Brandt (na nederlaag) in een moeilijk parket kunst kaleiöoscQQp Australisch geschenk Jaan het Rijksmuseum SPD zoekt naarstig naar de oorzaken van teleurstelling Franse vrouw slaat De Gaulle hoog aan Eerste expositie in Amsterdam van het intantiquariaat LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG JS SEPTEMBER 19«5 VIJFDE BLAD Eredoctoraat van Amsterdam voor ir. V. W. van Gogh De senaat van de universiteit vai Amsterdam zal op 10 januari 1966 lijdeus de openbare senaatszitting ter {flegenheid van de 334-ste dies nata- !is van deze universiteit de titel joctor honoris causa in de letteren rerlenen aan ir. Vincent W. gogh (75) uit Laren. Dit eredoctoraat wordt verleend op jrond van het eminente werk, dat ir. Van Gogh heeft verricht bij het rerzorgen van de uitgave van de brie- n zijn oom, de schilder Vin- an Gogh aan diens broer en uister en zijn verdere bijdragen tot inze kennis betreffende het leven Vincent van Gogh en het begin e geschiedenis van de modern® De stimulans en de hulp die ir. Van Gogh heeft gegeven aan vele rooraans taande studies over en in- [tellingen ten behoeve van de mo- leroe kunst zijn mede aanleiding ge- reest zijn betekenis voor de weten- I jchap op deze wijze te eren. L Als promotor zal optreden prof. dr. A l L. C. Jaffé. Beeldhouwer gooit stoel door raam U2 van notaris De politie ln Zaandam heeft gis teravond proces-verbaal opgemaakt egen de Amsterdamse beeldhouwer Jutte, die bil een Zaahdamse notaris stoel door een raam gegooid leeft. Jutte, die vorige week een ge- prek heeft gehad met minister Vro- |jk, om. over het door Miletic ver- raardigde beeld „De houtwerker", dat n d oor de gemeente Zaandam gewei- erd is, was gisteravond met het itpaar Miletic bij een Zaandamse lotaris om een regeling te treffen, bat Jutte gerechtigd Is uit naam van ütefóc te handelen inzake het beeld De houtwerker". Miletic vertrekt W amelijk dezer dagen voor een lang- 001 lurige vakantie naar zijn geboorte- and Joego-Slavië. Tijdens het ge prek bij de notaris wond Jutte zich d op dat hij een stoel pakte en deze j >ardoes door een raam gooide. landbouwers politiemannen, juweliers, v Zij sparen, samen met ruim 1.800.000 andere Nederlanders, bij de Raiffeisenbank. Omdat zij er de keus hebben uit vele spaarvormen en in een strikt persoonlijke sfeer worden geadviseerd. Zij weten, dat zij bij meer dan 1000 banken en bijkantoren óók terecht kunnen voor alle andere bankzaken. Hun spnargefd (samen A\ mrfjani gulden) wordt, door de plaatselijke Raiffetóenbanken, aangewend in de lokale sfeer om de leefbaarheid van het land te vergroten. de spaarbank met volledige bankservice Nieuw cultureel centrum in Venlo Zaterdag 9 oktober a.s. zal mr M. Vrolijk, minister van Cultuur, recre atie én maatschappelijk werk, het gemeentelijk cultureel centrum in Venlo openen. In het gebouw, dat ruim 1 miljoen gulden heeft gekost, bevinden zich een leeszaal, een bi bliotheek en een vrije academie. Ver der zijn er nog ruimten voor exposities en kamerconcerten. Ter gelegenheid van de opening worden er schilderijen tentoongesteld van schilders uit de 17-de eeuw. Herinnering aan dramatische episode gzz Het Rijksmuseum heeft voor de 'deling Nederlandse geschiedenis ?n zilveren munt, geslagen in Ham- ïrg anno 1621, ten geschenke ont- rangen van het Western Australian Museum in Perth, Australië. Deze munt is afkomstig uit het wak van het schip „Batavia", dat, op weg naar Java, in juni 1629 voor kust van zuidwest-Australië op i koraalrif liep en verging. De be- nanning wist zich op een van de Eilanden in veiligheid te brengen, waarna de koopman van de Verenig- Oostindische Compagnie, Frans Pelsaert, met een groep in een sloep verder trok om hulp te halen. Tijdens lijn afwezigheid brak een muiterij uit, geleid door de onderkoopman imus Comelisz. Het was een van tevoren beraamd komplot, met de oorspronkelijke bedoeling om het schip voor de Australische kust over men, de niet in het komplot betrokkenen aan land te zetten om 'ai> Tervolgens als piratenschip de zeeën •re-af te schuimen. Het aan de nieuwe dt omstandigheden aangepaste plan be oogde het schip waarmede Pelsaert tou terugkeren te kapen. Daartoe ffas het nodig niet minder dan 125 loyale mannen, vrouwen en kinde- n in koelen bloede te vermoorden, m kleine groep wist echter te ont komen naar een naburig eiland. Niet alleen slaagde deze groep erin alle aanvallen van de muiters af te slaan, maai- bovendien bereikten deze wei nigen in een nek-aan-nek-race als Russische order voor De Schelde? (Van onze Haagse correspondent) De koninklijke maatschappij „De Schelde" zal vermoedelijk nog een order ontvangen voor de bouw van twee Russische koelschepen. Zoals bekend, heeft „De Schelde" reeds eerder een opdracht van Russische zijde gekregen voor vier koelschepen. Dit deelde de Sowjet-Russische-mi- nister Barajew voor de koopvaardij, die een onofficieel bezoek van vier dagen aan ons land brengt, tijdens een persconferentie mee. De Russische minister heeft in ons land veel contact gehad met het be drijfsleven. Zo heeft hij in Amster dam en Rotterdam gesproken met vertegenwoódigers uit de scheep vaartwereld, reders zowel als scheeps bouwers. Van de reders noemde de bewindsman de K.N.S.M. en Mülier en Co. behalve met de werf „De Schuwe" heeft hij voorts gesproken met vertegenwoordigers van Verolme en de scheepsbouwmaatschappijen, die zijn ondergebracht in de Inter nationale Handels Combinatie (Hol land). De heei Barajew heeft gisteren ook in de Ridderzaal de koningin de troonrede zien uitspreken. Het was voor het eerst in de geschiedenis, dat oen Sowjetrussische minister deze Plechtigheid bijwoonde. eersten het schip „Sardam", waar mede Pelsaert terugkwam om de achtergeblevenen op te pikken. De muiters werden ter plaatse berecht. Een groep Australische duikers slaagde er in 1963 in op aanwijzing van mevr. Henrietta DrakeBroek man het wrak van de „Batavia" terug te vinden. Er werden hoogst belangrijke vondsten gedaan, waar onder een tweetal astrolabiums (voorloper van de sextant), munten en bouwmateriaal voor de toenmalige stad Batavia. De munt is tentoongesteld in de aanwinsten-zaal van het Rijksmu- Expositie over Heyermans ook in Den Haag Van 25 september tot en met 14 no vember is in het Haagse Gemeente museum de expositie te bezichtigen, die georganiseerd is naar aanleiding van het feit, dat vorig jaar een eeuw geleden Herman Heijermans werd ge- De expositie, onder auspiciën van het „Nederlands letterkundig museum en documentatiecentrum" in Den Haag en het Toneelmuseum in Am sterdam, is reeds in Amsterdam ge houden. Getoond worden manuscrip ten, foto's en documenten. Prof. dr. L. frummel, oud-directeur van het letterkundig museum, zal vrijdag avond a.s. de Haagse expositie ope- Prinsjesdagconcert in Den Haag In de Houtrusthallen heeft het Residentieorkest gisteravond het Prinsjesdagconcert gegeven. Mede werking verleende de sopraan Gré Brouwenstein. Het aantal bezoekers bedroeg meer dan vier en een half duizend. Het orkest stond onder lei ding van Louis Stotijn. Onder de luisteraars waren de minister van Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mr M. Vrolijk, de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal mr A. J. Jonk man en vice- admiraal b.d. L. Brou wer, voorzitter van de stichting „Het Residentieorkest". Expositie van Glastra v. Loon In het Reghthuys in Nieuwkoop zal op zaterdag 9 oktober as. een ten toonstelling van tekeningen en etsen van Eelco Glastra van Loon worden geopend, waarbij Hans Andreus een inleidend woord zal spreken. Eelco Glastra van Loon (30) heeft reeds deelgenomen aan groepstentoonstel lingen in het Stedelijk Museum in Amsterdam. De as. expositie in Nieuwkoop, die tot 1 november ge opend zal zijn, is zijn eerste eenmans- tentoonstelling. Naar tijdperk van de spelende mens In het Haagse gemeentemuseum wordt van 2 oktober tot en met 22 november een overzichtsexpositie ge houden van werk van Constant (Nieuwenhuys). Volgens Constant ligt het tydperk van de „homo ludens", de spelende mens. in het verschiet. Wanneer de potentie van de mensheid creatief eenmaal is ontketend, zal zo ver wacht Constant, een levensruimte ontstaan, die ongekende perspectie- biedt. Wat de kunstenaar met zyn toekomstvisie bedoelt, maakt hij reeds duidelijk op de expositie „Den Haag '45'85. waarbij tientallen kleurenprojecties gebruikte om daar een beeld te geven van een stad van de toekomst. „Opruimen van het puin" (Van onze correspondent in Bonn) Na de nederlaag van de so ciaal-democraten in de verkiezin gen voor de nieuwe Westduitse bondsdag gaat de belangstelling in de bondsrepubliek allereerst uit naar de toekomst van Willy Brandt Het „schaduwkabinet" van de socialisten heeft zich voorlopig Binnenkort zal in Amsterdam de „Eerste internationale verkoopten toonstelling van het oude boek" wor den gehouden. Op deze expositie, die in gebouw Arti et Amicitiae (Rokin 112) van 5 tot 9 oktober a.s. zal wor den gehouden, zal een groot aantal hoogst belangrijke oude boeken, kaar ten, prenten, tekeningen enz. te zien zün, tot een gezamenlijke waarde van vele miljoenen guldens. Deze stukken Opera-opdracht voor Andriessen uit New York De componist Jurriaan Andriessen in Wassenaar heeft van de „After- dinner Opera Company" in New Yorx opdracht gekregen een opera van één •iCte te componeren op een tekst van de Amerikaanse schrijfster Ellen Ter ry. De opera, die de titel „Survival" krijgt, is een samenspraak tussen een Inktvis, een zeermeermin en een haai en speelt zich af onder water. De „Afterdinner Opera Company" is een klein operagezelschap onder leiding van Richard Flusser, die er zich speciaal op toelegt programma's te brengen met opera's in één acte. Ellen Terry schreef reeds eerder een tekst voor een operacompositie van de Amerikaanse componist Ernest Kamitz. zijn afkomstig van 63 deelnemers uit 13 landen. Organisatrice is de „Nederlandse Vereeniging van Antiquaren", onder auspiciën van de „International Lea gue of Antiquarian Booksellers". Deze tentoonstelling heeft tot doel kennis te nemen van het materiaal, dat het antiquariaat uit de gehele wereld de belangstellende verzamelaar heeft te bieden. Alle tentoongestelde objec ten zijn voor de verkoop bestemd. In de zalen van „Arti et Amicibiat" zal, door de medewerking van de Amster damse universiteitsbibliotheek, een tentoonstelling gehouden worden van de fraaiste banden, vervaardigd door Magnus, de grootste Nederlandse boekbinder uit de zeventiende eeuw. De buitenlandse deelnemers komen uit België, Brazilië, Denemarken, Frankrijk, West-Duitsland, Engeland, Italië. Japan, Noorwegen. Zweden, Zwitserland en de Ver. Staten wen z(jn eerder gevoelig voor de vi riliteit en de moed van de nationale held dan voor zyn stellingen en standpunten in de Europese of internationale politiek. Bovendien is het merendeel der Frangaises waar schijnlijk nog niet vergeten dat zij voor het eerst hun stemrecht na de laatste oorlog uit de handen van de generaal hebben ontvangen. Kostbare zilveren munten gevonden In de Oostduitsc plaats Stratsund bij Rostock is een tinnen kan met zes kilo zilveren munten, 217 stuks, uit de tyd tussen 1541 en 1626 gevonden. De buitengewoon kostbare munten z(jn ir. hoofdzaak van Duitse herkomst, maar er zijn ook Nederlandseen Oostenrijkse b(j. (Van onze correspondent) Een opiniepeiling die op loet. van het conservatieve ochtendblad „Le Figarowerd georganiseerd, heeft, aan het licht gebracht dat generaal De Gaulle door zijn vrouwelijke landgenoten nog hoger dan door de mannen wordt aangeslagen. Terwijl de diverse peilingen die het Franse instituut voor de publieke opinie de laatste jaren had onder nomen uitgewezen, dat gemiddeld 57 procent der mannen wel tevreden was over hun huidige president, ble ken 63 op de 100 Frangaises achter De Gauale te staan. Zijn vurigste vrouwelijke supporters vindt de ge- neraad-president onder de Frangai- ses die de 65 jaren zijn gepasseerd. Naar de beroepen van henzelf of hun echtgenoten gerekend, heeft het instituut voor de opiniepeiling de hoogste cijfers in de kringen van middenstand, vrije beroepen en leidend kader aangetroffen. De laagste cijfers vond men op het plat teland bij de boerenbevolking. Poli tiek gesproken treft men, afgezien natuurlijk van de Gaullistische par tij, de meeste aanhangsters van het staatshoofd aan onder de conserva tieven en de katholieken. Niettemin toonde ook de helft der vrouwen uit socialistische kring sympathie voor de generaal, die zelfs in deze sector dus nog wel op vele stemmen bij de verkiezingen zal mogen rekenen. Een vergelijkend onderzoek naar de vrouwelijke aanhang van premier Pompidou, die als des generaals „kroonprins" mag worden be schouwd, bewees, dat diens papieren wel aanzienlijk ongunstiger liggen. Van belang Aangezien meer dan de helft van de ongeveer 20 miljoen stemmen die in december over de keuze van een nieuw staatshoofd beslissen, door vrouwen zullen worden uitgebracht, is de uitslag van deze opiniepeiling dus zeker niet van belang ontbloot. Meppeler handelaar destijds bekende In de gevoelens die generaal De smokkel betrof alleen over de jaren Gaulle door de Francaises worden j 1964 en 1965 apparaten voor een toegedragen, spelen zuiver politieke j waarde van meer dan 200.000 gulden overwegingen vermoedelijk niet de Hij was bij deze smokkel door enige voornaamste rol. De Franse vrou- I stadgenoten geholpen. Onverbeterlijke smokkelaar De omvangrijke smokkelaffaire Jn Duitse televisietoestellen, bandrecor ders strijkijzers en andere elektrische apparaten, die in maart van dit Jaar in Meppel aan het licht kwam, heeft al een vervolg gekregen voordat de zaak voor de rechter is geweest. Een 54-jarige Meppeler han. Wlaar, die eind maart hiervoor was aangehou den en na een bekentenis op vrije voeten was gesteld, blijkt zijn lucra tieve smokkelpraktij ken te hebben hervat. Naar thans bekend is gewor den, is de man de vorige week woens dag na een achtervolging dwars door het centrum van Hardenberg door de douane gevat. De man bleek ln zijn auto vijf tv-toestellen en een band recorder uit Duitsland te hebben ge smokkeld. De douanerecherche in Amsterdam die het onderzoek in deze zaak nog niet eens had afgesloten, is meteen maar aan een nieuw hoofdstuk in het omvangrijke dossier begonnen. Ver moed wordt dat de mfn, nadat hij indertijd op vrije voeten werd ge steld, vrijwel onmiddellijk zijn smok kelhandel heeft hervat. En het staat wel vast dat hij de laatste maanden heel wat meer heeft gesmokkeld dan de vijf tv-toestellen waarmee hij op heterdaad werd betrapt. De door de zwijgzaam bij de nederlaag neer gelegd, zonder met directe be schuldigingen te komen. Het is ook wel duidelijk geworden dat het niet de schuld, of alleen de schuld, van Willy Brandt is, dat de stemmingsuitslag zo ongeluk kig voor de SPD is uitgevallen. Met haar 39.3 procent van de totaal uitgebrachte stemmen is ze onder de minimum verwachtin gen van 40 procent gebleven. Van de prognose, dat het tot een „grote coalitie" met de chris ten-democraten zou kunnen ko men, bleef helemaal niets over. Een omstandigheid, die de „schuld" enigszins van Brandt afwentelt, is de ger Schmidt zal uitslag in het Roergebied, en zelfs in geheel Nordrhein-YVestfalen. het dichtst bevolkte gebied van de bonds republiek. Daar steeg de SPD van 37,3 procent in 1961 tot 42,6 procent nu. De CDU daalde er enigszins. Juist in dit gebied heeft Willy Brandt in de moordend vermoeien de verkiezingscampagne het beste deel van zijn energie verbruikt. Is de uitslag hier dan ook een persoonlijk succes voor Brandt? olksleider uitgesloten. De Hambur- aarschyniyk liever burgemeester van zyn stad worden dan hetzelfde gevaar te lopen als zyn collega Brandt. Want dat de Westduitsers er nog niet aan toe zijn socialistisch te stemmen, om welke reden dan ook en waar de fout bij de SPD-organisatoren dan ook gele gen mag hebben, is nu wel duidelijk geworden. Zware debatten Aan de andere kant heeft de ge heimzinnige man op de achtergrond in de SPD, de oud-communist Her- bert Wehner, een nederlaag geleden in zijn eigen kiesdistrict Hamburg- Harburg. al ging de SPD ook in Hamburg van 46,9 procent in 1961 naar 48.3 omhoog. Een tegenslag Incasseerden de so cialisten in het land Baden-Würten- berg waar ze op een flinke toeneming van het aantal stemmen hadden ge hoopt. Wie trof daarvoor de schuld? De plaatselijke partijleiders, aldus werd meteen al vastgesteld, die het niet nodig vonden om het door het hoofdbestuur geadviseerde huisbe zoek op te volgen. Na afloop van de verkiezingen blijft de mening bestaan dat Willy Brandts Noorse nationaliteit tijdens de tweede wereldoorlog hem parten heeft gespeeld bij het werven van de gunst der kiezers. Maar anderen wij zen er op dat het kiezersvolk Her- bert Wehner niet vertrouwt, onder het motto: „wie eens communist was, biyft communist". Buiten schot blij ven dan de minister van Buitenland se Zaken in het zwart-rode kabinet, Frits Er Ier, en de Hamburgse sena tor, Helmut Schmidt. Erler is als Zwaarder dan de coalitiebespre kingen tussen CDU/CSU en FDP zullen dan ook (weliswaar voor al tijd binnenskamers) de beraadsla gingen binnen de SPD-leiding wor den over de nieuwe koers en de eventuele nieuwe leider. Voor Brandt hangt de beslissing over zijn toe komst van deze beraadslagingen af. Het bestuur van de SPD in Berlijn heeft hem laten weten dat het Brandt graa gwil continueren op zijn oost als Oberbürgermeister van de stad. Het stadsbestuur is echter niet zo enthousiast. Brandt heeft al lan ge tijd de lopende zaken in West- Berljjn niet kunnen behartigen. Brandts functie werd waargeno men door partijgenoot Albertz. Deze heeft zich bereid verklaard de „Ober bürgermeister" in te werken en zich dan op de tweede plaats bescheiden terug te trekken. De leider van de CDU-oppositie in Berlijn en vroegere burgemeester van de stad ..Amrehn, reageert tegen deze plannen zo hard als hij kan. Amrehn heeft iedereen die wilde luisteren tijdens de ver kiezingscampagne al verteld dat Brandt de Berlijnse zaak verwaar loosde. Nadat hij door uiterst onver standige tactiek enige jaren geleden zijn fractie in de oppositie had ge- manouvreerd. wil Amrehn nu na tuurlijk alles doen om deze fout die hem alle aanzien in de party be nomen had te herstellen. Het vertrek van Brandt zou diens „ima ge" in Beriyn immers sterk vermin deren en daarmee de CDU weer kan sen geven. Maar hoe groot is Brandts gezag nog in Beriyn? Moet hy voor de tweede maal als verliezer in zijn stad terugkeren? Toch zou het voor de wanhopige positie waarin hy zich nu bevindt, de verstandigste oplos sing zyn. Voorlopig kunnen de so cialistische leiders echter niets an ders doen dan het puin van de ne- om vervolgens miljoen mensen, ruim 70 procent I ernstig na te denken over de blauw- van de totale Indonesische bevolking drukken voor een nieuw programma. Djakarta heeft thans 5 miljoen in- Geen van de kopstukken zal daarbij woners. kunnen worden gemist. Indonesië zucht onder inflatie In verband met de sterke styging, d ie de pry zen van sommige eerste levensbehoeften van de bevolking gedurende de afgelopen maanden hebben ondergaan, heeft bevoorra ding van Djakarta met vier essen tiële produkten: ryst, zout. petro leum (voor koken en verwarming) en suiker. Djakarta en de andere steden op Java hebben het meest te Lijdtn onder de inflatie van de roe- pia. Op Java wonen meer dan 70|derlaag op te

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15