Duizenden beluisteren concerten in open lucht Belangstelling voor klassieke muziek kunst kalei öoscoQP TWINTIGJARIG BESTAAN Ml ZIEK WEEK „GAUDEAMUS" Overzicht R ussische archeologie Grote buitenlandse belangstelling ■LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 VIERDE BLAD. New ork slaat alle records (Van onze Amerikaanse correspondent) merika is aan zijn reputatie verplicht af en toe zaken ten beste te geven, die de oude vertrouwde zinsneden als .ongekende mogelijkheden" en „gigantische afmetingen" weer van toepassing maken. New York heeft deze zomer in deze be hoefte voorzien met een serie openlucht-concerten in het Central Park en de botanische tuinen in de Bronxwijk, die alle records van soortgelijke manifestaties geslagen hebben. In de eerste plaats concerten niet gegeven bmirtvnjkharmonie, mac New York Philharmonic één van de allermooiste c wereld. De drie weken ver den de door r door het Orchestra, rkesten ter con c er- het Central Park in het hart van Manhattan en in de Bronx trok- ken volgens officiële schattingen voorts 373.000 mensen, meer dan er in een heel winterseizoen naar het Phil- Drukte in tie schapenwei Deze volksstammen vonden alle maal een plaatsje in de Botanische tuinen en op de werkelijk giganti sche Sheep Meadow (schapenwei», van Centraal Park. waar zij onge dwongen in het gras zaten, op plaids lagen of op meegebrachte klapstoel tjes belanceerden. Het concert, dat uiteraard gratis was, kon beluisterd worden tot in de uiterste hoeken van de enorme wei, o.a. door het handig opstellen van luidsprekers. Bij het laatste concert in Central Park, kon men zelfs luisteraars in hun auto's zien zitten op de par- keersplaats aan de overkant van de schapenwei. Onder hen was overi gens een in de muziekwereld over bekend gezicht te zien: dat van de nu 82-jarige Hongaarse componist Zoltan Kodaly, die op het ogenblik een bezoek van de Ver. Staten brengt. De programma's van de massale openluchtmanifestaties waren overi gens niet afgestemd op „het grote publiek", waarvoor men nu eens daadwerkelijk speelde. Bijv. bij het al eerder genoemde laatste concert in Central Park speelde de New York Philharmonic Richard Strauss'' symfonisch gedicht „Don Juan", Tsjaikowski's Vierde Symfonie en het pianoconcert van de Amerikaan Aaron Copland met de componist als Bier voor tallozen Als geheel zeker een programma van zwaarder gehalte dan vroeger bü de populaire concerten van het Concergebouworkest in de tuin van het Concertgebouw de gewoonte was. Dirigent was Alfred Wallenstein. Het slotconcert van de serie van drie weken vond zaterdag 28 augus tus plaats in de Bronx. Een speci aal Amerikaans cachet kreeg die manifestatie nog doordat na afloop ABRIK07ENBRAN0EWIJN SINASBRANDEWIJN 'opwinden^ lekker i Coebergh s BESSENJENEVER S KERSENBRANDEWIJN ANANASBRANDEWIJN „Joods le\en in Europa" De West-Berlijnse joodse gemeen schap heeft een tentoonstelling van drie weken geopend van kunstwer ken en documenten waarin vier eeu wen joods leven in Europa zijn af gebeeld. Onder de naam „Hebreeuwse ge schiedenis" kan men op deze exposi tie veel werken zien die geleend zijn van het joods museum van Praag. Afscheid van dr. W. Jos de Gruyter Dr. W. Jos de Gruyter, hoofdcon servator moderne kunst van het Haagse Gemeentemuseum zal wegens het bereiken van de pensioen ver - plichte leeftijd zijn taak officieel neerleggen. Op 14 december zal hem een groots afscheid worden bereid. De kunstkenner en criticus zal als adviseur aan de Gemeentelijke Dienst voor Schone Kunsten in Den Haag verbonden blijven. Hoogtepunt uit het leven van deze hardwerkende kunstenaar, kunstken ner, organisator, en criticus was zijn ere-promotie in juni 1964 toen hij in Groningen het ere-doctoraat ont ving voor zijn gehele oeuvre op het gebied van de kunst. op grote schaal bier getapt werd voor de duizenden door de Amerikaanse Schiltz Brewer Company, onder welks auspiciën de serie concerten overi gens tot stand kwam, wat in een pagina vullende advertentie in de grote New Yorkse couranten trou wens niet onder stoelen of banken werd gestoken. Daarvoor was ook eigenlijk geen reden, want Schlitz kon trots zijn op de dollars, die de firma spen deerde voor het in de openlucht voor een massapubliek laten musi ceren van het prachtige Philharmo nic Orchestra. Iedereen leek er ten minste van te genieten: zowel de or kestleden, die bijna zonder uitzonde ring enthousiast waren over hun nieuwe ervaringen, als ook het bij zonder aandachtige publiek, be staande uit alle mogelijke soorten New Yorkers: in avondkleding gesto ken elegante groepen, gebaarde jon gelieden compleet met gitaar, dege lijke echtparen uit een stabiele so ciale middenlaag, misuci en andere kunstenaars, enz. In Haags Gemeentemuseum Uitgebreid programma Op initiatief van het Haags Gemeentemuseum worden plan nen uitgewerkt om voor het eerst een grote expositie Russi sche archeologie in het Westen te houden. Zij geeft een beeld van het ontstaan van de mens heid en haar ontwikkeling in kunst en cultuur tot aan de mid deleeuwen. De tentoonstelling zal volgend jaar in het Haagse Gemeentemuseum worden ge houden waarschijnlijk in de pe riode van april tot en met juni. De expositie komt tot stand in samenwerking met de Russische Akademie van Wetenschappen van de Sowjet-Unie. Dit is een van de hoogtepunten uit het tentoonstellingsprogramma voor het komende seizoen in het Haagse Gemeentemuseum. Een ander is de veelzijdige Mon- driaan-expositie, van medio juni tot en met medio augustus. Vele schil derijen voor deze tentoonstelling zijn afkomstig van Amerikaanse col lecties. Een groot deel van deze wer ken werd nog nimmer in Europa ge- exposeerd. Het programma vermeldt voorts. 18 september t m 7 november „De familie Mozart in Nederland", van 22 september t/'m 14 november „W. Bouthoorn", een Haagse schilder, i 29 september t/m 14 november de herdenkingsexpositie „Herman Heijermans", van 2 oktober tot 22 november exposeert Constant (Nieu- enhuys) schilderijen, sculpturen, maquettes en tekeningen die de eer ste grote overzichtstentoonstelling Constants werk in Nederland ïen. en van 20 oktober tot 22 november, „beelden uit de verzame- ling Bür. waarin werken van Jaco- metti. Marini en Rodin. Van 4 december tot 24 januari ex poseert de Hongaar Ferency Beni tekeningen en beeldhouwwerken. Van 11 december t/m 30 januari is er de expositie „World Press Pho to". Van half december tot eind januari zullen er ruimtelijke con structies en mechanisch ballet te zien zijn van de in Parijs wonende Duitser Harry Kramer. Eer wordt ge bracht van 14 januari t/m 13 maart aan de begaafde pionier op het ge bied van de toegepaste kunst, de in 1945 in een Duits concentratiekamp omgekomen Chris Lebeau. De expositie „Bijbel en kunst van nu" zal komen van 5 februari t/m 20 maart. Hierbij worden rond 10 lithografische punten van Couzijn, Jef Diederen. Rein Dool. Postma en A at Verhoog beeldhouwwerken en schilderijen, tekeningen, en grafiek van Nederlanders geëxposeerd. Een architectuur-expositie, van 12 februari t/m 27 maart, zal gewijd zijn aan de werken van K. L. Sfj- mons Dzn. uit Amsterdam, die on langs de prijs van de dr. H. P. Ber- lagestichting werd toegekend. In het kader van het eeuwfeest van de Ver. van Haagsche Museum vrienden zullen van 23 april af de exposities worden gehouden „Hoog tepunten uit schenkingen van de vereniging" en „affiche en catalogi van het museum en het Haagse Cul turele leven". ■jï Vandaag is in het Stede lijk Museum in Amsterdam een expositie geopend van de 50 best verzorgde boeken. Door een commisie. bestaande uit 5 grafici onder voorzitterschap van drs. f. N. van Wessem. directeur van het museum „De Lakenhal" zijn deze uitgekozen. Een bezoekster bekijkt een der fraaie vitrines. Muziek op straat in Harlem In New Yorks straten kon men overigens de afgelopen dagen nog meer muziek horen. Een amateur orkest. het New Chamber Orchestra, onder leiding van de 23-jarige Mi chael Bartos, was nl. te beluisteren in de negerwijk Harlem, waar het hier en daar neerstreek midden op de straat en Haydn's 45 ste symfo nie ten beste gaf. De 15 mannen en acht vrouwen in het orkest, dat overigens goed klinkt, leken zich volledig aan hun musiceren over te geven en stoor den zich geen moment aan de merk waardige bijgeluiden die Haydn's symfonie, een unieke klank gaven: babygehuil, kindergejuich, het knap pen van een ballon, het doffe ge- plof van een lekke bal op het pla veisel. Ook dit openluchtconcert leek een succes. De aandacht van de samen gedromde vaders en moeders met talrijk kroost was groot en de werk loze mannen, die zonder een spier van het gezicht te vertrekken op hun stoepen bleven zitten en doorgingen met de in Harlem onvermijdelijke kaartspelen of poker, vormden wer kelijk uitzonderingen. T hea ter con gres In het Toneelmuseum in Amster dam zal van 6 tot en met 9 septem ber een internationaal congres wor den gehouden van de sectie Theater bibliotheken en -musea van de Inter nationale Federatie van biblotheek- verenigingen. Dit congres, georganiseerd door het Ned. Centrum van het Int. Theater Instituut, zal zich bezighouden met vaktechnische problemen. Ongeveer 50 deskundigen uit 16 landen zullen er aan deelnemen. Het congres sluit aan op het van 30 augustus tot 4 september eveneens in Amsterdam te houden congres van de „International Federation for Theatre Research". USO krijgt andere naam Het Utrechts Stedelijk Orkest zal een nieuwe naam krijgen: Utrechts Symfonie Orkest". Waarschijnlijk zal dit in het volgende seizoen ge beuren. Men overweegt, gezien het feit, dat het USO steeds meer aandacht be steedt aan andere gemeenten in de provincie Utrecht en deze gemeenten bereid zijn aan het UB.O. subsidie te verlenen, de nadruk op de stad Utrecht in de naam weg te nemen. Door de nieuwe naam te kiezen, kan Van 10-17 september (Van kunstredactie) Voor de muziekweek van de jubilerende Stichting Gaudeamus die van 10 tot en met 17 september wordt gehouden, bestaat dit jaar een uitzonderlijk grote internationale belangstelling. Behalve veel Europese radiostations zullen ook stations buiten Europa concerten van de muziekweek uitzenden. Bij de concerten zelf zullen gasten uit talloze landen aanwezig zijn. De door de nu 20 jaar oude Indonesische luchtaanval Twee Indonesische vliegtuigen heb ben gisteren een aanval uitgevoerd op Pa Oemor, een weerloos dorpje in de staat Serawak (Maleisisch Bor neo). Het dorpje werd met machine geweren beschoten. Er werd slechts geringe materiële schade aangericht. iy spreid" over Amsterdam, Utrecht, Hilversum, Zwolle en Laren. Een internationale jury, bestaande uit Ton de Leeuw, dr. Otto Tomek (Keulen), prof. dr. Francis Travis (Bazel) en Iannis Xenakis (Parijs) heeft de uit te voeren werken gese lecteerd. Na het laatste concert, op 17 sep tember in Hilversum, zal zij bepalen welke van deze werken in aanmer king komen voor de prijzen: f1000 voor het beste Nederlandse werk van het Prins Bernhardfonds. f 1000 voor het beste buitenlandse werk van de „Fondation Europeenne de la cul ture" en f400 van de AVRO. Prijs uitreiking geschiedt tijdens een bij eenkomst in het raadhuis van Hil versum, waar ook aandacht zal worden besteed aan het jubileum van Gaudeamus. De leiding van de dagelijkse ana- voor de deelnemende componisten, in Bilthoven. berust bij Iiannis Xenakis, die op 13 septem ber een openbare lezing houdt over elektronische muziek. Dit gebeurt in samenwerking met de studio Elek tronische Muziek van de Rijksuni versiteit in Utrecht en het contact orgaan elektronische muziek. Herdenking Vertegenwoordigers van de Biën nale in Madrid, de Belgische Radio en Televisie, de Norddeutsche Rund funk, Radio Bremen, het Interna tionale Muziekinstituut in Darm stadt, de Hessische Rundfunk en de Sender Freles Berlin (die vijf uur zendtijd zal besteden aan de mu ziekweek en het 20-jarig bestaan van de Stichting Gaudeamus) zullen de muziekweek bijwonen. Concerten van de muziekweek worden uitge zonden door Radiostations in Ma leisië, Taipe (China), Tanzania, Amerika, De Faroer-eilanden, San Salvador, Costa Rica, Spanje, Ba den Baden, Hong Kong en (waar schijnlijk) Zweden. De Nederl. Radio Unie verleent weer veel medewerking aan de mu ziekweek. De NRU heeft dit jaar het Radio Filharmonisch Orkest twee weken ter beschikking gesteld en Bruno Maderna uitgenodigd als gastdirigent. VARA, AVRO en KRO (de NCRV was dit jaar aan de beurt als „uitvaller") verzorgen recht streekse uitzendingen van bandop namen van de verschillende concer ten. Ibsen-kainer in Oslo In de bibliotheek van de universi teit van Oslo is een Ibsen-kamer in gericht met een grote hoeveelheid ge schriften over en van de tn 1906 ge- grote Noorse toneelschrijver- Expositie „Humor in de Japanse prentkunst" „Humor in de Japanse prentkunst" is de titel van de expositie, welke za terdagmiddag a.s. geopend wordt in het pand van de Utrechtse Kring, Neudflat 9 in Utrecht. Deze exposi- Anton Webern f Etopcnd wo?™ door drs; Fontein, conservator 1 Het openingsconcert wordt op vrij- dag 10 september in het Amster damse Concertgebouw gegeven door het Radio Filharmonisch Orkest on- j der leiding van Bruno Maderne. Uit- i gevoerd worden composities van i Girolamo Arrigo, Friedrich Evser en Jan van Vlijmen. Het programma vermeldt voorts behalve concerten in de KRO-studio in Hilversum en in K en W in Utrecht een orgelconcert door Char les de Wolff in de Grote Kerk in J Zwolle. Hu voert een aantal werken I uit die jonge componisten speciaal I voor dit concert hebben geschreven. Ter herdenking van de 20ste sterf dag van Anton Webem zal op 15 september in de Singerconcertzaal in Laren een concert worden gege- ven met uitsluitend werken van deze componist. Grote medewerking KfEfad werknem het Museum voor Aziatische Kunst in Amsterdam. Getoond zal worden een keuze uit de zeer rijke Japanse kunstcollectie van de in Bussum wonende oud consul-generaal W. H. de Roos, die tijdens de vele jaren van zijn functie in het rijk van de Rijzende Zon deze uitgebreide collectie heeft bijeenge bracht. Het werk van talrijke grote Japanse kunstenaars vindt men op deze expo sitie vertegenwoordigd. Er is een overvloed van kostelijke juweeltjes op het gebied van de oude en mo derne grafiek. Tijdens de muziekweek op 16 september verzorgt de Franse radio en televisie een programma „elektronische muziek en experimen tele films", in samenwerking met het Stedelijk Museum in Amsterdam. Op het terrein van Gaudeamus in Bilt hoven wordt een tentoonstelling ge houden van partituren van heden daagse muziek. C.A.O. wegen wachters': vakbeweging niet t de wegenwachters i beldsovereenkomst nebben. Dit w artikel ln „St. b katholieke bond va drijven (tot de werknemers verwante" bedrijven behoren ook wegenwachters). De werkgever van 325 wegenwachters, de A.N.W.B.. Is paald geen organisatie waarvan oi_. deiykheld en willekeur kan worden verwacht .aldus „St. Eloy". m leiding zal. zoals elke menseli ding. onbewust de neiging i die het werk verzet.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7