„Ik heb veel mogelijkheden Gaiardoni gewipt door Baensch Cadans brak bij Nij dam Dom? Roodenburg - H.B.S. WEER TOPTIJD VAN ADA KOK LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG IX SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD ANTON GEESINK MOET IN RIO WERELDTITEL VERDEDIGEN (Van onze corespondent) „Ik beschouw mezelf zeker niet als favoriet voor de wereldtitel. Om je de waarheid te zeggen, ben ik meer dan tevreden, als ik in de prijzen val en dus bij de eerste drie eindig Dit geeft Anton Geesink als prognose voor de wereldkam pioenschappen judo. die volgen de maand in Rio de Janeiro wor den gehouden. „Er zijn mensen, die het dom vinden, dat ik niet stop op het toppunt van mijn loopbaan en als ongeslagen kam- noen afscheid neem. maar waar- ik dat doen? Ik vind judo heerlijk. Als ik wed- trijden kan maken leef ik. Zal ik een kampioen worden, als ik maar >y de top behoor. Ik vind het bo- endjen fijn om mijn Japanse sport- rienden de kans te geven de titel, aan mij verloren hebben, erug te winnen. Natuurlijk hebben op mij wel een enorme voor- prong. Zij worden op voortreffelijke \jze gecoached. Er wordt door hun iders precies uitgemaakt en bestu- leerd wat goed voor ze is. Ik sta i| rüwel alleen. Ik moet het zelf maar ien te vinden Zwaar Anton Geesink merkt nu pas goed hoe zwaar het leven aan de top is. Dm by de beste judoka's ter wereld |c blijven behoren, moet hy zoveel hogelijk wedstrijden maken tegen buitenlandse rivalen, of in het bui tenland trainen. Hij is echter ook Sportleraar en kan moeilijk gelykty- lig in Nederland les geven en by- lourbeeld in Japan trainen. Die buitenlandse trainingskampen »sten hem een slordige duit. Hij gaf i de Koninklijke Militaire Aca- nie in Breda, maar werd daar ge- |ript, omdat hij te veel afwezig wa3. srgelijkt u dat eens met de sport- iistructeurs in de legers achter het ANTON GEESINK: „ik heb m'n eten en drinken ijzeren gordijn, die bij geen enkel groot evenement buiten hun lands grenzen ontbreken. Zij worden niet bedankt. integendeel zij krijgen lucratieve onderscheidingen. Alles Het zou voor de beurs van de 31- jarige Geesink beslist beter zijn, als hij met de wedstrijdsport stopte, maar wie dat tegen hem zegt, spreekt voor dovemans oren. Judo is alles voor hem. Hij heeft geen kapitalen, maar toch wel behoorlijke bedragen ver diend met enkele films. Vele ande- iren zouden dat geld opzij leggen als een appeltje voor de dorst, maar An ton niet. Die kocht een vervallen boerderij in het Betuwse Rumpt aan de Linge j en liet dat voor een niet onaanzien lijke duit opknappen omdat hij een trainingscentrum moest hebben in de vrije natuur. Wat er nog over was. verdween aan de inrichting van zijn nieuwe sportschool aan de Omloop in Utrecht, waar de grootste judo- mat komt te liggen, die in heel Ne derland te vinden is. Hij is nu weer maandenlang aan het oefenen voor de wereldkam- )ioenschappen in Brazilië, wat be tekent, dat zijn sportschool prak tisch stil ligt. Als de Stichtse reu6 in training is moet alles wijken. Aan zyn administratie doet Anton in die dagen vrijwel niets. Voor „administratieve romp slomp" heeft hy geen tyd. Som6 zitten er by die „rompslomp" lucra tieve aanbiedingen, die eenvoudig niet worden beantwoord. Eten en drinken Als dat tegen hem wordt gezegd antwoordt hy: „Ach, wat geeft het? Wat is er nou mooier dan de sport? i£n ik heb toch myn eten en drin ken? Je had er by moeten zijn, toen we deze zomer in Zuid-Frank rijk aan het trainen waren. Om half vyf op. "Daarna tegen steile bergen klimmen in een hoog tempo. Gymnastiek met boomstam men. Vijf kilometer hard lopen, heu vel op, heuvel af. zwemmen in het stromende water van een riviertje, i Dan rust en aan het slot twee keer een uur judo met een stel Europese topmannen. Als je met zo iets bezig bent. voel je dat je leeft. Dan denk je toch zeker niet aan geld. Geesink wil nu weer graag naar Japan om voor de wereldkampioen schappen nog wat te trainen, maar is bang, dat hij van de leider van liet CIOS in Overveen. waar hij les geeft, geen toestemming zal krijgen. Je kan beter wegblijven uit Ja pan". wordt hem gezegd. „Die sluwe knapen daar krijgen dan nog eens de kans om je uitvoerig te bestuderen". „Die krijgen ze niet", is dan het antwoord. „Ik heb te veel tactische mogelijkheden. Die coaches kunnen hun mannen niet waarschuwen voor mijn elfde beenworp. Want dan krij gen ze bijvoorbeeld een tiende heup- of een ashi barai. Dat maakt voor mij weinig uit. Dat is mijn voordeel. Ik heb me niet gespecialiseerd op een bepaald onderdeel. En ik hoef niet bang te zyn op de grond terecht te komen. Het is jammer, dat Jan en Peter Snyders niet beter in hun grond werk zyn, anders behoorden ze zeker tot de kanshebbers. Ook Willem Rus- ka heeft zich heel goed voorbereid op Rio de Janeiro". Geesink mag in Brazilië strijden in het zwaargewicht en in de strijd voor alle categorieën. Tot zijn tegen standers behoren de Japanners Ka- to, Jnokuma, Sakaguchi en Matsu- naga. Hij heeft Kato en Sakaguchi in wedstrijden al verslagen, trainde met Matsunaga in de politiedojo van Tokio, maar heeft met de aalgladde Inokuma nog nooit de degen ge- kruisd. Scheidsrechter De afgelopen zondag werkte Gee sink nog in Berlyn met de Japanse ploeg, die daar West-Duitsland met 7—1 versloeg. Alleen de Duitser Glahn won een partij. De wereld kampioen fungeerde bij die wed strijd als scheidsrechter en ging de volgende dag vrolijk met de Japan ners oefenen. Anton kwam in Berlijn uit Tel Aviv, waar hij als scheidsrechter op trad by het judotoernooi van de Maccabiah. „Ik heb vier wereld- en veertien Europese kampioenschappen meegemaakt, maar ik heb nog nooit beleefd, dat een Nederlandse ploeg zo voortreffelijk geleid werd als ons team by de joodse spelen. Aan alle kleinigheden was ge dacht. De leider van het team had zich zelfs geabonneerd op een kran- tenknipseldienst, zodat we precies aan de weet konden komen, wat er in Israël over ons geschreven werd. En laat ik je vertellen, dat de Ne derlandse ploeg daar populair was." Toch heeft het maar heel weinig gescheeld of de wereldkampioen had er zijn nek gebroken. Bij een privé- excursie naar een kibboets ontdekte hy een mooi zwembad. „Hoe diep is het hier?", vroeg Anton aan voorbijgangers. „Vier meter", was het antwoord. Geesink dook ensloeg met een daverende dreun op de bodem. Het water stond nauwelijks een meter hoog. Te laag voor een „reus" van twee nieter. Het zwembad werd ove rigens niet beschadigd Op PSV-terrein J oorlopigen oefenen tegen Standard Luik Met het oog op de ontmoetingen tegen Zwitserland, in de kwalifica tieronde voor de Coupe Jules Rimet, speelt het voorlopig Nederlands elf tal op 15 september a.s. in Eindhoven op het PSV-terrein een oefenwed strijd tegen Standard Luik. Het voorlopige elftal ziet er als volgt uit: Doel: Eddy Pieters Graafland (Feyenoord) Handbalcompetitie SVL I. vorige competitie derde op de ranglijst van de Districts eerste- klasse achter het Rotterdamse Snel- wiek en het eveneens uit de Maas stad afkomstige De Schutters geldt, nu Snelwiek naar de Overgangsklas se is gepromoveerd, als de grote fa voriet voor het kampioenschap. Con current De Schutters heeft name lijk enkele spelers verloren aan Dy namo en Niloc. Morgen ontvangen de roodwitten op Roomburg het uit Rotterdam afkomstige Actief, een technisch goed onderlegde formatie, die zich zeker niet zonder meer naar een nederlaag zal laten spelen. Aan vang van de wedstrijd 12 uur. Hier na spelen de dames van SVL tegen SVLV uit Voorschoten. (Advertentie) Zondag a.s. 2.30 uur DE COMPETITIEWEDSTRIJD Sportpark NOORD. Achter: Frits Flinkevleugel (DWS), Rinus Israel (DWS), Dan Schrijvers (PSV) en Cor Veldhoen (Feyenoord). Midden: Ko Prins (Ajax) en Piet Fransen (Feyenoord). Voor: Chris Coenefi (Fortuna '54), Frans Geurtsen (DWS), Henk Groot (Ajax) en Piet Keizer (Ajax). Reserves: Thie (ADO), Mulder (Ajax) en Swart (Ajax). REMISE VOOR KLIJPERS Landskampioen Kuypers staat in het toernooi om het Nederlands schaakkampioenschap nog steeds op de eerste plaats. Hij kwam in de derde ronde in de belangrijkste wed strijd van de dag tegen rivaal Lan- geweg tot remise en bezit nu met 2V2 punten de eerste plaats. Prins en Bredewout volgen met 1 Vz pnt, en één afg. partij. De uitslagen van de derde ronde luiden: ReePrins Kuypers— Langeweg BergsmaBrede wout afg.; EnklaarHoogen doorn afg.; JongsmaVan den Berg afg.j Van Wijngaarden—Zuidema afg. Senioren strijden om tennistitels Gisteren is in Noordwijk een aan vang gemaakt met de wedstrijden om de nationale tennistitels voor senioren-dames en heren van 45 jaar en ouder. Tot de deelnemers beho ren Hughan en Karsten, oud-Davis Cup spelers en oud-international Rinkel. Russische zwemploeg in Zivolle De kwistig aangeboden lires kunnen Antonio Maspes niet meer helftenhij zal er zelf voor moeten rijden (Door Fred Racké) Antonio Maspes stond zwijgend en zeer somber tegenover Santé Gaiardoni. Hij had de handen in de zij en hij stond wijdbeens. Antonio luisterde on geveer een minuut naar tie radde woordenvloed van zijn landgenoot. Dan draaide hij zich 0111, zon der woorden. Hij liep weg, als een kind dat een spel heeft verloren. Antonio Maspes had op deze don kere vrijdagavond een spel verloren. onze corespondent) mooiere beloning voor het iganiseren van de eerste van de ^^Irre zwemontmoetingen tussen ^^Jederland en Rusland kon de 70-jarige Zwolse zwemvereni- Doping BZZ zich haast niet wen den. In het overdekte 25 meter- Cl6PHobad verbeterde Ada Kok op laar topnummer, de 100 meter ieu"Vlinderslag dames, het Neder- :n geCnc^se recor<t me^ 1/10 seconde. Y'\) bracht het van 1.04.5 op 1.04.4. Het geestdriftige publiek scan deerde haar naam heftig toen zy het 16-jarige Russische schoolmeisje ïatjjana Dewjatowa na de start al idinineteen achter zich liet. Overigens heldfbrak de Russin ook haar eigen natio nale record. Ze kwam uit op 1.08.2 Jfoud 1.09.7). Met recht was er sprake van een jwemontmoeting aangezien van een Ude%edstryd moeilijk gesproken kon ist, worden. Nederlands zwemtop was in zijn geheel aanwezig, terwijl de Rus- .*n slechts met 5 meisjes en twee heren in ons land verblijven. Van de meisjes liet er bovendien nog één kui verstek gaan aangezien zij er op ge- oruü-vekend had slechts in twee wedstrij den te moeten uitkomen. Jammer dat dit juist de grootste Russische infljroef Galina Prozoemjtjikoma, die in S 14( Tokio op de 100 meter schoolslag goud veroverde, moest zijn. Zy zal ^^echter wel in Groningen en Rijswijk "^«tarten. Vier meisjes en twee heren Tamara Sosnowa verbeterde in Zwolle het Russisch record op de 400 meter vrije slag. Het ten gere zwemstertje uit de Sowjet- Unie verdween haast in de machtige, feliciterende armen van Ada Kok. dus tegen een grote Nederlandse overmacht. Puntentelling zal weinig zin hebben, hoewel de twee Russen beiden hun nummer wonnen en hun vrouwelijke landgenoten op vier num mers zegevierden. Uitslagen Dames: 400 meter vrije slag: 1. Tatjana Sosnova (Rusl.) 4.51.5, 2. Ada Kok (De Futen) 5.04.7. 100 meter rugslag: 1. Tatjana Salj- jeva (Rusl.) 1.10.9, 2. Bep Weeteling (Nereus) 1.11.2. 200 meter wisselslag persoonlijk: 1. Tatjana Devjtova (Rusl.) 2.33.3, 2. Betty Heukels (PSV) 2.33.5. 100 meter vlinderslag: 1. Ada Kok (De Futen) 1.04.4 (nieuw Ned. ree.), 2. Tatjana Devjtova (Rusl.) 1.08.2, 100 meter vrije slag: 1. Pauline van der Wildt (SZC) 1.03.4, 2. Tat jana Sosnova (Rusl.) 1.04.8. 100 meter schoolslag: 1. Svetlama Babanino (Rusl.) 1.16.2, 2. Betty Heu kels (PSV) 1.18.0. Heren: 200 meter schoolslag: 1. Georgy Prokopenko (Rusl.) 2.26.5, 2. Spijkerman (BZZ) 2.35.6. 100 meter vlinderslag: 1. Valentin Koezmin (Rusl.) 59.4, 2. Van Lint (PSV) 1.05.0. SLORDIGE LEVENSWIJZE Antonio Maspes (33) zal waar schijnlijk wereldkampioen wor den. Voor de achtste maal. Maar de kwistig aangeboden lires, die Antonio over een titelstrijd pleegt te strooien als beloning voor het achterwege laten van verrassin gen, die lires kunnen hem nu niet meer helpen. Antonio zal het al lemaal zélf moeten doenomdat Santé Gaiardoni, dik geworden door een slordige levenswijze, maar toch altijd nog een sprinter van formaat, hem ontviel. Plei tend stond Santé voor Antonio: „maar luister toch eens. Ik kon er niets aan doen. Baensch hinderde me. Ik zou gewonnen hebben". Radder en radder werd de woor denvloed. maar onbewogen braken luidsprekerwoorden de argumenten tot de grond toe af: „eerste en ge plaatst voor de halve finale - Ronald Baensch, Australië". Antonio Maspes liep zeer somber en zeer zwijgend weg. Met een driftig handgebaar stuurde hij een drukke Italiaanse man uit om een sigaret te halen. En langs de baanrand overwoog de we reldkampioen, met snelle halen ro kend, hoe betrekkelijk de zaken m een titelstrijd eigenlijk zijn. Brutaal Antonio Maspes zal de brutale Belg Patrick Sercu moeten verslaan om de finale voor zijn achtste we reldtitel te kunen halen. Hy had het niet slechter kunnen treffen. Anto nio, en daarom hief hy zo wanhopig de armen ten hemel, toen Gaiardo ni werd verslagen. Want de Belg Sercu wil maar één ding: de hege monie vart de Italianen in de sprin terswereld doorbreken. En zelfs al zou Patrick verslagen worden, dan nog is Maspes niet meer veilig. Want de kans is groot dat in de andere halve finale Ronald Baensch Ita- lië's derde man Beghetto bedwingt. En ook in die rit helpen de lires van Maspes niet, want Ronald Baensch wil een regenboogtrui om voor het seizoen op de winterbanen met Tom my Simpson een duur koppel van wereldkampioenen te kunnen vor men. Ja. Antonio Maspes was woe dend, toen Santé Gaiardoni door Baensch werd verslagen. Het som metje was niet uitgekomen: drie Ita lianen en één Belg in de halve fi nales zouden de achtste titel voor Maspes hebben kunnen bewerkstel ligen. Maar nu moet Antonio veel zélf doen Woelig Joop Captein, de „officiële" Ne derlandse vertegenwoordiger in dit zeer kleine, maar toch wel erg woe lige sprinterswereldje, heeft zich zo waar bij de laatste acht gereden. Tussen de steeds maar vallende re gen reed de Amsterdammer zich brutaal voorbij de Belg Jos De bak ker in de plaatsingsronde. Van der Touw was daarin tegen Baensch uiteraard kansloos en De Graaf ook voor eigen rekening in Spanje werd ook naar de herkansingen ver wezen. Maar de Rotterdammer had toch goed werk verricht, door in zijn rit Santé Gaiardonle zó kundig op te houden, dat de Belg Frennet zich tot eigen grote verbazing als win naar zag finishen. In de herkansin gen ontmoette De Graaf in een eer ste rit een slecht sturende Fritz Pfenninger, die hij bedwong, maar tenslotte stuitte de Hollander op de scherp sprintende Debakker. fietsen en zijn materiaal aan een donkere vertegenwoordiger van Tri nidad had verkocht, was kansloos te gen Beghetto. De verrassing kwam van Baensch, die in de eerste rit door Gaiardoni werd geklopt, maar die in de volgende ontmoeting zeer kundig het gat beneden hem afsloot, waardoor de Italiaan naar de zege dacht te duiken. Gaiardoni die pro beerde met een sur place in de be slissende derde rit Baensch te bre ken. De Aaustraliër verloor dat duel op de plaats inderdaad, maar Gaiar doni trapte daarna in precies de zelfde val als in de voorgaande rit Weer sloot Baensch hem af en weer kon Gaiardoni niet meer om hem heen komen. Ontluisterd stapte de oud-Olympisch kampioen terug naar de ca bine's. Daar stond Maspes, zwij gend, somber. En Santé Gaiardoni had aan al zijn woorden niet genoeg om het humeur van Maspes weer wat op peil te brengen. MASPES somber GAIARDONI te dik Jan Derksen is heel erg boos Tekort In de kwartfinales reed Maspes, die toch behalve slim ook nog wel zeer snel is, Debakker tweemaal overtuigend voorbij. Captein kwam tegen Sercu veel pure snelheid tekort en Frennet, die juist de vorige avond had besloten om maar niet meer te Judith de Nijs was de snelste vrouw Judith de Nys zegevierde vrijdag in Cairo op de eerste plaats by de dames en in totaal als vierde achter drie heren tijdens een lange afstand zwemwedstrijd voor de Egyptische kust. Bij de heren won de Egypte naar Hafavi Magmoud in 9 uur 55 min. 57 sec. voor Guilio Travaglio (It.) in 9.56.25 en de Egyptenaar Abouheif in 10.29.24. Judith de Nys noteerde een tijd van 10 uur en 30 minuten. (Van onze speciale verslaggever) De achtervolgers zijn nu ook aangeland bij de laatste vier. Henk N ij dam is er niet bij. De stille oud-wereldkampioen stort te in zijn rit tegen de Duitser Dieter Kemper volledig ineen, nadat hij eerst zijn tegenstander tot op nauwelijks veertig meter in de rug was genaderd. Kemper vocht echter goed terug, en toen by Nijdam de cadans begon te breken door de aansluipende ver moeidheid, greep Kemper in de slot- ronde zelfs nog de zege. Verder ont wikkelde de strijd zich volgens ver wachtingen: Faggin bedwong de Spanjaard Errandonea al na zeven ronden, Bracke liep de Italiaan Testa in en de Deen Freddie Eugen, die vrijwel alles kan wat op een racefiets maar te bedenken valt, velde de krachtige Fransman Du pont. Nijd Inmiddels heeft ook een nijdige Jan Derksen de achtervolgingsplorg op de baan zien sneuvelen. Koel, Duyndam, De Wit en Den Hertog reikten niet verder dan een negende plaats. Het Nederlandse kwartet zou oorspronkelijk Harry Steevens heb ben bevat. Maar de ploeg wegren ners vertrok maandagmorgen naar Nederland met medeneming van de blonde Limburger, zodat Derksen ijlings naar een andere samenstel ling moest zoeken. Die gang van zaken heeft Derksen zeer nijdig ge maakt. „Altijd", zei hy, „komt de baamploeg op de tweede plaats. Niet alleen, dat ze Steevens meenemen, maar ik heb ook dagen op mechani- ciens moeten wachten. Zélf heb ik de fietsen van de jongens in orde gemaakt, zodat ze konden trainen". Onenigheid Derksen heeft over die zaken on enigheid gehad met de chef-équipe van de wegploeg, mr. J. P. A. van Ballegooyen de Jong uit Rotterdam. De baan-coach vertelde :„Toen ik hem om mechaniciens vroeg, zei hij: „hebben jullie weer wat? Er Ls altijd wat met de baanploeg. Ik heb mr. Van BoIIegooyen toen bij zijn jasje gepakt en gezegd: bewyzen, vooruit, kom met bewijzen. Maar hy draaide zich om en liep weg, zonder iets te zeggen". Regen De geïrriteerdheid van Derksen staat niet alleen, in deze dagen in San Sebastian. De regen, steeds maar weer die regen, maakt zo on geveer iedereen humeurig. Telkens weer hokken wielrenners en coaches samen in de gangen, wachtend tot de baan weer zal opdrogen, zodat er weer iets van het programma kan worden afgewerkt. Soppend, tot aan de enkels in het water, lopen cou reurs, helpers, officials en journa listen over het middenterrein en moeizaam vordert dit zo slecht geor ganiseerde tournooi naar een einde, dat beslist niet glorieus kan zijn. omdat elk spoortje van sfeer ont breekt en waarschijnlijk zal blyven ontbreken. Hoe komt mijn club uit UVS Vermeer, Balkhoven, Van der Kaay, Koren, Lardé, Leget, Thoeng, Kantebeen, Désar, Teske, Van Schooten. LFC De Hoed, D. Sira, C. v.d. Zeeuw, L. de Jong, H. Sira, P. de Jong G. v.d. Heyden, N.N., J. Riet kerken, H. v.d. Starp, W. Nieuwen- burg. Roodenburg Keereweer, Ooyen- dijk, De Jonge, Van Weerlee, Hensen, De Klerk, Van Leeuwen, De Vos, Heymans. Den Os, Van der Broek. Lugdunum Peeters, Van Mey- gaarden, Crama, Van As. Teeuwen, B. de Roo, De Cler, Collee, Klink hamer, W. de Roo, Redel. spelers: J. Bekkering. B. Blokhuis, H. de Goey, R. Hins, C. Onvlee, Chr. Oppenheimer, J. Raaphorst, G. v.d. Spek jr., G. Spiering, W. Spiering, H. v. d. Voet, C. v. d. Waals, H. van Zegveld, A. Zwanenburg. DOCOS G. Dubbeldeman, Bras- ker, Van ZUp, B. van Dinten, Kamp- hues, Van Polanen, Vrisekoop, J.M. Marwijk A. van Dinten, Stuifzand, P. Dubbelman. LDWS Blikman, Sira, Van Ros sen, Van der Born, G. Keijzer, N. Keijzer, De Ridder, H. Keijzer, Van Tóngeren. Wesselman, Honsbeek. ZLC W. de Koning, W. M. Scheffer, J. M. de Jong, P. v. Er- kel, H. de Koning, P. J. v. Reyden, H. de Bolster, G. J. Abrahams. R. de Groot, F. A. de Wetering, H. Pen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7