JLEIDSCH DAGBLAD Jndia meldt vernietiging Ivan Pakistans luchtmacht Gemeentelijke raadsels rond de bijstandswet ft|t Luchtaanvallen op belangrijkste steden in beide landen Buien. A. H. Kloos kandidaat voorzitter N.V.V. VERLOOFD PAAR OP RONDREIS „Stijging aantal doden door longkanker is onrustbarend" (f)ud Qlit Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 SEPTEMBER 1965 No. 31662 jjrecteur: E. A. E. Joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Onder dekking van straaljagers zijn Indiase tank- en infante- »ie-eenheden gisteren westelijk Pakistan binnengevallen; Pakis- :an heeft snel geantwoord met gedurfde landingen van parachu tisten achter de Indiase linies. Indiase jachtvliegtuigen zouden, volgens Nieuw-Delhi, de Pakistaanse luchtmacht in grote lucht- jlagen over verspreide gebiedden in beide landen verslagen heb ben. Ofschoon de Indiase bewering, dat de Pakistaanse lucht macht vernietigd is, allerminst zeker is, staat wel vast, dat Indiase bommenwerpers aanvallen hebben gedaan op Rawalpindi, de Pakistaanse hoofdstad. Ook Karatsji, de voornaamste zeehaven in westelijk Pakistan, is aangevallen, evenals de steden Dacca en Chittagong in oostelijk Pakistan. Omgekeerd hebben Pakistaanse Vliegtuigen aanvallen gedaan op woonwijken van Amritsar, de grootste stad in de Pendsjaab, en op de luchtbasis Kalaikoenda bij Calcutta. Pakistan berekent het aantal Indiase straaljagers, dat gisteren is neergeschoten, op 22. Zelf verloor het twee „Sabres". Situatie bij de grondacties nog verward De situatie bij de grondacties is in hoge mate verward. Wel schijnen Pakistaanse parachutisten gister- 6vond bij Patiala, Ambala en Pat- kankot grote verwarring te hebben Veroorzaakt in gebieden, die diep in Ule Pendsjaab zijn gelegen. Volgens berichten van radio-Pakistan zijn de door tanks ondersteunde infanterie- lanvallen van gisteren tot staan ge tracht. De Indiase troepen zouden jaarbij zware verliezen hebben gele- Een grote vraag is nog steeds of de Btrijd op de grond zal worden uitge breid tot oostelijk Pakistan, dat zeer kwetsbaar is. Meer dan 1500 km ge bied van India scheiden oost- en West-Pakistan. Het merendeel van de Pakistaanse militaire kracht is in het westen samengetrokken. Wat de bovengenoemde aanval van Pakis taanse para's betreft: Ambala, een grote legerbasis, ligt op slechts 200 km ten noorden van de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi. Pathankot ligt 500 km ten noorden van Delhi. De strategische betekenis van Fathankot is, dat het een wegverbin ding beheerst tussen de Pendsjaab en Kasjmier. Vele grote bruggen liggen over de rivier in de nabijheid van alle wegverkeer naar het noorden het gevechtsterrein in Kasjmier moet Regeringsdelegatie uit Korea in ons land Een uit vier leden bestaande Ko reaanse regeringsdelegatie is van ochtend op Schiphol aangekomen. Zij zal de komende 2 3 weken de gast z;jn van onze regering. Het is in de geschiedenis van Nederland en Korea het eerste officiële contact op hoog niveau tussen beide landen. WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: nu en dan opklarin gen maar ook plaatselijk enkele buien en ln de nacht en vroege och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 8 SEPTEMBER Zon op: 06.03 uur; onder: 19.12 uur. Maan op: 18.55 uur; onder: 0.2.40uur Hoogwater in Katwijk te 01.56 en 14.19 uur. Laagwater te 09.57 82.14 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's 'er Pathankot gaan. Volgens Pakis- anse zegslieden zijn bij gevechten de staat Lahore gisteren honderd an Indiase troepen gevangen geno- Nieuw Delhi is thans gedeeltelijk verduisterd als voorzorgsmaatregel tegen eventuele luchtaanvallen. De KLM zal voorlopig Karatsji niet aan doen op de routes naar het Verre Oosten en Australië. In plaats daar- vliegt men over Bombay. Oe Thant vandaag naar strijdtoneel De Veiligheidsraad heeft gister avond met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin India Pakistan wordt verzocht direct een einde te maken aan de vijandelijk heden. Secretaris-generaal Oe Thant maakte in de raad bekend dat hij zo spoedig mogelijk naar India en Pa kistan zal gaan. In de resolutie wordt Thant ver zocht „al het mogelijke te doen" op dat zij wordt uitgevoerd en opdat het zaterdag door de raad gedane ver zoek om een bestand tussen beide partijen wordt ingewilligd. Thant kreeg ook opdracht „alle mogelijke maatregelen" te treffen ter verster king van de groepen militaire waar nemers van de VN in Iidia en Pa kistan. Mogelijk zal Thant de landen, die hulptroepen voor de VN hebben gevormd, verzoeken hem te helpen bij de versterking van deze groepen Politieke waarnemers beschouwen het mandaat van Thant nogal vaag. Van Indiase zijde is al opgemerkt dat het Thant geen bemiddelaarsrol toe bedeelt. Men verwacht dat de secretaris-ge neraal van de VN vanavond zal ver trekken voor zijn vredesmissie. Het is nog niet bekend welk van de twee landen hij het eerst zal bezoeken. De kans is groot, dat hij eerst naar Ka ratsji zal gaan daar deze stad op de vliegroute van New York naar Nieuw Delhi ligt. Het wordt Thants tweede vredesmissie, sinds hij in november 1961 secretaris-generaal werd. Zijn eerste missie bracht hem in 1962 Cuba toen de Amerikaans-Cubaanse rakettencrisis zijn hoogtepunt had bereikt. Het voorstel van gisteravond was gediend door de ambassadeur van Maleisië. Deze deed dat uit naam van de zes niet-permanente leden van de Veiligheidsraad, Maleisië, Jordanië, Uruguay, Nederland, Bolivia en Ivoorkust. De raad kwam bijeen on der voorzitterschap van de Ameri kaan Goldberg. Tijdens de zitting nen ook de Indiase en Pakis taanse vertegenwoordigers aan het woord. Zij gaven eikaars land de chuld van de huidige crisis. De Pa kistaanse woordvoerder zei o.a.: „Wat Hitler in Europa deed, heeft India nu in Azië gedaan". De Indiase afge vaardigde stelde als voorwaarde voor een wapenstilstand de terugtrekking van de geïnfiltreerde Pakistanen" en de belofte van Pakistan voortaan elke ever schrijding van de bestandslijn in Kasjmier te zullen beletten. Hij ver weet Pakistan, dat het al lang een militaire actie had voorbereid. 9 Slot pag. 2 PAKISTAN AANVAARDT BEMIDDELING President Mohammed Ajoeb Chan van Pakistan heeft een aanbod van Kenia's president, Jomo Kenjatta, om te bemidde len in het conflict met India, aangenomen, zo wordt officieel in Nairobi meegedeeld. Na NKV ook kritiek van CNV Het verbondsbestuur van het NVV heeft zich gisteren opnieuw be ziggehouden met de kandidaatstel ling voor het voorzitterschap. De heer A. H. Kloos, tweede voorzitter, heeft het verbondsbestuur desge vraagd medegedeeld, dat hij onder de bestaande omstandigheden bereid is op zijn aanvankelijke weigering tot aanvaarding van een kandidatuur terug te komen. Het verbondsbestuur heeft daarvan met genoegen kennis genomen en besloten de heer Kloos kandidaat te stellen voor de functie van voorzitter van het NVV, als op volger van drs. D. Roemers, die op 23 oktober van dit jaar op een bijzonder congres in Amsterdam afscheid zal Na het Nederlands Katholiek Vakverbond" heeft nu ook het „Christelijk Nationaal Vakverbond" kritiek geleverd op de ma nier, waarop veel gemeenten de algemene bijstandswet, die op 1 januari 1965 in werking is getreden, uitvoeren. Wij krijgen steeds meer de Indruk, aldus „De Gids" van het C.N.V., dat nog heel wat gemeenten deze nieuwe wet toepassen in de geest van de oude armenwet, wat nu juist niet de be doeling was. De wet garandeert bij stand aan diegenen, die zelf niet meer in de noodzakelijke kosten van het bestaan kunnen voorzien. Dit in tegenstelling tot de armenwet waar uitsluitend over de noodzakelijke kos ten „van levensonderhoud" werd ge sproken. Volgens het C.N.V. blijkt echter telkens weer, dat in verschei dene gemeenten van verruiming nog geen sprake is. Pijnlijke contrasten minimumbedragen vastgesteld (die naar het oordeel van het C.N.V. ove rigens in verband met de stijging van het prijsindexcijfer al lang hadden moeten worden herzien), maar voor wat de hoogte van de andere bedra gen betreft worden de gemeenten vrijgelaten. De praktijk wijst uit, dat de ene gemeente haar normen vrij veel hoger stelt dan de andere, het geen tot pijnlijke contrasten kan leiden. En daardoor ontstaat een on gelijkheid van behandeling, die vol gens het C.N.V. niet klopt met de bedoelingen van de bijstandswet. Slechts vijftig waarbij wellicht nog grotere ver schillen aan het licht zouden komen onmogelijk is, omdat de meeste gemeenten zo geheimzinnig doen met hun normen. Als bewijs van deze ge heimzinnigheid voert het blad aan, dat niet veel meer dan vijftig van de ongeveer negenhonderd Nederlandse gemeenten de door de wet niet ver plichte maar wel toegestane advies commissie hebben ingesteld. Het C.N.V. noemt dit bijzonder onver standig, aangezien zo'n commissie (van mensen die ervaring hebben in het werk van maatschappelijke orga nisaties, de vakbeweging of de dia conie) veel narigheid en misslagen kan voorkomen. Het blad signaleert voorts de klacht, dat sommige colleges van B. en W. de aanvragen om bijstand be handelen op een patriarchale manier. Zolang die mentaliteit niet verdwynt, zal de bijstandswet nooit aan haar doel beantwoorden, aldus „De Gids". Flesje in vuilnisbak Kleuter dood door parathion Door het spelenderwijs van een geringe hoeveelheid para thion uit een flesje dat haar groot vader de dag tevoren in de vuilnis bak had gegooid, is het 2*4-jarig dochtertje van de familie Boemaars in Ulvehout zondagavond in het Sint-Laurensziekenhuis in Breda overleden. Gistermiddag is in Breda sectie verricht op het stoffelijk overschot. Hoewel geen volledige zekerheid werd verkregen, wordt aangenomen, dat het kind door vergiftiging met parathion is omgekomen. Zondag was het meisje bij haar grootouders in Bavel op bezoek. Op het erf spelend met andere kinderen, heeft zij het flesje gevonden. Haar grootvader had het weggegooid het opruimen van zijn schuur in veronderstelling dat het leeg was. kleine hoeveelheid welke nog in flesje zat was voor het kindje dodelijke dosis. Najaarsloterij met drie keer honderdduizend De najaarsloterij 1965, die gisteren is begonnen, is de grootste die tot nog toe in ons land is gehouden. Een miljoen loten van vijf gulden per stuk worden aan de man gebracht. Naast de 670 prijzen van f 25 tot en met f 10.000 wordt een bedrag van f 25.000 uitgeloot, evenals een prijs van f 50.000. terwijl als hoofdprijzen drie keer de honderdduizend wordt toegekend. Dit deelde de heer A. M. Bergers, directeur van de „Stichting uitvoe ring financiële acties" in Rotterdam mee. De belangstelling voor de loten is zo groot, dat gisteren om elf uur reeds 200.000 loten waren verkocht De loterij wordt gehouden ten bate van de „Stichting fondsenwervings acties volksgezondheid" en het „Ko ningin Juliana-londs". Ook halve en kwart loten zijn ver krijgbaar, respectievelijk voor f 2,50 en f 1.25. De loten zijn overal te koop, bij particulieren, bij winkeliers en bij verkoopadressen van de staats loterij Deze week en in de tweede week van oktober wordt huis-aao- huis een krant van de najaarsloterij 1965 verspreid. De trekking geschiedt op 10 november en wordt op 15 vember bekendgemaakt. Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zijn vanochtend begonnen aan hun rondreis langs de provinciale hoofdste den. A.'s eerste stond Leeuwar den op het programma. De com missaris van de Koningin in de provincie Friesland, mrH. P. Linthorst Homan bood bij het bezoek aan het provinciehuis kele geschenken aan het verloof de paar aan. Albert Kloos (43) kwam in oktober 1945 by het NVV, waar hy via de boekhouding en de administratie van het t.b.c.-fonds op 1 januari 1952 medewerker werd van het. weten schappelijk bureau, waarvan op dat moment drs. Roemers directeur was Op 1 februari 1955 volgde zijn benoe ming tot plaatsvervangend directeur van dit bureau. Op het congres van 1956 werd hij gekozen tot secretaris van het NVV. Zijn benoeming tot tweede voorzitter volgde in 1962. De heer Kloos is o.m. lid van de Sociaal- Economische Raad en heeft voor de PvdA zitting in de Eerste Kamer. In de jaren 1957, 1959 en 1961 maakte hij deel uit van de Nederlandse dele gatie bij de Verenigde Naties. Tafereel uit Tsjamb in Kasj mier: Pakistaanse militairen lei den Indiase gevangenen weg. die aan elkaar zijn gebonden om ontvluchten te verhinderen. Bedrijfschap legt beslag op apparatuur van fotograaf (Van onze A'damse Het bedrijfschap voor de fotogra fie heeft gisteren beslag laten leggen op de apparatuur in de studio van de bekende Amsterdamse fotograaf Hans Dukkers. De deurwaarder, die beslag legde, kondigde voor 15 of 17 september een openbare verkoping aan. Aanleiding tot de beslaglegging is de weigering van Dukkers de hef fingen van het bedrijfschap te beta len. Het is de eerste keer, dat hefc schap door beslag te leggen op de apparatuur van een fotograaf deze probeert te dwingen de heffingen te voldoen. Hans Dukkers is een van de vele prominente fotografen, die twee jaar geleden openlijk de strijd aan bonden met het bedrijfschap. Een actiecomité, dat de „vrije" fotogra fen oprichtten, werd direct gesteund door een zeer belangrijk deel van hun collega's, z»dat het bedrijfschap niet veel uit kon richten. Enkele maanden geleden heeft een van de fotografenorganisaties de S.E.R. officieel verzocht de regering te ad viseren tot opheffing van het be drijfschap voor de fotografie. Wereldgezondheidsorganisatie De Wereldgezondheidsorga nisatie (WHO) zegt in een rapport over het tijdvak 1952 tot 1962. dat er een ..onrustba rende stijging" van het aantal gevallen van dood ten gevolge van longkanker in Europa en Noord-Amerika valt te consta teren. veel Gem'ddeld sterven zesmaal mannen als vrouwen aan de ziekte. Kanker schijnt, aldus het rapport, meer verband te houden met het ro ken van sigaretten dan met lucht verontreiniging, althans volgens de ter beschikking staande aanwijzin gen. In West-Berlyn zyn naar verhou ding de meeste mannen aan long- kankei gestorven, namelijk 111 op 100.000 Schotland volgt met een ver houding van 95 op 100.000. In Oos tenrijk is de verhouding 75.5 op 100.000 en in de V.S. 39.9 mannen op de honderdduizend aan longkan ker zyn bezweken, hetgeen veel minder is dan in vele Europese lan den. De sterfte aan longkanker is het hoogst in de leeftijdsgroep van 65 tot 74 jaar. Vromven De sterfte van vrouwen aan long kanker is volgens het rapport aan zienlijk lager Ter vergelijking diene, dat do verhouding voor West-Ber- lijn wat de vrouwen aangaat 14,6 op 100.000, in Schotland 14.7 en in de Verenigde Staten ongeveer 7 op 100.000 is. Ds voor Nederland in het rapport opgegeven getallen zijn: 100.000. 30,6 4,6 per De laagste Europese cyfers heb ben Portugal, Noorwegen, Spanje en Polen. De WHO constateert overal een scherp omhooggaande tendens ln longkankersterfte. In alle landen waarvan de cyfers bekend zyn is de stijging de laatste tien jaar tenmin ste 40 procent geweest. ieuwo Uit het Leidsch Dagblad van 3 Sept. 1865: Dingsdag vierde de gene- raal-majoor W. H. Doorman te Utrecht, het leest zijner 50-jarige dienst als officier bij ons leger. Uit een laatstleden Don derdag openbaar gemaaJcten staat blijkt, dat in de zeven eerste maanden dezes jaars niet minder dan 129.083 pen dules en 86.814 zakuurwerken, zonder betaling van rechten, in Engeland ingevoerd zijn.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1