[eal Madrid slechte verliezer an opwindend Europa Cup-due Unfair wat er in veld gebeurde Sr ZEGEVIERT noord ivint met 2-1, maar strijd tegen liarde anjaarden eindigt in chaotische vechtpartij ksel vloog eraf Sporttoto Hans Kraay in kleedkamer Klap Triest LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 VIJFDE BLAD (Door onze sporteredacteur René Vos) New York nu Rotterdam li Madrid is in snel tempo op weg zicli in de internationale voetbalwe- eeii har sleehte naam te verschaffen. De hidalgo's van het Europese cup- tal zevenmaal finalist zijn oud geworden, de „glamour"-ploeg van ;r kan verlies niet hoffelijk meer accepteren lun krampachtige pogen de neergaande lijn terug te duwen zijn de Ma nen ordinaire prijsvechters geworden geen twee weken geleden moest in New York een wed- ssen Real Madrid en Indepediente langdurig worden afge- nadat Gento en Puskas de arbiter hadden gemolesteerd ond, in het Feijenoord Stadion, reageerden de Madrilenen imschap over niet meer verwachte treffers van Venneker iy op een dermate grove wijze op Rotterdamse spelers af, jlotte ook bij de roodwitten het deksel eraf vloog ■■hid' re aanslag jt incasseringsvermogen van ènoorders was al een zware gepleegd, toen Venneker .t hij in de 33ste minuut 'eede helft juichend de ge had gescoord zó zwaar iper Defelipe met een knie f er kit dat de jonge Rotter- idvoor half groggy naar de Iner moest worden gebracht. |rte men nog. In de heksen- het winnende doelpunt, ge- alldoor Hans Kraay en door de ertden woedend betwist, nam 4 nog de zware tackle, waar- innen Pirri Coen Moulijn zoveelste maal ondei-uit Maar toen in de volgens Karol Galba laatste Reals rechtsachter Mira op- meer dan grove wijze de Rotterdamse linksbuiten het belette, kwam het water de örd-ploeg over de lippen. edi Pak slaag I één man stortte de Rotter- formatie zich op de vluchten- die door Piet Fransen met i skundige „schaar" onderuit lhaald en die voordat ijlings boten politiemannen en sup- l'99 hem uit zijn benarde positie Hans Kraay is bij een sliding geblesseerd geraakt. De Spaanse achterspeler Perez steekt hem de helpende hand toe. Op dat mo ment was men nog hoffelijk je gens elkaar hadden verlost een pak slaag moest incasseren dat hem nog ge ruime tijd zal heugen. En scheids rechter Karol Galba? De lankmoe dige fluitist uit Tsjecho-Slowakije, die teveel van de onsportieve Span jaarden door de vingers had gezien, nam de weg van de minste weer stand: hij beëindigde de wedstrijd met een schril fluitsignaal dat overi gens in het helse kabaal door nie mand gehoord werd. Terwijl Neder landers en Spanjaarden op de tribunes de strijd voortzetten, baan de Real Madrid zich in een chaoti sche aftocht een weg naar de kleedkamers en luisterde het juichende Feijenoord verrukt naar het „Geen woorden, maar daden Daden' 99 Dat deze „daden" door Feijenoord eerst in de slotfase van de (overigens matige) wedstrijd op de grasmat werden gedeponeerd, hebben de Rot terdammers in de eerste plaats aan zichzelf te wijten in de eerste tien 'Argentijns Independiente 'j Milaan verslagen3-0 gee eerste van de twee wedstrjj- F'nwvna Uil 11 het officieuze wereldkam-JLUTOpa-'L.Up chap voor clubteams heeft In de strijd om de Europese beker ationale gisteravond in het voor landskampioenen heeft de Bel- £30.000 toeschouwers gevulde j ysche kamploensploeg Anderleeht in !se San Siro stadion met 30 e»en van de Zuidamerikaanse louders Independiente. "Italianen, die het vorig jaar a een beslissingswedstrijd de veroverden, toonden zich nu Bch en tactisch veruit de van de aanvallend tegen- ^de Argentijnen. Linksbuiten en rechtsbinnen Mazzola len voor de rust, terwijl Maz- aa de hervatting de eindstand 0 bepaalden. Istanbul gelijkgespeeld tegen Turkse kampioen Fenerbahde: 9—0. In het Nep-stadion van Boedapest plaatste het Hongaarse Ferencvaros zich zonder enige moeite in de twee de ronde. De Magyaren versloegen 't IJslandse Keflavik FC met niet min der dan 91. De eerste ontmoeting tussen beide teams leverde een 41 zege voor de Hongaren op. Het Schotse Kilmarnock tenslotte heeft in Tirana met 00 speeld tegen de club van die naam. Het was de eerste wedstrijd uit de eerste ronde tussen beide clubs. minuten hadden zij deze eerste Europa Cupwedstrijd al in hun voor deel kunnen beslissen en tenslotte nog aan de Spanjaarden te danken. Want Real Madrid, nog altijd een knap voetballende ploeg, maar zon der de flitsende virtuositeit van enkele jaren terug men zag dat wel aan het spel Gento en Puskas maakte in de tweede helft de tactische blunder zich te vergenoe gen met de 01 voorsprong en op balbezit te gaan spelen. Dat ts. uit eindelijk. de Madrilenen noodlottig geworden. „Vuist" Feijenoord heeft, we memoreerden dit reeds, de mogelijkheden die er in de beginfase zijn geweest om een be slissende voorsprong te nemen, niet kunnen uitbuiten. Men kon zioh ook niet aan de indruk onttrekken, dat. de Rotterdamse formatie toch inder daad met het vertrek van Groot en Bergholtz aan kwaliteit heeft Inge boet en met name moeilijk een „vuist" kan maken. In de eerste he'ft stelde vooral de jonge Hans Venne ker teleur. Binnen tien minuten kwam de aanvalsleider van de rood witte kampioensformatie tweemaal in een droompositie. In de zevende minuut manoeuvreerde een vloeiende combinatie BouwmeesterMoulijn hem in de ideale schietpositie vrij voor doel en enkele minuten later brak hij zélf door de Spaanse ver dedigingslinie Maar in het eerste geval schoot Venneker onnauwkeurig, waardoor de klasse-doelman Betan- court het schot met de voet ken komen en in het tweede geval poogde hij Betancourt te passeren, waardoor Tien man „Het is gebeurd", verzuchtte men al op de tribunes. „Een 10 achter stand en met tien manHet „hand in hand, kameraden", klonk al heel wat minder overtuigend. En er was reden voor. In de Feijenoord-ploeg zat nog maar heel weinig spel. Het bewijs werd vlak voor rust wel heel duidelijk geleverd. Nadat Coen Moulijn zich handig had vrijgemaakt, bleek by zijn fraaie trekbal dat niemand met hem was meegekomen Vreugde Puskas in duel met Guus Haak. hij zover afdwaalde dat zijn inzet tenslotte in het zijnet belandde. Twee Juweeltjes van kansen welke I Let op de voet van de ex-Hon- voor Feijenoord de rustige spring plank hadden kunnen zijn voor de greep naar winst. Het falen van Venneker liet de Rotterdamse ploeg bovendien niet onberoerd, want na de eerste tien voortreffelijke minu ten, waarin de verdediging van Real Madrid het zeer moeilijk had, sloop de nerveuze slordigheid de rood witte linies al binnen. Hoofdwond gaar. Een echt prof-trucje zeker terrein won, nog niet veel te betekenen hadden en voor Eddy Pieters Graafland nog niet veront rustend waren, werden zij dat wèl, toen na een half uur spelen Hans Kraay. de centrale man in de Feijenoord-verdediging, in een deken gehuld het veld moest verlaten. Bij een sliding aan het hoofd getroffen docr de ver opgedrongen linksachter Pachin moest Kraay in de Rode Kruispost een bloedende hoofdwonde laten verzorgen. Real Madrid, dat tot dat moment nog niet had kunnen imponeren, profiteerde snel van de wanorde in de Rotterdamse defensie. Op een pass van Gento kreeg Puskas in de 35ste minuut de bal vrij en met een in de hoek draaiend schot ver sloeg de ex-Hongaar Eddy Pieters Graafland: 01. Met vreugde begroetten de 65.000 toeschouwers, onder wie Prins Bern- hard, Prinses Beatrix, de heer Claus von Amsberg en vele ministers, bij het begin van de tweede helft de terugkeer van Hans Kraay. het hoofd in verband. Hij zou. op de rechts buitenplaats. in de kemende ontwik keling een belangrijke rol spelen. Maar nog ruim twintig miinuten zou de „kuip" naar een zenuwachtig, slordig en machteloos Feijenoord en een gemakkelijk spelend, het tempo remmend Real Madrid moeten kiiken. Een loeiend schot van Hennie Wee ring uit een vrije trap overigens door Betancourt prachtig gestopt gaf in de twintigste minuut de Rot terdammers weer een ruggesteuntje. De machine kwam weer op toeren en het spelen op balbezit ging de ge prikkelde Madrilenen steeds minder goed af. De Spaanse verdediging kwam weer onder druk en trachtte zonder succes met hard tegen spel de situatie weer meester te wor den. Betancourt, de voortreffelijk? doelman, bracht nog uitkomst hij schoten van Bouwmeester en Fran sen. maar hij stond machteloos, toen in de 3?=te minuut Hans Venneker met het hoofd via de binnenkant van de paal een voorzet van rechtsbuiten Kraay in de touwen deponeerde: 11. Daarmee was het hek al half van de dam. Enkele minuten later werd Venneker half groggy (voor een snelle „behande ling") naar de kleedkamers gedra gen. Het kon het door het Juichende De 11-jarige Feijenoord-junior Rudolph Houke biedt Prinses Beatrix bij aankomst in het Sta dion bloemen aan. Luchtje In de veertigste minuut kwam Piet Kruiver goed in op een lange pass uit de verdediging. De blonde rechtsbinnen van de Rotterdammers kopte het leer tegen de lat, liep door het doel in, waarbij hij naar onze mening Betancourt hinderde, waarna Hans Kraay de van het houtwerk terugkomende bal opving en in de touwen joeg: 21. Een doelpunt met een luchtje! Het verwoed pro testerende Real Madrid liep scheids rechter Galba bijkans onder de voet. De Tsjech bleef echter bij zijn beslis sing, waarna de Madrileense ploeg, die een teleurstellende indruk ach terliet en beslist niet meer onover winnelijk is, haar gramschap op Feijenoord ging botvieren, wat ten slotte tot tumultueuze, onverkwikke lijke taferelen leidde.... Geen meldingen van deelnemers aan de sporttoto met 13 goede uit slagen, zodat het prijzenbedrag voor de eerste prijs groot f. 193.118,75 voor tweederde naar de tweede en voor eenderde naar de derde prys wordt overgeheveld, hetgeen een buiten kansje is voor diegenen die wel twaalf of de eerste acht uitslagen goed voorspelden. De tweede prijs van f. 234.083.33 wordt nu verdeeld tussen vijf totoïsten en deze ontvangen bruto f. 46.816,60 per deelnemer. De derde prys f. 117.041,67 zal worden verdeeld tussen 71 deelne mers, die ieder f. 1650 ontvangen. De sporttoto van een week geleden had een inleg van f. 1.064.016 waar voor 732.448 Nederlanders hun kruis jes op het formulier invulden. Glunderend. ondanks een fikse hoofdwond boven zyn linkeroog ontving Hans Kraay in de kleed kamer de felicitaties van zijn ploeg genoten. Zijn pijnlijke bulten be tastend veroorzaakt door de schoen van Pachin zei hij fronsend: „van een sterrenploeg is Real Madrid veranderd in een knokploeg. Het was gewoon unfair wat er op het veld gebeurde en daarom ben ik zo blij dat Venneker die voorzet van mij inkopte en ik later Piet Kruiver kon helpen de bal in het doel te krijgen. Piet is voor mij de maker van het doelpunt, want als hij niet achter de doellijn was gaan staan op het moment dat ik schoot, had hij buitenspel gestaan. Koppie, koppie meneer" en lachend sloeg hjj de blonde Piet op de schouders. Deze was overigens de enige Fejjen- oorder, die tijdens de tumultueuze wedstrijd geen moment het hoofd had verloren. „Die gein maakte ik in Italië wekelijks mee. Mjj impo neren ze niet. Jammer genoeg mocht ik in de tweede helft niet Arbiter Galba i ,Ik was zeker 5 van mijn zaak' De goedlachse scheidsrechter Karol Galba, volgens velen veel te lankmoedig op deze avond, legde na een verfrissende douche uitgebreid uit, waarop hij Feije- noords tweede doelpunt had goedgekeurd. „Real appelleerde voor die grote blonde van u, l maar ik heb duidelijk gezien, dat die achter de lyn stond j) toen de bal via de lat en een Spanjaard was teruggekomen, j) werd ingeschoten. Ik was zeer f zeker van mijn zaak". De Tsjech f ontkende, dat hij vanwege de i rel, ontstaan na de charge van 4 Mira tegen Moulijn, te vroeg zou hebben afgefloten. „Het meteen naar voren, want ik moest j correct, precies op tijd", verze il kerde hij. „Wat ik anders had j moeten doen? In ieder geval 4 nummer twee van Real (Mira) en Feijenoords nummer vier (Fransen) er uit sturen maar er kwamen er nog wel een paar f in aanmerking. Overigens jam- mer dat het zo gelopen is, het f werd onnodig hard". Leo Hom, die zijn Tsjechische collega op kwam zoeken, ontweek hert handig een vraag of hjj zijn vriend in zijn leiding niet wat te tolerant had gevonden. „Om u t de waarheid te zeggen, heb ik totaal niet op hem gelet. Voor één avond was ik Feijenoord supporter, mag het een keer?" linkshalf blijven spelen. Man, stond me op te vreten. Vyf of zes keer hadden ze Venneker en mij al gepakt en dan wil ik wel eens wat terugdoen". Was het tweede doelpunt in buiten spelpositie gescoord? Kruiver dacht van niet: „de bal kwam van de lat terug, op de rug van een Span- jaard, ging net langs me heen en toen schoot Hans in. Op dat mo ment dacht ik, Piet weg wezen hier, anders keuren ze hem af. En je ziet, zelfs nu protesteerden ze nog". Haas Coen Moulijn tegen het einde was mijn pas genezen enkel wel wat pijnlijk lachte breed over het in cident dat de wedstrijd had afge sloten. „Die knaap rende als een haas weg. Maar ze hadden hem gauw te pakken. Door die schaar beweging van Piet Fransen ging hij net zo tegen de -grond als ik. Je had Piet moeten zien uitvallen, hjj ging horizontaal door de lucht". en beaamde dit grimmig: „ja zeker. zo'n man moet meteen terug gepakt worden. Ze speelden niet hard maar wel ronduit gemeen. En als je daar nuchter tegenover blijft staan, ben je nergens meer. Je moet wel meegaan". Over gemeenheden klaagde overigens ook de tweede „nieuweling". Henny Weering: „Op een gegeven ogen blik kreeg ik een klap in mijn ge zicht, terwyl de bal helemaal niet in de buurt was. Ja kijk, dan komt er een reactie, dat is toch niet leuk meer". Leuk waren de praktijken van de Real-defensie niet geweest, daarover was men het wel eens. Maar de vreugde over de zege over heerste toch in de Feyenoord- kleedkamer. „Ik ben zeer tevreden over de hele ploeg" zei trainer Willy Kment glunderend in de catacomben en hij voegde er onmiddellijk aan toe. „Ik ben niet bang voor Real in Ma drid, ook al stellen zy Amancio op. De Spanjaarden grepen te veel naar de noodrem en dat is vaak noodzakelijk in modem voetbal, maar op soms ergerlijke wijze zo uit te halen had ik van een ploeg als Real niet verwacht. De scheids rechter heeft naar mijn mening te veel toegelaten en ik was bljj dat de wedstrijd was afgelopen, anders was het met Mira mis gegaan. De Spanjaarden zaten een beetje triest voor zich uit te staren. Be halve de bewegelijke Gento die luid verkondigde, „ach jongens in Ma drid w innen wij zondermeer en dan Toen alles nog pais en vree was. Prins Bernhard kwam vóór de wedstrijd in de kleedkamer een praatje maken met v.l.n.r Coen MoulijnGuus Haak, Hennie Weering en Piet Kruiver hebben wjj een andere scheidsrech ter". Trainer Miquel Munoz voegde zich bij de breedgebarende Gento. „Wanner die scheidsrechter zo voor ons had gefloten als hy voor Feijenoord deed, hadden wy met 30 gewonnen. Ferenc Puskas, de linksvoetige ex- majoor was ontevreden. Dat het al lemaal zo moest gaan. „By dat laatste doelpunt maakte Kruiver een overtreding tegen Betancourt en daarom waren wy kwaad. Mira heeft zich niet kunnen beheersen. Maar ja die Hollanders zyn ook geen lieverdjes hoor".

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9