EIDSCH DAGBLAD HINEES ULTIMATUM AAN NIEUW-DELHI Treinen in Den Haag en Groningen ontspoord L Antwoord van India Bombardementen op gedemilitariseerde zone in Vietnam HEEL LEIDEN WEET ER VAN F. WAREMAN ndia moet plannen voor cle aanval op Lahore wijzigen VONBRAUN: I00RSPR0NC VAN RUSSEN Niemand gewond Betsy komt Vergeten Krantenstaking in New York bloembollen alles ra Vlieland uw matras (9ud Qlte icht 1 maart I860 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 No. 31671 ijteur: E. A. E. von Dishoeck fdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Jommunistisch-China heeft gisteren van India geëist, dat het len drie dagen zijn militaire installaties in de staat Sikkim op an de grens met China, afbreekt. Wanneer India hieraan geen geeft, „zullen de gevolgen ernstig zijn". Dit werd ver- rd in een nota, die het Chinese ministerie van Buitenlandse en gisteren aan de Indiase zaakgelastigde in Peking heeft rhandigd. Chinese regering trekt in haar nota fel van leer tegen :ndingen van de grens tussen Tibet en het in het Himalaja- crgte gelegen Indiase protectoraat Sikkim, alsmede tegen ivocaties" aan de Indisch-Chinese grens. Zij eist dat deze on- dellijk zullen, worden beëindigd en dat India bewoners van de isstreek, die het gevangen zou hebben genomen-, vrijlaat. ..De iase regering draagt anders de volledige verantwoordelijkheid ernstige gevolgen die hieruit voortvloeien", aldus de oese nota. ïevechten duren Oog steeds voort de V.N. geaccrediteerde diplo maken zich zorgen over Dgs nota. Deze diplomaten zyn neen van oordeel, dat dit een latum met de dreiging van een I is. Vrijwel allen zeggen te ge- i, aldus het Amerikaanse pers- I Associated Press, dat het de «en ernst is en dat zij de grens overschrijden tenzy India p Wernher von Braun, de leider het Amerikaanse Apollo-pro- ima, dat is opgesteld voor het Menlijken van landingen op de n, zei gisteravond in Athene te er journalisten dat de Russen liggen in de wedloop om de te bereiken. i Braun, die in Athene verblijft gelegenheid van het Internatio- Congres voor de ruimtevaart harde dat op dit congres de ls gelegd voor een toekomstige trikaans-Russische samenwerking Ie ruimte. e Russen volgen een geheel re methode om de maan te be- n, maar zij liggen op het ogen- duidelijk voor", aldus Von Sowjetrussische astronaut Leo- onthulde gisteren in Athene dat hwjet-Unie van plan is een per- ient bemande satelliet om een de aarde te brengen en te •eren bemanningen uit te wisse- alvorens een man op de maan te Dgen. Leonow gaf geen tijdstip op. Amerikanen zijn eveneens van permanent bemande satel- a baan te brengen, die van inning kan wisselen, maar de" Ulo-plannen zijn niet afhankelijk het programma voor een perma- satelliet. Iet ruimtecongres in Athene w|jd- ?isteren een speciale zitting aan tenwezige Russen, terwijl er van- in zou volgen voor de Ameri- Donderdag waren de Russi- le kosmonauten Leonow en Bei en de Amerikaanse astronauten Conrad als gasten op het aar hoewel ze dicht by el- i" in de buurt kwamen, spraken &iet met elkaar. WEERBERICHT VEEL WIND Ket KNMI verwacht van heden- 1 Morgenavond: half tot zwaar be- tot met aanvankeiyk mige regen ^ter plaatseiyk enkele ouien. Tot tohtig of stormachtig toenemende W tussen zuid en zuidwest, aan de mogelijk enige tijd zuidwester- Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 SEPTEMBER op: 6.19 uur; onder: 18.48 uur. op: 22.25 uur; onder: 15.02 uur. ater te Katwijk te 7.45 en 20.12 kagwater te 3.22 en 15.38 uur. nummer bestaat uit 26 pagina's verliezen. Dit risico moet het land genomen hebben bij het bepalen van de tijdlimiet. Anderzijds, zei een andere diplomaat, loopt China bij een grootscheepse inval in India het risico van omvangrijke Amerikaanse hulp aan dat land en zelfs van een Amerikaanse luchtaanval op de kern- installaties in Sinkiang. Sedert de Chinees-Indiase gevech ten in 1962 waren er meer dan drie honderd grenssohendingen op de grond of in de lucht geweest, aldus de Chinese nota. China had vier maal voorgesteld een gezameniyk onderzoek in te stellen naar de „illegale aanleg van voor agressieve doeleinden bestemde Indiase mili taire bolwerken" aan de Chinese kant van de Sikkimse grens. Dit was steeds door India afgewezen.. De Chinese regering beschuldigt India er verder van een „chauvinistische en expansionistische" politiek te voe ren. India acht het juist om plaatsen, die het bezet of die het van plan is te bezetten, de züne te noemen. Het is dezelfde redenering, die het by de aanval op China in 1962 volgde en die het nu by de grootscheepse aan val op Pakistan toepast. Op dit on derwerp overstappend zegt de Chi nese regering in haar nota, dat vol gens haar het vraagstuk-Kasjmier zou moeten worden opgelost op basis van het recht van de bevolking al daar op zelfbeschikking. „Nooit overschreden Indiase functionarissen namen net Chinese dreigement ernstig op, maar een woordvoerder van het ministerie van Defensie zei dat er geen berich ten waren binnengekomen over on gewone Chinese troepenconcentraties in het betrokken gebied. India heeft voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op een eventuele Chinese aanval. Men sprak opnieuw tegen dat er militaire installaties aan of over de grens zijn aangelegd. Indiase troepen hadden de grens nooit overschreden. Men herinnerde eraan dat India zondag nog had aangeboden het grensgebied voor een onafhankelijke, neutrale waarnemer open te stellen. De Chinese waarschuwing zal in tussen wel van invloed zijn op liet conflict tussen India en Pakistan. Het protectoraat Sikkim vormt de grens met het door de Chinezen overheerste Tibet. De Chinese waar schuwing stelt India voor de nood zaak zün krachten te verdelen over twee fronten: langs zijn noordelijke grens in de Himalaja, terwijl het 1600 km naar het westen een oorlog tegen Pakistan voert. Het is vrijwel zeker dat India de plannen voor hernieuwing van het offensief tegen Lahore, op een na de grootste stad van west-Pakistan, zal moeten herzien. Kanaal overgestoken Een officiële woordvoerder in Nieuw Delhi verzekerde gisteravond, dat eenheden van het Indiase leger op verscheidene plaatsen het Ichogil- kanaal bij Lahore waren overgesto ken. Het kanaal is enkele jaren ge leden gegraven als verdedigingsgor del voor de stad. Volgens buitenlandse waarnemers ln Nieuw-Delhi zijn de Indiërs van plan verder naar Lahore door te stoten teneinde de Pakistaanse be voorradingswegen af te snijden. Dat Lahore genomen zal worden achtten zy echter minder waarschynlijk, om dat het daar op straatgevechten zou uitlopen. Pakistan meldde gisteren grote successen te hebben behaald in de uitputtende tankslag. die de hele week reeds aan de gang is in de sector Sialkot, en eveneens in de strijd tegen een enorm Indisch leger- konvooi ten zuidwesten van Djam- moe in zuidelijk Kasjmier. Pakistaande jachtvliegtuigen had den vier uur lang het convooi be stookt tot het invallen van de duis ternis. Meer dan 200 voertuigen zou den in brand geschoten zyn. De vliegtuigen zouden hun aanvallen hebben gedaan met raketten en machinegeweren, nadat vier Sabres het konvooi hadden ontdekt. Er zou den 85 tanks van India buiten ge vecht zun gesteld. In de strijd tussen India en Pakistan zijn tot nu toe 7.000 Indiërs gesneu veld, meldde de Pakistaanse radio gisteren. De stoffeiyke overschotten van 6.889 Indiase soldaten waren geteld. Volgens de radio zyn in totaal 387 Indiase tanks vernietigd of be schadigd en 91 Indiase vliegtuigen. De Pakistaanse verliezen werden niet genoemd. Vervolg op pagina 2 Internationaal verkeer in de war Twee treinen zijn vanochtend ontspoord. In Den Haag liepen om 4.10 uur negen goederenwagons uit de rails. De ravage is daar groot. Het internationale treinverkeer is hierdoor in de war. Het wordt omgeleid via de lijn Harmelen-Breukelen. Alsof dat nog niet genoeg is, volgde er om kwart voor negen een ontsporing van een lege reizigerstrein in Groningen. De treinverbinding tussen Groningen. Leeuwarden. Delfzijl en Roo- deschool is nadien geblokkeerd. Niemand liep bij de ontsporingen letsel op. Op het emplacement Hollands Spoor in Den Haag liepen negen wagons van een uit Delft komende goederentrein uit de rails. Beide hoofdsporen zyn versperd, zodat het treinverkeer op de oude lyn van en Rotterdam met hindernissen Drie weken geleden was het „An na", waar wij een staart van mee kregen, nu is er uit de restanten van de cycloon Betsy", die vorige week vooral in en rond de Golf van Mexico veel schade aanrichtte, een actieve stormdepressie ontstaan die vanochtend met windkracht 9 tot 10 Ierland naderde. Ook boven de Noordzee gaat de wind morgen wel licht tot hard of stormachtig toe nemen, wanneer de depressie via Ierland naar het noordoosten trekt. Tijdens het weekeinde zal dit cy cloonrestant ook het weer in ons land ongunstig beïnvloeden. Vanochtend was het een oud- Oceaanfront, dat met bewolking en op enkele plaatsen wat motregen alweer een einde bracht aan een mooie en warme septemberdag. Het was gisteren precies vier we ken geleden, dat de temperatuur voor het laatst in ons land boven twintig graden was gestegen. verloopt. Er zyn bussen tussen Delft en Den Haag ingelegd. De ontsporuig werd veroorzaakt door het afbreken van een asuit- einde van een wagon met grint. Hierdoor raakte een wissel defect. Over een lengte van vyftig meter werd de rails vernield. Er wordt hard gewerkt aan herstel van de rails Verwacht wordt dat voor het avond spitsuur het reizigersvervoer tussen Den Haag en Delft weer normaal zal zyn. Brug open De op zichzelf vry onschuldige ontsporing in Groningen stuurde ook daar het treinverkeer in de war. Een treinstel liep by het rangeren uit de rails en kwam met zyn neus boven het watei van het Hoornsediep in Groningen tot stilstand. De spoor wegbrug over dit water was juist opengedraaid. Deze brug kan nu niet meer dicht en hierdoor is ook een naastgelegen spoorbaan geblokkeerd. De trein zou ook nog tegen een „stoot-ontsporingsblok" zyn gere den. De treinen die normaal de ver binding tussen Leeuwarden, Delfzyl, Roodeschool en het hoofdstation on derhouden, ryden nu iets verder en beginnen hun route resp. by Zuid- horn en het station Groningen- noord. Bussen vervoeren de passa giers van het hoofdstation naar de tydelyke beginpunten en terug. De brug is niet beschadigd en de schade aan de rails is niet groot. Vanochtend is men begonnen met de ontspoorde trein op te vyzelen en op de rails te zetten. Dan kan de brug weer worden dichtgedraaid, waarna het treinverkeer over beide spore zou zijn hersteld. Hoe laat dit zo zyn geschied is niet bekend. Zo zal de Gemini-6 capsule, bemand door de Amerikaanse ruim tevaarders Schirra en Stafford over enige weken in de ruimte de Agcna-raket ontmoe ten. De astronauten zullen trachten beide ruimtevaartuigen aan elkaar te koppelen en daarna de combinatie met de motor van de Agena voort te stu- Als de Chinezen aanvallen, zal India terugslaan, aldus ver klaarde premier Sjastri heden ochtend in het parlement in ant woord op het ultimatum van Rood-China, dat India de ver dedigingswerken aan de grens tussen Sikkim en Tibet op korte termijn moet slopen. India zal zich, voor het geval Peking voordeel uit het huidige conflict met Pakistan zou willen trek ken, niet door de Chinese kracht laten afschrikken. India wijst alle Chinese beschuldigingen af. ..Wij zullen met grimmige vast beslotenheid voor onze vrijheid strijden", aldus Sjastri. Brug vernielddrie doden Hoge Vietnamese officieren hebben vandaag verklaard dat verscheidene jachtbommenwerpers vermoede lijk Amerikaanse het noordelyk einde van de brug in de gedemilita riseerde zone tussen Noord- en Zuid- Vietnam hebben gebombardeerd. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt niets van het inci dent te weten. Een Amerikaanse militaire woordvoerder heeft gezegd dat de brug is vernield en dat bij de aanval drie Vietnamezen om het le ven zyn gekomen. Vietnamese zegslieden hebben ver klaard dat politie by de zeventiende breedtegraad voor middernacht een aanval van ongeveer veertig jacht bommenwerpers op het noordelijke einde van de brug heeft waargeno- De houten en metalen brug, waarover in het midden een brede, witte streep loopt, ligt over de rivier Ben Hai op een punt, waar Noord en Zuid-Vietnam bij elkaar komen. De brug ligt ruim 10 km ten noorden de strategische luchtbasis Da hr Op het emplacement Hol land Spoor in Den Haag is van ochtend een goederentrein ont spoord. Een gekantelde kolen wagen heeft de lading cokes over de rails uitgestort. Met man en macht wordt gewerkt om de baan vrij te krijgen. Ad\'ertentle De 2-f-jarige autohandelaar A. Bczijen uit de hoofdstad heeft bij de politie aangifte gedaan van het verlies van f 8.000. Hij had zijn colbertjasje, waarin het bedrag zich bevond, op de kofferdeksel van zijn wagen gelegd en het vergeten er af te halen. Hij ging even weg en toen hij terugkeerde was het jasje verdwenen. I oor topkwaliteit eu service ESSO BENZINESTATION Haagweg Leiden Een staking van leden der New yorkse persvereniging, waarby jour nalisten en administratief personeel van de Newyorkse dagbladen zijn aangesloten, heeft eerst geleid tot een niet verschUnen van de New lork Times", waarna de directies van zes andere Newyorkse bladen tot een staking uit medeleven overgin gen, waardoor ook deze kranten van daag niet zouden verschijnen. Bij deze zes is de „New York Herald Tribune". Slechts de „New York Post", die niet is aangesloten by de vereniging van Newyorkse dagbladuitgevers, zou vandaag verschynen Het conflict tussen de bij de „New York Times" werkende leden der Newyorkse persvereniging en de directie van dit dagblad gaat over automatisering der werkzaamheden en de in verband hiermee te geven verzekering dat hierdoor geen ont slagen zullen vallen. Er werd sinds gisterochtend vroeg in de omgeving van het gebouw van de „New York Times" gepost, omdat op dat uur de uiterste, door de Newyorkse persvereniging gestelde termyn voor het bereiken van over eenstemming, was verstreken. Er is evenwel nog de gehele dag door onderhandeld, zonder dat dit tot resultaat leidde. Toen het duidelyk werd dat de „New York Times" niet zou kunnen verschynen, besloten de directies der zes andere genoemde Newyorkse bladen eveneens geen krant het licht te doen zien. Nang. De internationale controle commissie is onmiddellyk begonnen het incident te onderzoeken. in 70 soorten Kerngezond, met grotere, mooiere bloemen. Voortuin en kamercultuur op pot, glas en grint Paperwhites, in enkele weken bloeiende. Tulpen (28 verschillende!), narcissen, hyacinten, kro kussen enz. Kerstbloeiers - nü! Kleuren in alle variaties. Alle maten. Al uw kweek- plezier begint bij weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 1 7 10) teuwo f Uit het Leidsch Dagblad van j 19 Sept. 1865: J De heer W. R. als getuige a 9 in een strafzaak te Alkmaar a 9 weigerde wegens gemoedsbe- a v zwaren den eed af te leggen, a 9 De rechtbank heeft hem te 4 9 dezer zaken veroordeeld tot 5 9 dagen gevangenisstraf en de 9 kosten. Prof. J. H. Scholten vierde a 9 Zondag 17 Sept. zijn 25-jarig J 9 professoraat eerst te Frane- J 9 ker en later aan de hooge- a 9 school alhier. Enige oud-leer- a 9 lingen vereerden hem 2 zilve- a f ren kandelatres uit de fa- a 9 briek van J. M. v. Kempen te A f Voorschoten. a

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1