^illy ooral Brandt richt zich indonesie tot niet-stemmers Merkwaardig gehalte van Italiaanse commentaren Encycliek heeft veel stof doen opwaaien een aanvallen op rhard en de CDU Op encycliek van Pans Kordate posthoudster verdreef overvaller Kerk moet haar eigen woord spreken LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 SEPTEMBER 1965 -« 1 1 Twee kranten in Verstandige tactiek „Niet meer praten over het verle den", predikt Willy Brandt en hij j volgt daarmee een tactiek, die lijn recht tegen die van zijn tegenspeler j Ludwig Erhard in gaat. Dat is van de j socialisten verstandig gezien. De houding van de SPD tegenover de grote beslissingen, die de regering- Adenauer in de zich langzaam vor- j mende jonge. Bondsrepubliek te ne- I men had, werd bepaald door de oude j garde onder leiding van Kuit Schu macher, die niet tijdig inzag dat in het voor-oorlogse socialisme van na Duitslands capitulatie de bakens I moesten worden verzet. Gehandicapt door de tic van vele socialistische partijen, de angst dat ze niet „natio- j naai genoeg" zouden zijn, bleef de I SPD bij de realiteit jarenlang ten achter. Ze zei dan ook neen tegen tal j van grote beslissingen waarmee Ade- I nauer West-Duitsland binnen het I Westelijk bondsgenootschap manoeu vreerde en het land zijn zelfstandig- heid terug gaf. gewaarschuwd De autoriteiten in Djakarta hebben twee kranten een waarschuwing ge geven naar aanleiding van artikelen, die naar hun oordeel het gezag zou den kunnen ondermijnen en ver deeldheid veroorzaken tussen het leger enerzijds en de politieke par tijen en massaorganisaties ander zijds. Het christelijke dagblad „Sinar Harapan" 'Straal van hoop) publi ceerde verleden week een artikel waax-in het „de toenemende misdaad, de omhoogvliegende prijzen en de ge vallen van corruptie en machtsmis bruik" weet aan het ontbreken van een werkelijk revolutionair bewind. „De hoge heren behoeven beslist niet te roepen: maak een einde aan corruptie en knoeierij, zolang zijzelf een luxueus leventje leiden terwijl de bevolking noodkreten liet horen we gens de enorm stijgende rijstprijs, aldus het blad. De „Soeloeh Indone sia", het orgaan van de nationalis tische partij PNI, bracht op 3 sep tember een bericht volgens welk een voorvechter van de belangen van de boeren door mannen in uniform was doodgeschoten. Volgen de autoritei ten werd de boerenleider per ongeluk getroffen toen twee leden van het burgerverdedigingskorps een stengun beproefden. (Van onze Romeinse correspondent) Paus Paulus' encycliek over de verering van de eucharistie, heeft veel stof doen opwaaien in Rome. Speciaal de veroordeling van een aantal praktijken, die in Nederland in zwang zouden zijn. heeft opschudding verwekt. Advertentie Avondje uit? DROSTE pastilles altijd welkom! „Niet tegen Nederland uerieht" tiek aan te pakken en er niet onmid dellijk op te reageren. Over enkele weken, wanneer de storm wat zal zijn geluwd, zal de tfjd gekomen zijn De Italiaanse pers kwam met een om precies uit de doeken te doen aantal vaak fantastisch klinkende «aar de verschillen liggen, veroordelingen van de praktijken die in ieder geval zijn de sterke woor- in Nederland heersen. Inmiddels den die de Italiaanse pers gebruikt, heeft de Nederlandse kardinaal die zelfs schrijft over een Nederlands Alfrink al laten weten, dat hij van schisma, misplaatst. Wat de toe mening is, dat de Paus zich in zijn spraak van de capucijn Luchesius encycliek niet zozeer keert tegen het Smit betreft, deze heeft later zijn standpunt van Nederlandse r.-katho- niet al te gelukkige formulering van lieke theologen. de vergelijking van de communie der Kardinaal Alfrink, zondag in Rome gelovigen met het drinken van een aangekomen, heeft laat in de avond kopje chocolade bij een tante ver- de Nederlandse journalisten ontvan gen. Daarbij was ook de bekende Belgische theoloog prof. Schillebeeck aanwezig. Deze gaf een uiteenzetting over de encycliek „Mysterium fidei" en meende dat deze op zichzelf het standpuftt van de Nederlandse en Belgische theologen niet zozeer ver werpt. Wat hij en de kardinaal het ergste vonden was de uitleg, die de Italiaanse pers aan de zaak heeft gegeven. Daarin komen in sterke mate de meest conservatieve opvat tineen van het merendeel der Italiaanse concilievaders naar voren worpen. Het is unfair, dat bepaalde Italiaanse persorganen daarop thans nog terugkomen, aldus kardinaal Alfrink. BILLY GRAHAM WEER GEOPEREERD De evangelist Billy Graham heeft gisteren in verband met een bloeding opnieuw op de operatietafel gelegen. De behandelende artsen achten de toestand van Graham, die jongstle den donderdag een operatie onder ging. volkomen bevredigend. (Van onze correspondent in Bonn) de luidsprekerwagen klinkt een opgewonden stem: ,,Der •ist gelandet' Een knarsige grammofoonplaat zet een (mars in. Kinderen zwaaien met papieren vlaggetjes, maar tren verwikken of verwegen niet. alsof ze zich voorbereiden slechte namaak-sinterklaas. in Bottrop in het Roergebied, de klok wijst twee uur in de Kort tevoren is uit de vuilgele wolken, die hier als een ':S' rookgordijn tussen de zon en de mensen hangen, een heli— jnet veel misbaar van wieken naar beneden gezakt. Kandi- hdskanselier Willy Brandt voert de verkiezingscampagne (Amerikaans. Van Frankfurt naar Saarbrücken, van Heidel- ar het Bodenmeer. van Hamburg tot het Roergebied legt illy" in 26 dagen 20.000 km af. Hij bezoekt in die tijd 44 leden en houdt in totaal 250 toespraken en 75 grotere rede- ►n. Als de kiezers 19 september hun stem zullen uitbrengen, zes miljoen van hen kandidaat-kanselier Willy Brandt ge- tjubeld of uitgefloten. ^ge beloften K)r toekomst len van de publieke hersenspoeling, maar ze wijst slechts op de „burger plicht". En omdat de uitslag van de verkie zingen, zoals immer, beslist wordt in de dichte bevolkingscentra van het land. bestrijken Willy Brandts verkie- zlngsreizen hoofdzakelijk het Roerge bied. het industriegebied tussen Main en Rijn, en grote steden als Mün- chen, Hamburg, Stuttgart en Frank furt. Opvallend bü Brandts oraties is ook dat doorgaans de klassieke uit vallen naar de tegenpartij, in casu de christen-democraten van Ludwig Er- hard, ontbreken. Ook dit is het resul taat van diepgaand overleg. De socia listen richten het oog op „de toe komst", die onder leiding van hun aanvoerder („jong en door het rege ren nog niet verbruikt") „grootser en rijker aan beloften" zal zijn dan ze het onder een „vermoeide" CDU-lei- ding worden kan. IN NEDERLAND HEERST ONBEHAGEN Dat Paus Paulus het nuttig heeft geacht in een encycliek de rooms-katholieke kerkelijke leer over de eucharistie nog eens krach tig te onderstrepen, is op zichzelf beschouwd niet verbazingwek kend. Het wordt in elk geval de theologen, die zoeken naar een m moderne, meer aangepaste formulering van het leerstuk der eucha- Kerkelljk Leven ristie wat gemakkelijker gemaakt. wil zijn dan een brevet van onver mogen voor de Nederlandse bisschop pen? Met enige zorg vragen vele Nederlandse r. katholieken zich af, wat in feit de bedoeling is van deze zegslieden, die kennelijk opzettelijk voorhij gaan aan het feit, dat de Paus zijn uitdrukkelijke goedkeuring hechtte aan het Nederlandse herder lijk schrijven over de eucharistie- leer thans via de wereldpers de indruk pogen te wekken dat het vaderlands episcopaat aan het hoofd staat van een „naar een schisma drijvende" Nederlandse kerk. Het is niet teveel gezegd, dat men momen teel wel enige reden ziet om aan een „edele bedoeling" te twijfelen. Irandts aankomst in Bottrop van die verkiezingsdagen, minuut van het pro- [van tevoren geregeld is. Dit is natuurlijk ook gesten- de leden van het konvooi L Van de spontane bloemen- 5et de „generale staf" pre- Jwelke hoek van welke straat tijdstip ze plaats zullen [De boeketten lijken ook op- I op elkaar: dieprode an- •zichtig plastic. Irandt in Bottrop per heli- arriveert, wacht die avond Iserlohn zijn verkiezingstreiu en de rit door het Roergebied (gelegd in de speciale Mer- ^300 - cabriolet, waarvan de er indertijd ook een aan Paus s XXIII cadeau heeft ge- auto is een speciale belich- allatie aangebracht, die de ien 's avonds met een kleur verkiezing belichten kan. Elizabeth van Engeland, die recente bezoek aan de Bonds- t van dezelfde auto gebruik liet zich rood beschijnen, njrandt vond geel-wit mooier chauffeur kreeg, voor hij ondere Mercedes hanteren at in de fabriek een speciale einig enthousiasme 0 middag rijdt Brandt in zijn |ke cabriolet langzaam door tomeraat van beroete woon- dat zich onafgebroken tus- 1 en Sauerland uitstrekt. I het hier om een betrouwbare gaat, toont de be- weinig enthousiasme. Waar Irjjdende podium staat opge- i plankier dat gemonteerd ia volkswagenbüsjes, dromt de wel bijeen, maar in de einde- Wen geldt het vriendelijke van de verkiezingskandidaat •ongedwongen niet meer dan &me kleuter met een feest een voorttrippelend fabrieks- het hoog opgestoken haar. ijn toespraken brengen Willy toehoorders niet in vervoe- zÜn zo vaag en abstract, dat [ingestroomde afbeiders er "w aan vast kunnen knopen, het woord huurverlaging w gereid te applaudisseren tandt „grotere verkeersveilig- uitzicht stelt, en „meer wo- Maar de belangrijkste vraag, zijn kiezers voorhoudt, is, september in elk geval naar 'bussen te gaan. Dit is meteen «lformule voor de hele socia- verkiezingscampagne. Niet ompraten SPD-hoofdkwartier in Bonn tón namelijk de volgende ge- igang ls leidraad genomen: kiezers die hun stem bij de •^toezingen niet hebben uit gebracht vormt een „partij" op zich zelf, die na de CDU en de SPD op de derde plaats zou komen. Deze partij is zelfs groter dan de (liberale) FDP. De meeste van deze niet-stemmers zijn arbeiders, dus in aanleg socialist. Wanneer nu deze groep naar de stembus kan worden gebracht, is de overwinnig verzekerd. De verkiezingspropaganda is er dan ook bij de SPD niet op gericht wan kelmoedige kiezers om te praten, of te verleiden met alle moderne midde- Veerpont gezonken na aanvaring In het Zwolle-IJsselkanaal in Zwollekerspel, is gisteren een pontje, na een aanvaring met een tankschip omgeslagen en gezonken. De twee opvarenden, schipper G. Bosch en een passagier bleven ongedeerd. De passagier had de tegenwoordigheid van geest op het ogenblik van de aanvaring op de tanker over te springen, maar de pontschipper was in de stuurhut en kon die niet tijdig verlaten. Hij bleef in de hut tot deze vol water was gelopen en zwom toen naar de oppervlakte, waarna hij aan boord van de tanker werd getrokken. GEREF. KERKEN. J. v. Duinen) J. P. Kakes te gedam. Te Rheden-De Steeg J. Snel te Harlingen. Aangenomen naar Vorden Th. P. v. Belzen te Mariënberg (O.). Bedankt voor Hoogkerk en voor Zuidhorn G. Sinia te Ee (Fr.). CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Bunschoten J. Keunlng te Veenendaal. Bedankt voor Drachten H. W Eer- land te Amersfoort. Voor Nieuw-Ven nep R. Slofstra te Harldnigen. Voor Rot- terdam-Z., M. de Boer te Aimterdam- N. I.V.V.C. naar concilie Het Internationaal Verbond voor Vrijzinnig Christendom en geloofs vrijheid, IWC, zal bij de vierde zit ting van het concilie in Rome, ver- genwoordigd worden door prof. dr. L. J. van Holk, als eerste waarnemer en door dr. A. W. Cramer, executief secretaris van het IWC als tweede waarnemer. Dr. H. Faber zal prof. Van Holk vervangen tijdens diens afwezigheid van half oktober tot half november. Prof. George Williams van de Har vard University in Cambridge (VS) is toegelaten als vierde IVVC-verte- genwoordiger voor de openingszitting op de daarop volgende veertien da gen. Advertentie Krijgt u oppas? DROSTE pastilles altijd welkom! Geld f 16.000,-bleef in het laatje (Van onze Bredase correspondent) In het dorpje Zegge, onder de rook van Roosendaal heerste gis termiddag consternatie door een roofoverval op het plaatselijke postkantoortje. Kort na 2 uur werd de posthoudster, mevr. J. Tak- Verstraaten, toen zij terugliep naar het loket, nadat zij de buiten deur voor het publiek had opengesteld, verrast door een lange man van middelbare leeftijd, zijn gelaat verscholen achter een donkere zonnebril en een revolver in zijn hand. BUITEN PAUS OM STEMMING KWEKEN Dat deze encycliek in Neder landse r.-katholieke kringen nogal wat opzien heeft gebaard, houdt dan ook niet zo zeer ver band met de inhoud daarvan als wel met het merkwaardige ge halte van de commentaren, waarmee de Italiaanse pers de strekking van 's Pausen betoog meen" te moeten verduidelijken. Het heeft in Nederland enig on behagen gewektdat nagenoeg alle Italiaanse bladen meteen wisten te melden, dat de ency cliek voornamelijk gericht was tegen ,,de ontsporingen van Ne derlandse theologen" Want uitgaand van het feit dat tot nog toe niemand de gehiemzin- r.ige bron heeft genoemd, waaruit dit nieuws in de kolommen der Ita liaanse dagbladpers kon vloeien, beeft men zich gezien het verle den moeilyk kunnen onttrekken aan de vraag, of deze encycliek, waarin de Paus geen enkel land, auteur of theologische stroming noemt, door sommigen conservatief getinte Italiaanse of Nederlandse hoge kerkelijke figuren in Rome niet misbruikt wordt om buiten de Paus om een stemming te kweken tegen sen groep vooruitstrevende Neder landse theologen, die zich moeite ge ven oprecht te zoeken naar een meer aangepaste formulering van de wij ze, waarop men zich de werkelijke tegenwoordigheid van Christus onder de gedaante van brood en wijn zou kunnen voorstellen. Het is in ieder geval frappant, dat de Italiaanse pers zo vlot kon beschikken over citaten uit met name Nederlandse theologische artikelen. Houding van bisschoppen In r. katholieke kring is op grond hiervan een zeker niet denkbeeldige vrees gerezen dat de suggestie, als zouden bepaalde Nederlands-theolo gische opvattingen „rieken naar ketterij" veleens van grote invloed is op de houding van vele bisschop pen, die binnenkort bij de komende voorstellen, die vooral op Nederland se aandrang agendapunt werden, en waarvan de realisatie door de con servatieve groepering op het con cilie als ontoelaatbare wordt be schouwd. Deze gedachtengang wordt nog aannemelijker voor wie zich herin nerd. dat precies vier maanden gele den het Nederlands episcopaat aan dezelfde kwestie, die de encycliek be handelt. een uitvoerig herderlijk schrijven heeft gewijd, dat de persoonlijke waardering en instem ming van de Paus kreeg. Hebben de onbekende zegslieden, die de Itali aanse bladen inspireerden tot het nieuws dat de encycliek uitdrukkelijk gericht was tegen Nederland, hier mee willen suggeren, dat „My sterium Fidei" in feite niets anders De Werkgemeenschap van protestantse christenen in de PvdA heeft in een ota haar visie neergelegd inzake de positie van de gees telijke verzorger in de krijgsmacht. Zij werd hierbij geïnspireerd door de gebeurtenissen rondom de ontvangst van het zgn kern wapenrapport van de generale synode der N.H. Kerk. De groep concludeert, dat h.i. de regering kritische begeleiding van de kerk bij het overheidswerk moet accepteren DE GEESTELIJKE VERZORGER IN DE KRIJGSMACHT Daar in het hartje van het onge veer 1500 zielen tellende plaatsje het leven gewoon doorging, kreeg de 54- jarige posthoudster in de besloten ruimte de raad zich stil te houden en met f. 16.000, die zich op dat ogenblik in het kantoortje bevonden voor de dag te komen. Vechtpartij In plaats daarvan, sloeg de struise posthoudster flink van zich af, en na een fikse vechtpartij, waarbjj zij en kele kleerscheuren opliep, en waarbij geen stoel overeind bleef staan, nam de roofovervaller de benen naar een verderop staande grijze auto en verdween in de richting van de Rijksweg. De posthoudster meent zich te herinneren dat ongeveer een half jaar geleden een tamelijk lange man zich aan het kantoortje vervoegde om geld te storten. Daarna zag ze hem nog enkele malen voor het loket. Voor de laatste keer kwam hij om postzegels. Ook weet zij zich te herimieren dat het steeds op maan dag was dat de onbekende in Zegge kwam. Enkele uren voor de overval zou hij zich er trouwens ook van hebben vergewist, of mevrouw Tak alleen thuis was. Dit was het geval. Een beeld van de ravage op zijn val een kleinere (van 5 ton) de werf van Wilton Feijenoord mee. De materiële schade is in Schiedam. Gisteren viel een 1 groot. Er deden zich geen per- veertig meter hoge kraan ver- soonlijke ongelukken voor. mogen -10 ton) om en sleurde in I Zij dient bovendien te waarborgen, dat de kerk het recht heeft over alle vraagstukken, ook van militaire of buitenlands-politieke aard, haar eigen woord mag spreken. De kerk behoort in alle vrijheid geestelijke verzorgers voor de krijgs macht aan te wijzen. Deze zijn geen ambtenaren of dienaren van de krijgsmacht en behoren, ondanks uniform, geen militaire rang te hebben. Naar de mening van de werkge meenschap dient de overheid kosten van personeel, pensioenregeling en gebouwen voor de geestelijke verzor ging aan de kerk te vergoeden. De overheid moet rekening houden met de verschillende denominaties in de protestantse wereld. Ofschoon in deze nota het Huma- j nistisch Verbond terzijde blijft, wordt CONCILIE VOOR KERSTMIS GEREED Het concilie, dat vandaag voor zijn laatste zitting is bijeengekomen kan voor Kerstmis beëindigd worden, zon der de vrjjheid der vaders in het ge drang te brengen, zonder te forceren en zonder in de klem te raken, aldus heeft kardinaal Döypfner, de aarts bisschop van München en een van de vier „moderators" van het tweede Vaticaanse concilie, op een perscon ferentie aan de vooravond van de aanvang der vierde zitting gezegd. Htt concilie had toch al veel lan ger geduurd dan was voorzien. De Paus zou later de nodige beslissingen kunnen nemen en de curie zou na het concilie beter de haar rakende problemen onder de ogen kunnen zien. Over de nog te behandelen sche mata sprekende zei de kardinaal, dat de tekst over de joden zodanig zou zijn, dat alle dubbelzinnigheid is uit gesloten zowel wat de leerstellige in houd betreft als de betekenis van het decreet in de wereld en in het bij zonder in de Arabische wereld. Wat de kwestie van de geboorte regeling betreft verwees de kardinaal naar de hiervoor ingestelde pause lijke commissie maar, zo zei hJJ, dienaangaande is geen enkele voor spelling te doen en evenmin wat be treft de kwestie van het gemengde huwelijk. duidelijk als eis van democratie ge steld, dat humanistische geestelijke verzorging eenzelfde plaats als ker kelijke verzorging behoort te hebben. De nota gaat uit van de overwe ging, dat „wanneer de overheid jonge mensen oproept om in de krijgsmacht te dienen,zij niet alleen de lichamelijke verzorging van de opgeroepenen op zich te nemen heeft, doch ook voor hun geestelijk welzijn voorzieningen moet treffen. De daadwerkelijke geestelijke ver zorging, welke deel uitmaakt van de zorg voor het geestelijk welzijn kan en mag niet door de overheid ge schieden. De overheid is daarom ge houden het eigen recht van de ker ken om haar leden geestelijke ver zorging te verlenen onvoorwaardelijk te erkennen en alle beletselen weg te nemen, die een goede uitvoering van deze taak zouden beknotten of ver hinderen". CONCILIE IS HERVAT (Van onze Romeinse correspondent) Scherp afstekend tegen de felblauwe lucht, waaruit een stralende septem- berzon neerkeek op Rome, wachtte de Sint Pieter vanmorgen op de bis schoppen uit de wereld, die voor de vierde zitting van het concilie waren toegestroomd. De dag van vandaag bracht hen nog bijeen in gebed en grote plech tigheid. Morgen evenwel zullen de be sprekingen worden hervat. Het klokgelui, dat vanochtend om negen uur weerklonk over de straten en huizen van de oude stad. vertelde de Romeinen en de ontelbare toeris ten, dat de beslissende fase van deze gigantische kerkvergadering was in gegaan. Binnen, op de tribunes van Sint Pieter, hadden ongeveer 2500 bisschoppen, abten, apostolische pre fecten en generaals van de verschil lende geestelijke ordes hun zitplaat sen Ingenomen. Precies om negen uur betrad een lange stoet het middenschip van de kerk: kardinalen en patriarchen, ver volgens de prelaten die samen met de Paus de mis van concelebratie op droegen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13