Ook 's-avonds zien hoe laat I is op kerkklok Vier jaar geeist voor doden van jonge Turk DEMONSTRATIE Jeugdboek Leidse leraar bekroond „Zaak van liet liart" GOLDEN FICTION FILTER golden m fiction y Stuk Renihrandtspleiii onder de hamer door Sporttoto Rijksweg IV-B komt uiterlijk "71 gereed LEtDSCH DAGBLAD WOEKSDAO M SEPTEMBER ISO TWEEDE BLAD Als geld op tafel komt Er is een kans dat de torenkiok van de Petruskerk wordt ver licht. Zoals bekend besloot de Leidse raad onlangs om een deel van de kosten bij te dragen in de verlichting van torenuurwer ken. Nu de reconstrcutie van de Lam- menschansweg vrijwel gereed is. is het niet uitgesloten, dat het uurwerk van de Pet l kerk voor een dergelijke ver- I lichting het eerst in aanmer king komt. Het kerkbestuur van deze parochie heeft namelijk een schrijven var W. ontvangen, waarin het col lege meedeelt vijftig procent van d« aanschafkosten van de verlichtings- 'apparatuur en het aanbrengen daar- te betalen tot een maxium be drag van f 3000.-. Volgens een gedetailleerde prijs opgave zullen de kosten f. 6500.- be dragen. zodat het kerkbestuur een bedrag van f 3500, - op tafel moet leggen. Hoe graag het kerkbestuur van de Petrusparochie op het voorstel van 3. en W. in zou willen gaan. het lijkt, jammer genoeg, niet mogelijk e zijn. Tenzij er parochianen of ndere Leidenaars zijn, die persoon- ijk zo sympathiek tegenover het ilan staan dat zij er iets voor over ïebben. Dit plan zou dan buiten de k'erkekas om toch uitgevoerd kunnen worden. Dit kan alleen maar worden toe- gejuigt, temeer daar de Petruskerk- een ontwerp van architect Krophol ler al dertig jaar bestaat. Aangezien het hier in feite niet alleen een rooms-katholieke aange legenheid betreft hoevelen kijken niet dagelijks op deze grote klok? .mag het gironummer van het kerk- jjjf'bestuur niet onvermeld blijven: 185991 („verlichting torenuurwerk"» De miljoenste Hedenmorgen heeft de Sporttoio de miljoenste deelnemer ven het nieuwe seizoen ingeschreven. Het is de heer N. van der Zwet in het Zuidhollandse dorp Noorden. De directeur van de sport to to, de heer J. Muylenburg. is zijn miljoenste „klant" persoonlijk gaan gelukwen sen met medebrenglng van een fraai Mr. Jonkman bepleit samenwerking Kamers O "Bij de aanvang van de openbare .vergadering van de Eerste Kamer beeft mr. J. A. Jonkman, de opnieuw benoemde voorzitter van de Senaat, aangedrongen op meer samenwer king tussen beide Kamers der Sta ten-Generaal. Hij merkte op. in het verleden enkele onvolkomenheden inzake deze samenwerking te hebben geconstateerd en deelde mee, terzake in overleg te zullen treden met zijn ambtgenoot van de Tweede Kamer, F. J. F. M. van Thiel. rf BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN P. Groenendijk Johannes, hanna. dr. M. Mulder: Anita Johanna Maria. Slats en C. J. der Kamp; Jacqueline, dr. Nagtegaal en E E Goor; J Pleter. zn. van J. C. Liebeton Boom en J. P. van der Lelie. OVERLEDEN. P J Nigten. 75 Jaar, echtgei Officiële publikaties VAN WEGEN. LANEN ENZ. dat te beginnen op maandag 4 oktober het bepaalde bij kei 17 der Verordening op wegen daarin gelegen of dai behorende bruggen" én andere kunstwerken, voorzover die bijzonder eigendom zijn en zonder verhindering door of van wege rechthebbende* voor het publiek verkeer openstaan, alsmede over alle wateringen en sloten en de riolen ter "anging daarvan gemaakt, benevens de die bijzonder eigen- LEIDEN, 21 september 1965 De jury van de jeugdboekenprijs- raag 1965, uitgeschreven door de uitgeverij Callenbach te Nijkerk heeft •rste prijs in de categorie oudere jeugd, toegekend aan de heer Sipke van der Land te \V manuscript „Ik heb De heer Van der Land is als leraar Nederlands en Godsdienstken nis verbonden aan het Christelijk Lyceum te Leiden. Het thans be kroonde werk is zijn eerste boek: wel heeft hij reeds talrijke artikelen in tijdschriften en enkele korte verhalen op zijn naam staan. „Ik heb een mes" beschrijft de on stuimige ontwikkeling van een In dische jongen in een opvoedings tehuis in ons land. waar ontspoorde en mislukte jongens elkaar en de leiding voor schrikbarende moeilijk heden plaatsen, maar waar ook kos telijke humor en echte vriendschap bestaan. Morgenavond op t.v, „De zaak van het hart" is de titel van een belangwekkende televisie documentaire, die morgenavond van twintig over acht tot negen uur door de AVRO wordt uitgezonden „De zaak van het hart" wordt gepresen teerd door de cardioloog A. C. Arnt- zenius van het Academisch Zieken huis in Leiden. Verder wordt hieraan meegewerkt door o.a. prof. Snellen en prof. Brom van het Academisch Ziekenhuis in Leiden en prof. De Haas van het Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde in Leiden. In het programma wordt de kij kers een overzicht gegeven van de verschillende oorzaken van hart- en vaatziekten en van de stand van zaken bij de wetenschappelijke be strijding hiervan. De hart- en vaat ziekten zijn de grootste doders in de moderne samenleving. Niet minder dan de helft van alle sterfgevallen door ziekte in West-Europa heeft een hart- of vaatziekte als oorzaak. In ons land sterven gemiddeld iedere week vijfhonderd personen aan deze j ziekten die in tegenstelling tot veler mening geen ouderdomsziekten zijn. Oosthoek I kampioen Het Leidse klaverjas-kampioen- leain „Oosthoek I" heeft in de kan- tine van de firma Van Berkel te Rotterdam tegen het Rotterdamse j kin.pioensteam „Berkel I" met suc ces gestreden om het kampioenschap van West Nederland. Door met ruim verschil van het Rotterdamse team te winnen legde „Oosthoek" voor de 1 tweede achtereenvolgende maal be slag op het kampioenschap en c tinueerde voor één jaar het bezit de hieraan verbonden RBKB - i selbeker. r ■ge jfc. WM FILTER W/A CIGARETTES L. Voor filterrokers met een eigen stijl Tijdens vechtpartij in Venlose bar Overigens heeft het in de finale tegen het zeer sterke Van Ber- kelteam weer niet aan de nodige spanning ontbroken. Hoewel de Oost hoekers na de tweede ronde met 580 punten voor stonden was dit nog geen veilige voorsprong tegen een L^am met de speelsterkte van „Ber kel I", dat in de twee volgende ron den dan ook prompt de achterstand met ruim 200 punten reduceerde. In de laatste ronden speelde het Leid se team echter dermate sterk dat bij de cindtelling kon worden vast gesteld. dat de Leidse voorsprong tot niet minder dan 1630 punten was op gelopen en Oosthoek het kampioen schap ditmaal dus met een record verschil <v.j. 910 ptn.) had behaald. De einduitslag was: Oosthoek 21398 punten; Van Berkel 19768 punten. Het meest succesvolle koppel werd ditmaal gevormd door de heren A. H. Slierings- en A. Montanje, dat met 4942 punten de „topscore" van de avond liet noteren. Het kam pioenschap bestond uit de heren: J. la Lau. J. Feije. A. Montanje. A. H. Sherings, G. Montanje. G. Cra- ma. en J. Hogervorst. I Voor de Roermondse rechtbank is gisteren de zaak van de doodslag op een jonge Turkse gastarbeider Riza Polat in Venlo hervat. Op 20 juni moest de behandeling worden afge- broken wegens het niet verschijnen van een der hoofdgetuigen, de bar man J. Jacobs uit Venlo, die op de noodlottige avond (2 januari 1965) In de Palermobaa* werkzaam was. Tegen de hoofdverdachte m deze zaak. een 21-jarige ex-soldaat uit Venlo. drie maal jeugdkampioen worstelen en eenmaal kampioen ge wichtheffen, aan wie doodslag ten laste werd gelegd en die de nood lottige klap met een autokrik op het hoefd van de Turk had gegeven. ei?te de officier van Justitie mr. W Barte'5 vier jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdachte barstte op het horen van deze eis in een hevige huilbui uit. Op top pvramide Verdachte draagt in dit drama niet alleen de schuld, betoogde de officier van Justitie, maar hij stond toevallig op de top van de pyramide van gewelddadigheden in de Paler- mobar. Hij werd door zijn bendege noten als „dommekracht" gebruikt. De situatie in de Palermobar schil derend zei de officier, dat toen een van de Turken naar het toilet wilde en daarbij een stomp opliep van een Venlonaar, heel de Palermobar als het ware ontplofte. De Turken wer den in deze bar wel geduld, maar toen er in het domein van de jonge Venlonaren een klap viel. kwamen allen in het geweer en de achtervol ging begon. In deze doorgeschoten caféruzie zoals de officier het noem de, gaf vei-dachle de klap. Hij had dat zelf toegegeven en anderen had den het gezien. „Ik sloeg toen htf op mü afkwam", zei verdachte. Maar die voorstelling van zaken verwierp de officier. De Turken waren op de vlucht en zij waren allen ongewa pend. Geen getuigen De nieuwe getuige Jacobs verklaar de, dat verdachte de Turk Polat van achteren naderde en met een krik neersloeg. Van noodweer kan dus geen sprake zyn of het meest gepro voceerd noodweer zijn. aldus de officier. Opvallend vond hij het overigens, dat er volgens de verkla ring van getuige Jacobs wel tien of meer mensen het gebeurde gezien hebben, maar dat niemand durft of SIPKE VAN DER LAND Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. Cafetariabestormers mogen niet meer op Leidseweg komen (Van onze Utrechtse correspondent) Aan vier Utrechters is het de komende jaren verboden te lopen op de Leidseweg tussen het Stations plein en de Cathanjnesingel. Deze bijzondere voorwaarde is verbonden aan de straf die de meervoudige kamer hun vrijdag heeft opgelegd wegens vernieling, mishandeling, be lediging en huisvredebreuk. Het viertal had vorige maand een plan opgesteld een cafetaria aan de Leidseweg in Utrecht binnen te val len. omdat men wel vermoedde dat de koffie geweigerd zou worden wegens vroeger wangedrag. Toen dit ook gebeurde, richtten ze een grote vernieling aan en mishandelden een buffetchef. Tegen drie van hen zijn straffen van tien maanden uitge sproken met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, waarvoor de speciale bepaling geldt. Die is ook van kracht voor de vierde die ver oordeeld werd tot zeven maanden met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. De uitspraak werd gisteren ge daan door de president van de meer voudige kamer in Utrecht. (Van onze A'damse correspondent) Veilingmeester Christiaan Bolle heeft gisteren het definitieve einde ingeluid van het voormalige café restaurant Heck's aan het Rem- brandtsplein in Amsterdam. Gezeten onder het balkon, waar vroeger show orkesten optraden, begon hij met de verkoop van de inventaris. Er moet zoveel onder zijn hamer door dat de veiling ook vandaag nog door gaat. De heer Bolle krijgt voor de in ventaris van het café-restaurant, dat het laatste jaar door de nieuwe eige naar M. Caransa met veel verlies on der de naam „Marcel" werd voortge zet geen indrukwekkende prijzen. Fauteuils, stoelen, tafels verwissel den voor één of twee tientjes van eigenaar. Voor twee podiums, die in gezet worden op 25 gulden, krijgt de heer Bolle na veel vijven en zessen een koper, die er 22 gulden voor over heeft. Twee zestig vierkante meter grootte tapijten die een half jaar ge leden nieuw 70 gulden per vierkante meter kosten gingen weg voor 1000 gulden per stuk. Het is een triest ge beuren. Een belangrijk deel van het Rembrandtsplein gaat voor een appel en een ei stukje bij beetje de deur uit. „Belachelijk goedkoop", zegt de veilingmeester Bolle. Het oude Heck's gaat echter niet geheel verloren. Ca ransa wil beneden een nieuw café- restaurant inrichten en boven een bioscoop. Van de 770.354 Nederlanders, die het afgelopen weekeinde voor een record inleg van f. 1.091.830,80 zorg den, hadden er zevenentwintig der tien uitslagen juist voorspeld. Zij delen de eerste prijs van f. 198.167,20. Elk ontvangt bruto f. 7.339. Voor de tweede prijs (f. 108.091,20) waren 516 gegadigden, van wie er twee waren met twee kolommen en een met vier kolommen. Zij krijgen een bedrag van f. 207,50 per kolom. De derde Prijs levert de voorspel lers van de eerste acht wedstrijden f. 59 per kolom op. De f. 54.045,60 wordt gedeeld door 915 prijswinnaars. Cabaretavond voor militairen De dienst Welzijnszorg organiseer de gisteravond in de kantine van de Leidse Doelenkazerne een cabaret avond, waaraan vele bekende arties ten meewerkten. Het ontbreken van namen op het programma als The Jumping Jewels. ZZ and the Maskers of andere gevierde beatgroepen was voor veel militairen kennelijk aan leiding om deze avond niet te be zoeken. De cabaretavond is ondanks de slecht gevulde zaal een succes ge worden. Conferencier Peter Piekos imiteerde heel verdienstelijk de stem men van minister Luns en Ko van Dijk. Het accordeonduo Jane en John en goochelaar Peter Oran, die ver volgens optraden, deden het voor de op dit gebied verwende militairen wat „gewoontjes". ..The Wimies" oogstten veel byval met enkele leuk gezongen liedjes. „We vinden het erg leuk voor militairen op te treden', zeiden de Haagse meisjes na afloop. Zij malcen met het cabaretgezelschap een tour nee langs kazernes en militaire in richtingen. Tobi Rix (met zoon Jer ry) bracht enkele zeer gevarieerde nummers en zangires Rita Hoving zong originele liedjes. Het Saturne- kwartet zorgde voor de muzikale om lijsting. Het gezelschap heeft de mi litairen van de Koksschool een ge zellige avond bezorgd en dat is het belangrijkste. Haagweg 15, Leiden, telefoon 4044 wenst te getuigen. Dat zegt wel iets over de verhoudingen. Ter zitting toonden sommige ge tuigen weer enige angst. Ook getuige Jacobs wenste aanvankelijk liever geen eed af te leggen, maar deed zulks op aandringen van de voorzit ter. mr. Franquinet. Deze getuige had ook gezien, dat een andere ver dachte de op de grond liggende Turk schopte. Van deze kreeg weer een andere verdachte een wieldopsleutel en een fietspomp. Ook had hij niet gezien, dat de Turken gewapend waren. Men trok er op uit onder de kreet „Ga ze na en sla ze neer". Geen nozemrel De verdediger, mi*. Nederveen, be streed. dat de jongelui de voorop gezette bedoeling zouden hebben ge had om herrie te schoppen. Ook zag hij de situatie zo, dat de jonge Tur ken in de Palermobar slechts geduld werden. Het was geen nozemrel. De Turken waren volgens spreker ook geen lammetjes, gezien het bebloede hoofd van een der getuigen. Spreker geloofde dan ook niet aan rijp be raad en kalm overleg, maar hield het op zwaar lichamelijk letsel toe brengen. de dood ten gevolge heb bend. Hij vond de geëiste straf dan ook te zwaar. Ook tegen de andere verdachte, een 27-jarige betonwerker, eiste de officier vier jaar gevangenisstraf met aftrek wegens medeplichtigheid aan deze doodslag. Mr. Bartels zag hem als een bui tengewoon laffe man op de achter grond. die het spel zo geraffineerd speelde, dat anderen voor zijn daden moesten opdraaien. Deze verdachte was ook de man die de krik, waar mee de ongelukkige slag tegen het hoofd van de Turk werd gegeven, had verschaft. Hij had hem uit zijn auto gepakt en aan de hoofdver dachte gegeven onder de woorden: „We gaan er achter aan". Deze ver dachte was het ook. die de zwaar gewonde Polat, nog een keiharde schop had gegeven. Dat de man mede tengevolge daarvan zou over leden zijn, kon echter niet worden vastgesteld. Volgens begroting c CC Rijkswegenfonds Uit de begroting voor het Rijks wegenfonds blijkt, dat achttien pro jecten zijn toegevoegd aan de reeds bestaande wegenplannen, die in 19701971 gereed moeten komen. Daartoe behoort ook de reeds lang geprojecteerde Rijksweg IV-B. die ten zuiden van de Leidse agglome ratie een verbinding zal gaan vormen tussen de „oude" Rijksweg IV van Den Haag via Wassenaar-Haagse Schouw-Oegstgeest naar Amsterdam en de nieuwe Rijksweg IV-A ten oosten van Leiden van Ypenburg via Zoeterwoude, Leiderdorp en aquaduct Ringvaart naar Burgerveen. waar deze aansluit op de Rijksweg IV naar Amsterdam. Het trace van de nieuwe Rijksweg IV-B is overigens nog niet vastgesteld. De weg zal waarschijn lijk iets ten zuiden van het Haagse Schouw, namelijk op het punt waar de omlegging via de nieuwe Rijnbrug van de huidige weg afslaat, op Rijks weg IV aansluiting vinden, ongeveer by Allemansgeest de Vliet kruisen en ten zuiden van de kern van Zoe terwoude aansluiten op Rijksweg IV-A. Op den duur zal deze nieuwe weg in de richting Utrecht worden doorgetrokken om by Bodegraven aan te sluiten op de Rijksweg Den HaagUtrecht. De nieuwe weg is niet alleen van belang als verbinding tussen twee grote wegen, ook voor de ontlasting van het verkeer in de Sleutelstad, aangezien deze weg een groot deel van het .nterlocale verkeer kan verwerken, dat nu nog door het centrum van Leiden geperst wordt. VERF VERRAADT LEIDSE WEGPIRAAT Het verhaal dat een 33-jarige ver tegenwoordiger uit Leiden bij de politie afstak, hoe zyn auto aan die strepen blauwe verf kwam. vend bij de Haagse politierechter beslist geen geloof. In de overtuiging, dat de beste verdediging de aanval is, be toogde de man n.l., dat toen zijn auto in Delft aan de Hippolytusbuurt geparkeerd stond, hy door een on bekend gebleven auto was aangere den. Doch laat nu juist aan deze vertegenwoordiger worden verweten, dat hij een blauwe auto had aange reden en als gevolg daarvan de blauwe streep op zijn wagen door de politie was ontdekt. Er kwam nog by, dat iemand de aanrijding had zien gebeuren en het autonummer van de Leidenaar op een briefje had gezet. „Het verhaal van verdachte is al te doorzichtig." zo stelde de officier van Justitie vast. De eis luidde f. 100 boete voor de aanryding, nog eens f. 100 voor het wegrijden benevens voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid gedu rende drie maanden. De rechter veroordeelde tot resp. f. 60 boete en f. 100 boete.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3