iLEIDSCH DAGBLAD ÖE GAULLE NEGATIEF OVER NAVO EN EEG Tankslag in noordwesten FRIENDSHIPS MET RUSSISCHE MOTOR? v°°' VRIENDENKRING AR-CH ACTIEF HEEL LEIDEN WEET ER VAN F. WAREMAN I „Brussel" verbaasd i over onjuistheden van Franse leider Het Oude Koningshuys van schoot tot groot 5.90 alles ra Vlieland hpgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 No. 31663 Lrecte luofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 110,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Parijse correspondent) President De Gaulle's persconferentie van gisteren heeft zelfs de jtimisten in NAVO en EEG maar weinig hoop gelaten. De Fran- president heeft namelijk: duidelijk gemaakt, dat de onderhandelingen over de EEG in Brussel niet meer op de oude basis zullen worden hervat en dat voor hem de supra-nationale mogelijkheden van de verdragen van Rome een afgedane zaak en een overwonnen standpunt vormen. Die verdragen waren afgesloten in een tijd. dat Frankrijk onder de Vierde Republiek nog een onvolwaardige mogendheid was. Daarom moet de toekomst van Europa, nu Frankrijk herboren is, in een heel ander perspectief worden gezien; in diezelfde negatieve lijn officieel bevestigd, dat Frankrijk in 1969, bij het einde van de lopende termijn, een fundamentele herziening van het NAVO-verdrag zal eisen, waaruit dan tevens alle elementen van integratie verwijderd zullen moeten worden. NAVO groter dan een van de leden, zegt Johnson In Europese kringen in Brussel fU tiet men thans de toekomst van de Jxs" zeer ernstig in. Voorts heeft met verwondering kennis geno- van een aantal onjuistheden De Gaulle in zün persconferen tie. Zo is het onjuist, dat de vijf 'G-partners van Frankrijk geen neenschappelijke landbouwpolitiek iden wensen. Evenmin juist is, dat e begrotingsgelden v«or de gemeen- chapprlijke landbouwpolitiek uit- nitend door de „Europese Commis- p ie" zouden moeten worden beheerd. i lovendicn is het niet zo, dat de vjjf wetfirtners hun verplichtingen niet na- naar integendeel Frankrijk door te weigeren de verplichtin- het EEG-verdrag te aan aarden lot afschaffing van het veto- echt in de ministerraad van de EEG. De EEG-commissie heeft De Gaul- I uitlatingen met stijgende veront- raardiging en bezorgdheid aange spoord en daarna nog tot half acht T avonds vergaderd. Besloten is tot opstellen van een memorandum (een .witboek"), waarin een deel van beweringen van De Gaulle aan de j: hand van verslagen-per-band van de ÖEEG-ministerraden en van andere officiële stukken zal worden weer legd. Vlak na de conferentie van De Ll Daulle heeft president Johnson ver- h?klaard, dat „de NAVO groter is dan een van haar leden" en dat de orga nisatie versterkt moet worden, èn als militair schild èn als instrument voor (litieke samenwerking. Minister ging nog wat verder: hü ziet 'Voor de NAVO vredebrengende op- |drachten, zoals bijv. een betere ver- idhouding tussen oost- en west- Europa. Maar zowel het Witte Huis als het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden plechtig en haas tig, dat dit geen officieel antwoord vas op de persconferentie van de ia Franse president. De Amerikaanse led Advertentie v.h. Jachthuis van I stadhouder Koning Willem TTI. (Uitgelezen voor RECEPTIES EN DINERS. Bediening eventueel in kleding 1680. TeL 8240 - Sassenheim f RESERVEER TIJDIG. WEERBERICHT Dezelfde temperatuur Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: vanavond en van nacht opklaringen, morgen overdag half tot zwaar bewolkt met plaatse- I Ujk enige regen of enkele buien, ij Matige tot vrij krachtige wind in j hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 11 september Zon op: 6.07 uur; onder: 19.05 uur. Maan op: 19.45 uur; onder: 6.13 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.40 en 16.01 uur; laagwater te 11.52 uur. Bit nummer bestaat uit 20 pagina's president was al weken en maanden op het hart gedrukt toch vooral wei nig emotioneel op De Gaulle's woor den te reageren, juist zoals een hoogst geïrriteerde president Kenne dy na de bominslag van januari 1963 toen De Gaulle Engelands toetre ding tot de EEG afwees door zijn omgeving tot kalmte werd gemaand in afwachting van officieel commen taar van Washington. Enkele bladen spraken vanochtend over „een crisis in het Westerse bondgenootschap", maar in Washington wenst men eerst een nauwkeurige bestudering van de woorden van de Franse president. Kanselier Er hard van West-Duits- land zei in een verkiezingsrede kort Prinses Christine gaat studeren in Driebergen (Van onze correspondent» Prinses Christine gaat binnenkort studeren aan de academie „De Horst" van Kerk en Wereld in Driebergen, een hervormd instituut, waar men opleidingen geeft in maatschappelijk, cultureel, en personeelswerk. Welke richting de Prinses wil volgen is nog niet beslist. Voorlopig is voor haar een algemeen oriënterend rooster op gesteld, alvorens zij een bepaalde studierichting zal kiezen. Het speciaal opgestelde studieschema vermeldt onder andere culturele geschiedenis en sociologie. Niet alleen President De Gaulle heeft zich (P gisteren op zijn persconferentie f spottend uitgelaten over be- (f schuldigingen dat hij alleen re- f geert, zonder zijn ministers te 4 raadplegen. Degenen die zeggen 4 dat de president geïsoleerd is, 4 slaan geen acht op de feiten. ,.Ik 4 heb de ministerraad 320 maal 4 bijeengeroepen. 420 ontmoetin- 4 gen met ministers belegd, 605 4 maal de minister-president in 4 mijn bureau ontvangen en 78 4 maal een gesprek gehad met de 4 voorzitter van de Nationale Ver- 4 gaderint. Ik heb tenminste 2.000 4 maal een minister afzonderlijk 4 ontvangen en 1.500 maal voor- 4 aanstaande ambtenaren, des- 4 kundigen en vakbondsfunctio- 4 narissen. Wat de buitenlandse 4 aangelegenheden betreft, heb ik 4 600 uren van gedachten gewis- f seld met buitenlandse staats- F hoofden en ik heb een duizend 4 gesprekken gehad met hun mi- 4 nisters en ambassadeurs en dat 4 heeft in grote mate bijgedragen 4 tot de meningsvorming van het staatshoofd", aldus De Gaulle. RUSLAND VERWIJT V.S. STREVEN NAAR KERNWAPENS IN RUIMTE Speciaal bemand laboratorium De Russische kolonel-generaal V. T. Toloebko heeft in een tijdschrift artikel verklaard dat het Amerikaan se programma voor het in een baan om de aarde brengen van bemande ruimtelaboratorium erop is gericht transportmiddelen voor kernwapens in een baan om de aarde in de praktijk te beproeven. Hü acht dit een schending van de overeenkomst waarbü is vastgesteld dat wapens voer massale vernietiging niet in een baan om de aarde zullen worden ge bracht Toloebko wordt door Tass de eer ste vei-vanger van de opperbevelheb ber van de Russische rakettroepen genoemd. ,.De breinen achter de Amerikaan se imperialistische politiek en ach- bemande en onbemande ruimtevaar tuigen." Het is volgens de Russisch* gene raal duidelük dat het ruimtevaart- programma voornamelijk een mili tair programma is, vooral dat van da bemande laboratoria. India geeft terugtocht toe na De Gaulles persconferentie, dat de vraagstukken van de gemeen- schappelyke markt ,nog niet voorbü zün en dat de misverstanden voort duren". Hü zei vertrouwen te heb ben in de toekomst van Europa en de NAVO. Alleen in de NAVO kan er vrede, veiligheid en vrüheid voor het Duitse volk zün, aldus Erhard. Westelüke kringen in Moskou wa ren van mening, dat de standpunten van generaal De Gaulle in Moskou met voldoening zün vernomen. Van gezaghebbende Russische zijde is nog geen commentaar gegeven. De „Prawda" heeft dit jaar al verschei dene malen de „onafhankelüke" po sitie van Frankrijk tegenover zün bondgenoten geprezen, zeiden zü. Zie pagina 2 (Van onze parlementaire redactie) Het landelijk comité „Vrienden kring A.R./C.H." heeft een brief naar alle antirevolutionaire en christelük- historLsche kiesverenigingen in ons land verzonden. Bij de brief is inge sloten een „statuut van de federatie A.R./C.H. „Dit statuut is een regie mentje, dat de plaatselüke A.R.- en C.H.-kiesverenigingen kunnen ge bruiken, wanneer zü zouden beslui ten tot oprichting van een plaatse lüke federatie A.R./C.H. Het comité wil de eenheid van bei de protestantse partüen van onderop langs organisatorische weg bevorde ren. Tot elke prijs wil het voorkomen, dat er, naast de twee bestaande, een nieuwe protestants-christelüke partü zou ontstaan. Ontraden wordt, de plaatselijke A.R. en C.H. kiesverenigingen tot één te doen samenvloeien. De ene kies vereniging, die na zo'n samenvloeiing zou ontstaan, zou immers bij de A.R.P. noch bü de C.H.U. aangeslo ten kunnen zün en dientengevolge van alle invloed binnen deze partüen zün beroofd. Het gevolg zou zün, dat het streven naar eendrachtig optre den in de AR.P. en de C.H.U. niet zou worden versterkt maar verzwakt. Het comité betreurt het, dat de be sprekingen, die tussen de dagelijkse besturen van beide partijen zijn ge voerd, nog maar weinig concrete resultaten hebben opgeleverd. Daar entegen is het verheugd, dat de plaat selüke samenwerking in de afgelopen jaren steeds is toegenomen. Bü de raadsverkiezingen van 1962 werd in de helft van de gemeenten, waarin protestantse lijsten zijn ingediend, met een gemeenschappeUjke lijst uit gekomen. Straaljager stort neer op vliegveld (Van onze Vrusselse correspondent) Boven het vliegveld van Brogel, in de Belgische provincie Limburg, is gisteren een supersonische straal jager van de Belgische luchtmacht neergestort. De piloot, de 33-jarige majoor-vlieger Adelin d'Hoop. die vroeger tot het befaamde stuntteam van „De Rode Duivels" heeft be hoord, kon zün schietstoel nog wel in werking brengen, doch te laat. Hij is omgekomen. Vandaag zou hü naar Engeland zün vertrokken deel te remen aan een vliegfeesl gelegenheid van de herdenking de slag om Engeland. E°n navrante büzonderheid is nog dat het ongeluk plaatshad voor de ogen van een gezelschap van oud- strgders en oorlogsinvaliden dat juist een bezoek aan de vliegbasis bracht Tegenstrijdige berichten over strijd om Kasjmier De Indiase minister van Defensie, Tsjavan, heeft vanmiddag verklaard, dat de Indiase troepen tot terugtrek ken zijn gedwongen door heftige te genaanvallen van de Pakistaanse strijdkrachten in de verbitterde ge vechten om het noordwestelük laag land. India is maandag in deze sec ter in Pentagon zün geïnteresseerd Tsjavan maakte in iets heelandere dan vreedzaam dï ,nd'iM onderzoek- het gebruik van de ruim te voor militaire doeleinden, praktische taken worden volbracht door nn op de Indiase limes voortgezet", al- dus Tsavan. die daar echter aan toevoegde dat over het geheel ge nomen de Indiase doelstellingen zijn bereikt. Tot nu toe was een absoluut stil— iwüjren bewaard over de gevechts handelingen in dit gebied. Enkele I vooraanstaande kranten in Nieuw Delhi eisten vanochtend dat verteld zou worden wat er gaande was. Het ging hier om de sector van Kasoen. een Pakistaanse stad 15 km over de grens. De mededeling van minister Tsavan is een enorme teleurstelling I voor de Indiase bevolking. Men ver- wachtte dat Pakistan een gemakke- lyke tegenstander voor de Indiase strijdkrachten zou zün. Van de drie fronten, waar In diase troepen de grens met Pa kistan hebben overschreden, ko men zeer tegenstrijdige berich ten. Volgens een Pakistaanse le zing zou het Indiase leger in het defensief zijn gedrongen en ter rein verliezen. Pakistaanse troe pen zouden gisteren ten oosten van Lahore (Pakistan) gebied van India zijn binnengetrokken. Nieuw Delhi daarentegen meldt, dat de Indiase troepen er in geslaagd zijn 75 Pakistaanse tanks te vernielen, zodat het to taal thans op 114 zou zijn ge komen. De-slag welke zich op de noordwestelijke vlakten aan het ontwikkelen is, wordt in Nieuw- Delhi als hoogst belangrijk ge zien omdat hier het grootste deel van de tankeenheden van beide landen en hun tactische luchtstrijdkrachten in de strijd zijn geworpen. Volgens berichten van hedenoch tend hebben Indiase eenheden aan 't noordwestelük front 150 Pakistaan se krijgsgevangenen gemaakt en „vijf belangrüke posten" veroverd. De Indiase regeringsradio beweerde vanochtend, dat de Pakistaanse rege ring „volkomen gedemoraliseerd" is door de zware verliezen. Officieren, die pas een paar weken geleden waren benoemd, zijn al weer van hun posten ontheven. Byna een van vliegfeest, ter d' ("aWstaanse (ankdiviM.sjnu uitgeschakeld zyn. In Pakistan blijft men er daarentegen by, dat de In diase aanvallen, die tot doel hebben de krachten van de tegenstander te verbrokkelen, tot staan zün gebracht. Vandaag, voor het aanbreken van de dag, werd er voor de derde ach tereenvolgende ochtend, in de In diase hoofdstad Nieuw-Dehll drie- maal luchtalarm gegeven. Een Pa- j kistaans toestel naderde de hoofd stad, maar werd verjaagd. Indiase parachutisten zijn gister avond in een buitenwük van de Pakistaande hoofdstad Rawalpindi geland. Enkelen werden gevangen genomen, aldus een Pakistaanse mededeling. Ook uit andere plaatsen in west-Pakistan zün landingen van parachutisten gemeld. Ook in Ka- ra tsji werd jacht gemaakt op Indiase parachutisten, die verder ook ln Lahore, Sjahdara en Wazirabad zijn geland. Volgens een Indiase dagbladcor respondent hebben aanvallende Pa kistaanse vliegtuigen brandbommen op de stad» Amrltsa afgeworpen, waardoor twee kleine branden ont stonden. Vervolg op pagina 2 Gerard Désar in selectiegroep amateurelftal NaA- wü vernemen is UVS-mid- voor Gerard Désar opgenomen in de selectiegroep voor het Nederlands amateurelftal. Grote fraude in haven (Van onze A'damse correspondent) De rijkspolitie te water is bezig met een uitgebreid onderzoek naar een omvangrijke fraude met hout in de Amsterdamse haven. Zü is spaarzaam met inlichtingen. De groepscomman dant van de recherche, adjudant G. H. Dolman, bevestigde echter van ochtend geruchten dat het gaat om een fraude, die wat omvang en in houd betreft niet veel verschilt van de geruchtmakende Rotterdamse „Osto-affaire". Tot nu toe heeft de rijkspolitie te water acht aanhoudin gen verricht Onder de arrestanten bevindt zich een aantal hooggeplaat ste employé's van bedrijven die zich bezig houden met de controle van scheepsladingen hout Met de fraude zün aanzienlüke be dragen gemoeid. Zoals ook ln Rotter- dan het geval was, zün verschillen de scheepvaartmaatschappüen het slachtoffer. Controleurs en ln een enkel geval hun superieuren zouden hebben geknoeid bü het verladen van hout voor de doorvoerhandel en bü het controleren. Gewichten van par tüen hout werden opzettelük lag or gehouden dan zü waren. Advertentie J oor topkwaliteit en service ESSO BENZINESTATION Haagweg Leiden ir Ue chauffeur ran de hofauto. waarmee Prinses Beatrix en Claus von Amsberg door de hoofdsteden van de provincies rijden, heeft het er maar druk mee: na elk bezoek moet de chauffeur de Rolls Roijce van confetti ontdoen en dat gaat met blikken vol. (Van onze Haagse correspondent) Na de Engelse Rolls-Roycemotoren en de Amerikaanse T-64 van General Electric maakt in deze volgorde ook een Rus sische motor kans geschikt te worden bevonden voor de inbouw in de door Fokker aan Indonesië te leveren „Friendships". Het be treft hier de Iwchenko-schroefturbine, zoals die dienst doet in de Antonow-24, welk vliegtuig wel eens ,.De Russische F27" is ge noemd. Op ae in juni gehouden lucht vaar tsalon van Parüs hebben de Russen bekendgemaakt, dat zü deze motor wel zouden willen exporteren en de Fokker-constructeurs zouden hun taak slecht verstaan als zü niet ook deze mogeRjkheid in beschou wing namen, nu Engeland aan de motorenexport politieke moeilükhe- den in de weg legt. Afspraak in Parijs Al van Parijs dateert de afspraak, d.tt de Sow jet-handelsdelegatie in Den Haag de technische afdeling van Fokker uitvoerige gegevens over de Iwchenko zal verschaffen. Soort gelijke afspraken worden slechts ge maakt met alle fabrikanten, die voor Fokker iets interessants in ont wikkeling hebben en tot zover zou dus niets opzienbarends in dit con tact schuilen, ware het niet dat de keus vooi Fokker wat de F-27 moto ren betreft wel erg klein is. Gezocht moet nameHjk worden naar een schroefturbine met een ver mogen van 2000 a 2500 pk en daar van zijn er niet veel. Frankrijk bü- voorbeeld maakt heel goede motoren, maar niejf in deze klasse. De Ameri kaanse T-64 en T-55 zouden beide Ln aanmerking kunnen komen, als tenminste de regering van de VS niet eenzelfde standpunt inneemt als de Engelse. Uitsluitsel daarover is er nog niet, om de eenvoudige reden dat de Amerikaanse fabrieken er geen behoefte aan hebben om ex portvergunningen aan te vragen zo lang Fokker geen bestelling heeft geplaatst. Fokker hoopt En zover is het nog lang niet. Eerst moet de technische dienst van de Neaerlandse vliegtuigfabriek alle mogelükheöen uitwerken, daarna moet oe klant zün keuze maken. Indonesië heeft derhalve het laatste woord en in dat licht bezien maken de Russen dus niet eens zo'n slechte kans. Overigens is het geen geheim, dat Fokker nog steeds hoopt, dat En geland tt elfder ure „verstandig" zal worden °n alsnog de export van de moto'eii (die pas in 1967'68 nodig zullen zün) zal toestaan. Manden voor hond en poes, ovaal of rond. Van de eenvoudigste tot de sierlijkste, zelfs inklapbare van metaal (makkelijk meenemen). Kussens en dekens. A" 3 om Uw hulsvriend(innetje) lekker te ver wennen met een warm holletje. Reismandjes en fietsmandjes. heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20 8 24 (0 17 10) (9uc/ ^ïlteuwo Uit het Leidsch Dagblad van j! 4 12 Sept. 1865: V J Te Birmingham is IJ. Woensdag de zitting van het f Britsch congres tot bevorde- A ring der wetensch. geopend. Onder de aanwezige leden wordt ook onze stadgenoot Prof. J. van der Hoeven ge- J noemd. De vleeschhouwers te Rot terdam hebben aan de Ge meenteraad aldaar een adres ingediend, strekkende tot in- trekking van het besluit der tijdelijke schorsing van de i wekelijkse beestenmarkt f met a het oog op de veepest geslo- J ten). J (Advertentie) in een fat- J soenlijk gezin worden met November of eerder gevraagd 2 knappe Dienstboden, de f eene als icerkmeid, de andere 4 a als keukenmeid. Loon f 50 en 4 a 160. Adres Hooigracht Wijk 4 5 VII. no. 811. 4

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1