlijke" medeplichti- i resp. voor 30, 30 en 14 jaar de in gingen. Een jaar later kwam zaak echter in hoger beroep, de kloosterbroeders, tot ver van velen, toch nog tot een gl&ngenisstraf van dertien jaar artï ffden veroordeeld. Botsing De al direct na de oorlog dreigen- botsing tussen de oude en de awe generatie van de Mafia, liet J Zwendel niet niet lang op zich wachten. Op het kleine kerkhof van het bergstadje Corleone, ongeveer 40 kilometer van Palermo, werden tussen 1944 en 1948 153 mensen ter aarde besteld, die door geweld om het leven waren ge komen. Ook in Palermo zelf waren aanslagen aan de orde van de dag. De spanningen werden nog vergroot door de dood van de oude leider don Calo Vizzini. De kloosterbroeders Agrippino. Venanzio. Carmelo. Vittorio. afpersing, vrouwen en pornogra- /le gering in Rome had nl. besloten een parlementaire commissie naar Sicilië te sturen om de situatie te bezien en de strijdende Maf ia- groepen waren het er over eens dat het onder deze omstandigheden het beste was zo weinig mogelijk op te vallen. Maar spoedig ontstonden er nieuwe vetes. Manzella Cesare Manzella, president van de Rooms-katholieke Actie in Cinisi, een voorstad van Palermo, was een man, die werd beheerst door het slui merend verlangen weldadig te zijn. Hij bekleedde tevens een der invloed rijkste posten in de Maf ia-leiding. De wapenstilstand was gebroken Angelo la Barbera werd nooit meei gezien, de verkoolde resten van zijn auto echter wel. Zijn broer kwam tot Milaan, doch werd daar neegescho- ten en zwaargewond. Beide groepen hielden op beestachtige wijze huls. Overal stonden nu plotseling gloed nieuwe Alfa Romeo's, een wagen die voor dit doel zeer geschikt was, om dat de draden voor de ontsteking van de dynamietlading gemakkelijk achter de batterij verborgen konden worden. Er werd echter ook minder inge nieus gemoord. Velen stierven on der een kogelregen op een verlaten binnenplaats of kregen een mes in de rug. Anderen verdwenen spoorloos, zoals de bijna onkwetsbaar geachte don Mommo Grasso, die jarenlang op goede vrijdag in het passiespel van zijn woonplaats Misilmeri op overtuigende wijze de rol van Chris tus had gespeeld. Het leek of de Mafia aan haar zelfvernietiging was begonnen, maar de laatste tijd is de rust weergekeerd, al valt er af en toe nog wel eens een slachtoffer. f Impressies uit Oost-Europa Hongaren slaan escapades van Roemenen met enige zorg gade De gevoelens, die de Hongaren hun buren, de Roemenen toe dragen zijn gemengd. In de eerste plaats omdat de Roemenen met hun Hongaarse (en ook Duitse) minderheden niet zo ruimdenkend omgaan als sinds kort de Hongaren met hun minderheden. In de tweede plaats omdat men in Boedapest de escapades, die de Roe menen zich op buitenlands politiek terrein permitteren met zorg gadeslaat. Van afgunst is hierbij geen sprake. Want ln Hongaarse ogen hangt de sympathie die Boekarest de laatste tijd in het westen geniet, samen met bepaalde anti-Russische tendenzen, die vandaag of morgen alweer ver dwijnen kunnen en die in Roemenië samenhangen met een binnenlandse politiek klimaat, dat allerminst naar hervormingen staat. De Hongaren zijn van mening dat de positie die zij in het Westen opgebouwd hebben, een veel solidere basis heeft: constante trouw aan Moskou en geleidelijke uit breiding van de vrijheden op binnenlands terrein. De tegenstellingen hebben ook on miskenbaar een economische ach tergrond. Dat wordt duidelijk wan- men, na door de Hongaarse laagvlakte met zijn oneindige akkers te zijn gereisd, de grens bij Oradea overschrijdt en meteen de eerste Roe meense industrievestiging voor zich ziet. Zij vormt slechts het begin van een keten van, architectonisch indrukwekkende, fabrieken, die het nieuwe gezicht van Roemenië be palen. In Boekarest huldigt men niet het „Goelasj -communisme" dat Chroesjt- sjow eenmaal in Hongarije verkon digde en waar de Moskouse „Ekono- mitsches Kaja Prawda" eerst on langs weer de nadruk oplegde, toen zij de eeuwige voorrang van de zwa re industrie als dogmatisch van de hand wees. In tegenstelling tot de Hongaren houden de Roemenen even- lan deze voorrang vast, met het gevolg dat de Roemeense gemid delde burger weliswaar minder ver dient dan de Hongaarse, maar het Roemeense industrieproduct het laat ste jaar met 14 procent, het nomi nale volksinkomen met 10 procent en de investering met 11 procent is ge stegen. De overeenkomstige cijfers Hongarijen bedragen daarente gen slechts 9, 4 en 7. Bureaucratie Een straf economisch regime, dat met zijn opgevoerde bureaucratie ook het geduld van de dollarbrengen- de toeristen zwaar op de proef stelt, spoort de Roemenen, die van nature meer tot een „laissez-faire, laissez- aller" geneigd zijn, vastberaden tot prestaties aan. De zwakke zijden van Roemenië schijnen hierbij in even wicht te worden gehouden door haar natuurlijke rijkdommen (olie, erts en goud». In elk geval meent Roeme nie als enig land in het Europese oosten geen economische hervormin gen van node te hebben. Het onder vindt niettemin geen vertraging in zijn industriële groei. Aan ieder buitenlandse bezoeker dwingt dit respect af. De Westdultse journalist Hansjakob Stehle wordt be schouwd als een deskundige op het gebied van Oost- Europa. Naar aanleiding van een reis door een aan tal communistische landen heeft hij een vijftal artike len geschreven, waarvan wij hierbij het tweede afdruk ken. Men moet de prijs die de Roeme nen hiervoor betalen, niet onderschat ten. De ronde wachttorens op de hoeken van alle kruispunten in het land vormen een symbool van het politietoezicht, dat hier langzamer en minder sterk afneemt dan elders in oost-Europa. Coca-cola en „Le Mon de" ln de toeristenhotels van Boeka rest vormen slechts een zwakke weer spiegeling van de hoop, die zich uit in gesprekken, waar wantrouwende blikken zijwaarts nog niet aan ont breken. Grote dode I Roemenië heeft één grote dode. Al- len, zelfs de ontevreden boer en de ongeduldige student, spreken over hem als over een mythische figuur. Zijn portret met bloemen omrand, hangt in menig kamer en zelfs de ergste anti-communist, die zijn woe de lucht geeft, wil van hém geen kwaad weten: Gheorioe-Dej. Roemenië's gestorven partijchef werkt uit het graf als een kataly sator voor alles wat twintig jaren communistische heerschappij aan on gerief hebben gebracht. En tegerlij- kertljd oo kais een symbool van alle verbetering, die naar men zegt alleen daarom niet volmaakt was omdat Gheorgioe-Dej onder de druk zat van de Rusische vrienden. HIJ, de grote held, die in 1964, een jaar zijn dood, Roemenië van die last wist te bevrijden, had het al tijd al anders gewild. Deze mythe, waarop ik in stad en provincie stuitte, vertegenwoordigt op het ogenblik naast het econo misch potentieel het grote psycho logische kapitaal van de Roemeense communisten. Wat deze mythe vóór heeft, ligt voor de hand: Gheorgioe- DeJ had nooit, als Kadar een op stand te liquideren, hoefde niet. als Gomoelka, een hervormingsbeweging te kanaliseren, diende niet als Novo- tny in Tsjechoslowakije verdere be wijzen te leveren dat hij opstond voor veranderingen, hij had niet, als Ulbricht, de periode van het Stai- nisme overleefd hij heeft aan deze periode juist een eind gemaakt en leeft zelf niet meer. zijn h' n&awijs HU is iemand die afstand bewaart tot het volk zonder zich op senti mentele wijze in de gunst van de Roemenen te dringen volgens de methode, die communisten in ande re landen graag toepassen. Onlangs zei Ceaoesescoe in een rede: „Wij willen in de sosialistische gemeen schap niet de plaats innemen van een zwak en achtergebleven land." Dat is nu echter precies de plaats die Moskou de Roemenen had toege dacht. Veranderingen Het partij-congres van 19 Juli heeft enkele belangrijke wegwijzers voor deze koers uitgezet. Het lande dat omgedoopt werd in de „socialistische republiek Roemenië" krijgt een nieu- grondwet. De partij die voortaan, niet meer „arbeiderspartij", maar veel openhartiger „communistische- partij" heet, krijgt een nieuw statuut. In beide documenten kan men de veranderingen die Roemenië onder gaat, en de grenzen, waarbinnen deze zich afspelen, constateren. De belij denis tot de „weg van de grote soci alistische oktoberrevolutie", die nog in het vorige statuut voorkomt is geheel achterwege gelaten. In plaats daarvan wordt het Marxistisch-Le- ninisme aangehangen „volgens de specifieke eisen en bijzondere ge steldheden van ons land". Stellig verscherpt zich de partij discipline naar binnen voor de 1.4 miljoen ingeschreven communisten. Was het vroeger voor ieder lid on beperkt mogelijk kritiek te leveren op andere kameraden, voortaan is zulke kritiek slechts toegestaan zover ze een „verbetering van de arbeid ten doel heeft". Een passage, die .scherpe kritiek" op part ij-bijeenkomsten aanmoedig de. is geheel weggelaten. Een nieuw» passage stelt onverbloemd vast: „De party leidt de volledige activiteit de staatsorganen". Volledig ln over eenstemming hiermee is dat de par tij in artikel III van de nieuw grondwet als de ..leidende politieke kracht" van de gehele maatschappij wordt gezien vHp+ïi&J. Het Hermanns gedenkteken in het Teutoburgerwoud bestaat dezer da gen 90 jaar. Het is één van de groot ste trekpleisters van het Westduitse vreemdelingenverkeer. Hier hebben in het jaar 9 n. Chr. Germaanse krijgers onder Arminius de Cherus- ausuie Nieuw in de grondwet is de clau sule, die in hechtenisneming zonder voorafgaand rechterlijk besluit be perkt tot 24 uur. Zij beantwoordt aan de algemene tendenz sinds de amnestie van het vorig jaar zijn er nauwelijks nog politieke gedeti neerden) de betrekkingen tussen de staat en de bevolking te normalise ren. Tenslotte ook opende Ceaoese scoe voor intelletuelen en kunste naars ruimere uitlaatmogelijkheden voor hen „eigen menigen en verschil lende opvattingen" toe te ken nen. Dat dit echter niet onbeperkt kan gebeuren, blijkt uit de voorwaar de: „geen kritiekloze houding tegen over alles wat uit het buitenland komt". Beide de bewust strakker opgebouwde partijdiktatuur het vie ren van de teugels der machtsuitoe fening hebben ten doel de rege ring op internationaal niveau meer gezag en respect te verlenen. Voor de eerste keer vermeld een communistische grondwet niet alleen de vriendschap met de broederlan den (geen aansluiting bij het „soci alistische wereldsysteem") maar in één adem ook „samenwerking met landen met een andere sociaal-poli tieke gerichtheid". kcr drie Romeinse .leger vernietigend verslagen. Ter herinnering aan deze bevrijdingsslag werd op een helling van de dicht beboste bergrug tussen Wezer en Ryn het 57 meter hoge gedenkteken gebouwd dat in 1875 door keizer Wilhelm 1 werd onthuld. Duizenden waren ter gelegenheid van deze gebeurtenis naar de historische plaais gekomen. Tegenwoordig trek ken, naar schattingen van de plaat selijke politie, jaarlijks twee miljoen i bezoekers dat zyn er bijna 6.000 1 per dag van heinde en ver naar dit, wat de afmetingen betreft, ty pisch Teutoonse voorbeeld van de kunst in de late 19de eeuw. Alleen het zwaard van de Cherusk en vorst, I is al zeven meter lang en weegt 60 kilo. Van overeenkomstig heroïsche afmetingen is zyn gestalte, die zich boven een koepelvormige onderbouw van zandsteenblokken verheft. Rijen I bussen en auto's verdringen zich ge durende het reisseizoen aan de voe ten van de koperen reus. Bijzonder talrijk zijn de bezoekers uit Neder» 'land en Scandinavië.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13