Tiemen Groen in finale na zege op Rodriguez Vleesprijs moet omlaag X IVO li Tvan vanc'aa9 Er gebeurde iets in Nijmegen Krantenbezorger DE WIND WAS BONDGENOOT Eenvoudig ECONOMISCHE ZAKEN: IN SPAANSE CEL Al Nederlanders wonen liever op de grond Nieuwe uitgaven Columbus wist voor 1492 al van Amerika af LEÏDSCH DAGBLAD DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 (door Fred Racké) De wind redde Tiemen Groen. De stille Fries kreeg een <r/er- moede bondgenoot in zijn duel tegen de meest gevreesde in het kwartet der laatst overblijvende achtervolgers. Maar Jan Derksen langs de baanrand heeft hardop geschreeuwd in ongecompliceerde vreugde, toen Miguel Rodriguez eindelijk was bedwongen. En hij dankte de wind die bleef. Uitstel Het rekensommetje was een dig geweest: een lichtere versnelling monteren omdat, in de middaguren van deze woensdag, weer meer wind was komen vlagen over de wielerbaan. Rodriguez, een gerapt wielertalent in zon en windstilte, zou nu ver slagen kunnen worden. De man uit i Zuid-Amerika zou ztfn fabelachtige kje aai tyd slechts opnieuw kunnen verwe et zó. wnlüken door minstens een grote l Wesa 3. Wï versnelling te kiezen. Maar angstig wijzen vader Groen en Jan Derksen elkaar de vlaggen op de tribune's tijdens de rit. Ston den ze niet minder strak gespannen? Verdween de wind weer? Minder, in derdaad, wapperden de doeken, toen Tiemen bezig was zijn in de eerste ronden opgelopen achterstand deci meter voor decimeter in te lopen. Maar de wind bleef en Groen voel de zUn bondgenoot in die razende slotronden die tenslotte de opeens naar de top geklommen kleermaker uit Bogota velden. Ach, klein was het verschil. Maar Rodriguez bleek dan ook inderdaad niet de coureur die maar één dag hard rijden kan. Daarin hadden Jan Derksen en va der Groen zich dan wel vergist. ABRIKOZENBRANOEWIJN SINASBRANOEWIJN opwinden^ lekker Daarna heeft Tiemen Groen zUn jacht op de wereldtitel een nacht moeten uitstellen. Regen deed op nieuw de organisatie stilstaan op een moment, dat San Sebastiaan einde lijk was gaan beloven wat in alle reisgidsen staat vermeldt: zon. Vandaag rijdt Groen tegen veter aan Stanislaw Moskwin uit Rusland de finale. Hij zal het met een gerust hart doen, want de trouwe Stanis law kon aan het eind van zijn ge sleten krachten nog maar net de Deen Isaksson bewingen in een tyd, die drie seconden boven die van Groen lag. Groen heeft trouwens al »*erder Moskwin verslagen: In Pa rijs vorig Jaar toen hij stormender hand naar een wereldtitel reed. Onverwacht De sprinters vorderden tot een merkwaardige en allerminst ver wachte finale: de Italiaan kampioen Torrini tegen de grote, zware Rus Pahkadze. Geen Trentin dus, en geen Morelon. De Franee hegemonie bU de amateurs is voorbij. De Italiaan mocht dan een eerste rit van Trentin verliezen, nadat hij om. hoog uit de bocht was getut- meid nadat er ook al viermaal op nieuw was gestart wegens allerlei onregelmatigheden-in tweetal daar na bleek zijn slotaprint toch rapper dan die van de Fransman. De Rus Pahkadze is behalve zeer sterk ook nog slim. Enkele Jaren ervaring in wereldtoernooien bleken voldoende voor een aantal schijnbewegingen, die de toch zeer snelle Morelon twee maal in drie ritten kansloos maakten. AAC en Sagitta moeten titel verdedigen Blijven de titels van clubkampioen van Nederland in handen van de Amsterdamse clubs AAC en Sagitta? Het ziet er naar uit dat er dit sei zoen na vele jaren althans bij de heren een spannende strijd zal ontbranden tussen AAC en het Eind- hovense PSV, dat twee weken gele den min of meer voor een sensatie zorgde door met 24420 punten de lei ding in de competitie te nemen. BU de dames zullen clubs als ADA, Atmodes, Minerva, DEM en De Ba taven (Leiden) moeten optornen tegen Sagitta, dat onder normale oonditie zeker is van de Prinses Ju- liana beker. In Amsterdam komen PSV, AAC, Haarlem. V en L, HeUas en het Leid- se Holland tegenover elkaar te staan. AAC, dat reeds achtmaal de beker in de prijzenkast mocht hebben, zal zich vooral moeten weren tegen de aanval van een geducht PSV, terwijl het Haagse V en L en Haarlem slechts weinige punten achterstaan. (Van onze Haagse correspondent) Het ministerie van Economische Zaken heeft het Produktschap voor Vee en Vlees duidelijk laten weten, dat het niet bij de rege ring hoeft aan te kloppen om steunmaatregelen om de rundvlees prijs op het huidige peil te houden, als er in de komende maanden door voedergebrek een groot aanbod van slachtvee zal zijn. evenwichtig prijsniveau dat volgens de vertegenwoordigers in het pro duktschap-bestuur zou kunnen wor den gehandhaafd door uitsmeren van het overschot. Anders, zei men, moet Vreemd avontuur van Piet van der Touw Coebergh BESSENJENEVER 8 KERSENBRANDEWIJN ANANASBRANDEWIJN NIKKESEN EN KROON GEWIPT (Van i speciale verslaggever) De talenten van de Nederlandse amateurs-stayers Eddy Kroon Theo Nikkesen blijken toch wel erg begrensd. In de herkansingen reik ten zU niet tot een acceptabele pres tatie, ofschoon dat er in het geval van Nikkesen lang naar heeft uit gezien. Kroon stapte voor het einde van zijn race af. gébroken, ontmoedigd. Toch had hij deze herkansing kun nen rijden achter zijn „eigen" gang maker Pelser, die van collega De Graaf een reserve machine had kun nen „lenen". Pelser leidde Kroon, na een slechte start, kundig naar een aanvalspositie, maar toen het ogen blik van de beslissende attaque was aangebroken, bleek de Hagenaar al teveel te hebben gegeven. Ontmoe digd stapte hij tenslotte af en ser maakte een nijdig gebaar: „alles toch voor niets geweest". Nikkesen sneuvelde meer eervol, maar ook zijn kunde bleek niet tot internationaal niveau te komen. HU veroverde de kop in een soort af- valwedstriJd waarin drie van de zes concurrenten voortijdig naar het middenterrein verdwenen. Maar gangmaker Stakenburg verschafte de Nederlander niet voldoende rust om de leiderspositie ook te kannen be houden. 2odat het kon gebeuren dat in de laatste kilometer de Zwitser 'n achterstand van bijna een ronde goed maakte en Nikkesen kwam aanvallen. Toen had onze tweede vertegenwoordiger bij de amateur- stayers niet meer de kracht om terug te slaan. Koersen Nootdorp Zaandamprlls. Ie serie: 1. Bulck Hagowan (A. Th. KnJJnenburg) (1.27); J. Curacao; 3. X van Paula BH. Tot.: wl. f3.10. pl. 1.70, 1.80, koppel 5.20, Black- •a-Gravenhof. Tot.: wl. f4.30 pl. 1.90, 2, koppel 8.20. G! lulok Magowan (A. Th. ajiynenburg) (1.27.4); 2. Zoon van Qulnta; 3. Curacao. Tot.: wi. f 1.90, pl. 150. 1.40, 150, koppel 550. cov. 5.Ï0 Monnlkendam-prlfa: 1. Zelda's Hap piness (J. Wagenaar Jr.) (156.3); 2 Zippy Erebus; 3. Zora 2. Tot.: wl Pl '1 T.Pir» X'AK Mil. Derde Hanover cv. 12.10. trio 328.30 Amsterdam-prijs: 1. P (lr. J. Oostlng) (1.35.IJ/, 2. Double Deter; 3. Cltua Tot.: pl. 2.50, 1.60. koppel 6.60, Edam-prtja: 1. Doorarooale V (A. O, Heekes) (1.325); 2. Chris Hanover P; 3. Diana Volann. Tot.: wl. f6.90, pl, koppel 1750, Winga (H. J. Yvonne Magowan; 3. Y Zella. Tot.: wl. fll, pl. 250. 1.40, 2.30, koppel 25.70. cov. 4.50. trio 139.10. Volendam-prijs: 1. Arzolna (A. G. Heekes (1.30.5); 2. Caravelle; 3. Claudy Williams. Tot.: wl. f2.80, pl. 1.10, 1.10, l 2.90, cov. 4.40. ia tor-omzet 190-804,50. -npe» (Van onze speciale verslaggever) De Haagse wielrenner Piet van der Touw, die voor eigen rekening het wereldkampioenschap deel neemt, heeft gisteren een vreemd en bijzonder pijnlijk avontuur beleefd. Van der Touw is, samen met de Australische sprinter Ron Baensch, door de politie in San Sebastian ge arresteerd, geslagen, in de boeien en 'ervolgens in een cel gezet, terwijl hij volkomen onkundig was van de rede daarvan. In Van der Touw's auto doorkruis ten de renners gisteren rond het middaguur San Sebastian, totdat men op een kruispunt bij een afzetting belandde. Op vorige dagen hadden op dat punt nooit agenten gestaan, zodat Van der Touw de wagen Iets doorreed, vervolgens parkeerde en naar een agent stapte om naar de rede van de afzetting te vragen. Prompt werden hij en Baensch door een aantal agenten besprongen en in de boeien geslagen. Boeien, die zo vast werden aangelegd, dat Van der Touw's linker hand daarna nog uren gevoelloos is geweest. De wielrenners werden ook vele malen hard gesla gen en vervolgens uren in een cel gezet. Toen ze daar uit mochten, werden ze weggestuurd. Daarna is Van der Touw erachter gekomen, WIELRENNEN Bahamontes stopt De Spaanse veteraan-wielrenner Federioo Bahamontes heeft besloten het wielrennen eraan te geven. HU zal niet meer meedoen aan de Tour van Catalonië. Het dagblad Noticiero Universal dat dit nieuws brengt, zegt dat Baha montes de organisatoren van de wed. strijd van zijn beslissing op de hoogte heeft gebracht. „Mijn moreel is niet in orde en ik geloof dat het beter is 't fietsen voor altijd eraan te geven ATLETIEK Jazy verliest wereldrecord De Tsjech Josef Odlozil, winnaar van het zilver op de 1500 meter tij dens de Spelen van Tokio, heeft gis teren in Hoysttoa het wereldrecord op de 2000 meter verbeterd en ge bracht op vijf minuten en 1 seconde. Het oude wereldrecord stond met 5 minuten en 1.6 seconde op naam de Fransman Michel Jazy. ZWEMMEN Vijfde record in veertien dagen Voor de vijfde maal in veertien dagen hebben Oostduitse zwemmers in Leipzig een wereldrecord verbe terd. Het kwartet Alfred Müller, Udo Poser, Horst Qregor en Frank Wie- gand zwom de 4 x 220 yards vrije slag In 8 min. en 7.3 sec. De Oostduitsers n daarmee precies een seconde sneller dan een Westduits viertal, dat oP 1 augustus in Londen 8 min. liet afdrukken. t rumoer allemaal was ontstaan: generalisimo Franco zelf was van zijn eiland in de baai van San Sebastian gekomen en om de re de werden de straten, waardoor hij zou rijden, afgezet India komt toch ondanks het gewapende conflict waarin India en Pakistan met elkaar verwikkeld zijn, blijkt India niet van plan het internationale hockeycon- tact te verbreken. De Koninklijke Nederlandse Hoe- key bond heeft uit India bericht I st^'^antec ontvangen, dat het voorgenomen export anderen hielden liever beioek van de hockeyploeg aan meteen het overschot in het land Nederland doorgaat. De wedstr.Jd door bUv„orbeeld het „opstallen" van saterdag S jon? vee, zodat dit pas later op de markt zou komen. In de gisteren gehouden ver gadering van het produktschap stak de ministeriële vertegenwoor diger, dra. R. van Kuip, een fel betoog af. HU zei: „De te ver- zullen volledig moeten worden doorgegeven aan de consument. Die heeft al lange tijd duur be taald, toen het in de vleessector gced ging. Het produktschap ver- waclien lagere rundvleesprijzen wacht ook geen maatregelen als de vleesprijzen stijgen. Het zou te dwaas zijn om de consument nu door ziln belastingbetaling mee te laten helpen de prijzen hoog te houden Het vleesverbruik is vorig jaar ten gevolge van de hoge prij zen met 3% kilo per hoofd van de bevolking afgenomen. Laat de vleeshantiei het nu bij lagere prij zen maar eerst eens in een omzet- vergroting op de binnenlandse markt zoeken". Drs. Van Kuip maakte duidelijk dat de vleesprijzen eerst minstens 12 procent omlaag zullen moeten voor dat het produktschap, volgens Eco nomische Zaken, op redelijke gron den met klachten kan komen. Het produktschap wil door export premie, het uit de markt nemen van vee of de opslag van vee- en vlees, de prijs op peil gaan houden. Voor ex- tra-uitvoerpremies wil het vier mil joen gulden van de begroting van Landbouw gaan gebruiken. In het produktschap was men al gemeen voor prijssteunende maatre gelen. Velen verklaarden zich in eer stimulering de consument begin volgend jaar toch weer een forse prijsverhoging incasseren, omdat er dan weer min der aanvoer zal zijn. Produktschap-voorzitter, mr. F. O. van Dijk, zag zijn voorstel ge steund om toch direct met zijn .jno- bilisaiie-plannen" naar de minister van landbouw te stappen. Persoon lijk zag hij er het meest in om in eerste aanleg de export te gaan be vorderen en daarna, wanneer het prijspeil eventueel te ver zou dalen, nadere maatregelen te wagen. NederlandIndia oktober In Amstelveen worden ge speeld. De Mexicaanse vedergewicht Jesus Saucedo is uit een ooma ont waakt nadat hij meer dan twaalf uur lang bewusteloos ln een Londens ziekenhuis had gelegen door een knock out in een bokswedstrijd. De 23-jarige Saucedo werd onmiddellijk naar het Atkinson Morley ziekenhuis gebracht. Zijn toestand wordt nog steeds ernstig geacht. De uitslagen vam de gisteren voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Fulham—Sheffield United 0-0; New castle United—Manchester United 1—2; Stoke City—Blackburn Rovers 3—2; Tottenham Hotepur Leeds United 3—2. In Den Haag is gisteravond *n begin gemaakt met het toernooi om het schaakkampioenschap van Ne derland, dat tot 22 september zal duren. De uitslagen van de partijen de eerste ronde zijn: Van Wijn gaarden—Bergsma 1—0: Kuypers— Jongsma 1—0; Lang eweg—Enklaar 1—0; ZuidemaRee afg.; Van der Berg—Bredewout 0—1; Hoogendoorn —Prins 0-1. Bekerwinnaars In de strijd om de Europese beker voor bekerwinnaars heeft het Rus sische Dynamo Kiev zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde. De Russen zegevierden met 40 ove Noord Ierse vereniging Coleraine. De eerste ontmoeting had reeds een 6—1 zege opgeleverd. Standaard Luik heeft het eerste duel tegen Cardiff in een zege gezet. De Belgen wonnen In Cardiff met 1—2. Voor het toernooi om de Jaarbeurs- beker werden gespeeld: Union Luxemburg—FC Köln 0-4; FC Luik Zagreb 1—0. DUIVENSPORT LPV „De RUnkUevers" Wed vlucht vanaf Vilvoorde. In oonc 410 duiven. Gelost 7.20 uur. Aan komst eerste duif 9.01.15 uur. Af stand 136 km. Uitslag: 1. 4. 6 Gebr. Kok; 2 P. van Oriensven: 3 A. v. d. Dop en Zn; 6 Lolkes de Beer; 7 A. G. Holland; 8 M. Jongeleen; 9 J. Verstraaben; 10 H. Bonneur. Boek bevestigt vermoeden (Van onze Haagse correspondent) Een lang bestaand en algemeen levend vermoeden is thans fei telijk bevestigd: rond 95 procent van het Nederlandse volk geeft de voorkeur aan het leven op de begane grond. Tussen droom en werkelijkheid gaapt een brede kloof. In ons land bestaat slechts 77 procent van de huizenvoorraad uit parterrewoningen. Dit staat te lezen in een pas (by Ten Hagen, Den Haag) versche nen boek „Woningsituatie en wo- ningvraag in Nederland", geschre ven door ir. A. Heimans en dr. D. de Jonge, beiden verbonden aan de afd. bouwkunde van de T. H. in Delft. Met steun van een bank ln Utrecht kon het NIPO voor deze auteurs een onderzoek instellen naar de woon wensen van het Nederlandse volk. Jongeren hoog Vooral in de steden is er sprake -an een niet-honoreren van woon- erlangens. In Amsterdam, Rotter dam en Den Haag wil 80 pet. de bewoners gaarne een parterrewo ning, maar slechts 40 pet. van de woningvoorraad bestaat uit huizen op de begane grond Kan het niet laag, dan maar zeer hoog: in de grote steden tonen met de jongeren belangstelling voor GEVRAAGD. Leeftijd 1650 jaar. Aanmelden; Bureau LEÏDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden het wonen in de hogere lagen van de torenflats, de middenlagen zijn het minst in trek. Volgens de sa menvatting van het 98 pagina's tel lende boekje heeft het verminderd aantal kinderen niet tot een dalen de vraag naar kamers geleid. Toe nemende welvaart doet het verlan gen stjjgen naar vertrekken voor liefhebberijen; t.v. en studie. Het meest in trek zijn 4 en 5 kamerwo ningen. Van de ondervraagden is 64 pet. bereid een hogere huur te betalen voor een betere woning. Maar een blijkbaar geringe huurspreiding maakt de overgang in feite onmoge lijk. Duurdere woningen zouden dus de zo gewenste doorstroming kun nen bevorderen. Kritiek van het boek: het huidige bouwprogramma voorziet in te veel middelmatige wo ningen met middelmatige huren. Oud-verzetsman Sagius begraven Op de algemene begraafplaats Hofwijck in Rotterdam is gistermid dag de oud-verzetsman J. N. Sagius, die zaterdagmiddag plotseling is overleden, begraven. De heer Sagius, die op 2a mei 1944 wegens het verspreiden van illegale lectuur werd gearresteerd en de rest van de oorlog ln het concentratie kamp Dachar verbleef, was o.m. al gemeen penningmeester van de „Ne derlandse vereniging van ex-politieke gevangenen", penningmeester van Kritiek Kritiek op de verklaring van ministerie kwam ook van werkne merezijde. waar men andere gedach ten had over het consumentenbelang. Namelijk deze, dat de consument het meeste belang zou hebben by Een Sunil team liet mevrouw W. C. M. Peters, Mesdagstraat 24 Nijmegen, zien wat Sunil voor haar was kan doen. Nog nooit zag zij haar witte was zo withaar bonte goed zo heider van kleur. Het krachtige Suniisop verdreef de hardnekkigste vlekken uit haar schorten. En ook voor de baby-was bleek Sunil ideaal. Luiers werden helder wit en heerlijk zacht. Mevrouw Peters weet nu waarmee zij voort aan gaat wassen I En u? Was ddk met Sunil en ontdek wat Sunil ook voor iIw was kan doen. Sunil met ultra-waswerking geeft het hoog ste wit. Zo zijn de dieren, door Gerh. Gro- le Zuidzee, de volken van het Mld- neveJd, uitg. Zomer en Keunlng, Wageningen De Wageningse uit geverij, die al eerder fraaie boeken over de dierenwereld publiceerde heeft met dit werk, dat verlucht is met niet minder dan 175 foto's ln zwart wit en 24 platen in vier-kleuren- druk, opnieuw een goede greep ge daan. Gerhard Groneveld geeft in ruim honderd kloeke bladzijden blijk van zijn diepgaande kennis omtrent het leven van de dieren. Jarenlang heeft hij zelf proefnemingen gedaan met apen, gazellen, wilde paarden, beren, leeuwen, nijlpaarden, olifan ten en tal van andere dieren. Zijn waarnemingen, aangevuld door de in zichten van zoölogen en dierenspy- chologen, weet hij op vlot leesbare wijze te etaleren. In dit boek treft dan ook een schat van opmer kelijke gegevens aan, die nog geen of te weinig aandacht kregen. Zowel tekst als foto's munten uit door oor spronkelijkheid. Voor dierenlief hebbers is dit een zeer aantrekke lijke uitgave, die in zeven landen tegelijk is verschenen. Panorama der volken, uitg. J.J. Romen en Zonen, Roermond Als vervolg op de drie delen „Panorama der wereld" publiceert de Limburgse uitgeverij Romen en Zonen thans een overzicht van culturen en vol ken, eveneens in drie forse boeken, twee voor ons lig gen. Leiden mag er trots op zijn, dat zes van de vijftien medewerkers aan deze twee delen tot zijn wetenschap pelijke staf behoren: prof. dr. P.E. de Josselin de Jong (De volken van Zuidoost-Azië)dr. C. Ouwehand (De Japanse volkscultuur), T. J. Brasser (De Indianen in N.-Ameri- dr. R.T Zuidema (De culturen a Peru en Meso-Amerika)dr. A. van der Leeden (De Stille Zuid- Polynesiërs en Micronesiërs). Het eerste deel behandelt Amerika en Oceanlë, het tweede Azië. De redactie berust bij dr. P. van Ernst (univer siteit van Groningen), die in het „woord vooraf" van deel 1 duidelijk onderstreept, dat het hier niet om een Inventarisatie, maar om "n pano rama gaat. Het gaat dus om de gro te lijnen, waarbij wèl gestreefd is naar 't weergeven van de laatste we tenschappelijke ontwikkelingen, visies en oordelen. De vakman, die wil ken nismaken van de nieuwste inzich ten van deskundigen op hun specia le vakgebied, de aankomende stu dent, die een inleiding zoekt, de leraar en de onderwijzer, die hun lessen „achtergrond" willen geven en verder iedereen, die zich voor deze belangwekkende stof interesseert, zij allen vinden hier een schat van ge gevens over Eskimo's, Indianen, Pe- negers in de nieuwe wereld, bewoners van Australië en de Stil- het „Nationaal comité ter bestrijding het ooncentratiekamp systeem", penningmeester van het „Karei van Staal-fonds", voorzitter van de afde ling Rotterdam van Expogé en be stuurslid van het voormalig verzet Zuid-Holland. Hij was kort geleden benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vele tientallen oud verzetsmensen uit alle delen van het land waren naar Hofwijck gekomen de begrafenis bi] te wonen. den-Oosten, De Siberiërs, de Ja panners, de Chinezen, de bewoners van Zuidoost-Azië en in het bij zonder de Indonesiërs. Aan het tweede deel (Azië) werkten drie des kundigen van buiten onze gTenzen mee, resp. uit Leipzig, Wenen en Sydney. Wat deze uitgave bijzonder aan trekkelijk maakt Is de combinatie van hoog wetenschappelijk niveau en leesbaarheid. Bovendien vormen de zeer talrijke Illustraties van uit stekend gehalte een attractie temeer. Kaarten en statistieken waar die te pas kwamen betekenen meer malen een prettige aanvulling van tekst en foto. Al bij al een uitgave, die de aandacht trekt. Per ezel door Griekenland, door Hans Werner, uitg. Kosmos, Amster dam Een zeer vlot en soms zelfs knap geschreven boekje over Grie kenland. van de hand van een ver- griekste Nederlander met open oog voor de typische kenmerken van het merkwaardige volk uit het land van de Olympus. Werner, die zijn boek je zelf illustreerde, is een meester in de rake. korte schets, die hem, als kenner van de Griekse geest, bijzon der gemakkelijk af gaat. Voor wie van plan is naar Griekenland te gaan is dit boekje een stimulerend aperitief. In de Jongste Oost-Europanummer van de „Internationale Spectator" schrijft dr. Z.R. Dlttrich (Utrecht) een belangwekkend artikel over Tsjechoslowakije, „afrekening m et een verleden." „De veranderingen in Rusland na de val van Chroeejtsjow hebben in TsJ echo-Slowakije dat evenals voorheen sterk op Moskou blijft Ingesteld, een verdere terug dringing van de stalinistische vleu gel, voorlopig althans, onmogelijk ge maakt. Aan de andere kant evenwel zijn (staatspresident) Novotny cum suis niet bij machte om de ontwik keling naar meer vrijheid en indi viduele zelfontplooiing tegen te hou den". aldus dr. Dlttrich. J.P. Schuyff belichtte „De samenwerking tussen katholieken en marxisten in Polen", drs. M.J. Broekmeijer gaf een uit voerige uiteenzetting van het arbei- dersbestuur in de Natronka-fabriek ln Maglaj (Joego-Slavië) een mo derne, ten dele geautomatiseerde on derneming. en drs. H.L. Verhaar te kende economie en politiek in de Sowjet-Unle in de lente van dit Jaar, waarbij hij twee bladzijden wijdde san „Llberman ln de praktijk" en nog vier pagina's aan „uitgestelde vragen" over hetzelfde onderwerp. NOORSE GESCHIEDKUNDIGE: Columbus was volgens een Noorse geschiedkundige al lang van het be staan van Amerika op de hoogte voordat hU officieel aanspraak op de ontdekking ervan maakte. J. K. Tornö, een deskundige op het gebied van de vroege Scandi navisch-Amerikaanse betrekkingen, schrijft in zijn nieuwe boek „Colum bus in het poolgebied", dat de Por tugese avonturier waarsohjjnlijk reeds ln 1477 een bezoek heeft ge bracht aan North Devon Island dat was dus 15 jaar voor zjjn reis naar West-Indië. Tornö behoort tot de groep ge schiedvorsers, die ervan overtuigd zijn, dat de Sc&ndinaviërs Amerika reeds honderden Jaren vóór Colum bus kenden. „Columbus heeft North Devon Island hoogstwaarschijnlijk bezocht als lid van de Scandinavische expeditie naar de noord-oost passage in 1477", aldus Tornö in zijn boek. Bij de neus genomen In 1959 heeft de Russische ge schiedkundige Tyspernik van het pedagogische instituut van Kazach- stan, verklaard, dat Columbus de wereld in 1492 bU de neus heeft ge nomen. omdat hy heel wel wist waar Amerika was. Tyspernik zei een brief van Colum bus aan Koningin Isabella van Por tugal te hebben ontdekt, waarin hy haar vertelde te weten waar Amerika las. Tyspernik zei dat Columbus van het bestaan van Amerika wist door Portugese zeeheden, die de Antillen hadden bezocht. Tornö komt in zyn nieuwe boek met nieuw materiaal, waaruit zou biyken, dat de Scandinaviërs Ame rika reeds in 986 kenden. Toen miste Herjulfason IJsland en Groenland en ontdekte Nova Scotia, Newfound land. Labrador en Baffin Land. Leif Ertkssons expeditie volgde in 1001 en in 1004 bracht zyn broeder Thorvald eveneens een bezoek aan Amerika. Thorvald moet toen door Indianen om het leven zijn gebracht. vyf Jaar later zeilde een andere Viking. Karlsefne, naar Vineland de Vikingnaam voor Amerika. Hy bleef daar drie Jaar. Door studie van oude geschiede nisboeken en pauseiyke brieven heb ben Tornö en andere geschiedkun digen bewijzen ontdekt, dat vele Scandinavische Vikingen het Noord- Amerikaanse continent hebben be zocht. Een van die expedities was de Noors-Deense Pining-Porthorst ex peditie van 1472—1473. Aan deze expeditie namen vele Portugese zee lieden deel. zy kunnen Columbus naderhand van het land in het verre westen verteld hebben.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11