cetai Adriaan Blankenstein magistraal in Bach Haring en wittebrood 'n zinvolle traditie Cin cin.Cinzano Devote verrukkingen volmaakt vertolkt Tsjechische ronde De N.Z.H. in cijfers LEIDSE VEEMARKT: Bij grotere aanvoer was handel redelijk KON. BRONS VOOR P. v. d. LINDEN Vernieuwd gebouw open Leidato maakt de 25.000 vol HELPT HAAR IN STAND HOLDEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1965 TWEEDE BLAD sk. Onze stadgenoot prof. Schattenberg haalt 1 rische Perspectieven'' Schumann's oordeel zijn ..Muziekhisto- n. dat Bach's werken kapitaal voor alle tijden betekenen, maar dat zijn oerkracht het koenst en heerlijkst verschijnt in de „orgelman" Bach. Deze schept voor komende eeuwen. Een der bevestigingen van deze pro fetie uit een nog Bach-arm tijdperk is de door Adriaan Blanken stein in de Pieterskerk verklankte (grote) Orgelmis. Kapitaal was dat, van Bach zowel als van de concertgever. dient nog bovendien het pedaal twee stemmen te verwerken. Bach's eisen zyn enorm. Enorm is ook ons respect voor Blankenstein's mogelijkheden. Het mag zyn, dat tot en met het Kyrie de hoogste krach ten in de organist nog niet vrij kwa men. Voor het overige moest dit spel magistraal en volmaakt heten. Door de inspiratieve gedrevenheid, door de hartstochtelijke ernst, door de abso lute concentratie, door de breukloze spanningen in de ljjnenbeelden, door het klare mededelingsvermogen, door de historisch-critische verantwoor ding. Wü nodigen de grootsten hier heen, uit Genève, Wenen. Praag. Maar Blankenstein is één van huns geljjken. De Schot Bill Bilsland heeft de vrijdag in de ronde van Tsj.-Slowa kije gereden individuele tijdrit over 50 km gewonnen in de tijd van 1 uur 19 min. 45 sec., waarmee hij zijn lei dende positie in het algemeen klas sement versterkte. Op de tweede plaats eindigde de Tsjech Jiri Hava met een tijd van 1.21.37. terwijl ook de derde plaats werd ingenomen door een Schot. nJ. Jimmy Leitsch met 1.21.39. De Nederlanders bezetten de volgende plaatsen: 7. Hans Hesen 1.22.45, 27. Piet Deenen 1.25.24, 35. Jan Serpen ti 1.27.21. Algemeen klassement na vijf etap pes: 1. Bil Bilsland (Schot) 18.07.51: 2. Jiri Hava (Tsj.) 18.12.44: 3. Pavel Konecnv (Tsj.) 18.13.01: 10. Hans Hesen <Ned.» 18.24.16: 18. Piet Dee- ien (Ned.) 18.30.59: 56. Jan Serpenti (Ned.) 19.30.42. In 1964 is het winstsaldo van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij (NZH). dat over 1963 nog bijna f875.000 beliep, tot ruim f360.000 geslonken. Aan aandeelhouders kan slechts twee procent vorig jaar vyf dividend worden uitgekeerd. In het vandaag verschenen jaar-: (In 1963: 61 miljoen", waarvan 35 verslag van de N.Z.H. wordt de spec- miljoen op interlokale en 23 miljoen taculaire stijging van het landelijk op lokale lijnen. De ontvangsten ste- loonpeil in 1964 als voornaamste oor- gen met 7.8' tot 19 2 miljoen gul- 1 zaak van de verminderde rentabiliteit den. de exploitatiekosten met 15.3 - genoemd. Voor de N.Z.H. kreeg de tot 16.7 miljoen gulden. Bovendien loonexplosie een extra accent, niet werd voor 2.5 miljoen gulden afge- alleen omdat de personeelsuitgaven schreven. De overige baten, waar zestig procent van de exploitatiekos- onder vooral ontvangen interest, be ten uitmaken, maar ook omdat hetdragen f. 350.000. Van de balanspos- noodzakelijk was de bestaande be- ten zijn aan de debetzijde de reke- i loningsverschillen met de gemeente- j ningen Automaterieel met 105 mil- I lijke vervoerbedrijven niet verder te joen en Vorderingen met 11.8 mil- I vergroten. Stegen de lonen landelijk joen het belangrijkste, gemiddeld met veertien procent, voor De N.Z.H. bezat aan het einde i I de N.Z.C. bedroeg dit percentage 20 5 het verslagjaar 317 bussen ten opzichte van het voorafgaande 218 voor interlokale. 93 voo jaar. I Ujnen. De doorberekening der gestegen De gemiddelde personeelssterkte I kosten was slechts geleidelijk moge- bleef met 1124 medewerkers op het i lijk en bedroeg gemiddeld 10' Pas niveau van 1963. De belangrijkste tegen het einde van het verslagjaar verschuiving had plaats in de groep werd uitzicht geopend op een tarief, j conducteurs, die van 132 op 108 man dat het de N.Z.H. mogelijk maakt kwam. Het aantal chauffeurs steeg haar taak als streekvervoeronderne- l ming te vervullen, namelijk het bie- in ter lokale, 93 voor stads- Uziet het: de stand is op dit moment "advantage Cinzano". Trouw ens, overal waar de zon en Amor zijn is Cinzano favoriet. Vooral on the rocks. Blije drank voor blije mensen. Licht, lekker, verkwikkend. Cin cin, Cinzano uk In Karlsruhe Bij een on- a het terrein van een olleKif- ln Karlsruhe hebben glBteren sen het leven verloren, In een lager bevestigd werkplat i deskundige medewerker». de dat Sacramenteel Deze Orgelmis, hier eerder ge hoord van Piet Ui ter linden en van Charles de Wolff is een verzame ling koraalvoorspelen over Kyrie, Gloria, Credo (deel), Onze Vader. Doop, Biecht en Avondmaal, terwijl Gloria en Credo verbonden worden door de „Tien Geboden". Dit geheel omlijst door het Praeludium en door de Fuga in Es. Daarin heerst soeve rein de macht van het getal 3 de driedeligheid van het Praeludium, die van Kyrie en Gloria, de groepe ring GebodenBelijdenis-Onze Va der. de drie sacramentele handelin gen Doop-Biecht-Avondmoal met 3 maal oantus firm us in het pedaal, de tripel- of drieëenheidsfuga. K erke lijk L even NED. HERV. KERK Beroepen te Ameide en Tienhoven K. Exalto te Mellssant. Bedankt voor Stad aan 't Haring vliet (toez.) J. G. v. d. Vllst te Och- GEREF. KERKEN Beroepen te Vorden Th. P. v. Belzen te Mariënberg (O). Generale Synode Geref. kerken De generale synode van de Geref Kerken begint dinsdag met een zit tingsperiode, die vier weken zal du ren. De vergaderingen worden ge houden in het conferentieoor „De bljje werelt" in Lunteren. In de eerste synodeweek komen o.a. oecumenische en liturgische zaken aan de orde. Ter tafel ligt een rap port, waarin op grond van een om vangrijke studie belangrijke litur gische vernieuwingen worden voorge steld. Ook komen in deze week de kerkelijke radio en televisiediensten tr sprake. (Advertentie) gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op het graveren kunt O wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. Gedichten ren er veel) die op de markt ver keerden. De stemming was goed en er konden zaken worden gedaan, na tuurlijk in de ene afdeling meer dan in de andere. De nogal grote aanvoer deed een goede handel veranderen in redelijk. De handel in gebruiksvee werd be paald door de vochtigheid van het land. Nog steeds hoopt men op een paar droge weken, doch het lijkt er ep dat de beesten dit jaar vroeg op stal moeten met alle daaraan verbon den gevolgen. De handel verloopt vooral bij de melkkoeien, dan ook rustig en moeizaam. In het jongvee had de handel een kalm verloop met vooral geen lagere prijzen. Notering: melkkoeien f1060, f 1385, f 1530. Vare koeien f 625, f 950. f 1275. Slachtvee: in tegenstelling met an dere markten, gaf de Leidse slacht- vee-afdeling vorige week een goede EllOrillC eisen handel Zien. Mogelijk is het hier Bach's koralen zijn zijn gedichten, zijn devote verrukkingen. In de grondstemming van iedere tekst zoekt hij zijn uitgangspunt. En tel kenmale ontstaat een verbazingwek kende versmelting van tekstzin en muzikale autonomie. Verbazingwek kend. wanneer Bach een groot geheel een cyclus ontwerpt, is ook zijn in stinct voor de variatie van de procé- dé's, voor het maximale rendement van het samenspelen der varianten en voor de harmonie van deel en ge heel. De uitkomst is tale. Voor de eeuwen! Bach's eisen zijn enorm. Eisen ook, die naast het verschijnsel „virtuosi teit" kunnen staan. We beperken ons tot een verwijzing naar het „Vater Unser" en „Aus tiefer Not" (Biecht). In het eerste ligt boven de ostinaat schrijdende bas de cantus firm us ca- nonisch in sopraan en alt. terwijl nog de tegenstemmen een dialoog voeren. Werk derhalve voor vier handen! Per hand dient dus een cantus firm us en haar tegenstemcontinu gegrepen te worden. In de zesstemmige Biecht door te verklaren, dat gisteren groot was. Mede hierdoor waren de kopers aanvankelijk ge reserveerd. maar alles werd verkocht veelal op het vorige prijspeil. De han del in vlees op de slachthuizen schijnt iets vlotter te verlopen. De slacht- stieren gingen dezelfde weg op. Notering: slachtstieren f 3.70, f 4.10. Kaas- aanvoer 12 Courts* f4.30. Slachtrunderen f3.40, f4.-, Leidse parken. Notering Goudse 1430 tra kwaliteit tot f3.41; le kwaliteit Vette kalveren: wederom een grote tot f3,37. Handel beide partijen ma- hetgeen de handel traag trig. deed verlopen. De mindere soorten moesten het „gelag" betalen. Notering: f2.80. f3.—, f3.20 per kg lev. gewicht. Enkele boven notering. Varkens-slachtvarkens. Hier nog klachten over te weinig aanvoer in het midden en oosten van het land m tegenstelling met het westen, waar een behoorlijk aantal werd aangebo den. Rotterdam: minder aanvoer, stijgende pryzen. Groningen: handel vrijwel prijshoudend. Biggen, lichte varkens en zeugen gisteren was er een grote aanvoer van biggen en lichte varkens. Het handelsverloop was rustig, maar toch werden er redelijke zaken gedaan. Er werden zeugen gekocht voor Bel gische rekening en hierdoor blijven de prijzen gehandhaafd. Notering: zeugen f300.—. f375.—, f425: lichte varkens f85, f95, f105; biggen f 50, f 55, f 58. Wolvee: er waren heel wat schapen aangevoerd, totaal 1700 stuks. Er kon op rustige wijze zaken worden ge daan. De inkopers boden hier iets minder, de aanvoerders vroegen iets meer, doch uiteindelijk werd alles verkocht tegen de oude pryzen tot te vredenheid van beide partyen. Notering: vette schapen f 90. f105, f115; vette lammeren flOO, f115, f125: fokschapen f 110, f130. f 150. redelijke ver voer voor ziening, ook op onrentabele lijnen. Het jaarverslag van de N.Z.H. gaat niet voorbij aan de rond de vervoer- voorziening in sommige agglomeraties gerezen problemen. Het uitgangspunt van de N.Z.H. blijft, aldus het jaarverslag, dat het belang van de reiziger doorslagge vend dient te zyn. De N.Z.H., herinnert eraan dat zy in 1964 is overgegaan tot de inte gratie van stads- en streekvervoer in de stadsnetten van Haarlem en Lei den. De openstelling van de inter lokale lijnen voor lokaal vervoer te gen stadstarief is algemeen gewaar deerd. In cijfers ziet het wel en wee van de N.Z.H. in 1964 er als volgt uit: aantal vervoerde reizigers 58 miljoen Advertei tube snelfix tube velpon per set f1.10 met gratis speldje Aan de Uhlenbeckkade, in de fa- Koert, maar dat daarna steeds ge- miliekring van zyn werkgever, de l leid werd door de heer Ravestein. heer J. Ravestein, huldigde de bur- Het bedrijf van de heer Ravestein gemeester, mr. G. C. van der Wil- bouwt voornamelijk in de vrije sec- ligen de 65-jarige timmerman, P. der Linden, die vierenveertig jaar by een en dezelfde firma heeft gearbeid. Hem werd gistermiddag de bronzen ere-medaille behorende by de Orde van Oranje Nassau uitge reikt, niet alleen omdat hy zich „by voortduring een werknemer getoond had met wie het prettig samenwer ken was, maar ook omdat wy U een goed burger van Leiden weten", al dus burgemeester Van der Willigen. In 1921 kwam de heer Van der Linden als timmerman in dienst bij een aannemersbedrijf, dat tot 1928 nog in handen was van de heer „Ik heb me altyd alleen houden met het onderhoud van be staande huizen", vertelde de heer Van der Linden in zyn dankwoord. „Je komt voor één karweitje, maar ze hebben er altyd veel meer. Ik schei er nu helemaal mee uit. Ja. ik knut sel nog wel wat aan myn eigen huis, we gaan nog wat op visite en we fietsen een eindje, maar verder doe ik niets", stelde de altyd werklustige timmerman tevreden vast. Op de foto speldt burgemeester Van der Wil ligen de thans gepensioneerde heer Van der Linden het brons op de borst. 617 tot 638 als gevolg ervingscampagne. De woningnood vormt nog steeds een belangrijke belemmering voor de op heffing van het personeelstekort. In Leiden en Voorschoten nam de N.Z.H. daarom de onrendabele top van een aantal woningen voor haar rekening. CJV 'Rehoboth' Onherkenbaar. Dat woord is van toepassing op de grote zaal van het gebouw „Rehoboth", centrum van de hervormde wijk- gemeente Rembrandtswijk in Leiden. Die grote zaal is name lijk volkomen vernieuwd en van nieuw meubilair voorzien in het kader van het jeugdwerk nieu- we-stijl, dat een groep enthou siaste jongeren in het gebouw aan het Rapenburg gaat bren gen. Vanavond om acht uur wordt het gebouw en in het byzonder de geheel gerestaureerde grote zaal heropend door de voorzitter van de CJV „Rehoboth". de heer G. Knotter Behalve het nodige schilder- en tim merwerk is de zaal nu voorzien van moderne fauteuils, fraaie verlichting en een bar. terwyl er op een hoger gelegen gedeelte achterin een kamer biljart staat opgesteld. De zaal gaat dus in de toekomst dienen voor het genoemde jeugdwerk, maar al di rect na de opening wordt het gebouw nuttig gebruikt. Maandagmiddag om half drie opent de Leidse wethou der van onderwys. de heer Sannes namely k een onderwysbeurs. Deze unieke vorm van voorlichting over beroepskeuze en studiemogelykheden voor ouders en jongeren is maandag geopend van half drie tot half zes en van zeven tot tien uur 's avonds. Dinsdag en woensdag (31 augustus en 1 september) Is de beurs geopend van 10 tot 12, van 14 tot 17.30 en van 19 tot 22 uur. Op de beurs, waar aan meewerken het ministerie van Sociale Zaken, een aantal instellin gen op onderwysgebied en het Ge- westelyk Arbeidsbureau Leiden, is gelegenheid tot informatie en voor lichting voor allen, die of voor een keuze staan wat betreft studie of beroep, of voor hen die zich niet ge lukkig voelen in hun huidige beroep. Na de officiële opening door wethou der Sannes zal de directeur van het Gewestelyk Arbeidsbureau, de heer J. Sjoerds. een voordracht houden. De volgende week zaterdag Is het weer zover: de Inschrijving voor de uit deling van haring en wittebrood op de feestdag van Leidens ontzet, dit keer in verband met het feit dat 3 oktober op een zondag valt, dus-op zaterdag 2 oktober. Het vorige jaar heeft het bestuur van de 3 October Vereeniging de mede werking van de Leidse pers ingeroepen teneinde te trachten een einde te maken aan de voortdurende daling van het aantal gegadigden voor deze uitreiking en de dalende lijn van de laatste jaren te doen ombuigen tot een stijgende. Tot gemeenschappelijke voldoening is dat in 1964 gelukt: er meldden zich een kleine duizend gegadigden méér dan het vorige jaar, maar hoe noodzakelijk dat ook was, wilde een kostelijke historische traditie niet ver loren gaan, mogen enkele cyfers nader illustreren. In 1953 lieten zich nog meer dan 13.000 Leidenaars (en oud-Leide- naars) inschrijven voor de traditio nele feestgave doch sindsdien is het voortdurend bergafwaarts gegaan: in '54 12.300. '55: 10.600: '56: 7.650; in de volgende jaren een kleine stijging tot 10.350 in 1959, maar daarna liep het weer snel terug: 9.150 in 1960; 8.900 in 1961: 6.700 in 1962; 5.750 in 1963. Op dat moment richtten wij ons appèl tot de Leidse burgerij om be grip te tonen voor de hoge waarde van deze historische traditie en het verheugende resultaat was dat het aantal personen, dat zich liet in- schryven. weer steeg tot 6.600, maar nog altyd slechts 50'van het aantal gegadigden nauwelyks tien jaar ge leden Mèt het bestuur van de 3 October- Vereeniging hopen wij van harte dat de opgaande lijn van 1964 dit jaar zal worden voortgezet Nog altyd blykt by een aantal ingezetenen het vol komen onjuiste denkbeeld te bestaan als zou deze uitreiking in de eerste plaats bedoeld zyn voor het minder gegoede deel van de burgerij. Niets is minder waar dan dat! De voortzetting van deze traditie beoogt niet anders dan een symbo lische herhaling van de gebeurtenis sen van 3 oktober 1574 toen de Geu- zenvloot met haar platboomde vaar tuigen voor oud en jong. arm en ryk uitkomst bracht uit de bittere hon gersnood. Deze traditie is enig in den lande en bestaat dus óók niet in andere steden zoals Alkmaar en Groningen, waar eveneens een ontzetfeest wordt gevierd. Leiden wordt er om benijd! Het bestuur der 3 October Vereeni ging Ihecht zóveel waarde aan de voortzetting van deze traditie, dat het bereid is er zich aanzienlijke fi nanciële offers voor te getroosten zonder dat er voor dit onderdeel van het programma enige inkomsten te genover staan. Mogen wij er dan andermaal bij de Leidse burgerij met klem op aan dringen dat zij dit streven onder steunt door zich a.s. zaterdagavond tussen 4 en 8 uur in groten getale te begeven naar de grote Burchtzaal (ingang Burgsteeg), waar alle maat regelen zullen worden getroffen om het wachten tot een minimum te be perken. Men kaji zelf hiertoe bijdra gen door niet reeds om 3 uur in een file te gaan staan, maar door een ge spreid gebruik te maken van de volledige inschrijvingsperiode. Moge de stijging van 1964 in 1965 worden voortgezet!! „Lest Best Dat was voor het echtpaar Van Steyn uit de Leidse Anna Paulownastraat de vakantie, die gisteravond met een bezoek aan de Leidato werd afgesloten. De heer en mevr. Van Steyn. die gisteravond voor de eerste maal een bezoek aan een Leidato-tentoonstelling brach ten. zeer verrast op toen de voorzitter van het Leidato-comité. heer J. Wolfslag, hen meedeel de. dat zij deze avond de 25.000ste volmaakten. Even later waren zij het middelpunt van een hartelijke huldiging, met vele verrassingen en een feestelijke fanfare, hen op het podium van de Stadsgehoorzaal gebracht door leden van de R.-K. Harmonie. Het toeval wil. dat de heer Van Steyn als chauffeur in dienst is bij de heer Sanders (firma De Koning), die indertijd mede het initiatief nam tot het houden van een Leidato. (Foto L.D./Holvastj

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3