,K. en O." vol bruisend leven en initiatieven kunst FELISOL kaleiöoscQQp Wat brengt zij voor gele kaarthouders Nieuw bouwvakpak RUS MICHAILKOW GAAT LAPJESKATVERTALEN LLID&CH DAGBLAD DINSDAG il Alütsits 19toó IN SEIZOEN 1965-1966 (Van onze kunstredactie) Dat de Leidse Volksuniversiteit ..K en O" in blakende welstand verkeert en vol bruisend leven is. blijkt wel uit de volgende, ons ter persconferentie verstrekte gegevens: het totaal aantal leden bedraagt thans 12.556. tegen het vorig seizoen 12.613 leden, een geringe teruggang van 57 leden dus, na de enorme stijging van verleden jaar. Het aantal gele kaarthouders bedroeg in '63—'64 7.082, in '64'65 7.270, een stijging dus van 168. dat der groene kaart houders resp. 5.531 en 5.286. een daling derhalve van 245. De geringe daling van 57 leden stemt niet tot enige ongerust heid: immers, men verwacht bij de inzet van het nieuwe seizoen weer een toeloop van nieuwe leden. Het valt ook niet te verwonderen, dat het springlevende K. en O. in de loop der jaren in het centrum ran veler belangstelling blijft staan. Want ook voor het komende sei- tocn staan weer tal van activitei ten, gepaard gaande aan nieuwe ini tiatieven, op stapel. In deze eerste beschouwing willen pM ons bepalen tot hetgeen de gele kaarthouders gelijk wij dit inder- tyd reeds voor de groene kaarthou ders deden te wachten staat op het gebied van toneel, muziek, dans cabaret te wachten staat. In een volgend artikel zullen w|j dan aan dacht wijden aan de te vertonen films en de tegen lezingen en cur- ïi>, alsmede aan hetgeen de af deling Oegstgeest en Leiderdorp van plan zijn te brengen. Advertentie DOE MEE AAN DE GROTE KLEURWEDSTRIJD Elke jongen of meisje die het FELISOL etiket geheel goed heeft ingekleurd, ontvangt gratis een mooi FELISOL speldje! In vrijwel alle winkels die textiel ver kopen - bijvoorbeeld winkels voor gordijnen, schorten, gekleurde over hemden. vakkleding, tuinstoelen, zon neschermen, kampeertenten, breika toen, stoffeh, regenkleding enz. - kun je gratis een „Felisol" kleurplaat krijgen, die tevens dienst doet als wedstrijdformuher. De kans Is groot dat deze winkels ook een vrolijk gekleurd „Felisol" biljet voor de ramen hebben; anders I kest solist Nikita Magaloff vind je dat binnen. Let er goed op, Symfonie in 3 delen, want daarop kun je zien hoe het i,Felisol" etiket gekleurd isl Meesterserie Concerten zowel als toneel verheu gen zich in een opmerkelijke belang stelling. Voor de eerste geldt 'n bezet tingsgraad van niet minder dan 98%% <in de Stadsgehoorzaal), voor toneel (in de Schouwburg) een van Er zijn dus gelukkig geen klachten, in verband met concurrentie van radio en televisie, hetgeen zeker op merkelijk mag heten. Allereerst is daar weer de „Mees terserie" van zes concerten donder dag 14 oktober speelt het Rott. Philh. Orkest onder leiding van Franz Paul Decker en met medewerking van het befaamde solisten - echtpaar Irm- gard Seefried (sorpaan) en Wolf gang Schneiderhan (viool). Het pro gramma vermeldt: Ouverture „Le Noze di Figaro" en het vioolconcert in A. Voorts de Klarchenlieder van Beethoven en Ariosi (voor sopraan, viool en orkest) van Henze. Tenslotte Ftavcls „Daphnis et Chloe", tweede suite. Het vermaarde kamermuziek-en- semble ,.I Virtuosi di Roma" concer teert op donderdag 25 november, on der directie van Renato Fasano, Uit gevoerd worden werken van Gemi- niani, Corelli en Vivaldi. Donderdag 20 januari komt weer het Rott. Philh. Orkest onder lei ding van Franz Paul Decker. Soliste is cie pianiste Monique Haas. Het programma luidt: Pfitzner „Drie voorspelen uit „alestrina", Bartoks Derde Pianoconcert en de Eerste Symphonie van Brahms. Het residentie-Orkest presenteert zich onder directie van Willem van Otterloo op donderdag 24 februari met als solist de pianist Robert Casa- desus. Het programma brengt: Ber lioz' ouverture „Benvenuto Cellini", het Vierde Pianoconcert van Beet hoven, Blachers Paganini-Variat io nen en de Rhapsodie Espagnole van Ravel. Willem van Otterloo dirigeert het Residentie-Orkest wederom op don derdag 31 maart. Hij voert dan uit Mozarts' Serenata Nottuma, diens Fluitconcert in G (solist Koos Ver heul) en Beethovens Zesde Symfo nie (de Pastorale). Ook het slotconcert wordt verzorgd door het Residentie-Orkest, dat dan geleid worde door de bekende dirigent Bruno Maderna. die Mozarts „Le pe tite riens" en diens Pianoconcert KV 482 in Es zal uitvoeren, alsmede Stra vinsky's Capriccio voor piano fa Een scène tijdens het op treden van de zigeunergroep Fiesta Gitana", welke dit sei zoen door K. en O. geëngageerd met dezelfde solisten. Dit ook voor volwassenen toegankelijk. Op 16 december speelt het Resi dentie-Orkest (dirigent Willem van Otterloo) en met de reeds veel ge roemd p pianiste Martha Argerich als soliste. Zij speelt het Eerste Piano concert van Chopin, het orkest de Tweede Symfonie van Beethoven. Het Rott. Philh. Orkest komt in deze serie met de dirigent David Zinmann en de pianist Stafan Askenase op 17 maart. Het programma vermeldt o.a- het pianoconcert van Liszt en de Derde Symfonie van Brahms. Het toneel zal in deze jongerense- rie de Toneelgroep Theater, het Nieu;7 Rott. Toneel en de Toneel groep Centrum brengen, resp. op de zaterdagen 9 en 16 oktober, woens dag 10 en donderdag 11 november, alsmede woensdag 16 en donderdag 17 februari. De te vertonen stukken worden nader bekend gemaakt. Toneel, Er komen dit seizoen vier abon nementenseries (AI en II. BI en II). In deze abonnementen treden al leen de grote Nederlandse gezel schappen op. t.w. de Ned. Comedie, de Haagsche Comedie. Centrum en het Nieuw Rott. Toneel. De voorstellingen van serie A I vinden plaats op 14 oktober. 21 de cember. 22 februari en 29 april. 18 van serie A 11 op 15 oktober. 22 de cember, 22 februari en 29 april 18 november. 27 januari. 28 maart en 25 mei zijn er de voorstellingen van serie B I, 19 november. 28 januari, maart en 26 mei die van serie 11. De Publicatie der te spelen voorstellingen geschiedt later. Ook op toneelgebied is er een nieuw initiatief. In abonnement wor den namelijk drie extra toneelvoor stellingen gegeven zulks in samen werking met het Leids Academisch Kunstcentrum. Op woensdag 13 oktober ziet men Henk van Ulsen in het „Dagboek van een gek" van Nicolajew Gogol, op dinsdag 30 november speelt de Toneelgroep Theater twee één-acters van Edward Albee. nJ. „Het verhaal van de dierentuin" (regie Hans Tiemeycr» en „De dood van Eessie Smith" (regie Elise Homans). Begin maart komt in deze serie de Toneelgroep Centrum of het Nieuw Roit. Toneel met een voorstelling van een belangrijk stuk. Cabaret en ballet Wat het Cabaret betreft: Wim Kan zal met zijn ABC cabaret in I960 niet minder dan acht maal op treden in het programma „Wat een land, wat een land". Tevens zijn onderhandelingen gaande met het Tingel-Tangel Ca baret van Sieto Hoving, terwijl te vens gerekend mag worden op de Ne derlandse musical „Heerlijk, heerlijk duurt het langst" van Annie M. G. Schmidt (in de hoofdrollen Conny Stuart en André van den Heuvel). Op l en 2 februari verschijnt in de Stadsgehoorzaal de beroemde Spaanse zigeunerdansgroep „Fiesta Gitana" o.a. met een weergave van een volledige zigcunerbruiloft, de Boda Gitana. Tenslotte zullen zowel het Ned. Dans Theater als het Nationale Bal let ingeschakeld worden voor het ge ven van balletvoorstellingen met or kestbegeleiding. Daar voorstellingen in onze Schouwburg niet mogelijk zyn, zullen plaatsen gereserveerd worden in de Kon. Schouwburg ln Den Haag. De eerste daarvan zullen zijn op 15 en 17 september met als- hoofdnummer de „Carmina Burana" van Carl Orff. Alle nadere bijzonderheden kan vinden in het welverzorgde Tenor John vafc Resteren naar Zuid-Amerika (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse tenor John /an Kesteren. die sedert zeven jaar aan het Staatstheater in München is verbonden, vertrekt morgen naar Zuid-Amerika. De j 4 uit Den Haaq afkomstige zanger Het eeuwenoude stadhuis op de U'1 a 3 3 al concerteren en hederenavon- Restauratie stadhuis Brussel Pieter van der Sloot naar Festival Toulon De in Rome wonende Nederlandse danser en choreograaf Pieter van der Sloot, artistiek leider van het „Teatro del Balletto", is uitgenodigd Grote Markt van Brussel zal in de met zijn gezelschap op 8 oktober op komende vijf jaar geheel worden ge- den geven in Rio de Janeiro. Sao te treden op het Internationale restaureerd. Nadat het thans is pao]Q en Buenos Aires. Aanslui- Festival in Toulon. ontdaan van een dikke laag vuil, die i \7-,„ Yo-t^r-on naar De groep zal daar o.a. Van der t er zlch In de Ioop van de jaren op «d zal Van Kesteren naar Sloots nieuwste ballet „Racconto had afgezet, zullen de stenen ver- Warschau vliegen, waar hi) met Siciliano" op muziek van Valentino sieringen en de gevels worden her- het Nationaal Philharmonisch 1 steld. Er zal daarvoor ongeveer 400 Orkest en het Pools Radio-Sym fonie-Orkest enkele Bach-con- Bucchi dansen. GEDICHT VAN PASTERNAK Het Russische tijdschrift Yoenost (jeugd) brengt in zijn gisteren ver schenen nummer wederom een ge dicht van Boris Pasternak. Het heet „augustus" en is in 1958 geschreven toen de campagne tegen Pasternak op haar felst was wegens het in het buitenland verschijnen van de ro man dr. Zjiwago. Het is niet eerder gepubliceerd. Het is een lyrisch gedicht, zonder in het oog springende politieke be doelingen. Het blad schrijft in een inleiding dat het veel brieven van lezers heeft gekregen waarin werd gevraagd naar het creatieve werk van Pasternak. Yoenost de bladen die maandblad 1 K. fa Irmgard See field (sopraan) en haar echtgenoot Wolfgang Schneiderhan (viool) concerte ren in de Meesterserievan K. en O. het recht verdedigen van de schrij vers op een vrije uitdrukkingswijze, hoewel de Russische kranten hun campagne schijnen op te voeren te gen schrijvers die naar hun mening een negatieve houding aannemen tegenover het leven in de Sowjet- Unie. Mathilde Casadesus - 43 - overleden De Franse toneelspeelster en film ster Mathilde Casadesus is gisteren op 43- jarige leeftijd overleden tij dens een vakantie op het in de Mid dellandse zee gelegen Menorca, zo hebben vrienden in Parijs meege deeld De doodsoorzaak werd niet genoemd. Madame Casadesus kwam uit een familie van bekende musici en ac teurs Zij was de dochter van de vlolist Marius Casadesus en was fa milie van Gisele Casadesus van de Comedie Francaise en van de pia nist Robert Casadesus. Zij had een tournee gemaakt door Europa en Zuid-Amerika. ton steen, voor een groot deel af komstig uit Frankrijk, nodig zijn. De kosten worden geraamd op 20 mil joen Belgische franken. Op 20 sep tember zal met het werk worden begonnen. Enkele beelden werden al verwij derd omdat het gevaar bestond dat zij uit de gevel zouden vallen. Er zijn ook beelden door ouderdom verlo ren gegaan. Beslist moet nog wor den of daarvan aan de hand van af beeldingen van de oorspronkelijke nieuwe beelden zullen worden ge maakt of dat zal worden overgegaan tot een moderne interpretatie van de oude beelden. certen zal geve Volgend jaar zal de Nederlandse tenor die vorige maand opnieuw optrad in de Salzhurger Festspiele met het Berljjns Philharmonisch Or kest naar het Verre Oosten reizen. Tijdens deze tournee, die onder lei ding staat van Herbert von Karajan. worden concerten gegeven in Japan. Korea, de Philippjjnen. Indonesië. Thailand. India en Israël. Tevens staan concerten op Sicilië en Corsica op het programma. Secretariaat Von Amsberg in Noordeinde (Van onze Haagse correspondent). Mr. C. J. van Schelle, die voorlopig rte leading van het secretariaat van Claus von Amsberg, de verloofde van Prinses Beatrix op zich heeft geno men. opent morgen zijn bureau, dat gevestigd wordt in de vleugel van het voormalige paleis aan het Noordein de, waar ook de andere secretariaten van de hofhouding zich bevinden. Het nieuwe secretariaat ligt naast de werkkamer van de secretaresse van Prinses Beatrix, mej. C. C. Wij nen en in de nabijheid van de the saurie van Koningin Juliana, die aan het oude paleis grenst. Dit paleis, waarin het Institute of Social Studies is gevestigd, wordt door de rijksgebouwendienst geheel gerestaureerd. De gevel is reeds bijna geheel gereed. Mr. van Schelle, die chef der direc tie buitenlandse dienst van het de partement van Buitenlandse Zaken en buitengewoon gezant en gevol machtigd minister is, zal voor de heer Von Amsberg werkbezoeken voorberei den en studieprogramma's opstellen om hem in staat te stellen zich zo I-reed mogelijk te oriënteren over de facetten van de Nederlandse samen leving. Kinderboeken belangrijkste literatuur' diens Ui! Hoofdprijs: luxe model GAZELLE Jongens- of meisjesfiets. Eèrste prijs: standaardmodel GAZELLE jongens- of meisjesfiets. Twee 2e prijzen: Kodak-lnstamatic fototoestel met filmpje, geleverd door VAN EMBDEN, Kalverstraat 4, Amsterdam. Negen 3e Prijzen: CARAN D'ACHE gouache verfdozen. En als troostprijzen: 99 «lozen CARAN D'ACHE kleurpot loden. De Inzending sluit op 4 oktober a.9. Bekendmaking uitslag op vrijdag 3 december in dit en vele andere bladen. Voor de jongeren Een nieuw initiatief is de sterk© behartiging van het „culturele jeugdwerk". Ingesteld is een jeugd- abonnement voor jongeren tot en met 20 jaar (niet scholieren), maar voor hen, die op kantoor, bedrijven of laboratoria werkzaam zijn. Deze abonnementen omvatten zowel con certen (3) als toneelvoorstellingen (eveneens 3). Wat de concerten be treft: op 24 september vindt een her haling plaats van het succesvolle concert, dat indertijd door het Rott. Fhilh. Orkest gegeven werd en waar op Gtrshwins' „An American in Pa ris", hoogtepunten uit diens „Porgy and Bess" en hoogtepunten uit „Wcslside Story" van Leonard Bern stein tot uitvoering kwamen, zulks HIJ BECRIJPT DE ZIEL VAN ANNIE SCHMIDTS' KINDERVERSJES „Lapjeskat"een van de bundels kinderversjes, die Annie AI. G. Schmidt schreef, zal worden vertaald door de Rusische schrijver Sergei Michaükow, die mede in het kader van de Russische wtek op de Scheve- ningse Piet en op uitnodiging van de literaire agent Drijver uit Hilver sum speciaal hiervoor naar ons land kwam. De Rus is voornamelijk bekend door zijn kinderboeken en door het hoofd redacteurschap van het enige sar castisch filmpje, dat regelmatig in de Sow jetbioscopen te zien is: „Fitil" („Lont"), waarin op gezette tijden de menselijke zwakheden aan de kaak worden gesteld. Daarnaast is Michailkow ook president van de schrijversvereniging in Moskou. Of schoon hij geen Nederlands kent, zei hij gisteren op een persconferentie de versjes van Annie M.G. Schmidt wel te kunnen vertalen, omdat hU de ziel van de versjes verstaat, de muziek er ln hoort en het ritme van de versjes weldadig vindt. Sergei Michaükow, die reeds 700 grotere en kleinere werken op zijn naam heeft met een gezamelijke op lage van 60 miljoen en verschenen in 52 talen, zei te geloven, dat de kinderboeken de belangrijkste lite ratuur ter wereld vormen. Naast kin- der boeken heeft hjj ook boeken voor volwassenen geschreven, gedich ten gepubliceerd, toneelstukken ge maakt en scenario's en filmteksten verzorgd Liefde en humor Volgens Michailkow moet een kind, zo gauw het daarvoor gevoelig is, direct de vreugde van het leven le ren kennen, liefde krijgen voor de dierenwereld, voor bloemen en plan ten. en speciaal ook voor de humor. Veel humor, omdat humor de ont wikkeling van het kind stimuleert, waardoor het vragen gaat stellen waarop de boeken het antwoord I geven. De kinderboeken zullen altijd i een beetje tendentieus moeten zijn om het pedagogische doei te berei ken. een doel dat het kind zelf niet I moet zien", meende Michailkow. Hjj zclde nog, dat in de Russische boe ken geen supermensen voor komen maar wel heroïek en romantiek. „De Russische boeken gaan over goede, i gewone mensen, waardoor de lezers len lezertjes respect voor de arbeid L rijgen", aldus de schrijver. Eerlijk en reëel Annie M.G. Schmidt, wees strips, detectives en andere boeken ook voor Jongeren niet af. Geweld en agressie moeten volgens haar ook een plaats kunnen hebben in boe ken, die eerlijk en reëel zijn. „Het zijn", net zo goed als humor, vitaminen" oordeelde de schrijfster. Beide auteurs konden op grond van Ieders overtuiging zeggen, dat de schrijvers in hun boeken voor de kinderen en volwassenen nooit mogen liegen. De Russische boeken moeten daarenboven altijd zo optimistisch zijn, dat de lezers geloven in betere dingen en de overwinning door het goede, aldus Michailkow. A Produktiewinst door verletbestrijding: f 50 miljoen gulden Do activiteit van de Stichting Ver letbestrijding in de bouwnijverheid heeft in de winter 1964—1965 een produktiewinst opgeleverd van 300.000 mandagen of f 50 mil joen. Tweeëntwintig miljoen gulden is ten goede gekomen aan de wo ningbouw (circa 1150 woningwetwo ningen) en f 28 miljoen aan de pro- duktie in de sector gebouwen. Dit staat in het verslag van de Stichting Verletbestrijding. Deze stichting heeft mogelijkheden geopend om aan bouwbedrijven die maatregelen nemen om ook onder minder gunstige weersomstandighe den de beuwproduktie te kunnen voortzetten een financiële bijdrage een zogenaamde doorwerk toeslag te verschaffen. In net wmterseizoen van 1964 1965 zijn 791 projecten en 45.000 werknemers bij de doorwerkactie be trokken geweest. De stichting keer de een bedrag van ruim 6 min. uit aan bedrijven, die maatregelen had den getroffen. Dat de produktiewinst, ondanks de grotere deelneming aan de verletbe- stnjdingsregeling in het seizoen 1964 1965 minder is dan in het daar aan voorafgaande winterseizoen is een gevolg van de veel mindere win ter 1964—1965. De „Stichting verletbestrijding bouwnijverheid" vindt, dat de werk kleding van de Nederlandse bouw vakarbeider over het algemeen on voldoende bescherming biedt tegen de onaangenaamheden van het kli maat: regen, wind en koude. Na een onderzoek in samenwerking met deskundige van het rjjksinkoopbu- icau heeft de S.V.B. een speciaal werkpak ontworpen, dat bouwvak arbeiders wel voldoend© bescherming biedt. •fa Het speciaal voor bouw vakkers ontworpen werkpak. Dit pak, dat vermoedelijk al ko mende winter op verschillende bouwprojecten te zien zal zijn, be staal uit een jack met binnen vacht cn een broek. Dankzij subsidie kan dit pak voor f35, worden gekocht. Minister Chavan „Grote zege voor Indiase troepen" De minister van Defensie, Chavan, heeft gisteren in het parlement in Nieuw Delhi meegedeeld, dat Indiase troepen bij gevechten in Kasjmier opnieuw een grote overwinning heb ben geboekt. Hjj heeft echter niets bekendgemaakt over een groep „Pa kistaanse infiltranten", die omsingeld zou zijn. Er was gisteren in Nieuw-Delhi niets, waaruit kon worden opgemaakt cf de guerrilla-strijders, een groep van naar verluidt 1000 man. hebben kunnen ontsnappen aan de val die de Indiërs hebben getracht voor hen op tc zetten op Pakistaans grondgebied in Kasjmier. Chavan zei ook niets over krijgs gevangenen of over verliezen aan beide zijden. Hij sprak slechts over „zuiveringsoperaties die met volledig succes waren bekroond". India zou acht tot vijftien kilometer over de be standslijn gedrongen zijn. Premier Sjastri van India heeft gis teren in het Lagerhuis gezegd te me nen dat voor India de tyd nog niet is gekomen om eraan te gaan denken zelf een atoombom te vervaardigen. Een parlementslid had hem gevraagd of India zijn politiek niet moest her zien met het oog op de recente Chi nese kemproeven en de mogelijkheid dat Pakistan en Indonesië kernbom men gaan vervaardigen. India zal echter zijn politiek wel moeten her zien wanneer een nieuwe ontwikke ling plaats heeft aldus de premier. Tegen het denkbeeld van een „atoom paraplu" zal India echter gekant blij ven, aldus Sjastri.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7