Schitterende „Taptoe Katwijk" op Boulevard Enthousiasme voor het ,New York City Ballet' kunst kalei öoscg9P ASPIRINÖHBAYER Succes met perfecte muzikale bijdragen Al sinds vele jaren is Aspirin overal ter wereld de meest gebruikte pijnstiller. Waarom denkt u? Weberns „Episodes": ware verrassing LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1965 —VIERDE BLAD DUIZENDEN KEKEN EN LUISTERDEN Een van Katwijks rijkdommen is z'n schitterende boulevard. Zonder evenementen zou zo'n boulevard echter iets zijn als een kerk met een kostelijk orgel zonder concerterend organist. Nu heeft Katwijk geen minderwaardigheidsallures, al kan het nog altijd met z'n vloot niet „showen", omdat de deur naar zee niet open wil. Z'n jongbehuisde boulevard laat het evenwel maar al te graag zien, met klank en kleur en wapperende vanen erbij. Het slaat zich dan eerlijk op de borst. Of, - pardon! - „slaat op den trommele" zo vaak het maar kan. En op het eind van het seizoen verandert het a.h.w. z'n VW-directeur In een jsoort ..Rattenvanger van Hameln", |üie, door middel van de beste pijpers, drummers en klaroeners, „ze" met tegelijk doet toelopen, vertelden ons échte wij kers. Laten we er maar dertig van maken. Over twee kilometer ontrolt zich de Jaarlijkse grote taptoe. „Taptoe Kat wijk" is niet min. Ja, natuurlijk, Delft en Arnhem staan sterren hoog. Toch kan men, héél deze show onveranderd ver naar Nice of Biarritz, naar Zeeland of Los Angeles en we wedden, dat ook daar de kritieken „best" zyn. Dat het „niet min" is, kan door het feest voor de deelne vrije mens zelf, bereid aldoor van zijn vrije uren onder tucht te stellen. Dat kan - directeur Verplancke heeft er de klemtoon op gelegd - door de financiële ruggesteun van de Kat- vrijkse middenstand. Dat kan door de ïo voorbeeldig gedisciplineerd verlo pen en zo voortreffelijk ingespeelde werkzaamheid van politie, gemeente werklieden, VVV-apparaat en wie ook meer. Dat kan door de openbare rust en het (drie staansuren) geduld van het Katwijkse publiek. Terzake is dit publiek zeer terecht, daarvoor dank gezegd via de luidsprekers. Het moet héél dankbaar zijn geweest. Het had ook een aanmerkelijke afkoeling te doorstaan, maar men went aan veel ook aan constant bibberen. Gelukkig Neef het een droge festiviteit. De druppels hebben er goedmoedig de finale van afgewacht Die Finale - op het carré voor Noordzee, Nieuw Brittenburg, Marina werd verzorgd door de drie land- Btoppen (de militaire concurrentie buiten beschouwing gelaten). Bijna onnodig ze te noemen: K. en G. van Leiden, Trommelaren van Roesen- daele, Ahoy uit, Rotterdam. De ande- Tienduizenden hebben gister- avond op de Katwijkse boule vard de Taptoe-parade bijge woond, waaraan vele bekende korpsen deelnamen. De foto laat het voorbijmarcheren van ,Ahoy' uit Rotterdam zien. (Foto L.D./J. vam. Duijn, Katw. a/Z.) ren, die met de voorgaanden door verplaatsing bij beurten over de hele boulevard toneel vormden, waren het Jachthoorn en Tamboerkorps „Bronswerk" van Amersfoort, het Trompetter- en Jachthoornkorps „Prins Bernhard" uit Den Haag, en van meer nabij het jeugdkorps „De Burcht" van Leiden. Verder drie ex clusieve drumbanden: Amicitia en DVS van Katwijk en DWS uit Rijns burg, een gebruikelijk trio. Naast de reuzen showden en exer ceerden grote uitblinkers, .kleingoed' in dit vak en formaties tussen deze begrenzingen in. Zonder uitzondering kwam echter ieder deugdelijk voor de parades voorbereid te voorschijn, een voorbereiding die niets minder vroeg dan te kunnen boeien, even tueel naast en in afwisseling met de keien van het land. Géén bleef op het stuk van deze eis in gebreke! De muzikale bijdragen, hoe uiteen liggend ook van karakter, bewogen zich van minstens uitmuntend tot niet te verbeteren. We misten inlas singen van volksliedjes, maar de on derhavige hoorns en trompetten zijn nu eenmaal aan de beperking door de natuurtonen gebonden. Ahoy is muziekkorps en laat nooit na het Gloria voor de Feijenoorders te schallen: „geen woorden, maar daden!" De Burcht, samengesteld ensemble dat er een complete har monie bi) heeft (inclusief drie sousa foons die over het korps heenblazen) blies zelfs de vermaarde chroma tische aria uit Rimski's opera „Sad- ko" weg. Inschuiving van een paar niet showende blazerskorpsen voor wat volksliedjes zou misschien aardig zijn! Dan horen we „Hoedje van pa pier", „Wanneer komt ons trouwdag Gertje?", „Catootje", enz. En hope lijk ook uit de Padvinders Liederen bundel: „Nieuwe haring! Nieuwe ha ring in het land zet de dokter aan de kant!" Want haringen zfjn de molen tjes en de klompjes van Katwijk Het is fijn weer te leven zonder pij ni Aspirin helpt elke dag miljoenen mensen vlug en zeker van hun pijn af. Hoofdpijn? Verkoudheid? Griep? Neem snel Aspirin. Daar knapt u van op! UAAn blAAI ACHTER 20°fo voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. V. (Van onze kunstredactie) Het weerzien van Balanchines „New York City Ballet", na 10 jaar, bracht als élk weerzien, een Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart In Geref. Kerk Rijnsburg Het was gisteren aan Dirk Jansz. Zwart om te bewijzen, dat het in mei in gebruik genomen nieuwe orgel in de Ger. kerk (vrijgemaakt) in Rjjns- burg, ook kwaliteiten bezit als con certinstrument. Van het orgel Is slechts het front zichtbaar, wat niet de gewenste toestand is. De intona tie is daardoor op het zakelijke af. Het instrument wordt belemmerd. Is men er eenmaal aan gewoon, dan blijkt het orgel toch genoeg variatie aan klank ln de ruimte te brengen. Dirk Zwart opende het concert met Sweelinck en Spreuy, van wie hij ko raalbewerkingen speelde. De klassieke intonatie van enkele stemmen werd hierin belicht. Het volgende Praeludium et Fuga van J. S. Bach zette deze demonstra tie voort. Het werk ontving een gave en in de fuga preciese vertolking. De Aria en Giga van J. B. Loeilet ble ken onderhoudende stukken. Toch kon de Suite Gotique van Boëlman (en Andriessen Choral nog méér) eerst recht duidelijk maken of het instrument „all round" is. Hierin is Dirk Zwart slechts ten dele ge slaagd. We bemerkten een zekere stroefheid in het Prière,, vooral uit dynamisch standpunt. By Hendrik Andriessens wat fragmentarisch aan doend eerste Choral voelden we het bezwaar minder. Dat Dirk Zwart zijn voordracht be sloot met een werk van zijn vader, was te voorzien. H(j had hiervoor de „Musijck over de voysen der Psalmen Davids" gekozen en terecht, want in de bewerking over Psalm 25 onder kennen we specifiek de gevoelswereld van Jan Zwart. Zijn religieuze instel- Zeg het met bloemen Ontslag voor te lang haar onrechtmatig De 19-jarige Eelco Gelling, solo gitarist en oprichter van een Asser beatgroepje heeft voor het kanton gerecht in Assen een vordering aan hang 'g gemaakt, omdat hij van oor deel is, dat het ontslag dat hem door de directeur van de Drentsche en Asser Courant, de heer P. J. Die- mer, is aangezegd, onrechtmatig is. Gelling is door de heer Diemer op staande voet ontslagen, omdat hij weigerde zijn haar gedragen naar het voorbeeld van The Rolling Sto nes en de Beatles door een kapper te laten knippen. Op 12 april van dit jaar achtte de heer Diemer het noodzakelijk de jeugdige Assenaar te ontslaan. Gelling was sinds 1 april van het vorig jaar als leerling-foto- graaf bij deze krant werkzaam .Tot nu toe heeft hij geen andere werk kring gevonden. I Deze muzikant blaast flink op zijn tuba. LJD./J. van Duijn, Katw. a/Z.) Orgelconcert van Dirk Sehoneveld in Rijnsburg Dinsdag 31 augustus om 8 urn- geeft de organist Dirk Sehoneveld een orgelconcert in de Maranatha- kerk te Rijnsburg. Het programa luidt als volgt: 1. a. Ps. 116 5 en 6, Ant. v. Noort; b. Allein Gott in der Hóh sei Ehr, J. S. Bach; 2. Praelu dium und fuge in C, George Böhm; 3. Conzerto del Sige Tagliettie. Joh. Gofffr. Walther; a. Adadio; b. Al- ilegro, c. Adagio: d. 'allegro: 4. Alle- I gro uit de 5de Symphonie, Ch. M. Widor; 5. Premier Choral, H. An driessen, 6. Fantasie over Ps. 42 3 en '5, Feike Asma. Theaterhistorici congresseren Van 30 augustus t/m 4 september wordt in Amsterdam het vierde con gres van de International Federa tion for theatre research gehouden. Ca. 125 deelnemers uit 19 landen, voor het merendeel hoogleraren ln de theaterwetenschap en directeuren van toneelmusea, bespreken een aan tal facetten van het 19e-eeuwse theaterdecor. Dit congres is georganiseerd door het Toneelmuseum. De voorzitter daarvan, prof. dr. Fr. W. S. van Thie- nen, tevens president van de Federa tion. presideert deze bijeenkomst. Fisher-Dieskau trouwt met Ruth Leeuwerik ling op deze koraarmelodie gaat op het gehoor over. Ook het voorspel voor Psalm 66 bleek die eigenschap ie bezitten. Het publiek zong staande twee coupletten hiervan als slot van dit gewaardeerde concert. AD. INT. Gemeentesecretaris Utrecht hoogleraar Da heeft gemeenteraad van Utrecht gistermiddag afscheid ge nomen van zijn gemeentesecretaris, prof. dr. B. de Goede, die is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de eco nomische hogeschool in Rotterdam. Prof. De Goede, is ruim negen jaar gemeentesecretaris van de Domstad geweest. Hij wordt opgevolgd door mr. P. van Dijke, die tot nu toe chef van het kabinet van de ge meente Utrecht was. In zyn afscheidswoord deelde de burgemeester jhr. mr. C. J. A. de Ranita mee. dat het HM. de Ko ningin heeft behaagd prof. De Goe de te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Tarwe uitV.S. naar Sowjet-IJnie President Johnson zal binnen en kele dagen een einde maken aan de beperkingen op de graanleveranties aan communistische landen, aldus de Washington Post. Volgens de be staande bepalingen moet de helft van alle tarwe, die aan communis tische landen wordt verkocht/ wor den vervoerd met Amerikaanse sche pen. Indien er nu een einde komt aan deze beperkingen zal de weg vrfj zijn voor grootscheepse leveranties van overtollige tarwe aan de Sow- Jet-Unie en andere communistische landen. Mijnenveger komt tussenbeide in „haringoorlog" Een Britse mijnenveger is gister avond uit gevaren in verband met geruchten over moeilijkheden tussen Schotse en Europese treiters. Dit is van de zijde van het Britse minis terie van Marine meegedeeld. De mijnenveger vaart naar een punt 13 kilometer uit de kust van Scarborough aan de noordoostkust van Engeland naar aanleiding van een aantal incidenten dat zich zou hebben voorgedaan tussen Britse en buitenlandse vissersschepen. (Naar verluidt zouden ongeveer 40 Schotse treileis het aan de stok gekregen hebben met Westduitse en N e d e r- 1 a n d s e treilers. die, naar mengeling van nieuw en oud. aan balletten zowel als solisten. Daar waren, ouder en rijper, Maria Tallachief, Melissa Haydn, Juliana, Jacques d'Am- boise en Nicholas Magallanes en nieuw en talentvol Suzanna Farrell, Arthur Mitchel, Antho ny Blum, Mimi Paul en zovele anderen. Begin viel tegen Het eerste ballet, dat men in de volle Amsterdamse Stadsschouwburg te zien kreeg, was een oude bekende: „Serenade" op muziek van Tschai- kowsky. Het was dit vertrouwde nummer, dat in 1952 en 1955 ook op het programma stond en dat ook op het repertoire van ons Nationaal Ballet prykt. Het viel eigenlijk wat tegen De herinnering werd niet geëvenaard Was de dramatische episode thans sterker aangezet dan toen of heeft onze smaak zich meer naar het mo derne gewend? Ook deze uitvoering was niet vlekkeloos. Was men eerst geneigd dit aan vermoeidheid te wij ten, de verdere avond viel daarvan gelukkig niets te bespeuren, integen deel. Van de traditionele schoonheid „Serenade" naar „Episodes", op mu ziek van Anton Webern, is een grote stap in de ontwikkeling van Balan- chiine. Maar voor wie zijn „Four temperaments" kent, op muziek van Hindemith is de overgang niet zo moeilijk. Het programma vermeldt als datum van de première 14 mei 1959 maar niet dat toen een deel gezet was door Martha Graham, welk deel ook door dansers van haar gezelschap werd uitgevoerd. Er werd toen hoog opgegeven van dit „huwe- Prinses Beatrix en Claus zagen ballet Prinses Beatrix en haar 4 verloofde, de heer Claus von J Amsberg, hebben gisteravond in het gezelschap van twee vrienden en twee vriendin- f nen incognito in de Amster- damse Stadsschouwburg de eerste voorstelling bijge- J woond van het New York Ci- J t ty Ballet. In het gezelschap J van burgemeester G. van J 4 Hall en diens echtgenote, J sloegen zij de voorstelling die J 4 het publiek langdurig deed J 4 applaudiseren, gade. J Het was de eerste keer sinds 4 f het verlovingsbezoek dat de f Prinses en haar a.s. echtge- 4 f noot de hoofdstad bezochten, 4 a Tijdens de tweede pauze f woonde het Koninklijk gezel- r i schap een ontvangst van het f a Amsterdamse gemeentebe- f a stuur bij. Het optreden van f i het Neio York City Ballet f i had verder o.m. de Ameri- f kaanse ambassadeur in ons f a land, de heer Tyler en zijn f a echtgenote, tot een bezoek f i aan de Stadsschouwburg f J verlokt. f Expositie „Ned. boek en nieuwe kunst" „Het Nederlandse boek en de nieuwe kunst" is de titel, die gegeven is aan de expositie, die gedurende de gehele maand september in 't Rijks museum Meermanno-Westreenianum (Museum van het boek) in Den Haag Dig moeten Schotte beweren, hun netten zouden wordt gehouden, Op en top Balanchine Het is echter anders gelopen en de „Episodes" van nu zijn geheel gezet door Balanchine, die in zijn bewe gingsexperimenten gaat tot de uiterste mogelijkheden van het men selijk lichaam. Ook hier betoont hjj zich de choreograaf die zijn inspira tie vindt in de muziek, die deze mu ziek als het ware zichtbaar maakt in en door de dansers die hij als in strumenten bespeelt. Opus 21 is een levendig bewegingsspel, Opus 10 een gevoelige „Pas de deux", en Opus 24 en merkwaardige verstrengeling met geestige momenten als de zwaar ge bouwde Nicholas Magallanes de slanke Patricia McBride in Laoko- nische knopen legt. Deze boeiende en verrassende We- bernvertolking werd besloten met de stijlvolle uitvoering van Weberns be werking van „Rlcercare" van Bach (uit diens Musikalische Opfer). Het applaus dat na Serenade nog wat gereserveerd klonk, werd na „Episodes" zeer geestdriftig. Van Webern terug naar Tschai- kowsky, wiens Opus 24 nr. 1 ..Au lieu cher" georchestreerd werd door Alexander Glazounow. Balanchine zette er een „Pas de deux" op die de titel „Meditation" kreeg. Zijn veelzijdigheid is groot en hier kwam onmiskenbaar de Rus tevoorschijn, gegrepen door een pathetisch gege ven, dat met veel vakmanschap en complete overgave uitgewerkt is. Su zanne Farrell en Jacques d'Amboise dansten het perfect en met alle ge wenste expressie. Het was misschien iets teveel van het goede, maar het publiek bleek overwegend enthou siast. Opgewekte „uitsmijter" Nog een grote overgang: „Stars en stripes", een opgewekte „uitsmijter". Op marsmuziek van Sousa zette Ba lanchine een balletparade in: vijf Campagnes die sterk aan een revue deed denken. In Parijs zag een deel van het publiek er een stunt van Johnson ln en riep „boeh", maar dat was een miskenning van dit mees terlijk geregisseerde onschuldige vermaak. De grote verrassing ervan was de vierde Campagne, een „Pas de deux" van Melissa Haydn en Jac ques d'Amboise. zo virtuoos als men zich zo'n hogeschoolnummer maar denken kan, maar tegelijkertijd van een verrukkelijke parodiërende hu mor. Duizenden vluchten uit Somali Ongeveer 100.000 inwoners van het voormalige Brits Somaliland van wie velen uitgehongerd zijn zijn naar Ethiopië gevlucht. Zij zeggen, dat de regering van Somali, waarin politici uit het voormalige Italiaan se Somali de boventoon voeren, dis criminatie tegen hen plegen. Het onafhankelijke Somali werd gevormd in 1960 door de fusie van het Britse protectoraat Somaliland en Somali. De vluchtelingen zeggen dat zy als „minderwaardig" beschouwd wor den aoor de ex-Italiaanse Somali's. „Wy willen vrede en een eerhjke behandeling", aldus een leider van een der stammen. „Als een regering gekozen is die de meerderheid van het volk vertegenwoordigt, zullen wy streven naar een federatie met Ethiopië". De vluchtelingen worden geholpen door het Ethiopische leger. Er zyn centra ingericht voor verdeling van vcedsel en aan grensposten zyn eer- stehulpposten ingericht. Konvooien van het Ethiopische le ger komen drie tot vier maal per dag voedselvoorraden aanvoeren in de plaats Dig. Vele vluchtelingen ïyden zwaar ondervoeding. De troepen in klein meei in het De 40-jarige beroemde Duitse bari ton Dietrich Fischer-Dieskau zal, aldus de Munchener Abendzeitung de volgende maand in het huweiyk treden met de Duitse actrice Ruth Schotte beweren, hun netten zouden wordt gehouden. midden van een voorpost bewaken Leeuwerik. i hebben stukgemaakt.) De bulten- De nieuwe kunst werd bedreven en om te voorkomen dat dorstige vluch- Zyn eerste vrouw was de cellist j landse vissersschepen zouden enke- toegepast door O A. Jan Toorop, A telingen en hun kamelen er samen Irmgard Peppen; zy overleed by de j le dagen lang even buiten de terri- J. der Kinderen, R. N. Roland Holst, in springen. geboorte van de derde zoon van het toriale wateren hebben „geopereerd" Theo van Hoytema, G. W. Dysselhof, De stroom van 100.000 vluchtelin- echtpaar. Dc 39-jarige Ruth Leeu- en een grote school haring op de i C. A. Lion Cachet en H. P. Beaiage. i gen plus een half miljoen stuks vee werik is gescheiden van da acteur zeebodem voor de neus van de Schot- I Op de expositie worden byna 300 vormt een groot administratief Herbert Fieischmann. 1 ten hebben weggevist. I boeken getoond. vraagstuk voor Ethiopië.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7