Australisch dolfinarium geniet grote bekendheid Schok van Kennedy de moord op trilt nog na Niet te geloven dat zij al in de dertig is... Rijkbloeiende dahlia's in velerlei kleuren - -'C Jimdocil L/C riMY iS uw vertrouwen waaraf Lustoord voor de liefhebbers LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1965 Goed voorbeeld voor Harderwijk Advertentie '.-V' (Van correspondent) Harderwijk is als eerste plaats in west-Europa een dolfinariumrijk geworden. Coölangatta in Queens land herbergt het enige „dolfina rium" van Australië, maar dat ge niet dan ook faam over de gehele wereld. Overal vandaan komen de toeristen naar deze Australische Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, "dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid- cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadigp, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. Maakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! badplaats om de capriolen en de bijzondere kunststukjes, die de dol fijnen uithalen, te aanschouwen. Harderwijk dient het voorbeeld van Coölangatta dan ook goed voor ogen te houden. Het is een grote trek- plaats voor toeristen geworden en staat financieel op zeer sterke grondslag. Als het Harderwijk vergaat als Coöl angatta (een inlandse naam die „goed uitzicht" betekent) dan kan het zich dus voorbereiden op een grote stroom bezoekers. Acterende dolfijnen zijn zo fascinerend, dat men, na urenlang de vertoningen te hebben gadegeslagen, met tegenzin het vermaakcentrum verlaat. Men behoeft helemaal geen gewe tenswroeging te hebben, dat hier die ren zouden worden gedresseerd op een stuitende manier, want dit is niet het geval. Dolfijnen zijn van nature speels en tevens, zo beweren de deskundi gen, intelligent. Hun intelligen tie zou iets hoger liggen dan die van een hond en kwam de inboor lingen van Australië, die naar de kust kwamen om vis te vangen, goed te stade, toen hun bleek, dat de dol fijnen hen hielpen de vis naar het strand op te jagen. Hiervan wordt in de annalen van het vijfde wereld deel gewag gemaakt. Een sprong voor een i'an beneden de veertig. Sokje met vis Het publiek amuseert zich koste lijk, niet in het minst omdat het zelf deel kan nemen aan de verto ning. De dolfijnen worden elke dag twee keer gevoerd met vis. Meisjes en „vrouwen beneden de 40 jaar" uit het publiek worden uitgenodigd op een springplank boven het bas sin te komen staan en een stokje met een vis er aan in de hand te houden en de arm boven het water Loe Loe kan ook twisten uit te strekken. Niet zodra is dit ge beurd, of men hoort het geruis van een snel-vliedend voorwerp in het water en plotseling schiet een dolfijn als ee.i torpedo omhoog en grijpt met zijn snavelvormige snuit de vis. Het is een staaltje van behendigheid, dat grote hilariteit kan veroorzaken, want steevast toonden de meisjes en vrouwen, die zich op de springplank wagen, grote angstbang voor de te verwachten sprong. Maar Evans houdt een wakend oog in het zeil en staat gereed een „slachtoffer", dat van de plank mocht vallen, te „redden". „Het is meer dan eens gebeurd", aldus Evans, „dat een meisje in het water viel.maar onlangs viel een moedige, maar niet zo heel jonge vrouw flauw, en daarom heb ik de regel gesteld: alleen vrouwen bene den 40 jaar" (daverend gelach) „en het liefst jonge vrouwtjes op huwe lijksreis" (instemming door Splasher en Bo-Bo en een lach-orkaan van de tribunes). Haaien Behalve dolfijnen, houdt Evans in een apart aquarium van grote af metingen een verzameling reusach tige zeeschildpadden, monsters van haaien en andere gevaarlijke bewo ners van de zeeën rondom Australië. Harderwijk zal die voorlopig wel niet kunnen vertonen, maar dat behoeft de Hollandse vissersplaats er niet van tc weerhouden contact op te nemen met Evans. Gedresseerde dolfijnen oefenen op zichzelf al zo'n grote aantrekkingskracht uit op het publiek, dat als Harderwijk het „dol finarium" van Evans ten voorbeeld neemt, de toekomst van deze stad aan de voormalige Zuiderzee als toe ristenoord verzekerd is. VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 2 MILJARD GULDEN! -HAV LEVENSVERZEKERINGEN SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Sporen van slechte zomer te zien in (lemonstratietuin Treslong in Hillegom Het weer is de tweede week van september zo geworden, dat we de moed hadden om naar de demonstratietuin Treslong in Hillegom te gaan. Er staan weer dahlia's in bloei, die er om vra gen bekeken te worden. Wie van knolbegonia's houdt kan nu ook terecht, want ondanks het slechte weer staan er veel goed in bloei. Ergens achterin staan nog gladiolen ook in bloei. In andere jaren had men ze om deze tijd bijna al moeten rooien. Iedere goede tuinliefhebber zal overigens de sporen van deze slech- ■mer ook wel zien aan verschil lende planten, die een feest van kleur kunnen zyn, maar nu grauw bruin het moment afwachten, dat de heer De Wit en zyn helpers ze verwijderen. Men kan de schoon heid en vergankelijkheid op het ter ras van het restaurant bepeinzen, maar dat hoeft niet, er staan ook banken in de tuin, waar men uit kijkt over de ingezonken gedeel ten, waarin de zo rijkbloeiende ane- moonbloemige en mignondahlia's staan. De dahlia is, naar we menen te weten, de enige bloem in Nederland, die een fan-club heeft. Zeer veel amateurs hebben zich verenigd in plaatselijke verenigingen, die weer zijn aangesloten of een combinatie vormen met de Nederlandse dahlia Vereniging. Als men gaat kijken zal men potlood en papier niet moeten vergeten, want de bloemen die nu bloeien koopt men pas als knol in het voorjaar. Zit men niet dagelijks in die namen, dan vergeet men de schoonheden snel. Namen, kleur en lengte noteren Is dan wel aan te be velen. Het wordt niet gemakkelijk, want men moet al meteen beginnen met selecteren. Er staan vele, vele rassen, in allerlei vormen en hoog- Grappig Waterpolo Er ls geen dier, dat zoveel plezier in speelsheid en kunstjes maken heeft als de dolfijn. In Coölangatta zijn er zes, getraind door de eige naar Jack Evans, die ze gevangen heeft aan de kust van Queensland. De presentatie van zijn lievelingen, waarbij zijn 19-jarige dochter Toni, in bikini, assisteert, gelijkt een cir cusvertoning. Evans laat een vloed van woorden over zijn duizendkop pige publiek stromen om zijn drie witte en drie zwarte dolfijnen te in troduceren voor hij ze een water polo-wedstrijd laat spelen in het grote bassin, waarin Toni onbevreesd samen met de dolfijnen haar dage lijkse zwem training houdt. Bo-Bo Evans reisde enkele Jaren geleden, toen hij zjjn eerste dolfijnen had gevangen, naar Amerika met het speciale doel om er de kunst van het trainen van zijn dieren te leren. Zijn dolfijnen hebben elk een eigen naam: Bo-Bo (die heel erg luid kan schreeuwen). Splasher (die zo hard op het water kan slaan, dat de be zoekers on de tribunes kletsnat Amendement op grondwet over presidentiële opvolging (Van onze corresponden in Washington) De schok van de moord op president Kennedy, op die stralende dag in Texas nu bijna twee jaar geleden, trilt in Amerika nog altijd na. De psychologische, politieke en diplomatieke repercussies van die gebeurtenis zijn nog dagelijks voelbaar en de trillingen hebben nu zelfs het wetgevende vlak bereikt. Twee dingen, namelijk een amendement op de grondwet en een wet die federale bevoegd heden ten aanzien van moord op een president uitbreidt, zouden zonder de moord op Kennedy waarschijnlijk nog ver van verwezen lijking verwijderd zijn. Het amendement op Amerika's constitutie, dat door driekwart van de 50 staten zal moeten worden aan vaard voordat het rechtsgeldig wordt, voorziet in een regeling voor de pre sidentiële opvolging voor het geval een president door ziekte of verwon dingen plotseling niet meer i Is zijn functie uit tc oefenen. niet meer ln staat voelt zfjn zware taak te vervullen, aan de voorzitter van het Huls van Afgevaardigden en de presedent van de senaat laat weten, dat hij zich gedwongen ziet het bijltje erbij neer te leggen. Auto matisch wordt dan de vice-president staat bewoner van het Witte Huis. Mocht de president niet ln staat Vooral in de huidige tijd, nu een j zijn om zelf te vertellen dat hij zijn Amerikaanse president elke minuut taak niet meer aan kan, of mocht overigens geen bezwaar in I bereikbaar en in staat moethij. bijvoorbeeld in het geval van deze streek, waar het publiek in de z'jn eventueel te beslissen dat Ame- psychische stoornissen, zelf niet in- licbtste zomerkleding komt) Ringo "ka's atoommacht wordt gebruikt j zien dat hü beter het veld kan rui- (die het „gesprek" met zijn baas a,! voortdurend gaande houdt) en Loe- Loe (die zich statig uit het water kan verheffen en dan de twist doet). Een van de bravour-stukjes, die Loe- Loe uithaalt, is een sprong uit het Minister Ball: „Treurige indruk van Europa" De plaatsvervangende Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Ball, heeft van zijn jongste bezoek Europa de „treurige indruk" overgehouden, dat voor het eerst sinds vijftien Jaar de krachten van de versplintering sterker werkzaam zijn dan die van de vereniging. Ball heeft samen met minister van Fi nanciën, Fowler, de Europese hoofd steden bezocht. In een toespraak voor de internationale industriecon ferentie in San Francisco verklaarde hij gisteren dat de voortgang naar diplomatieke eenheid in Europa door nationalistische neigingen ir gevaar wordt gebracht. Als de verdeeldheid voortduurt, kan zij volgens Ball be treurenswaardige gevolgen hebben. Zij kon tot een heropleving van de oude en gevaarlijke rivaliteit leiden. De volken van Europa konden, als zy zich niet behooriyk weten te or ganiseren. niet de rol in de wereld spelen die hun was toegedacht. ntwoord op een atoomaanval. kan niet meer worden geriskeerd worden dat er op een gegeven mo ment geen president is, of in elk ge val geen president die in staat is beslissingen te nemen. Meer dan eens Een dergelijke situatie is overigens al meer dan eens ln de Amerikaan se geschiedenis voorgekomen. Het laatst, toen Kennedy bewuste! x» op de operatietafel van het ziekenhuis ln Dallas lag Daarvoor toen presi dent Eisenhower een hartaan val kreeg. Vooral dubieus verder was de situatie in 1919, toen president Wilson eer beroerte kreeg en in half seniele staat nog tot het begin 1921 president bleef. In feite leidde zyn vrouw toen een groot deel van de staatszaken achter een rookgordyn van valse voorstellingen over de ge zondheidstoestand van de president, zoals in het vorig jaar verschenen boeiende boek van Gene Smith: „When the cheering stopped" te lezen is. In 1881 tenslotte was president Garfield maar liefst 80 dagen niet in staat het schip van staat te be sturen, nadat hy getroffen was door een kogel, die hem tenslotte trou wens in het graf bracht. Amendement dan is er de mogelykheid dat de vice-president met een meerder heid van het kabinet een verklaring opstelt en tekend waarin wordt vast gesteld dat de president „onbekwaam is. Een dergelyke verklaring zou dan naar het parlement gestuurd moeten worden, waarna eveneens de vice- president het Witte Huis zou kun nen oinnentrekken. Indien een pre sident na een ernstige ziekte genoeg opgeknapt zou zyn om de staatsza ken weer in de hand te nemen, zou hij dat kunnen doen door weer de voorzitter van het Huis en de presi dent van de senaat daarvan op de hoogte te brengen. Senaat in 1955 een hevige hartaan val pas na maanden volledige rust te boven kwam. Mocht hem een dezer dagen als president hetzelfde over komen, dan zou Amerika een dood ziek staatshoofd hebben met alle ge varen van dien. Pas na aanvaarding van het amendement op de grondwet door driekwart van de staten (wat zeker nog tot 1967 zal duren) zal er een wettige regeling bestaan om aan een dergelijke situatie het hoofd te bie- deren. Als tussenoplossing heeft Johnson overigens een persooniyke overeenkomst met zyn vice-president Humphrey gesloten, waarby over dracht van presidentiële bevoegdhe den aan Humphrey wordt geregeld voor het geval Johnson iets zou over- Luguber Gevaren Dat dit alles meer is dan louter theorie, is overigens duidelyk als men bedenkt dat president Johnson als oemocratisch fractieleider in de Het meest ingewikkelde en ook in teressantste geval van presidentiële „onbekwaamheid" is natuurlijk wan neer een staatshoofd zelf in zijn ambt zou willen blijven, maar in de ogen van zijn plaatsvervanger en de meerderheid van de leden van het kabinet niet meer in staat zou zijn de natie te leiden. Over die mogelykheid, die vooral lugubere aspecten zou hebben als een president van de machtigste staat ter v.ereld ooit krankzinnig zou worden, heeft Fletcher Knebel een populaire roman geschreven, getiteld „Night of camp David". Vice-president Al zestien keer in een totaal van 37 jaar hebben de Verenigde Staten het moeten stellen zonder vice-pre sident. Meestal kwam dat doordat vice-presidenten gestorven presiden ten opvolgden, een paar keer ook doordat zij zelf stierven. Het amen dement nu voorziet ook in dat pro bleem. ln de toekomst zal namelijk elke president, die een lege stoel naast zich heeft, een vice-president mogen aanwijzen, echter met die be paling dat een dergeiyke benoeming door de meerderheid van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat zou moeten worden goedgekeurd. President Johnson: Vier op de tien wereldbewoners analfabeet President Johnson heeft er donder dag op gewezen dat vier van iedere tien wereldbewoners niet kunnen le zen en schrijven. Hy heeft daarom aangekondigd volgend jaar aan het Amerikaanse Congres te zullen vra gen toestemming te geven voor een groot programma ter bevordering van het onderwijs in de gehele we reld. „Wy willen laten zien" aldus John son, „dat de droom van ons land, een grootste, gelukkige maatschap pij, g-^en halt houdt waar de zee be gint". Hy onthulde dat hy reeds een officiële groep heeft gevormd om plannen uit te werken. In januari zal Johnson het congres een pro gramma van vyf punten voorleg gen: 1. hulp aan onderwysplannen in de achtergebleven landen; 2. hulp aan Amerikaanse scholen by de uitbreiding van de kennis van de aarde en de wereldbevolking; 3. bevordering van de uitwisseling van leerkrachten en leerlingen; 4. bevordering van de uitwisseling van boeken, ideeën en kunstwerken; 5. het beleggen van byeenkomsten van personen uit alle culturele ge bieden om zich te beraden over de gemeenschappeiyke problemen van de mensheid. Advertentie We noteerden by de Hibiscus, rechts van de ingang een type, dat wel grappig is. „Prima" is een vrfj simpele bloem, maar op de buiten ste bladeren is het lila in dwarse strepen over de lichtere bladeren ge legd. Een zebrapad misschien voor de insekten. Dahlia's zdjn waarschijnlijk no ge* liefd, omdat ze zoveel bloemen ge* ven voor de huiskamer en zo geva rieerd bloeien. „Exaltation" by voor beeld komt met een wat donker zalmachtige knop uit. Hoe verder h(J komt hoe geler de bloemblaadjes worden. De punten biyven dan licht zalmachtig, wat de bloem een ei genaardig waas geeft en tenslot te het hart is weer donker. Er ia een groot verschil tussen de Jonge en de oude bloemen. Waarom die prachtige semt- oacfcus-dahlia PtMoen" heet, zullen we niet te weten komen, maar het is hard geel van, veel bloemen op een aardige hoogte. Een opvallende plant. „Dirigent" daar vlakby ia een grote rode s.e. Tegen de taxus* haag, die als middenberm-bescher ming dient, staat de witte puntig» „My Love" In een demonstratietuin moet men ook kunnen zien wat niet kan en dat is in dit geval een bor der maken met dit type. Een sprie- tlge witte bloem ln grote hoeveel heid, die naar onze smaak weinig met Love te maken heeft. Logge bloem Draal a terug naar „Ovatkm" en a stel een decoratieve dahlia. We vinden het een logge bloem naast do elegance van een „Benjamin Brit ten". Aan de andere zfjde van de zo storende taxushaag staat een aan tal ompon dahlia'. „Little Robert Is ook al weer zo grappig, het bloem blaadje ls Uoht en de draden ervan ztJn purper. De tuin wordt toch wei zo lang zamerhand ouderwets. Alles ls zo akelig symetxisch, er staan dodeiyk saaie heesters in, die het uitzicht op de bloemen belemmeren. Het ls wel gemakkelijk te beschrijven. Op de bank by het rechter vak zittend ke ken we naar de donkere „Fabel" Een anemoonbloemige, die de gehele zomer kan bloeien. Men moet wel steeds de uitgebloeide bloemen ver- wyderen. Doet men dat een week niet, wel dan; zie het ingezonken gedeelte van dit vak. Daar staan een paar perken mlgnons, die een week vergeten zyn. Zo ïyken uitgebloeid. Achterin de tuin het restaurant staan echte perkdahlia's rykbloelend, laagbiyvend als byvoorbeeld „Au tumn Leaves" en ..Border Princess". Daar vindt u ook de enige cactus dahlia ln deze tuin „Salmon Perfec tion". Een heel leuk effect geeft geeft daar vlakby „Ing. Redel" met de gele bloem tegen donkergroene tot bruine bladeren. Helemaal ach terin de tuin doet .David Howard" hetzelfde, maar dan ln het oranje. We kunnen biyven schryven over de Galtonia candicans. de zomer- hyacint, de calla's, nog wat goud- bandlelies. Men moet het zelf gaan zien en beoordelen. Wy vinden pom pondahlia's en heel kleine begonia's, zoals „Flamboyant" leuk, een ander zal weg zyn van de reus in het wit, „Ice Cream". Heidemij. gaat samenwerken met wegenbouw De Koninkiyke Nederlandsche Hei demaatschappij zal by de voorberei ding en uitvoering van wegenbouw projecten gaan samenwerken met de Koninkiyke Maatschappy Wegen bouw en de Hollandsche Beton Maatschappy. De president-directeur van de Heidemaatschappy, ir. C. Staf, deelde dit gisteren ln de ln Groningen gehouden algemene ver gadering mee.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13