ïevige spanning in vissersplaats Urk Mitterrand maakt zeer goede indruk bij pers De Gaulle wil Franse controle op VS-basee Verklaring over Bridlington in raadsvergadering KIESPIJN? ^jn: (X) Uitvinding van Brit zon benzineverbruik tot helft verminderen Senaat akkoord met de natte-mijnwet LKIÜSCH DAGBLAD WOENSDAG 21 SEPTEMBER IMS Burgemeester Bossenbroek t „Ik neem mijn woorden over LIrker-waarheid, terug". (Van onze Zwolse correspondent) fat ik donderdag in een radiouitzending heb gezegd, had nader inzien beter niet kunnen zeggen". Dit vertrouwde jgemeester K. Bossenbroek ons gistermiddag toe in een ge- tk over zijn uitlating, dat de Urkers als gevolg van hun levendige fantasie nog wel eens op gespannen voet met waarheid leven. De opmerking sloeg in het dorp in als een Met name in visserskringen werd het de burgemeester rst kwalijk genomen, dat hij via de radio, en dus op wereld- Ie schaal, de inwoners van de gemeente voor leugenaars had taakt. ma ïk et radiogesprek dat vorige donderdagavond werd •zonden in de NCRV-ru- c „Radiokrant van Neder- werd gevoerd na de te- omst van de heer Bossen- k uit de Engelse haven- ts Bridlington. Zijn reis had doel om persoonlijk een on- x oek in te stellen naar de ij urtenissen, die zich in lington enkele dagen tevo- hadden afgespeeld. Naar n zeggen zou Urker vissers loegang tot de haven nogal Ihandig zijn geweigerd, on es het feit, dat volgens het ivangen weerbericht storm Dmst was. heer Bossenbroek kwam tot an- gevolgtrekkingen dan de Urker rs. zyn (afwijkende) mening gaf het radiogesprek ten beste zon- Jaarbij in details te treden. Op Waag van verslaggever Goos iphuis hoe dit verschil in ziens- moest worden verklaard liet emeester Bossenbroek zich de ge- [de opmerking onder de Urker 'heidsliefde ontvallen, isteren zei hij ons: „Eerlijk gezegd ik deze uitlating terug te ne- Het radiovraaggesprek werd on bereid gevoerd en ik heb me te gerealiseerd, dat je bepaalde ka- Brschetsen wel kunt geven in kring, maar niet voor de radio Irk ben ik gewend te zeggen, wat enk, door de luidspreker klonken woorden te ongenuanceerd", laas was het kwaad geschied, dat nu eenmaal sterk emotioneel i fctond na de uitzending op zijn De gemeenschap was de mening daan, dat de burgemeester zich Advertentie niet op deze wijze over de Urkers had mogen uitlaten. Te meer niet omdat de vissers van de Bridlington-affadre in het dorp bekend staan als dege lijke mensen. „Gazeusedrinkers, om dat zij geheelonthouders zijn. Nota belen, van wie er enkele ouderling zijn in de kerk Geen leugenaars. Geschokt Voorzitter K. Hoekstra van de Ne derlandse Vissersbond, geschokt als alle Urkers, greep de telefoon en ver zocht burgemeester Bossenbroek hem een onderhoud toe te staan om na dere informaties te kunnen krijgen over de Bridlington-affaire. Dit ver zoek meende de burgemeester even wel niet te mogen inwilligen. Immers, een kamerlid had inmiddels over deze z.iak vragen gesteld aan de minister en het zou onelegant zijn inlichtingen te geven zolang het antwoord van de minister nog niet bekend was. De heer Bossenbroek: „Ik wilde de minister niet het gras voor de voeten wegmaaien en zei dus tegen de heer Hoekstra, dat ik het beter vond te wachten tot de minister zou hebben geantwoord". De weigering om met de voorzitter van de Nederlandse Vis sersbond te spreken werd in Urk ver keerd uitgelegd. Daardoor steeg de spanning in het dorp en van deze spanning werd misbruik gemaakt. In de eerste plaats door de opgeschoten jongeren, die zaterdagavond de, ge beurtenissen aangrepen om in het dorp stemming te gaan kweken tegen de familie Bossenbroek. De ons on bekende Urker Romkcs maakte daar op per brief de stichting wereldkun- aig van een actiecomité, dat zich „de doorzetters" noemde, en dat van me ning was, dat de burgemeester diende te verdwijnen. Voorts ging gisteren in Urk het ge rucht, dat een „open brief" te ver- Nieuwe gevaren bij Zwitserse Allalin-gletsjer Het voorste deel van de Allalin- gletsjer, waar drie weken geleden 88 arbeiders werden gedood, verplaatst zich met een snelheid van op som mige punten meer dat 20 centime ter per uur. De massa wordt op ver- sche'dene honderdduizenden kubieke meters geschat en vormt een groot gevaar voor de mensen, die nog steecis aan het opruimen zijn. Vast gesteld is dat zij op het eerste sig naal niet eens kunnen vluchten wanneer de massa omlaag komt, daar hebben ze geen tyd meer voor. De kloof tussen de voorste massa en het gletsjerlichaam is el enige tien tallen meters breed. Men tracht nu de lichamen te bergen met het spui ten van water onder hoge druk, waarvoor de pompen met hef- schroefvliegtuigen zijn overgebracht. Oppassers moeten dan van verre toekijken wat er gebeurt. In totaal zijn 27 doden geborgen en geidentificeerd, 61 worden nog vermist. Praivda heeft wachten zou zijn waarin teleurstel ling over het beleid van de burge meester zou worden uitgesproken. Gezagsverhouding Deze niet voorziene ontwikkeling rond de persoon van de burgemeester, ging velen verdrieten. Enerzijds dach ten zij aan de preek, die dominee H. R. Groenevelt, zondag had gehouden en waarin de „gezagsverhouding" centraal was gesteld. Anderzijs hiel den zij voor ogen, dat burgemeester Bossenbroek zich altijd en niet zonder succes voor Urk ten volle heeft gegeven. Succes, dat nog voor een deel moet worden toegeschreven aan de openhartige wijze, waarop door hem zowel het goede als het kwade ten tonele werd gevoerd. Overigens ziet het er naar uit, dat de spanning op het punt staat te worden weggenomen. Burgemeester Bossenbroek heeft namelijk gisteren overleg gepleegd met de directie Vis serijen van het ministerie van Land bouw en Visserij. Van die zijde is hem de vrijheid gegeven een verklaring over zijn bezoek aan Bridlington af te leggen. Er behoeft gezien de span ningen in Urk niet gewacht te wor den op het antwoord van de minister. Burgemeester Bossenbroek zal zijn verklaring vrijdagavond aan het be gin van de raadsvergadering afleggen. De Urkers staan er om bekend, dat zij nooit blijven doorzeuren over een afgedane zaak. Vrijdagavond zal dan eok. naar mag worden aangenomen, definitief i bassadeur in Praag. In april een streep worden gezet onder Brid- werd hij vice-minister van Buiten- üngton, onder het radiogesprek en landse Zaken. Roemiantsew zou om onder het geweigerde onderhoud. gezondheidsredenen zijn afgetreden. hoofdredacteur Officieel is bekendgemaakt, dat A. Rocmianlsew als hoofdredacteur van de Prawda, het orgaan van de Rus sische communistische party, is ver vangen door M. Zimianin, plaatsver vangend minister van Buitenlandse Zaken van de Sow jet-Unie. Zimianin is volledig lid geweest van het Centrale Comité van de par ty in 1952 en hoofd van de afdeling centraal-Europa van het ministerie van Buitenlandse Zaken in 1953. In januari 1956 werd hy benoemd tot ambassadeur in Hanoi, waar hij twee jaar bleef. In 1960 werd hij am- Ad verten tie Wie Is in staat om voort durend onder hoogspan ning te werken? Niemand! Uw lichaam verdraagt veel, maar niet alles, wie is de situetie meester. Om iedere situatie te be heersen is het zaak gezond en uitgerust te zijn. Neem vóór de maaltijd en vóór het slapen gaan een glas versterkende bloedwijn. Niet een willekeurig merk, maar Pléegzuster bloedwijn: het merk met ervaring in. goede zorg. Pleegzuster bloedwijn - even innemend als versterkend - voor wer kers van vandaag! rode pleegzuster bloedwijn de smaak-volle energiedrank Kandidaat voor Franse presidentschap (Van onze Parijse correspondent) De liberale oud-minister van Bin nenlandse Zaken, Francois Mitter rand, die zich onlangs op eigen ini tiatief als pionier der linkse krach ten kandidaat stelde voor het presi dentschap der republiek, heeft gis teren in die nieuwe kwaliteit In Pa rijs zUn eerste officiële persconferen tie gehouden, waarvoor onder de binnen- en buitenlandse journalis ten grote belangstelling bestond. Na oen kritische en scherpzinnige analyse van het gaullisme en het persoonlijke regime van generaal De Gaulle, lichtte Mitterrand zijn poli tieke en sociale opvattingen over een moderne republiek omstandig toe. Verbetering van het onderwijs noemde hij een der dringendste ta ken waarvoor Frankrijk zich mo menteel ziet geplaatst. In de bui tenlandse politiek toonde hij zich een voorstander van goede betrek kingen in alle richtingen, terwijl hy generaal De Gaulle verweet met bij na iedereen ruzie te willen zoeken. Met het huidige staatshoofd was hij het niettemin eens, dot de Noordat - lantische verdragsorganisatie (NAVO) op de helling moet, ofschoon hij De Gaulle's agressieve dwingelandijen, waardoor hij dat doel poogt de for ceren, met nadruk van de hand wees. Eveneens kantte Mitterrand zich met kracht tegen de obstructie, waarmee De Gaulle de E.E.G. ondermijnd zon der voor Frankrijk enig ander alter natief te stellen dan een nationalis tisch isolement, dat niet alleen voor zijn land maar Moor heel Europa slechts de donkerste perspectieven opent. Toen de kandidaat de vraag gesteld werd hoe zijn houding tegenover de communisten was, haalde Mitterrand een brief uit zijn zak, die hij zojuist van de secretaris-generaal der com munistische party, Waldeck Rochet had ontvangen. Mitterrand vertelaar de dat hy by geen enkele party om steun zou bedelen, maar dat alle stemmen der linkse stromingen hem welkom waren. Het communistische partybestuur zal deze week zyn hou ding tegenover de kandidatuur-Mit- terrand bepalen en in zyn brief ver zocht Waldeck Rochet de kandidaat zyn programma nader toe te willen lichten. Mitterrand antwoordde, over de hoofden van de journalisten heen, dc communistische leider, dat een president der republiek geen gede tailleerd programma behoefde te pre- sentere.i. De taak van het staats hoofd ligt eerder, zo betoogde Mit terrand. in de arbitrage. Een minis- I er-president moet regeren en het is dus aan hem te zijner tjjd een regeringsprogramma te formuleren. is. Wèg pijn Als u J WITTE KRUIS poeders kiest! Toxopeus en Witte veen tut in de Kanier ils nieuwe leden van de Tweede ®tr zyn gisteren beëdigd de heren •J. Hogen dorp (PvdA), mr. E. H. topeus (VVD) en prof. dr. H. J. "ween (VVD). De heer Hogen- P treedt in de plaats van mr. M. der Stoel, die benoemd is tot Wssecretaris van Buitenlandse Za- t De heren Toxopeus en Witte- 0 nemen de plaatsen in van mevr. 1 Kuiper Struyk en ir. L. G. Unbanning, die beiden oniriag geno.nen. ^Tweede Kamer heeft verder het kngs overleden vroegere kamerlid Schilthuis herdacht. De heer Uithuis was van 1935 tot 1956 lid 'de Kaniei. Tot zijn belangrykste taaamheden behoorden het voor- ^rschap van de parlementaire luètecommisie, die een onderzoek Relde naar het regeringsbeleid in oorlogsjaren. Kamervoorzitter 10 Thiel beschreef de heer Schilt- ls een man van grote yver en minder grote bekwaamheid, luster Vondeling noemde hem een "beeldig burger en een hard wer- kamerlid, die voor menig minis- ïe*n betrouwbaar adviseur is ge it Onthulling van de Neiv ork Herald Tribune (Van onze Paryse correspondent) Een bericht van de „New York Herald Tribune" dat generaal De Gaulle van plan zou zjjn de Ameri kaanse bases in Frankrijk onder Franse controle te plaatsen, Is gis teren in Parys door officiële woord voerders bevestigd noch ontkend. Generaal De Gaulle zou, volgens het Newyorkse dagblad, die cis onlangs hebben gesteld toen de Amerikaanse Vice-minister van Buitenlandse Za ken, George Ball, hem in Parys be zocht. „De „New York Herald Tri bune" lanceerde dit nieuws gisteren als „het nieuwe plan van De Gaulle voor 1966" In hetzelfde plan zou ook zyn voorzien, dat de Franse troepen in Duitsland aan het opperbevel van de NAVO onttrokken werden. Parys Zuid-Afrika uit de ITU gestoten De conferentie van de internatio nale Telecommunicatie-Unie heeft gisteren by een geheime stemming met 59 tegen 27 stemmen en 22 ont houdingen besloten Zuid-Afrika uit de vergadering te stoten. Zuid-Afri ka werd in Montreux vertegenwoor digd aoo; het hoofd van zyn poste ryen. Antony G. Bates, die niet di rect commentaar leverde op de be slissing. Vrydag was op de conferentie het besluit genomen dat deze niet com petent was een delegatie uit te slui ten. De 36 landen van de Organi satie voor Afrikaanse eenheid stel den dc zaak gisteren echter opnieuw aan ne orde en tenslotte zei voor zitter Hustav Wettstein geen andere oplossing te zien dan de kwestie in stemming te brengen, zoals de Afri kaanse landen vroegen. zou wel bereid zyn met Washing ton tweezydige militaire akkoorden te sluiten, waarby bevoegdheden der NAVO-autoritei ten dan echter ra dicaal zouden moeten worden uitge schakeld. De bedoelingen die De Gaulle nu worden toegedacht, liggen in elk ge val wèl in de lyn van zyn militaire en politieke doelstellingen, die gericht zyn op een geleidelyke onttakeling van de NAVO en op verslapping der banden tussen Europa en Amerika. In politieke kringen in Parys neemt men het bericht van het Amerikaan se dagblad dan ook zeker wel ernstig. Het is echter waarschynlyk dat ge neraal De Gaulle dit nieuwe plan liever geheim had willen houden tot na de presidentsverkiezingen, omdat door zyn anti-Amerikaanse politiek in rechtse kringen toch al ruim vol doende weerstanden worden opge wekt. Men mag dan ook aannemen dat van de onthulling van de „New York Herald Tribune" op het Elysée met weinig geestdrift is kennis ge nomen. Helder inzieht Mitierrands antwoord aan de com munisten getuigde niet slechts van een helder inzicht in de juiste ver houdingen. die tussen staatshoofd en regeringschef moeten heersen, ook uit tactisch oogpunt gezien, gaf hy dc communisten het enige antwoord Beslag op vliegtuig opgeheven Aviolanda heeft met de actie tegen de Spaanse chartermaatschappij Tas- sa in zoverre succes geboekt, dat de Spanjaarden gisteren de f 15.000 heb- j ben betaald die de Nederlandse vlieg- j tuigfabriek voor reparaties aan dit toestel van de eigenaar te vorderen j had. Die eigenaar is volgens de pa pieren een Amerikaan in Miami, al was de machine in gebruik by Tas- sa. j Nu de vordering op de DC-6 is vol daan is het beslag terstond opgehe ven. Nog gisteravond keerde de be manning met het toestel leeg terug naar Palma. Intussen biyft de vor- dering ten bedrage van f 35.000 van Avlolanda voor reparaties aan de an dere toestellen, die voor rekening en op naam van Tassa zyn uitgevoerd, dat hy onder de huidige politieke omstandigheden verst rekken kón. Elk overleg met de communisten om hun stemmen te verwerven zou hem op zyn *echterflank minstens evenveel stemmen kosten. De communisten beginnen deze harde waarheid nu trouwens ook zelf in te zien. Het communistische partybestuur is thans in twee kampen verdeeld, doch secretaris-generaal Rochet moet de kandidatyur-Mitterrand eerder wel gezind zyn. Rochet is, niet ten onrechte, be vreesd da' door een eigen kandida tuur zou blijken hoeveel stemmen de communisten de laatste jaren ook in I I rankryk verloren hebben. Door zijn aanhangers op te wekken om op Mitterrand te stemmen zouden de werl elijke krachtsverhoudingen tus sen de linkse partijen dus kunnen worden gecamoufleerd. Volksfront Het is dus de grote verdienste van Mitterrand geweest, dat hy gisteren 1 daat zal stellen. de epubliekeinse Idealen wist te plaatsen, zonder al te vaag te zijn maar ook vooral zonder onnodig de nadruk te leggen op de tegenstellin gen lussen de communisten en de overige linkse partyen. Men had na zijn persconferentie dan cok wel de indruk dat Mitterrand nu een rede ly ke kans maakte na de officiële steun der socialisten deze week ook de zegen der communisten te kun nen krygen. In dat geval zal voor het eerst sedert dertig jaren, sinds de dagen van het Volksfront van Loon Blum de eenheid van het link se Frankrijk, althans electoraal, zyn hersteld En men mag niet vergeten, da' by de jongste gemeenteraads verkiezingen de linkse partyen tesainen ruim 45 procent der stemmen verwierven. HPt is echter ook waar dat generaal De Gaulle zich toer» afzydig heeft gehouden, terwy! het nog steeds waarschyn lyk biyft, dat hy by de komende verkiezingscampagne zichzelf kandi- Samenstelling van Noorse regering nog niet bekend In Noorse parlementaire kringen j verluidde gisteren dat de samenstel ling van de nieuwe niet-socialistische coalitieregering van Noorwegen niet voor oktober bekendgemaakt zal woiden De vier partyen, die de so cialistische regering van minister president Elnar Gerhardsen op 13 september gewipt hebben, blijven zwyger over alle besprekingen met betrekking tot de samenstelling van het nieuwe coalitiekabinet. Gerhardsen biyft hoofd van het zakenkabinet tot het Storting op 1 oktober opnieuw byeenkomt. Olc-v Solumsmoen, woordvoerder voor de minister-president, zei dat Gerhardsen zal aanblyven totdat de begTOting-1966 (die door zyn re gering werd voorbereid) op 9 of 11 oktobei aan het nieuwe parlement is voorgelegd. De samenstelling van de nieuwe regering zou voordien niet bekendgemaakt worden. Een consortium van Britse auto fabrikanten heeft 150.000 pond be taald voor een uitvinding welke het benzineverbruik van auto's byna zou halveren. Aan de uitvinder, ir. William Scott is verder een jaariyks bedrag van 75.000 pond in het voor uitzicht gesteld Indien zyn uitvinding aangenomen wordt. Scotts uitvinding maakt de carbu rator, de brandstofpomp en de lucht en benzinefilters overbodig. Hierdoor zouden de produktiekosten van een gemiddelde Britse auto met 20 pond verlaagd worden. In 40 minuten zou een oude auto voorzien kunnen worden van het aieuwe type benzi netank, waarvan de kosten 12 pond zyn. De nieuwe tank trekt lucht aan, welke benzinedamp in een tweede tank stuwt waaruit de damp recht streeks aan de motor toegevoerd wordt Scott (54». die de tank gebouwd heeft in zyn werkplaats in de tuin van zyn woning even ten zuiden van Londen, zegt dat de voordelen van zyn uitvinding zyn: geen ver spilling van benzine meer by het choken om de motor in koud weer aan de gang te krygen; een hogere topsnelheid; minder vervuiling van de motor: minder slytage van de motor; een schonere uitlaat. Nadat hy zyn uitvinding in zyn Britse Ford aangebracht had was het benzineverbruik gedaald van één li ter per 8.8 km tot één liter per 15 km. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer heeft gistermid dag met 53 tegen 15 stemmen haar goedkeuring gehecht aan de mynwet Belgisch verzet tegen Leemans De Belgische afdeling van de „Unie van verzetsstryders voor een verenigd Europa" heeft gisteren in Brussel geprotesteerd tegen de kan didatuur van de Belgische senator Victor Leemans voor het voorzitter schap van het Europese parlement ln Straatsburg. Leemans heeft zich, aldus het protest, door zyn pen, woorden en gedragingen een trouwe steun getoond van het nationaal- socialisme van de jaren *30 tot de ineenstorting van Hitiers macht. Dor zyn boek „Politieke sociologie" 1937 heeft hij de universitaire jeugd trachten te vergiftigen. Dat Leemans na de oorlog niet veroor deeld werd wordt toegeschreven aan tekortkomingen van de rechtspraak. Leemans verklaarde gisteravond naar aanleiding van de tegen zyn kandidatuur ingebrachte bezwaren, dat er na de oorlog een onderzoek is geweest over zyn functie van secre taris-generaal van Economische Za ken, die hy tydens de oorlog be kleedde. Tot 1947 was hij enige ma len verhoord over zyn eigen zaak en tientallen malen over andere. Daar na werd hy buiten vervolging ge steld. „Ik ben dus onschuldig be vonden", aldus Leemans, die verder verklaarde, dat hy niet wilde dis cussiëren over citaten, die slechts ln hun verband op de Juiste wyze kunnen worden beoordeeld. voor het continentale plat, die de oliewinning op de Noordzee regelt en het de Staat mogeiyk maakt daarin deel te nemen. Tegen het wetsontwerp stemden behalve de VVD en de CH ook de PSP en twee KVP'ers, te weten de heren Thurlings en Gooden. De an ti-revolutionairen, die de vorige week ernstige bezwaren hadden tegen het wetsontwerp, stemden nu voor. In zyn stemmotivering zei profes sor zyistra. dat de AR-fractie zich uit politieke overwegingen niet tegen 't wetsontwerp zal verzetten, hoewel karakter, doel en omvang van de daarin mogeiyk gemaakte staatsdeel neming in de oliewinr haar goed keuring allerminst egdragen. Hy liet echter blyku le behan deling van de algerr,... maatregel van bestuur, die straks de winnings- voorwaarden moet regelen, opnieuw op de zaak te zullen terugkomen. Ook de KVP, die naar ir. Raedts zei, over de plannen van minister Den Uyl verantrust is. zal zich te zijner tyd kritisch opstellen. Dat de VVD en de CH zouden tegenstem men, viel te verwachten, maar waar om de PSP precies hetzelfde deed werd uit hun stemmotivering niet duideiyk. Mr. V an Thiel weer kamervoorzitter (Van onze parlementaire redacteur) Mr. F. J. F. M. van Thiel (KVP) is gisteren, aan het begin van het nieuwe zittingsjaar van de Tweede Kamer, herkozen als voorzitter. Tot eerste en tweede vice-voorzitters werden gekozen de heer J. Bommer (PvdA) en mevrouw mr. J. M. Stof felsVan Haaften (VVD), die ook in de vorige zitting deze functies be kleedden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11