Prinses Beatrix huwt in het voorjaar Koningin deelt in begin Troonrede mede M. Unieke oefening per wentelwiek „Koning van Chaam* Iioort vier jaar eisen De Koningin heeft, vanmiddag de nieuwe zitting van de Staten Gene raal geopend met de volgende troonrede: LEDEN DER STATEN-GENERAAL et dankbaarheid denken mijn Ik terug aan de ont- L vangsten, die wij dit jaar in uw midden mochten meemaken ter ge legenheid van de verlovingen van onze dochters Beatrix en Margriet. Beatrix en Claus von Amsberg hopen in het komende voorjaar in het hu welijk te treden. Een officiële datum kan uiteraard pas worden vastgesteld, wanneer de rijkswet, houdende toe stemming tot het huwelijk, zal zijn tot stand gekomen. Het ontwerp daartoe wordt u heden aangeboden. Een dergelijk wetsontwerp voor het huwelijk van Margriet met Pieter van Vollenhoven zal u in de loop van dit zittingsjaar bereiken. Het was mij een vreugde, dat Suriname en de Nederlandse Antillen bij de verloving van onze dochter Beatrix door hun ministers-presiden ten vertegenwoordigd waren. Ik ver heug mij op het bezoek, dat ik samen met mijn man aan die landen ga brengen. De vriendschap die de delen van het koninkrijk op zo ge lukkige wijze verenigt, geeft de rege ring vertrouwen in de toekomst. In geen land ter wereld is de be schikbare ruimte per inwoner zo gering als in Nederland. Bovendien groeit onze bevolking snel. Hierdoor en door de stijging van de welvaart die nieuwe behoeften schept, zien wij ons voor steeds grotere proble men geplaatst. Deze problemen doen zich in het bijzonder voor op het ge bied van de woningvoorziening, het verkeer, het onderwijs, de recreatie en de volksgezondheid. Bouw groeit De bouwnijverheid toont, gelukkig een voortgaande groei, vooral wat de woningbouw betreft. Op grond van de bereikte resultaten acht de regering het mogelijk en dus nood- zakelijk, dat vn 1966 de bouw van 125.000 woningen wordt ter hand ge nomen. Daarmede zal een beslis sende fase worden bereikt in de strijd tegen de woningnood. De lange lijst van verkeersslacht offers herinnert e>r ons vrijwel dage lijks aan, dat de verkeersonveiligheid krachfc'g moet worden bestreden. Nu via het rijkswegenfonds voor een reeks van jaren meer middelen ter beschikk'ng komen voor de wegen bouw. zal. wanneer bovendien het Ontwerp Wet Uitkeringen Wegen zal zijn aanvaard, de versnelling van de wegenbouw buiten de steden verze kerd zijn. Ook voor de problemen die het verkeer in en nabij de steden oproept, tracht de regering spoedig oplossingen te vinden. Zij zal vooral nagaan welke bijdrage het openbaar daarbij kan leveren. veranderende inzichten en omstan digheden wordt aangepast. Een ver nieuwing van de Lager Onderwijswet 1920 zal worden voorbereid. In het thans aanvangende zittingsjaar zal het ontwerp van de Overgangswet voor de Wet Voortgezet Onderwijs worden ingediend. De snelle toene ming van het aantal studenten en de ontwikkeling van het wetenschap pelijk onderzoek dwingen de regering tot een voortvarend wetenschapsbe leid. De Academische Raad zal in 1966 advies uitbrengen over de struc tuur van het wetenschappelijk on derwijs en met name over de moge lijkheid tot verkorting van de studie duur. Ook op andere terreinen van de cultuur wil de regering door meer gelden ter beschikking te stellen meer mogelijkheden voor ons volk openen. Zij zal de culturele zelfwerk zaamheid bevorderen en de gedegen heid voor ontwikkeling en ontspan ning van jeugdigen en volwassenen verruimen. Nauw verwant hiermede is haar beleid inzake de aankoop van na tuurterreinen en de bestrijding van de toenemende verontreiniging van lucht, water en bodem; wettelijke maatregelen worden hiertoe voor bereid. Voorstellen ter verwezen lijking van het voorgenomen beleid inzake onroerend goed zijn even eens in voorbereiding. Al deze voorzieningen worden mede uit een oogpunt van ruimtelijke ordening gecoördineerd in een doelbewust be leid, dat zowel op wetgevend als op bestuurlijk gebied grote aandacht vraagt. Ontplooiing Onderwijs De regering ziet het als haar taak te bevorderen, dat het onderwijs mede door een verdergaande demo cratisering zoveel mogelijk aan de INFANTERIE DOOR DE LUCHT met haar plannen tot hervorming en modernisering van ons reohfc wil de regering voor iedere Nederlander de mogelijkheden vergroten om zowel in materieel als geestelijk opzicht tot volle ontplooiing te komen. Dit geldt evenzeer op sociaal-economisch gebied, waar de regering streeft naar een zo rechtvaardig mogelijke ver deling der bedrijfsresultaten en naar versterking van de plaats van de arbeid in de onderneming. De indi viduele burger en zijn vrijheid in een goed geordende samenleving staan bij dit alles in het middelpunt. Het is duidelijk, dat de zojuist ge noemde voorzieningen, ook warmeer daarbij de noodzakelijke soberheid in acht wordt genomen, een belangrijke verhoging betekenen van de uitgaven van het rijk. Aan de financiën der gemeenten worden daardoor even zeer hogere eisen gesteld. Reeds was het onontkoombaar dat de uitgaven voor 1965 aanzienlijk Sterker stegen dan aanvankelijk was voorzien. De regering acht een verdere verhoging voor 1966 alleen verantwoord, indien door een samenstel van maatregelen een inflatoire ontwikkeling van bin nenlandse herkomst wordt voorko men en de verhoogde lasten recht vaardig worden verdeeld. Zij zal hierop haar beleid richten. Prijsbeleid De economische ontwikkeling van ons land is in vele opzichten be vredigend. Produktie en uitvoer ver tonen een redelijke groei, terwijl een hoog peil van werkgelegenheid wordt gehandhaafd. De betalingsbalans zal d t jaar waarschijnlijk een overschot opleveren. Niettemin geeft het voort duren van de opwaartse druk op de prijzen reden tot zorg. Het prijsbeleid zal daarom krach tig worden voortgezet, zowel ter be vordering van een evenwichtige eco nomische ontwikkeling als ter verdere verhoging van het levenspeil. In samenhang hiermede acht de rege ring de totstandkoming van Lang lopende collectieve arbeidsovereen komsten van grote betekenis. Zy verwacht, dat de Sociaal-Economi sche Raad door het uitbrengen van een interimadvies in dit najaar, een bijdrage zal leveren tot een soepele overgang van de huidige naar nieuwe spelregels voor de loonvorming. lasting de laatste tijdelijk enigszins worden verhoogd. Tegenover deze verhoging zal een verlichting van de loon- en in- komstenbelasting, grotendeels door toekenning van belastingspaarbrie- ren, worden voorgesteld. Deze ver lichting xal leiden tot een aanzien lijke beperking van de stijging van de belastingdruk, vooral voor per sonen met een laag inkomen. De Regering handhaaft de reeds vast gestelde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting per 1 januari 1967 en zal voorstellen doen om met ingang van dezelfde datum de be lastingdruk voor ongehmoden te lichten. Inspanning In d« loop van dit zittingsjaar «al U een nota worden voorgelegd, waar- In de grote lijnen van het economisch structuurbeleid zullen worden aan gegeven in het perspectief van de te verwachten economische ontwikke ling tot 1970. Reeds thans zij erop ge wezen, dat voor de economische groei een verdere verhoging van het kwalitatieve peil van onze industrie nodig is. Dit vereist een versterkte inspanning op het gebied van onder zoek en ontwikkeling. Binnenkort zullen de Kamers wor den ingelicht over de maatregelen, die de regering nodig acht voor de aanpassing van de mijnindustrie en voor de wijziging van de industriële structuur van Zuid-Limburg. In overleg met het bedrijfsleven zullen regelingen worden getroffen voor de ontwikkeling en sanering van mid den. en kleinbedrijf. Het beleid van de regering blijft gericht op versterking van de econo mische positie van de landbouw en de visserij en op verbetering van de levensomstandigheden van de be trokken bevolkingsgroepen. I* be groting biedt daarvoor grotere moge lijkheden. Met de invoering per 1 januari 1967 van de arbeidsongeschiktheidsverze kering en van een volksverzekering tegen zware geneeskundige risico's, streeft de regering ernaar in de res terende kabinetsperiode tot een voorlopige afronding te komen van het sociale zekerheidsstelsel. De daar voor nog noodzakelijke wetsvoorstel len zullen zo spoedig mogelijk worden ingediend. vonden, die zowel de vrede als de ge rechtigheid kan dienen, blijft zeer zorgelijk. Daar en elders in de wereld zal de regering haar medewerking geven aan iedere eerlijke poging tot het beslechten of voorkomen van ge schillen. Zij steunt het streven om in internationaal overleg de spreiding van atoomwapens tegen te gaan en te komen tot, een verantwoorde be perking der bewapening. De waarborging van vrede, vrijheid en veiligheid vereist, dat ons defen siebeleid intussen onverminderd ge richt blijft op het leveren van een passend aandeel in het Atlantisch verdedigingsstelsel. De Europese Gemeenschappen ma ken een kritieke tijd door. De econo mische Integratie van de zes landen wordt in gevaar gebracht door grote tegenstellingen binnen de EEG over de politieke aard en bestemming van de Gemeenschap. Tezamen met an dere lid-sta ten houdt Nederland vast aan de opvatting, dat de opbouw van de Europese Gemeenschappen moet worden voortgezet op supranationale en democratische grondslagen en dient te worden ingepast in de At lantische samenwerking. De regering zal daartoe alle pogingen in het werk stellen, in de hoop dat ook thans de gerezen moeilijkheden overwonnen zullen worden. Leden der Staten-Generaal, Ondanks de vele problemen die nog om een oplossing vragen, is er twin tig jaar na de tweede wereldoorlog alle reden tot dankbaarheid voor de vooruitgang en de welvaart waarin wjj ons mogen verheugen. Tegelijkertijd moeten wij echter vaststellen, dat vele landen steeds verder in de welvaart bij ons achter blijven. Niet slechte uit politieke noodzaak, maar vooral uit mense lijke solidariteit, moeten wij bereid blijven met die landen samen te werken voor hun verdere ontwikke ling en ons daarvoor grotere finan ciële offers en persoonlijke opoffe ringen getroosten. Veelzijdig Europees Belasting Teneinde inflatie tegen te gaan wil de regering de noodzakelijke uitga- venvermeerdering voor een belangrijk deel dekken door belastingmiddelen. Deze zullen zoveel mogelijk op min der noodzakelijke goederen betrek king hebben. De regering zal voor stellen o.a. de belastingen op alcoho lische dranken, tabak, personenauto's en minerale oliën te verhogen. Daar naast zullen de in 1954 en 1955 in gevoerde vrijstellingen van omzet belasting voor schoeisel geheel en voor textiel ten dele worden opge heven. Tenslotte zullen de vennoot schapsbelasting en de vermogensbe- De regering is er zich van bewust, dat onze levensbelangen onverbreke lijk verbonden zijn met de wereld situatie. De toenemende onderlinge afhankelijkheid der volkeren dwingt tot verdieping van de internationale saamhorigheid. De verschillende vor men van Europese samenwerking waaronder de Benelux, vervullen daarbij evenzeer een onmisbare fun- tie als het Atlantisch Bondgenoot schap. De regering hoopt vurig, dat de ge vechtshandelingen tussen India en Pakistan spoedig tot een einde zullen komen. Zij zal daaraan als lid van de Veiligheidsraad naar vermogen bij dragen. De toestand in Vietnam, waar nog steeds geen oplossing is ge Zowel binnen als buiten ons ko ninkrijk hebben wij dus belangrijke taken te vervullen. De regering ver trouwt, dat ons gehele volk daartoe wil samenwerken, wanneer gij, leden van de Staten-Generaal, uw instem ming aan de U voor te leggen plan nen kunt geven. Die instemming vraagt de regering niet alleen omdat de Grondwet haar daartoe verplicht, maar vooral omdat zij een voortdu rend en intensief overleg met de volksvertegenwoordiging onmisbaar acht voor het levend houden der de mocratie Zij zal er gaarne aan medewerken, dit overleg in grote openheid te voeren. In het komende jaar wacht U wederom een veelzijdige en verant woordelijke taak. Moge het U ge geven zijn deze taak in het belang ran ons koninkrijk te verrichten met de wijsheid en de voortva rendheid, die onze tijd eist. Met de bede, dat God Uw arbeid en ons volk moge zegenen, verklaar ik deze zitting van de Staten-Gene- raal geopend. Sergeant Teepe en Soldaat Graver, twee goedwillende dienst plichtigen van de 1ste (..zeven december")-divisie, hebben ^on langs in volle gevechtsbepakking op de w eegschaal gestaan. Ter- vijl ze beladen met helm. gasmasker. UZI-pistoolmitrailleur en de befaamde ..pukkel" (ransel) op de schouders log en onhandig op de bascule heen en weer draaiden, bestudeerden stafofficieren de kilogrammen en ponden. was hun sombere conclusie, ze zijn nóg te zwaar. Na lang piekeren Is moeizaam de beslissing gevallen de pukkel er af, vijf ronden ammuni- 1 tie minder en ze halen 't. Met opge lucht gemoed hebben sergeant en soldaat de weegschaal verlaten. Ze varen gewogen en niet te zwaar be tonden en konden met een gerust hart aan een oefening deelnemen, die Uniek is in de geschiedenis van de landmacht. In de afgelopen weken hebben honderdvijftig man, de voltallige B- compagnie van het 44e pantser-in- fanteriebataljon in Zuidlaren, hun complete oorlogsgewicht op de weeg schaal moeten leggen voordat een se lect aantal gisteren onder het waak- same oog van twee generaals in een helikopter mocht stappen voor de €erste „Vietnam-oorlog" van de Ne derlandse Generale Staf. Op een zestal plaatsen In en rond Mook aar de Maas daalden 's mid dags tien Alouette's III neer, waaruit hüni honderd man infanterie storm de, die in draf enkele strategische li objecten, als bruggen, wegkruisingen l! en spoorwegknooppunten, in bezit nam teneinde deze te beschermen te?en kwaadwillige saboteurs. Terwijl de tirailleurs hijgend over dijken klauterden vertelde luitenant-kolonel J. M. Aniba. hoofd van de brigade, dat Mook een dikke zeventig kilome ter „achter de frontlijn" lag. Dat daar inderhaast vitale objecten be veiligd moesten worden en daarom militairen in ijltempo naar de be dreigde punten waren gevoerd. Dat aanvoeren geschiedde gisteren voor het eerst op grote schaal per he likopter, in de Franse Alouette III waarover het Eerste Legerkorps se dert dit voorjaar de beschikking heeft. Hooggeplaatste militairen waren er getuige van hoe 's middags in de le- Zege van minister in feite triomf voor De Gaulle De Franse minister van Binnen landse Zaken, Frey, heeft zondag in één der Paryse districten in de eer ste ronde al de kamerzetel veroverd die door het overlijden van een Gaullist vacant was geworden Aan deze tussentijdse verkiezin gen die zich richtten tot een bevol king van ongeveer 50.000 personen, werd door acht kandidaten deelgeno men, van wie een communist op de tweede plaats kwam. Van alle kan didaten heeft de minister, die zijn zetel niet zelf mag bezetten en ter stond aan zijn secondant, een Gaul listische journalist, zal moeten af staan, zich in de verkiezingsstrijd de minste moeite gegeven. Ofschoon de uitslag als een per soonlijke overwinning van generaal De Gaulle mag worden beschouwd, zou het toch voorbarig zijn uit de cijfers van gisteren al té verstrek kende conclusies te trekken ten aan zien van de komende presidentsver kiezingen. Bijna de helft van het Parijse kiezersvolk prefereerde zon dag de auto en de vishengel boven het stemlokaal en bovendien was maar een deel der politieke Gemeente-ontvanger verduisterde f 103.000 Geschenk overzee? DROSTE l'astilles altijdwelknml Zweedse koning naar Italië Cinerama-theater in Amsterdam De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof in Den Bosch jhr. mr. Wilscn-Elias heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de voor malige gemeenteontvanger van Chaam (46). Verdachte heeft in de jaren 1961 tot en met 1964 uit de gemeentekas van Chaam rond f 103.000 verduisterd en werd daar voor door de rechtbank in Breda veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De offi- cici van Justitie, de vier jaar ge vangenisstraf had geëist, was tegen dit vonnis in hoger beroep gekomen. Goodwill gerplaats Zuidlaren groepjes van vijf f^en met een eigen kandidaat verte- soldaten naar de wachtende helikop- genwoordigd. Zo ontbraken de socia- ters renden en snel en vakkundig in listen van Mollet .de volksrepublikei- de riemen werden gegespt. Daarna wiekten de machines met hun lading van precies 440 kg naar de aangege ven droppingsplaatsen. Nog geen uur vliegen, waarover per auto over de weg minstens zes urn- gedaan zou zijn. de radicalen op het appèl. Desondankt kan men zeggen dat de uitslag in elk geval een nieuwe bevestiging heeft opgeleverd van het feit, dat de wind der populariteit generaal De Gaulle nog altijd ste vig in de zeilen blaast. Advertentie Op feestje verhinderd? DROSTE Pastil altijd welkom verdachte was sinds tal van jaren de organisator van de wielerronde „De acht van Chaam". Om dit eve nement de nodige goodwill te be zorgen heeft hij een zeer grote acti viteit in binnen- en buitenland ont plooid. hetgeen hem persoonlijk zeer veel geld gekost zal hebben. Toen dat niet meer ging en het gemakkelijk bleek om langs frauduleuze weg gel den aan de gemeentekas te onttrek ken, volgde de ene verduistering op de andere. Verdachte verklaarde ook nu nog niet zonder trots, dat hij de „Acht van Chaam" tot het derde wielersportevenement van de gehele wereld heeft gemaakt. Hem werd daarvoor door zijn dorpsgenoten het predikaat „De koning van Chaam" gegeven, terwijl hij ook een in de internationale wielersport bekende figuur was geworden. Vries, dat hij van de verduisterde Belden toch zelf ook een rijk leven heelt geleid, antwoordde hij dat hij pueiuatmq ua -uauuiq ut pia2a.ra3 contacten moest leggen met allerlei instanties en bedrijven en dat dat niet uit een schrale beurs kon ge beuren. Door de gemeente werden die goodwill- activiteten niet gefinan cierd De advocaat-generaal concludeer de in zijn requisitoir, dat hier achter een grootse facade een geraffineer de falsaris schuilging. Hij achtte geen verzachtende omstandigheden aanwezig. De raadsman zag die wel in het feit. dat verdachte zich als ambte naar onmogelijk heeft gemaakt en door zijn langdurige ambtelijke car rière nauwelijks meer een andere kant U'tkan. Ook meende spreker, dat de fraude dusdanig in de hand zijn gewerkt door een volkomen ge brek aan doelmatige controle. Hij bepleitte de uiterste clementie. Ar rest 4 oktober, wanneer ook uitspraak zal worden gedaan in de zaak tegen een andere ambtenaar, die van de gemeente-ontvanger f 17.000 had ontvangen. Er waren valse handteke ningen aan te pas gekomen. Tegen hem werd twee jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Koning Gustaaf Adolf van Zweden gaat deze week met drie van zijn kleinkinderen naar Italië voor een privébezoek van zes weken. Hij zal incognito reizen onder de naam „graaf van Gripsholm". Prinses Christine van Zweden, prinses Mar- grethe van Denemarken en graaf Michael Bernadotte van Wisborg, alsmede leden van het hof, zullen hen vergezellen. De koning zal een groot deel van zijn tijd in Rome en Florence en bij het Gardameer door brengen Hij zal deelnemen aan op gravingswerkzaamheden. De Zweedse koning is een eenthousiast amateur- archeoloog. De koning zal op 4 no vember naar Engeland doorreizen, waar hij twee weken blijft. Daar zal hij waarschijnlijk op 11 november zijn 83-ste verjaardag vieren. Een van zijn kleindochters, prinses Mar- garetha is getrouwd met een Britse zakenman. Prof. Eysvoogel nam afscheid In de aula van de Landbouwhoge school te Wageningen heeft de mi nister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel aan prof. ir. W. F. Eysvoogel, zijn benoeming medege deeld tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau bij bevordering. Dit gebeurde tijdens een plechtigheid waarin prof. Eysvoogel afscheid nam als ree tor-mag nificus en wegens be reiken van de leeftijdsgrens, als hoogleraar. Prof. Eysvoogel doceerde cultuurtechniek. Het Bellevue-cinerama theater in Amsterdam (Marnixstraat naast Ca- lijpso) is bijna gereed. Donderdag avond 9 december wordt de gala openingsvoorstelling gegeven. Ver toond wordt „Hallelujahtrail". Het theater biedt plaats aan 700 bezoe kers. Na Rotterdam is Amsterdam de tweede stad in ons land die een cinerama-theater rijk is. Staatsmijnen stichten dochterondernem i n <_r De Staatsmijnen in Limburg heb ben een nieuwe dochteronderneming gesticht voor het beheer over en de explotatie van de pijpleiding, die tus sen het Rotterdamse Botlek-gebied en de kraakinstallaties van de Staatsmijnen in Geleen zal worden aangelegd. De nieuwe dochterven nootschap DSM Transport Maat schappij N.V. in Rotterdam heeft i een maatschappelijk kapitaal van twaalf miljoen gulden, waarvan zes miljoen is geplaatst en voor tien pro cent in contanten volgestort, zo meldt het bijvoegsel van de Staats courant. In het kapitaal nemen de Staatsmijnen deel voor 599 aandelen van tienduizend gulden en de Chemi sche Industrie Rijnmond N.V. (een 100 procent deelneming van Staats mijnen, exploitante van een fenolfa- briek in de Botlek) voor één aandeel. Directeur ir. H. C. F. Schram van de Chemische Industrie Rijnmond zal zal ook over de D.S.M. transport de directie voeren.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3