Sijmen betaalt gelag van de hogere staatsuitgaven Tien miljoen ruimtevaart Meer geld ontwikkelingshulp Orthodoxe financiering Oud-ministers hebben kritiek STAATSSCHULD: 1177 MLN. HOGER Renniesf LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD Financieel commentaar op de miljoenennota DE INKOMSTEN EN UITGAVEN VAN DE STAAT Cijfers in miljoenen guldens INKOMSTEN j (Tan onze financiële medewerker) Reeds bij het optreden van liet kabinet is kenbaar gemaakt, dat de poli tieke keuze is gevallen op een krachtige verhoging van de staatsuitgaven. Met deze politieke keuze beeft de economist rekening te houden bij de beoordeling van de begroting, die minister Vondeling aan de leden van de Staten-Generaal overhandigde. degene dit tot dusver niet spaarde, heeft over vijf jaar 5 spaarbrieven, die in 1972 met elkaar een (geblok keerde) contante waarde hebben van f 586,42. De spaarbrief van 1966 is dan aflosbaar tegen f 130,—. De waarde plus rentebestanddeel van de Spaarbrieven, die in 1967 worden uitgereikt is dan f 123,29; die van 1968 f 116,86, van 1969 f 110,77 en die van 1970 f 105.50. Om zo min mo gelijk administratieve rompslomp Sparen bij de fiscus staat gelijk aan gedwongen lening Vooral de wijze van financiering van de verhoging van de staats uitgaven,welke f 3.1 miljard hoger uitkomen dan de oorspron kelijke ramingen voor 1965. Vergeleken met de werkelijke uitgaven over 1965. die aanzienlijk boven de ramingen liggen, is dat een ver hoging van maar liefst 10c/o. hetgeen meer is dan tot dusver van het ene jaar op het andere is voorgekomen .De kans bestaatdat het daarbij niet zal blijven, want de ervaring heeft geleerd dat er in de loop van het jaar nog het een en ander bijkomt. Maar die paar honderd miljoen tellen nauwelijks mee bij een totaal aan uitgaven van f 18 miljard. Tegenover de staatsuitgaven dienen altijd inkomsten te staan, hetzij uit hoofde van belastingheffing, hetzij door de opbrengsten van leningen. Uit welke bron de inkomsten ook ko men, de verhoging houdt te allen tij de in een herverdeling van het na tionale inkomen tussen de staat en de particuliere sfeer. Verbruikt de overheid meer dan dienen de parti culiere bestedingen te worden be snoeid en investeert de overheid meer dan moeten de kapitaalsuitgaven van de ondernemingen omlaag. Gelukkig biedt de economische con junctuur volop ruimte om tot de ver schuiving over te gaan zonder de par ticuliere bestedingen al te zeer aan banden te leggen. Natuurlijk moet Sijmen het gelag betalen van de ver- boogde staatsuitgaven, maar de mi nister trekt tegeljjkertjjd een wissel op de toekomst door een uitgestelde belastingverlaging door te voeren. In de loop van 1972 krijgen de belasting betalers hun deel in de* belastingver laging, die thans reeds in de tarieven wordt doorgevoerd, uitbetaald met Interest op interest. ;ien naar de mogelijkheid om de verhoogde) uitgaven te financieren werd het opportuun geoordeeld een pleister op de wonde te leggen. Wie in 1972 leeft, wie dan weer zorgt, is blijkbaar de gedachte geweest. Mocht het uit conjuncturele overwegingen wenselijk worden geacht dat de par ticuliere bestedingen worden opge schroefd, dan kan altijd tot vervroeg de terugbetaling van de belasting spa arbrieven worden besloten. Uiteraard zal er van verschillende konten bezwaar worden gemaakt, dat alle belastingplichtigen over één kam worden geschoren. Iedereen krijgt een spaarbrfief van f 100 onverschillig welk bedrag aan belasting wordt be taald. De progressiefactor in de loon- en inkomstenbelasting wordt er ster ker door. In feite is het echter zo, dat de belastingvrije voet wordt verhoogd met omstreeks f 30ft. Hierdoor zullen ongeveer 100.000 personen, die nu be- lastig betalen geen loon- of inkom- Bedrijfsleven Het gehele bedrijfsleven zal met kostenverhogingen, voortvloeiende uit de dekking van de staatsuitgaven te kampen krijgen, zoals door de ver hoging van de accijns op olie (stook olie) en, benzine (duurder transport). Dan is er nog de verhoging van de vennootschapsbelasting, die de netto winsten zal beknotten. Voor de aan deelhouders staat er tegenover dat zfj in de toekomst minder belasting behoeven te betalen op dividenden, die zij toucheren. Voor de sigarenwinkeliers is het een zekere troost, dat tegelijkertijd met de verhoging van de accijns op sigaretten en kerftabak, waardoor een pakje sigaretten van f 1,25 met ingang van 1 januari 1966 f 1,50 gaat kosten, een verruiming van hun han delsmarge wordt toegestaan, zodat zij niet als bij voorgaande accijnsverho gingen het kind van de rekening worden. Uit het oogpunt van conjunctuur- hoop te halen is bepaald, dat de bele'd is er °P de onderhavige begro- spaarbrieven onverhandelbaar en on- ^ng weinig aan te merken. De finan- vervreemdbaar zijn. Bij faillissement cierin8 is °P haast orthodoxe wijze kan de curator er niet over beschik ken en by overlijden moeten de erf genamen maar afwachten tot de uit betaling geschiedt. Hoewel uit de bijlagen van de mil joenennota duidelijk blijkt, dat het kabinet rekening houdt met verdere geldontwaarding in de komende ja ren telt deze factor niet mee bij de terugbetaling. De bestedingsimpuls, die er in het jaar van terugbetaling zal komen, denkt de overheid op te vangen door o.a. de vermeerdering van de inkomsten van de staat uit het aardgas. geregeld. Het deel van het nationale inkomen, dat door de staat wordt ge absorbeerd zal van 26,8% in 1965 toe nemen tot 27,4%. Impuls Kostprijs, verhogende belastingen (omzetbel.. 36163 Belastingen op inkomen, vermogen 8840 v. bedrijven 106 337 Be!osting-'j Luistergelden maatregelen en 164 I ^gelden 122 64 1269n Begrotingstekort 108 5 find. oanv. posten is het tekorh totoal K24) r Diversen 1427 Buitenl. betrekk. 507 visserij 701 Politie 871 Alg. 735 Sociale Zaken. Volksgez 1753 f 1802 r Nation schuld 1445 huisvest, fen 2029! Militairej uitgavenr 2715 Ij Vergulde pil stenbelasting Tegenover de aantrekkelijkheid n de uit de (uitgestelde) belasting - rlaging voortvloeiende belasting- spaarbrieven "staatdat de fiscus tot enkele belangrijke belastingverhogin gen zal overgaan, zodat de spaarbrie- ook gezien kunnen worden als middel om de pil te vergulden. De f 3,1 miljard waarmede de Staat de uitgaven denkt te verhogen moe ten ergens vandaan komen. Geschat wordt, dat de invloed van de belas- Uitgesmeerd Iedere belastingbetaler, die op het ogenblik i per jaar lasting m> spaarbrief staat dat terugbetaald brengen. Ongehuwden betalen op het ogenblik pas by een inkomen van f 2610 belasting, dat wordt f 2940. Gehuwden zonder künderen komen van f 3600 op f 3930. Met 2 kinderen van f 5130 op f 5430 en met 4 kinde ren van f 7050 op f 7350. behoeven op te tingverhogingen op de kosten Spaarbrief dan honderd gulden loon- of inkomstenbe- opbrengen, krijgt een de minister, waarop vijf jaar f 130 wordt De rentevergoeding komt uit op omstreeks 5!2per jaar, maar omdat de uitloting in 1972 over het gehele jaar wordt uitgesmeerd gewoon door. Stelt men zich op heti andere bedrijven, die op een sterke ten einde^ te ^roorkomen, ^dat alsdan gtandpunt. dat de spaarbrieven in binnenlandse markt moeten steunen de export te bevorderen, hebben De belastingverlaging per 1 januari 1967, die ten doel heeft de progres siefactor minder zwaar te laten we gen, gaat, afgezien van de onderha vige (uitgestelde) belastingverlaging, levensonderhoud tot een stijging van 1,6 a 1,8 punt van het indexcijfer zal leiden. Tal van noodzakelijke bestedingen zullen duurder worden, van sigaret tot borrel, de winterjas, de jurk of de schoenen voor de kinderen. De ver hoging van de omzetbelasting voor tv en radiotoestellen en allerlei an dere apparaten, die tot verhoging van de levensvreugde kunnen bijdragen, betekenen een directe aanslag op de betreffende bedrijfstak. Dit weegt want Philips. Indoheem bestedingsgolf zou losbreken ligt feite neerkomen op een gedwongen de rente verschillend voor de uitge- jening dan dient erop gewezen, dat Lje minst draagkrachtig en m het begin het einde daar- j Joudi^ van. Met de invoering van de belasting- spaarbrieven vormt Nederland een unicum, al is er al vele jaren in de Tweede Kamer over gesproken, o.a. door de heren Hofstra en Lucas, ter- vijl prof. dr. Smeets indertijd een soortgelijk denkbeeld opperde. Het er bij de spaarbrieven om. de ruimte, die er is voor belastingverla ging niet te laten meewerken aan een uitbreiding der bestedingen als dat uit conjunctureel oogpunt onge wenst zou zijn. Pleister Nu het kabinet zich bij het opstel en van de begroting primair heeft laten leiden door hetgeen er voor elk departement nodig en wenselijk werd geacht, terwfjl daarna pas werd ge- WAAP KOMT HET GELD VANDAAN/ DE BELASTINGMIDDELEN 1966(v.aftr) (in min aid) groter deel van de le ning moeten nemen. Ter bevordering van de spaarzin is de spaarbrief hoogde budget waarschijnlijk nuttig. Iedereen, ook zal hebben, dat het door de kostenstijgingen toch al moeilijk genoeg om hun plaats op de buitenlandse markten te behouden. Er staat tegenover, dat het sterk ver- PTT tot gevolg ïeer telecommu- Een economisch bezwaar lijkt het ons, dat er in de komende maanden een sterke bestedingsimpuls zal uit gaan van het feit, dat vele artikelen door de belastingverhoging na 1 januari 1966 duurder zullen worden. Ongetwijfeld zal zich hieruit een po tentiële hamstervraag ontwikkelen. Er zullen meer sigaretten in voorraad worden gekocht (en doorgaans opge rookt», omdat zij duurder worden, een extra kruik, wat ondergoed, de pyama die het volgend jaar pas nodig is. Technisch is het voor de regering niet mogelijk om de belasting-, resp. accijnsverhogingen onmiddellijk door te voeren. De parlementaire behan deling zal zeker tot november/de cember duren. Voor die tijd heeft het publiek de beschikking gekregen over de nog resterende 1% van de uitke ring ineens, terwijl tegen het einde van het jaar door kerstgratificaties en andere bonusuitkeringen de gele genheid wordt geschapen grote uit gaven te doen. De toch al bestaande overspanning van de economie zal er nog door worden versterkt, terwijl in het begin van het volgend jaar een conjuncturele terugslag niet kan uit blijven als de bestedingsbezinning optreedt. Het geheel van de ontwikkeling van inkomsten en uitgaven van de staat overziende kan gesteld wor den, dat de overheid de eerste jaren een groter deel ran de economische groei voor zich opeist dan tot dus ver. Ten gevolge van de wisselwer king zal hieruit onvermijdelijk een versterking van de groei volgen. De economist, kan dan ook. nadat de politieke keuze is gevallen, geen steekhoudende argumenten naar voren brengen om het geheel „af te kraken", al is er op detailpunten uiteraard allerlei kritiek mogelijk. Vrijgezellen gaan minder betalen Vrijgezellen zullen met ingang van 1 januari 1967 van een be lastingverlaging gaan profite ren. In een brief aan de Tweede Kamer delen minister Vonde ling en staatssecretaris Hoef nagels mee, dat het in de regeringsverklaring toegezegde onderzoek tot positieve resulta- ■en heeft geleid. De beide bewindslieden kon digden verder aan: afschaffing van het kwitantiezegel, verho ging van de vervolgingskosten bij niet tijdige betaling van be lasting en afschaffing van de omzetbelasting op magere melk- poeder^ Brandend maagzuur? helpen direkt! OP MILJOENENNOTA Zware last op de toekomst Drie hoogleraren van grote naam, prof. dr. C. Goedhart, hoogleraar in de openbare financiën aan de Ge meentelijke Universiteit in Amster dam, prof. dr. H. J. Witteveen, oud minister van Financiën en hoog leraar aan de Economische Hoge school in Rotterdam en prof. dr. J. Zijlstra, oud-minister van Financiën en hoogleraar aan de Vrije Univer siteit in Amsterdam, gaven van middag kritisch commentaar op de miljoenennota. Zij deden dit voor de AVRO-microfoon met mr. G. B. J. Hiltermann als gespreksleider. Zowel prof. Zijlstra als prof. Wit teveen v/aren blij, dat minister Von deling de belangrijke grondslag voor begroting, die der „ruimte-filo sofie", dat is het in acht nemen de ruimte, die door het nationale inkomen aan het budget wordt ge laten heeft gehandhaafd. Het verschil is echter, zo zei prof. Witte veen, dat voorheen in die ruimte een verdeling werd gemaakt tussen de belangen van extra uitgaven en de wenselijkheid van belastingverlagin gen. Voor die meerdere uitgaven wer den dan prioriteiten vastgesteld. Nu zijn echter de behoeften opgeteld, waarna dekking werd gezocht in be lastingverhogingen. Ook prof. Goed hart vond dit een gewyzigde poli tieke keus. Hy achtte dit „ontstellend in con junctureel en structureel opzicht, ge zien de spanningen in de economie". „Minister Vondeling geeft in deze begroting", aldus prof. Goedhart, „te weinig conjuncturele tegendruk". Hij vond financieringstekorten aan de kant van het Rijk onverantwoord in een tijd van spanning op de kapi taalmarkt. Dan moet z.i. het Ruk zich van leningen onthouden en alle ruimte laten aan particuliere inves teringsbehoeften. Niet anders Op de rijksbegroting voor 1966 is tien miljoen gulden uitgetrokken voor wetenschappelijk onderzoek in het kader van de ontwikkeling van ruimtevaart raketten. De onderhandelingen over de her ziening van het eerste vyfjarenpro- gramma van de Europese organisa tie voor de ontwikkeling en vervaar diging van dragers van ruimtevoer tuigen zijn nog niet beëindigd, zo meldt de miljoenennota, maar wel Prof Zijlstra vond de verhoging van de belastingen onontkoombaar indien men uitgaat van de uitgaven. Hij vroeg zich echter af of deze ver hoging. samen met de uitgestelde verlagi.ig door belastingspaarbrieven. fiscaal doelmatig is en voorts, of deze methode noodzakelijk was en of het niet anders had gekund. Prof. Goedhart zou het voldoende hebben gevonden indien getracht was compensatie van nieuwe uitgaven te zoeken :n beperking van andere uit- uaven H(j dacht daarby aan b.v. een staat vast dat de tosten van uitvoe- j subsidiebeleid. Op brood ring van dit programma belangrijk hoger zullen worden dan aanvanke- lijk werd geraamd. Andere belangrijke activiteiten. wordt nog jaarlyks f 59 min. sub- sidie gegeven. De omzetbelasting op schoenen moet f 40 min. opbrengen. De Nederlander betaalt straks een bedrag op zyn schoenen, dat waarvoor hogere ramingen zyn op- hy bij zyn broodje terugkrygt. genomen, betreffen de bijdragen aan de Ned. centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschappeiyk onderzoek '26.7 min), het Reactor Centrum Nederland (13.6 min) en Eurotom <26.7 min». Subsidie voor humanisten—bijdrage kankeronderzoek Proi. Witteveen sprak over een moeilijke politieke keus. Ditmaal, zo vond hij, leidt de gevolgde methode tot scheel (rekken van de uitgaven naar een redelijke collectieve be hoeftebevrediging. Daaraan komt men in de particuliere sector niet toe. In de nota wordt gerekend op een groot accres in 1966. Maar op I januari 1967 staat een verdere ver laging van f600 miljoen aan loon- et» inkomstenbelasting op het pro gram. Beziet men daarnaast de vele promemorieposten in de nota, dan ryst de vraag hoe dit alles in en na 1967 moet worden gefinancierd. Spaarbrieven In de miljoenennota wordt voorgesteld in totaal f410 miljoen uit te trekken voor de ontwikkelingshulp, waarvan f 259 miljoen is bestemd voor uitgaven ten behoeve van de ontwikkelingslanden buiten het Koninkrijk. Ten behoeve van de ontwikkeling van Suriname en de Antillen is f 104 min. op de begroting gebracht. Suriname krijgt een renteloze lening van f 62 min. Die deels nog ten laste van de jaren 1964 en 1965 zal worden gebracht. Voorts is nog f 28 min. uitgetrokken voor speciale objecten in deze landen. JUSTITIE De uitgaven voor juistitie en poli tie zijn f 109 min hoger geraamd tot een totaal van f 869 min. De rgks- politie krügt f 14 min meer ter uit breiding van mobilofoonnet en wa genpark. De kosten van de gemeen tepolitie zyn f 33 min hoger ge raamd. Er is f 16 min. meer nodig voor het gevangeniswezen, de psy chopatenzorg en de reclassering. Het Humanistisch Verbond krijgt subsi die voor de geestelijke verzorging van gedetineerden. De kinderbescherming vraagt f 26 min. meer en er is f 95 min. opgenomen ter financiering van een nieuw civiel verdedigingsplan dat is opgesteld voor de jaren 1966 1968. De ontwikkeling en sanering van het midden- en kleinbedrijf zal in het nieuwe begrotingsjaar ter hand worden genomen. Het produktivi- teitsbeleid zal versterkt worden voortgezet. De uitgaven voor weten schappelijk onderzoek zijn op f 106 min geraamd. Het regionale in dustrialisatiebeleid zal ook in 1966 nog aanzienlijke uitgaven vergen. De staatsmijnen vragen f 151 min. aan investeringen waarvan 76 procent bestemd voor de chemische sector. LANDBOUW EN VISSERIJ Voor het ontwikkelings- en sane ringsfonds van de landbouw wordt f 12 min. aangevraagd. De cultuur technische dienst vraagt f 185 min. twee keer zo veel als in 1961. Het nadelige saldo van het landbouw- egalisatiefonds wordt gex*aanvi op f 139 min. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de structurele verbetering van de beroeps visserij, waarbij vooral wordt gedacht aan uitbreiding van vangstgebieden, de modernisering van de vloot en het afzetapparaat en verbetering van de kwaliteit. De daarvoor uitgetrokken bedragen zyn verhoogd van f 3.7 min tot f 5.7 min Er komt een nieuwe financieringsregeling voor de visse rij. ONDERWIJS EN WETENSCHAPPEN De kosten voor het lager onder- wus zyn f237 min. hoger geraamd, voornamelijk als gevolg van salaris verhogingen. De grote belangstelling voor het nyverheidsonderwys (530.000 leerlingen in 1966) vraagt f 98 min. meer. De uitgaven voor het V.H.M.O. stygen met f10 min. Overeenkom stig het financieringsschema, dat reeds enkele maanden geleden is uitgebracht, zal f 335 min. meer voor het wetenschappeiyk onderwas wor den uitgetrokken ter opvanging van het stijgende aantal studenten en de hoge exploitatie-uitgaven der uni versiteiten. Voor de cursus 1966-1967 wordt rekening gehouden met 113.000 aan vragen voor een ryksstudietoelage, dat is 17.000 meer dan voor de hui dige cursus is aangevraagd. Het aantal toekenningen zal oplopen van 39.000 in 1963—'64 tot 84.000 volgend jaar, waarmee een bedrag van f 120 min. zal zijn gemoeid. Het maximale bedrag voor een studietoelage, dat in 1964 f 3.400,- bedroeg, is met in gang van 1 september 1965 verhoogd tot f3.850.-. CULTUUR Voor vrijetydsbesteding, jeugd vorming, volksontwikkeling en sport is f 91 min uitgetrokken, dat is f 32 min meer dan in 1965. Er is f 3 min gereserveerd voor subsidie aan bos- eigenaren die hun bezit openstellen voor het publiek. De post voor open luchtrecreatie is verdubbeld tot f 19 min. Er wordt een subsidieregeling In de periode 30 juni 1964 30 juni 1965 is de Staatsschuld gestegen met f 1177 min. Deze stijging is ontstaan door een toeneming van de binnenlandse schuld met f 1.228 min. en een afneming van de buitenlandse schuld met f51 min. De totale staatsschuld bedroeg per ultimo juni 1965 f21.150 min. (f 19.973 min. per ultimo 1964). In genoemde periode zyn tot een bedrag van f 630 min. nieuwe lenin gen geplaatsL Hiertegenover staat een verplichte schulddelging tot een bedrag van f 5fS min. De geves tigde schuld is derhalve met een be drag van f74 min. gestegen. Het bedrag aan uitstaand schat kistpapier is gestegen met f573 min. tot f 3.930 ln. Op 30 juni 1965 stond f 1.052 min. aan schatkistpromessen en f2.878 min. aan schatkistbiljet ten uit. Het bedrag aan stortingen door ryksfondsen en institutionele beleggers in anticipatie op een uit te geven lening is in de periode 30 ju ni 1964 30 juni 1965 gestegen met f 606 min. De mutaties in de overige posten van de binnenlandse schuld resulta teerden per saldo in een daling van f25 min. De gevestigde staatsschuld, die per ultimo juni 1964 f 441 min. bedroeg, is gedaald met f 51 min. Deze daling is voor f 45 min het gevolg van de periodieke aflossingen en voor f 6 min wegens een vervroegde aflossing van het restant aan de lend-lease schuld aan de Verenigde Staten van Amerika. voorbereid voor de bouw en aanleg over de aangekondigde belasting- van sportaccommodaties. Voor kun- spaarbrieven zei prof zyistra, dat sten, oudheidkunde en natuurbe- ,je dekking van f425 miljoen in 1972 scherming is f 26 trokken dan voor 1965. Voor restau ratie van monumenten wordt f 8 min meer aangevraagd. SOCIALE ZAKEN De uitgaven voor sociale zekerheid zyn geraamd op f 874 min: f 53 min meer dan voor 1965. Deze styging is vooral het gevolg van de ontwikke ling, de toeneming van het aantal deelnemers in de ziekenfondsverze kering voor bejaarden en de ver strekkingen uit die verzekering. De voorgenomen uitbreiding van het aantal uitkeringsgerechtigden van de tydelyk rijksgroepregeling voor mindervaliden vraag f 12 min extra. De uitgaven voor sociale bystand zyn op f 49 min. geraama, f 19 min. meer dan in 1965. Voor de subsidie regeling voor het maatschappelyk werk zijn belangryk hogere bedragen uitgetrokken als gevolg van de groei der verschillende activiteiten. VOLKSGEZONDHEID De uitgaven voor de volksgezond heid zijn op f178 min. geraamd, f20 min. meer dan in 1965, die vooral weggaat aan de noodzakeiyke ver sterking van het ambtelijk apparaat. Er is een nota over de toekomstige ontwikkeling van de gezondheids zorg in voorbereiding. Ter financie ring van de daarin aan te kondigen maatregelen is f 6 min. gereserveerd. Voor het eerst is een begrotingspost opgenomen voor het kankeronder zoek. Hieruit zullen bijdragen wor den verstrekt aan het laboratorium van het Ned. Kankerinstituut als mede aan het internationale kanker instituut In Lyon. 559 miljoen gulden aan aflos sing zal kosten. Het dan zetelende kabinet wordt dan en in de jaren nadien met een slordige twee miljard verhypothekeerd. Prof. Witteveen zag in de spaarbrieven een onher roepelijke belofte van belastingver laging op termyn. die grote moeilyk- heden kan oproepen. Prof. Goedhart vond de miljaardennota een „eerlyk stuk", maar de presentatie van de spaarbrieven vond hy onwaarachtig. De rcaüteit zal zyn. dat papiertjes vin f 100 worden uitgedeeld, die over vyf jaar f 130 waard zullen zyn. Het geldt hier een vordering van de be lastingbetaler op de belastinghaler en dus worden die papiertjes „waarde loos siyk* De houder moet immers zelf het geld voor de aflossing op brengen. Het hele systeem bevat niet anders, dan een belofte van herver deling van het nationaal inkomen en waarom zo vroeg prof. Goedhart zich af moeten daarvoor 16 miljoen for muliertjes met de hele administra tieve rompslomp van dien in omloop komen? Strijken kan nog gemakkelijker A rr" Stoom k Atu strijkijzer

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7