China beheerst door een gevoel van bedreiging D 1 I I Verstoorde relatie met Moskou weegt zwaar op Peking Sommige pensions in Utrecht gesloten verzekering; DE OPMARS VAN DE TROS IS IN VOLLE RANG! T.R.O.S. meer armslag „oorlog" in Weinig nieuws in Defensiebegroting hengelsport uitstapjes en spelen in verstoppertje de ruimte belgische wielerwereld d0nner won Vaas teams wisselden stuivertje LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1965 In het Westen bestaat vrees voor communistisch-China, dat de achtergrond van het conflict tussen India en Pakistan beheerst Maar in China bestaat een gevoel van onmiddellijke bedrei- ging. Wij vonden prof. dr. E. Zürcher bereid dit in een aantal achtergronden van het Chinese optreden in het bijgande artikel toe te lichten. Prof. Zürcher, geboren in 1928, studeerde Chinees aan de Leidse Universiteit, sinds 1962 is hij hier ter stede hoog leraar in de geschiedenis van oost-Azië. Het vorig jaar vertoefde hij ruim drie maanden in China. Nu de Chinese expansie in izië in een nieuw stadium thijnt te zijn getreden, bestaat teer dan ooit het gevaar, dat het eeld vertekend wordt door een grote vereenvoudiging. Tezeer men geneigd het Chinese op- eden af te doen met verklarin- m als nationale grootheids- san, de drang naar meer ,.Le- tnsraum", of zelfs een primitie- veroveringsroes. Daarbij spe- n vage herinneringen aan het gele gevaar", de „Mongolen- torm" en dergelijke een rol. Het m geen kwaad om juist nu de Ihinese politiek te bekijken in et licht van bepaalde facetten in de binnenlandse situatie in hina, zoals deze zich aan de strekkelijk onbevangen bezoe- tr vertonen. Zodra men China binnenkomt, be- eegt men zich in een atmosfeer, elke overladen is met emoties en rationele gevoelens. Een uiterst in- insieve indoctrinatie, waaraan nie- land zich kan onttrekken, draagt stellig toe bij om deze emoties rend te houden en te versterken, [aar het zou een vergissing zijn te dat zonder dit propaganda- pparaat de massa zou terugzinken lauwe onverschilligheid. Even- Is het onjuist is om te veronderstel- n dat de leiders, die achter dat pparaat staan, bezig zijn de bevol ing te doordringen van ideeën, aaraan zij zelf nauwelijks geloven, die zij nuttig achten voor de itieke eisen van het ogenblik. De Chinese gevoelens dateren in van ver voor de communisti- machtsoverneming. Zij werden reeds gedeeld door een meerder- van de ontwikkelde bovenlaag, zouden stellig reeds toen de Chi- buitenlandse politiek hebben be id, als China in die jaren voldoen- kracht en nationaal besef zou >ben gehad om hem in daden om (zetten. Ring gesloten Het eerste en overwegende sentl- oent dat het denken van de Chinese nu beheerst, is een gevoel van cute bedreiging. Dat mag vreemd linken in de oren van een wester- bg, die zich terecht of ten on- I echte China voorstelt als een dol- I Irleste aanvaller. Maar toch kan niet jenoeg worden beklemtoond, dat men ta China sedert vele jaren het ge loei heeft, omsingeld te zijn door een Handige wereld. De gebeurtenissen Rdert 1960 hebben ertoe geleid dat evoel geleidelijk is versterkt en ie omvang van een nationale ob- lessie heeft aangenomen. Vóór die tyd voelde men zich voor namelijk bedreigd door de Ameri- aanse basis in oost- en zuidoost- Azie. maar tevens beschermd door de lussische bondgenoot aan de noord- Hde, en door de betrekkelijk harte- Üke relaties met India in het zuiden. Sindsdien is de ring gesloten en is China een belegerde vesting gewor- ien. Het zinloze conflict met India heeft niet alleen geleid tot weder zijdse wrok, maar ook tot een onbe haaglijke toestand aan de zuidgrens tan Chinees centraal-Azië. Benauwende realiteit De verstoorde relatie met de ,Sow- kt-Unle welke in China zeer zwaar °P de gemoederen weegt, heeft Chi- onontbeerlijke dekking in de Ng, langs de onmetelijke en onver dedigbare noordgrens, in waarde doen dalen. Bovendien hebben reeds enkele jaren geleden berichten over Incidenten met Rusland in Sinkiang, China's „far West", het Chinese publiek verontrust. Zo leeft China een belegerde vesting. Het doet weinig toe in hoeverre deze om- hngelings-obsessie objectief bedoeld h. Voor de Chinees is de staat van hcleg een benauwende realiteit, wel ks onderstreept wordt wanneer hij op de kaart kijkt. Het argument, dat het Westen hch door China bedreigd voelt, zal weinig inda'k maken. De Chinese fezetie zal veeleer zyn: wat zoudt 1 doen, als u geconfronteerd werd met een gelijksoortige situatie: een communistische tegenregering onder Russische protectie op Vlieland, Den Helder een Poolse kolonie, Russische bases in Hamburg, Aken en Antwer pen, en twee buurstaten welke zich meer en meer tot het oostelijk blok voelen aangetrokken? In het militaire vlak zal men in China zelf geneigd zijn, het Chinese optreden in Azië veel meer te zien als een uitbraakpoging, dan als een veroveringsoorlog of een poging om de bevolkingsdruk te ontlasten. Wie uitbreekt, zoekt hulp van buitenaf en is daarbij niet kieskeurig. De in China tastbare belegeringsobsessie verklaart voor een deel het merk waardige feit, dat Peking toenade ring zoekt tot Pakistan en Afgha nistan, bepaald niet progressieve mohammedaanse landen, en party kiest in wat niet meer schynt dan een middeleeuwse godsdienstoorlog om Kasjmier. Gekrenkte trots Een ander diepgeworteld senti ment is het gevoel van gekrenkte trots, plus het daaruit voortkomende nationalisme. Het is een bekend ver schijnsel, dat merkbaar is bij alle jonge, ex-koloniale of semi-koloniale gebieden. Het nationale verleden wordt, in weerwil van de heersende ideologie ten dus irrationeel) ver- heerlykt, Westerse elementen wor den rigoureus uitgebannen, zelfs wan neer ze objectief gezien de eigen ont wikkeling ten goede zouden komen. Men is vooral uiterst gevoelig voor de geringste inbreuk op de nationale integriteit en de territoriale rechten die men meent te hebben. Het Chinees nationalisme verkeert in bijzondere omstandigheden. An dere Aziatische staten zijn erfgena men van een door het Westen ge sticht koloniaal rijk, waarvan zij de gebiedsaanspraken eenvoudig hebben overgenomen. De Chinezen voelen zich niet alleen de erfgenamen, maar ook de scheppers van het rijk dat zij beheersen! Hun gebiedsaanspra- ken zyn niet gebaseerd op de penne- anders worden ondergebracht. streek van een Brits of Nederlands bestuursambtenaar, maar op wat men in China beschouwt als duizend jarige soevereine rechten. De herinnering aan het afbrokke len van de protectoraten en buiten gewesten van het voormalig keizer rijk welke door de Westerse koloni serende mogendheden in de tweede helft van de 19de eeuw aan de Chi nese macht werden onttrokken, is steeds levend gebleven. Het was een onderdeel van de gekrenkte trots, of zoals men in 't Kuo Min Hang-China van de twintiger Jaren placht te zeg gen, van de „nationale schande". Historische verwijzing Het is geen toeval dat alle gebie den van Chinese expansie sedert 1949 (Noord-Korea, Noord-Vietnam, de Himalajastaten Sikkim, Bhoetan en Nepal, Tibet, Ladakh en Ili) van ouds behoorden tot de buitengewes ten van het Chinese imperium. Van tyd tot tyd hebben de Chinezen ook niet geaarzeld hun territoriale aan spraken te staven met verwyzingen naar de geschiedenis van duizend of meer jaar geleden. China, waar het nationalisme zich in strydbare com munistische vormen heeft gehuld, is meer dan enig Aziatisch land histo risch georiënteerd en de herinnering aan het keizeriyk verleden leeft nog sterk. Tenslotte nog een binnenlands as- P&H. Men vergeet doorgaans dat China een belangrijke moslim-min derheid binnen zyn grenzen heeft, met name in centraal-Azië. De islam wordt, anders dan boeddhisme en christendom, door de Chinese autori teiten met grote omzichtigheid be handeld. En deze religie geniet als uitdrukking van de cultuur van de centraal-Aziatische gewesten zelfs een zekere mate van officiële waar dering. Juist in verband met de al ge noemde onrust in Sinkiang en de tot dusverre niet spectaculaire successen van de Chinezen in de Arabische wereld, lykt het niet gewaagd om te veronderstellen dat de Chinese steun aan Pakistan van het ogenblik mede is ingegeven door de wens de Chi nese positie ten opzichte van de mohammedaanse bevolking in Sinki ang te versterken. Mede daarvoor zoeken de Chinezen aansluiting by het Midden-Oosten, met name Af ghanistan en Pakistan. Huisvesting buitenlandse arbeiders gecontroleerd (Van onze Utrechtse correspondent) i „De algemene conclusie kan zyn, dat in het overgrote deel van de Een onderzoek ln 347 Utreehtse pension de srtuatie „^ke pereelen, naarin totaal 2400 bulten-eteen TOldoet of dat met het t„ffen landse werknemers waren gehuisvest van enige voorzieningen een alleszins heeft uitgewezen, dat in 16 h 20 ge- aanvaardbare situatie kan worden vallen ^traffe maatregelen jnodtg zyn j bereikt', aldus de heer T. Harteveld, ««a wethouder van Openbare Werken Man zat een week dood in stoel De Groninger politie heeft de 72- jarige heer H. de Vries dood in een stoel in de woonkamer van zyn wo ning aan de Jacobijnerweg in Gro ningen aangetroffen. Het bleek, dat de man een week geleden al door oen hartverlamming was getroffen. Een bejaarde buurtgenote had te gen kennissen verteld, dat ze de heer De Vries al enige tijd niet buiten had gezien. Toen men ging kijken zag men hem bewegingloos in zyn stoel zitten. In Den Haag Zeven provo's gearresteerd De Haagse politie heeft gistermid dag zeven provo's gearresteerd, om dat zy pamfletten verspreidden. In die vlugschriften stond afge drukt „de troonrede", zoals de Ko ningin die volgens hen had moeten uitspreken. De Haagse politie, door een happening de avond tevoren voor het paleis Lange Voorhout op even tuele gebeurtenissen voorbereid, nam stapels vlugschriften in beslag. De jongelui zyn ingesloten, ver dacht van het verspreiden van ge schriften, waarop wordt opgeruid tot een strafbaar- feit of tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag. Dit is een misdryf tegen de openbare orde, waarvoor de dader tot ten hoogste drie jaar gevangenisstraf kan worden veroordeeld. De Australische tennis bond J f heeft besloten de op 27, 28 en 29 i f december in Sydney te houden J J eindstrijd om de Davis Cup te J f verzekeren tegen het risico van f het uitbreken van een oorlog. De i premie is 400 pond voor een udt- J kering van 20.000 Australische J ponden. (Advertentie) Wilt u een werkelijk Onafhankelijke Omroep hebben reeds tienduizenden nederlandse gezinnen gezegd zullen nóg tienduizenden nederlanders zeggen bent u Ingeschreven bij de dienst luister- en kijkgelden? wilt u f5.- contributie voor 1966 nü betalen? GD GD wilt u straks een practisch en zakelijk programmablad? I I vult u dan s.v.p. onderstaande coupon in en stuurt u deze I I op een briefkaart geplakt, naar de TROS, Herengracht 543, Amsterdam of meld u per briefhaart of brief direct als lid van de TROS aan. HERENGRACHT 543 TELEFOON 24 01 61 AMSTERDAM POSTGIRO 57 46 00 Ondergetekende (s.v.p. blokletters) Straat Woonplaats wenst lid te worden van de TROS. Hij/zij zal f5.- contributie voor 1966 overmaken op postgiro no. 57 46 00 of per postwissel tn.v. de TROS, Herengracht 543, Amsterdam. Hij/Zij betaalt luistergeld kijkgeld luister- en kijkgeld (s.v.p. het hokje aankruisen, dat voor u geldt) MEER LEDEN MEER ZENDTIJD! tot redelijker woonomstandighe den te komen. En dat in circa 60 pensions voorzieningen van kleinere omvang getroffen moeten worden. Tot de straffe maatregelen behoort de hele of gedeelteiyke sluiting, waar van het eerste geval per 1 oktober te verwachten valt. Het betreft een pond waar circa 50 buitenlanders zyn j hüis~ geroepen gehuisvest en waar de situatie teveel voorzieningen zH brandgevaar oplevert. Aangezien ook tyd moeten treffen. In de bewoning van duivenhokken en houten schuurtjes een eind wordt gemaakt, moet binnen afzienbare tyd in Utrecht 182 buitenlanders ergens (Van onze Haagse correspondent) Met een totaal aan geraamde uitgaven van 27 27,3 miljoen gulden (ruim 143 miljoen meer dan vorig jaar) denkt de minister van Defensie onze landsverdediging in 1966 te kunnen waar borgen. Bijna 100 miljoen gaat alleen al in zijn ministerie zitten. Bijna 600 miljoen gulden kost ons de Kon. Marine. Het dubbele is nodig voor de Kon. Landmacht en nog eens ruim 600 miljoen gulden vraagt de minister, blijkens zijn vandaag verschenen be- grotingsontwerp, voor de Kon. Luchtmacht. Voor nog eens 33 miljoen kan Nederland voldoen aan zyn interna tionale defensie-verplichtingen, 153 miljoen is nodig voor militaire pen sioenen. uitkeringen en wachtgelden en 12 miljoen tenslotte wordt het volgend jaar ten koste gelegd aan ons aller civiele verdedigingsvoorbe- reldingen. Opzienbarend nieuws kondigt de minister in zyn ontwerpbegroting voor het dienstjaar 1966 niet aan. Herhaaldelyk refereert hy aan zyn vorig Jaar verschenen defensienota, waarin hy zyn plannen in grote lynen heeft ontvouwd en aan de in de loop van dit jaar verschenen me dedelingen over zyn personeelsbeleid. Van beide grote projecten, die alle twee de modernisering, vervolmaking ,stroomiyning" van de Neder- sparingen te komen. Studies over dit onderwerp zdjn nog gaande, maar als eerste uitvloeisel ervan zal het militair sanatorium in Amersfoort worden opgeheven. Militairen, die sanatoriumverpleging behoeven zul len voortaan in burgerinrichtingen werden opgenomen. Omgekeerd wordt bezien of het praktisch nut heeft militaire hospitalen open te stellen voor burgerpatiënten. Ook de vrije artsenkeus voor beroepsmili tairen is in studie. Zeer binnenkort zal de acte van oprichting worden verleden van de stichting voor rechtskundige by stand aan dienstplichtigen. De voorberei dingen voor het totstandkomen van deze stichting zyn vlotter verlopen dan de minister van Defensie had landse krygsmachtdelen tot doel heb- j verwacht, zo deelt deze ln ben, waar mogelijk gecombineerd met 1 werpbegroting voor 1966 mede. Ver- ten de c^ne zal Volkshuisvesting. Op logiesbedryven, waar 10 of meer buitenlanders wonen wordt de logeerverordening van toe passing verklaard, die de gemeente bevoegdheid geeft eisen te stellen. De beheerders van te kort schie tende pensions worden naar het stad- te horen welke binnen redelyke gevallen is dat al gebeurd. De meeste gesprek ken hebben een positief gevolg, aldus de wethouder, die vertrouwt, dat de voorzieningen inderdaad getroffen zullen worden (wat de gemeente uiteraard controleert)Slechts in een beperkt aantal gevallen is de situatie zó slecht (brandgevaar) of ls de men taliteit van de beheerder zodanig, dat van het pension weinig goeds te ver wachten is. Rampschip er kocht Het ramp schip „Rona Star" van de Noorse re derij Einar Saanum. dat ln de nacht van 15 op 16 Juni bij de Verolme Tankcleaning Company op Rozenburg door een explosie werd getroffen, waar bij zestien mensenlevens verloren gln- 5en, heeft een nieuwe eigenaar. Het is örgen P. Jensen uit Arendal (Noor- Minister Biesheuvel wil de hen gelsport meer armslag geven. Hy deelt dit mee in de memorie van toelichting by de begroting van landbouw en visserij voor 1966. De in 1965 in Friesland begon nen sanering van de beroepsvissery op de binnenwateren, die betere be staansvoorwaarden voor de overblij vende beroepsvissers en uitbreiding van het viswater voor sportvissers beoogt, zal leiden tot vergrote uitgif te van visvergunningen. De minis ter zal bevorderen dat ook elders meer of beter viswater beschikbaar komt. Hy denkt aan by dragen in de aanleg van vispassen, omleiding van rioolzuiveringsinstallaties, het vervangen van het visbestand door een bestand van andere samenstel ling, dat beter aan de mogeiykheden van het water en de behoeften van de vissers is aangepast. Hiervoor is f 100.000 in de begroting opgenomen. Oplossing van het ruj pende pro bleem van de vervuiling der bin nenwateren zal in nauwe interde partementale samenwerking worden Wakker geschrokken Sirenes loeiden in Haarlem De Haarlemse bevolking is van nacht om halfvier uit haar slaap ge wekt, doordat alle sirenes van de luchtbeschermingsdienst begonnen te loeien. Het lawaai hield ruim tien minuten aan. Vele Haarlemmers wil- den de politie bellen en al spoedig I was de telefooncentrale overbelast, j Het bleek, dat er een storing was op getreden in de alarmcentrale van de luchtbescherming. Driedaagse „show" van Gemini-duo drastische bezuinigingen, beginnen wacht wordt dat de stichting spoedig de resultaten zich af te tekenen; 1966 met haar werk zal kunnen beginnen lyict onvoorziene omstandigheden De Kon. Landmacht gaat op grote voorbehouden een jaar van con- schaal proeven nemen met een nieuw solidatie van dit beleid te worden en type gevechtslaarzen. Deze laarzen Uitstapjes en verstoppertje spelen Ln de ruimte sbaan het volgend Jaar op het programma voor de tweedaag se vlucht van de Gemini VIII. Als bemanning zyn gisteren aange wezen Neil A. Armstrong en David R. Scott. Armstrong is de eerste bur ger die voor een ruimtereis uitgeko zen wordt. Scobt, een majoor by de luchtmacht, is de eerste van een der de groep astronauten die als tweede piloot aangewezen wordt. Hun plaatsvervangers zullen zyn kapt. ter zee Charles Conrad Jr. en zyn collega Richard F. Gordon. Het is de bedoeling dat Scott (33) °P ziJn minst één omwenteling bui- of ongeveer hebben veel minder reparatie nodig dan de huidige en garanderen aanmerkeiyk langere levensduur. het vandaag by de Tweede Kamer Ingediende wetsontwerp vormt de weerspiegeling daarvan. Enkele losse grepen: Vergroting van de samenwerking tussen burgerlyke en militaire ge neeskundige organen is één van de totaalsom van f. 450.000. middelen, die de minister van Defen- Met de AMX-tanks en de Star- sie wil aangrijpen om tot kostenbe-1 fighters gaat nu alles naar wens. 95 minuten. Daarna moet hy in de capsule terugkeren, enige rondjes ma ken en dan weer de ruimte ingaan. Het is mogeiyk dat ook Armstrong (35) een uitstapje in de ruimte zal maken, en dat de Gemini drie dagen in de ruimte zal biyven. Een deel van de opdracht is een ontmoeting met een Agena raket op 240 km hoogte. Nadat de astronauten de twee ruimtevaartuigen aan elkaar vastgemaakt hebben, zal Scott zyn ruimteschip verlaten om de Agena te inspecteren. Hy moet een opsporings- paneel voor micrometeorieten vast maken aan de Agena. Na de ontmoeting zal de Agena vanaf de grond losgekoppeld en in een andere baan gestuurd worden, terwijl Armstrong en Scott niet ldj ken. Hun opdracht daarna is om de Agena weer op te sporen. De plannen houden ook in dat de astronauten de motoren van de Age na weer starten en gaan zoeken naar een andere Agena raket welke na de lancering op 23 okt. as. van de Gemini VI nog in een baan om de aarde zal draaien. Armstrong is in 1949 als 19-jarige als piloot by de marine begonnen. Tydens de Koreaanse oorlog werd hy door Chinees luchtafweergeschut neergeschoten. Met, zyn parachute kwam hy veilig aohter de linies der VN. terecht. Op één van zyn 78 ooriogsvluchten werd een stuk van de vleugel van zyn toestel afgerukt door een kabel welke de communisten over een vallei ge spannen hadden. Verder werd eens zyn toestel op 78 plaatsen door kogels en granaten getroffen. Na zyn demobilisatie is Armstrong aan de universiteit van Purdue afge studeerd als ingenieur in de bouw van ruimtevaartuigen. Hy werd invlieger en maakte zeven vluchten met het experimentele X-15 toestel en het moederschip B29 dat de X-15 onder de vleugels vervoerde. De bekende wielercrack Peter Post zal met enkele tientallen Belgische collega's binnenkort naar een ande re baas moeten oqtzien. Een interne „oorlog" tussen de Belgische fa brieksmerken Flandria, Libertas en Solo Superia is uitgegroeid tot een complete openbare rel, die nu heeft geresulteerd in het ontslag van hun renners. Volgens Flandria en Libertas. on der wiens vanen onder meer Peter Post, Jan van der Vleuten en Jan Pieterse rijden, is de keuze van de acht Belgische professionals voor de wereldkampioenschappen op de weg de reden. Zij menen dat de wieler bond eens het oog op hun cracks had moeten laten vallen, en niet op de volgelingen van Rik van Looy, die voor Solo Superia rydt. De Belgi sche renners maken zich echter niet ongerust over dit ontslag- door vele fabrieken zyn reeds oontacten aan geboden en de kans ls groot dat de hele Fandria en Libertas-plceg bin nenkort weer onder andere pannen zal zyn Wat Post gaat doen is nog niet bekend. Vermoedelyk zal hy na dat zijn contract is afgelopen, eerst nog enkele zesdaagsen doen. Hy is ondertussen reeds benaderd door Franse, Spaanse en Italiaanse bedry- ven. Ook voor Van der Vleuten en Pieterse is de toekomst nog in ne velen gehuld. Strijd schaaktitel open Dinsdag zyn de afgebroken par tyen uit de 8ste en 10de ronde van het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap uitgespeeld. Zuidema verloor zyn afgebroken par ty tegen Prins, waardoor de stryd om de titel met nog één ronde te spelen volkomen open bhjft. Vier man Kuypers, Langeweg, Prins en Zuide ma hebben nu met 6V2 punt de leiding. Kuypers heeft echter aan een gedeelde eerste plaats genoeg om zyn titel te prolongeren. De uitslagen luiden: BergsmaEnklaar 0-1; JongsmaRee 0-1; Zuidema—v. d Berg %-Vi; BergsmaJongsma 0-1; Van Wyngaarden—Enklaar Zuidema—Prins 0-1. Stand na 10 ronden: 1, 2, 3, 4. Kuypers, Lange weg, Pruis, Zuidema, elk 6'2 pnt,; 5. Bredewout 6; 6. Jongsma 5; 7, 8, 9. Van der Berg, Ree, Enklaar 4^i; lO. Van Wyngaarden 4; 11. Bergsma 3, 12. Hoogendoorn 2% punt. By het Capablan.ca-herdenkings- toemool in Havana zegevierde de Nederlander Jan Hein Donner dins dag over de Cubaan FTancisco Perez en bracht daarmee zyn score tot iets bovende de vyftig procent. De grote verrassing van de achttiende ronde was de nederlaag van Bobby Fischer (VS- tegen de Rus Ratmir Cholmov. Joegoslaviër Borislav Ivkoc plaatste zich door een overwinning op de Bulgaar Georgi Tringov al leen op de eerste plaats met 14»4 pnt. De Rus Smyslov, die de leiding met hem deelde, kwam tegen de Tsjech Pachman niet verder dan remise. Fischer staat derde met 12 pnt en een afgebroken party. weer geheel In motorzesdaagse De belde Nederlandse vaasteams In de internationale motorzesdaagse op het eiland Man hebben dinsdag stui vertje gewisseld. He1 a-team, dat de eerste dag wegens motorpech van Jan van Dobben met zestien straf - punten had afgesloten, mocht dins dag tengevolge var een algemene amnestie (een gedeelte van het par koers werd geneutraliseerd) met een blanco puntlyst aan de tweemaal 156 km. lange terreinrit, gevolgd door een rem- en acceleratieproef, begin- Daarin ontmoetten Frits Selling, Jan van der Hoek. Hein van Olst en Jan van Dobben geen moeilyk- heden van betekenis, zodat zy nog volop in de stryd zyn om de Zilveren- Vaas. Het B-team daarentegen, dat de eerste dag zonder strafpun- ten was doorgekomen, had op de tweede dag constant gezelschap van het pechduiveltje. Henri zydemans Jawa was niet meer vooruit te kry- gen. Het slypsel van de kapotte zui ger vond de ongelukkige ryder tot in de bougie. Cees van Ryssel maakte het eind van de tweede proef -- slipper en reed pardoes tegen de controleklok op. Dat kostte hem elf strafpunten. Daarmee was aan alle onfortuin nog geen einde gekomen. Rudi Boom's motor liep vast, het geen hem op 13 strafpunten kwam te staan. Alleen Simon Schram haal de finish op tyd. To' zyn geluk ging het laatste stukje van het traject bergafwaarts, want op de top aan gekomen weigerde de motor alle dienst. Freewheelend kwam de man uit Wolvega over de streep. In het vrije kwartiertje voor de wedstryd van vandaag zal hy heel wat werk moeten verzetten om een kans op een gouden plak te behouden. BRIDGE. Nederland op derde plaats BRIDCETITEL Het Nederlandse bridgeteam (he ren) heeft dinsdag m de stryd om het wereldkampioenschap, die in het Casino van Oostende wordt gehou den twee overwinningen behaald. Onze landgenoten schoven daardoor in de algemene rangschikking op naar de derde plaats achter Groot Brittannië en Finland. In de dertiende ronde wonnen de Nederlandse heren met 8759 (60) van Oostenryk terwyi in de veer tiende ronde Zweden met 103—62 (60) ten onder ging. De Nederlandse dames speelden geiyk tegen Zweden: 5553 (3—3). In de tiende ronde verloren de Ne derlandse vertegenwoordigsters met 7939 (60) van Frankrijk, dat in de algemene rangschikking leidt met 43 punten. De stand by de heren luidt: 1. Groot brittannië 67 pnt., 2. Fin land 66 pnt., 3. Nederland 64 pnt.. 4. Italië 63 int., 5. Frankrijk 61 pnt. Stand by de dames: 1. Frankryk 43 pnt.. 2. Groot Brittannië 42 pnt., 3. Zweden 41 pnt., 12. Nederland 20 pnt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9