Twee Leidse meisjes debuteren op Leidato Belediging Van Heutz kost 50 gulden boete Nieuw buitencentrum „De Korte Vliet" Actie voor federatie A.R.-C.H.U. V redeskerk heeft fraaie kerkruimte LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 TWEEDE BLAD De politierechter in Assen, mr. P. F. Oosterhof, heeft gisteren een 22-jarige kwekeling uit de Krim bij Coevorden, en een 21- jarige Amsterdamse student in de politieke wetenschappen, ver oordeeld tot een geldboete van 50 gulden of 10 dagen hechtenis. Beide verdachten hadden in Coe vorden na afloop van een door de i kwekeling belegde ..happeningsavond" een spandoek geplaatst bij het stand beeld van generaal Van Heutz. die in Coevorden is geboren, met volgens de dagvaarding beledigend en kren kende termen. Aanvankelijk hadden de kwekeling en de student een pro ces-verbaal gekregen wegens het be treden van het gazon rond het borst beeld van Van Heutz, maar later had de dochter van de generaal, mevrouw M. S. J. van der Wevden—Van Heutz. een aanklacht wegens smaadschrift ingediend. Getuigen De fraaie kerkruimte 550 zit plaatsen) ran de Vredeskerk aan de Burggrarenlaan. welke hedenavond officieel in gebruik zal worden genomen. Achter in de kerk de kansel met het litur gisch centrum. Op de voorgrond het podium waarop het Dereux- orgel is geplaatst en ook ruimte voor het kerkkoor is uitgespaard. (Foto L.D./Holvast) Gisteren verschenen beide verdach ten voor de Asser politierechter. De publieke tribune was bezet met mede scholieren en met enkele leraren. Als getuigen-deskundigen a décharge wa ren meegekomen de 21-jarige kwe keling H. Beereboom en prof. dr. W. H. Nagel, hoogleraar in de criminilo- gie aan de Leidse Universiteit. Deze laatste verklaarde volledig begrip te hebben voor de daden van de jon gelui. Hij zei in dit verband in de handelingen van de Staten-Generaal te hebben gelezen, dat er bij een strafoefening van Van Heutz in In donesië eens 3148 doden vielen te be treuren, onder wie 1366 vrouwen. Ook de verhalen over enorme aantallen inlanders, die dwangarbeid moesten verrichten zijn waar. aldus de hoog leraar. Als er in Amsterdam een beeld van Van Heutz was geplaatst, dan was het binnen twee dagen omver gehaald, meende professor Nagel. „Ik acht het gedrag van de Coevorder Niet meegemaakt De officier van justitie, mr. C. W. baron van Dedem. merkt in zijn re- quisitor op, dat de termen op het spandoek absoluut beledigend en krenkend voor de familieleden van Van Heutz zijn. „Als de dochter geen j klacht had ingediend, was deze zaak j door de politie van Coevorden afge- j daan. Ik wens", aldus mr. Van De- j dem, „in genen dele in te gaan op de verklaringen van de verdachten en van de getuigen-deskundigen. Ik hoop en verwacht, dat de mening van deze personen niet die van het ge hele Nederlandse volk is. De jongelui in Coevorden kunnen niet over de daden van Van Heutz als over die van de Duitse bezettingstijd praten. want zij hebben een en ander niet meegemaakt". Met dat laatste was de student het helemaal oneens. „U reikt hiermee een brevet van onbekwaamheid uit aan onze geschie denisleraren. U is waarschijnlijk nog nooit in Zuid-Afrika geweest, maar mag u daarom geen oordeel hebben over de rassendiscriminatie?". De of ficier van justitie ging op deze op merking niet in. Hij eiste vijftig gul den of tien dagen, waarmee de poli tierechter akkoord ging. voorwaardelijk en een boete van 75 gulden opgelegd, omdat hij tegen po litieagenten „fascisten" had geroepen. De jongeman was langsgekomen bij een rel bij „Het Lieverdje". Hy had toen van een politieman een klap op het hoofd gekregen en volgens zijn zeggen had hij daarna de politie op het publiek zien inslaan. „Het was de eerste keer. dat ik deze methode, die ik uit Spanje ken, ook hier zag", zei verdachte. „U eist geduld en tact van de politie. Strenge normen dus. Maar zelf reageerde u meteen fel", zei de politierechter. Hij vonniste iets lager dan de officier van justitie had gewild. Hij eiste 75 gulden meer. Rotterdam Twee Rotterdamse jongens van 16 jaar. die begin augustus hadden mee gedaan aan de „nozem-relletjes" op de Beyerlandselaan in de Maasstad, stonden gisteren voor de kinderrech ter. Voor hun aandeel in de ongere geldheden veroordeelde deze de beide knapen, die op 5 augustus door de politie waren aangehouden, tot twee maanden gevangennisstraf. één maand voorwaardelijk proeftijd van twee jaar. Amsterdam In Amsterdam kreeg een 21-jarige oon van een hooggeplaatste ambte- iaar van de politierechter een maand Janneke Lichte (18) en Marti Degens (15) vormen - geïnspireerd door de Leidato - een nieuw duo Gevarieerd cursusprogramma van Leidse Jeugd Actie Het cursusprogramma van de Leidse Jeugd Actie heeft ten opzichte van voorgaande jaren enige uitbreidingen ondergaan. Nieuw zjjn een vervolg cursus pottenbakken, een cursus „werken met textiel en touw" (batikken e.d.), een cursus volksdansen en een cursus gesprekstechniek. De L.J.A.-cursussen blijken in een behoefte te voorzien, zoals men dat pleegt te noemen. Verscheidene cur sisten, die voorheen nooit aan jeugd werk deden en louter voor hun ge noegen een der cursussen van de Leidse Jeugdactie volgden, zijn nu actief werkzaam in een of andere vorm van jeugdwerk. Het nieuwe programma voor het veertiende cursusjaar omvat thans de volgende cursussen: Handenarbeid A opleiding voor het landelijke diploma „creatieve handvaardigheid voor jeugdleiding" (docenten A. Labordus en B. Ros- dorff handenarbeid B docent R. Kop; kunst- en siervoorwerpen van me taal docenten mevrouw en de heer Stöxen pottenbakken docent C. W. Brouwer: vervolgcursus pottenbakken do cent C. W. Brouwer (deze cursus wordt in een aardewerkfabriek ge geven) werken niet textiel en touw (ba- ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN tikken, ikatten. touwwerken e.d.) docente mej. M. van Sijll fotograferen docent J. F. v. d. Blom; volksdansen docenten W. Lub bers en A. Touw van de volksdans groep Oud-Poelgeest (er zullen in ternationale volksdansen worden ge leerd; gesprekstechniek docent nog niet bekend: kampeennstruct i e docent W. v. d. Lecq; kerstversieringen maken. De meeste cursussen zullen worden gegeven in het Leidse Volkshuis, waar op maandag 13 september 's avonds 8 uur ook een algemene voorlichtings- en inschrijvingsbij een - en dus niet. zoals wy meldden uitgaande van het Leidse Volkshuis wordt gehouden. Vorig jaar telde de L.J.A. 113 cursisten. Terzijde van de kerkruimte direct bij de ingang van de Vre deskerk, ligt het royale ont vangstcentrum. Over bouw en inrichting van dit complex gin gen wij reeds eerder uitvoerig in. (Foto L.D./Holvast) L.J.A. KRIJGT EIGEN CLUBHUIS Nu de gemeente door aankoop van enige panden ruimte heeft gekregen ten behoeve van het jeugdwerk, zal ook de Leidse Jeugdactie binnenkort over een eigen clubhuis kunnen beschik ken. waarin dus alle cursussen en dergelijke kunnen worden ge concentreerd. Waarschijnlijk zal de oude drukkerij van Eduard IJdo aan de Hooglandse Kerk- gracht na verbouwing, aan de L.J.A. worden toegewezen. Er wordt naar gestreefd tegen het volgende cursusjaar, dat dus in september 1966 begint, het L.J.A.-huis in gebruik te nemen. De dienst van Gemeentewerken heeft een bouwplan ontworpen voor een nieuw jeugdbuitencentrum. dat het thans bijzonder goed florerende centrum „De Korte Vliet" moet gaan vervangen. Zo als bekend, gaat het tegenwoordige centrum verdwijnen in ver band met de verbreding van de Korte Vliet dit zal echter nog wel enige jaren duren. Gemeentewerken ontwerp bouwplan Er wordt naar gestreefd voor die tijd het nieuwe centrum gereed te hebben. Over niet al te lange tijd wordt het plan aan de raad voorge legd. Het nieuwe gebouw komt zuid oostelijk van het bestaande centrum aan de overkant van de Vliet te lig gen in de gemeente Zoeterwoude op de strook grond tussen Vlietweg en de Vliet. De reeds door de gemeente aangekochte boerderij van wijlen de heer Schrama zal hiertoe worden gesloopt. Het nieuwe vrij lange centrum krijgt slechts één verdieping; het wordt vlak langs de Vliet gebouwd en zal logiesaccommodatie bieden voor 76 personen. In het bouwplan is ook een woning opgenomen voor het beherende echtpaar. De bij de boerderij behorende boomgaard blijft intact, op het terreintje daarnaast zal gelegenheid zijn om te kamperen. Voorts is een sportveldje in het plan opgenomen. Ook het nieuwe centrum zal „De Korte Vliet" gaan heten. Voor twee Leidse meisjes wordt de slotavond van de Lei dato een belevenis. Marti De gens (15) en Janneke Lichte (18) beklimmen vanavond om- j streeks 8 uur het podium in de grote zaal van de Stadsgehoor- zaal om met begeleiding van 1 Tom Erich en zijn orkest drie liedjes ten gehore te brengen. 's Is eigenlijk heel gek gegaan", vertelt spontane Marti Degens. „We liepen vorige week zondag over de Leidato en we vonden er eerlijk gezegd niet zo heel veel aan. Daar om gingen we maar bij de muziek staan, bij Tom Erich en Eddy Chris tiana, die die avond optraden." De beide meiskes weten wel het een en ander van zingen en muziek, want I Marti maakt al 5 jaar deel uit vanj de befaamde Leidse Sleuteltjes en Janneke zingt daar al zes jaar. Daar om stootten zij elkaar aan op het podium van de Stadsgehoorzaal, en zeiden: „Als je toch zo'n orkest als begeleiding hebt, dat is toch wel j prachtig, hè?" Tom Erich hoorde dat en knipoogde naar Marti en Janneke. i die daardoor aangemoedigd begon- nen mee te neuriën met de meesle pende liedjes van Eddy Christiani. Jassen aan Ook de zanger hoorde dat en hij vond het zo leuk, dat hij Janneke en Marti voor de microfoon haalde („zo maar gewoon, met onze jassen aan") en hen de gelegenheid gaf om een liedje te zingen. Hun frisse meisjes stemmen oogstten veel waardering bij muisstil luisterende Leidatobezoe- kers, die dat demonstreerden in een stormachtig applaus. „En dan vliegt opeens een meneer uit de bestuurs kamer het podium op", vertelt Marti, steeds aangevuld door Janneke. „Hij pakt de microfoon en roept om, dat deze meisjes ook te beluisteren zijn op de slotavond van de Leidato. Wij natuurlijk stomverbaasd, we wisten immers nergens van?" In een razend snel tempo werd toen alles geregeld: afspraken, liedjes uitzoeken, en een naam zoeken. „Ja, want die me neer Wolfslag van de Leidato zei, dat hij ons moest aankondigen en dat we dus een naam moesten heb ben". Dat betekende piekeren in hui ze Lichte in het Plantsoen en in huize Degers aan de Kanaalweg, waar vader Degens dacht „dat het huis instortte" toen enthousiaste dochter Marti van de Leidato kwam. De oplossing kwam van een zijde die voor de beide meisjes nog wel eens heel belangrijk zou kunnen zijn: Henk Franken, leider van de Leidse Sleuteltjes en in die functie al heel lang een goede bekende van Janneke en Marti. Voorbereiden Hij bedacht de naam „The Day- ligths", afgeleid van de achternamen van de meisjes. Ook nam hij de lei ding van de repetities op zich, want onvoorbereid wagen Marti en Jan neke zich niet op het toneel. Daarom wordt er een aantal avonden stevig geoefend op ..Kiisse sie nach Mitter- nacht", Cinderella Baby", en „Mi chael". Naast zes, respectievelijk vijf jaar zang bij de Leidse Sleuteltjes hebben Marti en Janneke ook nog privé-les. Marti ongeveer een jaar, terwijl Janneke van plan is lessen te gaan nemen van de bekende zang pedagoge Bep Ogterop. „Zenuwachtig? Helemaal niet", babbelen de meisjes verder. Ze zijn I vol van deze aanloop tot wat meer bekendheid, want hoewel nog niet j helemaal vast omlijnd, zijn er toch wel plannen om als duo door te gaan. De laatste tijd maakten ze al deel uit van een groep van zeven meisjes van de Leidse Sleuteltjes, die apart zon gen. „Ik werd in m'n vakantie ge stoord". vertelt leider Henk Franken, die dat overigens helemaal niet zo erg vond, getuige het plezier waarmee hy zich aan zijn nieuwe taak (bege leider. manager) wijdt. Luid lachend buigen donkere Jan neke en blonde Marti zich over een j Leidatoadvertentie in de krant: „O, Lachend in de zon: links Janneke Lichte en rechts Marti Degens. (Foto L.D./Holvast) kijk eens we worden al als „The Day lights" aangekondigd". Dan. elkaar aanstoten!„Straks zingen we hard- stikke vals en dan zeggen de mensen, r», was dat 't nou?" Met dat vals zal het (met hun ervaring) wel zo'n vaart niet lopen. Of hun liedjes in de smaak vallen zullen de 18-jarige re ceptioniste en de 15-jarige m.m.s.- leerlinge pas vanavond weten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Karin, d.v, J. van Beelen en P Zon derwijk. Veerle E. M.. d.v M W L Kuijners en C. M. van Reijen.' Roger! z.v. H. Ba velaar en M M. van Bohe- (Van onze parlementaire redactie) Binnen de Anti-Revolutionaire Partij en de Christelijk-Historische Unie is een beweging gaande, die ijvert voor een samenwerking van beide protestants-christelijke par tijen in federatief verband. Het is de „vriendenkring CH-AR" die is voortgekomen uit het middenkader van beide politieke groeperingen, maar tot dusver nog niet naar bui ten is getreden De vriendenkring, die reeds be schikt over contactpersonen in de diverse kieskringen van beide par tijen, wil de federatieve samenwer king van onderaf stimuleren. Daar toe zal binnenkort per brief een be roep op de kiesverenigingen worden gedaan om volgend jaar bij de ge meenteraadsverkiezingen met een ge zamenlijke lyst uit te komen. Voorts zijn er plannen om in het najaar een demonstratief congres te orga- Bij de vorige raadsverkiezingen in 1963 hebben beide partijen in 342 van de 977 gemeenten een gezamen lijke lijst uitgebracht. Als men de katholieke gemeenten in het zuiden des lands, waar beide partijen niet vertegenwoordigd zijn, buiten be schouwing laat, ls dus in bijna de helft van de daarvoor in aanmerking komende gemeenten reeds met een gezamenlijke lijst gewerkt. De vriendenkring, die de komende da gen nog nader voor het voetlicht hoopt te treden, wil die samenwer king verder stimuleren en uitbrei den ongeacht het feit. dat de AR in de regering zit en CHU oppositie voert. Derde eredoctoraat voor prof. Nuboer Prof. cLr. J. F. Nuboer, gewoon hoogleraar in de heelkunde aan de Rijksunivensiteit in Utrecht, is be noemd tot eredoctor van de univer siteit van Straatsburg, j Dit eredoctoraat zal hem op 23 november worden uitgereikt. Het is het derde eredoctoraat dat prof. Nuboer ten deel valt; in november 1958 kreeg hij dat van de universiteit van Parijs en op 4 oktober aanstaan- de zal hem dat van de universiteit I van Leeds worden uitgereikt. Actie: weggegooid geld Onder het motto „Actie:: wegge gooid geld?" ontwikkelt de Leidse Hervormde Jeugdraad momenteel een campagne, waarvan de baten bestemd zijn voor de inrichting van het voor malige wykgebouw „Levendaal" tot hervormd jeugdcentrum. Zoals be kend is dit centrum thans onderge bracht in het veel te kleine ge bouw „In den Moriaan". De inrich ting zal een bedrag van circa f40.000 vergen. „Uw geld", aldus zegt het be stuur van de Jeugdraad in een op grote schaal rondgezonden circulaire, „is beslist niet weggegooid, het zal' goed besteed worden". Geen auto-show De Bond van Automobiel-, gara ge- en aanverwante bedrijven schryft ons: „Onlangs lazen wij in uw veelgelezen blad dat een auto show die ter gelegenheid van de Leidato in Den Burcht te Leiden zou j worden gehouden geen doorgang kon vinden omdat „De BOVAG ver- I biedt dat een autoshow binnen het kader van een andere show wordt gehouden", zoals u schrijft. Wij vestigen er de aandacht op, dat de BOVAG een dergelijk besluit niet kent. Waarschijnlijk doelt u op het RAI-tentoonstellingsbesluit w\ C11 A m- van vnet. jos M. T.. d.v. M. J. C. Simons OVERLEDEN: diiïr P?rE£n,£ lr - w v „W- p Zouten dijk. J. m. Beekman. 82 lr. wv G Knotter. H. j. j. Dlnkelman, 4 mnd," Prof. Nagel: „Ik kan liet begrijpen

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3