m De Boulevard is nu dood, maar levede musical *5? kunst kalei öoscoQp CITROENGENEVER v Speciale eisen aan artiesten gesteld „Arena" presenteerde De schilderij enoorlog Chique Max collectie hij Heymans September October November December Gronheid LETDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 VEROVERING IN PARIJS E (Van onze Parijse correspondent) en royaal deel van Frankrijks beroemde en minder bekende acteurs en actrices heeft de afgelopen vakantie grotendeels besteed aan het leren van noten-lezen en andere elementaire sol- fège-exercities en vooral aan stem-oefeningen. Muzikale voor studies, die nodig waren om hen tenminste enige notie bij te bren gen van de eisen die door de nieuwe versie van hun emplooi vandaag worden gesteld. Een acteur of actrice die de moderne tijd verstaat, moet nu eenmaal óók kunnen zingen of tenminste ..chansonneren" een techniek die door de klassieke opleiding van toneelcursussen en -scholen niettemin nog altijd verwaar loosd wordt. De tijd overleefd Er ontstaat zo een nieuw soort acteur die naast zijn vroegere ba gage aan mimiek, techniek en re pertoirekennis zich nu ook nog de verworvenheden, zo niet talenten, van een zanger (of tenminste een cabaretiermoet zien eigen te ma ken. Want op het moderne toneel wordt nu niet enkel meer gesproken en geacteerd, maar ook gezotigen en zelfs gedanst. De musical van Amerikaanse import heeft zijn zin nen nu ook op Parijs gezet, en een zwaar-georkestreerd, in letterlijke en vooral figuurlijke zin, offensief kondigt zich voor het komende sei zoen al aan. De musical die het oeroude Boulevardtoneel nu steeds verder sblijkt terug te dringen in zijn hoek. Alle Parijse directeuren en directrices die zelfs in de meer derheid zijn getuigen 't in koor: het toneel onzer groot- en betover grootouders, de burgerlijke Boulev- vard met zijn ranzige bed-scènes, onderbroeken en beha's, zijn be trapte minnaars en overspelige echtgenoten, heeft zijn tijd in onze dagen finaal overleefd. De boulevard is dood. Leve de musical! Men heeft de smaak te pakken Nu Is het waar dat de muziek voor het toneel en de film toch al even in de lucht hing. En het is frappant, hoe vele vermaarde en mindere go den en godinnen van planken en doek, de laatste jaren zich geroepen voelden zich in levenden lijve of via de grammofoon ook eens aan een chanson tc wagen. De lijst is lang en men treft er de namen op van een Yves Montand naast een Brigitte Bardot een Annie Girardot die zo- juiri door het Festival van Venetië tot de beste actrice van het jaar werd uitgeroepen naast Jean Ma rais, en Bourvil zogoed als Christi an Marin of Jeanne Moreau. Die onweerstaanbare aantrekkings kracht die het chanson mitsgaders de auteursrechten der grammofoon platenmaatschappijen thans op het toneel en de film blijkt uit te oefenen, vormt uiteraard wel een gunstige factor in de richting van die nieuwe contacten die nu tussen de kunsten van het besproken en van het gezongen woord moeten worden gelegd. Beslissend voor deze nieuwe oriëntering van het Parijse toneel is vermoedelijk nog wel het grandioze succes geweest, dat vorig jaar door de musical van Amerikaanse oor sprong „Hoe, zonder inspanning in zaken te slagen" werd geoogst Massale toeloop Paris weliswaar toch ook weer niet voor een forse financiële strop van ten half miljoen nieuwe fran ker. weten te behoeden, maar zelfs dat materiele échec heeft de pret, of althans de hoop en het op timisme, toch nog niet gedrukt. Het belangrijkste is dat ook het Parijse publiek de smaak van de musical nu te pakken heeft, en voor de rest niocl de tering dan maar bij de nering worden aangepast. Op Broad way „loopt" een geslaagde musical soms ettelijke jaren en kan voor een produktie best 2 a 3 miljoen franse (ranken worden uitgetrokken. Parijs zal hooguit met een tiende deel van zo'n bedragje moeten zien uit te komen, en machtige orkesten en koren en balletten zullen daarom wel achterwege dienen te blijven. Daarentegen bevat het Parijse recept voor een levensvatbare musical wèl de namen van populaire starren die in hun eentje al voor een volle of minstens halve zaal kunnen zorgen. Het zijn dan ook vooral die vedettes cl trekpleisters die deze, zo nodige, privé-spoed-lessen-in zang hebben genomen. Eigen werk van Aznavour Ondanks de pogingen van Roland Petit en, later, Michel Legrand, om de basis te leggen voor een eigen Franse musical, hebben de meeste directies 't toch maar voorzichtiger gevonden zich voorlopig voorname lijk tot de Amerikaanse import te beperken. De vermaarde en ge vreesde televisie-regiseur, Jean- Christc<phe Averty die, geflankeerd door de Nederlandse choreograaf Dirk Sanders (bekend ook van het TV-Magazine „Rendez vous Paris), vorig seizoen zijn debuut maakte met een eigen revue in het Alhambra- theater, heeft nu de mise en scène voor zfjn rekening genomen van Sandy Wilson's onverslijtbare „Boy friend", die in de Antoine-schouw- burg, die zich tot dusver vooral in Sartre's oeuvre specialiseerde, zal worden opgevoerd. Voor het Theatre de Paris, waar het musical-offensief vorig seizoen dus een eerste Roger Pierre en Jean-Marc Thibault Hus- son's getapte „Cuisine des an ges" als spel van zang en dans herschapen Aznavour zelf de „lyrics" compo neerde. Aznavour heeft trouwens samen met de bedreven detective schrijver Frederic Dard, ook nog een eigen musical of operette ge componeerd, die voor het Chatelet is bestemd en waarin hijzelf de hoofdrol zal vertolken. In kamt-rstijl Volgens Robert Manuel, een der vroegere steunpilaren van Ook Jeanne Moreau leerde zingen lil VHB k *11 A *$0 W li V Bi j n jj 8 i ;i vj i i ra 1 i 11'lÉÉfi|0 ym de Comedie-Frangaise, die on langs van de gemeente Parijs als directeur het gerestaureerde Marigny-theater overnam, is de musical in oorsprong een Frans produkt, en zou de ..Bourgeois- Gentilhome" van Molière en Lully eigenlijk als stamvader van het genre worden aange merkt. Niettemin heeft hij zijn eerste keuze op een Italiaans voortbrengsel laten vallen in de vorm van ,,De dag van de schildpad", waarin Annie Gi rardot en Philippe Nicaud de Molière als Bourgeois Gen- tilhomme": stamvader van de musical beide hoofdrollen zullen spelen. Michel Legrand, de triomfator van de zangfilm ,,Les parapluies de Cherbourg", draagt tenslotte zijn steentje bij met een musical- in-kamer-stijl die ,,Mig et Pug zal heten, doch waarvan het li bretto dat weer burlesk belooft te worden, intussen nog niet ge schreven is. Voor ouders en kinderen: (Van onze kunstredactie) ..De schilderijenoorlog" van Jan Staal is een aanwinst voor de Nederlandse toneelliteratuur. Dat klinkt misschien vreemd voor een stuk dat oorspronkelijk is geschreven voor kinderen van 12 jaar en ouder, maar bij de première door ..Arena", zaterdagmiddag in het Haagse Diligentia bleek dat dit stuk zoveel kwaliteiten heeft, dat het voor de ouders een genot is hun kinderen naar de voor stelling te begeleiden. Najaarsconcert Katwijk in Het orgelcomité Katwijk organi seert woensdag 15 september kerkconcert waaraan de Chr. zang vereniging „Pendrecht" uit Rotter dam o.l.v. Hans van Oudheusden de bekende organist Jan Bonefaas uit Gorinchem hun medewerking zullen verlenen. Het chr. gemengd koor „Pen drecht" is nog een jong koor, het is in 1958 opgericht, en heeft onder lei ding van Hans van Oudheusden in vrij korte tijd al een uitstekende putaüe gekregen. Het concert zal in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat worden gegeven. Het orgelcomité heeft voor dit laat ste concert de entreeprijs zeer laag gesteld, opdat zoveel mogelijk bezoe kers aanwezig zullen zijn. Het programma luidt als volgt: 1. orgel, Symfonie IV, allegro moderato - andante-gavotte, W. Boyce; 2. or- choralvorspielle, Wer nur den lieben Gott lasst walten", „Wirglau- ben all' an einen Gott", J. S. Bach; koor: Wat God doet, dat is welge daan, J. S. Bach; 4. koor: Deutches Hochamt (6 delen) M. Haydn; 5. or gel: Trois préces, prelude-cantllene- scherzando, G. Pierné; 6. orgel: Va riation de concert, J. Bonnet; 7. koor: Vervolg Deutches Hochamt, 5 delen; 8. jcoor: Die Ehre Gottes ous der Natur, L.v. Beethoven; 9. orgel: Im provisatie, Jan Bonefaas. Nieuwe uitgave werken van Erasmus De N.V. Noordhollandse Uit geversmaatschappij in Amster dam heeft een contract getekend betreffende een nieuwe critische en geannoteerde uitgave van de complete werken van Erasmus. Voor deze uitgave is een in ternationale redactie samenge steld onder voorzitterschap van prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink in Leiden. Het werk zal bestaan uit ongeveer 35 de len van 600 pagina's elk. Het eerste deel zal in 1969 verschij nen ter gelegenheid van de her denking dat het 500 jaar geleden was dat Erasmus in Rotterdam werd geboren. Expositie van Johan Buning Onder auspiciën van de Titia Buning-Brongers-Stichting zal var 18 september tot 9 oktober bij kunst handel M. L. de Boer In Amsterdam een expositie worden gehouden van schilderijen, gouaches en aquarellen van de twee jaar geleden overleden Johan Buning, oprichter van ge noemde stichting. De Stichting stelt zich ten doel steun te verlenen aan jonge talent volle Nederlandse schilders door middel van geldelijke bijdragen het zij ter leniging van stoffelijke noden, hetzij voor de financiering van een buitenlandse reis nodig voor de ont wikkeling van de kunstenaar. Voor dit doel biedt de stichting de nage laten werken van Buning ter ver koop aan. Auteur Michener tiaar ziekenhuis Geen gemoraliseer Jan Staal heeft zich verre gehou den van alle gemoraliseer. Hoewel de hoofdpersoon een weesmeisje is, legt hij nergens het accent op het „zie lige" daarvan. Het is een blij toneel spel geworden, met een wat weemoe dige ondertoon, die het plezier extra relief geeft. Jannie Koperslager, het ontwape nende weesje, is in huis bij twee tan tes. Een die hard werkt in haar win keltje, de andere, die het poëtische element inbrengt, doet weinig anders dan schilderen. Niemand neemt die tweede tante helemaal ernstig, tot een gladde handelsreiziger ontdekt dat haar werk geld waard is. De schilderende tante wil echter geen afstand doen van haar werkstukken en ze vlucht, met Jannie en de oude soldateske huisknecht, Michael. Als tenslotte de beide tantes elkaar gaan waarderen om hun menselijkheid, wordt de vrede getekend. Romance Daar doorheen heeft Jan Staal de romance geweven van de arbeidzame tante Dora met de vertegenwoordi ger. Een romance die op niets uit loopt als de schilderijenhandel niet doorgaat, maar die de auteur de ge legenheid geeft een menselijk wezen van deze toneelfiguur te maken, een niet meer zo jonge vrouw die achter haar masker van koele, hard werken de winkelierster, hunkert naar wat genegenheid. Deze nuance is een van de middelen waarmee Staal dit spel heeft uitgetild boven wat doorgaans aan kindertoneel wordt gepresen teerd. Geestige vondsten Met veel scène-wisselingen, die door décorontwerper Herman van Elteren prachtig zijn opgevangen, en een le vendige dialoog, waarin vaak gees tige vondsten, houdt Jan Staal de aandacht vast. In die eerste scène bij het graf van de ouders van Jannie heeft hij een kind van elf jaar waar schijnlijk onderschat. Het achteloze gebabbel van het meisje daar, maak te een wat geforceerde indruk. Maar dan ook het enige waartegen aan te tekenen is. James A. Michener, (58) van de Pullitzer prijs, is naar ziekenhuis vervoerd nadat hij hartaanval had gekregen. Zijn dokter, Charles Bermeister, zei dat Michener in bevredigende toe stand verkeert. Michener won de Pullitzer prijs voor zijn „Tales of South Pacific", dat als toneelstuk en film en als mu sical (South Pacific) beroemdheid verwierf. Hij schreef ook „Sayonara", „The bridges of Toko-ri", „Hawai", laatste bestseller „The source historische roman over Israël. Advertentie T- Drink uit of thuis die opwekkende Bootz Citroen- genever. Gezoet of niet gezoet: kiest u maar. Per hele liter f.1,25. Een overweldigend aantal mo- deminnende dames heeft in eigenlijk veel te klei ne salon van de Amsterdamse couturier Max Heymans van ech te haute-couture kunnen genie ten. Zijn nieuwe najaars- en win tercollectie was n.l. beter dan ooit. Ook deze keer slaagde Heij- mans er in zijn modellen wel op de nieuwste Parijse modelijn af te stemmen, maar er toch een vol komen eigen karakter aan te ge ven. Geen opwindende creaties, maar chique en bijzonder draagbare tail leurs, mantels en ensembles maakt en Heymans' show tot een van de best geslaagde van het Nederlandse mode seizoen. In zijn nieuwe najaars- en wintercollectie voerde lichtgrijs de boventoon, maar hiernaast had de Amsterdamse couturier ook zwarte, witte, beige en cognackleurige stof fen uitgezocht. Voor het komende seizoen biedt hij zijn exclusieve klanten, onder wie Mary Dresselhuys, Merel Laseur, Conny Stuart en Charlotte Kohier, een enorme keus uit werkelijk mag nifiek afgewerkte tailleurs. Op Nina Rlcci, Patou en Balmain geïnspi reerde mantelpakjes met veel rol- kragen, dubbelknoopssluitimgen en korte met zakjes gegarneerde jasjes kregen een hartelijk applaus evenals Hèymans' meesterlijk gesneden Ja ponnen. Creaties waarbij hij de geo metrische lijn accentueerde door ge ruite en gestreepte stoffen bijzonder geraffineerd tegen elkaar in te ne- Zijn tot op de lende reikende geren de en klokkende rokken voorzag de couturier aan de voorzijde van grote Sibeliusprijs voor Benjamin Britten De Sibeliusprijs is dit jaar toe gekend aan de Britse componist Benjamin Britten. De prijs be draagt ongeveer 25.000 dollar en zal volgende maand in Helsinki uitgereikt worden. Eerder werd de prijs toege kend aan Jean Sibelius (1953), Paul Hindemith (1955), Sjosta- kovits (1958) en Igor Strawins- ky (1963). Ter gelegenheid van de hon derdste geboortedag van Sibe lius werd een tweede prijs van 25.000 dollar toegekend, te delen tussen de Finse componisten Erik Bergman, Oski Merilainen en Eino Raautavaara. In 9s-Hertogenbosch: Viorica C ortez-Gugu ianu wint vocalistenconcours WILLY CARON openspringende plooien. De wat sieke wijd vallende mantels gamee Max Heymans met chinchilla nerts, die deze creaties chique, maar ook erg kostbaar i ten. Voor de namiddag en avond 1 hij het op kanten en brocaat-zjj tailleurs en ensembles, die hij afj" toe van een décolleté voorzag. Ave japonnen ontbraken merkwa genoeg geheel in de collectie, na de cocktailkleding drapeerde witte brocaat-s bruidsjurk de bijzonder show besloot. Militaire attach) van Irak moet Londen verlaten Engeland heeft het vertrek zocht van de Iraakse militaire i ché in Londen, luitenant-koloj Chalid Farid, zo Is nit wellngelii Britse bron vernomen. Het was kortgeleden gedaan, m was geen tijdlimiet gesteld. Engels) had Irak laten weten, dat overpbj sing van Farid de verhouding tui beide landen ten goede Al eerder is een militaire vic( taché van Irak in Londen, Abdoel al-Abbasi .overgeplaatst, geland liet kortgeleden ook Egjj 1 weten dat de aanwezigheid militaire attaché in de Britse t stad, generaal-majoor Hodeib, langer op prijs gesteld werd. Al dj attaché's zijn genoemd in de i te spionagezaak betreffende de 1 se sergeant Percy Allen, die 1 deeld is wegens het verstrekken geheime gegevens aan amba; van Arabische landen in Londen. Egyptische regering heeft inmidil gereageerd met het tot onget persoon verklaren van de Britse litaire attaché in Cairo, generaal Bartholomew. Ig E **5 j ehooi^ Advertentie Wieteke van Dort was een heel pienter meisje dat haar omgeving scherp observeert, Mart Gevers en Truus Dekker zetten overtuigend de twee tantes neer. Frans Koppers deed als de handelsreiziger wat erg aan Ko van Dijk denken, maar daarvan afgezien gaf hij Bobby Slijmen wel het bravour dat Jan Staal bedoeld moet hebben. Regisseur Berend Bou de wijn maakte van de vele mogelijk heden die dit spel biedt dankbaar en goed gebruik. Kleinere rolletjes wer den gespeeld door Coby Stunnenberg, John Soer, Joop van der Donk, Bob Goedhert en Cor Stedelinok. Als ge heel een voorstelling en een stuk waar Arena" trots op kan zijn. EERVOL VERMELD (Van onze correspondent) De Roemeense mezzo-sopraan Viorica Cortez-Guguianu, die vocaal en qua interpretatiekunst met kop en schouders boven al haar concurrenten uitstak, is eer ste geworden in de afdeling al ten en mezzo-sopranen van het internationale vocalistenconcours 1965. dat in Den Bosch is ge houden. tijdens de feestelijke slotbijeenkomst, die zaterdagavond na afloop van de druk bezochte finale in de Stads schouwburg werd gehouden. Een landgenote van de winnares Eline Cotrubas kreeg de eerste prijs bü de sopranen. De Duitser Siegfried Nimsgern een zanger met een for midabele techniek kreeg ondanks zijn minder goede uitspraak van het Italiaans de eerste prijs bij de bas- baritons. In het internationale gezel schap van zangers en zangeressen, waarvan de kwaliteit over het alge meen enigszins teleurstellend was, kwamen twee Nederlanders tot goede prestaties, die werden gehonoreerd met aanmoedigingspdijzen. De tenor Willy Caron kreeg bovendien een eer volle vermelding. De goedgeschoolde Joke Kramer met haar Intelligente voordracht kreeg ln de afdeling so pranen de tweede Nederlandse aan moedigingsprijs. Woensdag zullen de prijswinnars- en winnaressen samen met het Bra bants Orkest een openbaar concert geven in de Bosse Casino-Schouw burg. Dit concert betekent dan het officiële einde van het ook dit jaar weer bijzonder geslaagde internatio nale vocalistenconcours in Den Bosch. Een evenement, dat in de internatio nale muziekwereld steeds meer aan belangrijkheid begint te winnen. Voor al die maanden ook de donkere zijn er nu al rijke, warme stoffen in vele kwaliteiten en dessins bij ons te zien. En iedere week Maak er een gewoonte van, steeds even te kgken bij Botermarkt 18, Leiden. Oude langendijk 13-16, Delft.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4