STARTKLAAR RIJNLAND n.v. 25 Concilie begint dinsdag aan beslissende fase Tbrandfnde BANKWERKERS LEERLING-BANKWERKERS DRAAIER-BANKWERKER wandelnylons r ocen van wereld op rome gericht kSivcn Vondst in Dwingeloo herinnert aan triest einde oorlogsvlucht problemen Klopjacht in België op Nederlands duo LOYINGSRINGEN VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN „In den Vergulden Turk' nel meisje of juffrouw een aide de fourneau an Veen's Groothandel n.v. „NEVEDA" - WOL kantine-juffrouw Leidsche Wolspinnerij N.V. GROTE KEUZE LAGE PRIJZEN Loodgiefersbedrijf K. BREDEWOLD Firma A. E. van der Voet Cr Zn. Slaap wel alléén vrijdag en zaterdag LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 Beroepen te Oudemlrdum ca. (toe zegging) W. A. Bos te St.-Johannesga. Aangenomen naar Burgh (Schouwen) (toez.) N. J. Flink, kand. te Hllver- GEREF. KERKEN Beroepen te Koudum, Terzooi en te IJlst A J. v. Nfjen, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN (Van een medewerker) Wanneer Paus Paulus VI dinsdag neerdaalt uit lijn appartementen ter opening van de vierde zit ing van het tweede Vaticaans concilie, zal hij zich imringd zien door ruim 2500 „collega-apostelen", lie aar het hart van het roomse rijk zijn ge- Jroomd om samen met hem, doch onder zijn 011- lantastbaar, op onfeilbaarheid berustend gezag, iel toekomstig beleid van de R.-K. Kerk vast te eggenIn de nu volgende maanden zal duidelijk ntwoord moeten worden gegeven op verschillende ipndende vragen van onze tijd. Voor 450 miljoen r.-katholie- van allerlei ras en kleur en rend onder totaal verschillende I nstandigheden, zal worden be st hoe in de toekomst hun een- jchtige houding moet zijn te- nover wereldomvattende pro- lemen als de atoombewapening armoede. Hoe ook tegen- de zo uiterst explosieve westie van de geboortebeper- v Miljoenen niet r.-katholieken achten eveneens in spanning: i de verklaring over de gods- oistvrijheid (basis voor ieder »prek van het Vaticaan met fflderen") en op de declaratie itr de niet tot het christendom thorende religies, waarvan het rdeel dat handelt over de het sterkst de aandacht I,concilie kan een belangrijke leveren tot een geleidelijk van het antisemitisme, dat, wat er gebeurd is, nog al- Id voortbestaat. De uitspraken over van deze onderwerpen zijn ede van betekenis voor de interna- bnale politiek. De ogen van de we- d zijn in deze dagen op Rome ge- jftt, waar wellicht voor generaties I worden beslist. vele redevoeringen, die Paus ulus de laatste maanden heeft ge lden, sprak zijn grote bezorgd heid over het verdere verloop van dit concilie. Zyn besluit de progres sieve lijn van zijn dynamische voor ganger Johannes XXIII voort te zetten, plaatste de man die in zijn gehele optreden zo'n sterke gelijke nis vertoont met de behoudende, ty pisch boven de wereld levende Paus Pius XII, in een voortdurende sfeer van onzekerheid, welke haar weer slag vond in de dramatische slotfase van de derde zitting. Het grote knel punt voor de wikkende en wegende geleerde hoog in de rechtervleugel ven het Vaticaans gebouwencomplex is, dat hij in verschillende door de meerderheid der concilievaders voor gestelde vernieuwingen geen conti nuering kan zien van de leeront- wikkeling der kerk. Veel meer diplomaat dan iemand die ei van houdt lastige knopen op radicale wijze door te hakken, staat Paus Paulus van ganser harte open voor de meningen, Ideeën en sugges ties van anderen. De opvatting van de Paus, dat be langrijke concilie-uitspraken met de grootst mogelijke eensgezindheid dienen te worden goedgekeurd, heeft gemaakt, dat met die bezorgde gelui den van de minderheid wel heel sterk rekening werd gehouden. Ook op het praktisch verloop van de vergadering heeft de minderheid een stevig stempel gedrukt, doordat bjj de commissieberaadslagingen curieleden de sleutelpos ten van voor zitter en secretaris bekleden. De top van bv de theologische commissie, welke net als de andere concilie-or ganen loyaal de door de meerder held bepleite hervormingen gestalte moet geven, wordt gevormd door le den van het heilig officie, die ge woon zijn nieuwe theologische stro mingen te controleren en zelfs te onderdrukken. Geregeld is dan ook kunstmatig stagnatie verwekt. Dat was o.a. in de bewogen november dagen van 1964 het geval, toen „we gens tijdgebrek" de stemming over de godsdienstvrijheid op de lange baan werd geschoven. Stellig zullen gen uit alle delen van de wereld de gen uit alle elen van de wereld de aloude wijsheid meedragen, dat een gewaarschuwd man voor twee telt Compromis et welke voornemens zullen de bisschoppen van „links" en „rechts" straks hun plaatsen op de tribune weer opzoeken? Sommige waar nemers verwachten, dat de partij en, volgens de vingerwijzing van „de hogere autoriteit", het compromis zullen zoeken. Aan de andere kant zullen de progressieven zich zeker niet opnieuw de kaas van het brood willen laten eten, waartoe in de eer ste plaats een meer gecoördineerd optreden nodig is dan in de vorige zittingen. De kleine oer-behoudzuchtige groep Spaanse en Italiaanse bis schoppen, gegroepeerd rond de aarts bisschop van Palermo, kardinaal Ruffini, die reeds tot in het onein dige zijn waarschuwende stem uit de middeleeuwen heeft laten opklin ken, zal zich zeker de volgende vraag stellen: kan de prijs die „de rest" wil betalen voor onze toegeeflijkheid, ooit opwegen tegen het „compromis" waartoe wij met onze tot nu gevoer de tactiek „hogerhand" hebben we ten te bewegen? Voor deze groep is het van het grootste belang te weten in hoeverre ook nu weer op de curie kan wor den gerekend. lend aanhangsel dreigde te worden Uiteindelijk werd het toch nog weer een zelfstandige declaratie, zij het I ai'iKlljSVCrllHili 111 dat deze werd uitgebreid tot de an- 1 dere niet-christelyke religies. On danks het verzet van de bisschoppen der Arabische landen en de dreige menten van o.a. Egypte, dat de bouw Synode weer ter -sprake van r.-katholieke scholen wil boycot- j Enige uren heeft de generale sy- ten, zal de tekst over de Joden waar- j node der Geref. Kerken zich giste- schijniijk geen of slechts geringe ren bezig gehouden met het zen- wijzigingen ondergaan. Wanneer I dingsrapport waar tal van generale men zou terugkomen op de reeds openbaar gemaakte tekst, die bij on- telbaren instemming en verwachting heeft gewekt, zou de wereld geloven, dat de kerk van Rome voor politieke druk is gezwicht De joden Het eerste onderwerp, waarmee het concilie zich na zijn heropening zal bezighouden, is de voor de oecu mene zo belangrijke verklaring over de godsdienstvrijheid, die door de conservatieve obstructie de vorige keer niet meer in stemming kon ko men. De algemene verwachting is, dat zich hierbij geen moeilijkheden meer zullen voordoen. Aan een ander onderwerp van kar dinaal Bea's secretariaat voor de eenheid der christenen, zullen waar schijnlijk wat meer woorden worden vuilgemaakt; dat over de joden. Het is een delicate kwestie, hetgeen wel- blijkt uit óe wyze waarop men het stuk heeft willen wegmoffelen: na dat het aanvankelijk was „vergeten", werd de tenslotte wereldkundig ge maakte tekst (waarschijnlijk op aandrang van de Arabische landen) herzien, waarbij de kwestie van de godsmoord niet meer centraal werd gesteld. Na hevige progressieve pro testen werd de eerste lezing vervol gens weer in ere hersteld, maar oh- dergebracht in het schema over de kerk, zodat het stuk een onopval- Bom en pil By graafwerkzaamheden voor de normalisatie van het riviertje „De Dwingelooërstroom" is in de buurt schap Lheebroek van de gemeente Dwingeloo onlangs een aantal delen van een menselijk skelet aan het licht gekomen. Daarbij bevonden zich een onderkaak, het bekken, de len van onderledematen. Dat ze wa ren gevonden, bleek pas later, om dat men had nagelaten terstond aangifte te doen van de vondst. De substituut-officier bij de ar rondissementsrechtbank in Assen stelde zich in verbinding met de Koninklijke Luchtmacht, omdat ver moed werd, dat het hier zou kun- gaan om delen van het stoffe zendingsdeputaten aan bezig waren. In de discussie kwamen allerlei iy»4 overschot van een bemannings zaken met betrekking tot de zending i,d van een vliegtuig der geallieer- aan de orde. De synode keurde de den, dat in de tweede wereldoorlog handelingen van deputaten goed en in de omgeving van Dwingeloo was besloot nieuwe deputaten te benoe- neergestort. Met behulp van de men met een uitgebreide opdracht.Rijkspolitie in Dwingeloo werden ge- De rapporteur ds. P. J. Lambooy tuigen opgespoord van een op 11 deelde mede. dat de Gerf. Kerken januari 1944 overdag boven Lhee- momenteel 4's miljoen per jaar bij- broek neergeschoten en vlak boven 1 spanningen tijdens de eenbrengen voor de zending. De sy- de grond ontplofte bommenwerper, laatste fitting van dit concilie zullen node commissie in het Het is de Gravendienst gebleken, dat 'ui*™?*"!! bUA'!: I leven te roepen voor de bestudering de nieuwe vondst behoort bij reeds ,and uit het bevel uitging terug te- van de verhouding zending-wereld- eerder gevonden skeletdelen. keren en de meegevoerde bommen- diaconaat. '.cmeters in de lucht uitstrekkende stroom bommenwerpers bescherming geven van de Nederlandse kust af tot op enkele tientallen kilometers van de doelen. Dat betekende, dat de bommenwerpers op het laatste deel van de aanvelsvlucht en op het eer ste stuk van de terugreis onbe schermd zouden zijn. Rechtsomkeert De Duitse luchtverdediging meen de, toen de berichten over het grote aantal bommenwerpers en jagers binnenkwamen, dat de Amerikanen wan plan waren Berlijn te bombar deren Ze namen daarom geen halve maatregelen, maar stuurden enige honderden jagers op de naderbij ko mende Amerikanen af. Dezen bemerkten, dat de weers omstandigheden boven Duitsland minder gunstig waren dan was voor zien, rapporteerden dat naar hun bases met het gevolg, dat van Enge- handeling van schema 13, „de kerk in de hedendaagse wereld". Het be vat talrijke heftig omstreden proble men, voortkomend uit de snelle tech nische ontwikkeling der laatste tien tallen jaren, die de standpunten der kerk ruimschoots vooruit is gesneld. Een aanpassing is thans dringend geboden. Miljoenen mensen ver achten een antwoord op vragen die hen dagelijks bezighouden. By de discussies over de atoombe wapening bleek het concilie in twee kampen verdeeld; een groep die be toogt dat het schema zich moet rich ten naar de encycliek Pacem in Ter- ris van Paus Johannes, die kort maar krachtig zegt: atomische wapenen moeten verboden worden, en een an- die meent dat het ingeval men met kernwapens wordt aangevallen, geoorloofd Is met dezelfde middelen terug te slaan. De kwestie van de geboorterege ling is er een, die zeer nauw ver bonden is met principiële wetten en tradities waarvan de kerk zich nooit zal kunnen losmaken. Vele „verwar de en vreemde stemmen, waarin moderne dwalingen doorklinken" en „extreme ideeën die zijn ontstaan bij goedmenende geleerden die nieuwe banden met de moderne cultuur wil len smeden", zijn de laatste maan den herhaaldelijk ln toespraken van de Paus ter sprake gekomen. Een speciale commissie Is ingesteld om, binnen het raam van de bestaande wecten en dogma's, studie be maken van het probleem, waarover kardi naal Ottaviani (voorzitter van het heilige officie) als zijn ultra-conser vatieve mening geeft: „Het is ter enen male onaanvaardbaar, dat ouders zelf zouden mogen beslissen hoeveel kinderen zij willen hebben". De agenda bevat verder nog zoveel voetangels en klemmen (de missies, het priesterlijk ambt, het lekenapos tolaat, de bisschoppen e.a.), dat de Ook heeft de synode aandacht be steed aan het rapport van deputaten over de vraag in hoeverre in leer- uitspraken van de synode van Assen 1926 inzake het parad ij sverhaal (de zaak dr. J.G. Geelkerken) moeten worden herzien. Dr. F. L. Bos te Vlaardingen had terzake by de sy node een voorstel ingediend. De rap porteur over deze zaak was ds. S. Wou we te Serooskerken. Door gebrek aan tyd moest Slecht weer Op die elide januari 1944, toen de Amerikanen in Engeland een korte weersverbetering verwachtten ln een periode van slecht weer, is van En geland uit met 663 „vliegende forten" last zo mogeiyk op „gelegenheids- doelen" te werpen. Dit bevel bereik te een deel van de vloot niet, de rest maakte rechtsomkeert. Onder het deel, dat de vlucht voortzette en ook bommen wier op deze zaak echter worden afgebroken. Oschersb'ben, Halberstadt en Bruns De voorzitter verdaagde de zitting j wijk. De jagers zouden de zich over tot hedenochtend. een afstand van enige honderden ki- Liberators" een begin gemaakt de aangegeven doelen, vielen naar met een door tientallen jachtvlieg- |at„ b|eek VK| slachtoffers: de tuigen beschermde aanval op vlieg tuigfabrieken in Duitsland, nl. Verdacht van serie inbraken De Belgische politie heeft vandaag het signalement verspreid van twee Nederlanders (een man en een vrouw), die worden beschuldigd van een serie inbraken. Beiden worden zowel door de Bel gische als de Nederlandse politie ge zocht. Het duo heeft het vooral gemunt op juwelierszaken. In enkele dagen het een geslaagde inbraak ln gepurperde prelaten nog lange tyd zullen biyven behoren bij het straat beeld van de oude stad aan de Tiber. Boven in het Vaticaan wacht een zaam de Paus en bidt om een goede atloop. de Belgische plaatse Zele en Ber- chem-Oudenaarde, waarbij de bult ongeveer 300.000 frank ruim 21.500 gulden heeft bedragen. In de oproep tot medewerking van het publiek by de klopjacht op het tweetal wordt gezegd, dat de 33-jari- ge man in het bezit is van een Bel gische indentiteitskaart en allerlei valse namen en beroepen opgeeft. De man en zijn 26-jarige vriendin verplaatsen zich in een witte Duitse sportauto met afwisselend Belgische en Nederlandse nummerplaten. De Inbreker werd ook enkele ja ren geleden door de Belgische politie achtervolgd wegens diefstallen en oplichterij. Hy wist echter steeds te ontsnappen. Amerikanen verloren zestig bom menwerpers en vyf jagers. Neergeschoten Een van die bommenwerpers is vermoedelijk op die elfde januari bij Lheeoroek door een Duitse Jager neergeschoten. Men heeft vier of vijf van de wellicht negen bemannings leden met de parachute zien sprin gen. Een hunner is door dokter Dinkla uit Dwingeloo ter plaatse verbonden en achter op een motor fiets buiten het bereik van de Duit sers gebracht. Dat was Donald Schu- man. Op honderd meter van het vliegtuigwrak vond men toen nog een plaatje met de naam Raymond Thurber. Verder trof men vier stof felijke overschotten aan, waarvan slechts dat van Harold E. White kon worden geïdentificeerd. Deze overschotten zijn in Dwingeloo ter aarde besteld en na de tweede we reldoorlog vermoedelijk overgebracht naar het Amerikaanse kerkhof in Margraten. Het onderzoek naar de identiteit van de nu gevonden resten wordt verder voortgezet in samenwerking met de luchtmachtattaché verbonden aan de ambassade der VS in Den Haag, luitenant-kolonel Mears, die ln de tweede wereldoorlog heeft deelge nomen aan bombardem en tsvluch ten op o.a. PloeetL ieuwe modellen 1 gehard goud HOFJUWELIER BREESTRAAT 95 buffetwerkzaamheden. Voor hele dagen of alleen avonduren alsmede voor directe of latere indiensttreding, ties gaarne by de directie tel. 0171030335. een net beschaafd meisje, «te functie op geiyke wyze kan continueren. het dagelijks contact met onze relaties, het ont- van bezoekers en het verzorgen van de corres- lentie voor directie, verkoopafdeling en boekhou- stellen wy de volgende eisen Leeftyd 2025 jaar. Minimaal mulo en/of Handelsavondschool diploma. Diploma Nederlandse Handelscorrespondentie en typediploma. fcfmi de nodi8e ervaring hebben opgedaan in een teiijke functie,, genieten de voorkeur, tojj indiensttreding 1 oktober 1965 of eerder, ^ttelijke sollicitaties te zenden aan de directie van staand adres. vraagt voor de bereiding van koffie, enz., de bedie ning op de kantoren, en enig kantooronder- houd. Werktijden van 8.3016.30 uur. Leeftijd boven 30 jaar. Voor een beslist nette kracht met prima refe renties hoog loon mogelijk. Aanmelden persoonlijk of schriftelijk, bij ZOETERWOUDSEWEG 3 - LEIDEN staan onze gebruikte automobielen RENAULT Dauphine 1960 tm. 1963, vanaf 1350,— RENAULT R4 Luxe 1962—1963, vanaf 1750,— RENAULT R8 1963—1964, vanaf 3450,— OPEL Kapitan 1960 3250,— BMW 700 de Luxe 1963, 40.000 km3250.— CITROEN 2 c.v. 1960, 50.000 km2250,— PLYMOUTH Savoy 1958 650,— AUTOMOBIELBEDRIJF Vijf Meilaan 7 - Leiden - Tel. 24647 (Na 6 uur telefoon 41201 of 34892). Erkend gas- en waterfitter Van 't Hoffstraat 29A Leiden Telefoon 23714 vraagt voor spoedige indiensttreding voor burgerwerk a. LOODGIETER AANK. LOODGIETER Gunstige voorwaarden. BERICHT VAN INZET Notaris S. PASMA te Noord- I wyk deelt mede. dat de per celen van de veiling te Noord- wyk als volgt zijn ingezet: i Perceel I: bloembollenland met schuur te Burgerbrug op f 65.300,—. Perceel II: bloembollenland te Burgerbrug op f 70.000. De afslag zal plaats vinden op woensdag 15 september as. te 11 uur v.m. in Hotel „Hof van Holland". Voor-1 straat 79 te Noordwijk. CONSTRUCTIE EN MACHINEFABRIEK heeft directe plaatsingsmogelijkheden voor: WIJ BIEDEN U: prettig en afwisselend werk. Goede salariëring. Winstdeling. Eventueel reisgeld vergoeding. Verstrekking van 2 x per jaar 1 overall. Koffiepauze in de ochtenduren. Sollicitaties tot 17 uur ZOETERWOUDSEWEG 11, LEIDEN, TELEFOON 23492. Na 18 uur: 01761—5433. Polyeter matras t 59,50 Kapokmatras f 62,50 idem in cellen i 95,— Epeda, verend binnenwerk f 98, Schuimrubber t 115,— Veren kussens vanaf f 7,50 Dacronkussen f 29,75 Schuimrubberkussen f 8,en hoger U verslaapt 1/3 deel van Uw leven iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OAGBLADRECLAME IS oTTET TE VERVANGEN met of zonder naad Weer kunt u profiteren van Cerzon's beroemde aanbieding nylons. En wéér kunt u gerust zijn: Gerzon zorgt voor onberispelijke kwaliteit. 30 denier wandelnylons (fijn maar sterk) met echte ladderstop en uitstekende pasvorm - grote maten extra lang. Ruime kleurenkeuze. Naadloos en met naad. Slechts twee dagen: per 3 paar 5 Leiden tel. 25838 *11" r

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17