Tien miljoen volkswagens DAF-850 uitgesteld RECORD IN GEVAAR Procluktie van „tor" I neemt nog toe AUTOVERKOOP EERSTE HALF JAAR Vele speculaties na zitting kroonraad Landelijk centrum van. geref. jeugdwerk Russische aanval op westerse automarkt LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 Van wegen, wagens, wielen en wat - er - ;o - bij - komt Advertentie 15 miljoen T-Fords I. De tienmiljoenste Volkswagen loopt binnenkort van de band. ^J&en opmerkelijke gebeurtenis in de Europese automobielwereld, •vaar men nog niet met zoveel miljoen stuks goochelt als in de (yer. Staten. Het feit is des te opmerkelijker, omdat het hier een fabriek be seft, die aanvankelijk een zee van weerstand moest overwinnen, __imdat de Volkswagenfabriek in Wolfsburg ontsproten is aan het •rein van een verfoeide dictator. Maar dat niet alleen. De feitelijke personenwagenproduktie kon pas na 'e oorlog beginnen in een voor tweederde verwoeste fabriek. Het heeft dan ook tot 4 maart 1950 geduurd, voordat de 100.000ste allemaal van het bekende tor"-modelde fabriek verliet. Het eerste miljoen kwam pas vol op 5 augustus 1955, een evenement, Oofat gevierd werd met zo'n groots opgezet feest, dat het in de automo- nelindustrie zijn weerga nog niet heeft gehad. Eerzucht j Nadien heeft men nooit meer zo- •eel tarn-tam gemaakt van een mil- oenen-mijlpaal. Het werd trouwens 0,e gewoonste zaak van de wereld, juim twee jaar later, op 28 decem- 1957 verscheen al de tweemil- lenste, op 25 augustus 1959 de drie- liljoenste, en sindsdien werd het »n jaarlijkse gebeurtenis. 9 novem- er 1960: 4.000.000, 4 december 1961: OOUOOO. Daarna vermelden onze notities Heen nog, dat medio 1964 de acht- liljoenste gereed kwam en ruim een later is nu al de tienmiljoenste an de beurt. Tor model Het gros van deze tienmiljoen 'olkswagens wordt gevormd door et tormodel. In dit aantal zijn ech- or ook begrepen de zg. Transporter bestelwagens, busjes enz.) en de W 1500. Maar dat één type het van het roduktiebegin af zo lang heeft kun- volhouden is een bijzonderheid p zichzelf. Ja, die produktie neemt elfs nog steeds toe. Het vorig jaar erden van de VW 1200 maar liefst 50.00 gemaakt. En nog steeds zijn hoofdlijnen van het in 1936 door 'orsche vervaardigde prototype aan- rezig in het huidige produktiemodel. la dertig jaar blykt die lijn dus nog teeds voor een groot aantal auto- efhebbers acceptabel. Dit betekent niet, dat de Volkswa- ;n in al die jaren in details niet is ewijzigd, want in 1955 was er van e oorspronkelijke 2800 onderdelen geen enkele meer in ongewijzigde prm aanwezig. En hiermee is voor een groot deel ït succes van de Volkswagen te ver laren. Honderden ingenieurs hebben vele iren lang alleen maar hun aan- acht aan de vervolmaking van dit ne type kunnen besteden. Voorbeeld Jaren geleden stelde men op een ersconferentie prof. Nordhoff reeds e vraag of hij het Volkswagenmodel liet verouderd vond. Met zijn ietwat hautaine glimlach oorspelae de VW-koning, dat het ïodel nog vele jaren met succes in iroduktie zou blijven en nu na een lalf dozijn jaren blijkt hij het vol- edig bij het rechte eind te hebben ehad. Nordhoff zal daarbij ongetwijfeld x)r ogen hebben gestaan het meest Uustere voorbeeld uit de autoge- chiedenis van handhaving van een aodel tegen veler kritiek in. Wij be- .oelen de T-Ford, die van 1 oktober 908 tot 26 mei 1927 werd gebouwd i een aantal van 15 miljoen stuks. Of Nordhoff de illusie heeft dit log nimmer gebroken record te ver eteren, weten we uiteraard niet. Het tormodel heeft nu misschien ngeveer de helft van dit aantal be- maar met een jaarproduktie ver de driekwartmiljoen schiet iet hard op. Ford heeft er ook 19 >ver gedaan en de eerste tien W-jaren (van 1945—1955) tellen auwelijks mee. Prof. Nordhoff heeft voldoende eerzucht om dit trotse Ford-record te breken. Hij is de man, die sinds 1 januari 1948 uit de puinhopen van de fabriek de onderneming tot grote bloei bracht en thans heeft opge werkt tot de derde automobielfabriek ter wereld (na General Motors en Ford). Sedert 22 augustus 1960 is de VW-fabriek een NV geworden. Voor dien bestond er eigenlijk geen eige naar. Het kapitaal van 600 miljoen DM is thans voor 60 pet. in handen van 1.5 miljoen kleine aandeelhou ders. De resterende 40 is gelijke lijk verdeeld over de bondstaat Ne- dersachsen en de Bondsregering. In de eerste zes maanden van 1965 zijn biykens de RAI-statistiek van afgegeven kentekenbewijzen een record-aantal van 152.064 nieuwe personenauto's en combinatiewagens verkocht. Dat is bjjna 20.000 meer dan in dezelfde periode van 1964 (132.956). Voor 1962 en 1963 bedroegen deze cijfers resp. 82.110 en 97.630. Hieruit volgt dat de verkoop van nieuwe auto's in drie jaar tijds bijna is verdubbeld. Volkswagen blijkt bij het koperspubliek nog steeds favoriet te zijn en handhaafde zich nu al meer dan een half dozijn jaren aan de kop. Opel moest na een groot aantal jaren voor het eerst de tweede plaats afstaan. Het Riisselheimse merk werd verdrongen door de Duitse Fordfabrieken, die in 1962 nog maar op de zesde plaats stond en nu met ruim 2.000 stuks verschil de tweede plaats achter Volkswagen inneemt. EERSTE HALFJAAR Volkswagen Ford-Duitsland Opel Fiat Renault Ford-Engeland DAF Citroen NSU Vauxhall Peugeot Austin BMW Mercedes 14.223 (1) 4.638 (6) 10.128 (2) 7.164 (4) 8.226 (3) 3.895 (9) 6.167 (5) 4.195 (8) 4.450 (7) 485 (22) 1.629 (13) 2.017 (10) 1.668 (11) 20.097 (1) 12.864 (3) 17.626 (2) 12.231 (4) 9.264 (5) 7.851 (6) 7.320 (7) 6.711 (8) 6.640 (9) 2.390 (15) 3.377 (10) 2.889 (12) 2.599 (13) 3.111 (11) 2.423 (14) 21.049 (1) 18.793 (2) 18.604 (3) 15.342 (4) 8.566 (5) 8.462 (6) 8.014 (7) 7.907 (8) 6.905 (9) 4.569 (10) 3.922 (11) 3.193 (12) 3.127 (13) 2.925 (14) 2.585 (15) Amerika Amerika is thans exportland no 1 voor de VW. Meer dan 1 miljoen Volkswagens lopen er reeds aan de overkant van de Atlantische Oceaan. Ook dat was een uiterst moeilijk begin. De voormalige Nederlandse VW-importeur, Ben Pon, die de VW- export in 1947 op gang bracht door de eerste Volkswagen in Nederland in te voeren, heeft ook de eerste VW in de Ver. Staten ingevoerd. Met het ms. Westerdam arriveer de hij op 17 januari 1949 in New York Dm in opdracht van Nordhoff de verkoop in de Ver. Staten op touw te zetten. Hij kon het in Amerikaan se ogen gekke automobieltje echter aan de straatstenen niet kwijt en moest het tenslotte met verlies de hand doen. Prof. Nordhoff ver ging het irï datzelfde jaar al niet beter. Geen dealer was er voor te vinden. Nu, na 16 jaar, overschrijdt de export van VW's naar Amerika reeds de 300.000 per jaar. Van elke drie in de Ver. Staten geïmporteer de personenauto's zijn er twee Volks wagens. Nederland komt na de Ver. Staten als tweede exportland. Op 6 februari 1959 werd in ons land de 100.000ste Volkswagen verkocht. De 200.000- j ste volgde in oktober 1962 en op 6 mei van dit jaar werd de 300.000ste in Nederland aan de man gebracht. Al deze cijfers spreken tenslotte zo'n duidelijke taal, dat we onmogelijk in een spoedige verdwijning van de „Kever" kunnen geloven. Plaat met rubber als extra noodrem Een speciale noodrem voor zware vrachtwagens is in Australië ontwik keld en thans ook in Europa ver krijgbaar. Het gaat om een bijzonder eenvoudig apparaat, dat in feite uit niet meer dan twee stalen platen bestaat, aan de onderzijde voorzien van een zware rubberlaag. De pla ten zijn vlak voor de achterwielen opgehangen. Wanneer nu het nor male remsysteem faalt, kan de chauffeur de platen met één hand beweging laten zakken, zodat ze voor de achterwielen op de grond komen te liggen. Het remmend vermogen van het rubber is zo groot dat een twaalf tons wagen met een snelheid van 50 km/u. binnen twaalf meter tot stil stand wordt gebracht. Deze noodrem rem is, dankzij een zeer solide con structie, enige malen bruikbaar. NSU concentreert op wankelmotor De Westduitse NSU-fabriek heeft meegedeeld, dat zij geen nieuwe zui germotoren voor haar auto's meer zal ontwikkelen, maar zich zal con centreren op de zogenaamde Wankel motor, die slechts één bougie heeft. De woordvoerder van de fabriek deelde mee, dat de huidige zuiger motoren verder verbeterd zullen wor den, maar dat niet meer aan nieuwe zal worden begonnen. In de afgelo pen twaalf maanden heeft de fabriek een sportwagen met een Wankelmo tor op de markt gebracht. Van dit 2-persoons-model zijn 2500 exempla- ten verkocht, waarvan 400 aan Ame rikaanse vlanten. Felix Wankel, de uitvinder van de motor, is in dienst van NSU. De fabriek heeft licenties van de motor verkocht naar de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Japan. CRISIS IN GRIEKENLAND Volkswagen-koning, prof. Nordhoff. (Van onze Atheens correspondent) De Griekse kroonraad komt van daag opnieuw bijeen, nadat de ver gadering van gisteren na 3'/> uur was verdaagd. Het enige hoopvolle teken uit de eerste zitting ivas de vage toespeling van de rechtse (ERE) leider Kanellopoelos, dat ei- in die laatste fase van die zitting een zekere mate van dialoog tot stand was gekomen. Zelf had hij zijn aanspraken op de formatie-op dracht voorlopig laten varen. Een groot deel van de rechtse pers had intussen veel meer plaats en foto's ingeruimd voor de voormaligein zelf gekozen ballingschap vertoe vende ERE-leider Karamanlis, die in Italië echter niet kon worden be reikt. De meeste speculaties van de kran ten gingen uit naar de houding van de progressieve leider, Markezinis, over wie de rechtse pers hoopvol sug gereerde, dat hij sympathie zou heb ben voor een nieuwe poging van de voormalige vice-premier Stefanopoe- los (lid van Papandreoes partij), die nu meer kans zou maken op een rechtse meerderheid. Maar de links centrale „Athinaiki" verkondigde in een extra-editie, dat Markezinis een nationale regering onder Papandreoe had aanbevolen. Dit dingen om zijn gunst is vermoedelijk datgene wat de J an Doorne ivil vreemd kapitaal in familie-N.V. (Van onze Utrechtse correspondent) DAF heeft de presentatie van een nieuwe personenauto een jaar moeten uitstellen. De bedoeling was, dat het nieuwe model, met een 850 cc motor, op 11 september dit jaar op de markt zou komen. De auto, die nu wordt gebracht, is slechts een uiterlijk gewijzigde Daffodil. Wanneer precies de DAF 850 uit de fabriek komt, kon men ons van morgen bij DAF niet meedelen. Evenmin wilde men zeggen of het inderdaad een 850 cc of wat inge wijden vermoeden zelfs een 1000 cc motor wordt. Het laatste lijkt hun echter niet waarschijnlijk, om dat na de kapitalenverslindende voorbereidingen voor het type 850 de aanmaak van een dergelijke auto de likwidatiepositie van de besloten Van Doorne's automobielfabrieken ernstig zou kunnen aantasten. Zeer beseheiden De aanleiding tot de produktie van verschillende typen personen auto's moet worden gezocht in de si tuatie rond de Europese personen wagen. DAF neemt op de wereld markt een zéér bescheiden plaats in. Produktie is relatief erg laag. maar de cijfers tonen aan, dat de verkoop van Daffodils een niet onbelangrijke stijging ondergaat. Ook nadat gro tere DAF-modellen in de verkoop zijn gebracht, zal men met de pro duktie van Daffodils doorgaan, wat misschien een prijsverlaging voor dit type inhoudt. De tijd van buigen of barsten nadert echter voor de Van Doorne's, die met hun beperkte pro duktie nooit kunnen opboksen tegen buitenlandse concerns, waar per dag een paar duizend auto's van de band lopen. Financiële partner ook de produktieverhoging, DAF hard toe is, noodzaakt het be drijf vreemd kapitaal aan te trekken. Hierover sprak dr. Hub van Doorne al, toen hij dit voorjaar afscheid nam als directeur van het concern. Hij vertelde toen te zoeken naar ge schikte financiële partners, die niet uit de automobielsector zouden be hoeven te komen. Van het op tyd inbrengen van dit nieuwe kapitaal kan een verandering van het ge plande produktieschema afhangen, waardoor toch een DAF 1000 kan worden geproduceerd. Behalve aan een 850 of 1000 wordt er b(j DAF gewerkt aan een 1500 cc - auto. De tekeningen voor dit type worden onder leiding van de gepen sioneerde dr. Hub van Doorne ge maakt in het nogal riant „knutsel- schuurtje" zoals hij dat. zelf noemt achter zijn huis. Het zal echter nog wel enige tijd duren voordat dit type op de markt komt. oude, slimme leider van het Centrum begeert. De Papandreoe-gezinde pers was overigens over de kroonraad niet bijster hoopvol gestemd. Zij ziet haar als een poging Papandreoe in een kunstmatige minderheid te wringen door behalve premiers „uit de ijs kast" zoals Pipinels, Novas en Tsi- rimokos (van wie het woord „ijskast" afkomstig is) nu ook premiers uit wat wordt genoemd „de kamfer" -te halen, zoals de 80-jarige Tsaldaris en de 89-jarige Gonatas. Woedend Behalve van laatstgenoemde zal Papandreoe nauwelijks op steun kun nen rekenen in dit gezelschap dat voorts uit leiders van de partijen be staat. De linkse pers is woedend, dat de ook al zeer grijze EDA-leider Pa- salidis niet is uitgenodigd. Het pas seren van de oude heer wekt des te meer verbazing, omdat de koning kort tevorein de partijleider wel in audiëntie had ontvangen, voor welke noviteit hij door Tsirimokos, de door Constantijn benoemde premier, ten zeerste werd geprezen. Het passeren van Pasalidis kan worden opgevat als een poging een weg te slaan in het door het paleis voorvoelde „volksfront" tussen Pa pandreoe en de EDA. Verkiezingen zullen er voorlopig wel niet komen, want de koning heeft in zijn verklaring tijdens de kroon raad zich daar sterk tegen gekant. De vier-Jarige termijn van het hui dige parlement loopt in 1968 af. Met de berichtgeving over de eerste zitting van de kroonraad was het nogal merkwaardig gesteld. De Athe- ners kregen bij de nachtelijke uit zending van de nieuwsberichten een uitvoerig relaas van oud-premier No vas' mening, terwijl de standpunten van Papandreoe in een regel werden weergegeven. De (gevallen) regering- Tsirimokos beseft blijkbaar niet hoe zeer zij het volk, dat tenslotte Pa pandreoe 53% van de stemmen gaf, kwetst met dit soort berichtgeving naar één kant. Slechts een minder heid, die de Engelse taal beheerst, is in staat de uitzendingen te volgen van de BBC, die de toestand objec tief weergeeft. Kerkelijk Leven Ilerv. Kerk. Woudenberg (2e pred. pl.) D. v. Berg te Veenendaal. Aangenomen na b de Graaf, kand. Anna- Jacobapol - Haastrecht. Krulnin- gen. Meerkerk. Metslawier Onnen. Ot- toland-Noordeloos, Pieterburen. Stel lendam-Melissant. Strijen. Tholen- Poortvliet, Visvliet, Vrtjhoeve-Capelle. Vijfhulzen en voor Zulllchem-Gameren. Beroepbaar: H J. Hasper. La Chapelle sur Aveyron (Lolret) (Fr.) is na vol brachte stage door de classis Dordrecht beroepbaar verklaard. laatstelijk miss pred.. woonachtig Onnen; te Albany (W.-A\u D. Wielenga te Veenendaal H. C. v. d. Ent te Mlddeüharnls. Oer. Bedankt vcx Rotterdam-C. Metropoliet Philaret j bezoekt ons land T Metropoliet Philaret, primaat van de Russisch Orthodoxe Kerk in het buitenland, brengt donderdag 7 okto ber een bezoek aan ons land. De me tropoliet maakt op het ogenblik een visitatiereis langs de Russische Or thodoxe bisdommen in de wereld. Op 7 oktober visiteert hy de Rus sisch Orthodoxe Kerk ln Nederland. Hy brengt dan een bezoek aan de kerk ln Den Haag. Het hoofd daarvan is de Nederlandse archimandriet Ja cobus. In de middag zal hy voor de pers een uiteenzetting geven over de toestand, waarin de orthodoxe kerk in de Sowjet-Unie verkeert. De Russische Ortholoxe Kerk ln het buitenland heeft een zelfstandige synode, ofschoon zy patriarch AlexeJ in Moskou als hoofd erkent. Metropoliet Philaret, die tot 1960 in Charbin in China woonde, werd dat jaar vrijgelaten door de Chinese autoriteiten. Hy vertrok naar Europa, waar hy kort daarna tot metropoliet werd gekozen. VEILIGE AUTO Twaalf jaar lang hebben een Ca nadese verzekeringsmaatschappy en de automobielclub van Canada hun gedachten laten gaan over een zo veilig mogelyke auto. Dezer dagen is die in Montreal getoond. Tot de I voorzieningen, die door de twee in stellingen beslist noodzakelyk wor- den geacht om de onveiligheid in het i verkeer te verkleinen, zyn draaistoe len, een rechthoekig stuur, een claxon die begint te werken als de bestuurder in slaap valt iwaarby j cutomatisch de motor wordt uitge schakeld), een knop op het instru mentenpaneel waarmee men een chemisch blusmiddel op een bran- dende motor kan spuiten, alsmede verklikkfriampjes, die defecten sig naleren aan remmen, assen, bou- gied en drijfstangen. De Sowjet-Unie heeft vorige week een groot aantal auto's naar het Westen gezonden om te proberen die te verkopen in concurrentie met Westeuropese en Amerikaanse wa gens. Een koionne van 26 auto's en auto bussen ging op weg naar Oostenrijk. In de koionne treft men de kleine Moskwitsj aan, die in de Sowjet- Unie 4400 dollar kosten, maar in het buitenland zullen ze voor minder dan de helft van die prys worden aange boden. zy zullen moeten concurre ren tegen de Dauphines, de Volks wagens en de kleinere Fiats. Ook gaan naar het buitenland de Wolga's, die wat grootte betreft on geveer overeenkomen met de Ford en de Chevrolet. De Russische prys voor deze wagens is 6600 dollar, maar in het buitenland zullen zij iets meer dan de helft van dit bedrag moeten opbrengen. De bekendmaking van Tass over de nieuwe verkoopcampagne luidde, dat de koionne verder zal bestaan uit alle soorten personenwagens, auto's voor speciale doeleinden en autobussen. De Sowjet-Unie maakt ook een grote en zware personenwagen, de Tsjaika (zeemeeuw), die in Moskou vaak wordt gebruikt door buitenlandse ambassades, die veel Russische hulp ontvangen. Na Oostenryk gaat de koionne door West-Duitsland naar Nederland, België. Zweden, Noorwegen, Dene marken en Finland. In „De Witte Hei" in Huis ter Heide is gistermiddag het Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk van start gegaan, dat voortaan alle werkzaam heden van de Bond van Geref. jeugdorganisaties (samen 75.000 le den) zal uitvoeren. Het C.G.J. is een uitvloeisel van het besluit, dat beide bonden eerder dit jaar namen met betrekking tot de taakverdeling en reorganisatie van het gereformeerd jeugdwerk. Het centrum heeft vijf afdelingen met elk een eigen des kundige staffunctionaris: kadervor ming/vormingswerk, werkmateriaal, publiciteit, open jeugdwerk en kamp werk. De voorzitter van het G.J.O., dr. J.L.P. Brants, gaf tydens een fees- teiyke byeenkomst op „De Witte Hei" nog eens in het kort de motie ven weer. die hebben geleid tot de nieuwe opzet van het gereformeerd jeugdwerk. Een van die motieven is. dat men „by de tyd" wil zyn. het geen impliceert, dat het werk in eigentijdse vormen moet worden ge goten. aangepast bij de ontwikkeling van de maatschappy en de menta liteitsverandering bij de jeugd. Een andere belangryke factor noemde dr. Brants de veranderingen, die zich binnen het gereformeerde leven voltrekken. „De jongeren erva ren de oude gereformeerde leef- en denkwereld als traditinalistisch. ter- wyi de kerk een heel wat minder duidelyk geluid laat horen dan vroe ger, zodat het gereformeerde leven in het by zonder voor de jongeren geen duidelyk beeld meer biedt met a-ls gevolg een zekere verwarring". Het centrum gaat byzondere aan dacht schenken aan de 15-17 jarigen, een groep, die zich steeds meer af keert van het bestaande jeugdwerk. zy zullen incidenteel en op meer vrijbiyvende wyze kunnen deelne men aan het „open jeugdwerk", waarvoor geen vast lidmaatschap nodig is. Ook aan de zogenaamde „jong-volwassenen" zal alle mogely ke hulp worden geboden. De gereformeerde jeugdorganisa ties zyn hun taak breder gaan zien dan tot nu toe het geval was, aldus dr. Brants. Ze willen ruimten schep pen waarin jongeren van 8 tot 27 jaar op basis van vrijwilligheid en in hun eigen sfeer kunnen experi menteren met hun verantwoordeiyk- heden en waar ze mogelykheden hebben tot ontspanning. Het I&ndelyk centrum kan worden beschouwd als het dienstverlenend orgaan voor het gehele gereformeer de jeugdwerk. Het bestuur zal stre- naar de oprichting van regio nale eentra, die zich kunnen aan- en bij de specifieke behoeften de clubs en verenigingen in hun gebied.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 13