LEIDSCH DAGBLAD 25 Scherp geschil tussen prof. Zijlstra en drs. Den Uyl Oe Thant reeds heden York naar New terug ADENAUER prijst regering-De Gaulle VLIEGVAKANTIES WORDEN DUURDER Felle discussies over natte mijnwet Kwestie schade-eis niet in de ijskast GIVE A MAN A LUCKY matras Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 No. 31669 Ujecteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Tijdbom onder olie- en aardgaspolitiek K EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) e behandeling van de „natte mijnwet" is gister- ind in de Eerste Kanjer geëindigd in een scherp inflict tussen minister Den Uyl (Economische iken) en de anti-revolutionaire fractie. De woord- lerder van deze fractie, prof. Zijlstra, vond dat minister de noodzaak tot mogelijke stqatsdeel- iming niet heeft aangetoond. „De minister gaat n weg op die wij niet kunnen volgen. Als dit Jiinetsbeleid is, zou het politieke gevolgen kun- n hebben", aldus de A.R.-woordvoerder. )oor het onverwachte con- tussen de minister en de [.-fractie is het gisteravond meer tot een stemming over wetsontwerp gekomen. De ner zal volgende week dins- op Prinsjesdag, stemmen, anvaarding is wel waar- nlijk omdat de socialisten en (VP het ontwerp steunen, door het optreden van de ^fractie is de harmonie tus- regeringspartijen onver- ht snel verstoord. 'enals de anti's hebben ook de en de christeiyk-histori- D ernstige bezwaren tegen het ontwerp. Zij maakten er gister- id al geen geheim van dat ztf rade week zullen tegenstemmen. [VP heeft ook nogal moeite met intwerp maar zal de regering ze niet in de steek laten. Ik als het ontwerp volgende week indstreep haalt, zal er door de indeling in de Eerste Kamer een tijdbom onder de olie- en aard- olitiek van het kabinet Cals biy- liggen. Evenals verschillende an- sprekers liet prof. Zijlstra giste duidelijk weten, dat hij bij de be deling van de uitvoeringsvoor- rden van de wet de kwestie van mogelijke staatsdeelneming op- w aan de orde zal stellen. Het is rmijdelijk dat deze materie op- Tijdbom Geen rijtoer op Prinsjesdag tegenstelling tot andere jaren het koninklijk gezin op Prinsjes- ditmaal geen rijtoer door Den maken. besluit is om twee redenen ge en. De eerste reden is dat ook ongste Prinses, Christina, 's mor al mee zal rijden in de gouden i, zodat dus de drie prinsessen ipening van de Staten-Generaal tn meemaken. Voorts zou de Ko- in van mening zün, dat zij de ite tijd door bijzondere omstan- eden al een paar maal een rü- door Den Haag heeft gemaakt, l lij er de voorkeur aan geeft rijtoer op Prinsjesdag te laten allen. WEERBERICHT Iets hogere emperaturen 1 KNMI verwacht van heden- |morgenavond ffivankelijk hier en daar mist, igens droog weer met opklarin- l. Zwakke tot matige wind tussen fl en zuidwest. Iets hogere tempe- (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 SEPTEMBER ■p: 6.16 uur; onder: 18.53 uur. &op: 21.09 uur; onder: 12.27 uur 'ater in Katwijk te 6.17 en 18.36 I laagwater te 2.12 en 14.20 uur. aununer bestaat uit 20 pagina's nieuw in discussie komt, want reeds de Tweede Kamer heeft indertijd ge- eist dat de minister over de uitvoe ringsregelingen met het parlement overlegt. Bij deze eis heeft de Eerste Kamer zich gisteravond aangesloten. Zoals te verwachten was werd de de staat van „parasitair ingrijpen" omdat het ontwerp de staat de gele genheid biedt na afloop van het zoe ken naar olie zelf, zonder overleg, te bepalen tot welk percentage de staat in de winning wil deelnemen. Hij noemde deze handelwijze .spelen met gemerkte kaarten". Mr. Buhrmann voorspelde dat de belangstelling voor de oliewinning op oe Noordzee hierdoor sterk zal dalen. D* KVP'er ir. Raedts deelde mee, dat zijn fractie met deze mogelijke staats deelneming alleen akkoord kan gaan, omdat de staatsdeelneming opnieuw in de parlementaire sfeer komt als de uitvoeringsregelingen aan het parle ment worden voorgelegd. „Pik, ik heb je Het felst in zijn kritiek was prof. Zyistra. In een lang en scherp betoog beschuldigde hij de minister ervan wezenlijke politieke verschillen te len verdoezelen met een pragmatisch betoog. Hij meende dat de minister in zijn betoog helemaal niet duidelijk heeft gemaakt, dat slechts door gelijke staatsdeelneming de staat het best aan haar trekken komt. „Ook door middel van royalties, winstaan delen en oppervlakterecht kan de mi nister tot een behoorlijk staatsaan- deel komen". Hij vond het ook in strijd met de beginselen van behoor lijk bestuur dat de minister eerst de oliemaatschappijen geld laat riskeren by het onderzoek en dan later, als de mogelijkheid tot staatsdeelneming zaak goed loopt, zegt: „Pik, ik heb aan de oliewinning gisteren in de se- je". naat het centrale onderwerp in de eIüge spreker m wie de minis- debatten. Mr. Van Riel beschuldigde ^er duidelijke steun kreeg was de so- Het vraagstuk van de Nederland- sing, waarbij men mede ter bevor- se eis om schadevergoeding voor in Indonesië genaaste bezittingen gaat zeker niet in de ijskast. Op de vol gende bijeenkomst, die t.z.t. in Ne derland zal worden gehouden, zullen de beide delegaties het nog lang niet afgeronde gesprek voortzetten. In Djakarte is de commissie slechts tot de overtuiging gekomen, dat ge zocht rnoet worden naar een voor beide party en aanvaardbare oplos- dering van een groeiende samenwer king de publieke opinie in Indonesië cn in Nederland, die op het punt van de schadevergoeding lynrecht tegenover elkaar staan, zoveel moge- ïyk dient te ontzien en dus tot een compromis zal moeten komen. Zo werden de op Schiphol welis waar uitvoerige, maar vage verkla ringen, van de gistermiddag uit Dja karta Teruggekeerde ondervoorzit ter van ae Nederlandse delegatie mr. A. Rinnooy Kan, geinspireerd. Zo goed als dat ging beperkte mr. Rinnooy zich tot het communiqué, dat de commissie aan het slot van het overleg in Djakarta heeft uitge geven. Daarin stond, dat naar eer gezamenlijk voorstel aan de beide re geringen wordt, gestreefd, „waar in het vraagstuk van de eis tot scha devergoeding in verband met de hangende financiële problemen zal zijn geëlimineerd". Mr. Rinnooy slaagde er niet in duidelyk te maken wat daarmee nu prec'es werd bedoeld, doch sprak ding peitinent tegen: men mocht er niet uit concluderen, dat Neder land voorgoed en geheel het onder werp zou laten vallen. cialist Van der Waerden: staatsdeel- reming is in dit geval geen principe maar een instrument voor het berei ken van een optimaal resultaat voor de gemeenschap. 9 Vervolg op pagina 2 De Franse zangeres en actrice Juliette Greco heeft in Parijs 63 leden van de beroemde zang- en dansgroep Takarazoeka verwel komd. In Japan bestaat de com plete groep uit 400 artiesten (met een eigen theater in Tokio) die zich elk jaar in diverse gezel schappen splitst, die op tournee gaan. HOND BEET ZIJN BAAS BIJNA DOOD In de Bremstraat in Baarn is de 57-jarige heer O. Offringa gister avond plotseling door zyn hond, een zevenjarige bouvier, aangevallen en levensgevaariyk gewond. De hfer Offringa liep verwondin gen over zijn gehele lichaam op en kreeg vier slagaderlyke bloedingen. Hy is in levensgevaarlijke toestand overgebracht naar het ziekenhuis. In bet ziekenhuis bleek het slachtoffer drie liter bloed te hebben verloren. De hond is door een die renarts afgemaakt. 24—27 oktober Prinselijk paar van Japan naar Nederland Prins Hitatsji, de jonge zoon van de Keizer van Japan, en zyn echt genote, Prinses Hanako, zullen van 24 tot 27 oktober in Nederland zijn. Een woordvoerder van de ambassa de van Japan in Den Haag heeft dat meegedeeld. Prins Hitatsji en Prinses Hanako zu'len op 12 oktober uit Tokio ver trekken \oor een goodwill reis naar negen Europese landen. Op deze reis, die volgens een bekendmaking van het keizeriyke hof, 52 dagen zal du ren, bezoekt het prinselijk paar De nemarken, Frankryk, België, Neder land, Groot-Brittannië, de Bondsre publiek Duitsland, Zwitserland en Italië, alsmede Vaticaanstad. „Als er centen in het spel zijn kunnen mensen vervelend worden Oud-Bondskanselier Adenauer heeft gisteravond op een verkie zingsbijeenkomst in Wuppertal gezegd ,,zeer verontrust" te zijn overleg een oplossing te zoeken. Frankrijk en zijn EEG-partners. Hij drong erop aan met geduldig overleg ee noplossing te zoeken. „Als er centen in het spel zyn kunnen de mensen erg vervelend worden. Wy moeten een uitweg uit de moeilijkheden zoeken en daar zal tyd en geduld voor nodig zyn." In een eerder gehouden rede had de 89-jarige de huidige Duitse geschil len met Frankryk beschreven als Geen bespreking in de Sowjet-Unie Secretaris-generaal Oe Thant is vanochtend om 10 uur Ned. tijd rechtstreeks naar New York teruggekeerd om de Veiligheids raad verslag uit te brengen over zijn vredesmissie naar Pakistan en India. Dit bericht kwam van ochtend als een verrassing, om dat Oe Thant eerst van plan was Regering grijpt in Een dertig meter hogebouw vallige schoorsteen op het Deen se eiland Bornholm begon af te brokkelen, toen deskundige Jo- hansen een onderzoek instelde. Johansen bleef kalm. maar het duurde drie uur voordat hij uit zijn benarde positie bevrijd werd door een helikopter, die hem op de veilige bodem terug bracht. (Van onze Haagse correspondent) De regering heeft ingegrepen op het terrein van de tarieven voor vakantievluchten. Met in gang van 1 april 1966 zullen de reisbureaus bij de aanbiedingen van de ITE-reizen (de toeriste"»- tenvluchten. waarbij verblijfs kosten in hotels e.d. zijn inbe grepen) per chartervliegtuig dicht bij de prijzen moeten blij ven die gelden voor een retour per lijnvliegtuig op dezelfde rou- In sommige gevallen zal dit be tekenen dat een vakantie per vliegtuig duurder moet worden. Voor het vakantieseizoen 1966 geldt dat de prijs van het reisbureau waarbij alles is inbegrepen, niet la ger mag zijn dan 85r© van het laagst vergelijkbare retourtarief van de I.A.T.A. <de internationale organisa tie van de burgerluchtvaart), indien dit niet meer dan 550 gulden be draagt. Voor hjnvluchten die meer dan 550 gulden kosten dient by een chartervlucht tenminste 75van die prijs te worden berekend. Dit betekent dat vooral de heel goedkope z.g. „campingreizen", waar bij de vakantieganger voor een klein bedrag in een tent werd onderge bracht. onmogelijk zullen worden. De prijsstop. die officieel nog niet is bekendgemaakt, komt tot uiting in een brief van de Rijksluchtvaart dienst aan Martin's Air Charter, die vanochtend is bezorgd. By de nor male jaarlijkse verlenging van de vergunning om als chartermaat schappij te vliegen, waren dit keer de bovengenoemde extra voorwaarden vermeld. Tot nu toe was de ITE-markt in ons land, althans voor zover het ver voer niet per ..IATA-toestel" ging. niet aan minimum-verkoopprijzen gebonden. Voor de wel by de IAT A aangesloten maatschappijen, zoals b.v. de KLM, is voor de ITE-vluchten een minimum IATA-tarief van kracht dat over het algemeen 90% van het retourtarief per lijndienst geweest tot morgen in de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi te blij ven en dan op de terugreis in Moskou met de Sowjetrussische leiders overleg te plegen. Intus sen wordt het voorstel van Thant om de vijandelijkheden onmiddellijk te staken zowel door India als door Pakistan overwogen. Premier Sjastri van India had gisteravond een ge sprek met Thant, die daarop een groot deel van de nacht heeft gebruikt voor contact „met an dere landen" (waarschijnlijk Amerika, de Sowjet-Unie en Pa kistan) Volgens berichten uit Nieuw Delhi is premier Sjastri alleen bereid te praten over „staken van de vijande lijkheden" en niet over een „wapen stilstand". Het eerste begrip zou geen bindende overeenkomst inhouden over de politieke spanningen en de territoriale geschillen welke tot de oorlog hebben geleid. Wat Pakistans houding betreft: de Indiase troepen staan op Pakistaans gebied en het is onwaarschijnlyk, dat president Ajoeb Chan een verreikende overeenkomst met India wil sluiten voordat deze troepen teruggetrokken zyn. Bijzonder fel liet de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Bhoetto zich gisteravond in een be wogen rede in Rawalpindi uit: „Wy hebben definitief gekozen voor leven of dood en wij zullen tot het einde vechten. Nimmer zullen wij ons over geven. al zou Pakistan gedecimeerd worden. Pakistan zal nimmer volle dig zijn zonder zelfbeschikking in Kasjmier. Dit is de els van de mo hammedanen van het sub-continent' Bhoetto sprak tijdens een banket ter ere van premier Hoveida van Perzië en de minister van Buitenlandse Za ken Isjik van Turkye, die naar Ra walpindi zyn gevlogen om te spreken óver de hulp. die hun landen zullen verlenen in de stryd tegen India. Pa. kistan heeft Turkije om militaire hulp gevraagd en laten weten, dat het zich wellicht gedwongen zal zien „uit andere bronnen te putten" aan dit verzoek niet zal worden vol daan. Turkije heeft Pakistan al vijf miljoen dollar aan wapens en munitie aangeboden krachtens een bestaand commercieel verdrag. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Rusk, acht de kan sen op vrede „gering", aldus ver klaarde hij gisteren in Sea Island (Georgia). Rusk zei het conflict tus sen beide landen maar moeilyk te kunnen begrypen. Slot pag. 2 Advertentie Na het fiasco met de Fiesta-vluch- ten en de klacht over die van Omar Khayan heeft ook de Nederlandse regering deze ingreep in het vrye luchtruim gedaan. Zy volgt daarmee het voorbeeld van vele andere lan den, maar onder luchtvaartmake laars en reisbureaus kan men de verzuchting horen dat dit een stap terug betekent. Vervolg op pag. 2 f u „een familiemoeiiykheid", die kon worden opgelost „als het juiste mo ment daar is". Nu prees de regering-De Gaulle als een bastion tegen het communis me. De Franse communistische par ty was sinds 1946 de sterkste en best georganiseerde party in dat land. „Wat zou er met Duitsland gebeuren als we tussen een commu nistische regering in Frankryk en de communisten in de oostzone (Oost Duitsland) zouden komen te staan? W y Duitsers moeten blij zyn dat de communisten in Frankryk niet aan het roer staan en dat De Gaul le er is. Frankryk en Duitsland de len hetzelfde lot. Of we vergaan samen, verhezen onze vrijheid aan de communisten, of we blijven beide vrij en Europa bRjft vry. Het ia waar, dat De Gaulle moeilijkheden heeft veroorzaakt. Dat is niets nieuws, kyk maar naar mijn verle den. „Zonder Frankrijk en Duitsland is Europa ondenkbaar", aldus Adenauer. De leider van de Russische com munistische party, Brezjnew heeft gisteren op een byeenkomst in Mos kou verklaard, dat de Sowjet-Unie graag een normalisering van de be trekkingen met de Bondsrepubliek zou zien, maar dat hier niets van zal komen, als Bonn „wraak blijft zoeken" en tracht het bestaan van Oost-Duitsland te n,egeren. Atoombommen De voormalige atoomspion Klaus Fuchs heeft in een artikel in het Oostduitse blad „Neues Deutsehland" geschreven, dat „W'est-Duitsland spoedig in staat zal zyn zün eigen atoombommen te maken". Fuchs zegt dat de potentiële capaciteit van de huidige kernreactors in West-Duits- land kan worden gesteld op 70 atoombommen per jaar". „Het werk in het Westduitse kero- centrum in Gülich wordt gedaan aan de hand van bevindingen van een groep Westduits< geleerden die na de tweede wereldoorlog in de Sowjet-Unie hebben gewerkt onder professor Steenbeck" aldus Fuchs. (Advertentie) UW (§ud teurvo Uit het Leidsch Dagblad van 16 Sept. 1865: 4 Sedert de cholera te Mar- seille heerschte, hebben 80000 J personen die stad verlaten. J Een kapitein heeft den f Hen Julij j.l. bij het omzeilen f van Kaap Horn een ijsberg f gezien van meer dan 400 voet f hoogte en een mijl in omtrek 4 (Advertentie) Verloren een Coupon Nationale Schuld, 4 groot f 19.80. De eerlijke vin- 4 der kan een derde der waarde 4 behouden. Adres boekhandel 4 Schreuder en van Baak, al- 4 hier. 4

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1