LEIDSCH DAGBLAD Hl I Wateroverlast in Gelderse vallei Drie dood jongetjes bij brand Vermoedelijk was roof motief „koffermoord" Vee nu al op stal Claus von Amsberg neemt afscheid HERFST Vijf kunst manen door Rusland gelanceerd tHoogeHuys liHCO N.V. Dames opgelet pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1965 No. 31660 recteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 {Wegen en weilanden staan blank Op de West-Veluwe en in de ïelderse vallei wordt grote wa- jroverlast ondervonden. Het Hater stijgt voortdurend. In di- -erse plaatsen, zoals in Zwarte- iroek en Nijkerk, zijn straten en vegen onder water gelopen en »p vele plaatsen in de vallei zijn veilanden blank komen te itaan. In de eerste drie dagen van sep- ember is er nu al 49 mm gemeten. Jij Bunschoten en Nijkerk hebben •nige landbouwers, evenals bij Bar- leveld, Voorthuizen en Terschuur, ïun vee reeds op stal gehaald, waar- loor nu al bijzonder vroeg de win- iervoorraad moet worden aangespro- De koeien vertrappen het gras in le drassige weilanden, wat eveneens »en flinke schadepost voor de land- douw oplevert. Men verwacht, dat binnen enkele dagen nog meer beken tn dit gebied buiten de oevers zullen treden, want het water komt met kracht van de hogere gebieden van de West-Veluwe naar de lagere vallei stromen. Het waterpeil in het jralleikanaal bij Amersfoort, waarin tal van Veluwse beekjes uitmonden, Ie zeer hoog. Bijstand Het hoofdbestuur van de Gelder - ;che Maatschappij van Landbouw is ran oordeel, dat de bijstandswet on voldoende soulaas biedt om de door wateroverlast gedupeerde veehouders te helpen. Alleen die veehouders, die niet meer kredietwaardig zijn, kun nen door de bijstandswet geholpen worden. Een ondernemer, die wel krediet-waardig is, komt nipt voor de bijstandswet in aanmerking, ook al heeft hij onnoemlijk veel schade geleden. Het hoofdbestuur van de Geldersche Maatschappij betreurt het ten zeerste, dat nog geen andere tegemoetkomingen door de overheid zijn gedaan, dan alleen maar ver- STAALSTAKING IN DE V.S. VAN DE BAAN President Johnson heeft gister avond bekendgemaakt dat vertegen woordigers in de werkgevers en werk nemers in de Amerikaanse staalin dustrie bij hun pogingen een drei gende staking te voorkomen „es sentiële overeenstemming" hebben bereikt. De staking zou 9 september be- iiuwelijks drie uur voordat hij zijn mededeling deed, had president Johnson de ministers van Arbeid en Handtl naar de tien onderhande- ars gezonden om nauw omschre- ;n regeringsvoorstellen in te dienen et het doel tot een compromis te komen in het arbeidsgeschil. Maandag heeft de president de on derhandelaars van de vakbonden en i de bedrijven overreed hun over leg in Washington te houden en om voorgenomen staking voorlopig uit te steilen. De president zei niets de aard van het bereikte ak koord. Ontvangst in Bad-Godesberg Claus von Amsberg, de verloofde Economische Ontwikkeling. Claus 307 GROENEN Bij het Leidsche Studenten Corps hebben zich 307 gegadigden voor de groentijd aangemeld, tegen onge- 260 vorig jaar. Zij zijn als volgt r de faculteiten verdeeld: 4 theo logen, 130 juristen, 84 medici, 58 filo sofen, 16 litterairen, 13 sociologen en 2 psychologen. Prinses Beatrix, heeft gisteren tijdens een cocktailparty in Bad Go- desberg afscheid genomen van zijn vrienden en oud-collega's. Baron Hu- bert von Perfall. 'n goede vriend van Von Amsberg, had zijn villa ter be schikking gesteld voor het feestje, dat door een honderdtal personen werd bijgewoond. De meest vooraanstaande van de gasten was graaf J. von Welczeck, adjunct-hoofd van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Za ken, in wiens dienst Von Amsberg heeft gestaan. Degenen, die hadden verwacht, dat Prinses Beatrix toch aanwezig zou zijn kwamen bedrogen uit. Claus von Amsberg had Von Per fall verzocht alle dagbladcorrespon denten en fotografen te weren. Een twaalftal hield de wacht voor het huis. Beatrix' verloofde was het huis men voor het begin van het feestje binnengegaan en slaagde erin alle pogingen tot het maken van een foto of het houden van een vraaggesprek te ontlopen. De meeste gasten waren onderge schikte ambtenaren van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, de fede rale persdienst en het ministerie van Moeder was niet thuis wijzen naar de bijstandswet. Volgens het bestuur kan de wateroverlast- schade zeker niet tot het normale bedrijfsrisico worden gerekend. „Door deze buitengewone weersomstandig heden is buiten de schuld van de ondernemers by een groot aantal be drijven de economische positie ern stig verzwakt. Het prijsbeleid in voorgaande jaren bood geen enkele mogelijkheid voldoende reserves te kweken. Daardoor is de financiële positie van de bedrijven zeer wankel geworden", aldus het hoofdbestuur. Ook elders fa Een veelzeggend beeld uit de omgeving van Zwartebroek bij Hoevelaken. hoeveelheid regen voor de maand september. De Tiber in Rome staat twaalf meter hoog tegen normaal vier meter. Het aantal doden en vermisten nadert de honderd. De schade bedraagt vele tientallen mil joenen guldens. Oostenrijk wordt voor de derde keer dit jaar getroffen door overstromingen. De provincies Karin- thië, Tirol en Salzburg kregen het het zwaarst te verduren. West-Joegoslavië werd even eens getroffen door zware regens, waardoor rivieren buiten hun oevers Ook op vele plaatsen elders Europa is het bijzonder slecht. In Italië dreigt een ramp grote omvang als het nog langer j traden en vele gebieden onder blijft regenen. In vier dagen is hier j kwamen te staan. (Men zie 70'r gevallen van de normale, totale elders). (Van c Groningse correspondent) Drie jongetje?, van drie, vijf en acht jaar zijn gisteravond om negen uur bij ee*' felle brand in de EE- buurt in Leeuwarden om het leven gekomen. Een vierde kind, een 7- jarig meisje kon door omstanders op het nippertje uit de vlammen zee worden gered. De moeder van de kinderen, de weduwe Kwast, i Q^u Telefoon 01720—2491 WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) In Noord- en Zuid-Holland is op enkele -plaatsen in vier dagen 70 tot 80 mm regen gevallen Dit komt overeen met de normale hoeveelheid regen in de hele sep tembermaand. De van Italië af komstige depressie, die via de Al pen naar de Noordzee trok een route die heel zeldzaam mag 1worden genoemd heeft zich in de afgelopen nacht verder ont wikkeld. De barometer is ook bij ons blijven dalen. Rond de kern, die vanmorgen boven het zuidelijke deel van de Noordzee lag staat een harde tot stormachtige wind. Ook langs onze kust wordt wind kracht 7 waargenomen en van morgen meldde geheel Nederland lichte regen. De depressie verwijdert zich maar langzaam in noordelijke richting en blijft ook tijdens het weekeinde onstabiel en herfstach tig weer brengen. Enkele buien afgewisseld door opklaringen en eeen temperatuur, die daarbij 3 tot 4 graden beneden het normaal cijfer voor de eerste september- week blijft. 5 SEPTEMBER. Zon op: 05.58 ur: onder: 19.19 u. Maan op: 17.19 uur; onder: Hoogwater in Katwijk te 11.05 en 23.46 uur. Laagwater te 06.13 en 18.53 uur. 6 SEPTEMBER. Zon op: 05.59 uur; onder: 19.16 u. Maan op: 17.59 uur; onder: 00.32 u. Hoogwate in Katwijk te 12.30 uur. Laagwater te 07.44 en 20.16 uur. Kameda werd in Amsterdam gezien De 32-jarige Japanner Joetaka Kameda, van wie wordt aangeno men. dat hij het slachtoffer is van de mysterieuze koffermoord, die op 25 augustus in Amsterdam «verd ontdekt, is op 21 augustus in de om geving van het Centraal Station in de hoofd«tad gesignaleerd. Hij de bP- heeft paald reisbureau. De politie nog geen uitsluitsel over de vraag of hij hrj dit niet ver van het station gelegen kantoor is aangekomen. Hoofdinspecteur J. Vrijburg van het bureau Leidseplein ziet in deze nieuwe aanwijzing een bevestiging van zijn theorie, dat de moord in Amsterdam moet zijn gepleegd. Als motief van de schokkende misdaad acht hij roof niet uitgesloten. Kame da moet, toen hij de Belgische hoofd stad op 21augustus verliet. 2.000.000 "tn (20.000 gulden) bij zich hebben gehad. Geen medewerking In Brussel is het onderzoek naai de verdwijning van Kameda door Amsterdamse politiemannen nog nauwelijks op gang gekomen. Inspec teur A. C. H. Hoegee. die zich bii de centrale recherche voor een groot deel bezighoudt met zaken, waarin verdovende middelen een rol spelen, en rechercheur C. C. J. Venderbos hadden gisteren van de plaatselijke politie nog geen enkele medewerking ondervonden Zij waren donderdaeavond al naar Brussel gereisd, maar keerden gis termorgen. nadat zij vergeefs met dezelfde „geloofsbrieven" als hun collega's, die in Parijs wel alle me dewerking kregen, bij hun Belgische vakbroeders hadden aangeklopt, terug. Na hun terugkeer gistermor gen vertrokken zij kort daarop, in gezelschap van de officier van Jsuti- tie. mr. J. E Vriesema. weer naar Brussel Diens aanwezigheid leidd^ eindelijk tot het resultaa. dat hoofd inspecteur Vrijburg gisteravond laat kon verzuchten- „Ik hoop. dat ze morgen aan de slag kunnen". was om acht uur weggegaan en niet thuis op het moment van de brand. De weduwe woonde met haar vier kleine kinderen in de eerste etage van het pand nr. 18 aan de EE- buurt. Gisteravond, nadat ze de kinderen op het bed had gebracht en gewacht had tot ze sliepen is zij de deur uitgegaan om, naar ze zelf verklaarde, enkele boodschappen te doen. Om twintig minuten voor negen ontdekten voorbijgangers het vuur in de bovenwoning. Enige van hen stormden onmiddellijk naar boven, waar zij de totaal ontredderde 7- jarige Romkje op de trap aantrof fen. Verder konden de redders ech ter niet vanwege de enorme hitte en de rookontwikkeling. De brandweer, die arriveerde toen de vlammen al uit het slaapkamer raam sloegen, was het vuur in vijf tien minuten meester. Brandweerlieden vonden op de slaap kamer de verkoolde lichaampjes van de drie jongens: de 8-jarige Caterinus Johannes, de 5-jarige Anne Petrus en de 3-jarige Jelle. De stoffelijke resten zijn overge bracht naar het stadsziekenhuis. De 7-jarige Romkje, die uit de vlam men is gered, vertelde de politie dat haar oudste broertje, de 8-ja- rige Caterinus een doosje lucifers uit de keuken bad weggenomen en daarmee was gaan spelen. Het is niet bekend,waar de jongen de lu cifers heeft aangestoken. De politie vermoedt, dat de brand is ontstaan op de slaapkamer omdat daar de jongens zijn gevonden. De boven woning brandde geheel uit. De wo ning daaronder was niet meer be woond maa. ingericht als pakhuis. De Amsterdamse hoofdin- |p! spec ten r J. Vrijburg kwam gis- termiddag dankzij ANP-foto in lip bezit van een foto van het ver- M oioedelijke slachtoffer van de ..koffermoord"de Japanner Ka- -vpl meda. Het ANP ontving de foto die door mevrouw Kameda ter ^0 beschikking was gesteld, via een •4|1 radioverbinding uit Tokio. Mm Hoofdinspecteur Vrijburg was zichtbaar verrast, toen hij de foto kreeg. In de inzet het ver moedelijke slachtoffer. INaar Amsterdam Via de Brusselse politie is onder tussen wel bekend geworden, dat Joetaka Kameda voor hij uit zijn appartement aan de Avenue Ernesti ne verween tegen de concierge gezegd heeft, dat hij naar Amster dam zou gaan. In verband met ztfn verdwijning stellen Brusselse politie manoen thans een onderzoek in nam een rode sportwagen, die vaak in de omgeving van Kameda's apparte ment is gesignaleerd. Deze auto zou van een Japanner zijn. De auto van is io Brussel gevonden. Kameda, die kort voor zijn ver dwijning de vertegenwoordiging van de Osoka gevestigde Nisjisawa Tra ding Company in Brussel overnam, heeft het plan gehad om naar Afrika te vertrekken. Hoofdinspecteur Schreur en rechercheur Schlaghecke. die gisteravond uit Parijs terugkeer den. hebben vastgesteld, dat hy bij het consulaat van Togo in de Franse •^fistad een visum heeft aange vraagd. Hij heeft dit echter nooit afgehaald. 9 Slot pag. 2 Amsberg was adjunct-hoofd de afdeling economische betrekkin gen met Afrika ten zuiden van de Sahara van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, voordat hij zich met Prinses Beatrix verloofde, 's Middags had de heer Von Amsberg afscheid genomen van zijn medewer kers in het Westduitse ministerie in Bonn. AFGELAST VOETBAL In verband met de slechte weers omstandigheden is het programma van de eerste dag van het zilveren bal-toernooi, dat vandaag zou be ginnen en waaraan Roodenburg en Lugdunum deelnemen, opgeschoven naar zondag. De wedstrijden van zondag zullen nu waarschijnlijk op 16 of 17 oktober worden gespeeld. Dat weekeinde zijn er namelijk geen competitiewedstrijden. De Sowjet-Unie heeft gisteren vijf kunstmanen met één draag- raket in een baan om de aarde gebracht. Dit is meegedeeld door het persbureau Tass. Alle vijf aardsatellieten zijn van de Kosmos-serie en hebben instrumenten voor wetenschappelijk ruimteonderzoek aan boord. De nummers van de nieuwe satellieten zijn Kosmos 80 t/m 84. Het is niet de eerste meervoudigegrootste aantal Russische satellieten Russische lancering, wel het Dode en gewonden na autobotsing In Winschoten is vannacht een personenauto met vier inzittenden in volle vaart op een onder een straat lantaarn rechts van de weg door het St. Vitusholt geparkeerd staande vrachtauto opgebotst. De 41-jarige bestuurder W. de Kloese uit Hilversum overleed kort na aankomst in het St. Lucaszieken- huis in Winschoten. De 32-jarige D. N. uit Winschoten, die naast de be stuurder zat liep een schedelbasis- fractuur op. Een 50-jarige vrouw uit Oude Pekela een hersenschudding. Haar man, de vierde inzittende van de auto, die een pendeldienst onder hield na een familiefeestje in Win schoten, bleef ongedeerd. Tass heeft gemeld dat een van de satellieten een energiebron aan boord heeft die werkt op radio-isotopen. Er zijn maatregelen genomen om een radio-actieve besmetting van de ruimte of de aarde te voorkomen. De banen van de vijf Kosmos-satel lieten liggen dicht bij de berekende. Zij beschrijven cirkelvormige omlo pen op een hoogte van 1500 km. De omlooptijd is 116,6 minuten. De ba nen maken een hoek van 56 graden met de evenaar. Zoals gemeld hebben Sowjet-ge- leerden deze week meegedeeld dat zij door Ko6mos-satellieten waardevolle gegevens hadden verkregen over Amerikaanse kernproeven. Advertentie LEVENSVERZEKERING) SCHADEVERZEKERING E, li! '.EiKEr I De toestand van Schweitzer verslechterd Een Amerikaanse hartspecialist is in Iambarene aangekomen en ver toeft nu vrijwel constant bij Albert Schweitzer. De vrees neemt toe, dat de 90-jarige zendeling, filisoof, me dicus en musicus het niet lang meer z-U maken. Gisteren werd bericht, dat Schweit zer maar af en toe by bewustzijn was na een week lang „erg ver moeid" te zyn geweest. NATIONALE NAJAARSLOTERIJ Drie hoofdprijzen van honderdduizend gulden, f. 600.000,- totaal aan contante geldprijzen. Bij 3 loten gratis coupon en najaarsspeldje. 4 000 000 f 1.251 Apr v Inl. SUFA Voor een modieus GOED VERZORGD KAPSEL is uw aangewezen adres: J.C.v. Vliet - v. Pullen IIOGEWOERD 63 - TEL. 31091 BREE STRAAT 17S VOLWAARDIG ELEKTRONISCH ORGEL t 1995/ BOOT - BODEGRAVEN Kerkstraat 2—28 - Tel. 01726-2541 Vraagt brochure. Keuze uit vele merken. (£)ud Qiieuwo Uit het Leidsch Dagblad van J 6 Sept. 1865; l Het aantal zwemmers en baders aan de zwemschool Rhijnzigt bedroeg gedurende j de maand Aug. 6253. t Wij vernamendat door het openvallen der betrek- king van opziener bij dag en bij nacht voor de surveillance der plaatselijke accijnsen, de J tijdelijke waarneming van J die bediening is opgedragen f aan den ambtenaar P. de J Vries. Den 27en Aug. j.l. is door f Dr. R. Luther op het observa- f torium bij Dusscldorff een f nieuwe planeet ontdekt. Zij j vertoont zich als een ster der 10e grootte. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1