AANTAL ARTIKELEN WORDT DUURDER Weinig j verrassing elastingverlaging - op - ter mi j n Miljardennota: kosten levensonderhoud stijgen met 1.6 proeent Uitgaven tien pet. j omhoog Vrijstelling van de militaire dienst voor politie VRIJSTELLING PAST SLECHT Jaarlijkse inflatie circa vijf procent Verhoging directe belasting VONDELING: NU GESTREEFD NAAR REELE RAMINGEN UITKERING NA VIJF JAAR wi JLS m M 'M LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 DERDE BLAD i J .Minister Vondeling heeft de totale uitgaven voor 1966 geraamd op f. 18.150 miljoen. Dat betekent eei verdubbeling sinds de Rijksbegro ting voor 1960. Vergeleken met d« uitgaven over 1965. die op f. 16.439 miljoen worden geraamd, zal er Tolgend jaar 10 procent meer wor den uitgegeven, waarvan het meeste weggaat aan Verkeer en Waterstaat, Volkshuisvesting en Onderwijs. ■•os altijd is Onderwijs de grootste slokop, namelijk f. 4.165 miljoen, zeven procent meer dan voor 196; is uitgetrokken. De militaire uit gaven vergen f. 2.715 miljoen, dat is twee procent meer. Volkshuis vesting vraagt 21 procent meer. namelijk f. 2.029 miljoen en Ver keer en Waterstaat 28 procent meer n.l. f. 1.802 miljoen. De sociale voorzieningen vergen een uitgave van f. 1.573 miljoen en nemen daarmee toe met 4 procent. Een belangrijke uitgavenpost tenslotte is ook de nationale schuld, waar voor aan rente en afschrijvingen f. 1.445 miljoen is opgenomen, twee procent meer dan voor 1965 op de begroting stond. Boven Norm Wj^oals de regering reeds aan het be gin van haar optreden heeft aan gekondigd, zullen de overheidsuit gaven de komende jaren sneller stijgen dan het nationale inkomen. Toch wil het kabinet in zekere zin vasthouden aan de norm. die in dertijd door minister Zijlstra is ingevoerd en die erop neerkomt, dat de stijging van de ruimte, die er is voor uitgavenverhoging en belastingverlaging. gelijke tred moet houden met die van het nationaal inkomen. Minister Von deling noemt in zijn miljoenennota de/,e theorie wetenschappelijk goed gefundeerd. itgaandc van 1965 komt dr. Von deling op een „ruimte" van 900 miljoen gulden per jaar voor de jaren 1966 en 1967. De Rijksuit gaven zullen in 1966 echter aan merkelijk meer toenemen dan met f. 900 miljoen. De regering meent namelijk, dat de behoeften voor de woningbouw, waterstaat, ont wikkelingshulp, het onderwijs en. in volgende jaren, ook de ruim telijke ordening, zodanige uit gavenstijgingen nodig maken, dat de structurele norm voor de stij ging van de Rijksuitgaven tijdelijk mag worden losgelaten. Aanvaardbaar Minister Vondeling deelt mee. dat de relevante stijging van de Rijksuit gaven volgend jaar f. 1.341 miljoen zal bedragen. De norm van f. 900 miljoen wordt daardoor met f. 441 miljoen overschreden. Daarbij komt, dat de uitgaven over 1965 waarschijnlijk met f. 534 miljoen boven de oorspronkelijke norm stij gen. De totale extra stijging boven de structurele ruimte bedraagt zo doende f. 975 miljoen. )e middelen om deze extra-uitgaven op te vangen zullen bestaan uit hogere belastingen (over 1966 f. 164 miljoen) en uit de opbrengst van belastingspaarbrieven (f. 425 mil joen), tezamen f. 589 miljoen. Hoe wel het eerdergenoemde bedrag van f. 975 miljoen hiermee niet wordt bereikt, wordt aldus volgens dr. Vondeling toch een aanvaardbaar resultaat verkregen. Een ineens terugdrukken van de bestedingen tot het evenwichtspeil zou zijns inziens een te ruw ingrijpen zijn. Het restant wordt dus onderge bracht bij het begrotingstekort. Erin verwerkt In de berekening van het bedrag aan hogere belastingontvangsten (1966: 164 miljoen) is verwerkt de verla ging van de loon- en inkomsten belasting en de reeds eerder aan gekondigde nieuwe speculatiewinst belasting. Verder is rekening ge houden met het' feit, dat de rijks overheid rond 86 procent van de verhogingen ontvangt. Pakje sigaretten 25 cent Liter benzine 1 cent Liter jenever f 1.50 Liter bier 3 cent, (Van onze parlementaire redactie) Van de nieuwe belastingmaatregelen die minister Vondeling wil invoeren is de nieuwe omzet belasting op textiel uit fiscaal oogpunt verreweg de belangrijkste. Deze belasting, die in 1954- in ver band met de slechte positie van de textielindustrie werd afgeschaft, zal per 1 januari 1966 drie procent gaan bedragen en levert bet volgend jaar een bedrag op van 158 miljoen gulden op jaar basis omgerekend 210 miljoen gulden. Fiscaal zit er nog een addertje onder het gras: de belasting drukt zowel op de grondstoffen als op de eindpro- dukteu. De totale druk is dan ook geen drie, maar ongeveer zes procent. Minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels motiveren de herinvoering met het argument, dat de vrijstelling slecht past in de huidige sociaal-economische situatie. Voorts wijzen zij er op. dat de verhoging voor de consument minder zwaar aankomt omdat vele goederen zoals autobekleding, tent- en dekzeilen, drijfriemen helemaal buiten de huishoudelijke sfeer vallen. Ook zijn zij van mening dat de vrijstelling Nederland een uitzon deringspositie in de E.E.G. gaf, die vroeg of laat toch zou moeten vervallen. Voor de herinvoering van de omzetbelasting op schoeisel (vijf procent; opbrengst 1966 £2 miljoen en op jaarbasis 30 mil joen) gelden dezelfde overwegingen. De nieuwe omzetbelasting op schoenreparaties zal eveneens vijf procent bedragen. SIGARETTEN EN TABAK Door de accijnsverhoging op tabak en sigaretten zal ®en pakje sigaretten van f 1,25 op 1 januari f 1,50 gaan kosten, de prijs van een pakje püp- of shagtabak gaat van 1 gulden naar f 1,25. De accijnsverhoging (vier pun ten) levert op jaarbasis 200 miljoen op. In 1966 zal de opbrengst 100 mil joen bedragen. De bewindslieden zeg gen dat aan een verhoging niet valt te ontkomen, omdat sigeretten voor het noodzakelijke levensonderhoud niet onontbeerlijk zijn. Een argument voor de verhoging is verder dat on danks de prijsverhoging per 1 april 1964 en de anti-rook-actie het siga- rettenverbruik nog steeds toeneemt. Van de totale opbrengstverhoging zal ongeveer 40 miljoen vervallen aan het bedrijfsleven. Daarbij zal reke ning worden gehouden met de moei lijke positie van de handel, vooral de detailhandel. Omzetbelasting hoger Textiel 3% schoenen 5% Brommer 13auto 7% Radio 8% televisie 7% kenen, de verhoging van de ol; cijns zal over een breed vlak van pro- dukten en diensten kunnen worden verdeeld. De regering wil het moge lijk maken dat aan tuinders die kas- groenten exporteren de accijns op olie gebruikt voor kasverwarming zal worden teruggegeven. Door de herinvoering van de om zetbelasting op textiel en schoenen zullen de kosten van levensonder houd met ongeveer 0,6 punt stijgen. De andere verhogingen leveren een staging op van ongeveer 1 punt. De accjjns op sigaretten en tabak zal niet worden nagevorderd, die op olie, benzine, jenever en bier wel. De al gemene aangifte- en betalingstermijn van de omzetbelasting zal van twee maanden na het belastingtijdvak worden teruggebracht tot één maand. geen motorrijtuigenbelasting betalen Samen met deze artikelen gaan ook platenspelers en bandrecorders i rief van vijf tot achttien procent omhoog. LUISTEREN, KIJKEN EN RIJDEN Het tarief voor de radiotoestellen gaat van tien naar achttien procent, dat voor de televisietoestellen van achttien naar 25. De totale opbrengst De verhoging van de belasting up| »orden verhoogd. Wie er nog één wij auto's, van achttien tot vijfentwintig procent, zal de fiscus heel wat op brengen in 1966 75 miljoen, op jaar basis 100 miljoen. GEDISTILLEERD EN BIER Door de accijnsverhogingen wordt bier drie cent per liter duurder en jenever f 1,50 per liter (van f 9, Minister Vondeling en staatssecreta ris Hoefnagels wijzen er in hun toe lichting op. dat deze accijnzen sinds 1957 niet zijn gestegen. Wel gestegen is het verbruik: bier van 20 tot 35 liter per hoofd per jaar, jenever van 3.4 tot 4 liter. De beide accijnsver hogingen leveren op jaarbasis een bedrag van 103 miljoen gulden, in 1966 90 miljoen. BROMMEN, VAREN EN KAMPEREN De omzetbelasting op pleziervaar tuigen, kampeerwagens en brommers, die nu nog vijf procent bedraagt, gaat omhoog tot achttien procent. Winst voor de fiscus: 29 miljoen op jaarbasis (in 1966: 22 miljoen). Deze artikelen waren, met uitzondering van de caravans, ook vroeger al in een verhoogd tarief ingedeeld. In 1955 werden ze daaruit verwijderd ter verruiming van de persoonlijke welvaart. Onder de huidige omstan digheden acht de regering tariefsver hoging verantwoord. Voor de belas tingverhoging op bromfietsen pleit voorts het feit dat de bromfietsers Begroting geen sterke rem De conjunctuur blijft gespan nen, Gezien de noodzaak van stijgende uitgaven kan de over heid aan de uitgavenzijde van de begroting geen remmende werking op de conjunctuur la ten uitgaan. Conjunctureel gun stige werkingen moeten dus ge heel van de middelenzijde komen, d.w.z. door afremming van de particuliere bestedingen door middel van belastingver hogingen. Uit de gegevens, die minister Vondeling in de miljoenennota verschaft, blijkt dat de begro ting voor 1966 zich, wat de im pulswerking op de conjunctuur betreft, gunstig onderscheid van die voor 1964 en 1965. Op zich zelf genomen gaat echter van de begroting 1966 een impuls op de conjunctuur uit van 7,5 pro cent Wanneer men daartegen over Iet op de verwachte groei van het nationaal inkomen met 4.5 procent, dan kan, aldus mi nister Vondeling, niet worden gezegd, dat van de begroting een sterk remmende werking op de conjunctuur uitgaat. De bewindsman wijst erop, dat in de afgelopen jaren door de groei van de economie, de ach terstand in de woningbouw, de sterke aandrang tot verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting en de toenemende be hoeft aan overheidsvoorzienin gen in verband met de wel vaartsstijging het vceren van een doeltreffend conjunctuur beleid is bemoeilijkt. Daarbij komt dat de toeneming van do bestedingen de laatste jaren is onderschat. Sinds 1960 trad een jaarlijkse inflatie (inkomsten stijging boven produktiviteit) op van gemiddelr ongeveer vijf procent. Het jaar 1965 wordt geken merkt door een voortzetting van de spanning op de arbeidsmarkt en een hoog peil van de beste dingen, dat eveneens de ver wachtingen overtreft. De over heidsinvesteringen, het particu lier verbruik en vooral de wo ningbouw tonen een sterke ex pansie. De prijsstijging is dit jaar weer groot. De spanningen op de kapitaalmarkt baren ern stige zorg. De ontplooiing van de woningbouw maakt het nood zakelijk, in de volkshuishouding ruimte vrij te maken. kopen, moet opschieten want op Januari gaat de omzetbelasting van v|jf naar vijfentwintig procent om hoog. De opbrengst voor de fiscus is gering: in 1966 en op jaarbasis een miljoen gulden. BENZINE EN OLIE De benzineaccijns gaat met een cent per liter omhoog, de petroleum- accijns met f 1,40 per honderd liter. De accijns op gasolie gaat met f 1,10 per honderd liter omhoog, die op stookolie en andere minerale olieën met f 0,70 per honderd kg. Het fis cale resultaat van al deze verhogin gen is in 1966 113 miljoen, op jaar basis 128 miljoen. De regering verwacht dat de ge volgen zullen meevallen. Het wegver voer zal de kosten kunnen doorbere- ijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ (Van onze parlementaire redacteur) DE miljoenennota was in grote lijnen al te voorspellen na af loop van de laatste kabinets formatie. Premier Cals beloofde in z|jn regeringsverklaring meer aan dacht voor de gemeenschapsvoorzie ningen en dat kost geld. De uit breiding van de gemeenschapsvoor zieningen is in de rijksbegroting terug te vinden: meer geld voor de wo ningbouw. de wegenbouw, het onder wijs om slechts de allerbelangrijk ste te noemen. Dat minister Vondeling de ver hoogde staatsuitgaven wil financieren door de indirecte belastingdruk aan te schroeven was al geen geheim meer. Men kan er zich hoogstens over verbazen dat deze socialistische be windsman naar dit klassieke middel heeft gegrepen. Want dit middel le vert geen herverdeling op van heli nationale inkomen en juist dat is van huis uit een socialistische wens. STERKER nog: minister Vonde ling wil de directe belastingen verlagen als een soort compen satie voor de verhoging van de in directe belastingen, hetgeen hem eigenlijk nog verder van het rode ideaal brengt. Weliswaar zal de ver laging door de introductie van de spaarbrieven pas op termijn merk baar worden, maar ook dit is geen socialistisch idee. Het lijkt er veeleer op dat het idee van de spaarbrieven afkomstig is van staatssecretaris Hoefnagels. De beide verhogingen in de sfeer van de directe belastingen de verhoging van de vennootschapsbe lasting van 45 naar 46 procent en die van de vermogensbelasting van 5 tot 6 promille leveren op jaar basis samen een verhoging op van 85 miljoen. De verhoogde vennoot schapsbelasting kan in 1966 nog niet Zjjn eigen kring (de KVP) op veel doorwerken. De verhoging van de bijval zal kunnen rekenen. Jarenlang vermogenbelasting levert volgend j heett v00rai het kaUloi,eke kamerlid Lucas aangedrongen op de invoering deze spaarbrieven. 2 parlementaire oppositie za\ niet zo erg veel bezwaren kun- utMuvuu nen maken tegfen de financiële dat lerë*Tegeïing'op'l' janüaïïTsiS ,planna" ïan de Peering. De begro- lngaat. Zij omvat een verrekening 1 '"f1969 van munster Witteveen met de Inkomstenbelasting van tien bl«kt veel te krap te zijn opgezet en procent van het ontvangen dividend a wn veel te optimistisch beeld van jaar al 40 miljoen gulden op. De a hoging van de vermogensbelasting 1 zal voor een deel gecompenseerd worden door een nieuwe aftrekrege- T^v ling op de Inkomstenbelasting van I J aandeelhouders. Het is de bedoeling I van de dividendbelasting. Deze nieu we regeling zal de schatkist een jaar lijks offer van 50 miljoen kosten. Ook op het gebied van de belas tingheffing van coöperatieve ver enigingen en beleggingsmaatschap pijen zijn binnenkort veranderingen te verwachten. Begroting 1965 ver overschreden De vermoedelijk uitkomsten over 1965 wijken belangrijk af van de oorspronkelijke ramingen, zo deelt minister Vondeling mee in een nabeschouwing over de ontwikkeling van de begroting 1965. Vermeden moet xoorden, zo meent dr. Vondeling, dat door een te krappe opzet van de oorspronkelijke begroting reeds aanstonds de kiem voor latere overschrijding wordt gelegd. Ook uit een oogpunt van con- i I junctnurbeheersing kan dit van belang zijn. De minister schrijft, dat in de be groting voor 1966 is gestreefd naar reële ramingen. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat in de loop Oud plan wordt uitgevoerdSPAARBRIEl EiS van het jaar voor bepaalde posten aanvullende bedragen nodig blijven. Voor eventuele noodzakelijke tussen- I tjjdse verhogingen moet dan compen- de belas ting ver hoging duurder' w J alleen al in het psychologi- begroting nu overschreden. Geen sterk uitgangspunt voor het voeren van een oppositie. Een deel van deze overschrijding is het gevolg van de duur van de kabinetsformatie, waardoor de con trolerende greep van de minister van Financiën verslapte. Een ander deel is het gevolg van een te royaal ge bruik van de autonomie van het wetenschappelijk onderwijs. Minister Vondeling heeft de afgelopen maan den het financiële beheer van da universiteiten nauwkeurig onder de loep genomen Ook op andere ge bieden heeft hij maatregelen geno men om de bewaking van de begro ting te versterken. Misschien lukt hem wel wat zijn voorganger niet lukte: binnen de begroting blijven. NTERESSANT is de vraag of en in hoeverre het parlement de 1 regering zal dwingen tot additio nele uitgaven. In het verleden was het parlement steeds guller dan de regering. Zal dat ditmaal ook het ge val zijn en zo ja: hoe vaak zal de regering het onaanvaardbaar moeten laten horen0 Over de financieel-economische si tuatie hebben de stukken, van de regering weinig nieuws te melden. Het blijft goed gaan. al zal de infla tie waarschijnlijk ook aanhouden. Minister Vondeling mag zijn begro ting wellicht als een orthodox stuk beschouwen, maar de waardevermin dering van het geld houdt hij er niet tegen. Vele goederen zullen door Met de invoering van de belastingspaarbrieven wordt een oud plan werkelijkheid. De bedoeling is tweeledig: de belastingbetaler krijgt een verlaging-op-termijn, de overheid houdt tijdelijk de be schikking over het voor de verlaging bestemde bedrag. Zowel Het personeelstekort bij de politie met het oog op de financierings- als de conjuctuurpolitiek is dit tal nog geruime tijd blijven bestaan. van groot belang. Minister Vondeling (Financiën) ei 'wachting van de regering in de miljoenennota. Hoewel de wer vingsactiviteiten goede resultaten hebben, moeten ze met kracht wor den voortgezet, omdat in de naaste toekorre* een sterke afvloeiing door Pensionering is te verwachten. Met de minister van Defensie is een re geling getroffen die behelst dat poli- staatssecretaris Hoefnagels delen tiekandidaten voorlopig worden vrij- gesteld van opkomst, voor de eerste militaire oefening. Het gaat om een proef, waarvan mag worden ver wacht, dat de toeloop van jonge ad- spiranten er gunstig door zal wor den beïnvloed. Je Tweede Kamer mee. dat zij toekomst een rustiger stijging van de staatsuitgaven verwachten. Dit geldt bijvoorbeeld voor de woningwetvoor schotten, omdat tegen 1970 de snelle stijging van de woningproduktie zal teruglopen. Aan het eind van de ja ren zestig zullen dan de woningwet voorschotten niet meer stijgen, maar de ontvangsten aan aflossingen nog lange tijd blijven toenemen. Ook uit een andere inkomstenbron heeft de staat tegen 1970 het een en ander te verwachten: de winning van aardgas en aardolie uit de Noordzeebodem. Verlaging van de belasting is dus gerechtvaardigd maar alleen tegen net tijdstip waarop de staat er finan cieel beter voor staat dan nu. de indirecte belastingen tot soort gedwongen lening voorlopig in een ongewenste belastingdruk in 1966 leiden, zo vinden de beide bewinds lieden. Daarom voeren ze de spaar brieven in. Zonder deze spaarbrieven zou de druk stijgen tot 27.4 procent, nu „slechts" tot 26,8 pet. Belangrijk bijkomend voordeel is dat de bespa ringen zij het gedwongen toene men. maar de bestedingen niet. De staat houdt de belastingverlaging vast tot zij er zelf geen behoefte aan heeft en de economie de besteding van dit geld kan verdragen. Verlaging f 100 Hoewel de details van d; egeling nog niet bekend z|jn. het we. vast dat deze verlaging umijn de schatkist 450 miljoen zal kosten. Dat niet deze hele verlaging, doch slechts een bedrag van 425 miljoen, als een de schatkist blijft, hangt samen met het plan om de kleinste belastingbe talers de verlaging direct te schen ken. Iedereen die per jaar minder dan honderd gulden belasting betaalt, zal na de verlaging niets meer hoeven te betalen. Zij die meer dan honderd gulden per jaar betalen, krijgen een verlaging van honderd gulden per jaar. Voor de jaren 1966 tot en met 1969 wordt deze verlaging gestort op de spaarbrieven. De brieven z|jn niet beleenbaar en mogen niet worden verkocht. De grootte van de brieven bedraagt hon derd gulden per stuk, de rente na v|jf jaar op het tijdstip van uitke ring dertig gulden. Totaal dus f 130,—. Voor de bewaring en de verzilve ring zullen de spaar- en andere ban ken worden ingeschakeld. satie worden gevonden door elders in de begrotingen verlagingen moge lijk te maken. De oorspronkelijke raming in de begroting 1965 is met f. 1.430 miljoen overschreden. Een bedrag van f. 1,015 miljoen kan in dit verband worden geboekt als onvermijdelijke verplich tingen van het vorige kabinet. Een bedrag van f. 170 miljoen komt bovendien op rekening van het vorig kabinet, met dien verstande, dat de besteding hiervan slechts had kun nen worden voorkomen door abrupte ombuiging van het beleid. Een be drag van f. 175 miljoen komt voor de verantwoordelijkheid van het nieuwe kabinet. De resterende f. 70 miljoen staat geboekt als ..overige wijzigingen per saldo". Wat de ontwikkeling van de be lastingontvangsten over 1965 betreft, deze waren geraamd op f. 12.779 mil joen maar zullen vermoedelijk op lopen tot f. 13.230 miljoen. De niet-belastingontvangsten van de overheid zullen waarschijnlijk f. 773 miljoen bedragen, tegen een aanvankelijke raming van f. 438 mil joen. De stijging is voor een bedrac van f. 285 miljoen te verklaren uit de opbrengst van de verkoop van Breedband N.V. aan de Hoogovens. sche klimaat, dat daardoor wordt geschapen, kan men moeilijk pr|js- en loonstijgingen tegenhouden. Men zou ca 5 85.oor elke seconde éëngul uitkunnen geven Men zouca.175joar nodig hebben om tot Ifimiljord te teden •—O Hetduurt493.1 50 jard dogen zijn verlopen Men kan er ieder mens op de aarde ca. 5 gulden van geven 18m MhOOfidharen NA ASTel kaar geven een lengte ven 360 km 18 miljard graan- q korrels weger lQ_ 1 ca19.000 Mo gyj

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5