MARIO LANCEERT ALEPH Is echt geen geintje Gé Hofenk TOPPERS 1 BALLETSCHOONHEID r „HET IS HET IS TE GEK, TE GEK" „Het is te gek zeg, het is te gek!", roept Mario, le 24-jarige Amster damse kapper met de gouden handjes. Zenuw achtig rent hij van het kantoor op de tweede etage naar zijn was-, knip-, verf- en krul- klanten op de eerste etage, 0111 dan weer naar boven te draven, pape rassen te ordenen, tele foontjes te beantwoor den, hotels te bespreken afspraken te regelen en ons te woord staan. Want Maria heeft het ineens overstelpend druk gekregen: uit zijn immer actieve brein is een nieuw idee ontspro ten. Geweldig, enorm, schokkend, nieuw, je hebt geen idee wat hier allemaal aan de hand is", roept Mario tegen ons. En dan begint hij. voor zijn doen vrij ordelijk ,aan het verhaal. „We heb ben een nieuwe stichting opgericht. Aleph heet ze dat betekent oneindigheid. Als teken gebruiken we het oude Keltische zonne teken, nog nooit is iemand op het idee gekomen dat te doen. We brengen een soort nieuwe cultuur, we zijn sociaal gericht. We wil len laten zien tot hoeveel jonge mensen in staat zijn. Er bestaat geen grens van mogelijk en onmogelijk. De jeugd heeft de toekomst het is toch waanzin op een kans te moeten wachten tot je 40 jaar bent, het moment is n u". Wie zitten er in de stichting Aleph? In de eerste plaats Piet Kuipers, 25 jaar, een man die aan free-jazz doet en zegt een verleng stuk te zyn van de Beatles, die volgens hem een nieuwe eeuw heb ben ingeluid. Piet Kuipers wil so ciaal gerichte cultuur, zoekt nieuwe muziekvormen, die verstaan wor den door alle lagen van de bevol king waar ook ter wereld. „Gewel dig", die jongen", zegt Mario. „Hy is heel inspirerend voor ons". Decors Dan is er Simon Posthuma, 26 jaar, schilder van professie. Hij doet zijn best om met zijn kunst de onenigheid van kleurengamma aan te duiden. Hij is ook de man die zich toelegt op het maken van bewegende decors. Verder hebben in Aleph zitting Josje Leeger en Marijke Koger, beiden 21 jaar. Josje Leeger is mode-ontwerpster, werkt vcor de AKU, toot Hollandia Stichting Aleph luidt een nieuwe eeuw in, de eeuw van de jeugd, de free-jazz, de flashing fashion en nog veel meer. Kapper Mario (met de gouden handjesvertelt erover in dit artikel van onze medewerkster Elly van Hoeven. pen en maken van collecties voor fabrikanten en confectionnairs. De Nederlandse confectie is te traag en te oud. Wy willen bewijzen dat het anders kan. Je hoeft niet een jaar achter te lopen bij nieuwe stromingen, wij willen proberen de confectie en de produktie radicaal te veranderen. Ik bedenk niet in het voorjaar wat ik in de winter wil dragen. Tegen die tijd zijn mijn ideeën al lang weer veranderd en zoiets bestaat eenvoudig niet voor iemand die up to date wil blijven". Kattenburg en voor Raay makers uit Helmond. Josje maakt samen met Marijke, reclametekenares. Aleph-mode. die de wereld ingaat onder de naam Flashing Fashion. Free jazz Lid 5 tenslotte Mario: hij ver zorgt voor deze groep de public relations, maar houdt zich daar- Dat is dan heel gedurfde jonge mode. druk, kleurig en opvallend, zich niet storend aan wat Parijs voorschrijft: mode van het mo ment, die onmiddellijk na het be denken gemaakt en verkocht wordt. Josje zegt erover: „Dit is nu pre cies wat ik altijd gezocht heb: het is veel vrijer dan het ontwer- naast gewoon bezig met zijn eigen kapperszaak, die inmiddels ook al is aangepast aan Aleph:er klinkt hier via bandrecorders free-jazz, aan de wand hangt hier en daar een werkstuk van Simon Posthu ma. „Die modeshow die we gege ven hebben, die had je moeten zien", zegt Mario. „Iedereen was geloof ik geshockeerd. Moderedac trices willen altyd op een gouden stoeltje zitten, wy hadden geen en kele stoel en bovendien worden kledingstukken altyd beoordeeld met in het achterhoofd het idee: zou het mij wel staan? Nou ja, dat was hierby natuurlijk hele maal niet het geval. Vrouwen van 40, 50 jaar hijs je niet in tiener- kleren .Je had het moeten zien! We hadden een zaal met een kleu rig bewegend decor, met free-jazz en met een bewegende show van Josje en Marijke. Ze liepen niet, nee, het was een soort ballet, ze bewogen zich. Ha. Hoe precies? Ze zweefden. Ze trilden op de muziek. Het waren net sprookjes het is gewoon te gek. De moderedactrices liepen er tussen rond. Zo'n show is toch uniek zoiets bestaat helemaal niet. We maken wereldpubliciteit, we brengen gewoon een nieuwe cultuur, straks gaan we naar Lon den en naar New York. In mijn kapsalon dragen we volgende week allemaal witte overalls, de meisjes hebben er een kapje bij op. Alles is nieuw, mode, cultuur. Voor ieder een, voor jong en oud. We gaan de wereld veroveren. Onze kleren, onze free-jazz-plaatjes en de schil derijen van Simon gaan we overal verkopen, ook hier beneden. Het liefst zou ik ze per supermarkt aan de man willen brengen, hoe Josje Leeger en Marijke Koger presenteren de flashing-fashion in het Amsterdamse verkeer. meer hoe beter." Wat gaat er met de winsten gebeuren als alles goed gat? Stichting „We zijn een stichting en daar om steken we de winst niet in eigen zak. Begrijp me goed. we willen na tuurlijk wel leven, maar we hoeven geen vier, vijf eigen huizen en auto's te hebben. Ik zei al: we zijn sociaal gericht. Met het geld dat overhouden, gaan we straks met ideeën helpen, jonge mensen die nooit aan bod komen, omdat ze nog zo Jong zijn. of om dat ze ideeën hebben die in geen enkel straatje passen. We kunnen met Aleph de hete economie veranderen, alles is mo gelijk. Jonge mensen moeten een kans krijgen, de 40-jarigen moeten plaats maken voor leeftijdgenoten. Dat is nu eenmaal deze tyd van de Beatles en de ruimtevaart". hendrik-jan Wibbelink, een 22-jarige jongeman uit JNijverdal, wil alle kinderen, die in inoelijk- heden verkeren gaan helpen. Daarom heeft hij de Internationale recherche voor kinderbescherming opgericht. „Wij gaan ook binnendringen op tie nerfuifjes", zegt hij bezorgd over de moraal van de jeugd. Onze Enschedese correspondent had een gesprek inet Hendrik-Jan, waarin hij bijzon derheden vertelde over zijn streven. Moraal Susan Farrell is - ondanks haar 19 lentes - topdanseres in het New York City Ballet, dat onlangs een bezoek aan Nederland bracht. De beroemde Amerikaanse groep gal vier voorstellingen in Amsterdam. Hendrik-Jan Wibbeling. een 22-jarige jongeman uit Nijver- dal. heeft een heel mooi legiti matiebewijs. Onder zijn pas foto en zijn personalia staat met kloeke letters „belast met hulpverlening, opsporing, be scherming en veiligheid van de wereldjeugd". Het kaartje wordt zorgvuldig bewaard en mag beslist niet worden gefo tografeerd. Misbruik van deze kaart wordt streng gestraft, staat er ook achterop. Hendrik-Jan Wibbelink is de secretaris van een idealis tische jeugdorganisatie die zich „internationale recherche voor kinderbescherming" noemt. Het is een op militaire leest geschoeide organisatie waarin de Nijverdalse jongeman de rang van kapitein bekleedt. „Het is echt geen geintje", zegt hij, enigzins beledigd als we dat suggereren. Bescherming van alle minderjarigen ter we reld is het doel van de inter nationale recherche alsmede hulpverlening aan kinderen die in nood verkeren. De jongens willen het allemaal serieus aan pakken, compleet inet legitima tiebewijs en al. We troffen Hen drik-Jan in het kantoortje van zijn vader's olie- en brandstof- fenhandel aan. Hij liep in militair gevechtste nue, maar dat had er echt niets mee te maken, zei hij. Integendeel, toen onze fotograaf een plaatje -van hem had gemaakt, terwijl hij voor de zoveelste keer iemand aan de telefoon te woord stond over plannen voor zyn organisatie, ver zocht hy ons beleefd doch drin gend deze foto niet te publiceren." Die is niet voor publikatie geschikt rlgens, maar free-lance medewer kers en zo. Deze club werd opge richt tijdens de wereldtentoonstel ling in Brussel die Hendrik-Jan Wibbelink toen ook bezocht. „Ik ben ook een beetje journalist", ver telde de assistent-bedrijfsleider. „Ik ben hoofd-redacteur geweest van een jeugdkrant. In de jeugd- pers hadden we ook een recherche dienst, die controleerde de finan ciën en zag er op toe dat er geen misbruik van de perskaarten werd gemaakt." Op onze vraag of de po litie wel van de activiteit van de heren van de internationale recherche gediend is, antwoordde de secretaris: „Ja altyd". Contact met de politie heeft men echter nog nimmer gehad. Interessant in dit verband is, dat achter op het ligitimatiebewys van de leden ver meld staat „Deze kaarts is in alle landen ter wereld geldig". Wibbelink. De leden stellen zich voor politie en recherche te hel pen by opsporing van verdwenen en zoekgeraakte kinderen. Daar naast echter willen ze ook kinde ren gaan opsporen die slecht be handeld worden door ouders, voog den of boven hen staanden. Ver der wil men kinderen helpen die in gevaar kunnen komen in het verkeer, terwyl de statuten o.m. ook vermelden „in geval van jeugd criminaliteit onderzoekingen ver richten". „De leden moeten goed uit hun ogen kyken", zegt de Nyverdalat aanvoerder van het gezelschap kin derbeschermers. „Ze moeten b.v. kinderen uit het water halen als die er in gevallen zyn. U kunt lid worden, maar liefde voor het kind is wel gewenst. Dit staat niet in de statuten maar de leden wil len ook binnendringen op tiener- fuifjes en zien hoe het met de sexuele moraal van de feestenden is gesteld". Hendrik-Jan Wibbe link, die zelf een meisje heeft, ge looft dat er veel verbodens op dit soort feesten geschiedt. Optreden willen de leden niet, maar in som mige gevallen zullen zy zich wel met de politie in verbinding stel len. „En met de pers", zegt Hen drik-Jan. „Verscheidene kranten zyn bereid om ons te helpen. De organisatie telt jongeren tussen de 18 en de 24 jaar. Men staat ook in contact met soortgelyke vereni gingen in het buitenland, die er ongetwyfeld wei zullen zyn". Hendrik-Jan had ook een enve loppe van de FBI op zyn bureau liggen. „Daar staan wy ook mee in contact", deelde hy nonchalant mee. De vader van Hendrik-Jan vindt de activiteiten van zyn on dernemende zoon wel aardig. Me neer van Swinderen kennelijk niet Kolonel ■jï Hendrik-Jan Wibbelink kapitein zei hy. „Als er zulke foto's in de krant komen, nee, dat kan niet. We hebben een recherchedienst en zo. Dus u begrypt wel". Ter ca mouflage van het militaire kos tuum boden wy hem vervolgens even onze gabardine-regenjas aan. Hendrik-Jan had er wel oren naar: „Nu nog een slappe hoed. zei hy biy „en dan is het net echt". Ijverig De internationale recherche voor kinderbescherming is een tweetal maanden geleden ontstaan yit de Internationale Jeugdpers. Dit was, volgens de yverige secretaris van de jeugdbeschermers, een interna tionale vereniging van journalis ten. Geen echte journalisten ove- De organisatie is, volgens Wibbe link, bij vele internationale poli tie-autoriteiten bekend. Er zyn nu ongeveer 30 leden die tot voor kort (onder commando) van een kolo nel stonden. Weliswaar geen echte, maar een 24-jarige hotel-receptio nist op het eiland Texel, genaamd Van Swinderen. De heer Van Swinderen is onlangs kwaad ge worden op zijn legertje en heeft het byltje er by neergelegd. Waarom? „Dat hoef ik u niet te vertellen", deelde hy telefonisch mee. „Belt u maar met Wibbelink in Nyver dal". De reden van de ergernis is duideiyk. Een ochtendblad maakte melding van de oprichting van de jeugdbeschermingsorganisatie, ter wyl de leden afgesproken hadden voorlopig de pers er buiten te hou den. Geen kolonel dus, maar de kapitein is er nog en een luite nant eveneens. De gewone leden zyn sergeants". Verder wilden we niet gaan", aldus Hendrik-Jan JWTOPTIENJWTOPTIENJWTOPTIEN o. O w P a, O 1 Satisfaction (The Rolling Stones) 2 Help (The Beatles) •—3 3 I got you babe (Sonny and Cher) O 4 You've got your troubles (The Fortunes) *"0 •-3 5 This strange effect (Dave Berry) 6 Like a rolling stone (Bob Dylan) 7 Heartfull of soul (The Yardbirds) 8 Wooly Bully (Sam the Sham) 9 11 Silenzlo (Ninl Rosso) 10 He's got no love (The Searchers) en -3 O m N3IIdOTMlN3I.LdO.LMlN3IidO.LMl DE ZAAK VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11