Geen zon, wel wind in San Sebastian Jan Bier begrijpt er niets van I f?AWpf DE GROOT WINT IN ZOETERMEER Dubbele Japanse zege Krantenbezorger Profronde in Leiden -,ï;s A j$S Mumms DE cicusm u alles oude VCLcongres: blijft bij het Veel protesten op derde wedstrijddag iLETDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 VIJFDE BLAD S£FOAS T I A S! "C- ttl Spanjaarden timmeren nog ijverig aan fonkelnieuwe wielerbaan. meter kan het gebeuren. Je ligt op kop, de laatste meters vallen te zwaar en je verliest meteen een halve mi nuut". Niettemin: Nederland heeft de kansen, juist na dat goud van Tokio en juist door dat uitstekende moreel in de groep, die hermetisch wordt af gesloten van de tientallen rondzwer vende supporters, die San Sebastian cosmopolitischer dan ooit maken. En zenuwachtiger. «ii o C 1 TA if In razende haast lassen mannen .rilllg vlaagt de Wind door San Sebastian. De Golf hekken rond het wielerstadion, dat in an Biscaje produceert witte schuimkoppen en de lolkenflarden jagen het Spaanse land binnen als- fja, alsof er geen wereldkampioenschap wiel- (door Fred Racké) ennen bestond. Nederlandse coureurs neergestre- ;en in een bergdorp op veilige afstand van het Eoelige noord-Spaanse vakantiestadje San Sebas- ian, vinden 'Nederlands weer' terug, na meer dan 1.000 kilometers zuidwaarts autorijden. Spanjaarden nog over-ijverig timmerend aan een fonkel- leuwe wielerbaan kijken wat verontschuldigend naar de lucht n duiken huiverig in de overalls. ,,Dit". lijken ze te zeggen, ..dit ras eigenlijk de bedoeling niet. We hadden op de zon gerekend", /laar als vandaag het Nederlands kwartet tijdrijders 100 kilo- ïeter in ploegverband moet afleggen, is de zon er niet. De harde Irind wel. die grappen maken en optimistisch zijn. Harry van Piere en Ed'dy Beu gels rijden de ploegentijdrit met kaal geschoren hoofden: gevolg van een weddenschap in „Kamp Nuth", waar Joop Middelink uiterst zorgvuldig aan optimale conditie werkte. Harry Steevens en Daan Holst zullen de ge bruinde koppen even kaal laten knap pen als de ploegentijdrit wordt ge wonnen. Als Nederland, juist als in Tokio, naar goud grijpt, Kansen Generaal Franco Generalissimo Franco zelf steekt an tijd tot tijd over van het eiland lat in de baai voor San Sebastian |gt, en van waaruit hij in de zomer - aaanden Spanje pleegt te besturen, Pe generalissimo verricht dan en- iele bezigheden aan de vaste wal en egt aldus het gewoel in de mondaine ladplaats gedurende enkele kwartie- »n stil. Maar zodra hij weer is teruggeva- :en naar zijn eiland, buigt San Se- jastian zich verbeten over het we reldkampioenschap dat in deze dagen róór gaat. De toerist regeert niet neer, aan de Spaanse noordkust. De heren In het statige stadhuis, dat van frote. verleden tyden getuigt, gaan. ichter de hoge. zorgvuldig gesloten •amen, de heren schuil. De heren die jongresseren. Daarin behandelt de nationale Helerunie de lopende zaken en praat, praat. Ver van de frames, de wielen, ie trainingspakken en de penetrante keur die verzorgers van wielrenners li kistjes met zich dragen, buigt men och over de problemen die de as. iplitsing in beroeps- en amateurbond net zich meebrengen. En men brengt ie doping ter sprake. Een aantal ge- ichte afgevaardigden, vraagt, hoe nen zich de strijd tegen het euvel bij iit wereldkampioenschap had voor gesteld. Een andere groep evenzeer {eachte afgevaardigden wil eerst ein- jelijk wel eens weten, wat doping nu precies is. En er zijn heren, die gaar- iie willen vernemen wat men nu met fle geconstateerde gevallen in Oos tenrijk, Engeland en Frankrijk aan moet. Maar alles blijft toch voorlopig en tot tevredenheid van allen bij het oude, als men helaas moet constate ren dat „monsieur le docteur Van Dijk" nog niet aanwezig is. Men hoopt dan maar. dat hij spoedig komt. opdat de Nederlandse wieier- voorzitter zijn op medische studie ge baseerd oordeel kan vellen. En de ÜCI congresseert geanimeerd voort. Moeilijkheden Doping? Vergaderen? De wielren ners, intussen, verkennen de kilome- meters die hen zijn opgelegd in de ren naar een regenboogtrui. De 19 kilometerpalen op het circuit van __Lasarte zijn evenzovele merkpunten van moeilijkheden, na- Harry Steevens, groot kanshebber 070en door coach Middelink ingezet op twee fronten: „het wordt zwaar, heel I zwaar" in de ploegentijdrit en in de iödividuele koers. Jan Janssen, dui delijk aan zeer ernstige voorbereiding lj8tbezig: „dit parcours is natuurlijk nooit fijn. Als er veel wind is, vang 10 je:alles. Het lijkt of je overal de wind tegen hebt. Als het regent zijn die pas-klaargemaakte wegen gevaarlijk, njl glad. En als de zon brandt zal er stof ike zijn, veel stof. En het asfalt zal zui- in* gen". 5^ Uit van her en der naar San Se- bastian reizende beroepswielrenners zijn Ja nJanssen en Henk N ij dam de g. enige profs nog, tussen blije amateurs Eddy Beugels schetst de kansen: „in een ploegentijdrit kun je nooit iets van tevoren zeggen. Een man die minder goed rijdt en je hele ploeg kan verkocht zijn. In de laatste kilo- enkele weken tijds werd opgetrokken rond een minuscule piste, die nauwe lijks een groter omvang heeft dan het houten ovaal in het Antwerpse sport paleis. Stijl, a;ls gebouwd voor attrac tief kenniswerk, rijzen de bochten uit Ansti« De Belgische gangmaker Vanden- bossche beleefde tijdens het Spaanse kampioenschap in het afgelopen weekeinde angstige momenten op het beton. „Het lijkt", zei hij, „of je eruit vliegt, op dit korte baantje". Henk Nijdam, zeer rustig tussen woelige amateurs, met door ervaring gesteund gemak Spaans etend, be aamt dat„voor de stayers een moei lijke zaak. Maar de ach tervolgers hebben er niet zo'n last van". En in tussen timmeren de mannen voort aan de baan, die maandag klaar moeit zijai als de wereld al weet wie van al die wegrenners tenslotte met succes naar die witte trui met kleu rige banden reikte. En als de wieler- wereld angstig afwacht of de regen, die het woelige San Sebastian nu nog bij voortduring grijs maakt, het baamtournooi zal sparen. Leger Vier wielrenners reden, in blauwe trainingspakken waarop met grote witte letters „Holland" staat, op een woensdagmorgen langs de noord- Spaanse kust. Ze keken naar de witte golven van de zee. En naar het ei land dat in een vloed van schuim lag te waken over de baai van San Sebastian. Harry Steevens, Harry van Piere, Eddy Beugels en Daan Holst reden er, als vier voorposten van een leger wielermannen dat een ander vreemd geüniformeerd leger van toe risten heeft verslagen en dat naar de macht heeft gegrepen. Maar ook die vier soldaten lieten het eiland onaan getast. Want daar regeert de ware machthebber, de enige die ook het woelige bedrijf rond een wereldkam pioenschap streng vermag te onder breken: don Francisco Franco Baha- monde. Jan Jansen en Ineke van Eyken voor de komende strijd om de trainen in de stromende regen wereldtitel. OPNIEUW twee wereldrecords voor Oostduitsers De Oostduitse topzwemmers heb ben woensdag in Leipzig opnieuw twee wereldrecords veroverd. Frank Wiegand zwom de 110 yards in 53.7 seconden, twee tien seconde sneller dan het oude record, dat sinds 22 augustus van het vorig jaar op naam stond van de Schot Bobby McGregor. Tien dagen geleden ont- futselse dezelfde Wiegand de West duitser Hans Joachim Klein diens wereldrecord (1.59.7 op de 22 yards vrije slag met een tijd van 1.59.2. Voor een tweede verbetering van een wereldrecord zorgde Wieglaruds landgenoot Egon Henninger, die op de 220 yards schoolslag een tijd van 2.30.6 liet afdrukken. De winnaar van het zilver in Tokio, de Rus Geor- gi Prokopenko, was tot dat ogen blik wereldrecordhouder met een op 10 april 1964 gemaakte tyd van 2.31.4. ASC-voorzitter A. Wempe heeft gistermiddag de eerste paal gesla gen voor de nieuwe tribune. Het secure werkje werd deskundig gadegeslagen door Leidens burge meester, mr. G. C. van der Willi gen, wethouder C. J. Piena en vertegenwoordigers van het ge meentebestuur van Oegstgeest, op welks grondgebied het nieuwe roodzwarte home verrijst. Voorts gaven vele vertegenwoordigers van zusterverenigingen, leden en donateurs van ASC blijk van hun belangstelling In een kort toespraakje ver telde de heer Wempe, dat het precies veertien maanden geleden was, dat de oude tribune in vlam men opging. Complicaties, die men niet had kunnen voorzien, waren er de oorzaak van dat eerst nu de eerste paal voor de nieuwe tribune, welke plm. 30 meter lang wordt en aa?i 350 toeschouwers plaats zal bieden, kon worden ge slagen. (Foto L-D./'Holvast) (Van wielerm edewerker) De Utrechtse amateur Leen de Groot heeft gistermiddag de Ronde van Zoetermeer op zün naam ge schreven. In de massale eindsprint boekte De Groot zjjn derde overwin ning van dit siezoen. De jeugdige Bart Cardol toonde zich bij de ad- spiranten de snelste. Op het zware. 1300 meter lange parcours in de Zoetermeerse straten heeft geen enkele renner kans ge zien een beslissende voorsprong te- nemen. Wel probeerden Piet Breg- man, Leen Poortvliet, Gerard van Noord, Piet Legierse en Leen de Groot onmiddellijk na de start het langerekte peloton te verrassen, maar ook die vroege uitlooppoging zette geen zoden aan de dijk. Zelfs de zeventien renners, die in de slot fase onder aanvoering van Legierse en Pieters uit de groep demarreer den. moesten zich enkele ronden voor het einde aan de macht van het peloton onderwerpen. In de mas sale einsprint toonde de Utrechte naar Leen de Groot zijn kracht. De Amsterdammer Harrie Jansen ein digde als tweede, terwijl Bas van der Bom (Winnaar 1964) voor Ad van Haren, Cees Leun is, Leen Poortvliet en Gerard van Noord als derde over de streep ging. De Benthuizenaar Piet Bregman legde op de achtste plaats beslag. Cees van Amsterdam (Leiderdorp) finishte als dertiende. Bij de adspiranten, die 40 km moesten afleggen, werd de strijd eveneens in de sprint beslist. De jeugdige Bilhovenaar Bert Gardol toonde zich daarin veruit de sterk ste. Henk Gorter (Amsterdam) werd tweede. Bert van der Hulst (Zoeter- woude) klasseerde zich als zesde. Jeugdcompetitie De indeling van de regionale jeugd- competitie luidt voor het komende seizoen: ADO (Den Haag), Al bias- serdam, OW (RotterdamFeijen- oord (Rotterdam), Gouda. Excelsior (Rotterdam). HDVS (Schiedam), Neptunus (Rotterdam), Overmaas (Rotterdam), Quick Boys (Katwijk) en Xerxes (Rotterdam). Oefenwedstrijd hoekey-elftal Met het oog op de interlandwed strijden, die in oktober tegen Enge land en Polen worden gespeeld, zijn voor de kandidaten voor het natio nale hockey-team enkele oefenwed strijden vastgesteld. De eerste wordt zaterdag 4 sep tember in Laren tegen de militaire ploeg gespeeld. De opstelling is: doel: Boks iAmsterdam) achter: Polstra (DSHC) en Leemhuis (SCHC) mid den: Zijlstra (Kivieten), Mijnarends (Amsterdam) en Elffers (HGC), voor Hylkema (SCHC). Frans Spits (Am sterdam), Westdijk (Kampong), Je roen Zweerts (SCHC) en De Keyzer (Breda) Mijnarends. die aanvankelijk niet in de centrale trainingsgroep was opgenomen, is na het niet beschik baar blijken van Van Vroonhoven aan de kandidaten toegevoegd. Fok ker is herstellende van een longont steking en zal de eerste weken niet kunnen spelen. Damkampioenschap van Zuid-Holland Zaterdag wordt in het gebouw De Drie Stoepen in Den Haag een begin gemaakt met het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Zuid-Holland. De Hagenaar Freek Gordijn zal zijn titel moeten verdedi gen. De LDDB is vertegenwoordigd door Van Leeuwen, Bronstring en Varkevisser, die vorig seizoen tot een zeer sterk toernooispeler is uitge groeid, wordt veel verwacht. Bij de jeugd geldt Daan Kromhout nu Weerheijm bij de senioren meedoet als één van de favorieten. De jonge Van der Leek zal in dit toernooi geen al te grote rol spelen. De deelnemers zijn: senioren: Boer, Bronstring; Van Dijk, Eversen; Gor dijn; Idzerda; Kinnegen; Van Leeu wen; Den Ouden; Soeters; Van der Staaij; Stuurman; Varkevisser en Weerheijm. Jeugd: Buyk; CammeraadDib- bets; Van Eenennaam; De Graaf; Huet; De Jong; Kromhout; Van der Leek; Sluys; Stoorvogel en Van Vliet. S I» IIII van vandaag 1 Volleybalinterlands met 1500 toeschouwers tot de nok gevulde fraaie sporthal te Hengelo opnieuw kennis gemaakt met het Japanse volleybal. Deze sterke na tie, ruim 4 miljoen beoefenaars, die bij de dames door de Nichibu- girls en bjj de heren in Tokio respectievelijk het goud en het brons veroverde, toonde ook met teams van iets mindere kwaliteit tot een hoog peil te kunnen komen. De Nederlanders kregen in de eer ste set weinig kansen en verloren met 4-15. In de tweede speeltijd werd het 9-15 omdat Jacques de Vink en Hans Valkenburg met sterke smashes en kele malen doorbraken. In de derde en beslissende set trokken de Japan- uit een doosje opspringende atleten, waren te veel voor de vaak radeloos blokkerende Nederlanders, die zich overigens steeds sterker verweerden, maar toch niet tot een setzege kwa men: 11-15. Het Japanse damesteam zegevier de met 3-1 (15-6, 13-15, 0-15, 10-15). Het spel van de Nederlandse dar mes, met als uitblinkster Hilda van Gulik, steeg in de eerste, tweede en vierde set tot grote hoogte. Ofschoon dit Japanse studententeam zeker niet van de kracht was als de zogenoem de „Nichibu-girls", was het, althans voor Nederlandse begrippen, nog zeer sterk. Opvallend waren de knappe combinaties en bal behandeling. Alleen in de eerste set, toen onz» landgenoten gevarieerd volleybal lieten zien, met harde smashes en geplaatste ballen, leken de Japanse dames ietwat verrast. (Van onze zeilmedewerker) Jan Bier en zijn bemanningsleden Guy Engelbert en Cor Hofstee waren razend. Zij liepen stampvoetend en druk gesticulerend langs de Westerkade van het anders zo rustige stadje Medemblik, dat door deze Dragon gold-cup-wedstrijden uit zijn slaap is wak ker geschud. Nee, Bier en zijn mannen begrepen er niets van. over Biers hoofd uitstortte. Weg was hun achtste plaats en dit betekent tevens de nodige sporten in het klas sement omlaag. Bier verhuisde van de vierde naar de zesde plaats en zal nu waarschijnlijk voor de eindzege niet meer in aanmerking komen. Deen Jensen leidt Daar was die Fransman Jean Pey- tel, zomaar de informatie ingestapt, had, zonder Bier te waarschuwen een protestformulier ingevuld, dat na behandeling, de uitspraak „schuldig" Advertentie Leeftijd 1650 jaar. Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1, Leiden Geen beroep Bier-Engelbert-Hofstee kunnen ook niet in hoger beroep gaan tegen deze uitspraak, daar deze is gedaan door een internationale jury en daartegen is niets te doen. Volgens Bier en een groot deel van de Neder landse drakenkolonie had men ge tuigen moeten horen of het protest moeten afwijzen op grond van het feit, dat er niet aan de regels van het protesteren is voldaan. Het enige wat de Nederlandse équipe kan doen, is hun woede na de rustdag van vandaag om te zet ten in voortreffelijke prestaties, zij misschien nog iets kun- redden. Moeilijk zal dit zeer J Het klassement luidt na de J derde wedstrijddag: 1. Jensen (Den.) 3966 pnt; 2. Sence (Fr.) 3540 pnt; 3. Sundelin Zweden) 3239 pnt; 4. Groot (Ned.) 2925 J J pnt; 5. Splieth (W-Dld) 2665 pnt; 6. Bier (Ned.) 2661 pnt; 7 J Despardins (Canada) 2586 pnt; J a 8. Rose (Austr.) 2499 pnt; 9. J Boerrensen (Den.) 2394 pnt; 10. J Georgii (Zweden) 2375 pnt. zeker zijn, want op het, in de zon hel schitterende IJsselmeer, heeft de Deen Henning Jensen een forse stap naar de eindzege gedaan, waarin al leen de Franse kampioen René Sen ce hem kan volgen. Voor Sence zijn tweede plaats op de finishlijn werd ook nog een tijdlang gevreesd. Een protest van de Zweed Per Sun delin bracht het protestcomité voor de tweede maal rond de tafel, maar nu luidde de snelle uitspraak „onbe slist", waardoor Sence zijn ruim 1100 punten behield en met een stralend gezicht het informatiebureau verliet. Zo werden er en passant nog vijf protesten ingediend en aldus verhuis de een deel van de strijd van het water naar een droge protestkamer. Ook het klassement heeft voor een groot deel onder de invloed van de uitspraken van het comité gestaan. Hevi Op het IJsselmeer barstte de strijd vrijwel direct na de beide startschoten in al zijn hevigheid los. De meute koos de gulden midden weg in het kruisrak en dit pakte goed uit. Prachtig staken de gekleur de ballons af tegen de wazige contou ren van het oude Zuiderzeestadje Medemblik. Deze ballonnen brachten de nodige verrassingen. Met de voorzitter van de internationale drakenclub, de Brit air Gordon Smith, aan kop was het voor de Nederlander Henk van Es sen weinig interessant. Aan ervaring schoot hij nog veel te kort en werd gemakkelijk voorbij gelopen door zijn landgenoot Allert Warners, die in een voortreffelijke vorm stak. Henning Jensen (Denemarken) volgde op een afstandje sir Gordon Smith, maar hield hem goed in de gaten. De Brit stuurde namelijk on zeker. waarvan Jensen, nadat hy tegen de spiegel van de Duitser Alfred Fenger aan had gekeken, in het allerlaatste kruisrak kunstig ge bruik maakte en een kleine twee scheepslengten eerder werd af getoe terd dan sir Gordon Smith. Warners wist zich wonder boven wonder te handhaven en incasseerde ruim 1100 punten met een vyfde plaats. De Nederlandse eer werd echter hoog gehouden door Cor Groot, die met een derde plaats de schade, die onze ploeg lydt door het wegvallen van Bier «enigszins bijschaaft. Per Sun- deling zeilde ongetwyfeld een sublie me race, waarin alleen de Fransman René Sence hem op het eind nog kon volgen. Jan Hein Donner remise met Geiler In de zesde ronde van het Capa- blanca-schaaktoernooi, dat in Ha vanna wordt gehouden, heeft de Ne derlander Jan Hein Donner remise gespeeld tegen de Rus Geiler. De uitslagen van de partyen van de zesde ronde zyn: O'Kelly (Belg.) Szabo (Hong.) Donner (Ned.) —Geiler (Rusl.) \<z—Lehmann (W.-Dln.)Robatch (Oost.) De overige partijen werden afgebro ken. Tenbate van geestelijk gehandicapt kind (Van onze wielermedewerker) De eerste Ronde van Leiden voor beroepsrenners wordt zaterdagmiddag 25 september (aanvang drie uur) op een parcours rond het verlengde van de Wassenaarse Weg verreden. Wereldkampioen Jan Janssen. Peter Post, Arie den Hartog en ploegleider Kees Pellenaars hebben reeds hun voor lopige toezeggingen gedaan om aan deze 100 km lange wedstrijd, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het geesteiyk gehandicapte kid, hun medewerking te verlenen. De gemeente Leiden heeft aan het organiserende Swift reeds alle ver gunningen verleend.. Swift organiseert de wedstrüd in samenwerking met Sportbelangen Leiden en omgeving. Er is een pryzenbedrag van f2500,- plus f 1.000,- aan premies. De renners vragen geen startgeld.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9