LEIDSCH mDAGBLAD BELASTINGEN HOGER Afremmen van de bestedingen F. WAREMAN Geweerschoten in Himalaja ZONNIG Sjastri aanvaardt de ivapenstilstand HEEL LEIDEN WEET ER VAN ARISTONATV-TIP Real Madrid Feyenoord Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 SEPTEMBER 1965 No. 31674 TROONREDE E Troonrede, welke voor ons Dop de schrijftafel ligt, wil ons beknopter voorkomen dan in vorige jaren, maar dit wil allerminst jeggen, dat zij ook minder inhoud [Ou hebben. Integendeel: èn door beknoptheid èn door haar ge wijzigde vorm is zij een alleszins lees baar document geworden, waarop bovendien nog de slogan van toe passing is: „Wat U niet in de etalage Bet, vraagt dat in de winkel". Want het elders in dit nummer gepubli ceerde uittreksel van de Miljoenen- geeft tal van bijzonderheden óver zaken, welke in de Troonrede slechts met een enkel woord worden aangeduid. Wij geloven ver in het verleden te moeten teruggaan om ons een Troon rede te herinneren waarvan de eer ste (hoogstens tweede!) paragraaf niet melding maakte van „de hoek- steen" zijnde het Atlantisch Ver drag als grondslag van ons bui tenlands beleid. Die hoeksteen is stellig niet verdwenen, maar hij is verhuisd naar een meer bescheiden plaats in de Troonrede en daarmede m tevens de gelegenheid geschapen om dit staatsstuk nu eens, bij wijze van plezierige afwisseling, te doen sanvangen met een persoonlijk woord van Koningin en Prins, namelijk een dankbetuiging voor de bij de verlo vingen van him dochters Beatrix en Margriet ondervonden belangstelling. Thans wordt aankondiging gedaan an het huwelijk van Beatrix en jlaus von Amsberg in het volgende voorjaar, waarbij terloops mag wor den vermeld, dat het huwelijk in Amsterdam zal worden gesloten. ZOALS steeds bevat de Troonrede een mengeling van goede en slechte gebeurtenissen in het komende parlementaire jaar. Om met de goede te beginnen: de [(gering belooft een forse aanpak ren tal van problemen, welke ten uuwste samenhangen met de snel- poeiende bevolking van ons nu al p dichtbevolkte land. Nederland ge vlet de twijfelachtige eer het dichtst- kevolkte land in de wereld te zijn en ilt feit maakt kostbare voorzieningen jóodzakelük. Het streven van de •ing is erop gericht het volgende niet minder dan 125.000 wonin- 1W1 aan de huizenvoorraad toe te loegen, hetgeen ongeveer 50% meer dan in de laatste jaren gebruike- ic was. De regering meent dat na oltooiing van dit project de woning- ;ood in sommige delen van het land irotendeels opgeheven zal zijn, maar vanzelfsprekend geldt dit niet voor e Randstad Holland, waar dit sta- ium naar schatting eerst in 1970 al zijn bereikt. Er zal voorts veel meer geld be schikbaar worden gesteld voor wegen- iw en waterstaat (28%) en voor onderwijs (7%), terwijl vooral r overwegingen van menselijke soli diteit. royalere hulp zal worden ge- ■geven aan de ontwikkelingslanden. Een ander prettig geluid: de loon- inkomstenbelasting gaat honderd ulden per jaar per persoon omlaag, r dat merkt niemand onmiddel- in zijn portemonnee, want de Staat der Nederlanden gaat deze verlaging beleggen in spaarbrievfen, die pas over vijf jaar tegen contfent leid (met rente) kunnen worden in- jewisseld. De vraag lijkt ons gewet- of deze maatregel niet een enor- uitbreiding van het ambtelijke ipparaat ten gevolge zal hebben. TENEINDE dit alles te kunnen worden ook minder prettige dingen in het vooruitzicht ge field. Vrijwel alles wat de vrije tijd tui ons volk veraangenaamt, zal door verhoging van een reeks indi recte belastingen duurder worden. De regering deelt in de Troonrede mede, dat deze belastingen zoveel mogelijk betrekking zullen hebben op, wat zij noemt, „minder noodzakelijke goede ren". Als voorbeelden daarvan noemt fi] o.a. alcoholische dranken, tabaks artikelen, minerale oliën en perso nenauto's. Ten aanzien van de laatst genoemde artikelen zouden wij wil len stellen, dat er ongetwijfeld lieden rijn, die het alleen maar bijzonder prettig vinden om in een auto rond Ie rijden. Maar dit lijkt ons toch een Ie verwaarlozen percentage van het legioen automobilisten, dat ons «gennet dreigt te verstoppen Voor de overgrote meerderheid is het be fit van een auto allerminst „minder noodzakelijk", maar veelal absolute ak. IE, hetzij beroepshalve, hetzij als belangstellend staatsbur ger gewend is de Troonrede meer of min aandachtig te lezen, zal bet opgevallen zijn, dat daarin dit- ttaal en voor het eerst sedert 1945 - met geen enkel woord gerept wordt Ner onze verhouding tot Indonesië ton de jaren achtereen overigens bikomen terecht! - uitgesproken bezorgdheid" is dus blijkbaar een 'Inde gekomen. Maar zou het. in het toder van de onlangs gevoerde be sprekingen, ook geen tactisch gebaar fijn geweest om in dit document al thans de hoop uit te spreken op ver gierde betrekkingen? Men behoeft bfpaald geen optimist te zijn om toch dl mogelijkheid niet uit te sluiten! En dat zou ontegenzeggelijk een Wederzijds belang zijn! VOOR het overige geeft deze Troonrede ons op dit ogenblik weinig aanleiding tot commen- 'tor. Wannaer hetgeen nu als plan tin wordt aangekondigd, in de loop ton dit jaar het stadium van wets- onuverpen zal hebben bereikt, bestaat daartoe nog volop gelegenheid. ..Moge het" naar de s!otw<Kirden ton Hare Majesteit ..ons parle- jtont gegeven zijn zijn taak in het "■tong van ons Koninkrijk te ver aten met de wijsheid en de voort- tijd eist". Minister Vondeling komt tol tekort van één miljard op de begroting voor 1966 (Van onze parlementaire redactie) Hogere uitgaven, hogere belastingen. Dat is het motto van de rijksbegroting 1966. De staatsuitgaven gaan met tien procent omhoog, zodat de belastingschroef verder moet worden aangedraaid. Met ingang van 1 januari 1966 worden de belastingen verhoogd op: bier en gedistilleerd sigaretten en tabak O auto's, brommers en kampeerwagens radio's, televisietoestellen, platenspelers en bandrecorders. olie en benzine Verder komen er nieuwe omzetbelastingen op: textiel schoenen en schoenreparaties Voorts zün er verhogingen op komst van de: vermogensbelasting Vennootschapsbelasting Daartegenover staat t door de toekenning vat worden verzilverd. De Er komt meer geld voor wegen, onderwijs en ontwikkelingshulp. Tenslotte het idee van de mi nister van Financiën: loon- cn in komstenbelasting honderd gulden per jaar per persoon omlaag, maar aan dat geld kan men niet komen. De Staat belegt het in spaarbrieven, die pas na vijf jaar met rente kunnen worden verzilverd. Chinese en Indiase militairen heb ben vandaag hoog in het Himalaja- gebergte van dichtbij op elkaar ge schoten, aldus heeft de regering in Nieuw-Delhi medegedeeld. Het wis selen van geweerschoten geschiedde btf de Nathoe-pas, welke het Indiase protectoraat Sikkim met de Tsjoem- bi-vallei in Tibet verbindt. „Het Chinese vuren is een open lijke schending van de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin alle sta ten wordt verzocht alles na te laten wat tot verscherping van het con flict India-Pakistan zou kunnen leiden", aldus de Indiase radio-om roep. Ook gisteren hebben de Chine zen reeds „uitlokkend vuur" bij de strategisch belangrijkste pas van Nathoe-La afgegeven, dat echter niet door India was beantwoord. Volgens de Britse ex-diplomaat Sir Robert Scott, thans wonend in Brisbane (Australië), is het niet waarschijnlijk, dat China tot een grootscheepse aanval zal overgaan, omdat het op de bedreigde punten binnen enkele weken zal gaan Italiaan Fanfani wordt voorzitter van Ver. Naties De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Fanfani, kan er zeker van zijn dat hij (vandaag) wordt gekozen tot. voorzitter van de 20ste Algemene Vergadering van de V.N. Popovitsj, de Joegoslavische oud-W minister van Buitenlandse Zaken en de enige andere kandidaat voor deze post. heeft zyn kandidatuur inge trokken. grootste De rijksbegroting 1966 met een uitgaven totaal van f 18.150 miljoen de grootste, die ooit werd ingediend vertoont ondanks de belasting verhogingen een tekort van f 1.085 miljoen. Het te kort over 1965 zal waarschijnlijk f 1700 miljoen bedra gen, zodat de minister van Finan ciën nog een flink beroep op de open kapitaalmarkt zal moeten doen. In verband met reeds gedane en nog te verwachten reserveringen op de voorinschrijfrekeningen en de reeds geplaatste staatslening zal dit beroep tot eind 1966 ongeveer drie kwart miljard gulden bedragen. Motivering Minister Vondeling geeft in zijn hedenmiddag aan de Tweede Kamer overgelegde miljoenennota een uit voerige motivering van de belasting verzwaringen. De strekking van zjjn betoog Is: enerzijds leidt de welvaartsstijging tot duurdere gemeenschapsvoorzie ningen (verkeer, huisvesting enz.), an derzijds dwingt de spanning in onze volkshuishouding tot afremming van de bestedingen. De begroting 1965 heeft volgens dr. Vondeling een ongunstige invloed gehad op de conjunctuur. De nieuwe begroting zal gunstiger werken het geen onder meer blijkt uit een ge ringere financieringsbehoefte. Dekkingsmiddel De voorgestelde belastingverzwa- ringen worden op jaarbasis bere kend op 906 miljoen gulden. Voor het dienstjaar 1966 wordt de op brengst op 636 miljoen geraamd. De nieuwe verlaging van de loon- en In komstenbelasting zal de schatkist een bedrag van 450 miljoen gulden kosten. Maar door de uitgifte van spaarbrieven komt hiervan echter 425 miljoen als bijzonder dekkings middel weer beschikbaar. Uit Troonrede Koningin Juliana tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal, hedenmiddag om streeks half twee. Links op de foto Prins Bemhard en Prinses Margriet, rechts Prinses Bea- torendheid, die Grootkruis voor Prinses Christina Prinses Christina is bij Koninklijk Besluit benoemd tot Grootkruis in de j Orde van de Nederlandse Leeuw. y/r'-i-rnrnT Het KNMi verwacht van heden tot morgei .avond: droog èn tamelijk 1 zonnig weer met vannacht en mor- Zwakke Ti matige, langs de Wad den km-1 tUd«Hik "rii krachtige zuid westelijke wind. Opnieuw iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15) 22 SEPTEMBER Zon op: 06 25 uur: onder 18.39 uur Maan op 02 06 uur order 18 09 uur Hoopvaler i Katwijk te 00 38 en 13 07 uur L?rigwnt°i te 08 35 en 2104 Mits Pakistan hetzelfde doet De Indiase premier Sjastri heeft de Veiligheidsraad van de V.N. medegedeeld, dat hij de eis van een wapenstilstand in de strijd met Pakistan vóór woensdagaochtend 8 uur Ned. tijd aanvaardt, mits vandaag om half zes plaatselijke tijd heden middag 13 uur Ned .tijd) be richt zou zijn ontvangen, dat de Pakistaansse eenheden eveneens het vuren op het door de Vei ligheidsraad gevraagde tijdstip zouden staken. India staat op het ogenblik voor twee ultimatums: het Chinese waar in ontmanteling van 56 fortificaties aan de grens tussen Sikkim en China wordt geëist, en het bovenge noemde van de Ver. Naties. Aan de wens van de volkerenorganisatie is dus gehoor gegeven, maar de eis van Peking zal terzijde worden gelegd. Gisteren heeft Sjastri het parlement meegedeeld, dat Rood-China alleen maar zoekt naar een voorwendsel voor nieuwe aanvallen. Het heeft nog voor het aflopen van zfón eigen ultimatum gisteren in twee sectoren het vuren geopend. Als de kwestie van de grensposten als voorwendsel voor een aanval wordt gebruikt, zal India terugvechten, aldus Sjastri. Op een persconferentie van het In diase ministerie van Defensie werd verklaard, dat het schieten van de Chinezen „licht" was en klaarblijke lijk bedoeld om de Indiase troepen te provoceren. „Wij hebben niet teruggeschoten", aldus de woord voerder van het ministerie, „maar hoe lang wij dit kunnen volhouden, weten wij niet". Intussen heeft Peking opnieuw een nota aan India gezonden, waar- bi het waarschuwt op te houden met schendingen en uitdagingen aan de grens. „India moet de volle verant woordelijkheid dragen voor de gevol gen die uit verdere grensschendin- gen voortvloeien". Eerder op de dag zei Peking, dat Indiase soldaten km op Chinees gebied in Tibet ren doorgedrongen en het vuui een burgercontrolepost hadden ge opend. In de nota beschuldigt China India van het opzettelijk uitlokken van een gewapend c.onflict. Vanochtend is in Nieuw Delhi of ficieel meegedeeld, dat de beschul digingen in de jongste Chinese nota „vals zijn en slechts ten doel hebben de spanning te verhogen". Er heeft volgens India „geen enkele schen ding van Chinees gebied plaatsge vonden". Premier Sjastri zei gisteren in het parlement, dat China de tijdsgrens van zijn ultimatum inzake Sikkim had verschoven om tijd opdat het eerst kon ziei de Ver. Naties ging gebeuren. Indien zich aan de Chinese zijde van de grens van Sikkim Indiase versterkin gen zouden bevinden, kunnen de Chinezen deze zonder meer ontman telen, aldus de premier. Vervolg op pag. 2 CHINA SCHIET AMERIKAANS TOESTEL NEER Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier in Saigon heeft in een com muniqué meegedeeld, dat een vlieg tuig van het type F-104 gisteren als vermist is opgegeven nadat de piloot, kapitein Philip E. Smith, per radio had laten weten dat de navigatie - Instrumenten slecht functioneerden en dat hij het toestel met zijn schiet stoel ging verlaten, omdat de brand stof was opgeraakt. Het vliegtuig maakte „een normale patrouillevlucht boven de Golf van Tonkin", aldus het communiqué. Ruimte-loopje om de aarde Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft de twee astronauten aangewezen die volgend jaar in de ruimtecabine „Gemini- VIII twee dagen om de aarde zullen cirkelen. Het zijn de burger Neil Armstrong, 35 jaar en voormalig testpiloot, en de 33-jarige majoor David Scott. Op het programma van deze vlucht staan een rendez-vous met een Agena-raket en een lang durig ruimteuitstapje, waarvoor tweede piloot Scott in aanmerking komt. Mogelijk zal deze gedurende één hele omloop om de aarde buiten de cabine blijven. Voor topkwaliteit en service ESSO BENZINESTATION Haagweg Leiden En wanneer u nü even uw Aristona-dealer belt, geniet u van dit evenement op uw nieuwe tv. VOOR MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN woensdag, 22 september (1e net) Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlrectie en administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1