LEIDSCH DAGBLAD emene India mobilisatie afgekondigd in Getuige verongelukt met auto in Brussel Noodtoestand voor geheel Pakistan SCHWEITZER OVERLEDEN NIEUW MYSTERIE KOFEERMOORI) H Israëliërs trokken over bestandslijn Claus 39 Inbrekers betrapt stationskantoor (Sud Qb teuwo )pgericht 1 maart I06O MAANDAG 6 SEPTEMBER 1965 No. 316C1 Irecteur: E. A. E. van Dishoeck öofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De strijd tussen India en Pakistan om Kasj mier neemst steeds ernstiger vormen aan: de (egering-Sjastri in Nieuw Delhi heeft vandaag |e algemene mobilisatie gelast. De regering van Pakistan heeft, eveneens vandaag, voor het ge- lele land de noodtoestand afgekondigd. Voorts Ijn in Pakistan defensiemaatregelen van (racht geworden, die inhouden, dat het land lans in staat van oorlog verkeert. Alle mili- fciren, die met verlof zijn, hebben opdracht ge kregen zich onmiddellijk bij hun eenheden te melden. President Ajoeb Chan verklaarde voor de radio: ,,Wij zijn in oorlog. De Indiase troe pen zijn zonder voorafgaande oorlogsverklaring de grens overgetrokken. De tijd is gekomen om hun een verpletterend antwoord te geven". Uit Rawalpindi werd verder gemeld, dat de Indiase troepen, die o.m. de militair belangrijke stad Lahore hebben beschoten en gebombardeerd, tot staan zijn gebracht. Tsjen-Ji was zaterdagmorgen aan het hoofd van een grote delegatie in Karatsji aangekomen. Zijn verblijf in Pakistan duurde veertien uur. Hy sprak ook steun uit aan de .vrijheids strijders van het door India bezette Kasjmier en hun gerechtvaardigde strijd tegen de tirannieke overheer sing door India". Groen geplaatst Ook van Indiase zijde is de over- fchrijding van de internationale pens met west-Pakistan vandaag bekendgemaakt, alsmede luchtaan- tallen n~bij Lahore in de Pendsjaab. Dit werd gemotiveerd als een tegen- lanval. omdat de Pakistaanse troe pen 28 km op gebied van India staan *n bij Jaurian trachten naar het oos ten door te stoten, naar Achnoor en Volgens Pakistan is Jaurian i gevallen. De Pakistaaanse troe- i zouden nog maar 23 km verwij derd zijn van Jammoe, de winter- tofdstad van Kasjmier. Het bedrei- le weg tussen Jammoe en irinagar betekent, dat de vitale weg- :rbinding var India naar zijn stryd- chten in Kasjmier en langs de met communistisch-China kan rorden afgesneden. India deed te- aanvallen met vliegtuigen. India- troepen rondom Jaurian zouden klstaanse aanvallen hebben terug vaarbij de Pakistanen zwa- e verliezen zouden hebben geleden. Groot is het leed der bevolking in le gebieden, waar op het ogenblik irordt gevochten: in Jammoe zijn honderdduizend vluchtelingen langekomen, van wie zestigduizend lit het gebied van Tsjamb. Intussen heeft de Veiligheidsraad ran de Verenigde Naties zaterdag- ivond opgeroepen tot een onmidde- tjke wapenstilstand in Kasjmier. Verder werd de eis gesteld dat de troepen van Pakistan en India zich terugtrekken achter de bestandslijn die de Verenigde Naties hebben inge- eteld in 1949. Alle elf leden van de raad stelden zich achter een voorstel van deze strekking dat was ingediend door de zes gekozen leden van de Veiligheids raad, waaronder Nederland. Secretaris-generaal Oe Thant heeft instructies gekregen om binnen drie dagen verslag uit te brengen over de tenuitvoerlegging van ue resolutie. Het doel van de raad was kracht by te zetten aan de oproep van Oe Thant, die in feite reeds is verworpen j de Afrikaanse'republiek Malt door premier Sjastrl van India. Pa- kistan heeft er nog niet op geant woord. Vlak voor de stemming in de raad gaf de ambassadeur van India bij de VN te kennen dat ook de op- i De eerste seIectie hii de stryd om roep van de Veiligheidsraad door zyn het wereIdkampioenschap achtervol ging voor amateurs in San Sebastian land ter zijde zal worden gelegd. „De raad schijnt zich niets gelegen te la ten liggen aan het simpele feit dat er agressie is gepleegd", zei hij. „Een wapenstilstand is een hoogst wense lijk doel, maar kan slechts tot stand komen nadat Pakistan is veroordeeld als agressor". Maarschalk Tsjen-Ji, minister van Buitenlandse Zaken van communis tisch-China heeft gisteren in Karatsji verklaard dat zijn land volledig ach ter Pakistan staat „in zijn gerecht vaardigde strijd bij het afslaan van gewapende provocatie door India". Hij zei dit op een persconferentie voordat hij uit Pakistan vertrok heeft daverende verrassingen te zien gegeven,. De Olympische kampioen. Daler, reed niet snel genoeg om in de kwart-finales te komen. Eenzelfde lot onderging de Italiaan Ursi, die wereldkampioen Tiemen Groen in Tokio versloeg. De snelste tyd werd vanochtend gemaakt door de Brit Porter, die 4.59.04 noteerde. Groen, die tweemaal de Turk Rivat inliep, kwam (toen er enige wind was) tot een voortreffe lijke 5.01.44, de tweede snelste tijd. Voorts plaatsten zioh: de Russen Moskvin en Terechew, de Belg Seye, de Deen Isacsson, de Columbiaan Rodriguez en de Tsjech Puzrla. Brieven 20 cent Celijke briefport in EEG-landen (Van onze Utrechtse correspondent) De Nederlandse en de Italiaanse PTT zijn het eens geworden over de vaststelling van een verlaagd tarief voor brieven en briefkaarten, waar door een gemeenschappelijk en gelijk briefporto van de Euromarktlanden in het verschiet komt. Binnenkort zal daardoor niet alleen op brieven in het binnenlands verkeer, maar ook op die binnen het gebied van de Euromarkt een postzegel dienen te worden geplakt van 20 cent. Voor briefkaarten wordt het porto vijftien cent. Er moet nu nog een akkoord wor den gesloten tussen Nederland en Frankrijk, waarbij de gelijkstelling van binnenlandse portokosten in klein-Europa wordt afgesproken. Er bestaan namelijk al afspraken over ene dergelijke gelijkstelling tussen Italië en Frankrijk. Luxemburg maakt op 1 januari aanstaande beide tarie ven gelijk. België heeft dat al gedaan en in West-Duitsland komt een der gelijke maatregel spoedig. Voor de brieven uit Nederland naar België en Luxemburg geldt al het binnenlands tarief. Voor brieven naar Duitsland het tarief van 20 cent, dat binnenkort ook in Neder land zelf zal gelden. Daardoor is het akkoord met Italië de op één na laatste stap naar een Euromarkt- porto. Alleen met Frankrijk zal nog worden gepraat. Men mag aanne men, dat, deze onderhandelingen niet zullen stagneren door de crisis bin nen de Europese Economische Ge meenschap. In Soest rusthuis voor paarden Bijna duizend paardenliefhebbers en -beschermers uit het hele land, zijn zaterdagmic.dag in Soest bijeen geweest bij de opening van het rust huis voor bejaarde paarden, het tweede tehuis van dien aard is Euro pa. Drie jaar geleden begon de af deling Soest van de dierenbescher ming met een eenvoudige accommo datie. die „De paardenkamp" werd genoemd. Sinds korte tijd heeft men de beschikking over een boerderij met stallen en weilanden, waarin het moord, de rusthuis voor paarden werd onderge bracht. Thans bezit „De Paarden kamp" negen paarden. In de loop van de drie jaren dat het tehuis be staat zijn vijf paarden overleden. Zij stierven een natuurlijke dood. Hun bleef, overeenkomstig het doel van „De Paardenkamp" de dood op het abattoir bespaard. Sabotage-activiteit uit Jordanië Verscheidene Israëlische lnfante- riepelotons zijn zaterdagavond over de bestandslijn in het gebied van Kalkilya Jordanië binnengetrokken. Zij bliezen daar elf waterpompen op als wraakoefening voor recente sa botagedaden op Israëlisch grondge bied. De militairen drongen ongeveer in kilometer Jordanië binnen. Na de aanval werd bekendgemaakt, dat sinds juni van dit jaar uit .Jor danië afkomstige saboteurs acht aan slagen op Israëlische gebouwen en Installaties hebben gepleegd Jordanië was herhaaldelijk gewaarschuwd dat Israël deze aoties hoog opnam. De heer Claus von Amsberg, de verloofde van Princes Beatrix, is vandaag 39 jaar geworden. De vie- van zijn verjaardag geschiedt ln familiekring in kasteel Drake- stejju, het verblijf van de kroon - princes. WEERBERICHT RUSTIG WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond veranderlijke be wolking en plaatselijk buien. In de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Weinig wind. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 7 SEPTEMBER Zon op: 6.01 uur; onder: 19.14 uur. Maan op: 18.31 uur; onder: 1.33 uur Hoogwater te Katwijk te 1.03 en 13.37 uur, laagwater te 8.59 en 21.23 uur. t bestaat alt 16 pagina's De Israëlische soldaten lieten pam fletten achter, waarin de Jordaniërs van het grensgebied werden gewaar schuwd geen hulp te verlenen aan saboteurs. Voorts werd het doel van de actie aan de Arabieren uiteenge- Een Israëlische stafofficier zei, dat een deel van de Jordaanse bevolking in het grensgebied hulp aan sabo teurs verleent. De Jordaanse sabo tage was voornamelijk tegen water installaties in Israël gericht Hij zeJ dat alle Arabische landen, met uit zondering van Jordanië, hun sabota- ge-activiteit hadden gestaakt Welis waar had Jordanië ook maatregelen tegen het optreden van saboteurs ge nomen, maar deze waren niet krach tig genoeg. Intussen zijn twee groepen waarne mers van de V.N een onderzoek be gonnen naar het incident in het ge bied van Kalkilja, zulks naar aan leiding van een Jordaanse klacht over een „plotselinge aanval van de Israëliërs". Een van de sleutelfiguren in de zaak van de Amsterdamse koffer- man-met-de-rode- sportwagen" Takesji Okagaki (26), is zaterdag bij een auto-on geluk in het centrum van Brussel om het leven gekomen. Met een snelheid van ruim 120 km botste zijn auto tegen een van de peilers van een spoorbrug bij het noor derstation, waar 80 km is toege staan. Er was geen remspoor. De Brusselse politie spreekt in dit verband van een „straataccident bij een inhaalmanoeuvre"Oor zaak: onbekend. Hoofdinspecteur J. Vrijburg van het bureau Leidseplein acht zelf moord niet uitgesloten. „Het is op zijn minst toevallig en merk waardig." De raadselachtigheid van het on geluk wordt vergroot door de om standigheid, dat Okagaki zaterdag morgen „neen" zei op een verzoek van de Brusselse politie om naar de flat. van Kameda, die als slachtoffer van de moord wordt gedoodverfd, te komen vooi een nader verhoor door inspecteur Hoegee en rechercheur Venderbos van de Amsterdamse po litie. Hij zei dat de accu van zijn auto een N.S.U. -Sprint leeg was Otaraki was een van de wei nige bekenden van Kameda in Brussel. In Japan komt het soms voor dat mensen, die door hun ge drag een ernstige smet werpen op het familieblazoen, een eind aan hun Nog niet vast Hoofdinspecteur Vrijburg beschik te vanmorgen nog niet over aanwij zingen over de identiteit van de moordenaar van Kameda. Het on derzoek is echter nog geenszins vast gelopen. Het wordt in Brussel en in Amsterdam op volle kracht voortge zet. De heren Hoegee en Venderbos, d*e dit weekeinde naar de hoofdstad terugkeerden, zyn vanmorgen weer naar Brussel vertrokken. Zy beschik ken nu over gegevens over Kameda, die de Amsterdamse politie zyn ver strekt door zijn voorganger in de Belgische hoofdstad, Kosocke Igoesjé (45) nu managing director van de Nishj'sawe Trading Company in Osaka, Igoesjë was via Kopenhagen uii, Japan naar Brussel onderweg. Via de dienst luchtvaart van de Rijkspolitie op Schiphol kreeg hy op het Kopenhaagse vliegveld het verzoek naar Amsterdam te komen. Gistermiddag en gisteravond heeft hij de Amsterdamse politie een uit gebreid overzicht gegeven van wat Kameda in Europa deed en wat voor eeu persoon hij was. Dit laat- sie wus gemakkelijk, omdat hij eni ge tijd met hem heeft samenge woond in dc flat aan de Avenue Ernestine. Het ligt in Igoesjë's bedoe ling in Amsterdam te blijven tot het onderzoek naar de koffermoord is afgefloten Daarna wil hy de as van Kameda Kleding herkend De 27-jarige mevrouw Kameda, de vrouw van het slachtoffer heeft tegenover de Japanse politie ver klaard, dat zy, afgaande op fotos van stukken kleding, die bij het lijk zijn gevonden, er zeker van is dat die stukken afkomstig waren van de kleding van haar man. Intussen neett een textielfirma in Osaka een van de stukken van het gevonden textiel herkenu als haar prod1 (kt. Over de lengte van een litteken op de buik van het slachtoffer het overblijfsel van een breukoperatie boven de rechterlies zyn de me ningen enigszins verdeeld. Vol gens de politie in Amsterdam is het litteken ten hoogste tien cm lang, terwy1 mevrouw Kameda spreekt van vijf tot zes cm. Van de blinde- darmopeiatie, die de heer Kameda volgens zijn bejaarde moeder destijds zou hebben ondergaan, is op de in Amsterdam gevonden romp geen lit teken gevonden. Vervol" pagina 2 Dr. Albert Schweitzer, theo loog. filosoof, musicus en sinds ruim een halve eeuw arts in het oerwoud van Lambarene in de Afrikaanse staat Gabon, is in de nacht van zaterdag op zondag op negentigjarige leeftijd over leden. Dr. Walter Munz, Schweit- zers plaatsvervanger, deelde me de. dat de patiënt overleed aan een storing in de bloedsomloop in de hersenen, die zich zaterdag 28 augustus plotseling had voor gedaan. Sindsdien was Schweit zer, aan wiens ziekbed de Ame rikaanse hartspecialist dr. David Miller was ontboden, half be wusteloos, een toestand die lang zaam verergerde. Hij heeft niet geleden en is kalm heengegaan, vredig en waardig. Na het bekend worden van het overlijden begon een défilé van zyn vrienden, voor het merendeel Afri kaanse patiënten, langs de baar. De oude hoed, die Schweitzer altijd droeg, was op zyn voeten gelegd. Ve len konden hun tranen niet bedwin gen. Een grote bloemenkrans getuig de van de aanhankelijkheid van de BUIT BIJNA BINNEN 111 Controle uit de ruimte op kernproeven Zes Amerikaanse satellieten die de laatste twee jaar zyn gelanceerd draaien nog steeds in banen rond de aarde Zij zorgen voor een bijna constants „bewaking" van de ruimte c-n zoeken naar bewijzen van moge lijke geheime kernexplosies Dit heeft dr R F Tazcher van het wetenschap pelijke laboratorium van Los Ala- mas 'New Mexico) verklaard op een bijeenkomst van 600 natuurkundigen in Hawai: Hij zei dat er reeds een vermogen bestaat voor de ontdek king var kernproeven in de ruimte tot op een afstand die gelyk is aan de diameier van de baan van de aarde, namelijk ongeveer 290.000.000 kilometer. -Zeven met koevoeten en breekijzers gewapende werklieden van de Nederlandse spoorwegen hebben gisternacht resoluut een eind ge maakt aan de activiteiten van twee inbrekers, die bezig waren met het kraken van een brandkast in het stationskantoor van Zaandam. De N.S'ers zaten in een werktrein, die op weg was van de Hembrug naar Uitgeest. Om vier uur gister ochtend passeerden zy Zaandam, waar hun argwaan werd gewekt door verdachte lichtflitsen in het verlaten stationskantoor. De trein stopte, de mannen pakten hun ge reedschap en stormden het kan toor binnen. doel van hun nachtelyk bezoek hadden bereikt: in de zijkant van de brandkast zat al een gat, waar door zy hun hand konden steken. Hun eerste impuls was verzet bie den. maar toen zy de koevoeten en breekijzers ondekten, zagen zy daarvan af. zy zyn overgeleverd aan de Zaandamse politie. In de brandkast lag een bedrag van 35 mille. De inbrekers die zich deze ryke buit op het laatste ogenblik zagen ontgaan. een brander (27) uit Zaandam en een typograaf (20) uit Amsterdam, zyn goede be kenden van de politie. De jonge mannen hadden elkaar in de ge vangenis leren kennen. Verbaasd j -fa Hoofdinspecteur H. B. Schreur (links) van de hoofdste delijke recherche en opperwacht meester J. van Amersfoort (r.) van de Rijkspolitie waren op Schiphol aanwezig ter begroe ting van Kosoeki Igoesji. direc teur van de firma, waarvan Ka tieda vertegenwoordiger was. Vrouw bij brand omgekomen De 60-jarige mevrouw I. Hielke- ma-Beersma uit Ens in de N.O.-pol- der is zaterdagavond ten gevolge van brand in haar woning het leven ge komen. De brand was ontstaan in een van de slaapkamers. Toen haar zoon, die naar het huis van zyn moeder was gerend samen met brandweerlieden de vrouw in het brandende huis ging zoeken, bleek zy zich in de douche cel te hebben opgesloten. De mannen Jaagden erin de vrouw naar buiten uooikibg van Lambarene, hij zyn leven wydde. Zijn dochter, mevr. Eckert, was naar Afrika over gekomen om haar vader in zyn laat ste dagen en uren by te staan. Gistermiddag werd het stoffeiyk overschot van dr. Schweitzer ter aar de besteld aan de oever van de Ogo- we, naast de plaats waar de urn met de as van de in 1957 in Zwitserland overleden echtgenote van dr. Schweit zer, Helene Bresslau, is bijgezet. Op het graf van dr. Schweitzer werd een houten kruis gezet, dat hij lang ge leden zelf had gemaakt. De broer van dr. Schweitzer, de 83- Jarige Paul Schweitzer uit GUnsbach in het Franse departement Boven- Rijn, en twee neven konden niet overkomen, eerstgenoemde omdat hy hartpatiënt is. Uit tal van landen zijn bewijzen van medeleven ln Lambarene bin nengekomen, zoals van Koningin Ju liana, president Ltibke, bondskanse lier Erhard, de Oostduitse staats- en partyleider Ulbricht, president Sara- gat van Italië, minister Rusk (VB.), ds. Marc Boegner, ere-voorzitter van de Franse protestanten, kardinaal Feltin, de r.-k. aartsbisschop van Pa rijs, lord Fisher van Lambeth, de voormalige aartsbisschop van Can terbury. Ook Radio-Moskou wijdde vriendelyke woorden aan het over lijden. De president van Gabon, Leon Mba, deed van zyn belangstelling biyken: de directeur van zyn kabinet, Albert Bongo, sprak bij de begrafenis namens de president een grafrede uit. Een detachement soldaten bracht de laatste eer. Dr. Schweitzers biograaf, mevr. Preminger, was zeer ontroerd, toen zy in New York van het overlijden hoorde. Zij zei ojn.: „Men leverde wel kritiek op dr. Schweitzer. Ik zou hemzelf willen citeren toen hy zei: „Wie heeft, buiten de geschiedenis, het recht een oordeel over my te vel len?" Schweitzers ziekenhuis, aldus ging mevT. Preminger verder (zy zelf werkte 15 jaar in Lambarene) was het enige ter wereld, dat al zUn pa tiënten voedde, huisvestte en ver pleegde en een zeer krachtig genees middel voorschreef: menselijke goed heid." Voor een levensbeschrijving en een ln memoriam zie men elders in dit nummer. J (Advertentie) Men zoekt voor eene jufvrouw bij lieden ran de P.G. kost, inwoning, bewassching en huisel ver- keer, een en ander de som van f 300 niet te boven gaan- de. Franco br. ter drukkerij v. J A. W. Sijthof). Drie jonge struisvogels, 9 eenige dagen geleden in den Zoöl.tuin te Keulen uitge broeid, groeijen voorspoedig 9 Een prachtige avond op 9 Zomerzorg besloot de rei der 9 9 Zomerconcerten. Heerlijk we- t 9 der. schoone muziek, druk be- I f zoek. alles droeg bij tot een t e vrouw naar buiten j te brengen, maar zy overleed op weg genotvolle avond naar het ziekenhuis. I

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1