LEIDSCH DAGBLAD Lawineramp bij vele tientallen Zermatt: W doden ,Weg met Kranenburg', brult pres. Soekarno Reddingswerk gestopt Bijna 6000 dodelijke ongevallen in 1964 IN VERKEER 2597 DODEN O geniest: 23.4 pet ziet onvoldoende Gerrit de Stotteraar op heterdaad betrapt Kaartje gevonden in de moordkoffer (Due/ Qüe teriivo Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1965 No. 316» p tree te ur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 ,Jn 20 seconden was alles voorbij" Ijsblokken zo «roof als gebouwen" •- H» (Van onze correspondent) j Bij de Zwitserse stuwdam van Mattmark, op 20 km van Zermatt is gisteravond een gletsjer in beweging gekomen die alle arbeiders werkzaam aan de dam heeft bedolven onder een massa ijs en rot- I sen van tien tot twintig meter dikte. Het aantal slachtoffers is nog Iniet precies vast te stellen. Het zijn er zeker zestig, maar het kun nen er ook wel 120 zijn. Het is de grootste lawineramp die Zwit- seriand sinds de tweede wereldoorlog heeft getroffen. De kans op redding van de bedolvenen is zo goed als uitgesloten, daar vanochtend alle reddingswerk moest worden stopgezet. Uit de hooggelegen schuilplaats Britannia, hoven de gletsjer, telefoneerde J men dat de gletsjer andermaal in beweging was en dat nieuwe, zelfs grotere verschuivingen te vrezen waren. De betrokken gletsjer is acht km lang, een km breed en tachtig meter diep. De dam, die over enkele weken gereed zou komen, is niet beschadigd. alles voorbij. ,,Ik zag de werkzaam- Kouwkapel heden bij de stuwdam op ongeveer 900 meter beneden mij. Tot mijn ont steltenis zag ik de gehele gletsjer in beweging komen. De arbeiders moe ten er geen idee van hebben gehad wat hun op dat ogenblik wel boven het hoofd hing. Het lawaai van de graafmachines en kranen moet zo groot zijn geweest, dat zij het ge dreun van de zich snel verplaatsende ijsberg niet hebben gehoord. Boven dien veroorzaakte de eerste aard verschuiving zulk een enorme lucht verplaatsing. dat vele arbeiders op kranen, in vrachtauto's en op bull dozers uit hun machines werden ge blazen en geen gelegenheid meer hadden om te zien wat er gebeurde Alles ging zo snel in zijn werk, dat niemand gelegenheid kreeg een an der te redden. De snelheid de gletsjer zich verplaatste wordt bevestigd door een ingenieur, werk zaam bij de stuwdam. „Ik zag stuk ken rots en ijs naar beneden vallen zo groot als gebouwen van 4 tot 6 verdiepingen". Slot pag. 2 j Aan de voet van de gletsjer is in derhaast een rouwkapel ingericht, waar de eerste doden konden worden geborgen. Dat waren er vanochtend vroeg zes. Bij het schijnsel van fak kels en projectoren hebben reddings ploegen van in totaal 1.000 man met bulldozers en zelfs met houwelen en schoppen gezocht naar overleven den. Zij slaagden er bij zonsopgang in om drie onder ijs bedolven arbeiders naar boven te halen. Twee van hen zijn als door een wonder ongedeerd, maar de derde geredde moest in grote haast naar het ziekenhuis wor den overgebracht, waar hij op de operatietafel aan zijn wonden is be zweken. - Gevaarlijk werk De stuwdam bevindt zich op 2000 meter hoogte. Er werken arbeiders van verschillende nationaliteiten. Er zijn bijzonder veel Spanjaarden en Italianen, die voor het gevaarlijke werk goed worden betaald en de a0 spaargelden naar hun gezinnen stu ren. Zij probeerden vanochtend de microfoons uit handen van de radio- verslaggevers te rukken om hun naam bekend te maken, zodat hun *2 familieleden thuis zouden kunnen weten, dat zij nog in leven zijn. De ramp gebeurde maandagmiddag om half zes. Van de duizend arbei- ■900 ders, die aan de stuwdam werken, smbf bevonden er zich op dat ogenblik 80 >all« in de kantine aan de maaltijd. Plotseling hoorde men een onder aards gerommel als van een naderen de aardbeving. Een massa ijs en rotsen van naar ruwe schatting een miljoen kubieke meter had zich van de gletsjer Allalin losgemaakt en kwam in beweging. Er waren arbei ders op het werk, die deze massa op zich af zagen komen. Zij stonden zo eidl» vastgenageld van schrik, dat zij geen enkele poging hebben ondernomen om te vluchten. Voor zij het wisten. In beweging In de schuilplaats .Britannia heeft een fotograaf met een verrekijker de ramp onder zijn ogen zien gebeuren. Binnen de 20 seconden zei hij, was WEERBERICHT KOUD WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien waarvan sommige mo- S J gelijk met onweer Matige, nu en dan .vrij krachtige noordwestelijke wind. 30 w Tamelijk koud weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 1 SEPTEMBER Zon op: 05.51 uur; onder: 19.28 uur. Maan op: 13.01 uur; onder: 21.58 uur. lonii) Ho°gwater in Katwijk te 06.58 en leidJ19 uur. Laagwater te 02.51 en 15.02 hales uur. e ei) STRANDVERW ACHTING De kleine depressie bij Schotland is plotseling naar het zuid-oosten ge zwenkt om van deze laatste augus tusdag ook nog een regendag te ken. Morgen onstabiel met enkele buien en opklaringen. Matige wes tenwind. Temperatuur 16 tot 17 gra den, zeewater 17 graden aani Vooruitzichten: Het hogedrukge- bied ten westen van Frankrijk wi [elscdniet naderbij komen, zodat september rn.hilt°ch koel en onbestendig gaat begin - nen. dirf' - Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Uit statistische gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat vorig jaar 5956 personen zijn overleden tengevolge van on gevallen, vergiftiging en geweld. Bij ongevallen met motorvoertuigen in het verkeer kwamen 2336 mensen om het leven, terwijl bij andere Mobiele testteams van de stichting „Oog en bril" hebben van medio minder dan 52,9 pet over niet vol doende. gezichtsvermogen te be- schikken. november 1964 tot begin mei 1965 1 TIJdens testacties, die vorige jaren in honderden bedrijven het ge- onder weggebruikers, vooral auto- zichtsvermogen van 13.772 Neder landers onderzocht. Uit de verkre gen gegevens kan worden afgeleid, dat 23,4 pet van deze bijna 14.000 op kantoren, in tekenkamers en studio's werkzame personen onvol doende ziet. Gesplitst naar leeftijd was bij de groep tot en met veertig 14 pet onvoldoende. Bij de groep van een enveertig en ouder was dit 40 pet. Tevens werden de ogen van een wil lekeurige groep van 735 huisvrou wen onderzocht. Daarvan bleek van de boven veertigjarigen niet Bij het licht van schijnwerpers werd vannacht met speciale red dingshonden gezocht naar de slachtoffers van de lawineramp in Saas-Fee in Zwitserland. mobilisten werden gehouden, bleek bij ongeveer 17 pet onvoldoende gezichtsvermogen. De eenvoudige ogentest bij het rjj-examen is mogelijk van invloed geweest. Aldus een communiqué van ge noemde stichting. verkeersongevallen nog eens 261 personen de dood vonden, zodat het totaal op 2597 komt. Door een val kwamen 1467 mensen om het leven, door zelfmoord 786, door verdrinking 416, door vergif- j tiging 110, door verstikking 105, door brand of explosie 83, door ge weldpleging, ontploffing van oor logstuig etc. 47, door elektrische stroom 22, terwijl door andere, bui ten genoemde groepen vallende, ongevallen nog eens 323 mensen j het leven lieten. In het jaar 1963 bedroeg het aantal personen, dat door bovengenoemde oorzaken het leven verloor ruim j 5500. Spaanse professor neemt ontslag Prof. José Valverde Pacheco, be kend Spaans dichter en hoogleraar aan de universiteit van Barcelona, heeft zijn ontslag ingediend uit pro test tegen de regeringsmaatregelen tegen vijf andere hoogleraren, die onslagen zijn wegens activiteiten tijdens de ongeregeldheden onder de studenten in de afgelopen winter. Prof. Valverde heeft zich met zijn vijf collega's solidair vertelaard. Hij is lid van een r.-k. groepering en win naar van een nationale dichtprijs. Dit is de gletsjer bij Zermatt, waarvan een deel op een arbei derskamp is terecht gekomen. Kongo acht 12 Unesco-lerarcn „ongewenst'* I Het Kongolese ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft opnieuw een aantal leraren van de Unexco tot on gewenste vreemdelingen verklaard. Het besluit, dat betrekking heeft op zeventien vreemdelingen van wie twaalf leraren, werd enige dagen ge leden genomen en is gisteren be kendgemaakt. De meesten van hen bevinden zich in verband met de va kanties op het ogenblik niet in Kon go. De grenswacht heeft opdracht gekregen hen niet meer tot Kongo toe te laten. In maart werd een vijftiental le raren, die in Unesco-verband in Kongo verbleven, uitgewezen. Zy werden beschuldigd van samenzwe ring met de communisten. Het vorige jaar bevonden zich 80 lera ren in Unesco-verband in Kongo. Vissende rechercheur zag inbraak plegen (Van onze A'damse correspondent) vreemd. Hij is sloten, Gerrit de Stotteraar is opnieuw gearresteerd. Gistermiddag zag een rechercheur, die aan het vissen was, hem uit een huis langs de Ringvaart bij het Amsterdamse Bos komen. Met hulp van een politieman, die naast het huis, waarin de Stotteraar was binnengedrongen, in zijn tuin aan het werk was, hield hij de be kende in- en uitbreker aan. De 45-jarige Gerrit de Stotteraar had uit het huis een portefeuille met 75 gulden, een transistorradio, foto toestel en een paar paspoorten ont- President Soekarno heeft gister avond tegenover honderden Indone sische communistische geleerden en scholieren geklaagd, dat in zijn bi bliotheek veel boeken en kunstboe ken van Nederlandse schrijvers voorkomen, „voornamelijk van N e- derlanders zoals Stutter- heim". Hü veraocht eigen Indonesi sche boeken over Indoneisische cul tuur en kunst te vervaardigen. De scholieren en studenten moeten nu hun verouderde Westerse en libera le boeken maar opruimen, zei hij. Soekarno betreurde het dat veel In donesische leerlingen niets van het marxisme af weten maar wel teveel Afrikanen tegen tweede periode Quaison-Sackey boeken van Nederlanders zoals Kranenburg gelezen hebben. „Naar de hel met Kranenburg" seheeuwde hij. (Prof. R. Kranenburg, vermaard Nederlands Jurist, was van 1914 1927 hoogleraar in Amsterdam en van 1927—1948 hoogleraar in Leiden. Van 19461951 was hij voorzitter van do Eerste Kamer en daarna lid van de Raad van State. Prof. Kra nenburg, die in 1956 overleed schreef o a. een werk in twee delen over het Nederlandse staatsrecht. Red. L.D.) receptie in zijn paleis dez« tweede congres ganisatie van communistische ge leerden en leerlingen vroeg Soe karno aan de geleerden en vooral aan de dokters, geen vooroordelen te koesteren tegen geneesmethoden cke onwetenschappelijk lijken. Hijzelf was door Chinese dokters van een nierziekte geneden door aqua punc tuur prikken met naalden een De Afrikaanse afvaardigingen oij methode „die onwetenschappelijk de V N. hebben besloten de kandi- ïykt". Een van zijn nichten is van daatstelling van de Ghanese minis- een tepoalde ziekte afgekomen door ter van Buitenlandse Zaken. Alex het eten van hagedissen, wat in Chi- Quaison-Sackey, voor een tweede j na aj eeuwen de gewoonte is. zei de termijn als voorzitter van de Alge- president mene Vergadering niet te steunen 1 Dit besluit was genomen op een be- sloten bijeenkomst van de 35 landen tellende Afrikaanse groep De verga dering schaarde zich achter een re solutie van de Algemene Vergadering I van 1963. waarin gesteld wordt dat het voorzitterschap bij toerbeurt zou moeten worden vervuld door verte genwoordigers van verschillende ge bieden in de wereld. JUNTA VAN GEN. IMBERT TREEDT AF De burgerlijk-militaire junta in de Dominicaanse Republiek is gister avond afgetreden. Generaal Imbert, president van de junta, heeft zijn ontslag voor radio en televisie be kendgemaakt. De junta, bestaande uit twee militairen en drie burgers, werd op 7 mei geïnstalleerd. Ver wacht wordt, dat door dit aftreden de weg gebaand is voor een voorlo pige regering, die door de politieke commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) is voor gesteld. De,.minister van Buitenlandse Za ken" der regering Caamano, dr. DUÏeAtomir- de" iöteïtttai ICnry- heeft in een boodschap Amsterdam inge- or de officier van ustitie in Haarlem worden geleid, omcat de plaats waar h(J zijn laat ste diefstal pleegde buiten de hoofd stad in de gemeente Haarlemmer meer ligt. De Stotteraar heeft een ziekelijke belangstelling voor porno grafie. die hij probeert te bevredigen met de opbrengst van meestal na insluiting gepleegde kruimeldiefstal len. heeft 1 zyn 28-ja rige misdadige carrière tweemaal kans gezien te ontsnappen uit een Amsterdams politiebureau. Verder wist hij één keer uit het hul» van bewaring aan de Weteringschana in de hoofdstad te ontsnappen en twee keer uit de strafgevangenis tri Utrecht. Advertentie LEIDATO NIEUWS secretarisgeneraal Oe Thant kerd dat de beschieting met mortie ren, op zondag J.I., \«an een sector van het door de „grondwettigen" be zette deel van San Domingo aan ver- scheidrne personen het leven heeft gekost, terwijl een aantal anderen werd gewond. „Deze misdadige beschieting kwam op het tydstip waarvan het Domi nicaanse volk uitziet naar een vreed zame oplossing van het geschil", al dus minister Cury. Hij verzoekt in zyn boodschap om een ingrijpen door de Verenigde Naties, „met het oog op de ernst van de toestand". In sommige kringen wilde men (Van onze A'damse correspondent) hoofdstad wordt een onderzoek inge- Quaison-Sackey voor de tweede maal, u.i kandidaat stellen voor het president- Amsterdamse politie heeft gis- d e rH" schap omdat hij slechts een (door de tm*en >!e bekleding in het alu- ('e ''k°'^"n°ord h<*ft ff™ financiële crisis) tot werkeloosheid mmium van de koffer, waarin sort- over de identiteit gedoemde negentiende Algemene Ver-1 se «eek woensdag in de hoofdstad bet^slachtoffer, dat zeer waar- gadermg had voorgezeten. een verminkte romp werd aangetrof- schunluk van Japanse afkomst is. j fen. een kaartje gevonden met de Een van de mogelijkheden leek gis- Europa 's aan de beurt om voor naam van een Fransman en een teren een jonge Japanner, Niitsoe, de twintigste Algemene Vergadering adres in Parijs. Hiermee heeft zij de die per bromfiets een wereldreis kandidaat te stellen Als moge- beschikking gekregen over een twee- maakt. Hij was op 17 augustus uit de belangrijke aanwijzing, die in de Zutphen naar Amsterdam vertrok- richting van Frankrijk wijst. Met de romp werden eerder in de koffer twee Franse geldstukken aangetrof fen. Via Interpol in de Franse lijke kandidaten zijn de Noor Sivert Nielsen, de Fin Ralph Enckell en de vroegere Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken Popowitsj ge noemd. sindsdien spoorloos. Het is echter vast komen te staan, dat de jongeman via Brussel "aar Pa rijs is gereisd. J In de maand Junij van 2 J het volgende jaar zal in Ro- f J me op de zeldzaamste pleg- J tige wijze gevierd worden de 2 J 1800e verjaardag van den f 2 kruisdood des heiligen Petrus. J 2 In verschillende bladen 2 wordt de openb. veiling aan- i 2 gekondigd van het gebouw I 2 aan het einde der Groene- t 2 steeg bij de nieuwe begraaf- I f plaats alhier, sedert de laat- t ste 8 jaren ingerigt tot ver- f blijfplaats voor ontslagen f jeugdige misdadigers. J J (Advertentie) De onder get J betuigt zijnen opregten dank 2 aan de regterl. en burgerl J autoriteiten. Schutterij enz. J voor de aangewende hulp bij 2 den noodlottigen brand in 2 zijnen fabriekslokalen. J Leiden, 31 Aug. '65. J A. C. Leembruggen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1