Waarom roken steeds meer mensen juist Hunter Filter t.P.D. wil verkiezingen over vier jaar winnen Synode van bisschoppen „De vraag of Brandt kanselier wordt is niet zó belangrijk Omdat Hunter Filter dé sigaret is voor rokers die geen filter willen proeven maar 'n sigaret. Probeer gerust alle filtersigaretten, ook komt terecht bij Hunter Filter. PAUS TIJDENS HEROPENING CONCILIE Om Paus en curie te helpen bij bestuur der kerk EENHEID VAN ALLE MENSEN Sergeant bedreigd bij schietoefening EIS VIER JAAR VOOR POGING TOT DOODSLAG Schüle ontkent Première ,.Marat" Haagsehe Comedie LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1965 Advertentie (Van onze correspondent in Bonn) Adenauer in zijn verkiezingstoespraken voortdurend aan olitieke successen van zijn regeringsperiode herinnert en d herhaaldelijk van zijn grote tevredenheid laat blijken over Hiomische resultaten, die hij als ..Wirtschafswundermann" bereikt, hebben de socialisten daarop weinig te zeggen. Al waar, dat juist de laatste jaren op het politieke terrein het ief niet zelden op hen was overgegaan. jocialistische herstel is het digen. Dan immers is de banvloek in de grote man op de ach- j, de oud-communist Herbert Hü is de ontwerper van het mde „Godesberger-program" waarby de SPD aan de tyd werd aangepast. Van ment af streefde de SPD er te komen van het stigma erikaal", „pro-communis- „klasse-partij" te zijn. tëlte getroostte men zich het an „schrik der burgerij" te en door dat van „volkspar- 1s de CDU er een is. Daar- te de SPD het recht voor zich de andere „volkspartijen" op- worden in een „burger - oalitie. Banvloek de socialisten zijn de verkie- dan ook al gewonnen, als zij ar één minister in het nieuw nen kabinet kunnen afvaar- k e 1 ij k L e a e n NED. HERV. KERK m te Warmond (toez C. v. Tricht te Stad aan 't Ha- j (toez.) L. G. Zwanenburg te I e te Oost- en Midwoud j. J. E. Tlgchelaar. kand. te te Sleen (toez.) W. de •org. Ned. Prot. Bond te Bus- ankt voor Soest (buitengew. in wording) (toez.) C. den Slledrecht voor Ingen j M. Boogert te Aarlander- roor Poortvliet (toez.) S. de oHuten (U.) voor Benne- Wijlen P. J. F. Lamens) J. irman te Schoonhoven. GEREF. KERKEN nomen naar Kralingen Prins srstad) P. Rlemersma te Leeu- W. Bedankt voor Papendrecht te Glessen-Rijswijk. HR. GEREF. KERKEN' "s-Gravenzande M. Vliet- Umulden. Aangenomen naar rn-Kralingen W. de Joode te steinde. Bedankt voor Haar- Boersma te Onstwedde. GEREF. GEMEENTEN ONKERE WEEK" lie van r.-katholieke studen- Nederland heeft zich in een rief tot het Nederlands epis- gericht om hen, aan het be de vierde en waarschijnlijk conciliezitting, te verzekeren steun en waardering van de ilieke studenten in Neder- verbroken die hen tot de eeuwige oppositie had verdoemd, een opposi tie van gevaarlijke „Sozis", zoals zij vroeger werden genoemd. De vraag of Willy Brandt het tot kanselier zal brengen of niet, is voor heeft de Berlijnse burgemeester de socialistische „brain-trust" in Bonn dan ook niet zo belangrijk. Er zijn zelfs figuren binnen de SPD die het geen ramp zouden vinden als Brandt het niet haalde. Voor hen zijn plicht gedaan als hij de SPD binnen het kabinet heeft gebracht. Daarna kan hij als uithangbord worden ingehaald, en staan vol gens deze mening bekwamere krachten gereed om de feitelijke macht over te nemen. Het getheoretiseer over Brandts eventuele capaciteiten in zijn rol van Bondskanselier zal wel gedoemd zijn in eindeloze hypothesen te verstik ken. D$ kans dat de SPD zo'n écla tante overwinning behaalt dat de partij ook de kanselier aanwijst, wordt in Bonn heel gering geacht. Afkomst soonlijke en bovendien (bij vriend en vüand) van zakelijke aard. De party van Erhard en Adenauer wil maar niet vergeten dat Brandt als het natuurlijke kind Herbert Karl Frahm in een uiterst bescheiden mi lieu ter wereld kwam. Duidelijk stuurt de CDU-adverten- tiecampagne in de grote geïllustreer de weekbladen daarop aan als zij stelt: „U kiest tussen Brandt en pro fessor (voluit geschreven) Ludwig Erhard". Op een andere fase in Brandts leven zinspeelt Erhard als hij vertelt: „Ik werkte al aan de ge zondmaking van de mark toen Brandt het Duitse grondgebied nog niet eens betreden had". Brandt had als vurig socialist Duitsland al in 1933 verlaten en woonde sindsdien in Noorwegen en Zweden. Om by de Duitse inval in Noorwegen aan de Gestapo te ont komen, trok hij het Noorse uniform aan en werd een onopvallende krijgs gevangene. Later vluchtte hij naar het neutrale Zweden. Van rechtse zijde stelt men het nu graag voor alsof Brandt „in vreemde krygs- dienst de wapenen tegen landgenoten zou hebben opgeheven". Afgezien van de vraag of dit te veroordelen zou zijn, de verdachtmaking klopt gewoon niet met de werkelijkheid." De SPD heeft nu trouwens een brief van Erhard uit 1945 gepubli ceerd waaruit blykt, dat deze aan de „gezondmaking van de mark" in opdracht van de Hitleriaanse „Reichsregierung" werkte. De brief is met „Heil Hitier" ondertekend. Nu in het verkiezingsjaar de mark op nieuw dreigt te kelderen, bedient Brandt zich aan de leuze: „een zach te kanselier kan geen harde mark maken". Hij vergelijkt Erhard bij gelegenheid met een slappe pudding die heen en weer drilt als er tegen gestoten wordt. Maar juist de zakelijke argumen ten tegen Brandt, ook van socialis tische zijde, komen er op neer dat de Berlijnse burgemeester in tyden van rust <ook al» te winig besluitvaardig heid ten toon spreidt. Dit was ook de tendens van een groot artikel in het invloedrijke weekblad „Der Spiegel", waarvan hoofdredacteur Augstein in een later nummer bekende zijn stem op de vrije democraten van Erich Mende te zullen uitbrengen. Is Willy Brandt vaak dronken? Is hij te veel verwikkeld in „vrou wengeschiedenissen? De vraag is niet meer van zo'n groot belang nu de partij duidelyk het oog al op een verdere toekomst heeft gericht dan die waarover Brandt het in zijn ver kiezingstoespraken heeft. De SPD belooft zijn kiezers nu al de „ab solute meerderheid" voor 1969, daar bij een nabye debacle optimistisch overspringend. En ook Brandts opvolgers staan al klaar: misschien de tweede man naast Wehner: de brillante ijskoude Erler. Maar Erlers plaats wordt al ernst bedreigd door een nieuwe ster: de Hamburgse senator Hel- muth Schmidt, knap uitziend, goed van de tongriem gesneden en met 'n groot drang tot daden. In zijn in het Latijn gehouden openingstoespraak tot het Concilie na de eredienst en het gebruikelijke huldebetoon met handkus van kardinalen, patriarchen en bisschoppen kondigde Paus Pau- lus, zoals reeds verwacht was. de instelling aan ..overeenkomstig de wensen van het concilie" van een ..synode van bisschoppen om hem en de curie te helpen bij het bestuur van de kerk". |n brief zegt de heer P. N. van de Unie, dat rgdheid van vele r.-katholie- aanvang van de concilie vooral te wyten is aan de enissen tijdens de z.g. „don- tek". (de laatste week van de conciliezitting'. Deze be- Tijdens het concilie waren van vele zijden hiertoe reeds sugges ties gedaan. Deze synode zal voornamelijk bestaan uit bis schoppendie door de nationale bisschoppenconferenties met toe stemming van de Paus zullen ld heeft hem ertoe bewogen worcjen aangewezen. De synode temming te betuigen met de Nederlandse bisschoppen ge- 23.1 door de Paus bijeengeroepen gèdragslijn. worden ..overeenkomstig de be tome gaat hij in op enkele hoef ten van de kerk. voor raad de beslissingen, die geno- geving en samenwerking wan neer dat ons voor het algemeen welzijn der kerk noodzakelijk voorkomt" «ten worden als over it geloven en niet geloven, port tot de aard van het ge it het alleen groeit in de vrije van de menselijke ontmoe st de heer Stokman. De synode van bisschoppen kan. over de joden en de kwestie I aldus de Paus „op een bijzondere t gemengde huwelijk vraagt I manier van nut zyn bij het dage- waaraan wij zoveel dank verschul digd zyn voor haar doeltreffende hulp. Juist als de bisschoppen in hun diocesen hebben ook wij altijd de curie nodig voor het uitoefenen van onze apostolische verantwoorde lijkheden". Tijdens deze vierde zitting zullen de nadere regelingen voor de syno de bekend gemaakt worden. Paus Paulus noemde het conci lie een teken van de eenheid van alle mensen en van de liefde voor alle mensen. Het zou de wereldge schiedenis ingaan als „de hoogste, de prachtigste en meest menslievende bevestiging van een verheven gods dienst die niet door mensen uitge vonden maar door God geopenbaard is". „In de onrust van de huidige ge beurtenissen in het onweerstaan bare streven van de volkeren naar vereniging, moeten wij de eenheid verwezenlijken die ons allen tot een gezin en tot tempel van God en my stiek lichaam van Christus maakt", aldus de Paus. die opnieuw aandrong Idelyke uitspraken. iyks werk van de Romeinse curie op eenheid van alle christenen. De Paus zei verder, dat de kerk en het concilie bereid moesten zyn voer de naam van Jezus smaad te ondergaan. Velen werd op onrecht vaardige wijze deelneming aan het concilie verhinderd. Dat was een be wijs, dat er nog een harde onder drukking bestaat welke in niet wei nige landen de R.K. Kerk benauwt en waarmee men met berekenend despotisme probeert haar te verstik ken en te doen verdwijnen, aldus de Paus, die hier aan toevoegde dat de kerk zich voor het gehele mensdom verantwoordelijk voelt. Dringende oproep tot vrede Zonder het conflict tussen India en Pakistan met name te noemen deed de Paus een dringende oproep tot vrede. „En dat de wede onder de mensen moge zegevieren, de vrede die juist in deze dagen bloedig is verstoord door bittere conflicten van volkeren, die de vrede zozeer nodig hebben". De Paus ging niet nader in op nog door het concilie te behandelen kwesties omdat hij geen afbreuk wilde doen aan de vrijheid van be slissing der concilievaders. Hij beëin digde zyn toespraak met de apostoli sche zegen voor alle gelovigen en de gehele wereld. President Johnson heeft de astronauten Conrad en Cooper (midden) onder scheiden met de nedaille voor 'mitengewone erdiensten. Je korte plechtig heid in het Witte Huis werd ook bijgewoond loor de echtgenoten van het ruimte-duo en drie van Conrads kinderen achter het bureau •an de president). Nadat met het zingen van het Ve- ni Creator de bijstand van de Hei lige Geest was afgesmeekt en gebe den waren uitgesproken voor het welslagen van het concilie, legden enkele vaders die voor het eerst aan de vergadering deelnemen (Bisschop pen dus die in de loop van dit Jaax door de Paus zyn benoemd) hun ge loofsbelijdenis af. Tenslotte maakte de secretaris-generaal van het con cilie, mgr. Felici, bekend, dat van daag de 128ste algemene congrega tie zal werden gehouden, waarop men zich zal bezighouden met de verkla ring over de gosdienstvrijheid. Paus slechts één dag naar V.N. Een van de naaste medewerkers van Paus Paulus VI heeft verklaard, dat het bezoek van de Paus aan de herenigde Naties niet langer zal du ren dan een dag ondanks de aan drang die er door sommigen in het vat.icaan op de Paus wordt uitgeoe fend om zijn bezoek te verlengen. „Het programma voor het bezoek van een dag is niet overladen en niet te inspannend", verklaarde hij. „In feite zou een tweedaags bezoek ver moeiender zijn dan een eendaags omdat de Paus dan nog minder ge legenheid zou krijgen om te rusten. Als er over een verlenging wordt ge sproken, kan ik u wel zeggen dat degenen die de voorbereidingen voor de reis treffen hiervan niets, maar dan ook niets afweten". IN HOGER BEROEP HALF JAAR GEËIST TEGEN SOLDAAT Leeruitspraken paradijsverhaal De generale synode van de Geref. Kerken in Lunteren heeft gisteren besloten tot de instelling van een commissie ad hoc, die in 1966 ad vies zal moeten uitbrengen over de vraag of de binding aan de leeruit spraken van de generale synode van Assen 1926 inzake de historici teit van het paradijsverhaal uit Ge nesis 2 en 3 nog moet worden ge handhaafd, te meer omdat deze bin ding in de Geref. Kerken niet meer functioneert. In dit verband behandelde de sy node tevens een schrijven van dr. J. J. Buskes, prof. dr. E. L. Smelik en ds. P. S. Vermeer, die destijds als Jonge predikanten door deze leer be slissing in moeilijkheden en buiten de Geref. Kerken waren geraakt en thans om eerherstel vragen. De synode nam haar besluit na enige uren aan deze zaak te hebben besteed, waarbij zowel voor- ais tegenstanders van opheffing der binding hun standpunten uiteenzet ten. (Van onze Haagse correspondent) Een jonge dienstplichtig soldaat van het regiment Intendance, die na nauwelijks twee weken ervaring met de militaire maat schappij tijdens een schietoefening in woede een geladen pistool- mitrailleur op zijn instructeur had gericht, hoorde gisteren voor het Hoog-Militair Gerechtshof een straf van een jaar gevangenis met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk en terbeschik kingstelling van de regering, tegen zich eisen. De krijgsraad had hem op vier augustus wegens poging tot doodslag verotrdeeld tot twee jaar en terbe schikkingstelling. De soldaat had de sergeant-in structeur met zijn wapen bedreigd, toen hij na vijf volledig gemiste schoten de eerste ln zfjn pas 14 dagen oude militaire loopbaan te horen had gekregen, dat hij ervoor moest zorgen bij de volgende serie wél treffers te plaatsen, omdat hem „anders zaterdag wel zou worden ge leerd hoe hij moest richten". Woedend Nu viel die zaterdag in het vrye 'paasi weekeinde van de soldaat, de eerste keer dat hy naar huis zou mogen. De jongeman Vier jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de rechtbank in Am sterdam. mr. H. G. van Everdingen, geëist tegen een 29-jarige werktuig bouwkundige, afkomstig uit Surina me, wegens poging tot doodslag van de 40-jarige portier E. H. Tosch, eveneens uit Suriname. Op 6 juli van dit jaar loste de ver dachte in de omgeving van de Zee dijk op korte afstand drie schoten op de portier: één daarvan trof de hand van de heer Tosch, een tweede vond hij een medische aanpak op i drong in zijn rechterzij, terwijl een zyn plaats, hoewel hy het voor een derde iaatete kogel werd .dergelijke labiele figuur" zeer heilzaam achtte dat hij zou erva ren dat de maatschappij zulke da den niet tolereert. Onverantwoordelijk De laadsman van de inmiddels uit de dienst ontslagen soldaat, mr. M. Thoolen, achtte het onverant- woordelyk, dat een jongeman met een dergeiyk gezichtsvermogen zon der bril heeft moeten schieten. Hij lichtte toe, dat de soldaat ook links had moeten schieten hoewel hy rechtshandig is- omdat hy zyn lin keroog niet kan dichtknijpen. Vol gens hem had de jongen niet het voornemen om te doden, maar van overtuigd dat hij de volgende het wapen door de slag van de ser- schoten weei zou missen, omdat hij j geanc afgegaan. Het Hof doet op 5 volgens de artsen eigenlijk een bril oktober uitspraak, zou moeten dragen de militaire kwa.iticatie van zyn gezichtsvermo- gen was z3- en de schietschyf nam hy daardoor slechts waar als een vage vlek. In blinde woede richtte hij toen zijn Uzi-pistoolmitrailleur op de sergeant, die de loop van het wapen opzij sloeg, waarna het schot afging. „Poging tot doodslag", zei de audi teur militair, die er by het stellen van zyn eis rekening mee hield dat de soidaat zyn wapen zonder toe stemming had geladen, kenneiyk had gespannen en ook de handgreepvei- llgheid moet hebben ingedrukt. Op grond van het psychiatrisch rapport Erwin Schüle, de Westduitser, die de leiding heeft van het onderzoek naar oorlogsmisdaden, heeft ontkend dat hy zelf schuldig is aan verschei dene oorlogsmisdaden, zoals door de Sowjet-UnJe is gezegd. „Ik bevestig officieel dat deze aan- tygingen onwaar zyn", heeft Schüle verklaard in een bekendmaking, die is verspreid door justitiële autoritei ten in Stuttgart. „Als bewys hiervoor operatief verwijderd. Tussen verdachte en het slachtof fer bestond al sinds enige tyd een vete, die ontstaan zou zyn toen de vrouw, met wie de verdachte in con cubinaat leeft, tydens een gesprek met het slachtoffer aan een bar per ongeluk een gaatje in het colbertjasje van de portier brandde. Na verdach- tes weigering de schade te vergoeden zou de gespannen verhouding ten slotte zyn geresulteerd in het begane feit. Zaterdagavond 25 september vindt in dc Kon. Schouwburg in Den Haag ce première plaats van het toneel stuk van Peter Weiss „De vervolging van en de moord op Jean Paul Ma- rat. opgevoerd door de verpleegden van het krankzmnigengesticht van Charenton onder leiding van Mar kies de Sade" De opvoering wordt gegeven door de Haagsehe Comedie, de regie be rust by Joris Diels. ringen van andere voormalige leden van mijn divisie". Schüle is met vakantie. Hy zal vol gende week zyn taak weer opvatten te Ludwigsburg bij Stuttgart, waar kan ik verwyzen naar getuigenverkla-zyn bureau is gevestigd

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13