hard werken Na 20 kwam laar Ho's grote triomf FLORA MOPJES Van kajuitjongen tot staatshoofd (II) Trio van 7792.- Vele afzeggingen en het veld onder water Twee ton dynamiet voor de gletsjer Neville maakt liet de spelers niet moeilijk Nederland superieur in duel met Spanje LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 Als voorhoede van nationalisten en communisten, vertegen- woordigerde de Vietmin geen nieuwe communistische tactiek. Ho's oorspronkelijkheid werd geopenbaard door een andere wijze van handelen. Inplaats van zijn niet-communistische partners te overtuigen van de wettigheid van het Vietmin-optreden, ontbond Ho de Indochinese communistische partij, een gebaar dat in de geschiedenis van het internationale communisme zonder prece dent is. Niemand anders was ooit zo ver gegaan in de tactiek van een „verenigd volksfront". Noch Togliatti, noch Thorez noch Gomoelka durfde zijn eigen partij te ontbinden om de socialisten, de „progressieve" en andere linksgeoriënteerden te bereiken, met wie hij hoopte samen te werken. Scherpe kritiek Ho's houding werd scherp gekri tiseerd door de Chinese communis tische party en is nog steeds een van de redenen voor de soms wat stijve verhouding tussen Peking en Ha- Van 1941 tot 1945 bouwde de Viet min een leger op in zuid-China. De leden daarvan drongen het Indochi nese grondgebied binnen en Ho bood De Gaulle's verzetseenheden steun aan in de vorm van militaire sa menwerking tegen de Japanse be- Op 2 september 1946, een jaar na de formele Japanse overgave riep Ho de onafhankelijke republiek Vietnam uit, waarin de Vietmin een minderheid vormde, maar wel de meeste sleutelposities bezette. Bezet Toch lag de moeilijkste opgave nog te wachten. Noord-Vietnam werd be zet door de Chinese nationalisten als gevolg van geallieerde overeenkoms ten en het Franse expeditleleger maakte zich gereed het land op nieuw onder zijn hoede te nemen. Ho speelde het virtuoos. Hij drong cr bij de Fransen op aan te ijveren voor het vertrek van de gehate Chi nezen en trachtte een akkoord met Frankrijk te bereiken, dat in die tyd vijf communistische ministers in zijn regermg had. Ho's tactiek had succes. De Chi nezen trokken zich terug en de Fransen gingen ermee akkoord Viet nam te erkennen als een „vrije staat" binnen de Franse unie. Vreemd karakter Het was op de vooravond van deze overwinning, die het hoogtepunt vormde van twintig jaar zware in spanning, dat ik Ho voor het eerst zag. Het was op 26 februari 1946, in de residentie van de Vroegere Franse gouverneurs. Als hoofd van de re volutionaire regering van Hanoi, ontving Ho mij, Frans militair en persattaché by generaal Leclerc, die toen commandant was van de Franse strijdkrachten. Het was een vreemde situatie en Ho was een man met een vreemd karakter. Na afloop van ons gesprek was ik half geamuseerd, half ge roerd en over het geheel genomen gerust gesteld. Hier hebben we een man, dacht ik, die zeker een hekel heeft aan bloedvergieten en in zyn hart zulk een genegenheid behoudt voor de Franse cultuur, dat het mo gelijk moest zyn een basis voor een dialoog met hem te vinden. Inderdaad werd een week later op 6 maart een akkoord ondertekend dat echter in december werd ver broken door een aanval van de Viet- minh op de Franse troepen. De acht jaar durende oorlog in Indo-China was begonnen. Eenmaal, in 1948 hebben de Fran sen geprobeerd de strUd te beëindi gen door Paul Mus, een deskundige cp het gebied van de Vietnamese cultuur, als onderhandelaar naar naar Hanoi te zenden. Mus stelde voor, dat de Vietminh de wapens zou neerleggen, en als beloning zou Frankrijk dan overwegen Vietnam weer een plaats aan te bieden in de Franse Unie „Onze wapens neerleggen, meneer Mus?", vroeg Ho, „en zou u de man die zo laf was iets dergelijks te doen, waardig achten tot uw unie toe te ti eden?" Harde hand Ik zag Hó terug geruime tyd na dat in 1954 het Geneefse verdrag de «trijd had doen beëindigen door Viet nam te splitsen in een noordelijk en een zuideiyk deel. Die laatste keer was in Hanoi in 1962, toen hij pre sident was van de democratisrhe (en grimmige) republiek Vietnam. Hij had toen niet langer de bleek heid van een longpatiënt. De oude dag en een rustig leven hadden hem eon rose gelaatskleur gegeven. Zoals vele oude mensen, leek hy een beetje op een pop. Ho was heel klein en tenger. Het leek me dat alleen zyn wilskracht hem nog op de been hield. Hy was gekleed zoals ik hem al tyd had ge zien, in een zandkleurig, militair aandoend jack (een wyze van kleden die hy van Stalin had afgekeken) en hij droeg eigenaardige slippers, als een landloper. Wy hadden een merkwaardig ge sprek over romantische dichters en parijse bistro's, maar spraken wei nig over politiek. Het enige, dat Ho over Vietnam zei, was dat het noor den zich niet zou mengen in de za ken van het zuiden, bovendien had hij geen haast met een hereniging. „We hebben in het noorden alleen al problemen genoeg", zei hy. Jean Lacoutue, de Franse cor respondent in Vietnam van het toonaangevende Franse blad ,.Le Monde", is de schryver van een drietal artikelen, waarvan hier het tweede, over het leven van de Noordvietnamese president HoTsji-minh. Lacouture, die zelf als Frans militair in Vietnam heeft gediend, wordt beschouwd als een deskundige op het ge bied van de Vietnamese verhou dingen. Collectiever In het verleden domineerde hy over zyn collega's, zij waren allen zyn trouwe leerlingen. „Zy kunnen zich niet tegen my verzetten omdat ik ze heb „gemaakt", zei deze Mar xistische leraar graag. Thans is het systeem collectiever geworden, ten koste van Ho's supre matie. Ho is te zeer verbonden met de Russen om te worden geaccep teerd als de enige scheidsrechter in een party, waarin sinds 1960 de pro- Chinese vleugel veel invloed heeft verworven. Op het ogenblik ïykt hy, als leider van de op Moskou georiën teerde politici in Hanoi, in een zwak kere positie te zyn geraakt. Mannen als Troeong Tsjin, de be kendste theoreticus in de leidende Lao-dong-aprty, en Le Doean, de eerste partysecretaris, hebben een macht die op hetzelfde niveau ligt als die van president Ho en zy gaan misschien efficiënter te werk. .Heilig Onder zyn aanhangers buit Ho handig de legende een revolutionaire heilige te zyn, uit. Hy lijkt een as ceet met een vriendeiyke glimlacht President Ho Tsji-minh (links) aan de maaltijd met zijn ambt genoot van de Chinese Volks republiek. Lioe Sjao-sji. Deze foto dateert uit het jaar 1959 die biy is met zyn titel van „cuu", de eerbiedwaardige. Het is niet bekend of hy een ge zin heeft en er is geen spoor van een vrouw in zyn buitengewoon veelbe wogen loopbaan. Ho's portret hangt in alle fabrieken en staatswinkels. Op by eenkomsten spreekt hy kort .z. kort voor een communistische leider). Naderhand verzuimt hy nooit de menigte te verzamelen om sinaasappelen en snoepjes te verde len onder de kinderen en sigaretten onder de kameraden. Koersen Duindigt (Van onze paardesportmedewerker) Duindigt had gisteren een pro gramma van acht draverijen en twee rennen, waarbij de Grote CBA-prys op de voorgrond stond. De afstand bedroeg 2500 m en negen stayers kwamen voor de linten. Direct na de start zetten Allstar Boy en Brian Hanover er flink de pas in. Eerst in de laatste ronde deed Bruno zich gelden. Met veel tact stuurde Wagenaar junior hem naar voren en zou zeker hebben ge- als de afstand iets langer Nu moest hy met het tweede geld achter Brian Hanover tevreden zyn. Overigens een mooie prestatie, gezien de handicap van 60 meter. Alchimist en Crony van de Lente bezetten de derde en vierde plaats. In de poedelprys nam Corita R uit een veld van veertien paarden reso luut de kop. Tegen de verwachting in werd slechts langzaam door het peloton gevolgd. Blijkbaar dacht men, dat Corita het wel zou opge ven. Maar dat deed de 4-jarige mer rie nu juist niet. Bertus van Zelda en Double van de Lente zetten de achtervolging in, maar verder dan de tweede resp. derde plaats kwa men beide niet. Al bij al een verras sende uitslag, welke in trio-verband f7792 voor één gulden opleverde! Er was slechts één gelukkige. Trouwens in de 8etterpriis was het financieel ook met mis. De aankomst in volg orde: Taky Erebus. Zanto en MySter du Bocage noteerde f3337. Arturo al spoedig wegens DWD Uitslagen Spanielpnjs: 1. Elisabeth Hollandla 214 8 J 29.9); 2. Eva- te. tot.: w. 1.70, pl. 1.10, Vergay ilene; 3. Enig 1.40. gek. 2.90, cov. z.w. Poedelprijs: 1. Corita (H. J. Pools) 09.6 (1.28.6); 2. Bertus van Zelda; Double v. d. Lente. Tot.: w. 23.10. pl. 4.50. 3 30. 2.50, gek. 17.20, oov. 6.50. trio 7792.. Boxerprijs: 1. Slsca Scotch (P. M. Smit» 3.10.5 ('128.2); 2. Dellla; 3. Cy- faune. Tot.: w. 5.80, pl. 2 30. 4.60. 11.40. gek. 61.20. cov. 14.80. Setterprys: 1. Taky Erebus (S. J. van Leeuwen 2.55.8 1.23.7)2. Zanto; 3. Myster du Booage. Tot.: w. 9.90, pl. 3.90, 4, 3.60, gek. 35.20. cov. 11.60. trio 3337.00. Grote C.B.A.-prijs: 1. Brian Hanover (W. C. Stroopen 3.32.6 (1.25.-); 2. Bru no; 3. Alchimist. Toti: w. 3.60. pl. 1.60. 1.70. 2.20. gek. 7 20. cov. 5.70. Bouvierprys: 1. Zelda's Happiness (J. Wagenaar jr.) 2.58.7 (1.25.1); 2. Berna- dlne; 3. Boy Scotch. Tot.: w. 3.60. pl. 1.60, 1.50. 1.30. gek. 7.50, cov. 5.50. Herderprys, 1ste afdeling: 1. Canard S (J. Wagenaar Jr.) Brlggetta Norton; 3. 2e afdeling: 1. Benny Hollandla (R. pl. 1.90. 2,10. 2.30, gok. 11.90, Cambronne; 3. 1.70. pl. 1.40, 1.40. DUIVENSPORT De Reisduif Wedvlucht vanaf Duffel. In concours 159 duiven. Aan komst eerste duif 8.59.38 uur. De uit slag luidt: 1, 2, 3. 5, 7 P. Mooten; 4. W. Doesburg; 6. T. v. Duuren; 8. K. Fasschier; 9. G. Zwart; 10. S. Koster. van vandaag 2 Grijze haren voor CHIO-organisatoren „GrUze haren Het commentaar liet aan duidelijkheid niets te wen sen over. Nimmer tevoren kwam het jaariykse internationale con cours hippique in Rotterdam zo moeilijk van de grond als ditmaal. De eerste teleurstelling bezorgden de Italianen, die met Piero d'Inzeo als „kopman" naar Rotterdam zouden komen, de organisatoren. Wegens ziekte van de paarden moesten zy hun inschryving In trekken. Er kwamen nog meer afzeggingen: van de Polen, die in Oostende de opdracht kregen naar huis terug te keren, daar de reiskas leeg was, en van het bekende Britse hippi sche echtpaar Dave BarkerValery Clark, dat al eveneens met ziekte onder de paarden kampte. Dinsdagavond bereikte tenslotte het secretariaat de onheilstijding, dat de paarden van Winkler, Schridde en Jarasinski betrokken waren by een ongeluk, waarby Wlnklers Kilmoon de dood vond. En dan was er het water De overvloedige regenval van de laatste dagen en of dit nog niet genoeg was kwam er woensdag morgen nog een zondvloed over heen zette het veld ten dele onder water. Het terrein, dat in het verleden onverzadigbaar leek door de prima afwatering, werd nu geiyk een moeras. Het waterpeil steeg tot boven de graszoden en hoe er ook gepompt en geveegd werd, op sommige plaatsen hieven grote plassen staan. Dit alles als gevolg van het dempen van de sloot, waarop de drainering uitkwam. De weergoden kenden zelfs geen mededogen met de triomfator van het internationale openingsspring concours. Toen de prijswinnaars, met aan het hoofd de Franse majoor Guy Lefrant, de ring in stapten, gingen de sluizen voor de zoveelste keer open. Brit in Aden doodgeschoten Sir avond doodgeschoten toen hij e« nisclub lp Aden verliet. Sir Soedan werkzaam De lijke misdaad, begaan Jegens ..een tn Zuid-Arablë's meeet gerespecteerde oodweer ln Italië Het Op de „autostrada del sole", den van Rome. spoelde een Argento tussen Chlusl Nieuwe scheuren gezien Het opruimingswerk bU het door kloven die zyn ontstaan door het be- een lawineramp getroffen arbeiders kamp by Zermatt is gisteren volledig stopgezet. De waarnemers hadden nieuwe scheuren gezien en waar schuwden dat de gletsjer werkte. Het zicht bedroeg door slecht weer het regende nog slechts een tiental meters en de leiders van de opruimingswerkzaamheden achtten het niet verantwoord hun mensen aan het gevaar van een nieuwe la wine bloot te stellen. Kort tevoren had men nog een slachtoffer uitgegraven. Deskundigen zyn van mening dat geen overleven den zullen worden gevonden. Onder de slachtoffers bevinden zich twee kantinehelpsters. Vandaag zouden 27 vrywillige gid sen zich op de gletsjer begeven om dynamiet-ladingen te plaatsen by de Rouwkoop voetbalt tegen Kongolezen Na de wedstryden tegen Neuren berg en Höchst (Duitsland) en Hasle Boldclub (Denemarken) treedt Rouwkoop morgenavond opnieuw tegen een buitenlandse formatie aan. De voetballers uit Voorschoten zul len als eersten in Nederland een weds try d spelen tegen een Kongo lees team; FCNA. Dit elftal heeft reeds een serie wedstrijden in België gespeeld. De wedstryd, die op het terrein aan de Juliana van Stolberg laan in Voorschoten wordt gespeeld begint om 7 uur. V 2 1 «li GUY LEFRANT eerste winnaar met Blacky, 4—102,1; 4. Hams Brug man (Ned.) met Sky High, 8—103,6. Nationale dressuurproef (prijs van de jeugd)1. Rob Goedbloed met Nonius Chlum II 325 punten; 2. Ria de Geus Neptune 294 pnt; 3. Yvonne Mattel Don Falco 292 pnt. Internationale dressuurproef (Prijs van de Rijbaam)1. Remate Springer (Did) Lenard 659 punten; 2. mevr. I Siem—Rodderwald (Ned.) 628 pr.t; 3. mej. A. Tegldal (Denemarken) cTM si Bon 610 pnt. Nationaalspringconcours (prys der juniores): na barrage 1. Pia Arts Melodie 0 fouten 44,3 sec.: 2. Paul Wilten Fiola 444.0; 3. Nico van Dyk Sandra 447,0. Uitslagen Prys van de Jockeyclub: 1. Majoor Kuy Lefrant (Frankrijk) met mr. De Littry (0 strfpnt, 104,9 sec.) en Le Solitaire (007.9), totaal 0 straf - punten, 202.8 sec.; 2. Nelson Pessoa (Braa.) met Cangaceiro (086,8) en Forever (4—99,5) totaal 4186,3; 3. mej. Kathy Kusner (V.8.) met Un touchable (0103,8) en That's Right (4—92.61. totaal 4—196,4; 4. J. J. Gruppelaar (Ned.) met Neiemen (4101,0) en Incompris (0—105,8), totaal 4—206.8. Met één paard: 1. mej. Westwood (O.-B.) met The Maverick Seven 0—84.9 sec; 2. Ch. Dupuy (Fr.) met Loustic, 490,0; 3. Josje Ernst (Ned Sportsplinters Het Nederlamda militair voetbal elftal heeft gisteren voor ongeveer 2000 toeschouwers met 2-1 gewonnen van DWS. By de rust stonden de Amsterdammers door een treffer van Mos Temming met 1-0 voor. Na de pauze bezorgden Rene Pas (ADO) en Thys Libregts (Feyenoord) uit een strafschop de militairen de zege. In Soestduinen heeft het offi cieuze Nederlandse waterpoloteam met 5-3 gewonnen van het Japans studentenzevental. De doelpunten kwamen op naam van Fred van Dorp, Lou Geutjes, Gerard van der Kolk, Hans Wouda en Hans Hoog veld. De uitslagen van de gisteren voor de eerste divisie van de Engelse league gespeelde wedstryden luiden: Blackburne RoversFulham 3-2; ChelseaStoke City 1-2; Leeds Uni tedAston Villa 2-0; Leicester City —Tottenham Hotspur 2-2; Manches ter UnitedNottingham Forest 0-0; Sheffield United—Liverpool 0-0; SunderlandWest Ham United 2-1; West Bromwich Albion—Newcastle United 1-2. De Westduitse selectie voetbal ploeg heeft een in Keulen gespeeld oefenduel tegen Rusland B met 3-0 (2-0) gewonnen. De beide doelpunten voor rust werden gescoord door Mün- chens midvoor Rudl Brunnenmelster. Na de hervatting scoorde linksbinnen Kramer. Een treffer van Ivarvsuk twintig minuten voor het einde betekende een 1-0 overwinning van de Roe meense bekerhouder Stlnta CluJ op en in Wiener Neust adt, d e Oosten rijk?" vertegenwoordiger ln het Euro pees bekertoernooi voor bekerwin- De Nederlands tenniskampioen Tom Okker zal waarschynlijk een uitnodiging ontvangen om deel te ne men aan de tydons de winter in Australië te houden toemooienreeks. In het (biljart) Penthlatontoer- nooi van de „boerrinnekens" m Ant werpen heeft onze landgenoot Tiny Wijnen met 6-4 van de Duitser Sieg fried Spielmann verloren. Wynen won het 71/2 en het driebanden, maar verloor in het bandstoten, li- bre en het 47/2. wegen van de gletsjer. In totaal wordt twee ton dynamiet geplaatst. Verwacht wordt dat de vrywilligers de gehele dag nodig zullen hebben om hun taak uit te voei hun normale uitrusting stoffen zullen de vensmiddelen val zy na de explosie worden ge ïsoleerd. Zodra alles in gereedheid zal zyn gebracht zullen zij zich naar de top van de gletsjer begeven om van daar per radio te melden dat het gevaar lijke gedeelte kan worden opgeblazen. Verwacht wordt dat de explosie wel licht een grotere massa zal doen neerstorten, dan die welke maandag avond de ramp veroorzaakte. Wegens het gevaar zal de weg van Saas Amallgen naar het werkkamp worden gesloten Aan beide zyden van de gevaarlijke zone zullen mili tairen iedereen tegenhouden. Aange nomen wordt dat de explosie donder dagavond of vrijdagochtend zal plaatshebben. De Italiaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken. Storchi. heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. Bij het ongeluk waren veel Italiaanse arbeiders betrokken. In Italië neemt Dubbel huwelijk van Janet Cowling De kans op verwarring zal zaterdag as. groot zijn in de St. James' kerk in Londen, omdat daar dan twee mannen met Janet Cowling in het huwleyk zullen treden. De ene brui degom is Peter Fountain, een ac countant uit Surrey, de tweede is de Londenaar Michael Goodall. zy heb ben geen enkel bezwaar tegen de plechtigheid. Want zij trouwen ieder met een andere Janet Cowling. Peter Fountains Janet Cowling is 25 Jaar Behalve ou<*> die van Michael Goodall telt 22 spring- lentes. Ook de beide meisjes hebben extra le- I elkaar n°z nooit ontmoet. Door puur toeval hebben zij dezelfde datum kerk voor hun huweiyk gekozen. Microfoons in Britse ambassade in Warschau De Britse regering heeft meege deeld. dat in de Britse ambassade in Warschau afluister apparaten ont dekt zyn. Londen zal protesteren. Dit nieuws is bekend geworden precies twee Weken voordat de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken. Michael Stewart, een officieel bezoek zal brengen aan de Poolse hoofdstad. De Juiste datum van het bezoek is nog niet bekend gemaakt, maar van re geringszijde werd gezegd dat dit half september zal plaatsvinden. de kritiek op de veiligheidsmaatrege len bfj het ongelukskamp toe. Vier parlementsleden verzochten de rege ring een onderzoek ln te stellen. „VOOR DE CONDITIE ZORGEN IMMERS DE CLUSTRAINERS^ Europees lionkbolkampioenschup Het Nederlands honkbalnegental heeft woensdagmiddag bij zijn tweede optreden in de stryd om het Europese kampioenschap opnieuw zijn superio riteit bewezen. In een wedstrijd waar in coach Glen Gostick al zijn spelers met uitzondering van de jonge Hage naar Gerard Salemlnk inzette, zege vierde Nederland op gemakkelyke wyze met 150 over Spanje. De gedetailleerde scoreNederland 2 0 1 0 3 3 6; Spanje 0 0 0 0 0 0 0. Nederland maakte 2. Spanje 3 veld- foutcn. Voor onze landgenoten kwa men Crouwel, R. Maat, Blom en Faalman tot een slaggemiddelde van 1.000. Werpersresultatcn: Nederland: Paalman (5 innings) 4-1-1, Dom (1 inning) 3-1-0, Beidschat (1 innings) 2-1-0. Spanje: Detrell (5% innings) 3-6-10, Huertas (2/3 innings) 0-2-4, Aguijo (1 inning) 0-0-1. Paalman sloeg een homerun. De stand; Nederland Italië Duitsland Spanje Zweden 34— 0 39— 1 8 —14 5 —23 1 —49 Denis Neville, de tydelijke bonds coach van de KNVB, heeft het de kandidaten voor een plaats in de oranjeploeg op de eerste oentrale training niet al te moeiiyk gemaakt. „Ik moet van die spelers een team maken", stelde de grUze Brit nadruk kelijk vast. „Voor de conditie zorgen immers de clubtrainers. Het heeft voor my geen zin de spelers af te beulen en, vergeet niet, AJax en Feyenoord hebben vanmorgen al getraind en de DWS-ers spelen vanavond tegen het militaire elftal. Vandaar dat het half uurtje trainen met de bal meer dan voldoende waa". Toch hebben niet alle spelers van de 18 geselecteerden ontbrak slechts nieuweling Chrisje Coenen. die met Fortuna '54 in Spanje ver toeft het gemakkeiyk gehad. Eddy Pleters Graafland, gebruind door de vakantie, en Pim Doesburg hebben I geweten dat het woensdagmiddag on De nieuweling in de selectie van het Nederlands elftal de Hagenaar Aarts laat Sjaak Swart op zijn hoofd staan. het sportcentrum, waar de la&tate hand aan de afwerking wordt gelegd, opdat Prins Bernhard het op 16 sep tember kan openen, ongewoon zonnig was. Neville, die vol mededogen was ten aanzien van zyn spelers, eiste van de keepers het uiterste. Na een goed half uur van byzonder hard werken was het echter ook voor Pie- ters Graafland en de Sparta-doel man genoeg. „Daarom is die training toch zo belangryk", voerde de Holland Sport- coach later aan. „Doesburg is nog niet in vorm. Hij mist zelfvertrouwen. Misschien kan ik hem over het dode punt heenhelpen. Ik ben een goede vriend van hem. Daarom is het fUn 4at ik hem even kan trainen". het volledige voedsel voor uw hond Met GRATIS speldje.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11