Wethouder S. Sannes opent onderwijsbeurs Na biertjes uit bocht gevlogen VERLIET LEIDEN ASPIRIN® BAYER Leidse wijk Meerburg wordt in stadsnet opgenomen Volkshuis is actief LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD t,Heroriëntatie en wegwijzer voor nieuw beroep „JAS GEVONDEN" Ongelukken op de weg /^fvGRIET' De politie heeft gisteren een 23- jarige grondwerker in Leiden aan gehouden. die zich in het late avond uur op verdachte wijze ophield by een geparkeerd staande auto. Bij een onderzoek in de woning van de grondwerker trof de politie een jas aan. welke toebehoorde aan de eige naar van de auto. Tegenover de po litie verklaarde hij „dat hij de jas gevonden had." Diefstal koperdraad De politie heeft een 20-jarige Leid se koopman aangehouden, die ver dacht wordt van diefstal van eer partij koperdraad, afkomstig van eer bouwterrein. In de Pelikaanstraat is in de af gelopen nacht een 27-jarige bewo- ner van de Waardgracht met zijn bromfiets geslipt. De man liep een hersenschudding en een hoofdwond op. Een 7-jarig jongetje uit de Tosca- ninilaan stak gisteravond vlak voor een auto de Beethovenlaan over. De jongen werd door de auto gegrepen j en liep tengevolge van deze aanrij ding een kaakfractuur en schaaf-1 wonden op. Een 21-jarige wielrijdster uit de Leidse Willem de Zwijgerlaan kwam gisterochtend op het kruispunt Haarlemmerweg/Maresingel in bol-: sing met een driewielig motorrijtuig. De wiel rijdster liep een zware her senschudding op. Hoeveel mensen (en vooral: jonge mensen) voelen zich niet gelukkig in het beroep, dat zij gekozen hebben? Dat is de vraag die ten grondslag ligt aan de inrichting van de onderwijsbeurs in het jeugdontmoetingscentrum ..Rehoboth" aan het Leidse Rapen burg, die gistermiddag door de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes, officieel werd geopend. ,.Als heroriëntatie, als weg wijzer naar een beroep waarin zij meer levensgeluk kunnen vin den", zo wilde de wethouder het karakter van de beurs omschrij ven in zijn openingstoespraak. In de onlangs geheel grote za3l van het jeugdontmoetings centrum staan op het ogenblik ver scheidene stands, waarin de bezoe kers een inzicht kunnen krijgen in de mogelijkheid van een nieuw be roep. Deskundigen van onderwijs instellingen en het Gewestelijk Ar beidsbureau staan klaar om alle vra gen op beroepskeuzegebied te beant woorden. Na een welkomstwoord van het bestuurslid van de CJV „Reho both", de heer J. Kuijlaars, hield burgerlijke stand VAN LEIDEN de directeur van het Gewestelijk Aibeidsbureau Leiden, de heer J. Sjoerds een inleiding over enige as pecten, die met studie-en beroepen- voorlichting en de beroepskeuze ver band houden. Hij merkte onder meer op, dat de bestudering van de be- roepenwereld een steeds moeilijker zaak wordt, die nauw samenhangt met de evolutie in het economisch leven. De toenemende ondoorzichtig- open heid van de beroepskeuze voor jonge en va Wethouder S. Sannes (r) bekijkt een van de stands in de hal van de onderwijsbeurs. Naast hem de heer J. Kuijlaars. bestuurslid van de C.f.V. ..Re hoboth". (Foto L.D./Holvast) mensen heeft ook een grote aantal in him beroep teleurgestelden met zich meegebracht. De heer Sjoerds noemde dan ook voorlichting op dit gebied van groot belang. „Niet al leen kennis en inzicht in de beroe pen is voldoende om een beroep te kiezen", vond de heer Sjoerds. ,,Ook moet men weten wat het individu kan presteren, welke aanleg en am bitie het heeft". De onderwijsbeurs is vandaag ge opend van half drie tot half zes en van zeven tot tien uur vanavond. Morgen 1 september is de beurs in 10—12, van 14 tot 17.30 19 tot 22 uur. (Advertentie) Michael Harold, Jan Eduard, H. W. M. Peterse; Geert n J. A. van der Rhijn; Margare- Loeliger Michel Jacques, i E. G. G. Dastugue; W. H. Ver- C. Guley; Nicolaas. zn. van N. Kooreman en H. L. Meester; Marco Alexander, zn. van B. Focke en H. M. van Houwellngen; Rianda Gerdina J. J. J. Heemskerk; Elisabeth Jo W. Nieuwenburg beth Jo- Kempers hanna Maria, dr. en T. M. Prins; Fokke Jaap, F. Steggerda en I. van den Berge J. de Boer E. M. Petit; Dirk Frederlk, K. Sanders en A. A. van Hendrik Martin, zn. va Jong en R. R. de Jong; F. J. Gijsman l den Burg; Ber- i Delft en T. M. Opij- i der Voort; Irène Marguérite H. Francois en I. Nij- dr. van M. F. Hartung; K. H. K jaretha O. L. Magielsen Vleie: Jacob, zn. van C. van Duijn en M. van der Plas. GETROUWD. P. L. M. van Dam en M. Schouten; F. P. Hemerik en A. C. Cats; H. J. P. Kerkvliet en P. M. J. de Jeu. OVERLEDEN. A. C. van Gemert, 81 jaar. wed. van C. C. Swaanenburg; G. D. Landman, 70 Jaar, man; F. Schol ten. 3 jaar. dochter: F. M. M. van der Ploeg. 11 A. Oudshoorn, 59 Jaar, NS&gS' Zoekt U een gouden armband of collier oor f70.- en f 100.- of f300.- en f800.-. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze ln alle pryzen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN Bij hoofdpijn vinden meer mensen ter wereld baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel. DAAR STAAT Voor de Leidse kantonrechter De zaak tegen een 23-jarige venvarnungsmonteur uit Voorschoten, die J voor de Leidse Kantonrechter, mr. IV. de Koning, diende, ivas sprake van een groot gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel. Nadat de mon- j teur met een vriend een partijtje had gebiljart en wat biertjes had ge- dronken, nam hij op weg naar huis met zijn auto een bocht in de Jacoba van Beierenweg in Voorhout met een dermate hoge snelheiddat hij de macht over het stuur verloor. De auto vloog uit de bocht, reed op het j rijwielpad een wielrijdster aan, kwam, daarna in botsing met een andere i auto en raakte vervolgens eerst nog een tuinhek alvorens tot stilstand te komen. De wielrijdster kwam er met een lichte hersenschudding nog betrekkelijk goed af. Verdachte werd welisioaar uit zijn auto geslingerd, zijn „Verdachte heeft op een haast on voorstelbare wijze gereden en dat de gevolgen van zijn daad niet ernstiger waren mag een wonder worden ge noemd" merkte de officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen m zijn requisitoir onder meer op. Daar verdachte nog een blanco strafregister had, wilde hij ditmaal nog niet tot de eis van een vrijheidsstraf overgaan. Wel was hij van mening, dat verdachte ge ruime tijd van de weg moest worden geweerd en eiste derhalve naast een geldboete van f. 100 subs. 20 dagen de onvoorwaardelijke ontzegging van diens rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. „Ik wil daar wel enigszins rekening mee houden maar op een voorwaar delijke ontzegging behoeft U niet te rekenen. U moet maar eens onder vinden wat U misdeed" reageerde de kantonrechter. Zijn vonnis werd f. 150 boete subs. 30 dagen en de ge vraagde intrekking van verdachtes rijbewijs voor de tijd van 6 maanden. Botsing „Ik heb die wielrijder niet zien aankomen en weet echt niet hoe het gebeurd is", luidde de negatieve ver klaring. die een 24-jarige chauffeur uit Noordwijk voor zijn overtreding kon geven. Uit het onderzoek bleek, dat de chauffeur op het langs de Haarlemmerweg onder Oegstgeest gelegen rijwielpad per bromfiets een wielrijder had ingehaald en zich daarbij dermate ver op het linker padgedeelte had begeven, dat een botsing met een tegemoet rijdende wielrijder volgde. De getuigen waren heel wat positiever in hun verfclarin- vriend, die ongedeerd uit de zu gen en waren van oordeel, dat ver dachte zeer gevaarlijk had gema noeuvreerd en het gevolg voor de wielrijder bijzonder was meegevallen. De officier liet het ditmaal bij een eis van f. 40 boete subs. 8 dagen. De kantonrechter vond de eis wel wat mild. Daar verdachte echter de bromfiets direct had .Afgezworen" wilde hij niet boven de els uitgaan en vonniste derhalve conform. Te laat „Ik zag hem te laat en wel zeer in m'n eigen nadeel want ik hield van de botsing een gekneusde schouder over", zei een 22-jarige verpleegster uit Katwijk. ZU stond terecht, omdat zij met haar scooter op de Zeeweg in Katwijk linksaf was geslagen en daarbij geen voorrang had verleend aan een haar tegemoetrij dende bromfietser. De bromfietser kwam met de schrik vrij. De officier liet het bij de eis van f. 40 subs. 8 dagen. De kantonrechter bleek niet bereid te zijn verdachte nog verder tegemoet te komen en vonniste conform. ZONDAG WINTERDIENST N.Z.H. Hoornespolder (Katwijk) krijgt een half-uurdienst met Leiden De Winterdienst 1965/66 van de N.Z.H.welke op zondag 5 september ingaat, behelst uitbreidingen welke samenhangen met de noodzakelijk geworden bediening van nieuwe woonwijken. Een nieuwe woonwijk, welke in het N.Z.H.-net wordt opgenomen is o.a. de Leidse wijk Meerburg, welke door middel van de te verlengen lijn 43 overdag een kwartierdienst krijgt met het cen trum. het Station. Oegstgeest. Wassenaar en Den Haag. De Hoornsepolder in Katwijk had reeds zijn directe verbinding met Den Haag door middel van lijn 21, deze lijn wordt nu aan de oostzijde, verlengd tot Leiden, waardoor de „Hoornessers" de Sleutelstad elk half uur zonder overstappen kunnen bereiken. De directie van de NZH heeft nog pogingen in het werk gesteld om de Voorschotense VlietwUk in het rij- schema op te nemen, doch heeft hiervan op het laatste moment moe ten afzien omdat de wegen in deze nieuwe wijk nog niet geheel op het hedendaagse verkeer zyn berekend. Leidse stadsnet De belangrükste veranderingen in het rayon Leiden van de NZH komen op het volgende neer: Lijn 22 Den Haag Katwijk - Bollenstreek - Haarlem. In Katwijk zal lijn 22 de route van lijn 20, dus via Rijnmond en Vuur baakplein, volgen. De éénmansbedie- ning veroorzaakt enige verschuiving m de vertrektijden. In de avonduren en op zondagmor gen wordt niet verder dan Lisse (tot nu toe Hillegom) gereden. Lijn 41 Katwijk Rijnsburg - Lei- Lijn 43 (Den Haag - W Oegstgeest - Leiden Sta tion - Meerburg. Deze lijn krijgt een nieuwe lokale functie in Leiden. Het traject tussen Station en Lange Mare moet wegens de verkeerssituatie worden opgege ven. De verbinding met het centrum blijft echter gehandhaafd. LUn 43 wordt namelijk via Breestraat, Le vendaal en Hoge Ründijk doorge trokken naar de wijk Meerburg. Hierdoor krijgt lyn 11 op het traject Oegstgeest/Leidsebuurt - Hoge Ryn- dijk een stevig steuntje in de rug. Interloeale lijnen Door de verlenging van lUn 21 naar Leiden (zie aldaar) vervalt de nood- Lijn 21 Den Haag Katwijk Hoor- j zaak om lün 41 met een grote lus de Rynmond te laten bedienen. De route van lijn 41 kan dus in de richting Vuurbaakplein worden bekort en ver sneld. Gereden wordt via Tramstraat, Havenstraat, Koningin Wilhelmina- straat, Boulevard. In de richting Lei- - Leiden. Lijn 21 krijgt in zijn nieuwe vorm een uurdienst Den Haag - Katwyk Hoomes Leiden gecombineerd met een uurdienst Katwijk Rijnmond - Hoomes - Leiden. Van Katwijk Raadhuis af lopen deze diensten tot Leiden parallel met lijn 41. De tus- sen-dienst geeft in Katwijk Ryn mond aansluiting op lijn 22 richting Katwijk Vuurbaakplein, Wassenaar en Den Haag. Dit komt er op neer dat van Katwijk Rijnmond af tot Den Haag overdag vier diensten per uur (gemiddeld op het kwartier) worden gereden, namelijk twee van lijn 20, komende van Haarlem via Noordwijkerhout en Noordwijk, één van lyn 21, komende van Leiden en Hoomes en één van lijn 22 komende van Haarlem via de Bollenstreek en Noord wUk. Hoor nes behoudt zUn half-uurdienst met Den Haag, zy het dat om de andere dienst in Katwijk Rynmond van lijn 21 op lUn 22 moet worden overgestapt. In de avond uren wordt de relatie Katwyk - Den Haag als volgt bediend: Een half- uurdienst tussen Katwyk Rynmond en Den Haag door middel van de ge combineerde uurdiensten van de ly- nen 20 en 22. Lijn 21 wordt dan beperkt tot het traject Katwijk Rynmond - Hoomes - Leiden, waarvan de bus elk uur in Katwyk op lyn 22 aansluit. Vuurbaak- Voor de verlenging van lijn 43 naar Meerburg zie men hiervoor het onder Stadsdienst Leiden gestelde. Vertrek en aankomsttyden zijn iets verscho- Programma verschenen Naast de vanouds bekende activi teiten biedt het Leidse Volkshuis het komende seizoen weer een aantal ndeuwe mogelijkheden. Zo is er op woensdagmiddag een instuif voor Jongens en meisjes van 9 t/m 12 jaar Op deze instuif is onder meer een ruilbeurs aanwezig, een attractie die het in het huidige speldjes-tijdperk zeker zal doen. Ook op woensdagmiddag komt er I een drukpersclub voor jongens en meisjes van 11-15 Jaar. Dan is er nog een nieuwe balletclub. een elektro- techniekclub. een kanobouwclub en een tweede tafeltennisclub op maan dagavond. Volksdansen zyn ook erg populair en daarom is er voor jon gens en meisjes vanaf dertien jaar gelegenheid om te volksdansen. Een andere nieuwe club is die voor tie ners: plaatjesdraaien, dansen, tyd- schriften lezen of gewoon maar ge zellig praten, het kan allemaal in het Leidse Volkshuis. Op al deze nieuwe activiteiten wordt geattendeerd in het zojuist verschenen boekje „Pers pectief Najaar 1965", waarin overi gens ook alle reeds bestaande Volks huiswerkzaamheden de revue passe ren. Ook voor volwassenen blijkt er het komende seizoen weer mime keus. Een apart hoofdstukje wordt gewyd aan de Ratel, een afdeling van het Leidse volkshuis, die deze maand haar vijftienjarig bestaan gaat vie ren. Hoogtepunt daarin is het Jazz- ooncert dat op 25 september as. ln samenwerking met de Leidse jazzso- ciëteit „Polk Beat 14" in het Volks huis wordt gegeven. Grote trekpleis ter voor het concert is het trio Louis van Dijk. Op 23 oktober geeft De Ra tel een jubileum feestavond, waarop onder meer André van Duin zal op treden. Het. boekje bevat verder een Leidse jeugdactie het komende sei- overzicht van de cursussen die de zoen gaat organiseren. Op maandag 13 september geeft het Leidse Volkshuls een algemene voor lichtingsavond. waa.r alle Inlichtin gen over de activiteiten worden ge geven en tegelykertyd de mogelijk heid bestaat om In te schrijven. BenW zonden aandenken Prinses Margriet heeft van het gemeentebestuur van Leiden j een aandenken ontvangen aan haar Leidse studietijd, welke on langs is afgesloten. B. en W. tonden haar als afscheidsge schenk een zilveren sigaretten doos. aan de zijkanten bekleed met leder en op het deksel voor zien van het Leidse gemeente wapen. Het afscheid van de Prinses is ver der onopgemerkt voorbij gegaan. De vyf studiejaren van Prinses Beatrix erden indertyd afgesloten met een doctoraal-examen, bij welke gelegen heid haar moeder, Koningin Juliana, bezoek aan Leiden bracht. Dit betekende tevens min of meer het afscheid van de Sleutelstad. In tegenstelling met haar oudere zuster heeft Prinses Margriet zich niet op een afgeronde studie toe gelegd. In de afgelopen drie jaren heeft zy zidh op velerlei terrein ge oriënteerd, waarbij zy, dank zy een grote mate van begrip van de zijde van de Leidse bevolking, in volkomen vryheid als gewoon studente heeft kunnen leven, althans voor zover re presentatieve taken haar niet naar elders riepen. Prinses Margriet heeft herhaalde- lyk haar waardering geuit voor deze vrijheid, haar door Universiteit en stad zo volledig geschonken. Zij heeft daardoor ook tydens haar Leidse tyd als gewoon meisje kennis kunnen maken met allerlei aspecten van het dagelijkse leven van het Nederlandse volk. Niet ln de eerste plaats daardoor zal zij ongetwijfeld goede herinne ringen bewaren aan deze in vele op zichten onbezorgde jaren, doch aller eerst doordat zij in Leiden haar le venspartner heeft gevonden. Van zelfsprekend trok de verloving van Prinses Margriet met Pieter van Vol lenhoven op 10 maart j.L meer aan dacht dan een normale studenten- verloving, maar deze afwijking van het principe, dat zij in Leiden slechts gewoon studente was. was vanzelf sprekend onvermijdelijk. De verloof den hebben echter na de eerste op windende dagen in maart dezelfde vrijheid in de Sleutelstad kunnen ge nieten als voordien. Prinses Margriet heeft zich in de afgelopen jaren reeds geïnteresseerd in de verpleging. Zy heeft geruime tyd als leerlingverpleegster gewerkt in het Academisch Ziekenhuis. Nu zij Leiden heeft verlaten (waar door Rapenburg 45 voor het eerst sinds jaren geen koninklyke bewoon ster meer tellen zal) gaat zij voor lopig in deze richting door. zy gaat in de verpleging werken in het pro testants ziekenhuis „De Lichtenberg" in Amersfoort Van tandarts via politie naar rechter (Van i Arnhemse correspondent! Een Velpse tandarts kreeg dezer dagen bezoek van een 25-jarige man. die een paar kiezen liet trekken. De behandeling was voor particuliere rekening. De patiënt vertelde de zoon te zyn van de directeur van een grootindustrie, gaf diens naam en adres op en verzocht de tandarts een afspraak te maken om op korte termijn enige goud vullingen in zyn gebit aan te brengen. Hy zou bin nenkort ln het huweiyk treden mei een dochter van een zeer vooraan staande Velpse familie en wilde voor die heuglijke dag zyn gebit keurig verzorgd hebben. Een paar dagen la ter belde de tandarts op en hoorde tot zyn verbazing, dat de fabrieks directeur geen zoon had en conclu deerde, dat hy het slachtoffer was geworden van een oplichter, die hy wel nooit zou terug zien. Maar voor dat een week was verstreken kwam de geheimzinnige patiënt op het spreekuur om een afspraak te ma ken voor verdere behandeling. Het schikte de tandarts de volgende mid dag. De bruidegom in spé verscheen stipt op tyd. De arts toog nauwgezet aan het werk. Na de noodzakelijke plaatsebjke verdovingen lichtte hy even de politie in. Voor die ten to nele verscheen had hy Juist de tijd genoeg om nog een paar nuttige ex tracties te verrichten. Enkele ogen blikken later zat de patiënt, dir be- tonarbeider van zijn vak is. op een eenvoudige zetel bi het politiebureau zonder gou den glimlach, maar wel een beetje met de mond vol tanden. Hy kan thuis schriftelyk bericht verwachten van dag en uur, waarop de behan deling voor de rechter in Arnhem zal worden voortgezet. Als brief te venendeo: Het LEIDSCH DAGBLAD gaert mol U mee mgevrdd aan ons toezendt. HUISADRES: HcKim; wanneer U deze bon Woonplaats:. Kwartaal abonnee Maand doorbalen wut niet vao Uxtmmu* te. De vreugde der Adegeesters over de verlegging van de route van lyn 45 naar hun wijk werd overstemd door het geweeklaag dergenen die belang hadden aan een verbinding met het centrum van Voorschoten. De NZH heeft thans een compromis gevon den. Om de halten Centrum en Ver- nidepark weer aan te doen wordt, komende van Wassenaar, gereden tot de Oranjekade en vandaar via Van Wijngaardenlaan, Koningin Juliana- laan, Bachlaan, Van Beethovenlaan, Mozartlaan en verder als gebruikelyk j die hedenavond op de Leidato de Leidseweg. Het eindpunt in Was- j optreden, is door ziekte verhinderd, senaar wordt verlegd naar het Stad- In haar plaats zal Rita Corita optre- houdersplein. den. Peet VAKANTIEADRES: Rita in plaats ran Conny De zangeres Conny van Bergen, P-OL Straat: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens kwu&ea.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3